Як перейти на прийом цифрового ефірного телебачення Т2 ?

Отключение аналогового телевидения, Цифровое телевидение Т2 Украина, как перейти на цифру т2, цифровая трансляция, цифровые антенны. Digital terrestial TV DVB-T2.
Це сталось ! Це не залежить від того, хоче хтось цього чи ні. Наше звичне аналогове телебачення, яке ми дивились на якусь телевізійну антену, поступово вимикають.


Почалося зі скромного вимкнення Києва і Кіровоградської області 1 серпня 2018 року, і через місяць продовжилось на всі інші області України. Дехто з вас, шановні читачі, налетить на проблеми і неясності при переході на цифрове ефірне телебачення, але переходити доведеться, бо ЕФІРНЕ АНАЛОГОВЕ ВІДКЛЮЧЕНЕ.
Ніхто не вимикає телебачення “одним вимикачем, і відразу”. Ще продовжують працювати 142 аналогових передавачі в зоні проведення операції об’єднаних сил, також 26 передавачів на півдні Херсонської області і близько 100 передавачів на кордоні з РФ. Залишаються в роботі близько 400 передавачів Суспільного мовлення (UA:Перший) і близько 100 передавачів місцевих і регіональних телекомпаній, які ще не мають цифрових ліцензій.
Що робити ?
Пора переходити на безкоштовне ефірне цифрове телебачення.

МОЯ СОЦІАЛЬНА РЕКЛАМА:
 – Купіть старому, немічному родичеві, або родичці, тюнер Т2, підходящу антену і кабель. Знайте, що самі родичі не попросять.
 – Підключіть йому безкоштовне цифрове Т2, добре налаштуйте, добийтесь стійкого, хорошого прийому. Детально, терпеливо і кілька раз поясніть, як користуватись. Залиште пам’ятну записку, бо може забути.
 – Тепер знайте, що ви – людина, а не чмо і не жлоб.

Сам я так і зробив, а вам допомагаю порадами. У багатьох з вас, шановні читачі, можуть виникнути ті чи інші проблеми при спробі дивитись цифрове телебачення Т2.
Вам в допомогу написана ця стаття, і ще кілька додаткових статей на нашому сайті.

АНОНС СТАТТІ:
Допомога тим, хто захоче дивитись цифрове ефірне телебачення, і вже зіткнувся з деякими незрозумілими проблемами.
Опис популярних проблем і способи вирішення цих проблем.
Якщо у вас все-таки залишаться деякі неясності і запитання, можете писати їх НА ФОРУМІ. або в коментарях після статті.
В тілі статті є рекламні вкладки, їх треба терпіти, без них сайт не може існувати.

Антена – це саме головне для прийому цифрового ефірного телебачення Т2. А який тюнер – не дуже важливо. Яка антена ? Дециметрова або широкополосна (метрова + дециметрова).

Я цю фразу повторюю в кожній своїй статті на тему Т2, щоб ви не забули. Звісно, говорячи про антену, ми не забуваємо про хороший антенний кабель, а не “якийсь кабель є, повинен працювати”
На нашому сайті є кілька різних статей з подібною тематикою. Давайте вияснимо, з якої статті Вам краще почати ?
Ось такі варіанти:

– Варіант 1. Я темний, як антрацит, в телебаченні, я щось чув про Т2, у мене є деякі початкові запитання. Значить, спочатку читаємо ПОЧАТКОВУ СТАТТЮ ПРО Т2, там багато запитань і відповідей.

– Варіант 2. Я трохи знайомий з новим телебаченням Т2, і маю деякі додаткові запитання. Значить, мені потрібна ДЕТАЛЬНА СТАТТЯ ПРО ТЕЛЕБАЧЕННЯ Т2.

– Варіант 3. Я сюди випадково попав, мені безкоштовне телебачення не треба, мені треба платне кабельне. Значить, для мене – стаття ПРО КАБЕЛЬНЕ.

– Варіант 4. Я вже готовий купити тюнер. Значить, читаю СТАТТЮ ПРО ТЮНЕРИ.

– Варіант 5. Я куплю не тюнер, а відразу новий телевізор. Значить, для мене стаття  ПРО ВИБІР ТЕЛЕВІЗОРА.

– Варіант 6. Мене чекає модернізація чи встановлення антени. Значить, потрібна стаття ПРО АНТЕНИ.

– Варіант 7. Я весь готовий до переходу на телебачення Т2, але допомога мені потрібна. Значить, я продовжую читати статтю, і читаю саме те, що треба. Стаття довга і детальна.

Як ми дивимось телебачення ?
Хтось дивився звичайне ефірне аналогове телебачення. Ось такий вигляд був за межами вашої квартири чи будинку, і такий вигляд в вашій кімнаті:


Антенний штекер вставлений в телевізор, телевізор показує кілька каналів.

Якщо у вас супутникове телебачення, то вигляд вже такий:


Як бачите, біля телевізора з’явився супутниковий тюнер. Каналів вже не кілька, а кілька сотень, при цьому глядач дивиться лише кілька десятків каналів, всі інші – практично непотрібні. Хто хоче і далі дивитись супутник – бажаю успіху, і до побачення. Поки що багато хороших каналів відкриті, без оплати, серйозне кодування каналів ще не ввели. Коли закодують – звертайтесь, допоможу перейти на безкоштовне ефірне.
Якщо у вас кабельне телебачення, то ви, можливо,  щомісяця отримуєте приблизно таку квитанцію:


За щомісячну оплату глядач бачить кілька десятків телевізійних каналів. Іноді кабельний сигнал хороший, іноді не дуже хороший, іноді пропадає.
Позитивна характеристика кабельного телебачення: каналів, як правило, немало, найчастіше їх кількість  50-70.
Негативна характеристика: треба щомісяця платити, а якість кабельного сигналу, особливо аналогового кабельного сигналу, не завжди хороша. Люди якось це терплять, і деякі з них нічого не хочуть міняти. Цим телеглядачам, які і надалі хочуть платити за своє кабельне телебачення  – бажаю успіху, і до побачення.
Дехто дома має такий швидкий Інтернет, що дивиться IPTV-телебачення, з радістю платить за IPTV-телебачення, і іншого телебачення їм не треба. Каналів на IPTV-телебаченні справді може бути багато, хоча це дуже залежить від провайдера Інтернета. Хто хоче трохи почитати про  IPTV-телебачення, для вас – окрема стаття. Тим глядачам, які не хочуть, крім IPTV-телебачення, нічого більше, також бажаю успіху, і до побачення.
Дехто принципово і “продвинуто” не дивиться телебачення, мовляв, є Інтернет. Їм – до побачення.
Всім іншим – добрий день і починаємо розмову.
Якщо ви дивитесь або будете дивитись безкоштовне ефірне цифрове телебачення, то виглядати буде приблизно так:


Зрозуміло, що марка телевізора і вік телевізора не мають значення.
Той самий телевізор, та сама антена.
Але біля телевізора з’явився ефірний цифровий тюнер, і штекер антени вставлений не в телевізор, а в тюнер, а відеовихід тюнера підключений до відеовходу телевізора. Хто не мав ефірної антени, і дивився кабельне чи супутникове телебачення, той встановить таку антену. Якщо йому пощастить, то ця антена буде кімнатною, але я підозрюю, що вона буде зовнішньою, десь за межами вашого житла. Не обов’язково на даху з котами, антена може бути і десь за вікном на стіні, або на балконі, або хоча б на підвіконні, або прив’язана до високого горіха біля хати. Варіантів багато.

Якщо ви дивились “звичайне” телебачення на “звичайну антену”, то ви бачили на телевізорі кілька каналів, хтось трошки більше, хтось менше. Ви дивились аналогове ефірне телебачення.
Аналогове ефірне телебачення в Україні поступово вимикають, воно буде вимкнене назавжди.
Ми ж не хочемо з вами залишитись без телебачення !
Ми просто почнемо дивитись цифрове телебачення. На ту саму ефірну антену, і тим самим телевізором. Телебачення так само безкоштовне, але цифрове, якісніше, і значно краще, і каналів значно більше.
Отже, бажаючі купують до свого телевізора ефірний цифровий тюнер Т2, а дехто, хто давно хотів оновити свій телевізор, купує сучасний телевізор, який розуміє цифровий формат DVB-T2. До речі, окрема стаття   ПРО ТЮНЕРИ  – до ваших послуг.
Хтось підключить тюнер  і налаштує, хтось налаштує новий, сучасний телевізор, і ці люди без проблеми почнуть дивитись близько 30 цифрових телевізійних каналів. Але я добре знаю, що пощастить не всім.

На жаль, це правда, пощастить не всім. Навіть діставши необхідний вам цифровий тюнер, ви можете побачити, що саме у вас прийом сигналу на цей тюнер, можливо, поганий, або прийому немає, і проблему треба вирішувати, і вирішувати негайно, а телевізор не показує, і у всьому винуваті (наша влада, мер міста, сільрада, американці, політики, євреї, Інтернет, дружина, необхідне підкреслити). Натовп телемайстрів і тих, хто “також знає, як треба”, звісно, допоможе вам ліквідувати цю неприємність, але не сумнівайтесь, що вартість їхніх послуг на перші місяці після відключення аналогового сигналу негайно збільшиться в два-три рази. І черга, щоб дочекатись їхньої допомоги, збільшиться також. Ви можете надовго “застрягнути” без телевізора, якщо не спитаєте поради у когось, хто має досвід.

Ну, навіщо вам ця неприємність ?


Спеціально для вас написав кілька статей, щоб ви могли обійти таку можливу майбутню проблему. Отже, починаємо наш перехід на цифрове телебачення, і почати перехід можна вже сьогодні. Така дія є розумною і раціональною.

Переваги цифрового ефірного телебачення:
1. Воно безкоштовне, так само, як безкоштовний звичний нам аналоговий ефірний сигнал.
2. Не має значення, скільки каналів ви дивились на вашу антену, чи 2, чи 5, чи 10, а будете дивитись не менше, ніж 28 українських каналів. Словом, близько 30.
3. Вам не буде ніякого діла до того, чи вже вимкнули аналоговий сигнал, чи ще ні.
4. Зображення на телевізорі стане якісне, не зашумлене. Ні на одному каналі зображення не буде зашумлене.

Непогано, правда ? А ось вам вороги цифрового телебачення Т2:
1. Поганий антенний кабель, який хтось вважає хорошим.
2. Любов до кімнатних антен.
3. Віра в те, що антенний підсилювач вирішує всі проблеми.
4. Ностальгічна пристрасть до “польської” антени, або “сітки”.
5. Будь-яка помилка при монтажі, підключенні антени до тюнера.
6. Неудачний вибір антени, місця розміщення і напряму антени.
7. Останні в списку – далека відстань до передавача, низина, ліс.

А що буде дивитись той, хто перейде на цифровий формат ? Ось такий список каналів:


Комусь ці канали добре знайомі, а хтось хоче пояснення.
Пояснюю. В Україні є 4 найбільші медіа-компанії, яким належить найбільша частина телевізійного ринку України. Що це за компанії ?
«StarLightMedia» – власник Пінчук Віктор Михайлович. Ми кажемо “власник”, незважаючи на те, що “власник” насправді не один, йому належить лише найбільша кількість акцій компанії.
Телевізійні канали «СТБ», «Новий», «ICTV», «M», «M2», «QTV».
«Inter Media Group» – власник Фірташ Дмитро Васильович
Телевізійні канали «Інтер» «Enter-фільм», «Піксель TV», «К1», «К2», «Мега», «НТН», «Zoom», «Інтер+».
«1+1 media» – власник Коломойський Ігор Валерійович
Телевізійні канали «1+1», «2+2», «TET», «ПлюсПлюс», «1+1 International», «Бігуді», «Уніан», «Ukraine Today».
«Медіа Група Україна» – власник Ахметов.
Телевізійні канали «Україна», «НЛО TV», «Футбол 1», «Футбол 2», «Індиго TV, «Донбас», «34 канал», «Сигма», «Ескулап».

Не всі ці канали, як ви бачите, будуть транслюватись цифровим ефірним телебаченням, в той час як деякі з каналів, які є і будуть в цифровій ефірній трансляції, не входять в великі медіахолдинги. Це, наприклад, державні канали «UA:Перший» (звична назва «Перший національний”), «UA Культура» і «Рада».

Також в пакеті представлені такі канали:
«5 канал» (власник каналу Порошенко Петро Олексійович) і канал «Espreso TV» (власник каналу – дружина Миколи Княжицького). Обидва канали мають концепцію “свіжі новини та інформація”. На теперішній час у канала «Espreso TV» три співвласники, це дружина Арсена Авакова, дружина Миколи Княжицького і Арсеній Яценюк без дружини.
Канал «Z» є частиною невеликого медіа-холдингу ZIK разом з інформагентством «Західна інформаційна корпорація». Власник компанії –  Петро Петрович Димінський.
Канал «Прямий», колишня назва «Тоніс» – це приватний канал, його створив Володимир Олександрович Іваненко. Зміна назви канала пов’язана з тим, що власником канала став політик, екс-регіонал Володимир Макеєнко.
Канал «Xsport» – має спортивну орієнтацію, належить Ахметову.
Канал «112» – це, умовно кажучи, канал новин, належить якомусь Андрію Пощипкову, інакше кажучи, тому самому Ахметову. Кажуть, що його хоче придбати кум Путіна, якийсь Медведчук.

Як саме телевізійний сигнал доходить до осель жителів України ?
Станом на кінець 2018 року близько 26% сімей в Україні дивляться цифрове ефірне телебачення. Вони бачать близько 30 телевізійних каналів, і дуже якісно.
(дехто бачить більше каналів, цих людей  не буже багато, вони живуть в Київській області або в Одеській). Ця кількість збільшиться, коли супутникове українські телеканали стануть платними, а це дуже можливо після травня 2019 року.
Близько 30% сімей в Україні дивляться платне кабельне телебачення.
Близько 39% сімей в Україні дивляться супутникове телебачення, або дивляться телевізійні канали через Інтернет.
Близько 5% сімей в Україні дивляться в вікно, або в дзеркало, а телевізійні канали принципово не дивляться,.

А тепер, нарешті, детально про технічну сторону цифрової трансляції.
Коротко про деякі безтолкові легенди.
1. Нехай ніхто не надіється “перешити” свій телевізор на стандарт Т2. Надіятись на таке – просто ідіотизм. Якщо маєте телевізор, який розуміє цифровий стандарт DVB-T2, такий телевізор зможе від ефірної антени приймати цифрове телебачення. До всіх інших телевізорів треба додати ефірний цифровий тюнер для стандарту DVB-T2.
2. Нехай ніхто не надіється “перешити” або кабельний декодер, або супутниковий тюнер, або власний телефон під стандарт DVB-T2. Ні, цього не буде.
3. Нехай ніхто не пробує навіщось використати для прийому ефірного цифрового сигналу супутникову “тарілку”. Ну, і що з того, що вона у вас є ? Цього не буде, і даремно кудись цю вашу “тарілку” направляти.
4. Навіть не надійтесь “вставити цифровий ефірний тюнер Т2 в телевізор”. Легше велику скляну пляшку вставити собі в (некультурне слово пропущене). Цей тюнер ставиться поруч з телевізором і підключається до телевізора.
5. Навіть не надійтесь додати в список Т2 улюблений канал, якого в списку каналів Т2 немає. Для такого додавання треба бути власником каналу і купити ліцензію на цифрову ефірну трансляцію. Щось мені підказує, що ви – не власник каналу.
6. Навіть не надійтесь “додати до антени якусь плату, і стане Т2“. На вуха станете, а цього не буде. Хоча іноді “якоюсь платою” називають звичайний антенний підсилювач до “польської” антени або звичайний симетризатор. Що воно таке ?
– це може бути антенний підсилювач, він буває різних видів, на різну напругу живлення, його задача – підсилити антенний сигнал, який потім трохи ослабне на довгому кабелі від антени до тюнера. Якщо кабель дуже довгий, то втрати сигналу на кабелі значні, і без антенного підсилювача не обійтись.
– це може бути симетризатор, це пасивна плата, не потребує живлення, абсолютно необхідна для більшості антен, встановлюється на самій антені.
“Любителі безтолкових технічних рішень” поставлені на місце, а ми продовжуємо.

Раніше ми антенний штекер по-простому вставляти в антенне гніздо телевізора. Тепер антенний штекер вставляємо не в телевізор, а в новенький, недавно куплений цифровий ефірний тюнер, а зформований телевізійний сигнал з аудіо-відеовихода тюнера подаємо на аудіо-відеовхід телевізора. Якось так:


Хтось, поглянувши на малюнок, відразу запитає: а якщо дома не один телевізор, а більше, то скільки треба тюнерів ? Відповідь проста: до кожного телевізора – свій тюнер, хоча антена може бути одна на всі тюнери. Як викрутитись, щоб від одної антени – на кілька тюнерів ? На сайті є окрема стаття  ПРО АНТЕНИ, там написано. Читаємо далі.
Мушу попередити. Якщо ви дивитесь телевізор через цифровий тюнер, то перемикаєте канали не пультом від телевізора, а окремим пультом для тюнера. Ось така дрібна незручність. Хто категорично не хоче таких дрібних незручностей, той з часом купує спеціальний пульт “з режимом навчання”, є такі універсальні пульти, і налаштовує цей пульт так, щоб цим пультом можна було керувати і телевізором, і тюнером.
Не реклама, просто приємна особливість. Наугад купив універсальний пульт CHUNCHUP SRM-403E. Цей універсальний пульт дає такий сильний сигнал, що можна перемикати канали, навіть якщо направляти пульт на стелю, або на підлогу. Не сумніваюсь, що є і інші хороші пульти, я не перевіряв.

УВАГА ! ДО ВАС ЗВЕРТАЄТЬСЯ КВАЛІФІКОВАНИЙ ТЕЛЕМАЙСТЕР.
ВАМ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
1. Переходити вулицю на червоне світло.
2. Підключати до телевізора і відключати від телевізора будь-які пристрої, якщо цей телевізор і цей пристрій ввімкнені. Всі підключення і відключення – лише при вимкненому живленні, бо дуже можливо, що щось зіпсується.
3. Бухати за кермом.
Покарання за перечислені порушення – швидке і безжалісне.

ПРО ПУЛЬТИ
1. Будь-який пульт швидко забруднюється, і від бруду недовго служить.
2. Будь-який пульт, дбайливо загорнутий в поліетилен, а зверху для міцності “упаковки” обмотаний широким прозорим скотчем, служить дуже довго. Саморобна “упаковка” одноразова, і замінюється при заміні батарейки. Подекуди можна купити прозорі китайські чохли для пультів, чохли слабенькі і служать недовго, як все китайське.
3. Будь-яка батарейка може потекти.

Тепер вже не телевізор приймає і обробляє антенний сигнал, тепер це робить тюнер, і готовий відеосигнал подається через відеовхід на телевізор.
Але чи має ваш телевізор необхідний відеовхід ?
Якщо не має, то ви купите трохи дорожчий тюнер, який має радіочастотний модулятор, інша назва модулятора RF-out, або ВЧ-модулятор, і сигнал з такого тюнера подаєте на антенний вхід свого телевізора, переналаштувавши телевізор на частоту модулятора. Можна зекономити, купити звичайний тюнер Т2, а до нього модулятор, таке рішення дешевше, але технічно складніше. Щось не зовсім зрозуміло ? Не біда, далі в статті буде більш детально.
Далі в статті буде ще багато технічних особливостей і тонкощів.

Можливо, ваш хороший, сучасний телевізор може приймати цифровий сигнал в форматі DVB-T2 без будь-яких додаткових тюнерів. Якщо це так, то про DVB-T2 обов’язково написано в інструкції до вашого телевізора. Отже, якщо ви приймаєте телевізійний сигнал на ефірну антену, тобто ви дивитесь “не супутник” і “не кабельне”, то можете попробувати перейти на цифровий сигнал вже зараз. Телевізор доведеться переналаштувати, вибрати в меню цифровий формат, а не аналоговий, ввімкнути через меню телевізора автонастройку, і далі подивитись, чи знайшов ваш телевізор цифрові канали. Як правило, в меню таких телевізорів перед автонастройкою можна вибирати: чи шукати лише аналогові канали, чи цифрові, чи все разом. Для експерименту можна попробувати пустити автонастройку лише на цифрові канали.
Телевізор нічого не знайшов ? Чи знайшов, але мало каналів ? Чи знайшов, але трохи не те, що має бути в списку ? Тут може бути кілька причин:
– Можливо, ваш телевізор вміє приймати цифровий сигнал в стандарті DVB-T або DVB-C, але не вміє в стандарті DVB-T2. Значить, тюнер до вашого телевізора доведеться купити.
– Можливо, треба антену трохи кращу, чи просто треба розібратись, що ви неправильно зробили з підключенням антени, і вам потрібна стаття  ПРО АНТЕНИ.

З телевізором і тюнером розібрались, і перейдемо до антени. Ми коротко розглянемо, що треба робити з антеною.
Ой, щось я хвилююсь. Добре, якщо у вас є добре перевірена, пристойна антена. Але якщо антени у вас ще немає, ви підете в магазин за антеною.
Саме цього я й боюсь !
Такого навішають вам продавці на вуха, що ви не раді будете, що захотіли ознайомитись з цифровим телебаченням.
Фразу, яку ви зараз прочитаєте, я не набирав на клавіатурі комп’ютера.
Я цю фразу кричав
Кімнатна антена – не дуже хороший варіант для прийому ефірного цифрового телебачення. Але якщо ви будете використовувати кімнатну антену, то подивіться спочатку на цей малюнок:


Саме так. Це не антени, а барахло. Це ви викинули гроші, а не купили антену. Телевізійна антена, навіть якщо вона є кімнатною, повинна мати діаграму направленості, яка трохи відрізняється від геометричного круга.
Ось, наприклад, антени, які вже мають деякий шанс на успіх. У них є одна спільна риса: вони вузьконаправлені. Вони добре приймають сигнал з того напряму, “куди антена дивиться”, і намагаються ігнорувати сигнали, які трохи в стороні. Вузьконаправлена антена – перший невеличкий крок до хорошого прийому цифрового телебачення.


Загальне правило: кімнатна антена при слабкому ефірному сигнал – НЕ ПРОЙДЕ. Лише комусь пощастить з кімнатною антеною, але всім іншим – ні. Декому доведеться встановити зовнішню антену, і прийом цифрового телебачення буде йти від зовнішньої антени. Варіантів розміщення антени є немало: десь за вікном, на балконі, на зовнішній стіні будинку, на даху хати, десь на висоті біля хати. Декому доведеться провести експерименти, де краще встановити антену, щоб потім радіти хорошому прийому телебачення, і не мати проблем. Дуже можливо, що вам доведеться добре вивчити статтю   ПРО АНТЕНИ.
Чому кімнатна антена – не завжди хороше рішення ? Подивіться ось на цей малюнок. Малюнок примітивний.


На малюнку схематично зображена яка-небудь ваша кімната, в якій ви хочете поставити кімнатну антену. Червоною стрілкою позначено початковий напрям руху радіохвиль від телевізійної вежі. Радіохвилі чудово йдуть паралельним рівномірним потоком, і тут вони наштовхуються на ваш будинок, і вашу кімнату. Що ж відбувається далі ?
1. Частина радіохвиль тим самим напрямом проникає через стіни в вашу кімнату, але радіохвилі вже дуже ослаблені. Чим далі від вікна, тим гірше.
2. Частина радіохвиль відбивається від стін будинку, і ці радіохвилі кудись йдуть в іншому напрямку.
3. Частина радіохвиль “огинає” перешкоду (ви в школі вчили на уроці фізики про дифракцію), і навіть частково попадає в ваші вікна.
4. Всі ці радіохвилі, які під різними напрямами якось попали в вашу кімнату, створюють в кімнаті справжню інтерференційну “кашу”, і у вас дуже мало шансів якось розмістити в кімнаті антену так, щоб вони знайшла пучок радіохвиль, які будуть йти в одному напрямку.
Навіть якщо  ви візьмете хорошу вузьконаправлену антену і розмістите її в кімнаті, ця антена відразу стане “кімнатною”.
І я ще раз нагадую: вибір точки розміщення вашої антени дуже важливий, а тому, якщо кабель до вашої кімнатної антени дуже короткий, або просто неякісний, він замінюється на довший, і хорошої якості, або до кімнатної антени додається саморобний антенний подовжувач, про який ви прочитаєте далі в статті.  Саморобний тому, що китайські подовжувачі – надзвичайно погані. Тоді, може, знайдете підходяще місце для антени, і поближче до вікна, щоб прийом сигналу був нормальним. Шансів на кімнатний прийом у вас небагато, але вони є.

ДОСВІД і ПРАКТИКА. Найбільше проблем виникає від того, що ваша антена, можливо, не дуже добре приймає цифрове телебачення. Наприклад, якась невідома мені українська сім’я має ось на таку антену:


Впізнаєте ? Це популярна дешева антена, її називають “польська” або “сітка”. Вона служить довго і надійно, але дуже можливо, що цифровий сигнал ця антена приймає погано. Це не абсолютне правило, але це дуже навіть можливо. Хто хоче  використовувати “польську” антену, той нехай зробить деякі прості дії. Що рекомендую зробити ?
Обрізати чи хоча б тимчасово прибрати “довгі” вусики, щоб всі вусики були одинакової довжини. Вирівняти вертикальні дроти, щоб вони були паралельними і рівненькими, “тільки що з конвейєра”. Дуже добре зачистити з’єднання кабеля і підсилювача (або симетризатора), і треба попробувати подавати живлення не від “якогось блока живлення”, а від тюнера. Дуже корисно зробити такий експеримент із живленням. Не забудьте: кабель від антени до тюнера повинен бути хороший, а  не “якийсь”. Поганий кабель надзвичайно псує сигнал.

А хтось використовував антену значно кращу. Приблизно таку:


Я впевнений, що такі антени значно краще прийматимуть цифровий сигнал, і антену не треба міняти. Зрозуміло, що я не рекламую марки антен і їх виробників. Іноді легенька, спрощена зовнішня антена, подібна на “Метелик” чи щось подібне, також дає непоганий сигнал. Експеримент – корисна річ.
Ще раз мушу нагадати: хтось з вас, маючи хорошу зовнішню антену, підключив до неї не дуже якісний антенний кабель, і не розуміє, чому прийом поганий.

А хтось, на жаль, використовував ось таку горе-антену:


Ця антена ГАРАНТОВАНО буде викинута при переході на цифровий сигнал, а власник встановить собі іншу антену. Це не обговорюється ! Якщо він дуже везучий, то можливо, що він вперто залишиться при кімнатній антені, але значно кращій, ніж те барахло, яке він вважав антеною.
Подивіться на фото, це також кімнатна антена, вона недорога, але вона вже має маленький шанс приймати цифрове телебачення, якщо її власник живе не дуже далеко від трансляційної вишки. Саме ця антена називається “Волна-5”, а ще є багато подібних антен. Ці антени, хоча й кімнатні, але вузьконаправлені.


ОТЖЕ ! Якщо з антеною у вас немає проблем і помилок, ви лише додаєте до свого телевізора цифровий тюнер, правильно підключаєте тюнер до телевізора, налаштовуєте тюнер, і починаєте дивитись телебачення в цифровому форматі.

Ще одна можлива проблема з антеною. Хтось з вас живе в багатоквартирному будинку, в якому не відключена, і не знищена справжня колективна антена. Не кабельне телебачення, а колективна антена. На таку антену ви впевнено бачили кілька каналів. Ось ви цю колективну антену підключаєте до вашого тюнера Т2, але він зовсім не бачить цифровий сигнал.
Підтверджую, у когось на справжній колективній антені справді ніяк не вдається приймати цифрове телебачення. Чому ?
Думаю, що у вас на даху багатоквартирного будинка не лише колективна антена, а до неї ще й магістральний підсилювач сигналу, і на колективних антенах ці підсилювачі були метровими, а не дециметровими. Але цифровий сигнал транслюється в дециметровому діапазоні. Доведеться в вашій колективній антені магістральний метровий підсилювач замінити на широкополосний.

Якщо антени у вас ще немає, і досвіду немає, то ви все одно зможете без проблеми налаштувати собі прийом цифрового телебачення. Або ви ознайомитесь із окремою статтею  про антени і попробуєте вирішити свою проблему з антеною самостійно, або вам потрібні будуть додаткові поради на форумі, або опишете свої проблеми і запитання в коментарях після статті, або скористаєтесь допомогою місцевого телемайстра чи просто людини з практичним досвідом в радіотехніці.

Все підключили. Налаштовуємо

Ох, людські звички… Дехто вже не раз зайшов на улюблений форум десь в Фейсбуці, або, ще гірше, в Контакті, і там запитує поради у таких самих “спеціалістів”, як сам. Йому, певна річ, щось відповідають, причому чим менше знають, тим міцніші дають поради. Одночасно обговорюється, чим краще годувати кота, як краще робити голубці, ремонтувати дах, міняти колесо, знімати порчу  і налаштовувати цифрове телебачення. Але ми з вами зупиняємось лише на останній темі.

Спочатку – перший варіант, для тих, у кого телевізор може сам, без тюнера, приймати телебачення Т2.
Антенний штекер вставлений в гніздо телевізора, ніхто його не виймав. Що і як налаштовувати в меню ? Вам треба буде одним із пунктів меню вибрати “сигнал аналоговий/цифровий”, вибираємо цифровий. В іншому пункті меню треба буде вибрати: “сигнал з антени чи з кабеля” (це такі перекладачі, які адаптували меню телевізора). Тут ми вибираємо “з антени”. Якщо у вашому телевізорі є ручний режим налаштування на канали, то вам корисне буде все те, що далі прочитаєте для власників тюнерів. Якщо у вас лише автоматичне налаштування на канали, то просто запускаєте в меню “автопошук”.

Далі – другий варіант, для тих телеглядачів, які прийматимуть Т2 через тюнер. Тут є дві схеми підключення.

Схема 1. Антену – до тюнера, відеовихід тюнера – до відеовходу телевізора.
Спочатку переконайтесь, що “телевізор бачить тюнер”. Переключіть телевізор на відеовхід, щоб він показував зображення від відеовходу. Думаю, що на пульті телевізора ви це зробите кнопкою AV, а може, кнопкою VIDEO. Я не бачу ваш пульт, і не знаю, які на ньому надписи. Можливо, у вашого телевізора не один відеовхід, а два, або три. Якщо ви підключили тюнер через відеовхід HDMI, то через меню телевізора треба вибрати відеовхід HDMI. Це цифровий універсальний відеовхід, він завжди дає більш якісне зображення. Про  HDMI можна почитати в окремій статті.
Чи показує ваш телевізор якийсь відеосигнал із тюнера ? На телевізійний канал ще рано надіятись. Натискуючи на пульті тюнера кнопку МЕНЮ, переконайтесь, що меню тюнера справді з’являється на екрані телевізора. Якщо не з’являється – розбирайтесь, чому ви неправильно підключили тюнер до телевізора.
Ця дія обов’язкова ! Обов’язково переконайтесь, що на телевізорі зображення саме від тюнера, навіть якщо там поки що лише меню тюнера.
І тут дехто заплутався.
У нього на телевізорі забагато круглих роз’ємів RCA, вони мають різні кольори. Який куди ?
Ці кольори не вигадуються “щоб було красивіше”. Іноді можлива ситуація, коли в вашому тюнері  компонентний відеовихід, або в телевізорі компонентний відеовхід. Якось так:


Зелений – для чорно-білого сигналу (сигнал яскравості), він позначається буквою Y, а біля нього – роз’єми синій Pb і червоний Pr для передачі сигналів кольору. А ще бачимо на фото дуже якісний відеовихід HDMI. Іноді звуковий стереосигнал передають через окремий роз’єм, він може мати інший конструктив, не обов’язково RCA.
А якщо колір роз’єма RCA жовтий – це відеосигнал. В парі з ним червоний, чорний або білий – думаю, що це звуковий сигнал.
Ой, в цьому тюнері на фото три круглі гнізда, а в телевізорі два. Що робити ?
Авжеж ! Ви прочитали про кольори “гнізд” чи ні ? У вашому телевізорі, наприклад, одне “гніздо” (роз’єм RCA) жовте, а одне біле, або чорне, або червоне. Саме на цьому тюнері, який на фото, немає стандартного відеовиходу, який потрібен для вашого телевізора. От так можна купити тюнер, а виявиться що підключити до телевізора цей тюнер до вашого телевізора не вдається. Саме тому перед тим, як купувати тюнер, треба розібратись, ЩО ВИ ХОЧЕТЕ.
Ось вам додаткова стаття  ПРО ТЮНЕРИ.
А якби на тюнері ті круглі “гнізда” мали кольори жовтий, червоний і білий ? А в телевізорі лише жовтий і ще якийсь ? Нема проблеми. Відеосигнал – до відеосигналу (жовтий до жовтого), а якийсь із звукових виходів – до звукового входу.
Не рахуємо кількість “гнізд”, а уважно дивимось на кольори.
А з кольорами штекерів на кабелі ще гірше ! Один Господь знає, які кольори можуть китайські виробники вкрутити на самому кабелі. Там може бути повна плутанина з кольорами.
Добре, коли на телевізорі або на тюнері ви побачите роз’єм типу SCART (читають СКАРТ).


Тут важко буде щось наплутати. Найпростіше, коли і на тюнері, і на телевізорі роз’єми SCART, “підключила і забула”. Також не вдасться нічого переплутати, якщо користуватись роз’ємом HDMI. Але якщо на одному з апаратів круглі кольорові роз’єми RCA (їх ще називають “тюльпан”), а на іншому SCART, то для такого випадку є кабелі “SCART-RCA”, або “SCART-тюльпан”.


А ось вам смішна ловушка, в яку попала вже не одна роззява. Дивимось на задню стінку ЯКОГОСЬ тюнера, ми не знаємо, якого.


В деяких тюнерах ззаду немає звичних роз’ємів RCA чи SCART, а замість них – невеличний перехідний роз’єм miniJack 3,5mm х 3RCA, а до нього кабель, по якому аудіо-відео сигнал переходить на звичні три роз’єми RCA (відеосигнал і два аудіосигнали). Досить лише НЕ ДО КІНЦЯ вставити перехідний роз’єм кабеля в гніздо на задній стінці тюнера, і зображення на телевізорі не вдається добитись, як не намагайся. Ось такі є помилочки. Продовжуємо.
А якщо відеовходу в телевізорі немає, або відеовхід зіпсований ? Для вас – схема 2.

Схема 2. Антену – до тюнера, RF-вихід модулятора тюнера – до антенного входу телевізора.
Зверніть увагу, так сталось, що ваш телевізор, можливо, не має відеовходу, або цей відеовхід зіпсований, і ви змушені купити не традиційний найдешевший цифровий тюнер, а трохи дорожчий тюнер із RF-модулятором. Саме так ! Щоб вирішити вашу проблему з відсутністю відеовходу на телевізорі, ви купуєте тюнер, який має додатковий радіочастотний модулятор. Я навмисно застосовую різні назви, можна називати “RF-out, RF-модулятор, ВЧ-модулятор, високочастотний модулятор, радіочастотний модулятор”, всі назви правильні. Такий тюнер дуже потрібен, якщо ваш телевізор не має відеовходу, або відеовхід несправний.  Більш детально про модулятори прочитаєте в статті  ПРО ТЮНЕРИ. Нагадую, що можна зекономити, купити звичайний тюнер, а до нього докупити модулятор. На ринку України можна знайти модулятор LF-008, є й інші моделі.
Отже, радіочастотний вихід тюнера підключений звичайним телевізійним кабелем до антенного входу телевізора.
Яким ще телевізійним кабелем ? Тут щось не так.
Так, я висловився неточно. Потрібен телевізійний кабель для з’єднання радіочастотного антенного  ВИХОДА тюнера із антенним ВХОДОМ телевізора. На кінцях кабеля повинні бути антенні роз’єми, вхідний і вихідний, вони різні. На одному кінці кабеля – вхідний роз’єм, на іншому – вихідний. Можливо, ви купите такий примітивний китайський кабель, а можливо, ви захочете зробити такий кабель самостійно. Для самостійного виготовлення треба взяти кусок звичайного антенного кабеля підходящої довжини, а також два антенні роз’єми. Ось такі:


Роз’єми на фото, як бачите, також різні, верхній – вихідний, нижній – вхідний, це добро називається “різьбовий F-роз’єм”. На кінцях нашого кабеля монтуємо ці два штекери. Так, як на малюнку:


На малюнку номер 6 зображена остання дія, ви з’єднуєте роз’єм в одне ціле. На малюнку видно, що центральна жила антенного кабеля на кілька міліметрів виступає за площину металевої “накрутки”, яку ви накрутили на плетіння кабеля. Цю центральну жилу кабеля ви з деяким зусиллям вставляєте в ту другу частину роз’єма, яку будете прикручувати до першої.
До речі, саме такий кабель є корисним, коли треба подовжити існуючий антенний кабель, тобто до існуючого антенного кабеля додаєте такий саморобний “подовжувач”, один кінець “антенного подовжувача” є вхідним, а інший – вихідним. Отже, кабель готовий і підключений.
Ви не бажаєте самостійно зробити такий кабель ? Ви не знаєте, як пояснити продавцеві, що вам треба ? Скажете, що вам треба антенний кабель, у якого на одному кінці – вхід, а на іншому – вихід. Якщо до продавця все одно не дійде, скажете, що треба антенний кабель “тато-мама”, довжина такого кабеля – приблизно від 1 метра до 2 метрів. Китайські кабелі непроходимо погані, ваш саморобний буде кращим.

Як вибирати антенний кабель ?
Будь ласка, ось вам характеристики кабеля:
Основна жила: Fe-Cu, сплав заліза і міді, а інший кабель ви і не знайдете
Cічення жили: думаю, буде 0.9 мм чи трошки більше
Екранування: Fe-Al (екрануюче плетіння такого кабеля практично не зможете ні до чого підпаяти) або Fe-Cu (а цей паяється добре)
Щільність плетіння екрана: Все, що близько 30% або більше, вам добре.

Антенний (радіочастотний) ВИХІД тюнера з’єднаний з антенним ВХОДОМ телевізора.  Тюнер ввімкнений. Вмикаємо на телевізорі режим пошуку телевізійних каналів, ми не раз таке робили на своєму телевізорі, і хочемо, щоб телевізор знайшов радіочастотний сигнал тюнера. Коли така настройка на сигнал відбудеться, ви обов’язково побачите на екрані телевізора зображення з якимось надписом, можливо, буде написано “Сигналу немає“, або “No signal“, або ще щось. Проконтролюйте, щоб ви настроїли телевізор саме на те, що треба, телевізор повинен бачити сигнал від тюнера, а не щось інше. Натисніть на пульті тюнера кнопку МЕНЮ, і меню тюнера повинно з’явитись на екрані телевізора. Не варто нагадувати, що налаштований прийом телевізора на частоту модулятора треба зберегти в пам’яті телевізора, “записати канал”, “зберегти”, хто як хоче, так називає, а головне, запам’ятати, під яким номером ви записали налаштування телевізора на робочу частоту модулятора. Вимкнули телевізор, знову ввімкнули. На екрані телевізора має бути ТЕ САМЕ зображення, а не відсутність зображення.
Показую на власному тюнері. Я лише підключив тюнер до телевізора, антену до тюнера не підключав, щоб не заважала. Чи “бачить” телевізор, що до нього підключений тюнер ?


Бачить ! Ось я бачу на телевізорі надпис “сигнал відсутній” (а звідки він візьметься ?), а ось я натискаю на пульті тюнера кнопку “Меню”, і меню тюнера справді з’являється на екрані телевізора. Це важливо, щоб я потім не заплутався, показує тюнер чи ні.

А як я підключив тюнер до телевізора ? У мене тюнер дорожчий від найдешевших тюнерів приблизно на 200-300 гривень, в моєму тюнері є вбудований радіочастотний модулятор (RF-out). Я мушу іноді підключати цей тюнер до телевізорів, в яких немає відеовходу.
Ось два варіанти підключення.


В верхній частині фото я вважаю, що відеовхід телевізора несправний, або його немає. На антенний вхід тюнера я підключив антену, а RF-out тюнера з’єднав окремим кабелем (сам зробив, ви читали опис кабеля) з антенним входом телевізора, і настроїв телевізор на єдиний канал, на якому я бачу зображення від тюнера.
В нижній частині фото – я вважаю, що відеовхід в телевізорі нормально працює, і я з’єднав відеовихід тюнера з відеовходом телевізора.
Хоч так, хоч так, а я бачу на екрані телевізора зображення, яке мені формує тюнер.

Не поспішаємо, не поспішаємо. Ще рано шукати якісь канали. Спочатку ми розібрали ситуацію, коли в телевізорі є відеовхід, потім ситуацію, коли в телевізорі немає відеовходу. Тепер розберемо третю ситуацію: ви не змогли побачити на екрані телевізора зображення від тюнера. Ви не бачите, як з’являється і зникає на екрані меню тюнера, хоча терпеливо натискаєте на пульті тюнера кнопку “Меню”. В чому проблема ? Ось вам варіанти:
– ви думаєте, що тюнер – в робочому режимі, а він в режимі очікування.
– ви переключили телевізор не на той відеовхід, чи взагалі не переключили на відеовхід.
– ви щось переплутали в роз’ємах кабеля для відеовходу телевізора.
– у вас дефектний кабель від тюнера до телевізора.
– у вас несправний відеовхід в телевізорі.
– відеовхід в телевізорі майже справний, але у вас непропай на платі телевізора по відеовходу.
– трохи недобре, не до кінця підключений кабель до тюнера.
– ви начитались про те, що тюнери з RF-виходом можна підключати до антенного входу телевізора, але в вашому тюнері, незважаючи на надпис RF-out, немає вихідного радіочастотного сигналу, а лише дубль того, що ви подаєте на антенний вхід тюнера.

Невже ви думаєте, що я всі ці варіанти сам придумав ? Ні, вони всі вже мені траплялись. Розберіться з проблемою і продовжуйте читати статтю.

Продовжуємо.
Деякі з вас, так само як я, підключили тюнер до телевізора через відеовхід, а інші (їх меншість) підключили тюнер з RF-модулятором на антенний вхід телевізора. Всі ви вже бачите, що на екрані телевізора може з’являтись меню тюнера, якщо на пульті тюнера натискати на кнопку “меню”.
Ваш телевізор вже “бачить” відеосигнал від вашого тюнера. Так, як у мене.
Скоро почнемо шукати телевізійні канали. Незалежно від того, як ви підключили тюнер до телевізора, ви бачите на телевізорі те зображення, яке формується тюнером. Не має значення, хтось по-простому підключив через відеовхід, а хтось з допомогою RF-модулятора підключив через антенний вхід телевізора. І один, і другий бачать на телевізорі зображення від тюнера, але поки що ЛИШЕ МЕНЮ ТЮНЕРА. Я змушений повторювати кілька раз, бо дехто читає “по діагоналі”, і багато інформації пропускає.
Розглянемо одну дрібну незручність.

Китайці недоробили, а ми мусимо викручуватись.
Ви вже бачите меню тюнера на екрані телевізора.
Ви ще не почали настройку на канали. Ще рано.
Знайдіть в меню тюнера серед інших параметрів екрану параметр “роздільна здатність” Це може бути, наприклад, один із підпунктів в меню “Налаштування виходів”. В моєму тюнері, наприклад, замість надпису “Роздільна здатність” тупо написано “Вихід HDMI”. Сама роздільна здатність може мати приблизно такі значення:
720х480
768х576
1024х720
1024х768
1280х720
1366х768
1400х900
1680х1050
1920×1080
1920×1200
Не обов’язково буде написано один із цих варіантів. Я, наприклад, поставив роздільну здатність 768×576, при цьому в меню написано 576i, мовляв, досить з вас одного числа.
Якщо ви не користуєтесь роз’ємом HDMI для передачі зображення на телевізор, то поставте в меню найменше можливе значення (я не знаю, які саме варіанти роздільної здатності представлені в меню саме вашого тюнера). Якщо ви подаєте сигнал на сучасний телевізор через роз’єм HDMI, то не виставляйте “чим більша цифра, тим краще”, поставте в меню меншу роздільну здатність. Наприклад, улюблену 768х576.
ЧОМУ ?
Тому, що ваш тюнер робили китайці, і він не має “запасу міцності”. В деяких тюнерах при встановленні завеликої роздільної здатності вихідного відеосигналу прийом цифрового радіосигналу з антени йде значно гірше. І трохи більше, ніж треба, гріється тюнер. Іноді, добре нагрівшись, ваш тюнер “заклинює”, і користувач мусить вимикати живлення в тюнері, і знову вмикати.
Це не хтось вигадав. Це перевірено на невезучих користувачах.
Отже, ви зробили так, як я попросив. Тепер перегрівання тюнера у вас не буде.
Антену підключили до тюнера.

А МИ ПОДАЛИ ЖИВЛЕННЯ НА АНТЕНУ ЧИ НІ ? І ЯК ЙОГО ПОДАТИ ?
Для пасивних антен, тобто антен без антенного підсилювача, живлення не треба. Тому проконтролюйте, щоб в меню тюнера подача живлення на антену була ВІДКЛЮЧЕНА. Це не моє прохання, це моя вимога, інакше в вашому тюнері може засвічуватись надпис “ПЕРЕВАНТАЖЕННЯ”.
Для активних антен, тобто антен з антенним підсилювачем, подача живлення обов’язкова. У вас є два варіанти, як подати живлення на антенний підсилювач.


Зліва показано, як подається живлення на антенний підсилювач через невеличкий перехідний блок, його можуть по-модному називати “інжектор живлення”. Справа – антенний підсилювач живиться від самого тюнера, живлення 5 Вольт. Для правого варіанта, я нагадую, в меню тюнера треба ВВІМКНУТИ подачу живлення з тюнера на антенний підсилювач. Якщо ваш антенний підсилювач бажає не 5 Вольт, а 12 Вольт, то правий варіант для вас не годиться, бо тюнер вміє давати живлення на антенний підсилювач лише 5 Вольт. Зрозуміло, що коли ви подаєте живлення на антену з окремого блока живлення, то в меню тюнера “Подача живлення на антену” має бути відключена.

З живленням на антену розібрались. Комусь воно потрібне, комусь не потрібне.
Антену підключили до тюнера, але зображення телевізійного каналу немає. Ні кіно, ні новин. Не біда, вам ще треба налаштувати ваш тюнер на цифрові канали. Пультом ТЮНЕРА налаштувати ТЮНЕР на ЦИФРОВІ ЕФІРНІ КАНАЛИ. Не чіпаючи при цьому пульт телевізора, нічого не перемикаючи на телевізорі.
УВАГА ! Насправді ми налаштовуємо тюнер НЕ НА КАНАЛИ. Ми налаштовуємо тюнер НА МУЛЬТИПЛЕКСИ. Кожен мультиплекс має свою робочу частоту, не обов’язково знати цю частоту, але корисно знати номер робочої частоти мультиплекса. У нас в Україні транслюється чотири мультиплекси, на кожному мультиплексі упаковано по 8 телевізійних каналів.
Таблиця мультиплексів є у нас на сайті.
Трошки про цю таблицю.
Ви не вчора народились, і знаєте, де живете, тому легко розберетесь по таблиці, де знаходиться найближчий від вас передавач. Ви приблизно знаєте, в якому напрямі від вас знаходиться потрібний населений пункт, а значить, потрібний вам передавач. І в таблиці ви бачите номери частот чотирьох мультиплексів, які транслює цей передавач. Мультиплекси мають в таблиці назву MX1, MX2, MX3 та MX5. В таблиці, це я нагадую, не самі частоти, це лише номери частотних каналів. Дуже потрібні для вас номери.
Антена повернута вами по можливості точно в напрямі передавача, і антена підключена до тюнера, а не до телевізора. Лише у тих, хто має сучасний телевізор, який розуміє цифровий стандарт DVB-T2, антена підключена до телевізора. Повторююсь, бо без повторень не обійтись.

БУДЕМО ОПТИМІСТАМИ. Через меню тюнера вмикаємо режим автонастроювання. Якщо сигнал з антени досить непоганий, через кілька хвилин тюнер знайде всі необхідні мультиплекси і сам запише налаштування в свою пам’ять. Після цього на телевізорі з’являться звичні телевізійні канали, їх можна перемикати пультом ВІД ТЮНЕРА, кількість каналів буде близько 30.
Пощастить не всім. Можливо, знайде лише 8 каналів, або 16, або 24. Або не знайде нічого. Доведеться продовжити налаштовування тюнера в ручному режимі. Перейдіть через меню тюнера на ручний режим настроювання, такий режим у кожного тюнера гарантовано є. На жаль, ручний режим налаштовування є не на всіх сучасних телевізорах, які самі, без тюнера, приймають сигнал в стандарті DVB-T2.
Ручний режим. Встановлюєте номер частоти потрібного вам мультиплекса, ви цей номер взяли з таблиці. Якої саме частоти, адже там аж 4 частоти ? Не має значення, беріть наугад одну з чотирьох частот для вашої місцевості. В ручному режимі тюнер через меню виставили на цю частоту (в меню вашого тюнера надпис “частотний канал” чи щось подібне, при цьому тюнер двома графічними лінійками на екрані телевізора показує вам рівень сигналу і якість сигналу.


Параметр “частотна смуга” має бути 8 MHz. Не 7 MHz, а 8 MHz.
Параметр “частота” – лише довідковий.
Параметр “частотний канал” це той важливий для нас номер частоти, на якій нам транслюють цей мультиплекс. Це ви встановили цей номер, який взяли з з таблиці частотних каналів цифрової ефірної ирансляції.
Дві графічні лінійки на екрані, одна з них – це рівень сигналу, інша – якість сигналу.
Спочатку – рівень сигналу (може бути надпис “потужність”). Обережно, потрошки повертаєте антену вправо-вліво, щоб знайти положення антени, в якому рівень сигналу максимальний.
Рівень сигналу впевнено стоїть на нулі ? Десь помилка. Або якась проблема з антеною, або ви вибрали не ту частоту, що потрібно. Ще раз перевірте по таблиці. Може,  ви неправильно підключили антенний кабель.
Ось подивіться ! Я зробив помилку, не той канал поставив в меню (ліва частина фото). Потім розібрався, які чотири номери каналів мені потрібні, поставив один із цих номерів каналів (права частина фото), і сигнал з’явився.


Щасливчики, у яких тюнер показує непоганий рівень сигналу ! Ми зараз продовжимо налаштування.

Не дуже щасливчики, в яких рівень сигналу на нулі !  Ви переконались, що частота виставлена правильно ? Ви переконались, що антена підключена, і начебто правильно ? Доки ви не одержите на графічній лінійці тюнера пристойний сигнал, даремно надіятись на якийсь успіх.
Може,обрив в антенному кабелі чи штекері.
Може, закоротка в антенному кабелі чи штекері.
Може,несправний антенний підсилювач, або блок живлення до антенного підсилювача.
Може, ви з впертістю носорога підключили до тюнера кабель від вашого місцевого кабельного телебачення, незважаючи на те, що добре знаєте, що сигнал Т2 береться не від кабельногог телебачення, а з ефірної антени.
Я не можу вам допомогти. Я не вмію дистанційно ремонтувати телевізійну техніку, і ще багато речей я не можу робити дистанційно.
Шукайте проблему, я лише перерахував можливі варіанти.

Тепер – для тих, у кого рівень сигналу не нульовий. Пробуємо пустити ручну настройку (ще називають “сканування” або “пошук”) на вибраній частоті. Добре, якщо знайде на цій частоті приблизно 8 телевізійних каналів. Значить, повторюємо настройку в ручному режимі на інших трьох частотах.
А якщо не знайде ні одного канала ? Аналізуємо далі.
Рівень сигналу пристойний, але якість стоїть на нулі ? Не невеличка, а просто стоїть на нулі ? Погано, попробуйте поки що взяти іншу з чотирьох частот.
Рівень сигналу невеличкий ? Не надійтесь з таким рівнем щось приймати, якість буде стояти на нулі. Попробуйте на інших трьох частотах, і дуже можливо, що антена ваша потребує вашої уваги, і поки що працює погано.
Рівень сигналу нормальний, а якість сигналу стрибає, як дурна, і часто опускається до нуля ?  Це означає лише те, що вам показує тюнер: якість сигналу на цій частоті дуже погана. Але чому ?
Можливо, ви використовуєте антену з антенним підсилювачем, і ваш антенний підсилювач (просто поганий, збуджується, має неякісне живлення, має завелике підсилення, антенний сигнал засильний для підсилювача, антена приймає якісь сильну радіоперешкоду, або додатково до корисного сигнала приймає той самий відбитий сигнал, потрібне підкреслити). Для початку попробуйте використати антену без підсилювача. Сигнал стане слабшим, але якість сигналу може змінитись.
Є ще один варіант проблеми. Можливо, ви в процесі ручної настройки на канали переконались, що мультиплекси з меншими частотами у вас приймає нормально, а мультиплекси з більшими частотами – гірше, або погано, або зовсім не приймає. Не ви перший з такою проблемою. Ви лише почесний “член клубу власників старого кабеля”. Дуже популярна проблема для старих, невідомо коли виготовлених кабелів: чим більша частота, тим більше ослаблення сигналу в кабелі. Вам – в магазин за новеньким, ХОРОШИМ, А НЕ НАЙДЕШЕВШИМ, телевізійним кабелем.

Тепер – для тих, у кого рівень сигналу нормальний, і якість сигналу нормальна. Через меню тюнера вмикаємо сканування на цій частоті (після сканування на екрані буде присутня функція або “OK”, або “Зберегти”, або щось подібне, а іноді тюнер сам зберігає, і вас не запитує), але знайдені телевізійні канали цього мультиплексу тюнер так чи інакше запише в свою пам’ять.
І так по всіх чотирьох мультиплексах. Уважно і терпеливо…
Дехто з вас, шановні читачі, незалежно від настройки мультиплексів, обов’язково налетить на додаткову проблему. У когось не буде (кольору, звуку, картинки, потрібне підкреслити). Що робити ?
Добре, ось вам кілька популярних варіантів:
Зображення чорно-біле, а може, кольори погані. Можливо, в телевізорі по аудіо-відеовходу поставлено не той стандарт кольору, який дає тюнер. Наприклад, тюнер дає вихідний сигнал в стандарті PAL, а в телевізорі вибрано SECAM, або навпаки. В деяких дуже рідкісних випадках деякі моделі старих телевізорів дуже чутливі до параметрів відеосигналу, і можливий ефект, що “з антени” зображення нормальне, а по відеовходу – без кольору, або колір “якийсь не такий”. В цих рідкісних випадках потрібен кваліфікований телемайстер (не піддате бидло з місцевої кабельної компанії, а кваліфікований телемайстер, бо ця несправність телевізора досить неприємна).
Зображення взагалі відсутнє. Навіть ніяких надписів про відсутній сигнал, або ще щось. Про цю проблему ви вже читали, виправляйте її.
Звук відсутній. Шукайте, де ви неправильно підключили ті самі кабелі від тюнера до телевізора.
Є зображення і звук, але зображення неякісне, хвилясте, по зображенню якісь полоси. У вас поганий або дефектний кабель від тюнера до телевізора.
Звук шипить. Регулятор гучності телевізора ставите гучність на “0“, потім регулятором гучності тюнера ставите гучність на “максимум”, звуку ще немає, але далі регулятором звуку телевізора ставите таку гучність, яку вам треба.
У мене не допомагає. Шипить. У вас телевізор, можливо, зроблений на шасі 11AK19, або 11AK30, деякі моделі мають цю неприємну проблему. Або вам допоможе кваліфікований місцевий телнмайстер (на це шансів мало), або вам доведеться купити тюнер з радіочастотним модулятором, і підключити тюнер до телевізора через антенний вхід, а сам телевізор налаштувати на вихідну частоту модулятора того самого тюнера. Знаю, що тюнер з модулятором може бути трохи дорожчим, ніж фінансова можливість покупця. Можна до звичайного тюнера докупити дешевий радіочпстотний модулятор, про таке технічне рішення більш детально написано в статті  ПРО ТЮНЕРИ.
Щоб перемогти неприємний шум, але бачити зображення, яке не погіршене модулятором, можна зробити простий трюк: всі номери каналів в телевізорі, або хоча б перший десяток, налаштувати на зображення від модулятора, але потім підключити тюнер не до модулятора, а до аудіо-відеовходу, але ввімкнений модулятор нехай залишається підключеним до антенного входу в телевізор. Тепер ви дивитесь телевізор через аудіо-відеовхід, але шум кудись зник. Так, це досить безтолкова недоробка телевізорів на шасі 11AKnn.
“Заклинює” тюнер. Іноді перестає слухатись пульта, на екрані замість зображення – невідомо що, доводиться вимкнути живлення тюнера і знову ввімкнути. Невже поганий тюнер ?
Ні, не тюнер у вас поганий, а антенний сигнал. Я добре знаю, що при таких симптомах у вас іноді пропадає зображення від тюнера, він починає показувати якісь квадратики, а потім показує нормально. Не чіпляйтесь до тюнера, забезпечте йому кращий антенний сигнал, вам доведеться попрацювати з антеною. “Заклинювання” тюнера після покращення антенного сигнала зникне.
До речі, додаткову статтю про  прийом телебачення Т2  також можете почитати.
А головне – якщо не всі мультиплекси тюнер приймає нормально, або взагалі не приймає, доведеться попрацювати над антеною, щоб покращити антенний сигнал.

Нам би ще підрегулювати на телевізорі формат зображення. Цей формат встановлюється в меню тюнера. Справа в тому, що на звичайному телевізорі з пропорціями екрану 3:4 абсолютна більшість каналів транслюються “стиснутими” справа і зліва, а на сучасному телевізорі з пропорціями 16:9 більшість каналів – в нормальній пропорції, але деякі, в основному місцеві, канали розтягнуті в сторони, і обличчя людей занадто широкі. Справа в тому, що йде поступовий перехід на формат телевізійної трансляції з пропорціями 16:9, абсолютна більшість каналів вже перейшли на цей формат, але деякі місцеві ще не перейшли. Саме на цих каналах ви бачите на сучасному телевізорі трохи розширене зображення. Цього неприємного ефекту немає, якщо ви дивитесь зображення для формату 16:9  на телевізорі з такими самими пропорціями екрана. Наприклад, ви бачите таке зображення:


А якщо ви дивитесь кінескопний телевізор, зображення вже буде таким:


Щоб вас не дратувало таке звужене зображення, для вас підготовлений приємний сюрприз. Ви можете в вашому цифровому тюнері поставити формат вихідного відеосигналу не 4:3, і не 16:9, а Letter Box 4:3 (в деяких тюнерах Letterbox 4:3), і ви з приємним здивуванням побачите, що на вашому телевізорі з форматом екрану 4:3 вже немає цифрових “звужених” телевізійних каналів. Зображення стане ось таким:


Якщо поставите формат забраження  Pan&Scan 4:3, одержите таке зображення:


Як бачите, правий і лівий край зображення обрізані.
Пункт меню тюнера, в якому ви налаштовуєте формат зображення, може називатись, наприклад, “режим екрану”, може бути інша подібна назва, яку важко зрозуміти. Та й формати екрану в меню тюнера можуть мати якісь “саморобні” назви. Можна всі перебрати і подивитись різні варіанти зображення. Є ще кілька форматів зображення, не всі тюнери підтримують абсолютно всі формати. Якщо ви підключили тюнер до телевізора через роз’єм HDMI, можете поставити формат Auto, і припасовування зображення до екрана буде йти автоматично.
(Ох, це буде не на всіх моделях телевізорів і тюнерів. Де китайці, там недоробки)

Навіть коли ви вже все налаштували ! Навіть передивляючись налаштовані канали, ви можете подивитись характеристики ефірного сигналу, чи хороші вони, чи не треба попрацювати з антеною. В більшості тюнерів на пульті є кнопка “Info” або “i“, і коли, переглядаючи якийсь телевізійний канал, натиснути на пульті цю кнопку (іноді треба натиснути двічі), то ви поверх зображення будете бачити корисні для вас характеристики трансляційного сигналу: рівень сигналу і якість сигналу. Приблизно так:


В тюнері є ще багато параметрів, які можна змінити так, як вам треба, а при бажанні ці параметри можна навіть не чіпати.
ЧАС – внутрішній час тюнера можна ставити, або не ставити, при вимкненні живлення в мережі 220 Вольт цей  час все одно збивається.
РОЗДІЛЬНА ЗДАТНІСТЬ – нагадую знову, поставите відповідно до параметрів вашого телевізора, але виберіть по можливості поменше. Не наглійте, самі собі зробите гірше, ви вже читали про роздільну здатність.
Система кольору – можна залишати PAL, відеовихід – CVBS.
ЖИВЛЕННЯ АНТЕНИ
(це нагадування) –  якщо ви використовуєте антену із підсилювачем, то можете подавати живлення на підсилювач з окремого блока живлення, а можете подавати це живлення від самого тюнера, саме тоді параметр “живлення антени” має бути в положенні “ввімкнуто”, в усіх інших ситуаціях живлення антени від тюнера в меню має бути вимкнуто.
До речі ! Ви могли пропустити, тому нагадую. Якщо у вас звичайна, пасивна антена без підсилювача, а ви навіщось ввімкнули в меню тюнера живлення антени, у вас висвітиться надпис “Перевантаження” чи щось подібне. Вимкніть непотрібне вам “живлення антени”, і надпис про перевантаження зникне.
ЛОГІЧНА НУМЕРАЦІЯ КАНАЛІВ (LNC)
– дуже можливо, що цей пункт в меню вашого тюнера раніше був недоступний, а може, ви його не помічали. Раніше компанія “Зеонбуд” вела трансляцію з примусовою логічною нумерацією каналів. В деяких тюнерах користувач не міг розставити канали в такому порядку, як він хоче, а в інших тюнерах навіть при перестановці каналів вони вперто зберігали свої логічні номери. Тепер логічна нумерація не є примусовою, і якщо ви вимкнете в меню тюнера логічну нумерацію каналів, зможете розставляти канали, як вам зручно, і номери каналів вже не будуть фіксованими.

Дивно, але в декого з’являться навіть “додаткові”, непотрібні канали. Наприклад, антена ловить сигнал відразу з двох трансляційних вишок, тоді деякі канали будуть в списку два рази, або хтось живе близько від кордону, і бачить “додаткові” канали країни – сусіда.
Є ще один китайський привіт. Деякі тюнери після користування ручною настройкою “не замінюють” ті канали, які ви вже настроювали тою самою настройкою, а тупо додають ці канали ще раз в таблицю. Наприклад, якщо на вибраному мультиплексі ви три рази запустите ручну настройку, то канали цього мультиплекса будуть записані в таблиці три рази, і вам самим потім треба видаляти з таблиці канали, які повторюються. Ті канали, які ви вважаєте зайвими в списку, і не плануєте дивитись, можете видалити через меню тюнера.

Трохи напишу “для продвинутих” із зайвою енергією і зайвими “знаннями”.
“Продвинутим” крутить в одному місці бажання “прошити тюнер”.  То я доповідаю, що без ваших “прошивок” тюнер все одно буде нормально працювати, якщо нормальний сигнал з антени. А якщо сигнал з антени поганий, то можете щось в тюнері “перепрошивати”, як швея-мотористка зі швейної фабрики, але прийом телевізійного сигналу реально не покращиться, доки не попрацюєте над антеною.
Я знаю, що в китайському програмному забезпеченні, так само як у всьому, до чого торкаються трудолюбиві китайські руки, є багато недоробок. Якби я захотів написати про китайські недоробки і ляпи в самій лише телевізійній техніці, то довелось би писати не велику статтю, а кілька книг. Але зарубіть собі на носі: “перепрошивка” не покращить поганий сигнал з антени.

На завершення – чужий корисний досвід. Приклад 1.

Відстань від Києва – близько 50 км, село на досить рівнинній місцевості, 2-й поверх. Не можу повірити своїм очам, але достатньо кімнатної антени. Експериментуємо з господарем, де краще поставити антену. Напрям вікна, ну просто пощастило, саме на Київ.


Ось і відповідь, де ставити антену.
Не на телевізорі, не біля самого телевізора, і поближче до вікна.
Коли антена на телевізорі, якість сигналу падає в кілька разів. Якби телевізор був не біля самого вікна, а за кілька метрів від вікна, я би зробив господареві антенний подовжувач, щоб антена була все-таки біля вікна. Крім того, за вікном – металева перешкода, тобто перила балкону. Довелося антену поставити трохи вище, на кілька книг, потім господар замість книг зробить якусь підставку. Сигнал виявився надійним, хорошим і стабільним.

Чужий корисний досвід. Приклад 2.

Немолода сім’я, яка проживає в Києві, вирішила не платити щомісяця за кабельне телебачення ненажерливій “Волі-кабель” і перейти на безкоштовне телебачення Т2. У них в домі три телевізори, і була ось така розводка кабеля:


Сигнал кабельного телебачення через антенний розгалужувач йшов на три різні телевізори. Вирішили попробувати обійтись без платного кабельного телебачення, кабелі в квартирі не міняли.


Використані ті самі кабелі, антенний розгалужувач тепер підключений трохи інакше. Виявилось, що із спальні прийом ефірного сигналу хороший, тюнер поставили в спальні, а дублюючий сигнал вивели через антенний розгалужувач на кухню і в іншу кімнату. Спочатку купили лише один тюнер для спальні, на все відразу грошей не вистачає. З часом докуплять тюнери, щоб дивитись в великій кімнаті і на кухні. Якби сигнал з антени був заслабким, довелося б використати кращу антену, а також попробувати застосувати антенний підсилювач.

Чужий корисний досвід. Приклад 3.

Чоловік проживає зовсім недалеко від Києва, по Одеській трасі, але його село в такій ямі, що із дециметрових аналогових каналів він бачив лише потужні ICTV і TET на каналах 32 і 30, всі інші – дуже слабо і зашумлено. Пробували ми з ним зробити прийом цифрового Т2, сигнал такий слабкий, що вдалося так-сяк приймати лише мультиплекс на каналі 26. Довелося зробити фінансово ризиковий експеримент: чоловік купив 80 метрів нормального, якісного кабеля, цього кабеля вистачило, щоб від хати дотягтись до справді високого дерева, на якому була укріплена антена. Попробували “польську” антену, сигнал був на всіх 4-х мультиплексах, і додатковий мультиплекс на каналі 41 в Києві. Якість сигналу була нестабільною. Попробували інші антени “Енергія” і “Метелик” з іншими підсилювачами, бо саме ці антени були під руками. Обидві антени дали стабільний, нормальний сигнал.
Практичний висновок: при нерівній місцевості висота установки антени дуже важлива, і навіть на дуже довгому кабелі з підсиленням приблизно 20 dB можна отримати позитивний результат.
Додатковий практичний висновок: є підозра, що неправильно вибраний, неудачний антенний підсилювач зіпсує всі зусилля для хорошого прийому сигналу

А тепер ви всі, користувачі звичного ефірного телебачення, скажіть мені: хіба ви хочете майбутнього “аварійного” переходу на цифровий сигнал ? Чи краще перейти на цифрове телебачення наперед, і не поспішаючи ?
Так, краще зробити це наперед.
Чому ?
Каналів стане значно більше, ніж ви бачили на аналоговому сигналі, це дуже добре, але це ще не все.
Якщо наштовхнетесь на неясності і проблеми – напишете про це на форум сайту, і одержите відповідь на форумі, або, зрештою, запитаєте у місцевих знавців електроніки.
Якщо щось не виходить з прийомом цифрового телебачення – помаленьку “розгризаєте” вашу можливу проблему із прийомом цифрового сигналу.
Захочете з часом дещо змінювати з прийомом цифрового телебачення, трохи експериментувати – ніяких проблем.
З часом аналогова трансляція зникне навіть в тих районах України, де вона ще є, – а вам однаково, ви вже давно дивитесь цифрову трансляцію. Ви навіть не помітите, чи вже вимкнули аналогову трансляцію, чи ще ні.

У кого буде більше проблем з цифровим телебаченням, у нас чи у держави ?
У держави цих проблем набагато більше.
Поки що в Україні недостатнє покриття території цифровим ефірним сигналом. Трансляцію забезпечує приватна компанія “Зеонбуд” і, незважаючи на брехливі запевнення “Зеонбуда”, що цифровим сигналом покрито 95% території України, насправді зона впевненого прийому цифрового телебачення не перевищує 60-70%. Цю проблему доведеться вирішувати.
Трансляція знаходиться в руках компанії із “невідомими власниками, які проживають десь на Кіпрі”. Насправді ситуація гірша, справжніми власниками “Зеонбуда” є люди Януковича і його банди. Цю проблему доведеться вирішувати.
Війна в Донбасі не дозволить вимикати аналоговий сигнал в районах Донбасу, ця війна не дасть залишити в Донбасі повноцінну цифрову трансляцію, Росія не виконує і не буде виконувати Женевські договори по розділенню прикордонних частот. Цю проблему доведеться вирішувати. Багато проблем через російську війну доведеться вирішувати.
Добудова, налагоджування і запуск повноцінних синхронних мереж трансляції, які можуть забезпечити хороше покриття території України цифровим сигналом, потребує надзвичайно великих коштів, і держава не має цих коштів. Цю проблему доведеться вирішувати.
Ці державні проблеми будуть помаленьку вирішуватись, а нам з вами дуже потрібно зробити так, щоб наші особисті проблеми були по можливості меншими. Освоєння нами цифрового прийому телебачення ще до того, як буде вимкнене аналогове телебачення – простий і надійний спосіб не створювати собі зайві проблеми.

Переходимо на цифровий сигнал вже сьогодні, переходимо завтра, переходимо в цьому місяці.
Допомагаємо в цьому питанні своїм родичам чи знайомим, у яких недостатньо знань, чи бажання, чи сил, чи рішучості для такого переходу. Допомагаємо старим батькам отримати хороше безкоштовне телебачення з багатьма каналами, допомагаємо не лише фінансово, а особистою участю в переході на цифрове сучасне телебачення.
І не чекаємо, коли нам остаточно вимкнуть аналоговий сигнал, бо добре знаємо, що вимкнуть.

Ось вам список більш детальних статей на цю тематику:

Початкова стаття з запитаннями про Т2

Більш детальна стаття про Т2

Про вибір нового телевізора

Про цифрові ефірні тюнери (ресивери)

Про антени

Про кабельне телебачення

ФОРУМ для запитань, відповідей, обговорення

Може, автор щось забув написати в статті ? Може, щось незрозуміло ? До ваших послуг – коментарі або форум. Реєстрація на сайті необхідна для дописування коментарів чи участі в форумі.

Всім бажаючим продаємо наш інформаційний архів

Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів, його об'єм - більше 12 Гігабайт. Отримати можна в вигляді бандеролі з чотирма DVD-дисками, на яких ВСІ наші схеми, мануали, вся додаткова інформація, або завантажити вказаний архів через Інтернет. При завантаженні через Інтернет - вартість замовлення 120 грн, при замовленні на DVD-дисках - вартість 180 грн при замовленні доставки звичайною Укрпоштою, або 200 грн при замовленні доставки Новою поштою. Оплата - після отримання замовлення.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)