Як перейти на прийом цифрового ефірного телебачення Т2 ?

Отключение аналогового телевидения, Цифровое телевидение Т2 Украина, как перейти на цифру т2, цифровая трансляция, цифровые антенны. Digital terrestial TV DVB-T2.
Це буде ! Це буде, незалежно від того, хочемо ми цього чи ні. Наше звичне аналогове телебачення, яке ми дивимось на якусь телевізійну антену, буде відключене.


Дехто з вас, шановні читачі, налетить на проблеми і неясності при переході на цифрове телебачення, але переходити доведеться, бо АНАЛОГОВЕ ВІДКЛЮЧАТЬ, початок відключення заплановано на липень 2018 року. Цифрове ефірне телебачення, звісно, залишиться.
У всіх вас, шановні читачі, різний рівень знань про електроніку, телебачення, радіо, цей рівень ваших знань може бути надзвичайно різноманітним, від від’ємного до максимально можливого. Не дивуйтесь, що хтось читає статтю і дивується, навіщо в статті пояснювати елементарні речі, а хтось читає ту саму статтю і з жалем розуміє, що вона занадто складна.
Ви всі дуже різні, але з переходом на цифрове ефірне телебачення я хочу допомогти вам всім, до того ж одночасно.
Вам в допомогу написана ця стаття, і ще кілька додаткових статей на нашому сайті.

АНОНС СТАТТІ:
Допомога тим, хто захоче дивитись цифрове ефірне телебачення, і вже зіткнувся з деякими незрозумілими проблемами.
Опис популярних проблем і способи вирішення цих проблем.
Якщо у вас все-таки залишаться деякі неясності і запитання, можете писати їх НА ФОРУМІ. або в коментарях після статті.
В тілі статті є рекламні вкладки, без них сайт не може існувати.

Антена – це саме головне для прийому цифрового ефірного телебачення Т2.
Я цю фразу повторюю в кожній своїй статті на тему Т2, щоб ви не забули.
Продовжуємо. На нашому сайті є кілька різних статей з подібною тематикою. Давайте вияснимо, з якої статті Вам краще почати ? Ось такі варіанти:

– я темний, як антрацит, в телебаченні, я щось чув про Т2, у мене є деякі початкові запитання. Значить, спочатку читаємо ПОЧАТКОВУ СТАТТЮ ПРО Т2.

– я трохи знайомий з новим телебаченням Т2, і маю деякі додаткові запитання. Значить, мені потрібна ДЕТАЛЬНА СТАТТЯ ПРО ТЕЛЕБАЧЕННЯ Т2.

– я сюди випадково попав, мені треба кабельне. Значить, для мене – стаття ПРО КАБЕЛЬНЕ.

– я вже готовий купити тюнер. Значить, читаю СТАТТЮ ПРО ТЮНЕРИ.

– я куплю не тюнер, а відразу новий телевізор. Значить, для мене стаття ПРО ВИБІР ТЕЛЕВІЗОРА.

– мене чекає модернізація чи встановлення антени. Значить, потрібна стаття ПРО АНТЕНИ.

– я весь готовий до переходу на телебачення Т2, але допомога мені потрібна. Значить, я продовжую читати статтю, і читаю саме те, що треба.

Як ми дивимось телебачення ?
Хтось дивиться, або дивився, звичайне ефірне аналогове телебачення. Ось такий вигляд за межами вашої квартири чи будинку, і такий вигляд в вашій кімнаті:


Антенний штекер вставлений в телевізор, телевізор показує кілька каналів.
Якщо у вас супутникове телебачення, то вигляд вже такий:


Як бачите, біля телевізора з’явився супутниковий тюнер. Каналів вже не кілька, а кілька сотень, при цьому глядач дивиться лише кілька десятків каналів, всі інші – практично непотрібні. Хто хоче і далі дивитись супутник – бажаю успіху, і до побачення.
Якщо у вас кабельне телебачення, то ви, можливо,  щомісяця отримуєте приблизно таку квитанцію:


За щомісячну оплату глядач бачить кілька десятків телевізійних каналів. Іноді кабельний сигнал хороший, іноді не дуже хороший, іноді пропадає. Позитивна характеристика кабельного телебачення: каналів, як правило, немало, найчастіше їх кількість  50-70. Негативна характеристика: треба щомісяця платити, а якість кабельного сигналу, особливо аналогового кабельного сигналу, не завжди хороша. Люди якось це терплять, і деякі з них нічого не хочуть міняти. Цим телеглядачам, які не хочуть відмовлятись від свого платного кабельного  – бажаю успіху, і до побачення.
Дехто дома має такий непоганий Інтернет, що дивиться IPTV-телебачення, з радістю платить за IPTV-телебачення, і іншого телебачення їм не треба. Каналів на IPTV-телебаченні справді багато, хоча це дуже залежить від провайдера Інтернета. Хто хоче трохи почитати про IPTV-телебачення, для вас – окрема стаття. Тим глядачам, які не хочуть, крім IPTV-телебачення, нічого більше, також бажаю успіху, і до побачення.
Дехто принципово і “продвинуто” не дивиться телебачення, мовляв, є Інтернет. Їм – до побачення.
Всім іншим – добрий день і починаємо розмову.
Якщо ви дивитесь або будете дивитись безкоштовне ефірне цифрове телебачення, то виглядати буде приблизно так:


Той самий телевізор, та сама антена, лише біля телевізора з’явився ефірний цифровий тюнер, і штекер антени вставлений не в телевізор, а в тюнер, а відеовихід тюнера підключений до відеовходу телевізора. Хто не мав ефірної антени, і дивився кабельне чи супутникове телебачення, той встановить таку антену. Якщо йому надзвичайно пощастить, то ця антена буде кімнатною, але я підозрюю, що вона буде зовнішньою, десь за межами вашого житла. Не обов’язково на даху з котами, антена може бути і десь за вікном на стіні, або на балконі, або хоча б на підвіконні, або прив’язана до високого горіха біля хати. Варіантів багато.

Якщо ви дивились “звичайне” телебачення на “звичайну антену”, то ви бачили на телевізорі кілька каналів, хтось трошки більше, хтось менше. Ви дивились аналогове ефірне телебачення.
Аналогове ефірне телебачення буде відключене, чекати залишилось недовго. Поки що планується почати поступове відключення в липні 2018 року, хоча цю дату вже не раз переносили. Відключене буде назавжди.
Ми ж не хочемо з вами залишитись без телебачення !
Ми просто почнемо дивитись цифрове телебачення. На ту саму ефірну антену, і тим самим телевізором. Телебачення так само безкоштовне, але цифрове, якісніше, і значно краще, і каналів значно більше.

Ви читаєте статтю, яка розміщена на сайті досвідченого, кваліфікованого телемайстра, і я дуже надіюсь, що ви прислухаєтесь до моїх порад.
Чи треба чекати, доки наше звичне аналогове телебачення буде вимкнене ? Можна й почекати, але краще не чекати, і я поясню, чому.
Аналогове телебачення обов’язково буде вимкнене, картинка на телевізорі зникне. На другий день після того, як пропаде картинка на вашому телевізорі, ви переконаєтесь, що цифровий тюнер, який треба купити і підключити до вашого телевізора, купити стало чомусь нелегко, і черга вже на кілька тижнів, і ціна підскочила в два-три рази.
Навіть діставши необхідний вам цифровий тюнер, ви можете побачити, що прийом сигналу на цей тюнер, можливо, поганий, або прийому немає, і проблему треба вирішувати, і вирішувати негайно, а телевізор не показує, і у всьому винуваті (наша влада, мер міста, сільрада, американці, політики, євреї, Інтернет, дружина, необхідне підкреслити). Натовп телемайстрів і тих, хто “також знає, як треба”, звісно, допоможе вам ліквідувати цю неприємність, але не сумнівайтесь, що вартість їхніх послуг на перші місяці негайно збільшиться в два-три рази. І черга, щоб дочекатись їхньої допомоги, збільшиться також. Ви надовго “застрягнете” без телевізора.

Ну, навіщо вам ця неприємність ?


Ви можете легко обійти цю майбутню проблему, і це зробити надзвичайно легко.
Легше, ніж ви думаєте. У нас в Україні вже давно працює трансляція цифрового ефірного сигналу в стандарті DVB-T2, скорочено кажуть Т2. Кожен з вас може не поспішаючи, і наперед, докупити до свого телевізора цифровий тюнер, а після цього не поспішаючи, наперед налаштувати собі прийом цифрового ефірного телебачення. І не чекати, коли пропаде аналоговий сигнал. Почати перехід на цифрове телебачення можна вже сьогодні. Така дія є розумною і раціональною.

Переваги цифрового ефірного телебачення:
1. Воно безкоштовне, так само, як безкоштовний звичний нам аналоговий ефірний сигнал.
2. Не має значення, скільки каналів ви дивились на вашу антену, чи 2, чи 5, чи 10, а будете дивитись не менше, ніж 28 українських каналів. Словом, близько 30.
3. Вам не буде ніякого діла до того, чи вже вимкнули аналоговий сигнал, чи ще ні.
4. Зображення на телевізорі стане якісне, не зашумлене. Ні на одному каналі зображення не буде зашумлене.

Непогано, правда ?

А що буде дивитись той, хто перейде на цифровий формат ? Ось такий список каналів:


Комусь ці канали добре знайомі, а хтось хоче пояснення.
Пояснюю. В Україні є 4 найбільші медіа-компанії, яким належить найбільша частина телевізійного ринку України. Що це за компанії ?
«StarLightMedia» – власник Пінчук Віктор Михайлович. Ми кажемо “власник”, незважаючи на те, що “власник” насправді не один, йому належить лише найбільша кількість акцій компанії.
Телевізійні канали «СТБ», «Новий», «ICTV», «M», «M2», «QTV».
«Inter Media Group» – власник Фірташ Дмитро Васильович
Телевізійні канали «Інтер» «Enter-фільм», «Піксель TV», «К1», «К2», «Мега», «НТН», «Zoom», «Інтер+».
«1+1 media» – власник Коломойський Ігор Валерійович
Телевізійні канали «1+1», «2+2», «TET», «ПлюсПлюс», «1+1 International», «Бігуді», «Уніан», «Ukraine Today».
«Медіа Група Україна» – власник Ахметов.
Телевізійні канали «Україна», «НЛО TV», «Футбол 1», «Футбол 2», «Індиго TV, «Донбас», «34 канал», «Сигма», «Ескулап».

Не всі ці канали, як ви бачите, будуть транслюватись цифровим ефірним телебаченням, в той час як деякі з каналів, які є і будуть в цифровій ефірній трансляції, не входять в великі медіахолдинги. Це, наприклад, державні канали «UA:Перший» (звична назва «Перший національний”), «UA Культура» і «Рада».

Також в пакеті представлені такі канали:
«5 канал» (власник каналу Порошенко Петро Олексійович) і канал «Espreso TV» (власник каналу – дружина Миколи Княжицького). Обидва канали мають концепцію “свіжі новини та інформація”. На теперішній час у канала «Espreso TV» три співвласники, це дружина Арсена Авакова, дружина Миколи Княжицького і Арсеній Яценюк без дружини.
Канал «Z» є частиною невеликого медіа-холдингу ZIK разом з інформагентством «Західна інформаційна корпорація». Власник компанії –  Петро Петрович Димінський.
Канал «Прямий», колишня назва «Тоніс»- це приватний канал, його створив Володимир Олександрович Іваненко. Зміна канала пов’язана з тим, що власником канала став політик, екс-регіонал Володимир Макеєнко.
Канал «Xsport» – має спортивну орієнтацію, належить хокейному клубу «Донбас», інакше кажучи, Ахметову.
Канал «112» – це канал новин, належить якомусь Андрію Пощипкову, інакше кажучи, тому самому Ахметову.

А тепер, нарешті, детально про технічну сторону цифрової трансляції.
Коротко про деякі безтолкові легенди.
1. Нехай ніхто не надіється “перешити” свій телевізор на стандарт Т2. Надіятись на таке – просто ідіотизм. Якщо маєте телевізор, який розуміє цифровий стандарт DVB-T2, такий телевізор зможе від ефірної антени приймати цифрове телебачення. До всіх інших телевізорів треба додати ефірний цифровий тюнер для стандарту DVB-T2.
2. Нехай ніхто не надіється “перешити” або кабельний декодер, або супутниковий тюнер, або власний телефон під стандарт DVB-T2. Ні, цього не буде.
3. Нехай ніхто не пробує навіщось використати для прийому ефірного цифрового сигналу супутникову “тарілку”. Ну, і що з того, що вона у вас є ? Цього не буде, і даремно кудись цю вашу “тарілку” направляти.
4. Навіть не надійтесь “вставити цифровий ефірний тюнер Т2 в телевізор”. Легше велику скляну пляшку вставити собі в (некультурне слово пропущене). Цей тюнер ставиться поруч з телевізором і підключається до телевізора.
5. Навіть не надійтесь “додати до антени якусь плату, і стане Т2“. На вуха станете, а цього не буде. Хоча іноді “якоюсь платою” називають звичайний антенний підсилювач до “польської” антени або звичайний симетризатор. Що воно таке ?
– антенний підсилювач, він буває різних видів, на різну напругу живлення, його задача – підсилити антенний сигнал, який потім ослабне на довгому кабелі від антени до тюнера. Якщо кабель дуже довгий, то втрати сигналу на кабелі значні, і без антенного підсилювача не обійтись.
– симетризатор, це пасивна плата, не потребує живлення, абсолютно необхідна для більшості антен, встановлюється на самій антені.
“Любителі безтолкових технічних рішень” поставлені на місце, а ми продовжуємо.

Якщо ви не хочете міняти свій не дуже новий, але добре працюючий телевізор, то не треба його міняти. Досить лише докупити до телевізора ефірний цифровий тюнер, і правильно його підключити. До речі, окрема стаття   ПРО ТЮНЕРИ  – до ваших послуг.
Якщо ви вирішили, що під це діло можна поміняти телевізор, то добре було би придбати телевізор, який вже розуміє цифровий телевізійний стандарт DVB-T2. І тоді додаткового тюнера не треба !
Раніше ми антенний штекер по-простому вставляти в антенне гніздо телевізора. Тепер антенний штекер вставляємо не в телевізор, а в новенький, недавно куплений цифровий ефірний тюнер, а зформований телевізійний сигнал з аудіо-відеовихода тюнера подаємо на аудіо-відеовхід телевізора. Якось так:


Мушу попередити. Якщо ви дивитесь телевізор через цифровий тюнер, то перемикаєте канали не пультом від телевізора, а окремим пультом для тюнера. Ось така дрібна незручність. Хто категорично не хоче таких дрібних незручностей, той з часом купує спеціальний пульт “з режимом навчання”, є такі універсальні пульти, і налаштовує цей пульт так, щоб цим пультом можна було керувати і телевізором, і тюнером.
Не реклама, просто приємна особливість. Наугад купив універсальний пульт CHUNCHUP SRM-403E. Цей універсальний пульт дає такий сильний сигнал, що можна перемикати канали, навіть якщо направляти пульт на стелю, або на підлогу. Не сумніваюсь, що є і інші хороші пульти, я не перевіряв.

УВАГА ! ДО ВАС ЗВЕРТАЄТЬСЯ КВАЛІФІКОВАНИЙ ТЕЛЕМАЙСТЕР.
ВАМ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
1. Переходити вулицю на червоне світло.
2. Підключати до телевізора і відключати від телевізора будь-які пристрої, якщо цей телевізор і цей пристрій ввімкнені. Всі підключення і відключення – лише при вимкненому живленні, бо дуже можливо, що щось зіпсується.
3. Бухати за кермом.
Покарання за перечислені порушення – швидке і безжалісне.

ПРО ПУЛЬТИ
1. Будь-який пульт швидко забруднюється, і від бруду недовго служить.
2. Будь-який пульт, дбайливо загорнутий в поліетилен, а зверху для міцності “упаковки” обмотаний широким прозорим скотчем, служить дуже довго. Саморобна “упаковка” одноразова, і замінюється при заміні батарейки. Подекуди можна купити прозорі китайські чохли для пультів, чохли слабенькі і служать недовго, як все китайське.
3. Будь-яка батарейка може потекти.

Тепер вже не телевізор приймає і обробляє антенний сигнал, тепер це робить тюнер, і готовий відеосигнал подається через відеовхід на телевізор. Але чи має ваш телевізор необхідний відеовхід ? Якщо не має, то ви купите трохи дорожчий тюнер, який має радіочастотний модулятор, інша назва модулятора RF-out, або ВЧ-модулятор, і сигнал з такого тюнера подаєте на антенний вхід свого телевізора, переналаштувавши телевізор на частоту модулятора. Щось не зовсім зрозуміло ? Не біда, далі в статті буде більш детально.
Далі в статті буде ще багато технічних особливостей і тонкощів.

Можливо, ваш хороший, сучасний телевізор може приймати цифровий сигнал в форматі DVB-T2 без будь-яких додаткових тюнерів. Якщо це так, то про DVB-T2 обов’язково написано в інструкції до вашого телевізора. Отже, якщо ви приймаєте телевізійний сигнал на ефірну антену, тобто ви дивитесь “не супутник” і “не кабельне”, то можете попробувати перейти на цифровий сигнал вже зараз, або сьогодні, або найближчими днями. Телевізор доведеться переналаштувати, вибрати в меню цифровий формат, а не аналоговий, ввімкнути через меню телевізора автонастройку, і далі подивитись, чи знайшов ваш телевізор цифрові канали. Як правило, в меню таких телевізорів перед автонастройкою можна вибирати: чи шукати лише аналогові канали, чи цифрові, чи все разом. Для експерименту можна попробувати пустити автонастройку лише на цифрові канали.
Телевізор нічого не знайшов ? Вам потрібна стаття  ПРО АНТЕНИ. Знайшов лише кілька цифрових каналів ? Вам також стаття  ПРО АНТЕНИ.

З телевізором і тюнером розібрались, і перейдемо до антени. Ми коротко розглянемо, що треба робити з антеною.
Ой, щось я хвилююсь. Добре, якщо у вас є добре перевірена, пристойна зовнішня антена. Але якщо антени у вас ще немає, ви підете в магазин за антеною.
Саме цього я й боюсь !
Такого навішають вам продавці на вуха, що ви не раді будете, що захотіли ознайомитись з цифровим телебаченням.
Фразу, яку ви зараз прочитаєте, я не набирав на клавіатурі комп’ютера.
Я цю фразу кричав
Кімнатна антена – найгірший, майже безнадійний варіант для прийому ефірного цифрового телебачення. Але якщо у вас виходу немає, і ви приречено будете використовувати кімнатну антену, то подивіться спочатку на цей малюнок:


Саме так. Це не антени, а барахло. Це ви викинули гроші, а не купили антену. Телевізійна антена, навіть якщо вона є кімнатною, повинна мати діаграму направленості, яка трохи відрізняється від геометричного круга.
Ось, наприклад, антени, які вже мають деякий шанс на незначний успіх. У них є одна спільна риса: аони вузьконаправлені. Вони добре приймають сигнал з того напряму, “куди антена дивиться”, і намагаються ігнорувати сигнали, які трохи в стороні. Вузьконаправлена антена – перший невеличкий крок до хорошого прийому цифрового телебачення.


Загальне правило: кімнатна антена – НЕ ПРОЙДЕ. Лише комусь пощастить з кімнатною антеною, але всім іншим – ні. Любителям кімнатної антени доведеться встановити зовнішню антену, і прийом цифрового телебачення буде йти від зовнішньої антени.
Не всім пощастить з антеною, це правда. Антена вже не буде встановлена там, де вирішили ви з дружиною. Нагадую, що варіантів розміщення антени є немало: десь за вікном, на балконі, на зовнішній стіні будинку, на даху хати, десь на висоті біля хати. Декому доведеться провести експерименти, де краще встановити антену, щоб потім радіти хорошому прийому телебачення, і не мати проблем. Дуже можливо, що вам доведеться добре вивчити статтю   ПРО АНТЕНИ.
Я добре знаю, що дехто з вас категорично захоче кімнатну антену. Я хочу показати вам, що кімнатна антена – дуже погане рішення.
Подивіться ось на цей малюнок. Малюнок примітивний.


На малюнку схематично зображена яка-небудь ваша кімната, в якій ви хочете поставити кімнатну антену. Червоною стрілкою позначено початковий напрям руху радіохвиль від телевізійної вежі. Радіохвилі чудово йдуть паралельним рівномірним потоком, і тут вони наштовхуються на ваш будинок, і вашу кімнату. Що ж відбувається далі ?
1. Частина радіохвиль тим самим напрямом проникає через стіни в вашу кімнату, але радіохвилі вже дуже ослаблені. Чим далі від вікна, тим гірше.
2. Частина радіохвиль відбивається від стін будинку, і ці радіохвилі кудись йдуть в іншому напрямку.
3. Частина радіохвиль “огинає” перешкоду (ви в школі вчили на уроці фізики про дифракцію), і навіть частково попадає в ваші вікна.
4. Всі ці радіохвилі, які під різними напрямами якось попали в вашу кімнату, створюють в кімнаті справжню інтерференційну “кашу”, і у вас дуже мало шансів якось розмістити в кімнаті антену так, щоб вони знайшла пучок радіохвиль, які будуть йти в одному напрямку.
Навіть якщо  ви візьмете хорошу вузьконаправлену антену і розмістите її в кімнаті, ця антена відразу стане “кімнатною”. Так що не надійтесь на чудо, антена в кімнаті – це для цифрового телебачення провальна ідея.
І я ще раз нагадую: вибір точки розміщення вашої антени дуже важливий, а тому, якщо кабель до вашої кімнатної антени дуже короткий, або просто неякісний, він замінюється на довший, і хорошої якості. Тоді, може, знайдете підходяще місце для антени, щоб прийом сигналу був нормальним. Шансів на кімнатний прийом у вас небагато.

Продовжуємо. Станом на 2018 рік в Україні близько 2.4 млн домогосподарств дивляться ефірне аналогове телебачення, тобто “дивляться телевізор на зовнішню, а хтось навіть на кімнатну антену”, і лише приблизно 1.5 млн домогосподарств вже перейшли на цифрове телебачення, і від тої самої антени дивляться телебачення вже “в цифрі”. Вони бачать близько 30 телевізійних каналів, і дуже якісно.
ДОСВІД і ПРАКТИКА. Найбільше проблем виникає від того, що ваша антена, можливо, не дуже добре приймає цифрове телебачення. Наприклад, якась невідома мені українська сім’я дивилась телебачення ось на таку антену:


Впізнаєте ? Це популярна дешева антена, її називають “польська” або “сітка”. Вона довго вам служила, але дуже можливо, що цифровий сигнал ця антена буде приймати погано. Це не абсолютне правило, але це дуже навіть можливо. Хто хоче  використовувати “польську” антену, той нехай зробить деякі прості дії. Що рекомендую зробити ?
Обрізати “довгі” вусики, щоб всі вусики були одинакової довжини. Вирівняти вертикальні дроти, щоб вони були паралельними і рівненькими, “тільки що з конвейєра”. Дуже добре зачистити з’єднання кабеля і підсилювача (або симетризатора), і треба попробувати подавати живлення не від “якогось блока живлення”, а від тюнера.
А хтось використовував антену значно кращу. Приблизно таку:


Я впевнений, що такі антени без проблеми служитимуть вам і далі, ви будете приймати цифровий сигнал, і антену не доведеться міняти.
А хтось, на жаль, використовував ось таку горе-антену:


Ця антена ГАРАНТОВАНО буде викинута при переході на цифровий сигнал, а власник встановить собі зовнішню антену. Якщо він дуже везучий, то можливо, що він вперто залишиться при кімнатній антені, але значно кращій, ніж те барахло, яке він вважав антеною.
Подивіться, це також кімнатна антена, вона недорога, але вона вже має маленький шанс приймати цифрове телебачення, якщо її власник живе не дуже далеко від трансляційної вишки. Саме ця антена називається “Волна-5”, а ще є багато подібних антен.


ОТЖЕ ! Якщо у вас зовнішня антена вже встановлена, то у вас є хороші шанси не мати ніяких проблем при переході на цифрове телебачення. Лише додаєте до свого телевізора цифровий тюнер, правильно підключаєте тюнер до телевізора, налаштовуєте тюнер, і починаєте дивитись телебачення в цифровому форматі.
Якщо ви не попали в список цих везучих людей, то ви все одно зможете без проблеми налаштувати собі прийом цифрового телебачення, замість аналогового. Або ви ознайомитесь із окремою статтею  про антени і попробуєте вирішити свою проблему з антеною самостійно, або вам потрібні будуть додаткові поради на форумі, або скористаєтесь допомогою місцевого телемайстра чи просто людини з практичним досвідом в техніці.

Все підключили. Налаштовуємо

Ох, людські звички… Дехто вже не раз зайшов на улюблений форум десь в Фейсбуці, або, ще гірше, в Контакті, і там запитує поради у таких самих “спеціалістів”, як сам. Йому, певна річ, щось відповідають, причому чим менше знають, тим міцніші дають поради. Одночасно обговорюється, чим краще годувати кота, як краще робити голубці, ремонтувати дах, міняти колесо і налаштовувати цифрове телебачення. Але ми з вами зупиняємось лише на останній темі.

Спочатку – перший варіант, для щасливчиків, у яких телевізор може сам, без тюнера, приймати телебачення Т2. Антена вставлена в гніздо телевізора, ніхто її не виймав. Що і як налаштовувати в меню ? Вам треба буде одним із пунктів меню вибрати “сигнал аналоговий/цифровий”, вибираємо цифровий. В іншому пункті меню треба буде вибрати: “сигнал з антени чи з кабеля” (це такі перекладачі, які адаптували меню телевізора). Тут ми вибираємо “з антени”. Якщо у вашому телевізорі є ручний режим налаштування на канали, то вам корисне буде все те, що далі прочитаєте для власників тюнерів. Якщо у вас лише автоматичне налаштування на канали, то просто запускаєте в меню “автопошук”.

Далі – другий варіант, для тих телеглядачів, які прийматимуть Т2 через тюнер.

Схема 1. Антену – до тюнера, відеовихід тюнера – до відеовходу телевізора.
Спочатку переконайтесь, що “телевізор бачить тюнер”. Переключіть телевізор на відеовхід, щоб він показував зображення від відеовходу. Думаю, що на пульті телевізора ви це зробите кнопкою AV, а може, кнопкою VIDEO. Я не бачу ваш пульт, і не знаю, які на ньому надписи. Можливо, у вашого телевізора не один відеовхід, а два, або три. Якщо ви підключили тюнер через відеовхід HDMI, то через меню телевізора треба вибрати відеовхід HDMI. Це цифровий універсальний відеовхід, він завжди дає більш якісне зображення. Про  HDMI можна почитати в окремій статті.
Чи показує ваш телевізор якийсь відеосигнал із тюнера ? На телевізійний канал ще рано надіятись. Натискуючи на пульті тюнера кнопку МЕНЮ, переконайтесь, що меню тюнера справді з’являється на екрані телевізора. Якщо не з’являється – розбирайтесь, чому ви неправильно підключили тюнер до телевізора.
Ця дія обов’язкова ! Обов’язково переконайтесь, що на телевізорі зображення саме від тюнера, навіть якщо там поки що лише меню тюнера.
І тут дехто заплутався.
У нього на телевізорі забагато круглих роз’ємів RCA, вони мають різні кольори. Який куди ?
Ці кольори не вигадуються “щоб було красивіше”. Іноді можлива ситуація, коли в вашому тюнері  компонентний відеовихід, або в телевізорі компонентний відеовхід. Якось так:


Зелений – для чорно-білого сигналу (сигнал яскравості), він позначається буквою Y, а біля нього – роз’єми синій Pb і червоний Pr для передачі сигналів кольору. А ще бачимо на фото дуже якісний відеовихід HDMI. Іноді звуковий стереосигнал передають через окремий роз’єм, він може мати інший конструктив, не обов’язково RCA.
А якщо колір роз’єма RCA жовтий – це відеосигнал. В парі з ним червоний, чорний або білий – думаю, що це звуковий сигнал.
Ой, в цьому тюнері на фото три круглі гнізда, а в телевізорі два. Що робити ?
Авжеж ! Ви прочитали про кольори “гнізд” чи ні ? У вашому телевізорі, наприклад, одне “гніздо” (роз’єм RCA) жовте, а одне біле, або чорне, або червоне. Саме на цьому тюнері, який на фото, немає стандартного відеовиходу, який потрібен для вашого телевізора. От так можна купити тюнер, а виявиться що підключити до телевізора цей тюнер до вашого телевізора не вдається. Саме тому перед тим, як купувати тюнер, треба розібратись, ЩО ВИ ХОЧЕТЕ.
Ось вам додаткова стаття  ПРО ТЮНЕРИ.
А якби на тюнері ті круглі “гнізда” мали кольори жовтий, червоний і білий ? А в телевізорі лише жовтий і ще якийсь ? Нема проблеми. Відеосигнал – до відеосигналу (жовтий до жовтого), а якийсь із звукових виходів – до звукового входу.
Не рахуємо кількість “гнізд”, а уважно дивимось на кольори.
А з кольорами штекерів на кабелі ще гірше ! Один Господь знає, які кольори можуть китайські виробники вкрутити на самому кабелі. Там може бути повна плутанина з кольорами.
Добре, коли на телевізорі або на тюнері ви побачите роз’єм типу SCART (читають СКАРТ).


Тут важко буде щось наплутати. Найпростіше, коли і на тюнері, і на телевізорі роз’єми SCART, “підключила і забула”. Також не вдасться нічого переплутати, якщо користуватись роз’ємом HDMI. Але якщо на одному з апаратів круглі кольорові роз’єми RCA (їх ще називають “тюльпан”), а на іншому SCART, то для такого випадку є кабелі “SCART-RCA”, або “SCART-тюльпан”.


А якщо відеовходу в телевізорі немає, або відеовхід зіпсований ? Для вас – схема 2.

Схема 2. Антену – до тюнера, RF-вихід модулятора тюнера – до антенного входу телевізора.
Зверніть увагу, так сталось, що ваш телевізор, можливо, не має відеовходу, або цей відеовхід зіпсований, і ви змушені купити не традиційний найдешевший цифровий тюнер, а трохи дорожчий тюнер із RF-модулятором. Саме так ! Щоб вирішити вашу проблему з відсутністю відеовходу на телевізорі, ви купуєте тюнер, який має додатковий радіочастотний модулятор. Я навмисно застосовую різні назви, можна називати “RF-out, RF-модулятор, ВЧ-модулятор, високочастотний модулятор, радіочастотний модулятор”, всі назви правильні. Такий тюнер дуже потрібен, якщо ваш телевізор не має відеовходу, або відеовхід несправний.  Більш детально про модулятори прочитаєте в статті  ПРО ТЮНЕРИ. Отже, радіочастотний вихід тюнера підключений звичайним телевізійним кабелем до антенного входу телевізора.
Яким ще телевізійним кабелем ? Тут щось не так.
Так, я висловився неточно. Потрібен телевізійний кабель для з’єднання радіочастотного антенного  ВИХОДА тюнера із антенним ВХОДОМ телевізора. На кінцях кабеля повинні бути антенні роз’єми, вхідний і вихідний, вони різні. На одному кінці кабеля – вхідний роз’єм, на іншому – вихідний. Можливо, ви купите такий примітивний китайський кабель, а можливо, ви захочете зробити такий кабель самостійно. Для самостійного виготовлення треба взяти кусок звичайного антенного кабеля підходящої довжини, а також два антенні роз’єми. Ось такі:


Роз’єми на фото, як бачите, також різні, верхній – вихідний, нижній – вхідний, це добро називається “різьбовий F-роз’єм”. На кінцях нашого кабеля монтуємо ці два штекери. Так, як на малюнку:


На малюнку номер 6 зображена остання дія, ви з’єднуєте роз’єм в одне ціле. На малюнку видно, що центральна жила антенного кабеля на кілька міліметрів виступає за площину металевої “накрутки”, яку ви накрутили на плетіння кабеля. Цю центральну жилу кабеля ви з деяким зусиллям вставляєте в ту другу частину роз’єма, яку будете прикручувати до першої.
До речі, саме такий кабель є корисним, коли треба навіщось подовжити існуючий антенний кабель, тобто до існуючого антенного кабеля додаєте такий саморобний “подовжувач”, один кінець “антенного подовжувача” є вхідним, а інший – вихідним. Отже, кабель готовий і підключений.
Ви не бажаєте самостійно зробити такий кабель ? Ви не знаєте, як пояснити продавцеві, що вам треба ? Скажете, що вам треба антенний кабель, у якого на одному кінці – вхід, а на іншому – вихід. Якщо до продавця все одно не дійде, скажете, що треба антенний кабель “тато-мама”, довжина такого кабеля – приблизно від 1 метра до 2 метрів. Китайські кабелі непроходимо погані.
Антенний (радіочастотний) ВИХІД тюнера з’єднаний з антенним ВХОДОМ телевізора.  Тюнер ввімкнений. Вмикаємо на телевізорі режим пошуку телевізійних каналів, ми не раз таке робили на своєму телевізорі, і хочемо, щоб телевізор знайшов радіочастотний сигнал тюнера. Коли така настройка на сигнал відбудеться, ви обов’язково побачите на екрані телевізора зображення з якимось надписом, можливо, буде написано “Сигналу немає“, або “No signal“, або ще щось. Проконтролюйте, щоб ви настроїли телевізор саме на те, що треба, телевізор повинен бачити сигнал від тюнера, а не щось інше. Натисніть на пульті тюнера кнопку МЕНЮ, і меню тюнера повинно з’явитись на екрані телевізора. Не варто нагадувати, що налаштований прийом телевізора на частоту модулятора треба зберегти в пам’яті телевізора, “записати канал”, “зберегти”, хто як хоче, так називає, а головне, запам’ятати, під яким номером ви записали налаштування телевізора на робочу частоту модулятора. Вимкнули телевізор, знову ввімкнули. На екрані телевізора має бути ТЕ САМЕ зображення, а не відсутність зображення.
Показую на власному тюнері. Я лише підключив тюнер до телевізора, антену до тюнера не підключав, щоб не заважала. Чи “бачить” телевізор, що до нього підключений тюнер ?


Бачить ! Ось я бачу на телевізорі надпис “сигнал відсутній” (а звідки він візьметься ?), а ось я натискаю на пульті тюнера кнопку “Меню”, і меню тюнера справді з’являється на екрані телевізора. Це важливо, щоб я потім не заплутався, показує тюнер чи ні.

А як я підключив тюнер до телевізора ? У мене тюнер дорожчий від найдешевших тюнерів приблизно на 200-300 гривень, в моєму тюнері є вбулований радіочастотний модулятор (RF-out). Я мушу іноді підключати цей тюнер до телевізорів, в яких немає відеовходу.
Ось два варіанти підключення.


В верхній частині фото я вважаю, що відеовхід телевізора несправний, або його немає. На антенний вхід тюнера я підключив антену, а RF-out тюнера з’єднав окремим кабелем (сам зробив, ви читали опис кабеля) з антенним входом телевізора, і настроїв телевізор на єдиний канал, на якому я бачу зображення від тюнера.
В нижній частині фото – я вважаю, що відеовхід в телевізорі нормально працює, і я з’єднав відеовихід тюнера з відеовходом телевізора.
Хоч так, хоч так, а я бачу на екрані телевізора зображення, яке мені формує тюнер.

Не поспішаємо, не поспішаємо. Ще рано шукати якісь канали. Спочатку ми розібрали ситуацію, коли в телевізорі є відеовхід, потім ситуацію, коли в телевізорі немає відеовходу.

Продовжуємо.
Деякі з вас, так само як я, підключили тюнер до телевізора через відеовхід, а інші (їх меншість) підключили тюнер з RF-модулятором на антенний вхід телевізора. Всі ви вже бачите, що на екрані телевізора може з’являтись меню тюнера, якщо на пульті тюнера натискати на кнопку “меню”.
Ваш телевізор вже “бачить” відеосигнал від вашого тюнера. Так, як у мене.
Скоро почнемо шукати телевізійні канали. Незалежно від того, як ви підключили тюнер до телевізора, ви бачите на телевізорі те зображення, яке формується тюнером. Не має значення, хтось по-простому підключив через відеовхід, а хтось купив тюнер із RF-модулятором, і підключив через антенний вхід телевізора. І один, і другий бачать на телевізорі зображення від тюнера, але поки що ЛИШЕ МЕНЮ ТЮНЕРА. Я змушений повторювати кілька раз, бо дехто читає “по діагоналі”, і багато інформації пропускає.
Розглянемо одну дрібну незручність.

Китайці недоробили, а ми мусимо викручуватись.
Ви вже бачите меню тюнера на екрані телевізора.
Ви ще не почали настройку на канали. Ще рано.
Знайдіть в меню тюнера серед інших параметрів екрану параметр “роздільна здатність” Це може бути, наприклад, один із підпунктів в меню “Налаштування виходів”. В моєму тюнері, наприклад, замість надпису “Роздільна здатність” тупо написано “Вихід HDMI”. Сама роздільна здатність може мати приблизно такі значення:
720х480
768х576
1024х720
1024х768
1280х720
1366х768
1400х900
1680х1050
1920×1080
1920×1200
Не обов’язково буде написано один із цих варіантів. Я, наприклад, поставив роздільну здатність 768×576, при цьому в меню написано 576i, мовляв, досить з вас одного числа.
Якщо ви не користуєтесь роз’ємом HDMI для передачі зображення на телевізор, то поставте в меню найменше можливе значення (я не знаю, які саме варіанти роздільної здатності представлені в меню саме вашого тюнера). Якщо ви подаєте сигнал на сучасний телевізор через роз’єм HDMI, то не виставляйте “чим більша цифра, тим краще”, поставте в меню меншу роздільну здатність. Наприклад, улюблену 768х576.
ЧОМУ ?
Тому, що ваш тюнер робили китайці, і він не має “запасу міцності”. В деяких тюнерах при встановленні завеликої роздільної здатності вихідного відеосигналу прийом цифрового радіосигналу з антени йде значно гірше. І трохи більше, ніж треба, гріється тюнер. Іноді, добре нагрівшись, ваш тюнер “заклинює”, і користувач мусить вимикати живлення в тюнері, і знову вмикати.
Це не хтось вигадав. Це перевірено на невезучих користувачах.
Отже, ви зробили так, як я попросив. Тепер перегрівання тюнера у вас не буде.
Антену підключили до тюнера.

А МИ ПОДАЛИ ЖИВЛЕННЯ НА АНТЕНУ ЧИ НІ ? І ЯК ЙОГО ПОДАТИ ?
Для пасивних антен, тобто антен без антенного підсилювача, живлення не треба. Тому проконтролюйте, щоб в меню тюнера подача живлення на антену була ВІДКЛЮЧЕНА. Це не моє прохання, це моя вимога, інакше в вашому тюнері може засвічуватись надпис “ПЕРЕВАНТАЖЕННЯ”.
Для активних антен, тобто антен з антенним підсилювачем, подача живлення обов’язкова. У вас є два варіанти, як подати живлення на антенний підсилювач.


Зліва показано, як подається живлення на антенний підсилювач через невеличкий перехідний блок, його можуть по-модному називати “інжектор живлення”. Справа – антенний підсилювач живиться від самого тюнера, живлення 5 Вольт. Для правого варіанта, я нагадую, в меню тюнера треба ВВІМКНУТИ подачу живлення з тюнера на антенний підсилювач. Якщо ваш антенний підсилювач бажає не 5 Вольт, а 12 Вольт, то правий варіант для вас не годиться, бо тюнер вміє давати живлення на антенний підсилювач лише 5 Вольт. Зрозуміло, що коли ви подаєте живлення на антену з окремого блока живлення, то в меню тюнера “Подача живлення на антену” має бути відключена.

З живленням на антену розібрались. Комусь воно потрібне, комусь не потрібне.
Антену підключили до тюнера, але зображення телевізійного каналу немає. Ні кіно, ні новин. Не біда, вам ще треба налаштувати ваш тюнер на цифрові канали. Пультом ТЮНЕРА налаштувати ТЮНЕР на ЦИФРОВІ ЕФІРНІ КАНАЛИ. Не чіпаючи при цьому пульт телевізора, нічого не перемикаючи на телевізорі.
УВАГА ! Насправді ми налаштовуємо тюнер НЕ НА КАНАЛИ. Ми налаштовуємо тюнер НА МУЛЬТИПЛЕКСИ. Кожен мультиплекс має свою робочу частоту, не обов’язково знати цю частоту, але корисно знати номер робочої частоти мультиплекса. У нас в Україні транслюється чотири мультиплекси, на кожному мультиплексі упаковано по 8 телевізійних каналів.
Таблиця мультиплексів є у нас на сайті. Трошки про цю таблицю.
Ви не вчора народились, і знаєте, де живете, тому легко розберетесь по таблиці, де знаходиться найближчий від вас передавач. Ви приблизно знаєте, в якому напрямі від вас знаходиться потрібний населений пункт, а значить, потрібний вам передавач. І в таблиці ви бачите номери частот чотирьох мультиплексів, які транслює цей передавач. Мультиплекси мають в таблиці назву MX1, MX2, MX3 та MX5. В таблиці, це я нагадую, не самі частоти, це лише номери частотних каналів. Дуже потрібні для вас номери.
Антена повернута вами по можливості точно в напрямі передавача, і антена підключена до тюнера, а не до телевізора. Лише у тих, хто має сучасний телевізор, який розуміє цифровий стандарт DVB-T2, антена підключена до телевізора. Повторююсь, бо без повторень не обійтись.

БУДЕМО ОПТИМІСТАМИ. Через меню тюнера вмикаємо режим автонастроювання. Якщо сигнал з антени досить непоганий, через кілька хвилин тюнер знайде всі необхідні мультиплекси і сам запише налаштування в свою пам’ять. Після цього на телевізорі з’являться звичні телевізійні канали, їх можна перемикати пультом ВІД ТЮНЕРА, кількість каналів буде близько 30.
Пощастить не всім. Можливо, знайде лише 8 каналів, або 16, або 24. Або не знайде нічого. Доведеться продовжити налаштовування тюнера в ручному режимі. Перейдіть через меню тюнера на ручний режим настроювання, такий режим у кожного тюнера гарантовано є. На жаль, ручний режим налаштовування є не на всіх сучасних телевізорах, які самі, без тюнера, приймають сигнал в стандарті DVB-T2.
Ручний режим. Встановлюєте номер частоти потрібного вам мультиплекса, ви цей номер взяли з таблиці. Якої саме частоти, адже там аж 4 частоти ? Не має значення, беріть наугад одну з чотирьох частот для вашої місцевості. В ручному режимі тюнер через меню виставили на цю частоту (в меню вашого тюнера надпис “частотний канал” чи щось подібне, при цьому тюнер двома графічними лінійками на екрані телевізора показує вам рівень сигналу і якість сигналу.


Параметр “частотна смуга” має бути 8 MHz. Не 7 MHz, а 8 MHz.
Параметр “частота” – лише довідковий.
Параметр “частотний канал” це той важливий для нас номер частоти, на якій нам транслюють цей мультиплекс. Це ви встановили цей номер, який взяли з з таблиці частотних каналів цифрової ефірної ирансляції.
Дві графічні лінійки на екрані, одна з них – це рівень сигналу, інша – якість сигналу.
Спочатку – рівень сигналу (може бути надпис “потужність”). Обережно, потрошки повертаєте антену вправо-вліво, щоб знайти положення антени, в якому рівень сигналу максимальний.
Рівень сигналу впевнено стоїть на нулі ? Десь помилка. Або якась проблема з антеною, або ви вибрали не ту частоту, що потрібно. Ще раз перевірте по таблиці. Може,  ви неправильно підключили кабель.
Ось подивіться ! Я зробив помилку, не той канал поставив в меню (ліва частина фото). Потім розібрався, які чотири номери каналів мені потрібні, поставив один із цих номерів каналів (права частина фото), і сигнал з’явився.


Щасливчики, у яких тюнер показує непоганий рівень сигналу ! Ми зараз продовжимо налаштування.

Не дуже щасливчики, в яких рівень сигналу на нулі !  Ви переконались, що частота виставлена правильно ? Ви переконались, що антена підключена, і начебто правильно ? Доки ви не одержите на графічній лінійці тюнера пристойний сигнал, даремно надіятись на якийсь успіх.
Може,обрив в антенному кабелі чи штекері.
Може, закоротка в антенному кабелі чи штекері.
Може,несправний антенний підсилювач, або блок живлення до антенного підсилювача.
Може, ви з впертістю носорога підключили до тюнера кабель від вашого місцевого кабельного телебачення, незважаючи на те, що добре знаєте, що сигнал Т2 береться не від кабельногог телебачення, а з ефірної антени.
Я не можу вам допомогти. Я не вмію дистанційно ремонтувати телевізійну техніку, і ще багато речей я не можу робити дистанційно.
Шукайте проблему, я лише перерахував можливі варіанти.

Тепер – для тих, у кого рівень сигналу не нульовий. Пробуємо пустити ручну настройку (ще називають “сканування” або “пошук”) на вибраній частоті. Добре, якщо знайде на цій частоті приблизно 8 телевізійних каналів. Значить, повторюємо настройку в ручному режимі на інших трьох частотах.
А якщо не знайде ні одного канала ? Аналізуємо далі.
Рівень сигналу пристойний, але якість стоїть на нулі ? Не невеличка, а просто стоїть на нулі ? Погано, попробуйте поки що взяти іншу з чотирьох частот.
Рівень сигналу невеличкий ? Не надійтесь з таким рівнем щось приймати, якість буде стояти на нулі. Попробуйте на інших трьох частотах, і дуже можливо, що антена ваша потребує вашої уваги, і поки що працює погано.
Рівень сигналу нормальний, а якість сигналу стрибає, як дурна, і часто опускається до нуля ?  Це означає лише те, що вам показує тюнер: якість сигналу на цій частоті дуже погана. Але чому ?
Можливо, ви використовуєте антену з антенним підсилювачем, і ваш антенний підсилювач (збуджкється, має неякісне живлення, має завелике підсилення, антенний сигнал засильний для підсилювача, антена приймає якісь сильну радіоперешкоду, або додатково до корисного сигнала приймає той самий відбитий сигнал, потрібне підкреслити). Для початку попробуйте використати антену без підсилювача. Сигнал стане слабшим, але якість сигналу може змінитись.
Є ще один варіант проблеми. Можливо, ви в процесі ручної настройки на канали переконались, що мультиплекси з меншими частотами у вас приймає нормально, а мультиплекси з більшими частотами – гірше, або погано, або зовсім не приймає. Не ви перший з такою проблемою. Ви лише почесний “член клубу власників старого кабеля”. Дуже популярна проблема для старих, невідомо коли виготовлених кабелів: чим більша частота, тим більше ослаблення сигналу в кабелі. Вам – в магазин за новеньким, ХОРОШИМ, А НЕ НАЙДЕШЕВШИМ, телевізійним кабелем.

Тепер – для тих, у кого рівень сигналу нормальний, і якість сигналу нормальна. Через меню тюнера вмикаємо сканування на цій частоті (після сканування на екрані буде присутня функція або “OK”, або “Зберегти”, або щось подібне, а іноді тюнер сам зберігає, і вас не запитує), але знайдені телевізійні канали цього мультиплексу тюнер так чи інакше запише в свою пам’ять.
І так по всіх чотирьох мультиплексах. Уважно і терпеливо…
Дехто з вас, шановні читачі, незалежно від настройки мультиплексів, обов’язково налетить на додаткову проблему. У когось не буде (кольору, звуку, картинки, потрібне підкреслити). Що робити ?
Добре, ось вам кілька популярних варіантів:
Зображення чорно-біле. В телевізорі по аудіо-відеовходу поставлено не той стандарт кольору, який дає тюнер. Наприклад, тюнер дає вихідний сигнал в стандарті PAL, а в телевізорі вибрано SECAM. В деяких дуже рідкісних випадках деякі моделі старих телевізорів дуже чутливі до параметрів відеосигналу, і можливий ефект, що “з антени” зображення нормальне, а по відеовходу – без кольору. В цих рідкісних випадках потрібен кваліфікований телемайстер (не піддате бидло з місцевої кабельної компанії, а кваліфікований телемайстер, бо ця несправність телевізора досить неприємна).
Зображення взагалі відсутнє. Навіть ніяких надписів про відсутній сигнал, або ще щось. Можу лише порадити уважно підключити кабелі від тюнера до телевізора. Відеосигнал з тюнера не доходить на відеовхід телевізора, або в телевізорі вибрано не той відеовхід.
Звук відсутній. Шукайте, де ви неправильно підключили ті самі кабелі від тюнера до телевізора.
Є зображення і звук, але зображення неякісне, хвилясте, по зображенню якісь полоси. У вас поганий або дефектний кабель від тюнера до телевізора.
Звук шипить. Регулятор гучності телевізора ставите гучність на “0“, потім регулятором гучності тюнера ставите гучність на “максимум”, звуку ще немає, але далі регулятором звуку телевізора ставите таку гучність, яку вам треба.
У мене не допомагає. Шипить. У вас телевізор, можливо, зроблений на шасі 11AK19, або 11AK30, деякі моделі мають цю неприємну проблему. Поки що з антенного вихода тюнера окремим кабелем підключіть антенний сигнал до антенного входу телевізора, додатковий шум “чомусь” зникає (я знаю, чому, але допомогти не зможу). Але коли в Україні буде вимкнена аналогова телевізійна трансляція, шум знову прийде. Вам доведеться купити тюнер з радіочастотним модулятором, і підключити тюнер до телевізора через антенний вхід, а сам телевізор налаштувати на вихідну частоту модулятора того самого тюнера. Знаю, що тюнер з модулятором може бути трохи дорожчим, ніж фінансова можливість покупця. Можна до звичайного тюнера докупити дешевий радіочпстотний модулятор, про таке технічне рішення більш детально написано в статті  ПРО ТЮНЕРИ.
До речі, додаткову статтю про  прийом телебачення Т2  також можете почитати.
А головне – якщо не всі мультиплекси тюнер приймає нормально, або взагалі не приймає, доведеться попрацювати над антеною, щоб покращити антенний сигнал.

Нам би ще підрегулювати на телевізорі формат зображення. Цей формат встановлюється в меню тюнера. Справа в тому, що на звичайному телевізорі з пропорціями екрану 3:4 абсолютна більшість каналів транслюються “стиснутими” справа і зліва, а на сучасному телевізорі з пропорціями 16:9 більшість каналів – в нормальній пропорції, але деякі, в основному місцеві, канали розтягнуті в сторони, і обличчя людей занадто широкі. Справа в тому, що йде поступовий перехід на формат телевізійної трансляції з пропорціями 16:9, абсолютна більшість каналів вже перейшли на цей формат, але деякі ще не перейшли. Саме на цих каналах ви бачите на сучасному телевізорі трохи розширене зображення. Цього неприємного ефекту немає, якщо ви дивитесь зображення для формату 16:9  на телевізорі з такими самими пропорціями екрана. Наприклад, ви бачите таке зображення:


А якщо ви дивитесь кінескопний телевізор, зображення вже буде таким:


Щоб вас не дратувало таке звужене зображення, для вас підготовлений приємний сюрприз. Ви можете в вашому цифровому тюнері поставити формат вихідного відеосигналу не 4:3, і не 16:9, а Letter Box 4:3 (в деяких тюнерах Letterbox 4:3), і ви з приємним здивуванням побачите, що на вашому телевізорі з форматом екрану 4:3 вже немає цифрових “звужених” телевізійних каналів. Зображення стане ось таким:


Якщо поставите формат забраження  Pan&Scan 4:3, одержите таке зображення:


Як бачите, правий і лівий край зображення обрізані.
Пункт меню тюнера, в якому ви налаштовуєте формат зображення, може називатись, наприклад, “режим екрану”, може бути інша подібна назва, яку важко зрозуміти. Та й формати екрану в меню тюнера можуть мати якісь “саморобні” назви. Можна всі перебрати і подивитись різні варіанти зображення. Є ще кілька форматів зображення, не всі тюнери підтримують абсолютно всі формати. Якщо ви підключили тюнер до телевізора через роз’єм HDMI, можете поставити формат Auto, і припасовування зображення до екрана буде йти автоматично.
(Ох, це буде не на всіх моделях телевізорів і тюнерів. Де китайці, там недоробки)

Навіть коли ви вже все налаштували ! Навіть передивляючись налаштовані канали, ви можете подивитись характеристики ефірного сигналу, чи хороші вони, чи не треба попрацювати з антеною. В більшості тюнерів на пульті є кнопка “Info” або “i“, і коли, переглядаючи якийсь телевізійний канал, натиснути на пульті цю кнопку (іноді треба натиснути двічі), то ви поверх зображення будете бачити корисні для вас характеристики трансляційного сигналу: рівень сигналу і якість сигналу. Приблизно так:


В тюнері є ще багато параметрів, які можна змінити так, як вам треба, а при бажанні ці параметри можна навіть не чіпати.
ЧАС – внутрішній час тюнера можна ставити, або не ставити, при вимкненні живлення в мережі 220 Вольт цей  час все одно збивається.
РОЗДІЛЬНА ЗДАТНІСТЬ – нагадую знову, поставите відповідно до параметрів вашого телевізора, але виберіть по можливості поменше. Не наглійте, самі собі зробите гірше, ви вже читали про роздільну здатність.
Система кольору – можна залишати PAL, відеовихід – CVBS.
ЖИВЛЕННЯ АНТЕНИ
(це нагадування) –  якщо ви використовуєте антену із підсилювачем, то можете подавати живлення на підсилювач з окремого блока живлення, а можете подавати це живлення від самого тюнера, саме тоді параметр “живлення антени” має бути в положенні “ввімкнуто”, в усіх інших ситуаціях живлення антени від тюнера в меню має бути вимкнуто.
До речі ! Ви могли пропустити, тому нагадую. Якщо у вас звичайна, пасивна антена без підсилювача, а ви навіщось ввімкнули в меню тюнера живлення антени, у вас висвітиться надпис “Перевантаження” чи щось подібне. Вимкніть непотрібне вам “живлення антени”, і надпис про перевантаження зникне.
ЛОГІЧНА НУМЕРАЦІЯ КАНАЛІВ (LNC)
– дуже можливо, що цей пункт в меню вашого тюнера раніше був недоступний, а може, ви його не помічали. Раніше компанія “Зеонбуд” вела трансляцію з примусовою логічною нумерацією каналів. В деяких тюнерах користувач не міг розставити канали в такому порядку, як він хоче, а в інших тюнерах навіть при перестановці каналів вони вперто зберігали свої логічні номери. Тепер логічна нумерація не є примусовою, і якщо ви вимкнете в меню тюнера логічну нумерацію каналів, зможете розставляти канали, як вам зручно, і номери каналів вже не будуть фіксованими.

Дивно, але в декого з’являться навіть “додаткові”, непотрібні канали. Наприклад, антена ловить сигнал відразу з двох трансляційних вишок, тоді деякі канали будуть в списку два рази, або зтось живе близько від кордону, і бачить “додаткові” канали країни – сусіда.
Є ще один китайський привіт. Деякі тюнери після користування ручною настройкою “не замінюють” ті канали, які ви вже настроювали тою самою настройкою, а тупо додають ці канали ще раз в таблицю. Наприклад, якщо на вибраному мультиплексі ви три рази запустите ручну настройку, то канали цього мультиплекса будуть записані в таблиці три рази, і вам самим потім треба видаляти з таблиці канали, які повторюються. Ті канали, які ви вважаєте зайвими в списку, і не плануєте дивитись, можете видалити через меню тюнера.

Трохи напишу “для продвинутих” із зайвою енергією і зайвими “знаннями”.
“Продвинутим” крутить в одному місці бажання “прошити тюнер”.  То я доповідаю, що без ваших “прошивок” тюнер все одно буде нормально працювати, якщо нормальний сигнал з антени. А якщо сигнал з антени поганий, то можете щось в тюнері “перепрошивати”, як швея-мотористка зі швейної фабрики, але прийом телевізійного сигналу реально не покращиться, доки не попрацюєте над антеною.
Я знаю, що в китайському програмному забезпеченні, так само як у всьому, до чого торкаються трудолюбиві китайські руки, є багато недоробок. Якби я захотів написати про китайські недоробки і ляпи в самій лише телевізійній техніці, то довелось би писати не велику статтю, а кілька книг. Але зарубіть собі на носі: “перепрошивка” не покращить поганий сигнал з антени.

На завершення – чужий корисний досвід. Приклад 1.

Відстань від Києва – близько 50 км, село на досить рівнинній місцевості, 2-й поверх. Не можу повірити своїм очам, але достатньо кімнатної антени. Експериментуємо з господарем, де краще поставити антену. Напрям вікна, ну просто пощастило, саме на Київ.


Ось і відповідь. Не на телевізорі, не біля самого телевізора, і поближче до вікна. Коли антена на телевізорі, якість сигналу падає в кілька разів. Якби телевізор був не біля самого вікна, а за кілька метрів від вікна, я би зробив господареві антенний подовжувач, щоб антена була все-таки біля вікна. Крім того, за вікном – металева перешкода, тобто перила балкону. Довелося антену поставити трохи вище, на кілька книг, потім господар замість книг зробить якусь підставку. Сигнал виявився надійним, хорошим і стабільним.

Чужий корисний досвід. Приклад 2.

Немолода сім’я, яка проживає в Києві, вирішила не платити щомісяця за кабельне телебачення ненажерливій “Волі-кабель” і перейти на безкоштовне телебачення Т2. У них в домі три телевізори, і була ось така розводка кабеля:


Сигнал кабельного телебачення через антенний розгалужувач йшов на три різні телевізори. Вирішили попробувати обійтись без платного кабельного телебачення, кабелі в квартирі не міняли.


Використані ті самі кабелі, антенний розгалужувач тепер підключений трохи інакше. Виявилось, що із спальні прийом ефірного сигналу хороший, тюнер поставили в спальні, а дублюючий сигнал вивели через антенний розгалужувач на кухню і в іншу кімнату. Спочатку купили лише один тюнер для спальні, на все відразу грошей не вистачає. З часом докуплять тюнери, щоб дивитись в великій кімнаті і на кухні. Якби сигнал з антени був заслабким, довелося б використати кращу антену, а також попробувати застосувати антенний підсилювач.

А тепер ви всі, користувачі звичного ефірного телебачення, скажіть мені: хіба ви хочете майбутнього “аварійного” переходу на цифровий сигнал, коли аналоговий сигнал зникне ? Чи краще перейти на цифрове телебачення наперед, і не поспішаючи ?
Так, краще зробити це наперед.
Чому ?
Каналів стане значно більше, ніж ви бачили на аналоговому сигналі, це дуже добре, але це ще не все.
Якщо наштовхнетесь на неясності і проблеми – напишете про це на форум сайту, і одержите відповідь на форумі, або, зрештою, запитаєте у місцевих знавців електроніки.
Якщо щось не виходить з прийомом цифрового телебачення – продовжуєте дивитись звичне аналогове телебачення, і помаленьку “розгризаєте” вашу можливу проблему із прийомом цифрового сигналу.
Захочете з часом дещо змінювати з прийомом цифрового телебачення, трохи експериментувати – ніяких проблем.
З часом аналогова трансляція зникне – а вам однаково, ви вже давно дивитесь цифрову. Ви не помітите, чи вже вимкнули аналогову трансляцію, чи ще ні.

У кого буде більше проблем з цифровим телебаченням, у нас чи у держави ?
У держави цих проблем набагато більше.
Поки що в Україні недостатнє покриття території цифровим ефірним сигналом. Трансляцію забезпечує приватна компанія “Зеонбуд” і, незважаючи на брехливі запевнення “Зеонбуда”, що цифровим сигналом покрито 95% території України, насправді зона впевненого прийому цифрового телебачення не перевищує 50-60%. Цю проблему доведеться вирішувати.
Трансляція знаходиться в руках компанії із “невідомими власниками, які проживають десь на Кіпрі”. Насправді ситуація гірша, справжніми власниками “Зеонбуда” є люди Януковича і його банди. Цю проблему доведеться вирішувати.
Війна в Донбасі не дозволить вимикати аналоговий сигнал в районах Донбасу, ця війна не дасть залишити в Донбасі повноцінну цифрову трансляцію, Росія не виконує і не буде виконувати Женевські договори по розділенню прикордонних частот. Цю проблему доведеться вирішувати. Багато проблем через російську війну доведеться вирішувати.
Добудова, налагоджування і запуск повноцінних синхронних мереж трансляції, які можуть забезпечити хороше покриття території України цифровим сигналом, потребує надзвичайно великих коштів, і держава не має цих коштів. Цю проблему доведеться вирішувати.
Ці державні проблеми будуть помаленьку вирішуватись, а нам з вами дуже потрібно зробити так, щоб наші особисті проблеми були по можливості меншими. Освоєння нами цифрового прийому телебачення ще до того, як буде вимкнене аналогове телебачення – простий і надійний спосіб не створювати собі зайві проблеми.

Переходимо на цифровий сигнал вже сьогодні, переходимо завтра, переходимо в цьому місяці.
Допомагаємо в цьому питанні своїм родичам чи знайомим, у яких недостатньо знань, чи бажання, чи сил, чи рішучості для такого переходу. Допомагаємо старим батькам отримати хороше безкоштовне телебачення з багатьма каналами, допомагаємо не лише фінансово, а особистою участю в переході на цифрове сучасне телебачення.
І не чекаємо, коли нам вимкнуть аналоговий сигнал, бо добре знаємо, що вимкнуть.

Ось вам список більш детальних статей на цю тематику:

Початкова стаття з запитаннями про Т2

Більш детальна стаття про Т2

Про вибір нового телевізора

Про цифрові ефірні тюнери (ресивери)

Про антени

Про кабельне телебачення

ФОРУМ для запитань, відповідей, обговорення

Може, автор щось забув написати в статті ? Може, щось незрозуміло ? До ваших послуг – коментарі або форум. Реєстрація на сайті необхідна для дописування коментарів чи участі в форумі.

Всім бажаючим продаємо наш інформаційний архів

Ви можете замовити бандероль з чотирма DVD-дисками, на яких ВСІ наші схеми, мануали, вся додаткова інформація. Вартість замовлення в межах України 180 грн при замовленні доставки звичайною Укрпоштою, або 200 грн при замовленні доставки Новою поштою. Оплата - на вашій пошті при одержанні бандеролі.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення дисків треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)