Антени для прийому цифрового телебачення DVB-T2, частина 1

Ми не рекламуємо антени. Ми не продаємо антени.
Це стаття про вибір, адаптацію, оптимізацію розміщення ефірних антен (або просто телевізійних антен) для прийому безкоштовного ефірного цифрового телебачення в стандарті DVB-T2. антенна для т2 Украина, какая комнатная нужна, как настроить, как подключить т2. Digital terrestial TV DVB-T2.
Маєте проблеми і неясності з цифровим телебаченням ? Саме для вас написана стаття, бо антена – самій дієвий, самий кращий спосіб вирішення цих проблем.. Додаткові запитання можете писати в коментарях після статті або  НА ФОРУМІ.
Стаття поділена на дві частини. Ви читаєте частину 1.
Частина 2 знаходиться ТУТ.

Якщо прийом цифрового сигналу у вас поганий, і у вас немає практичного досвіду для забезпечення хорошого прийому, то уважно прочитайте статтю, а головне, попробуйте виконати прочитані рекомендації.

ДЛЯ НЕТЕРПЕЛИВИХ
Нетерпеливі – це ті читачі, в статті читають лише перші 20 рядків і, переконавшись, що відповіді на своє запитання вони не знайшли, припиняють читати статтю.
Отже, для нетерпеливих:
чарівної кімнатної антени для прийому цифрового телебачення не існує ! Яку б дорогу кімнатну антену ви не купили, шанси на хороший прийом цифрового ефірного телебачення у вас мізерні.
зовнішня антена, яка укріплюється на балконі, за вікном, на даху, ЗАВЖДИ дасть кращий результат, ніж будь-яка кімнатна антена.
– в статті, яку ви читаєте, нічого не буде про кабельне телебачення. Про кабельне телебачення читаєте  ТУТ .

ДЛЯ ВСІХ ІНШИХ ЧИТАЧІВ
Спочатку трошки спрощеної “теорії”. Кілька банальних фраз, але всі, на жаль, важливі.
Основа успіху в прийомі телевізійногог сигналу – не те, яку антену ви використовуєте, а те, де розміщена антена, і в яку сторону вона направлена. Антена приймає лише той телевізійний сигнал, який присутній в точці розміщення антени. А тому за межами вашого житла набагато більше шансів приймати хороший сигнал, ніж у вашій кімнаті, в куточку біля телевізора.
Наступне. Крім самого телевізійного сигналу, також може бути присутній той самий сигнал, кілька раз відбитий від різних об’єктів. Хороша вузьконаправленп антена зменшує цю проблему.
Наступне. Можуть бути присутні радіоперешкоди на тих самих частотах, на яких транслюється телевізійний сигнал. Дуже важливі фактори для успіху – вузьконаправлена антена і терпеливий вибір місця, де ці перешкоди мінімальні.
Наступне. Якщо антену довелось розмістити на значній відстані від телевізора, в цьому випадку виручає антенний підсилювач.
Наступне. Чим вище розміщена антена, тим краще.
Наступне. Хороша антена з поганим антенним кабелем – це взагалі не антена.

Це все. А тепер всіх вас, шановні читачі, умовно ділимо на кілька груп.
Група 1 – вони вже нормально, і без проблем приймають ефірний цифровий сигнал українського телебачення Т2, і тут несподівано прийом став поганим, зображення пропадає, або розсипається на квадратики. Є причини, які можуть зіпсувати вам перегляд цифрового телебачення, вони описані в статті.
Група 2 – дивляться ефірний цифровий сигнал, і трохи незадоволені ним, зображення регулярно пропадає, або розсипається на квадратики. Вас чекає копітка робота над антеною для покращення ефірного сигналу, так що стаття – саме для вас.
Група 3 – лише планують приєднатись до телеглядачів, які дивляться безкоштовне ефірне цифрове телебачення Т2. В статті описано, що вам доведеться робити для одержання нормального ефірного сигналу.

Стаття НЕ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТІВ-РАДІОІНЖЕНЕРІВ.

Стаття для звичайних телеглядачів, для тих, хто хоче самостійно забезпечити собі БЕЗКОШТОВНЕ якісне цифрове телебачення. Але в статті не буде чудодійного пояснення, куди поставити вашу кімнатну антену, щоб дивитись цифрове телебачення без проблем.
НАВІТЬ НЕ НАДІЙТЕСЬ.

Розглянемо спочатку особливість існуючого звичайного ефірного аналогового телебачення.
1. Воно безкоштовне.
2. Дивитись можна, як правило, на якусь кімнатну антену, або на кусок дроту, вставлений в антенне гніздо телевізора. Іноді доводиться укріпляти антену на дах власної хати, або дачі, або на довгу високу трубу, укріплену біля хати, таку трубу прийнято ввічливо називати “щогла”.
3. Який би не був телевізійний сигнал, людина щось на телевізорі бачить. Якісь канали йдуть краще, якісь гірше, до цього вже всі звикли.
4. Більшість цих телеглядачів незадоволена якістю телевізійного сигналу.

ПОРА МІНЯТИ СТАНДАРТИ ЯКОСТІ.
В Україні також, як і в інших європейських країнах, аналогове телебачення помаленьку замінюється на цифрове. Спочатку цифрове телебачення просто додається до звичайного аналогового, а потім аналогове ефірне телебачення планується вимкнути назавжди.
Ефірне цифрове телебачення в Україні вже працює, і бажаючі купують ефірні цифрові тюнери і пробують дивитись це телебачення. Цифрове телебачення безкоштовне, і буде безкоштовне. Йде перехід від аналогового ефірного телебачення до цифрового ефірного телебачення.
Ефект перший: ГЛИБОКЕ РОЗЧАРУВАННЯ.

Ось для цих людей написана стаття. Для тих, хто хоче самостійно добитись прийому цифрового телебачення. Не викидайте подалі ваш цифровий тюнер, я хочу допомогти вам.

Навіщо переходити на цифровий сигнал ? Відповідь проста: замість кількох телевізійних каналів з’явиться близько 30, з хорошою якістю.
Як переходити на цифровий сигнал ? Ваш неновий телевізор не розуміє цифровий сигнал. Вам доведеться купити цифровий ефірний тюнер і підключити до телевізора, так само, як ви колись підключали відеомагнітофон, або купити сучасний телевізор, який сам, без тюнера розуміє цифровий сигнал DVB-T2.
А що найголовніше для впевненого, стійкого прийому цифрового телебачення ? АНТЕНА.
Розглянемо кілька варіантів, як ви будете переходити на цифровий ефірний телевізійний сигнал.

Варіант перший, ідеальний. Ви живете в відносно рівнинній сільській місцевості, у вас біля хати або на хаті встановлена антена, і ви бачите хоча б кілька каналів, серед яких обов’язково є дециметрові.
Треба пояснити: канали Перший національний, 1+1, Інтер на більшості території України транслюються в метровому діапазоні, а канали, які були створені пізніше, наприклад, ICTV, СТБ, Новий канал, ТЕТ, Тоніс та інші транслюються в дециметровому діапазоні.
Допустимо, що дециметрові канали ви бачите досить пристойно, з кольором і звуком. Стверджую, що ви без проблем зможете подати антенний сигнал зі своєї антени на новенький, свіжо куплений цифровий тюнер, з тюнера через аудіо-відеовхід телевізора подати зформований телевізійний сигнал на телевізор, переключити телевізор на аудіо-відеовхід (AV), як ви колись дивились відеомагнітофон (це я так повторюю, щоб ви не забули), і, настроївши тюнер, а не телевізор, на канали, без проблем дивитись цифрове телебачення. Або налаштувати на цифровий сигнал ваш новенький телевізор, в інструкції до якого написано, що цей телевізор приймає сигнал DVB-T2.

Варіант другий, трохи гірший. Місце проживання – те ж саме, але ви дивились на свою антену два-три канали, та й то неякісно. Виясніть у ваших сусідів, чи дивиться хто-небудь дециметрові канали. Подивіться ось на цю карту України:


Ця карта взята з сайта ukrtvr.org, і не претендує на абсолютну правильність.
Червоний колір – зона впевненого прийому цифрового телебачення, при умові, що антена розміщена на висоті не менше 10 метрів над поверхнею землі. Чи живете ви в зоні хоча б якогось прийому цифрового сигналу ? Не вдається знайти на карті ваш населений пункт ? Можете завантажити  БІЛЬШ_ДЕТАЛЬНУ_КАРТУ.
Чи попадаєте ви в зону хоча б якогось слабенького покриття цифровим сигналом. Якщо так, то вам, можливо, доведеться замінити антену на трохи кращу, а то й додати до антени антенний підсилювач.
Відхиляємось від теми. Предмет суперечки. Приватна компанія “Зеонбуд”, яка забезпечує трансляцію цифрового сигналу, з тупим оптимізмом доказує телеглядачам, що карта покриття ефірним цифровим сигналом Т2 насправді демонструє надзвичайно хороше покриття, і виглядає ця карта ось так:


Вибір кольорів, зрозуміло, значення не має. значення має лише непроходимо дебільний оптимізм авторів цієї карти, і цей оптимізм краще назвати обманом.

Варіант третій, найгірший. Не важливо, де ви живете, але телевізор дивились на якусь кімнатну антену. Для кожного каналу ви ставили антену в якесь певне положення, щоб щось можна було роздивитись на екрані. Для прийому цифрового сигналу вам доведеться попрацювати найбільше. Немає більш безтолкової і непотрібної роботи, як кімнатною антеною пробувати приймати цифровий сигнал. Ви забудете про свою кімнатну антену, і займетесь нормальною антеною. НЕ КІМНАТНОЮ. Лише везучі щасливчики без проблем будуть дивитись цифрове телебачення на кімнатну антену.

Головні рекомендації по встановленню антени:
1. Чим вище у вас є можливість встановити антену, тим вище треба її встановити. Варіанти встановлення прості: десь біля вікна, за вікном, на балконі, на даху, повище над дахом. Іноді дуже зручно розмістити антену під дахом, тоді слід пам’ятати, що черепиця (я не сказав МЕТАЛОЧЕРЕПИЦЯ) або шифер практично не погіршують антенний сигнал, тоді як металочерепиця або кровельне залізо повністю закриють вам сигнал. Кровельний утеплювач з фольгою дуже погіршить сигнал. Бажано розмістити антену подалі від великих металевих предметів (бак для збору дощової води, бойлер).
ВАЖЛИВО ! Високо встановлена антена повинна мати над собою не менше метра металічного заземленого стержня, на якому вона, як правило, кріпиться. Це важливо і необхідно, і блискавка буде вдаряти в заземлений стержень, а не в саму антену (хоча буває всяке).
2. Чи потрібен вам антенний підсилювач ? Якщо відстань від вас до вежі телевізійного передавача не більше 10-15 кілометрів, то, як правило,  не потрібен. Якщо довжина кабеля від антени до телевізора не перевищує 5-10 метрів, то не дуже потрібен. В інших випадках антенний підсилювач може знадобитись, а вказані цифри, як ви розумієте, дуже приблизні.
3. Чи може антенний підсилювач покращувати або погіршувати прийом цифрового сигнала ? Підсилювач, я нагадую, не покращує сигнал, він компенсує втрати сигнала на кабелі, підсилювач є гарантовано корисним, якщо кабель від антени до тюнера у вас досить довгий, або трансляційний сигнал дуже слабкий. Підсилювач може погіршувати сигнал, якщо підсилення сигналу від антени робить сигнал занадто сильним, або неякісне живлення антенного підсилювача, або сам антенний підсилювач збуджується.
4. Навіщо взагалі антенний підсилювач ? Насправді його потрібність умовна. Лише АНТЕНА приймає радіосигнал, і лише ВІД АНТЕНИ залежить потужність того сигналу, який піде по телевізійному кабелю від антени до тюнера. Але доки сигнал дійде по довгому кабелю до тюнера, він значно ослабне.
Вважаємо, що ваш антенний кабель і не занадто хороший, і не дуже поганий. При цьому:
– на кожні 10 метрів кабеля сигнал слабшає приблизно в 1.6 раз;
– на кожні 20 метрів кабеля сигнал слабшає приблизно в 2.5 раз;
– на кожні 30 метрів кабеля сигнал слабшає приблизно в 4 рази;
– сигнал додатково слабшає, якщо ваш кабель – не єдиним куском, а з’єднаний хоча б з двох кусків, а ще гірше – якщо з кількох.
Якщо в вашій місцевості радіосигнал від трансляційної вишки досить сильний, то втрати сигнала в кабелі нам не важливі. Але якщо радіосигнал відносно слабкий, нам важливо зберегти весь сигнал, прийнятий антеною. Тому біля самої антени сигнал підсилюється з допомогою антенного підсилювача, а потім підсилений сигнал йде по кабелю до тюнера.
Для антенного підсилювача потрібне живлення. Антенний підсилювач може псуватись під час сильної грози. Також він може без ніяких причин почати збуджуватись, і псувати вам сигнал. Також живлення антенного підсилювача може з часом ставати не дуже якісним, це також зіпсує вам сигнал. Також підсилювач може підсилювати якийсь непотрібний вам сильний заважаючий сигнал, і цим погіршувати корисний вам антенний сигнал.
Експеримент “чи не обійдусь я без антенного підсилювача” є для вас обов’язковим.

ВІДВОЛІКАЄМОСЬ. Дехто захоче запитати: “що це за незрозуміле живлення для антенного підсилювача, чи для антени ? Куди його втикати ?”
Так от, самій антені ніяке живлення не потрібне. Але, повторюю, якщо антенний сигнал заслабкий, і ви не хочете додаткових втрат сигнала в кабелі, ви можете додатково до антени використати антенний підсилювач, а до нього справді потрібне живлення, спеціальний блок живлення ви купуєте разом з антенним підсилювачем. Далі в статті ви прочитаєте про антенні підсилювачі більш детально.
4. Якшо ви переконались, що антенний сигнал у вас слабший, ніж хотілося б, то покращення сигналу треба починати не з антенного підсилювача, а з хорошої, вузьконаправленої антени. Ну, а до самої антени при необхідності додасте ще й антенний підсилювач.
5. Якщо є можливість обійтись без “польської” антени (в неї ззаду сітка, і вертикально йдуть чотири ряди вусиків, таку антену часто називають “польська”) і використовувати іншу антену, то краще так і зробити, а цю антену – на смітник. Ви стверджуєте, що аналогове телебачення ця антена показує добре ? Вірю, це дуже можливо, але цю антену, я думаю, доведеться викинути на смітник. Читаємо статтю до кінця.
6. Лише в дуже рідкісних випадках кімнатна антена показує хороші результати для цифрового телебачення. Доведеться цю фразу повторити ще не раз. Навіть якщо ви дорого заплатили за таку антену, результат, як правило, поганий або навіть нульовий.
7. Якщо вперто хочете використовувати кімнатну антену, то візьміть хоча б приблизно таку (дешева кімнатна дециметрова). Мушу попередити, що кабель в будь-якій кімнатній антені може виявитись поганим (не дефектним, а просто неякісним), тоді цей кабель рекомендується при нагоді замінити на пристойний сучасний антенний кабель.


Ця антена пасивна, тобто вона працює без підсилювача. При бажанні в неї замість симетризатора можна вставити підсилювач SWA, тоді це буде активна антена, а сама антена називається “Волна-5”. Я ж не рекламую саме цю конструкцію, хоча добре перевірив таку антену на практиці. Незважаючи на те, що антена хороша, і ціна невелика, приблизно 50–80 гривень, нещасний кабель у цієї антени традиційно дуже поганий, і потребує заміни на хороший кабель. Подібних антен багато. Додати підсилювач до будь-якої антени – як правило, не проблема.
В ситуації, коли користувач хоче ЛИШЕ КІМНАТНУ антену, і більше ніякої, йому можуть порадити використання кращої і дорожчої антени.
Наприклад, дуже розрекламована і недешева антена “Strong SRT ANT 15 Eco“. Ось така:


Антена нормальна, і підсилювач у неї з низьким рівнем шумів. Але якщо ви надієтесь, що така антена у вашій кімнаті почне давати вам прекрасний сигнал, то ця надія даремна.
Увага ! Я повторюю ! Антена ловить лише той сигнал, який є там, де розміщена антена. Якщо у вашій кімнаті сигнал поганий, ніяка антена не допоможе. Антену – надвір, за вікно, на балкон, на дах. Зовнішня антена – ваше вирішення проблеми, якщо в кімнаті прийому немає.

А які кімнатні антени категорично не варто купувати ? Ось такі:


Не купуйте такі антени
. Не купуйте, навіть якщо 2-3 дурних менеджери в супермаркеті повисли вам на шию і вговорюють купити САМЕ ТАКУ антену. Це не антени, а лише витрачання грошей. Експерименти з подібними антенами лише переконають вас в тому, що цифрове телебачення взагалі не існує.
А про такі “антени” взагалі не бажаю чути. Я не хочу їх бачити і не хочу про них чути !


Особливість антен з підсилювачем: до підсилювача потрібен блок живлення. Якщо підсилювач може працювати від живлення 5 Вольт, то ви зможете подавати живлення на антенний підсилювач від самого цифрового тюнера, це живлення якісне і не має пульсацій, до того ж не треба тримати ввімкненим додатковий блок живлення. Але більшість антенних підсилювачів працюють від живлення 12 Вольт.

ТЕРМІНОЛОГІЯ

Мультиплекс – кілька телевізійних каналів, які разом транслюються на одній телевізійній частоті, а точніше, в одній телевізійній частотній полосі, можна ще сказати “на одному частотному телевізійному каналі”. При звичайному аналоговому телебаченні кожен телевізійний канал транслюється на своїй частоті (на одній частотній полосі, або “на одному частотному каналі”), а в цифровому телебаченні на одній частоті – відразу кілька телевізійних каналів. А сама частотна полоса, в якій транслюється цифровий мультиплекс, подекуди в літературі може називатись “транспондер” (Увага ! Також транспондером називається пристрій для ідентифікації об’єктів, в ролі об’єктів можуть бути і свійські тварини, і літаки, і ще багато іншого). Я описую термінологію спрощено, і не зовсім точно. Для телеглядачів “транспондер” – це лише частотна полоса, в якій супутник транслює певну кількість телевізійних каналів, хоча насправді електронні блоки під назвою “транспондер” справді присутні на трансляційних телевізійних супутниках.
В Україні цифрові телевізійні канали упаковані по 8 каналів в одному мультиплексі, кожен мультиплекс транслюється в частотній полосі 8 MHz. Транслюється 4 мультиплекси, MX-1, MX-2, MX-3 та MX-5, всього маємо 32 телевізійні канали. Подекуди також транслюється MX-4, але зона покриття мультиплексом MX-4 досить невелика.
Рівень сигналу – показник, наскільки сильний телевізійний цифровий сигнал на вході цифрового тюнера. Рівень сигналу визначаєте не ви і не магазин, який продав вам тюнер. В меню будь-якого ефірного цифрового тюнера є функція, яка показує вам рівень сигналу.
Немає у вашому тюнері цієї функції ? Ні, ця функція присутня, ще раз перечитайте інструкцію до тюнера.
Якість сигналу – показник, наскільки цей телевізійний сигнал придатний для цифрового декодування без помилок. Якісь сигналу – це головний показник, заради якого вам доведеться поморочитись з антеною.
Ваш цифровий тюнер сам вираховує якість сигналу, і може показувати вам через своє меню.
Ви можете, поставивши частоту потрібного вам мультиплекса (а ви завантажите таблиці частот мультиплексів зі статті, і будете знати їх), бачити на екрані телевізора графічно представлені рівень сигналу і якість сигналу, і тепер, повертаючи свою антену в різні напрямки і встановлюючи її в різні місця, можете оцінювати, як змінюється рівень і якість цифрового сигналу.
Два важливих параметри, рівень сигналу і якість сигналу. В більшості тюнерів, якщо на пульті тюнера два рази натиснути на кнопку “i” (інформація), то побачите на екрані графічні лінійки, що показують вам рівень і якість сигналу. В будь-якому тюнері в меню є можливість подивитись показники рівня сигналу і якості сигналу. Як бачимо, все залежить ВІД АНТЕНИ.
Коефіцієнт  направленої дії (КНД) – характеризує, на скільки кращий прийом сигналу при точній направленості антени на передавач. Вимірюється в децибелах, чим вищий цей коефіцієнт, тим краще. Якщо замість антени використати кусок дроту або якусь кімнатну антену “з двама рогами”, чи “двома вухами”, цей коефіцієнт дорівнює нулю.
Коефіцієнт захисної дії (КЗД) – характеризує, на скільки антена захищена від радіоперешкод з бокових сторін антени і ззаду антени. Чим цей коефіцієнт вищий, тим краще.
Коефіцієнт підсилення антени – надзвичайно корисний і важливий параметр для оцінки характеристик антени. Це не коефіцієнт підсилення якогось антенного підсилювача, доданого до антени. Це власне підсилення антени при точній направленості на передавач.
Діаграма направленості антени не характеризується одним числом, це графічний малюнок.


Чим вужчий і витягнутий пелюсток головного прийому і чим менші бокові пелюстки, тим краща антена.

АНТЕНИ, ХОРОШІ І РІЗНІ

Не будемо розглядати теорію конструювання і розрахунку антен. Категорично не будемо детально розглядати конструкції складних саморобних антен, в наш час для такої прикладної задачі як забезпечення телевізійного прийому, набагато простіше придбати готову антену. Не будемо порівнювати і оцінювати абсолютно всі види існуючих антен. Зупинимось на більш-менш придатних для прийому цифрового телебачення, до того ж недорогих.

Хто хоче зробити антену сам, і негайно ? І щоб зробити антену практично “з нічого”. Надзвичайно просту саморобну антену можна зробити своїми руками з куска вашого антенного кабеля. Хто вміє паяти і хоче зробити таку антену, подивіться на цей малюнок:


Не думаю, що треба до малюнка щось пояснювати. Як бачите, довжина одного куска кабеля 53 см, а другого – 18 см. Цю зроблену вами антену прикріпіть до чогось не металевого: до куска пластмаси, дерева. Не сумнівайтесь, чутливість цієї антени не дуже висока, але це вже антена, а не просто кусок дроту.
А якщо ви відчули, що ви самі можете перерахувати розміри такої антени для частот мультиплексів, які транслюються в вашій місцевості, то вам краще робити не таку антену, а трохи складнішу і кращу. Не забуваємо, що стаття не для радіоінженерів, а для телеглядачів.

Але не обійду увагою любителів щось зробити своїми руками.
Ось користувач Михайло Базалицький ділиться практичним досвідом використання фрактальної антени, на якій він одержує кращі результати, ніж на антені Харченко.
Про фрактальні антени можете почитати по-англійськи ось тут:
https://sites.google.com/site/maycreates/ota-setup/diy-fractal-antenna

Бажаючі можуть укріпити практичні експерименти Михайла Базалицького, і повідомити в коментарях про одержані результати.
Хто цікавиться більш простими саморобними антенами, рекомендую антену “подвійний квадрат”, хоча, не ображайтесь, більше рекомендую поставити хорошу, вузьконаправлену антену промислового виконання.

Може, хтось зацікавиться конструкцією саморобної антени “по-дурному, і з поганим результатом, але оригінально” ? Є і такі конструкції. Дивимось на фото.


Беремо якийсь старий кабель, це чудово видно з фотографії, і згідно цієї горе-рекомендації якось припаюємо цей кабель до пивних банок. Результат гарантовано нікчемний, і така “антена” буде навіть щось показувати, якщо ви живете так близько від трансляційної вежі, що прийом телевізійного сигналу можна вести навіть на великий цвях.
Хочете самостійно зробити антену ? Робіть по-людськи, і результат одержите хороший. Або купуйте промислово виготовлену антену. З тих самих пивних банок можна, між іншим, зробити досить пристойну “пивну дециметрову антену”. Ось таку:


Таку антену рекомендується робити під той частотний канал, який у вас найслабший, і найгірше приймається.

Розглянемо інші антени, не пивні.
Зиґзаґоподібні антени, або Z-антени, дуже мало представлені в торговій мережі, вони знайомі лише радіолюбителям.Ці антени слабо захищені від радіоперешкод, хоча мають досить рівномірну частотну характеристику, що не скажеш про “польські” антени.
Широкополосні, всехвильові антени для цифрового телевізійного прийому не шкідливі і не корисні, вони не захищені від радіоперешком, мають не саму хорошу діаграму направленості, але прості і дешеві, і чудово служать в умовах хорошого сигналу. Як вони виглядають ? Як завгодно ! Наприклад, якось так:


Антени типу “хвильовий канал” дають хороші результати, особливо для віддаленого прийому телевізійного сигналу, коли телевізійний сигнал досить слабкий. Приблизний вигляд антен ось такий:


Права антена при точній направленості на вежу телевізійного передавача дає сигнал приблизно в два рази більший, ніж ліва. При неточній направленості ця перевага втрачається.
Антени для направленого прийому сигналу цифрового зв’язку CDMA виглядають приблизно так само, і вони також можуть використовуватись для прийому цифрового телебачення, але в цих антенах стоїть плата узгодження (симетризатор) не на 75 Ом, а на 50 Ом, і без технічного влізання в антену не обійтись. Хто вміє, ставить в такі антени дешевий підсилювач SWA від “польської” антени. Працює добре ! Взагалі, якщо до підсилювача SWA додати коробочку і хоча б дві залізяки, він сам собою стає простою, не дуже чутливою антеною, ось такою:


Крім того, підсилювач SWA можна без проблеми додавати до антени без підсилювача, це перевірено кваліфікованими користувачами. Зручність в дешевизні і в тому, що такий підсилювач може працювати від живлення 5 Вольт, яке дає тюнер. Підключається цей підсилювач приблизно так:


Для такого підключення з підсилювача випаюється невеличкий узгоджуючий трансформатор, замість нього підключається кабель від антени. Звісно, на фотографії не показана дерев’яна планка, до якої міцно примотана вся конструкція, а без такої планки ви швидко розхитаєте і поламаєте свою саморобну конструкцію з підсилювачем.
При використанні підсилювачів SWA дуже корисно знати їх технічні характеристики. Дозволю собі познайомити вас з таблицею, яка складена не мною, наповнена експериментальними даними, і вимірювання проводились кваліфікованими спеціалістами. В таблиці представлено номер підсилювача SWA і нерівномірність його підсилення в децибелах. Звісно, результати трохи приблизні:

SWA-1LUX_____10-20 dB  \
SWA-3________10-20 dB      Спочатку зі збільшенням номера
SWA-4________15-22 dB      трохи збільшується підсилення
SWA-6________16-25 dB    |
SWA-9________18-22 dB   /
SWA-14_______13-27 dB   — Тут велика нерівномірність підсилення, це погано
SWA-19_______21-28 dB   — А цей навіть непоганий. Підсилення рівномірне
SWA-49_______15-18 dB    \
SWA-7777_____16-24 dB    /
  Тут мала нерівномірність підсилення, це добре
SWA-9000_____11-25 dB  — Цей поганенький

Деякі підсилювачі з лінійки SWA взагалі не ввійшли в цю таблицю, за ними помічено додаткові проблеми, і краще без особливої потреби їх не використовувати.
Підсилювач не мокне під дощами на зовнішній антені, при антені є для підсилювача пластмасова коробочка. Якщо не подумати про гідроізоляцію цієї коробочки, або користуватись блоком живлення, який дає трошки більшу напругу, ніж треба, то ваш антенний підсилювач буде регулярно псуватись. Ви так і будете жалітись знайомим: горить і горить антенний підсилювач. А треба лише подумати про гідроізоляцію, про нормальне живлення, і не забути про захист від блискавок.

Продовжуємо про антени. Ось приблизно так виглядають зовнішні логоперіодичні антени, вони також забезпечують хороший прийом, трохи гірший, ніж антени “хвильовий канал”..


Загальне правило
: більш довгі антени, з більшою кількістю поперечин (ці поперечини називаються “директори”) забезпечують трохи кращий прийом сигналу, ніж короткі антени.

А ось популярна і поганенька “польська” антена (сітка і чотири ряди вусиків).


Не важливо, де виготовили цю антену, її звикли називати “польська”, а іноді “сітка”. Вона показує себе значно гірше для прийому цифрового сигналу.
Не сперечайтесь, статистика каже, що значно гірше.
Якщо хочете використовувати САМЕ ТАКУ антену, то хоча б зробіть дві прості дії, які трошки покращать характеристики такої антени.
1. Вкоротіть довжелезні вусики на антені, зробіть їх лише трохи довшими, ніж всі інші. Можна також перерахувати частоту мультиплекса, який у вас найгірше приймається, і зробити довжину обрізаних вусиків в два рази меншою, ніж довжина хвилі того мультиплекса, який приймається найгірше. Якщо хтось нічого не зрозумів – не біда, просто вкоротіть довгі вусики.
2. Зніміть екрануючу сітку (рефлектор). Дуже можливо, що стане трошки краще.
Зверніть увагу, що звичайний аналоговий сигнал ця антена може приймати непогано, а от цифровий сигнал – дуже погано.
Чому ? Тому, що тому. Це не стаття для спеціалістів.
Не варто в цій статті багато і нудно говорити про фазові спотворення, про надзвичайно велику нерівномірність АЧХ і ФЧХ антени, та інші технічні тонкощі. Скажемо коротко: ця антена для цифрового сигналу практично не годиться, у неї дуже нерівномірна амплітудно-частотна характеристика, і ще гірша фазочастотна характеристика. Це не абсолютне правило, а лише статистика. В цілому, ця антена навіть чутлива. Якщо прийом цифрового сигналу на таку антену в вашій місцевості випадково виявиться нормальним, то я радий за вас, вам просто пощастило. Підсилювач цієї антени (як правило, це підсилювач SWA) може працювати від живлення 5 Вольт, яке можна брати від цифрового тюнера, і тоді не потрібно використовувати додатковий блок живлення для антени.

Стаття поділена на дві частини. Ви прочитали частину 1.
Частина 2 знаходиться ТУТ.

Набір статей на “загально-телевізійну тему” знаходиться  ось тут ,

Залишити відповідь (Leave a Reply)