Антени для прийому цифрового телебачення DVB-T2, частина 1

Ми не рекламуємо антени. Ми не продаємо антени.
Це стаття про вибір, адаптацію, оптимізацію розміщення ефірних антен (або просто телевізійних антен) для прийому безкоштовного ефірного цифрового телебачення в стандарті DVB-T2. антенна для т2 Украина, какая комнатная нужна, как настроить, как подключить т2. антенные конатные усилители т2, Digital terrestial TV DVB-T2.
Антена – це саме головне для прийому цифрового ефірного телебачення Т2. А який тюнер – не дуже важливо. Яка антена ? Дециметрова або широкополосна (метрова + дециметрова).
Я цю фразу повторюю в кожній своїй статті на тему Т2, щоб ви не забули.
Ми кажемо “антена”, але маємо на увазі “антена і хороший антенний кабель”. Багато людей створюють собі проблеми через неякісний кабель.
Продовжуємо.

Маєте проблеми і неясності з цифровим телебаченням ? Хочете покращити прийом Т2 ? Хочете почати дивитись цифрове телебачення Т2 ?
Саме для вас написана стаття, бо антена – самий дієвий, самий кращий спосіб вирішення цих проблем, а дуже часто це єдиний спосіб. Додаткові запитання можете писати в коментарях після статті або  НА ФОРУМІ. Технічних тонкощів, нюансів і порад в статті буде багато, стаття досить довга.
Стаття поділена на дві частини. Ви читаєте частину 1.
Частина 2 знаходиться ТУТ.

Як люди дивились “звичайне”, аналогове ефірне телебачення, так само, і з допомогою тої самої антени і того самого телевізора будуть дивитись цифрове телебачення. Лише штекер антени вставлять не в телевізор, а в ефірний цифровий тюнер, а сам тюнер підключать до телевізора, або придбають сучасний телевізор, який розуміє цифровий стандарт DVB-T2 без тюнера.
На жать, при переході на цифровий телевізійний сигнал іноді можливі деякі початкові проблеми.
Якщо прийом цифрового сигналу у вас виявився поганим, і у вас немає практичного досвіду для забезпечення хорошого прийому, то уважно прочитайте статтю, а головне, попробуйте виконати прочитані рекомендації.

ДЛЯ НЕТЕРПЕЛИВИХ
Нетерпеливі – це ті читачі, в статті читають лише перші 20 рядків і, переконавшись, що відповіді на своє запитання вони не знайшли, припиняють читати статтю.
Отже, для нетерпеливих:
не існує чудових списків “ось вам хороші і дешеві антени”. Якщо десь побачите в Інтернеті такий список, сплюньте і покидайте ту сторінку, де таке написано. Існують цінові перекоси і невідповідності, але в цілому більш дорогі вузьконаправлені антени, які мають більш складну конструкцію, справді дають кращий прийом сигнала, ніж спрощені, короткі антени.
– вам не треба шукати найкращу антену. Вам треба знайти найбільш оптимальне місце розташування антени, напрям антени, вам обов’язково застосовувати хороший, якісний антенний кабель. Дуже багато залежить  не лише від відстані від вашого будинку до телевізійного передавача, а також інтенсивності сигналу саме біля вашого будинку. А про особливості антен – далі детально прочитаєте.
чарівної кімнатної антени для прийому цифрового телебачення не існує ! Яку б дорогу кімнатну антену ви не купили, шанси на хороший прийом цифрового ефірного телебачення у вас можуть бути незначні. Вибір антени, звісно, важливий, але більш важливим (повторююсь) є вибір місця розміщення і напряму антени.
не існує “підсилювачів для кімнатних антен Т2”, які раз і назавжди вирішать вашу проблему. Ви ще не раз прочитаєте, що антена “ловить” лише той сигнал, який є в точці розміщення антени, і якщо антена приймає поганий, слабкий, кілька раз відбитий від різних об’єктів сигнал, то підсилювати його даремно. Отримаєте підсилений, але при цьому поганий сигнал.
не існує антен, які в будь-яких умовах дають “сильный, ошеломляющий сигнал Т2”, це безсовісна брехня рекламних кретинів.
АКСІОМА: Антена приймає лише той сигнал, який є в точці розміщення антени. Сигнал поганий – прийом поганий, як сигнал не підсилюй.
де розмістити кімнатну антену ? Підказка: поближче до вікна,  чи на балконі. Може, у вас занадто далеко від телевізора, і не вистачає довжини кабеля ? Значить, застосовується кабельний подовжувач, а не “нехай буде біля телевізора”.
зовнішня антена, яка укріплюється на балконі, за вікном, на даху, ЗАВЖДИ дасть кращий результат, ніж кімнатна антена. Кімнатну антену ніхто не забороняє розмістити десь надворі, але вона швидко пропаде під дощами.
– “польська” антена може приймати цифровий сигнал Т2, але вона дуже часто робить це погано. Вона все робить погано, далі в статті прочитаєте.
– ваша ефірна антена, якою ви давно користуєтесь, частіше зовнішня, а в деяких випадках кімнатна, не потребує якогось спеціального “підключення до Т2”. Просто ви зможете тою самою антеною з допомогою цифрового тюнера приймати ефірний сигнал, і дивитись цифрове телебачення.
для тих, у кого сигнал слабкий, незважаючи на хорошу антену і підсилювач: якщо ви користуєтесь хорошою, вузьнонаправленою антеною, і підсилювач нормально працює, і антенний кабель “начебто хороший”, але сигнал слабкий, то для вас рекомендація:
1. Спочатку підозрювати поганий кабель, який ви останні 20 років вважали хорошим. Дуже багато людей мають проблеми через старий, неякісний кабель.
2. Не надіятись на “ще кращу антену і ще міцніший підсилювач”.
3. Не вірити в особливі, ненормально чутливі тюнери.
Або у вас десь помилка при підключенні антени, або у вас поганий антенний кабель, або до вас просто доходить слабкий сигнал. Якщо слабкий сигнал – краще розмістити антену ВИЩЕ, поекспериментувати з іншим місцем для антени. Іноді кілька метрів в сторону – і результат зовсім інший.
– в статті, яку ви читаєте, нічого не буде про супутникове або кабельне телебачення. Про кабельне телебачення читаєте  ТУТ.
– якщо у вас вже “все підключено і все працює і є якась проблема“, то вам, думаю, треба почитати статтю ПРО ПЕРЕХІД НА ЦИФРОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ.

ДЛЯ ВСІХ ІНШИХ ЧИТАЧІВ. Як покращити чи погіршити антенний сигнал
Не надійтесь на просту рекомендацію, та ще й вигляді таблиці. Спочатку трошки спрощеної “теорії”. Про налаштування тюнера на канали поки що не говоримо, це потім. Ви знаєте, що цифровий сигнал транслюється НЕ НА ТИХ ЧАСТОТАХ, на яких транслювався аналоговий сигнал. Кожному сигналу – свій набір частот.
Не забуваємо, шо, крім самого телевізійного сигналу, також може бути присутній той самий сигнал, кілька раз відбитий від різних об’єктів.
Хороша вузьконаправлена антена зменшує цю проблему.
Наступне. Якщо антену довелось розмістити на значній відстані від телевізора, наприклад, від 15-20 метрів і більше, в цьому випадку може бути потрібним антенний підсилювач. Він компенсує втрати сигналу на кабелі.
Ще трохи про підсилювач:
Фактор 1. В антені без підсилювача, як правило, потрібен симетризатор, а він трохи ослабить сигнал. Лише деякі антени трохи узгоджені з хвильовим опором кабеля, в цих антенах симетризатор не передбачений. Зустріли незнайоме слово ? Далі буде більш детально.
Фактор 2. В антені з вбудованим підсилювачем підсилюється саме той сигнал, який є на виході антени, це найкращий варіант. Якщо підсилювач не на самій антені, а біля антени, це також правильне рішення. Якщо антенний підсилювач досить далеко від антени, це вже нерозумно.
Фактор 3. Антенний підсилювач безсилий або шкідливий, якщо:
– антенний сигнал сильніший, ніж потрібно для підсилювача.
– антена, крім корисного сигналу,  ловить також  сильний заважаючий сигнал, і його вплив різко збільшиться після підсилювача.
– антенний сигнал критично занизький.
Згадали про антенний підсилювач – згадаємо про популярну помилку. Якщо в меню вашого тюнера ВВІМКНЕНО живлення антенного підсилювача від тюнера, а самого підсилювача немає, або підсилювач живиться від окремого блока живлення, то у вас з’явиться надпис “Перевантаження” (а дехто машинально читає “перезавантаження”). У особливо невезучих може бути навіть надпис “Антена коротка” чи “Antenna short” (це так китайці перекладають з інших мов). Просто вимикаєте в меню тюнера подачу живлення на антену від самого тюнера. Але якщо ваш антенний підсилювач живиться від самого тюнера, і у вас засвічується “перевантаження”, значить, десь на антенному кабелі закоротка. Антенний підсилювач не вміє перевантажувати живлення від тюнера.
До речі, в меню вашого тюнера немає нормального надпису “Подача живлення на антену ВКЛ/ВИКЛ“. Замість цього буде щось приблизно таке:
ПІДСИЛЕННЯ ON/OFF
або АНТЕНА ВКЛ/ВИКЛ
або ПОДАТИ ON/OFF,
і ще кілька варіантів, все залежить від китайських горе-перекладачів.
Наступне. Чим вище розміщена антена, тим краще. Чим дальше від великих металевих об’єктів, тим краще.
Наступне. Ви можете не вірити своїй дружині, ви можете не вірити нашим політикам, але повірте мені: вибір місця розміщення антени надзвичайно важливий. На 1-2 метри в будь-яку сторону, і прийом сигналу може сильно змінитись. Я не жартую, ось вам детальне пояснення. Це я так спрощено пояснюю “ефект федінга”.


Наступне. Хороша антена з поганим антенним кабелем – це взагалі не антена.

Це вся спрощена “теорія”. А тепер всіх вас, шановні читачі, умовно ділимо на кілька груп.
Група 1 – вони вже нормально, і без проблем приймають ефірний цифровий сигнал українського телебачення Т2, і тут несподівано прийом став поганим, зображення пропадає, або розсипається на квадратики. Є причини, які можуть зіпсувати вам перегляд цифрового телебачення, вони описані в статті.
Група 2 – дивляться ефірний цифровий сигнал, і трохи незадоволені ним, зображення регулярно пропадає, або розсипається на квадратики. Вас чекає копітка робота над антеною для покращення ефірного сигналу, так що стаття – саме для вас.
Група 3 – лише планують приєднатись до телеглядачів, які дивляться безкоштовне ефірне цифрове телебачення Т2. В статті описано, що вам доведеться робити для одержання нормального ефірного сигналу.

Стаття НЕ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТІВ-РАДІОІНЖЕНЕРІВ.

Стаття для звичайних телеглядачів, для тих, хто хоче самостійно забезпечити собі БЕЗКОШТОВНЕ якісне цифрове телебачення.
Навіщо переходити на цифровий сигнал ? Відповідь проста: замість кількох телевізійних каналів з’явиться близько 30, з хорошою якістю.
Коли переходити на цифровий сигнал ? Вже пора. Знайте, ща ефірний аналоговий сигнал справді буде відключений повністю, всюди і назавжди.
Як переходити на цифровий сигнал ? Ваш неновий телевізор не розуміє цифровий сигнал. Вам доведеться купити цифровий ефірний тюнер і підключити до телевізора, так само, як ви колись підключали відеомагнітофон, або купити сучасний телевізор, який сам, без тюнера розуміє цифровий сигнал DVB-T2.
Розглянемо кілька варіантів, як ви будете переходити на цифровий ефірний телевізійний сигнал.

Варіант перший, ідеальний. Ви живете в відносно рівнинній сільській місцевості, у вас біля хати або на хаті встановлена антена, і ви бачили хоча б кілька аналогових каналів, серед яких обов’язково є дециметрові.
Для початку вам треба подати антенний сигнал зі своєї антени на новенький, свіжо куплений цифровий тюнер, з тюнера через аудіо-відеовхід телевізора подати зформований телевізійний сигнал на телевізор, переключити телевізор на аудіо-відеовхід (AV), як ви колись дивились відеомагнітофон (це я так повторюю, щоб ви не забули), і, настроївши тюнер, а не телевізор, на канали, без проблем дивитись цифрове телебачення. Або налаштувати на цифровий сигнал ваш новенький телевізор, в інструкції до якого написано, що цей телевізор приймає сигнал DVB-T2.

Варіант другий, трохи гірший. Місце проживання – те ж саме, але ви дивились на свою антену два-три канали, та й то неякісно. Тоді дивіться ось на цю карту України:


Ця карта взята з сайта ukrtvr.org, і не претендує на абсолютну правильність.
Червоний колір – зона впевненого прийому цифрового телебачення. Чи живете ви в зоні хоча б якогось прийому цифрового сигналу ? Не вдається знайти на карті ваш населений пункт ? Можете завантажити  БІЛЬШ_ДЕТАЛЬНУ_КАРТУ.

Може, хтось не хоче вдивлятись в карту, шукаючи свій населений пункт ?. Для вас – список населених пунктів України, в яких, а також біля яких на теперішній час можливі деякі труднощі з прийомом цифрового телевізійного сигналу Т2. Не абсолютна проблема, а лише можливі деякі труднощі. Ось він, цей список:

Область Населені пункти
Вінницька Бар, Буша, Гайсин, Гарячківка, Джугастра, Качківка, Клембівка, Козятин, Крижопіль, Леонівка, Липовець, Могилів-Подільський, Немирів, Оратів, Піщанка, Ракова, Теплик, Томашпіль, Тульчин, Хмільник, Чернівці, Чечельник, Шаргород, Юрковці, Яриш
Волинська Камінь-Каширський, Кортеліси, Локачі, Любомль, Цумань
Дніпропетровська Апостолове, Васильківка, Верхньодніпровськ, Гуляйполе, Кам’янське, Кривий Ріг, Лихівка, Межова, Новомиколаївка, Синельникове, Томаківка, Широке
Донецька Добропілля, Олександрівка
Житомирська Андрушівка, Городниця, Ємільчине, Коростишів, Радомишль, Ружин, Старий Любар, Чуднів
Закарпатська Берегове, Біласовиця, Богдан, Верхгій Березний, Верхній Бичків, Верхній Бистрий, Виноградів, Вучкове, Воловець, Ганьковиця, Глибокий Потік, Грушеве, Ділове, Добрянське, Довге, Дубове, Дусине, Жорнава, Заброди, Калини, Кваси, Кобилецька Поляна, Колочава, Косівська Поляна, Красна, Лисичів, Лопухів, Лубня, Луг, Міжгір’я, Нижні Ворота, Нижній Бистрий, Перечин, Пилипець, Плоске, Рахів, Свалява, Синевірська Поляна, Синевір, Чорна Тиса, Чорноголове
Запорізька Велика Білозерка, Василівка, Гуляйполе, Дніпрорудне, Новомиколаївка, Приморськ, Токмак, Чернігівка
Івано-Франківська Бурштин, Верховина, Ворохта, Галич, Герасимів, Городенка, Калуш, Кальна, Красник, Краснопілля, Кутище, Луги, Річка, Рогатин, Стримба, Татарів, Шешори, Яблуниця, Яремче
Київська Винарівка, Обухів, Ржищів, Сквира, Славутич, Тараща, Тетіїв, Яготин
Кіровоградська Бобринець, Голованівськ, Добровеличківка, Долинська, Знам’янка, Іванківці, Мала Виска, Нова Прага, Новогородка, Петрове, Побузьке, Попельнасте, Смоліне, Ульянівка, Цибулеве
Луганська Бараниківка, Городище, Марківка, Соледарне, Стрільцівка, Троїцьке
Львівська Бориня, Верхнє, Добромиль, Завадка, Золочів, Козьова, Лімна, Миколаїв, Мостиська, Новояворівськ, Перемишляни, Підбуж, Підгородці, Рава-Руська, Сколе, Старий Самбір, Стрий, Судова вишня, Турка, Хирів, Ходорів, Червоноград, Яворів, Ясениця
Миколаївська Антонівка, Баштанка, Братське, Велика Сербулівка, Веселинове, Володимирівка, Доманівка, Єланець, Казанка, Червоне, Криве Озеро, Мостове, Нова Одеса, Нововасилівка, Новопавлівка, Очаків, Снігурівка
Одеська Ананьїв, Балта, Болград, Велика Михайлівка, Вилкове, Городнє, Захарівка, Кодима, Миколаївка, Петровськ, Рені, Роздільна, Тарутине, Успенівка
Полтавська Карлівка, Котельва, Нові Санжари, Оржиця, Чорнухи
Рівненська Березне, Вежиця, Дубно, Зарічне, Клесів, Корець, Млинів, Сарни, Старе Село, Ясногірка
Сумська Велика Писарівка, Краснопілля, Долина, Недригайлів, Путивль, Середина-Буда
Тернопільська Бережани, Золоте, Борщів, Гусятин, Заліщики, Зборів, Коропець, Монастириськ, Островець, Підгайці, Теребовля, Хоростків, Шершенівка, Шумськ, Язловець
Харківська Балаклія, Богодухів, Валки, Вовчанськ, Зміїв, Мерефа
Херсонська Велика Олександрівка, Великий Рогачик, Лазурне, Скадовськ, Чонгар
Хмельницька Городок, Зіньків, Ізяслав, Красилів, Ластівці, Миньківці, Нетішин, Нова Ушиця, Славута, Слобідка Малевецька, Чемерівці, Шепетівка
Черкаська Ватутіне, Городище, Драбів, Звенигородка, Катеринопіль, Лисянка, Озерна, Орловець, Тельне, Чигирин
Чернівецька Брідок, Великі Петрівці, Васильїв, Вижниця, Вікно, Дорошівці, Козиряни, Кострижівка, Мариничі, Підзахаричі, Поляківське, Рукшин, Селятин, Путила, Сторожинець, Чуньків
Чернігівська Городня, Мена, Новгород-Сіверський, Носівка, Ріпки, Сновськ

А ось в цих населених пунктах на теперішній час справи з ефірним телебаченням справді погані:

Область Населені пункти
Вінницька Джугастра, Козятин, Піщанка
Волинська Кортеліси
Дніпропетровська Лихівка
Закарпатська Верхній Бичків, Воловець, Глибокий Потік, Довге, Дубове, Калини, Міжгір’я, Перечин
Івано-Франківська Верховина, Галич, Калуш, Річка, Яремче
Київська Сквира, Тетіїв
Кіровоградська Смоліне
Луганська Троїцьке
Львівська Перемишляни, Сколе, Турка
Миколаївська Веселинове, Доманівка, Єланець
Одеська Балта, Болград, Велика Михайлівка, Кодима, Петровськ, Рені
Полтавська Чорнухи
Рівненська Зарічне
Сумська Краснопілля, Долина
Тернопільська Борщів, Монастириськ
Херсонська Велика Олександрівка, Великий Рогачик
Хмельницька Шепетівка
Черкаська Озерна, Орловець
Чернівецька Кострижівка

Чи попадаєте ви в зону надійного покриття цифровим сигналом. Спочатку пробуєте, який буде прийом на вашу антену. Якщо поганий, то вам, можливо, доведеться замінити антену на трохи кращу, а то й додати до антени антенний підсилювач. Якщо сигнал відсутній, то спочатку шукайте свою помилку.
Відхиляємось від теми. Предмет суперечки. Приватна компанія “Зеонбуд”, яка забезпечує трансляцію цифрового сигналу, з тупим оптимізмом доказує телеглядачам, що карта покриття ефірним цифровим сигналом Т2 насправді демонструє надзвичайно хороше покриття, і виглядає ця карта ось так:


Вибір кольорів, зрозуміло, значення не має. значення має лише непроходимо дебільний оптимізм авторів цієї карти, і цей оптимізм краще назвати обманом.
Ну, чому ??? Чому неповне покриття ? Мені хочеться написати щось лайливе, але я змушений написати безжалісну реальність: більшість телевізійних каналів не є державними, і компанія, яка транслює сигнал, не є державною. Всім цим грошовитим молодцям невигідно покривати телевізійним сигналом ВСЮ територію України, а держава на це грошей не має. Більш багаті країни забезпечують у себе значно краще покриття.
То чому, блядь, не залишити також аналогову трансляцію ? А це ще гірше. Телевізійні канали аж стогнуть від необхідності платити і за цифрову трансляцію, і за аналогову. Аналогова трансляція дорога.
А якщо залишити лише аналогову трансляцію ? Це ще гірше. Так робить лише неекономний дурень. Багато вивільнених частот потрібні для інших цілей.
Питання закрите. Продовжуємо.

Варіант третій, найгірший. Не важливо, де ви живете, але телевізор дивились на якусь кімнатну антену. Для кожного каналу ви ставили антену в якесь певне положення, щоб щось можна було роздивитись на екрані. Можливо, вузьконаправлена кімнатна антена дасть вам можливість дивитись цифрове телебачення, але можливо, що ви встановите іншу антену, НЕ КІМНАТНУ. Лише везучі щасливчики без проблем будуть дивитись цифрове телебачення на кімнатну антену, і лише при умові, що це справді антена, а не “два роги і кільце”, і антена стоїть не “в тихому куточку”, а хоча б на підвіконні, і справді направлена в сторону телевізійного передавача.

Головні рекомендації по встановленню антени:
1. Чим вище у вас є можливість встановити антену, тим вище треба її встановити. Варіанти встановлення прості: десь біля вікна, за вікном, на балконі, на даху, повище над дахом. Іноді дуже зручно розмістити антену під дахом, тоді слід пам’ятати, що черепиця (я не сказав МЕТАЛОЧЕРЕПИЦЯ) або шифер практично не погіршують антенний сигнал, тоді як металочерепиця або кровельне залізо повністю закриють вам сигнал. Кровельний утеплювач з фольгою дуже погіршить сигнал. Бажано розмістити антену подалі від великих металевих предметів (бак для збору дощової води, бойлер).
2. Чи потрібен вам антенний підсилювач ? Якщо відстань від вас до вежі телевізійного передавача не більше 10-15 кілометрів, то, як правило,  не потрібен. Якщо довжина кабеля від антени до телевізора не перевищує 5-10 метрів, то не дуже потрібен. В інших випадках антенний підсилювач може знадобитись, а вказані цифри, як ви розумієте, дуже приблизні.
3. Що робити, коли від антени на один тюнер чи один телевізор працює добре, а при розділенні сигналу на кілька телевізорів сигнал виявляється заслабким ? Тут є такі варіанти:
– антена пасивна, без підсилювача. Щоб не ліпити “підсилювач перед розгалужувачем сигналу”, можна використати активний розгалужувач сигналу (наприклад, RT-042 чи RT-044), або використати наявний підсилювач антенного сигналу, який ставиться ПЕРЕД розгалужувачем.
– антена активна, має власний чи додатковий антенний підсилювач. В даному випадку спроба встановити “ще якийсь підсилювач” приведе до збудження обох підсилювачів, будете боротись із збудженням довго і сумно. Не робіть “професійний вигляд при непрофесійних діях”, а поставте готову конструкцію: активний розгалужувач антенного сигналу, це компенсує втрати сигналу при розділенні на кілька напрямів.
4. Чи може антенний підсилювач покращувати або погіршувати прийом цифрового сигнала ? Підсилювач, я нагадую, не покращує сигнал, він компенсує втрати сигнала на кабелі, підсилювач є гарантовано корисним, якщо кабель від антени до тюнера у вас досить довгий, або трансляційний сигнал дуже слабкий. Підсилювач може погіршувати сигнал, якщо підсилення сигналу від антени робить сигнал занадто сильним, або неякісне живлення антенного підсилювача, або сам антенний підсилювач збуджується. Мушу повторювати !
5. Потрібність підсилювача умовна. Лише АНТЕНА приймає радіосигнал, і лише ВІД АНТЕНИ залежить потужність того сигналу, який піде по телевізійному кабелю від антени до тюнера. Але доки сигнал дійде по довгому кабелю до тюнера, він значно ослабне.
Вважаємо, що ваш антенний кабель і не занадто хороший, і не дуже поганий, звичайний сучасний телевізійний кабель діаметром 6.8 мм. При цьому:
– на кожні 10 метрів кабеля сигнал слабшає приблизно в 1.6 раз;
– на кожні 20 метрів кабеля сигнал слабшає приблизно в 2.5 раз;
– на кожні 30 метрів кабеля сигнал слабшає приблизно в 4 рази;
– сигнал обов’язково трохи слабшає, проходячи через симетризатор пасивної антени. Сигнал додатково слабшає, якщо ваш кабель – не єдиним куском, а з’єднаний хоча б з двох кусків, а ще гірше – якщо з кількох.
Якщо в вашій місцевості радіосигнал від трансляційної вишки досить сильний, то втрати сигнала в кабелі нам не важливі. Але якщо радіосигнал відносно слабкий, нам важливо зберегти весь сигнал, прийнятий антеною. Тому біля самої антени сигнал підсилюється з допомогою антенного підсилювача, а потім підсилений сигнал йде по кабелю до тюнера, а якщо тюнерів чи телевізорів кілька, то до антенного розгалужувача.
Негативні фактори при підсиленні сигналу.
Для антенного підсилювача потрібне живлення.
Антенний підсилювач може псуватись під час сильної грози, особливо якщо немає хорошого заземлення.
Також він може без ніяких причин почати збуджуватись, і псувати вам сигнал.
Також живлення антенного підсилювача може з часом ставати не дуже якісним, це також зіпсує вам сигнал.
Також підсилювач може підсилювати якийсь непотрібний вам сильний заважаючий сигнал, і цим погіршувати корисний вам антенний сигнал.
Експеримент “чи не обійдусь я без антенного підсилювача” є для вас обов’язковим.

ВІДВОЛІКАЄМОСЬ. Дехто захоче запитати: “що це за незрозуміле живлення для антенного підсилювача, чи для антени ? Куди його втикати ?”
Так от, самій антені ніяке живлення не потрібне. Але, повторюю, якщо антенний сигнал заслабкий, і ви не хочете додаткових втрат сигнала в кабелі, ви можете додатково до антени використати антенний підсилювач, а до нього справді потрібне живлення, спеціальний блок живлення ви купуєте разом з антенним підсилювачем. Далі в статті ви прочитаєте про антенні підсилювачі більш детально.

ПРОДОВЖУЄМО.
6. Якщо ви переконались, що антенний сигнал у вас слабший, ніж хотілося б, то покращення сигналу треба починати не з антенного підсилювача, а з хорошої, вузьконаправленої антени, і експерименти вести на одному телевізорі чи тюнері, не забувшм тимчасово попробувати інший, хороший кабель, бо я не знаю, який у вас кабель. Ну, а до самої антени при необхідності додасте ще й антенний підсилювач.
7. Дуже багато телеглядачів використовують “польську” антену. (сітка і чотири ряди вусиків).


Не важливо, де виготовили цю антену, її звикли називати “польська”, а іноді “сітка”.
“Підключення польської антени до Т2” нічим не відрізняється від підключення цієї антени до телевізора. Якщо телевізор сам розуміє стандарт DVB-T2, так само підключаємо її до телевізора. Якщо ваш телевізор не розрахований на стандарт DVB-T2, підключаємо антену до тюнера, а вже відеосигнал з тюнера – в телевізор.
Дуже часто ця антена показує  гірші характеристики для прийому цифрового сигналу.
Якщо хочете використовувати САМЕ ТАКУ антену, то хоча б зробіть прості дії, які трошки покращать характеристики такої антени:
– Вкоротіть довжелезні вусики на антені, зробіть їх такими, ніж всі інші.
– Зніміть екрануючу сітку (рефлектор).
– Вирівняйте вертикальні дроти, щоб вони були паралельними і рівненькими, “тільки що з конвейєра”.
– Дуже добре зачистіть з’єднання кабеля і підсилювача (або симетризатора).
– Попробуйте подавати живлення не від “якогось блока живлення”, а від тюнера.
Зробіть всі перераховані дії, а не якусь одну.
Ця антена має дуже нерівномірну амплітудно-частотну характеристику, і ще гіршу фазочастотну характеристику. В цілому, ця антена навіть чутлива. Якщо прийом цифрового сигналу на таку антену в вашій місцевості виявиться нормальним, то я радий за вас, вам просто пощастило. Підсилювач цієї антени (як правило, це підсилювач SWA) може працювати від живлення 5 Вольт, яке можна брати від цифрового тюнера, і тоді не потрібно використовувати додатковий блок живлення для антени.
8. Якщо  хочете використовувати кімнатну антену, то візьміть хоча б приблизно одну з таких: (кімнатні дециметрові).


Антену “Метелик”, яка також представлена на малюнку, можна використовувати і як зовнішню, вона не боїться мокнути під дощами. Але якщо ви хочете якусь кімнатну антену використовувати надворі, то потурбуйтесь про захист від вологи.
При використанні антени “Волна-5” замість симетризатора в цій антені можна вставити підсилювач SWA, тоді це буде активна антена. Я ж не рекламую саме цю конструкцію, хоча добре перевірив багато антен на практиці. Незважаючи на те, що антена “Волна-5” хороша, і ціна невелика, приблизно 100–150 гривень, кабель у цієї антени дуже часто неякісний, і потребує заміни на хороший кабель. Подібних вузьконаправлених антен багато. Додати підсилювач до будь-якої антени – як правило, не проблема.
Іноді користувачеві можуть “порадити” використання кращої і дорожчої антени.
Наприклад, дуже розрекламована і недешева антена “Strong SRT ANT 15 Eco“. Ось така:


Антена нормальна, і підсилювач у неї з низьким рівнем шумів. Але якщо ви надієтесь, що така антена в будь-якому місці у вашій кімнаті почне давати вам прекрасний сигнал, то ця надія даремна.

А які кімнатні антени категорично не варто купувати ? Ось такі:


Не купуйте такі антени
. Не купуйте, навіть якщо 2-3 дурних менеджери в супермаркеті повисли вам на шию і вговорюють купити САМЕ ТАКУ антену. Це не антени, а лише витрачання грошей. Експерименти з подібними антенами лише переконають вас в тому, що цифрове телебачення взагалі не існує.
А про такі “антени” взагалі не бажаю чути. Я не хочу їх бачити і не хочу про них чути !


Особливість антен з підсилювачем: до підсилювача потрібен блок живлення. Якщо підсилювач може працювати від живлення 5 Вольт, то ви зможете подавати живлення на антенний підсилювач від самого цифрового тюнера, це живлення якісне і не має пульсацій, до того ж не треба тримати ввімкненим додатковий блок живлення. Але більшість антенних підсилювачів працюють від живлення 12 Вольт. Більшість “стандартних” блоків живлення до антенних підсилювачів непроходимо погані і недовговічні.

ТЕРМІНОЛОГІЯ

Мультиплекс – кілька телевізійних каналів, які разом транслюються на одній телевізійній частоті, а точніше, в одній телевізійній частотній полосі, можна ще сказати “на одному частотному телевізійному каналі”. При звичайному аналоговому телебаченні кожен телевізійний канал транслюється на своїй частоті (на одній частотній полосі, або “на одному частотному каналі”), а в цифровому телебаченні на одній частоті – відразу кілька телевізійних каналів. А сама частотна полоса, в якій транслюється цифровий мультиплекс, подекуди в літературі може називатись “транспондер” (Увага ! Також транспондером називається пристрій для ідентифікації об’єктів, в ролі об’єктів можуть бути і свійські тварини, і літаки, і ще багато іншого). Я описую термінологію спрощено, і не зовсім точно. Для телеглядачів “транспондер” – це лише частотна полоса, в якій супутник транслює певну кількість телевізійних каналів, хоча насправді електронні блоки під назвою “транспондер” справді присутні на трансляційних телевізійних супутниках.
В Україні цифрові телевізійні канали упаковані по 8 каналів в одному мультиплексі, кожен мультиплекс транслюється в частотній полосі 8 MHz. Транслюється 4 мультиплекси, MX-1, MX-2, MX-3 та MX-5, всього маємо 32 телевізійні канали. Подекуди також транслюється MX-4, але зона покриття мультиплексом MX-4 досить невелика.
Рівень сигналу – показник, наскільки сильний телевізійний цифровий сигнал на вході цифрового тюнера. Рівень сигналу визначаєте не ви і не магазин, який продав вам тюнер. В меню будь-якого ефірного цифрового тюнера є функція, яка показує вам рівень сигналу.
Немає у вашому тюнері цієї функції ? Ні, ця функція присутня, ще раз перечитайте інструкцію до тюнера.
Якість сигналу – показник, наскільки цей телевізійний сигнал придатний для цифрового декодування без помилок. Якісь сигналу – це головний показник, заради якого вам доведеться поморочитись з антеною.
Ваш цифровий тюнер сам вираховує якість сигналу, і може показувати вам через своє меню.
Ви можете, поставивши частоту потрібного вам мультиплекса (а ви завантажите таблиці частот мультиплексів зі статті, і будете знати їх), бачити на екрані телевізора графічно представлені рівень сигналу і якість сигналу, і тепер, повертаючи свою антену в різні напрямки і встановлюючи її в різні місця, можете оцінювати, як змінюється рівень і якість цифрового сигналу.
Два важливих параметри, рівень сигналу і якість сигналу. В більшості тюнерів, якщо на пульті тюнера два рази натиснути на кнопку “i” (інформація), то побачите на екрані графічні лінійки, що показують вам рівень і якість сигналу. В будь-якому тюнері в меню є можливість подивитись показники рівня сигналу і якості сигналу. Як бачимо, все залежить ВІД АНТЕНИ.
Коефіцієнт  направленої дії (КНД) – характеризує, наскільки кращий прийом сигналу при точній направленості антени на передавач. Вимірюється в децибелах, чим вищий цей коефіцієнт, тим краще. Якщо замість антени використати кусок дроту або якусь кімнатну антену “з двома рогами”, чи “двома вухами”, цей коефіцієнт дорівнює нулю.
Коефіцієнт захисної дії (КЗД) – характеризує, на скільки антена захищена від радіоперешкод з бокових сторін антени і ззаду антени. Чим цей коефіцієнт вищий, тим краще.
Коефіцієнт підсилення антени – надзвичайно корисний і важливий параметр для оцінки характеристик антени. Це не коефіцієнт підсилення якогось антенного підсилювача, доданого до антени. Це власне підсилення антени при точній направленості на передавач.
Діаграма направленості антени не характеризується одним числом, це графічний малюнок.


Чим вужчий і витягнутий пелюсток головного прийому і чим менші бокові пелюстки, тим краща антена.
ЩЕ РАЗ ПОДИВІТЬСЯ НА ДІАГРАМУ НАПРАВЛЕНОСТІ. Не для красоти її вам намалювали. Якщо вежа передавача знаходиться приблизно там, де показує зелена стрілка, то сигнал передавача буде максимальним, як блакитний пелюсток на діаграмі. Самі бачите, що кілька градусів вправо-вліво нічого не погіршать.
Якщо якась ефірна перешкода чи відбитий сигнал будуть строго ззаду, то червоний пелюсток показує, що така перешкода, на жаль, добре приймається антеною, якщо ззаду антени немає відбиваючого рефлектора (ну, рефлектор – це “сітка” чи “решітка” позаду антени). Якщо перешкоди позаду антени немає, то рефлектор лише шкодить.
Якщо якась радіоперешкода знаходиться там, куди показують бузкові пелюстки, антена погано приймає цю радіоперешкоду, і це дуже добре.
Антена безсила перед тою радіоперешкодою, яка йде з того самого напрямку, що й корисний сигнал.
А тепер – діаграма направленості “польської” антени.


Щоб ніхто не казав, що така антена “дуже чутлива”. Так, чутливість хороша, а от захищеність від перешкод і відбитого сигналу – ніяка. А фазочастотна характеристика – просто убога.
Може, хтось каже, що ця антена чудова ? Ось таке нерівномірне підсилення у середньостатистичної “польської” антени в дециметровому діапазоні:

А ось вам непристойно нерівномірний коефіцієнт стоячої хвилі (КСВН) в дециметровому діапазоні.


Якщо ви не знаєте, що це за характеристики, то просто подивіться на ці нерівномірні графіки, і більше цю антену не хваліть.

Висота антени, дальність до передавача і характеристики антени

Дивно, але ці три параметри можна об’єднати одним графіком. Зараз побачите.


Коефіцієнт K характеризує підсилення сигналу самою антеною:
K=0 dB – зовсім слабенька антена, як правило, кімнатна (зелений графік)
K=6 dB – якась антена, характеристики слабенькі, може бути кімнатною вузьконаправленою (червоний графік)
K=11 dB – пристойна, нормальна антена (рожений графік)
K=17 dB – чудова, вузьконаправлена антена (синій графік)
Уявимо, що телеглядач приймає сигнал кімнатною антеною, яка розміщена на висоті приблизно 5 метрів над рівнем земної поверхні (антена на столі чи на шафі в будинку на першому поверсі), цьому глядачу, наприклад, вдається приймати мінімально достатній слабкий сигнал на відстані 20 км від вишки передавача. Щоб так само приймати цей сигнал з відстані 40 км від передавача, антену доведеться підняти на висоту майже 20 метрів, а з відстані 60 км ця антена вже ні на якій висоті не зможе приймати цей самий сигнал.
А якщо у телеглядача трохи краща антена, то на висоті 5 метрів антена буде прймати ТОЙ САМИЙ мінімально достатній сигнал вже на відстані 25 км, а на відстані 40 км потрібна висота для антени вже 13 метрів, На відстані 60 км антену доведеться підняти на висоту 25 метрів (дах 9-поверхового будинку).
А чудова, вузьконаправлена антена візьме той самий сигнал на даху 9-поверхового будинку вже на відстані 120 км.
Якщо передавач має більшу потужність, ніж приблизна “мінімально достатня”, то зрозуміло, що для всіх антен цей сигнал вдасться приймати і на значно меншій висоті. Збільшення потужності передавача в 4 рази збільшує дальність прийому в 2 рази.
Вибір антени – важливий.

АНТЕНИ, ХОРОШІ І РІЗНІ

Не будемо розглядати теорію конструювання і розрахунку антен. Категорично не будемо детально розглядати конструкції складних саморобних антен, в наш час для такої прикладної задачі як забезпечення телевізійного прийому, набагато простіше придбати готову антену. Не будемо порівнювати і оцінювати абсолютно всі види існуючих антен. Зупинимось на більш-менш придатних для прийому цифрового телебачення, до того ж недорогих.

Хто хоче зробити антену сам, і негайно ? І щоб зробити антену практично “з нічого”. Надзвичайно просту саморобну антену можна зробити своїми руками з куска вашого антенного кабеля. Хто вміє паяти і хоче зробити таку антену, подивіться на цей малюнок:


Не думаю, що треба до малюнка щось пояснювати. Як бачите, довжина одного куска кабеля 53 см, а другого – 18 см. Цю зроблену вами антену прикріпіть до чогось не металевого: до куска пластмаси, дерева. Не сумнівайтесь, чутливість цієї антени невисока, але це вже антена, а не просто кусок дроту.
Що за магічні цифри ? Довжина 53 см, довжина 18 см. Пояснюю: перша довжина – це “300 / найбільша частота одного з чотирьох мультиплексів, які у вас транслюються”, ця частота в мегагерцах. Друга довжина – в три рази менша, все трохи приблизно.
Звісно, потрібен приклад.
Живе, наприклад, людина десь в Волинській області, біля Нововолинська. Подивившись на ТАБЛИЦЮ МУЛЬТИПЛЕКСІВ,  людина переконалась, що прийом з вежі Нововолинськ буде йти на частотах 26, 31, 48, 63. Найбільша частота має номер 63, реальні частоти телевізійних каналів відповідно до номеру частоти можемо завантажити ЗВІДСИ, і бачимо, що телевізійний частотний канал номер 63 має номінальну частоту 567,25 MHz, це приблизно 567 MHz. Отже, згідно нашої формули, необхідна довжина = 300 / 567 = 0.529 м, інакше кажучи, 53 см. А друга довжина, відповідно, в три рази менша.
Але спеціалістам краще робити не таку антену, а трохи складнішу і кращу. Не забуваємо, що стаття не для радіоінженерів, а для телеглядачів.

Але не обійду увагою любителів щось зробити своїми руками.
Ось користувач Михайло Базалицький ділиться практичним досвідом використання фрактальної антени, на якій він одержує кращі результати, ніж на антені Харченко.
Про фрактальні антени можете почитати по-англійськи ось тут:
https://sites.google.com/site/maycreates/ota-setup/diy-fractal-antenna

Бажаючі можуть укріпити практичні експерименти Михайла Базалицького, і повідомити в коментарях про одержані результати.
Хто цікавиться більш простими саморобними антенами, можна попробувати антену “подвійний квадрат”, хоча, не ображайтесь, більше рекомендую поставити хорошу, вузьконаправлену антену промислового виконання.
Я й сам люблю майструвати ! Але я добре знаю, що саморобна простенька антена ЗАВЖДИ покаже гірші результати, ніж дешева антена промислового виконання. Ознайомтесь з прикладом “саморобної дурниці”.
Ось конструкція саморобної антени “по-дурному, і з поганим результатом, але оригінально”. Дивимось на фото.


Беремо якийсь старий кабель, це чудово видно з фотографії, і згідно цієї горе-рекомендації якось припаюємо цей кабель до пивних банок. Результат гарантовано нікчемний, і така “антена” буде навіть щось показувати, якщо ви живете так близько від трансляційної вежі, що прийом телевізійного сигналу можна вести навіть на великий цвях.
Хочете самостійно зробити антену ? Робіть по-людськи, і результат одержите хороший. Або купуйте промислово виготовлену антену. З тих самих пивних банок можна, між іншим, зробити досить пристойну “пивну дециметрову антену”. Ось таку:


Таку антену рекомендується робити під той частотний канал, який у вас найслабший, і найгірше приймається. Вказана відстань між банками – це приблизно четверта частина від довжини хвилі потрібної нам частоти, а довжина хвилі, це ми вже знаємо, вираховується як “300 / потрібну частоту в мегагерцах”.

Розглянемо інші антени, не пивні.
Зиґзаґоподібні антени, або Z-антени, дуже мало представлені в торговій мережі, вони знайомі лише радіолюбителям.Ці антени слабо захищені від радіоперешкод, хоча мають досить рівномірну частотну характеристику.
Широкополосні, всехвильові антени для цифрового телевізійного прийому не шкідливі і не корисні, вони не захищені від радіоперешком, мають не саму хорошу діаграму направленості, але прості і дешеві, і чудово служать в умовах хорошого сигналу. Як вони виглядають ? Як завгодно ! Наприклад, якось так:


Такі антени дуже корисні, якщо вам треба приймати і метровий, і дециметровий діапазон. А якщо вам потрібен лише дециметровий діапазон, то звичайна дециметрова коротка антена  буде для вас достатньою.
Антени типу “хвильовий канал” дають хороші результати, особливо для віддаленого прийому телевізійного сигналу, коли телевізійний сигнал досить слабкий. Приблизний вигляд антен ось такий:


Права антена при точній направленості на вежу телевізійного передавача дає сигнал приблизно в два рази більший, ніж ліва. При неточній направленості ця перевага втрачається. Якщо хтось цікавиться, яка антена може використовуватись для дальнього прийому сигналу, то саме така, багатодиректорна антена, і на максимально можливій висоті, і з точним направленням на вежу транслятора, дасть найкращий результат.
Я не знаю, які саме антени на малюнку, але дуже подібні на них недорогі і практичні антени ENERGY T2, вони бувають короткі 7-елементні чи 8-елементні, є також довші. Антени для направленого прийому сигналу цифрового зв’язку CDMA виглядають приблизно так само, і вони також можуть використовуватись для прийому цифрового телебачення, але в цих антенах стоїть плата узгодження (симетризатор) не на 75 Ом, а на 50 Ом, і без технічного влізання в антену не обійтись. Хто вміє, ставить в такі антени дешевий підсилювач SWA від “польської” антени. Працює добре ! Взагалі, якщо до підсилювача SWA додати коробочку і хоча б дві залізяки, він сам собою стає простою, не дуже чутливою антеною, ось такою:


Крім того, підсилювач SWA можна при бажанні додавати до пасивної антени без підсилювача, але краще, щоб це робити кваліфіковані користувачі. Зручність в дешевизні і в тому, що такий підсилювач може працювати від живлення 5 Вольт, яке дає тюнер. Підключається цей підсилювач приблизно так:


Для такого підключення з підсилювача випаюється невеличкий узгоджуючий трансформатор, замість нього підключається кабель від антени. Звісно, на фотографії не показана дерев’яна планка, до якої міцно примотана вся конструкція, а без такої планки ви швидко розхитаєте і поламаєте свою саморобну конструкцію з підсилювачем.
Підсилювачі SWA – найдешевші з усіх можливих, і в середньому вони служать досить непогано. Як правило, ці підсилювачі широкополосні, вони підсилюють сигнал в діапазоні (приблизно) від 50 MHz до 860 MHz, тобто весь можливий телевізійний частотний діапазон.
Якщо вам потрібен антенний підсилювач не на самій антені, а біля антени, то новачкам зручніше не займатись “кулібінством”, а купити готовий універсальний антенний підсилювач, далі в статті почитаєте більш детально.

Стаття поділена на дві частини. Ви прочитали частину 1.
Частина 2 знаходиться ТУТ.

Стаття написана на основі позитивного і негативного досвіду людей, які раніше від вас зацікавились темою телебачення Т2.
Залишіть і ви свій внесок. Всі ваші зауваження, доповнення, відгуки про той чи інший тюнер, антену, особливості прийому TV-сигналу будуть враховані в статті.
Для цього у вас є коментарі або ФОРУМ. Коментарі я видаляю, але враховую їх в статті.

Пропонуємо також набір статей на “загально-телевізійну тему”

Всім бажаючим продаємо наш інформаційний архів

Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів, його об'єм - більше 12 Гігабайт. Отримати можна в вигляді бандеролі з чотирма DVD-дисками, на яких ВСІ наші схеми, мануали, вся додаткова інформація, або завантажити вказаний архів через Інтернет. При завантаженні через Інтернет - вартість замовлення 120 грн, при замовленні на DVD-дисках - вартість 180 грн при замовленні доставки звичайною Укрпоштою, або 200 грн при замовленні доставки Новою поштою. Оплата - після отримання замовлення.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)