Тюнери для прийому цифрового телебачення DVB-T2

Ми не продаємо тюнери ! Ми описуємо тюнери і їх характеристики, щоб ви не купили те, що вам не треба ! Щоб не заплатили завелику ціну.
Також в статті є інформація про прошивки для деяких застарілих тюнерів та інструкції користувача.

Популярна торгова назва “ресивери” або “тюнери” або “приставки” і навіть “сет-топ-бокси” для прийому цифрового ефірного телебачення Т2.

Анонс статті:
– загальна інформація про тюнери і про цифрове ефірне телебачення;
– рекомендації для вибору тюнера;
– запитання і відповіді;
– прошивки тюнерів: правда, неправда і чутки;

Антена – це саме головне для прийому цифрового ефірного телебачення Т2. Яка антена ? Дециметрова або широкополосна (метрова + дециметрова).
Я цю фразу повторюю в кожній своїй статті на тему Т2, щоб ви не забули.
Говорячи про антену, ніколи не забуваємо про хороший антенний кабель.
Продовжуємо.

Головне запитання більшості читачів: Навіщо цей тюнер Т2 ? Навіщо це “підключення до Т2” ?
Коротка відповідь: аналогове ефірне телебачення замінюється на ефірне цифрове. Як перейти на цифрове ?
Дуже просто: кожен бажаючий купує собі ефірний цифровий тюнер Т2, підключає до телевізора, до тюнера подключає свою ефірну антену, на яку він дивився “звичайне” телебачення, далу треба трохи поморочитись з настройкою тюнера,  і можна дивитись з тої самої антени на той самий телевізор цифрове ефірне телебачення, близько 30 каналів, якісно і безкоштовно.
Хто любить, щоб все робилось “всерйоз, і надовго”, той не забуде замінити нещасну, малочутливу кімнатну антену на хорошу, вузьконаправлену, і бажано, щоб не кімнатну, щоб приймати не якийсь, а хороший антенний цифровий сигнал. Декому пощастить, навіть на кімнатну антену прийом буде нормальний.
Хто має трохи більше грошей, і планував купити новий телевізор, той під це діло купить сучасний телевізор, який сам, без тюнера, приймає цифровий сигнал Т2, далі власник нового телевізора трохи поморочиться з настройкою на цифрові канали,  і почне дивитись цифрове ефірне телебачення, але в будь-якому випадку потурбується, щоб антена була хорошою, і правильно виставленою, бо антена в цьому ділі головна.
У когось вже є телевізор, який розуміє стандарт DVB-T2, але власник ще не налаштував телевізор на цифрові канали, цей власник зробить налаштування на цифрові канали.
Хто який варіант вибере, так і зробить. А далі – ось вам приблизно 30 каналів, якісно і безкоштовно.
Це і є “підключення до Т2”.

Коли почати це “підключення” ? Вже пора.
ВЖЕ МОЖНА І ТРЕБА ПЕРЕХОДИТИ НА ЦИФРОВЕ. ВОНО ДЛЯ ВАС ПРАЦЮЄ ПО ВСІЙ УКРАЇНІ.
Поступове відключення аналогового ефірного сигналу стартувало 1 серпня 2018 року.

Ще одне важливе запитання: чому така висока ціна тюнерів ? Адже писали, що їх ціна складає близько 300 грн.
Саме так. Останні пару років, до відключення аналогового ефірного телебачення, ціна тюнерів Т2 справді була близько 300 грн, були і дорожчі моделі. Наприклад, хороший універсальний тюнер з радіочастотним модулятором вихідного сигналу коштував аж близько 600 грн. Вам регулярно радили по телевізору перейти на безкоштовне цифрове телебачення,  а тюнери чекали, коли ви їх, нарешті, купите.
Чекали-чекали, чекали-чекали…
Тепер, звісно, ціна підлетіла догори приблизно в два рази. Це ненадовго, ажіотаж спаде, ціна опуститься до звичних 300-340 грн. Зараз ми з вами добре знаємо поточні ціни, але пройде час і цей скачок цін забудеться. Збережемо статистику цін на звичайні ефірні тюнери, з базовими функціями.
Початок 2018 року – 280-360 грн
Серпень 2018 року – 650-700 грн
Жовтень 2018 року – 350-600 грн (одні знижують ціни, інші ще тримаються)
Статистику буду доповнювати

Зрештою, тюнер купують один раз на багато років, тюнери надійні, і служать довго. Це краще, ніж щомісяця платити за кабельне, чи регулярно бігати на платне “перешивання” для супутникового прийому.
А іноді тюнери дуже швидко ламаються. У кого ? Ось у цих людей:
1. Сигнал з антени поганенький, при цьому тюнер, а він традиційно китайський, дуже гріється.
2. Власник навіщось поставив найкращу, яка можлива, роздільну здатність на тюнері, і китайський тюнер дуже гріється.
3. Власник, весь такий не в міру знаючий, “прошив” тюнер якоюсь “найкращою” прошивкою. Після цього тюнер традиційно перегрівається, а власник танцює, як шаман з бубном, з новими “прошивками” і твердо вірить в успіх.
4. Власник купив тюнер для телебачення, з обмеженими, урізаними функціями показу відео з Інтернета, і довбає продавця претензіями, чому тюнер гріється, “заклинює” і погано показує медіа-ресурси з Інтернета.

А взагалі-то, я повторюю, тюнери надійні. Хто дивився телевізор “на якусь свою антену”, той купує тюнер Т2 і без проблеми переходить з аналогового телебачення на цифрове  Хто дивився кабельне чи супутникове і вирішив перейти на ефірне цифрове, той купує тюнер Т2, а також купує і встановлює ефірну дециметрову антену. У кого телевізор розуміє цифровий стандарт DVB-T2, той тюнер не купує, прийом можна вести без тюнера, а ефірна антена, звісно, обов’язкова.

Один абзац недавньої історії. 10 вересня 2014 року компанія “Зеонбуд” після неодноразових попереджень Національної ради з питань телебачення і радіомовлення  почала, нарешті, вимикати  кодування телевізійних каналів, які транслюються в Україні ефірним цифровим телебаченням Т2. Зрозуміло, що від цієї компанії слід чекати ще багато проблем і неприємностей.
Після остаточного вимкнення кодування 1 січня 2015 року телевізійний сигнал Т2 можна приймати БУДЬ-ЯКИМИ тюнерами чи телевізорами, здатними приймати ефірний сигнал DVB-T2. Ці тюнери значно дешевші від тих “дуже сертифікованих” з вбудованим декодером Irdeto Cloaked, а цифровий сигнал в Україні доступний, безкоштовний і некодований сьогодні, завтра і завжди. Декодування Irdeto Cloaked, яке було обов’язковим при режимі Януковича, тепер непотрібне, і тюнер, який має такий декодер, не кращий від тюнера, який цього декодера не має.

Далі в статті описуються  цифрові тюнери для прийому цифрового телебачення Т2. Порівнювати їх характеристики – не дуже важлива тема, бо експлуатаційні характеристики тюнерів дуже подібні, хоча, звісно, трохи відрізняються. В режимі очікування практично всі тюнери споживають приблизно 1 Вт електроенергії (на рік додатково накручується аж 8 кВт-годин, так що я свій ніколи не вимикаю), в робочому режимі тюнери споживають приблизно 10 Вт.
Дуже важливо те, що вибір тюнера майже не покращить і не погіршить прийом цифрового телевізійного сигналу. Тюнери більш-менш подібні за своїми характеристиками, тому я уточнюю: для вас важливими є експлуатаційні характеристики тюнера, а не чутливіть радіочастотної частини тюнера. Достатньо, щоб тюнер був розрахований на прийом цифрового телевізійного сигналу в стандарті DVB-T2 .Всі інші функції тюнера – за вашим бажанням. Дорожчий тюнер – більше функцій.

Дехто вже заперечує, мовляв, десь на форумах навіть обговорюються теми, який тюнер краще приймає, який гірше. Нехай обговорюють ! При достатньому антенному сигналі всі тюнери нормально показують. При поганому антенному сигнал бувають ситуації, коли “один тюнер ще трохи показує, а інший вже ні”. В такій ситуації краще зайнятись антеною, а не вибором, який тюнер трохи чутливіший.
У користувачів цифрового ефірного телебачення завжди є деяка кількість популярних запитань. Відповіді на деякі запитання також є в статті.

В статті представлені також інструкції до деяких тюнерів і інформація про програмне забезпечення (прошивки пам’яті). Для тих, у кого вже виникло запитання “Що таке прошивка тюнера і навіщо вона потрібна ?”, то все про прошивки – в кінці статті.
Нагадую, що в цій статті ми з вами не говоримо про кабельне чи супутникове телебачення, а лише про безкоштовне ефірне телебачення, яке ми приймаємо на якусь антену, хтось навіть на кімнатну антену, але краще – на зовнішню ефірну антену. Ті, хто готовий і далі платити за кабельне, читають  ПРО КАБЕЛЬНЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ .

Загальні рекомендації для телеглядачів, які хочуть дивитись цифрове ефірне телебачення Т2

1. Ефірний цифровий тюнер в магазинних списках може називатись “ресивер Т2” або “ресівер Т2” або навіть “декодер Т2”,  “приймач Т2”, “приставка Т2”, “сет-топ-бокс Т2”. Це не є помилкою, англійське слово “receive” (ресів) значить “приймати”, а слово “tune” (тюн) – “налаштовувати”. Найпростіші тюнери вміють обробляти телевізійний  сигнал DVB-T2 і DVB-T, інакше кажучи, показувати нам “телебачення Т2”. Трохи складніші і дорожчі тюнери можуть також обробляти сигнал DVB-C (показувати цифрове кабельне), ще складніші і дорожчі можуть також брати сигнал з Інтернета по протоколах IPTV, WebTV (показувати відео з Інтернета).
Ні один з тюнерів не показує заодно і аналогове телебачення.
2. По-перше, є значні перекоси в цінах, а значить, більш сучасна модель тюнера з більшою кількістю функцій і кращими характеристиками може коштувати так само, або навіть дешевше від більш старих моделей інших виробників.
По-друге, пам’ятайте, що між словами “магазин” і “порядність” немає нічого спільного. Наприклад, одночасно продається безнадійно застарілий тюнер Strong SRT8501 за ціною 36$ і значно кращий Openbox T2-02M HD або World Vision Premium T2/C (з вбудованим радіочастотним модулятором і функцією запису) за ціною від 20$, а також який-небудь із лінійки World Vision …. (також з функцією запису, а також з можливістю також показувати IPTV, WebTV, DVB-C) за 12-13$. Коментарі не потрібні.
Звісно, для тих, хто тягнув з переходом на цифрове до останнього дня, ціни значно підросли, хоча не назавжди.
3. Якщо ви вибираєте один з варіантів: купити новий телевізор з вбудованим тюнером Т2, або до існуючого у вас телевізора купити тюнер, то:
– перший варіант зручніший і значно дорожчий.
– правду кажучи, окремий тюнер трохи чутливіший, ніж телевізор з вбудованим DVB-T2, але ця різниця в чутливості незначна. Тому при покупці нового телевізора проконтролюйте, щоб вибрана вами модель телевізора була розрахована на прийом цифрового телебачення Т2, тобто могла приймати цифровий сигнал DVB-T2. А чутливість найкраще забезпечується з допомогою хорошої, вузьконаправленої, правильно виставленої антени.
4. Чи має ваш телевізор відеовхід для підключення тюнера чи DVD-плеєра чи відеомагнітофона ? Якщо не має, то не робіть з цього проблему, ви можете до свого телевізора купити тюнер з вбудованим радіочастотним модулятором (ВЧ-модулятор, або RF-модулятор, або RF-out), і дивитись цифрове телебачення через антенний вхід вашого телевізора. Якщо тюнер у вас вже є, а відеовходу в телевізорі немає, до тюнера можна докупити окремий радіочастотний модулятор.
Не у всіх така неприємність, але у декого є: телевізор не має відеовходу. Куди ж підключити тюнер ?
Починаємо надзвичайно короткий курс лекцій “Радіочастотні сигнали”. Студенти вивчають два семестри, але ми з вами укладемось в один абзац. В звичайному аналоговому телебаченні кожен телевізійний канал транслюється в модульованому вигляді на якійсь своїй досить високій частоті, частота складає сотні MHz (мегагерц). Не важливо, що таке мегагерц, але частота висока. Цей сигнал ви приймаєте з телевізійної антени. А вже готовий зформований телевізійний сигнал займає частотну полосу приблизно від 0 до 6 MHz, самі бачите, що частота досить низька, такий відеосигнал можна передавати звичайним низькочастотним кабелем. Відеосигнал передається по такому низькочастотному кабелю, і ще два кабелі потрібні для лівого і правого канала звука, або один кабель для звуку. Так що майже кожен телевізор має відеовхід, на який подається зформований низькочастотний відеосигнал, а також аудіовхід для звуку.
Детально. Отже, є неприємність: у телевізора, наприклад, немає відеовходу, а у вас немає тюнера з вбудованим радіочастотним модулятором, щоб підключити цей тюнер прямо до антенного входу телевізора. У вас – звичайний тюнер Т2 для відключення на аудіо-відеовхід телевізора, а іншого немає. Для такої ситуації є окремі радіочастотні модулятори, їх можуть називати “RF-модулятор, RF-конвертер, модулятор аудіо- і відеосигналу”. Модулятори дешеві, і іноді покупець із здивуванням бачить, що зображення після такого модулятора не дуже якісне, або звук поганий. Просто горе, а не модулятори. Але з будь-якого модулятора можна витрясти нормальний сигнал, який дає на телевізрі нормальне зображення і звук. Для цього, на жаль, доведеться, розкрити коробочку модулятора і обережно розібратись, який із контурів на платі можна трошки підігнути, розігнути, стиснути, регулюючи якість зображення на телевізорі.
Це трохи небезпечно, бо біля ваших пальців – напруга 220 Вольт. Не робіть такого, хоча я сам не раз регулював такі убогі модулятори у клієнтів.
Також ! Деякі тюнери видають вихідний відеосигнал зміщеним на 1-2 аольта в “плюс”, це ще одна причина, щоб нормальний модулятор від нормального тюнера показував погано. Доводиться по відеосигналу ставити додатковий розділюючий конденсатор, тоді проблема зникає.
Одним словом, не адаптуйте модулятор самостійно, краще зверніться до знайомого електронщика.
На ринку України добре представлений модулятор LF-008, є й інші варіанти.
Як підключається такий чи подібний модулятор ? Згідно малюнка.

Можна навіть вмонтувати відеовхід в неновий телевізор, таке рішення краще.
Налаштовуючи ваш телевізор на частоту модулятора, пам’ятайте, що ви можете випадково натрапити не на головний сигнал модулятора, а на якийсь паразитний, непотрібний, додатковий сигнал (можна випадково натрапити на “зеркалку” або гармоніку), він традиційно буде неякісним і слабким. Добре перевірте по всьому частотному діапазону, і виберіть найкращий сигнал.
Ох, ще одна можлива неприємність. На деяких телевізорах, а це буває дуже рідко, система автопідстройки на вибраний канал (називають АПЧГ) може добре тримати звичайні телевізійні аналогові канали, але погано налаштовується на сигнал з модулятора. Як би це простіше пояснити ? Я покажу різницю між спектрами стандартного ефірного телевізійного сигналу і сигналу, який зформований простеньким китайським модулятором.

На щастя, така проблема з системою АПЧГ буває дуже рідко.
Трошечки історії. Досить давно, коли в Україні з’являлись перші компанії, які роздавали аналогове кабельне телебачення, ці компанії використовували старі і максимально дешеві конвертори “Terra”, зроблені ще в НДР, і не дуже хороший сигнал після таких конверторів призводив до того, що на деяких телевізорах доводилось робити перерегулювання системи АПЧГ, а телемайстер, який боявся лізти в блок АПЧГ і щось там регулювати, казав клієнту “підкручуйте точною настройкою, або дивіться так, як є”.
Добре, що це вже історія.

Додаткова можливість тюнера із ВЧ-модулятором: ви можете бачити дублююче зображення на іншому телевізорі, і той телевізор може бути досить далеко від тюнера. Не всім це потрібно, але дехто хоче. Дивиться, наприклад, телеглядач свій телевізор в спальні, але коли кілька хвилин буде на кухні, хоче дивитись те ж саме. В таких випадках один із телевізорів підключається через відеовхід телевізора, а до антенного входу іншого телевізора підключається сигнал з ВЧ-модулятора телевізійного тюнера Т2. На обох телевізорах однакове зображення.
Якщо ви подали модульований сигнал на антенний вхід вашого телевізора, то телевізор налаштовуєте на частоту цього модулятора, так само, як ви налаштовували телевізор на частоту якого-небудь телевізійного канала.

Подивіться на задню панель якого-небудь тюнера. Я наугад взяв якусь модель.

Дивимось на роз’єми, зліва направо:
– антенний вхід. Сюди підключаємо антену.
– вихід радіочастотного модулятора (ВЧ-модулятора), там надпис “RF-out“. Якщо ви бачите дуже подібний роз’єм, але там надпис “LOOP“, це не вихід модулятора, а лише дублюючий вихід того самого вхідного антенного сигналу. На біду, іноді є надпис “RF-out“, а насправді це не вихід модулятора, а лише дублюючий антенний вихід.
– відеовихід в стандарті HDMI. Якщо ваш телевізор має аналогічний відеовхід HDMI, це чудово, саме цей варіант відеосигналу рекомендуєтьчя використовувати, він найбільш якісний.
– роз’єм USB. Для флешки.
S/PDIF. Воно вам не треба, це для цифрового звуку.
R. L. Video – ці три роз’єми типу RCA для виходу звуку і відеосигналу.
– любителі Інтернета помітили, що на представленому фото НЕМАЄ роз’єма RJ45 для підключення до Інтернета. Деякі моделі тюнерів мають доступ до деяких ресурсів Інтернета через радіоканал WiFi.
Тепер ми повністю ознайомлені з радіочастотним модулятором, я лише нагадаю, що вихід модулятора з’єднується із антенним входом телевізора стандартним телевізійним кабелем.

5. Саме головне – не те, який тюнер ви купите, а те, на яку антену будете вести прийом телевізійного сигналу, а також для антени є важливою фраза “де саме ви розмістите вашу антену”. Стаття   ПРО АНТЕНИ – до ваших послуг.
6. Якщо ваш телевізор має відеовхід HDMI, то тюнер краще підключити до телевізора через відеовхід HDMI, а не через якийсь інший відеовхід. Це не обговорюється. Так краще. Чіткість зображення буде трошки вищою, і це добре. Також зникне проблема, коли при відтворенні з флешки деяких (не всіх) відеофайлів немає звуку, і це також непогано Правду кажучи, може виникнути ще одна тимчасова невеличка проблема.
Деякі (китайські, звісно) тюнери досить нормально працюють, доки вони передають вихідний сигнал через роз’єми RCA чи SCART, але починається перегрівання тюнера і програмні заскоки після підключення через HDMI. Аналогічні проблеми можливі, якщо користувач поставив занадто велику роздільну здатність на HDMI, надіючись, то “так буде краще і крутіше”. Ця невеличка тимчасова проблема легко вирішується пониженням роздільної здатності сигналу, який передається через HDMI, це робиться через меню тюнера. Більш детально про інтерфейс HDMI є додаткова стаття.
7. Якщо ваш телевізор розуміє стандарт DVB-T2, то тюнер вам навіть не потрібен, прийом цифрових ефірних каналів будете вести самим телевізором. Нагадую, що телевізор, який сам, без тюнера, приймає сигнал DVB-T2, потребує трошки кращого антенного сигналу, ніж сучасний тюнер Т2.
При нормальному антенному сигналі – ніякої різниці.
8. Купуючи в магазині тюнер, не слухайте порад дурних продавців про антени. Прочитайте   ПРО АНТЕНИ  ще до того, як підете в магазин.
9. Деякі телеглядачі звертають увагу на таку неприємність: на кінескопному телевізорі з пропорціями екрану 3:4 абсолютна більшість каналів транслюються “стиснутими” справа і зліва, а на сучасному телевізорі з пропорціями 16:9 деякі, в основному місцеві, канали розтягнуті в сторони, і обличчя людей занадто широкі. Справа в тому, що йде поступовий перехід на формат телевізійної трансляції з пропорціями 16:9, абсолютна більшість каналів вже перейшли на цей формат, але деякі ще не перейшли. Саме на цих каналах ви бачите на сучасному телевізорі трохи розширене зображення. Цього неприємного ефекту немає, якщо ви дивитесь зображення для формату 16:9  на телевізорі з такими самими пропорціями екрана. Наприклад, ви бачите таке зображення:


А якщо ви дивитесь кінескопний телевізор, зображення вже буде таким:


Щоб вас не дратувало таке звужене зображення, для вас підготовлений приємний сюрприз. Ви можете в вашому цифровому тюнері, або в телевізорі, поставити формат вихідного відеосигналу не 3:4, і не 16:9, а Letter Box (в деяких тюнерах Letterbox), і ви з приємним здивуванням побачите, що на вашому телевізорі з форматом екрану 3:4 вже немає цифрових “звужених” телевізійних каналів. Зображення стане ось таким:


10. Відеосигнал із тюнера на телевізор передається із того роз’єма, який конструктивно передбачений в конкретній моделі тюнера. Може бути роз’єм типу “скарт” (SCART), або “тюльпан” (RCA), в багатьох моделях тюнерів також присутній сучасний роз’єм HDMI.
Якщо у тюнера, який ви хочете купити, вихідний сигнал передається через роз’єми RCA (тюльпан), а у вашого телевізора роз’єм від відеовхід типу SCART, то не робіть з цього проблему. Ви можете купити ось такий простенький перехідник “тюльпан-скарт”, і проблема буде вирішена.


Але пам’ятайте: є перехідники “тюльпан вхідний, скарт вихідний”, вам саме такий треба, а є перехідники “скарт вхідний, тюльпан вихідний”, з таким перехідником ви зображення не одержите. Є також більш універсальні перехідники, з перемикачем “вхід-вихід”, вони гарантовано годяться для використання, якщо із роз’єма “тюльпан” вам треба передати сигнал на “скарт”, або навпаки. Словом, виробники роблять все, що вам треба.
11. Якщо вам не вдається безпроблемно і якісно приймати цифрове ефірне телебачення Т2, то з ймовірністю 99.99% ваш телевізор чи зовнішній тюнер ні в чому не винуваті. Не вигадуйте, що “треба чутливіший тюнер”. Просто вам треба зайнятись антеною. Так дешевше і краще.
АНТЕНА – найбільш ефективний спосіб добитись нормального прийому цифрового телебачення. Читайте  про антени   і робіть висновки.
12. Забудьте про рекламну фразу “авторизований і надійний виробник того і сього”. Тюнер – предмет досить дешевий, і надзвичайно багато авторизованих чи неавторизованих виробників випускають тюнери, які нормально працюють, а якщо ламаються, то це не залежить від “авторизації”. Безсило, але вперто нагадую ще раз: ви вибираєте тюнер за характеристиками, а не за назвою.
13.  (Пункт 13 читають лише любителі Інтернета). Пам’ятайте, що ні один тюнер “не дає вихід в Інтернет”. Деякі тюнери мають доступ до YouTube та деяких інших медіа-ресурсів Інтернета, наприклад, IPTV, WebTV, ЯКЩО У ВАС ВЖЕ Є ІНТЕРНЕТ. Такий тюнер може показувати вам відео з Ютюба, чи відео по протоколу IPTV, але тюнер не забезпечить для вас підключення до Інтернету, він користується тим Інтернетом, який у вас вже є. Найчастіше тюнер підключається до вашого домашнього роутера Інтернета не з допомогою кабеля, а через радіоканал WiFi. Найчастіше глядач не задоволений швидкістю прийому відео з Інтернета через WiFi, але буває, що пощастить, і швидкість нормальна.
В деяких недорогих моделях тюнерів доступ до медіа-ресурсів Інтернета дуже обмежений, хоча про ці обмеження нічого не написано в інструкції до  тюнера.
14. (також для любителів Інтернета). Ви хочете “витрясти” з тюнера Т2 максимально багато додаткових функцій ? Викиньте дурість з голови. Тюнер добре розрахований на прийом цифрового телебачення, він це робить нормально, а все інше він робить погано, обмежено, з недоробками, або майже ніяк не робить.

Отже, починаємо знайомитись з тюнерами. Починаємо з дешевих тюнерів.

Пошук в Інтернеті відразу виводить на більш дорогі моделі з такими самими або гіршими характеристиками, тому не варто шукати тюнери в тих магазинах, які при пошуку в Інтернеті завжди на перших місцях. Також не варто вірити рекламі про чутливі, адаптовані, спеціалькі, але при цьому кімнатні, а тому нічого не варті антени.
Я повторююсь ! Я пишу це в статті кілька раз ! Я роблю це в різних статтях ! Не дуже надійтесь на хороший прийом від кімнатної антени ! Кімнатна антена може працювати добре, якщо сигнал достатній, а ваші вікна направлені хоча б приблизно в сторону телевізійної вежі !
А інакше доведеться розмістити антену як не на підвіконні, то за межами вашого житла. Буває, що не прямий, а відбитий від якогось великого об’єкта сигнал є досить нормальним, тоді антену можна направляти на відбитий сигнал. А ми з вами продовжуємо про тюнери. Ось деякі важливі для вас параметри:
– Потрібен стандарт DVB-T2 або DVB-T/DVB-T2. Стандарти DVB-T або DVB-C не проходять, а тому, чи тюнер підтримує їх, чи не підтримує, не важливо. Звісно, стандарт DVB-C корисний для кабельного телебачення, якщо ваш кабельний провайдер дає вам не закодований цифровий сигнал. Кабельний цифровий сигнал від провайдера в вашому будинку може бути закодований, а деякі тюнери, щоб дешевше було, не мають картоприймача для карточки декодування.
USB-вхід в тюнері. Це забезпечує відтворення відеозаписів з флешки і в багатьох випадках – запис телепередачі (цікавий фільм чи спортивна подія чи ще що-небудь) на флешку. Комусь корисна річ, а комусь не треба. Хто хоче з допомогою тюнера дивитись фільм з Інтернета і при цьому його записувати, тому доведеться пошукати тюнер із двома роз’ємами USB, такі тюнери є.
– Якщо є можливість запису телевізійної передачі на флешку, вставлену в роз’єм USB, то в характеристиках тюнера будуть присутні функції “PVR, time-shift“. Термін  PVR (personal video recorder) означає “пристрій для індивідуального відеозапису”, а time shift – це “зсув часу”, можливість подивитись телепередачу пізніше.
– Дублюючий антенний вихід (LOOP-вихід). Це корисно для передачі антенного сигнала на кілька тюнерів. Сигнал з антени можна подати на один з тюнерів, а з антенного вихода цього тюнера той самий сигнал можна подати на інший тюнер. Є також максимально здешевлені тюнери без антенного виходу. А є тюнери, в яких вихід LOOP працює дуже погано, дає ослаблений сигнал, і лише в дециметровому діапазоні.
– Підтримка звукового стандарту AC3. Без цього стандарту відтворення деяких відеозаписів з флешки буде йти без звуку. Іноді навіть в тюнері з підтримкою форматів AC3 деякі відеозаписи можуть програватись без звуку. В таких випадках корисно в меню тюнера перебрати всі можливі  варіанти форматів звуку для якості HD. Ось ці стандарти:
Dolby Digital
Dolby Digital Plus
DTS-HD High Resolution
DTS-HD Master Audio
Dolby TrueHD
DTS-HD Master Audio
Pulse Code Modulation (інша назва: PCM, або LPCM, або Linear PCM)
Відтворення тих самих відеозаписів буде йти зі звуком, якщо тюнер підключений до телевізора через вхід HDMI.
Зауваження: іноді рівень звуку в стандарті AC3 буде нижчим, ніж хотілося б, а іноді, якщо в фільмі, який ви дивитесь з флешки, використовується система звуку Dolby 5:1, голоси героїв фільму (тобто головний звуковий канал) можуть бути трохи притишеними, в порівнянні з фоновими звуками в фільмі (додаткові звукові канали).  Наприклад, двоє героїв фільму йдуть, розмовляють, але тупають ногами так само голосно, як розмовляють. Не лякайтеся, такі ненормальності зі звуком трапляються дуже рідко.
– Корисний вихідний формат зображення LetterBox, який вам пригодиться, якщо будете дивитись телебачення на старому кінескопному телевізорі. Деякі, максимально здешевлені тюнери, не мають переключення вихідних відеоформатів.
– Блок живлення – зовнішній чи внутрішній. І той, і інший мають свої переваги. Загальна закономірність така: тюнери із зовнішнім блоком живлення трошки краще приймають слабкий, зашумлений антенний сигнал. Тюнери з вбудованим блоком живлення зручніші в користуванн, хоча для тюнерів із зовнішнім живленням 5 Вольт можна замість блока живлення хитро використати USB-вихід телевізора. Тоді тюнер сам вимикається при вимкненні телевізора
– Можливість передачі живлення на антенний підсилювач при антені. Дуже корисно, якщо у вашій місцевості слабкий ефірний сигнал, і до антени потрібен антенний підсилювач. Деякі тюнери не мають цієї функції, і про це може бути не написано в рекламному описі тюнера в магазині чи на сайті в Інтернеті.
 – Автоматичний і ручний пошук програм – ну, звісно, така функція є, причому завжди.
 – Electronic Program Guide (EPG) – можливість переглядувати програму телепередач. Як правило, зарезервовано пам’яті на тиждень наперед, але кожен канал дає цю інформацію по-своєму.
– Додаткові функції мультимедіа, для них потрібен Інтернет. Комусь важливо дивитись фільми з Інтернета, а комусь достатньо телебачення. Магічний надпис YouTube в характеристиках тюнера аж ніяк не означає, що ви зможете дивитись відео з Інтернету без проблем.

Позитивні характеристики багатьох тюнерів:
Надійність, споживання дуже малої потужності (можна не боятись, що електролічильник багато накрутить, навіть якщо не вимикати тюнер роками), міцність до ударних нагрузок (випадково впаде – не біда), є кращі можливості, порівняно з сучасними телевізорами, для настройки на канали в умовах слабкого антенного сигналу.

Негативні характеристики багатьох тюнерів:
У деяких тюнерів невисока чутливість інфрачервоного приймача (для перемикання каналів доводиться направляти пульт точно на тюнер, це трохи дратує). При цьому деякі сучасні тюнери не мають цього неприємного недоліка.
забагато кнопок на пульті (випадково на якусь натиснув, і не знаєш, куди зникло зображення);
не виділені збільшеним розміром кнопки перемикання каналів, гучність та вимкнення;
є проблеми і “заскоки” з сортуванням каналів; (тут значну негативну роль вносить компанія “Зеонбуд”, але на теперішній час ця неприємність вирішена, далі в статті детально описано),
деякі тюнери при слабкому, неякісному антенному сигналі не лише погано показують, а ще й “зависають”, доводиться вимикати їх з розетки і знову вмикати. Дуже незручно ! На щастя, це лише при слабкому антенному сигналі, і лише в деяких моделях.
Додатково про цей неприємний ефект: зображення на тюнері зникає, або завмирає, і далі тюнер практично не слухається пульта, “тюнер зависає”.  Це буває лише при неякісному антенному сигналі, і лише для деяких моделей тюнерів. Лише в деяких рідкісних випадках виручає “покращена, більш сучасна прошивка тюнера”, і дуже надіятись на неї не треба, але треба знати, що кращий сигнал з антени покращує ситуацію,  і ця проблема не проявляється. Значить, знову займаємось антеною і місцем розміщення антени;
ті тюнери, які заодно вміють показувати IPTV-телебачення, підключаються до мережі Інтернет через адаптер WiFi, а значить, великі шанси, що зображення від IPTV-сигнала буде “гальмувати” або “заклинювати”. Добре, що IPTV-телебачення через тюнери для ефірного прийому цікавить не всіх, абсолютна більшість глядачів через тюнер для ефірного телебачення дивляться лише ефірне телебачення;
якщо ви дивились, наприклад, якусь телевізійну передачу через Інтернет, по протоколу IPTV, потім вимкнули тюнер, а потім ввімкнули, то, як правило, доводиться знову налаштовувати канал IPTV. Досить незручно. Пам’ятайте, що Інтернет-перегляд в тюнерах Т2 є лише додатковою функцією, а тому є обмеження і незручності. Доводиться вимикати лише телевізор, і не вимикати тюнер.
додаткова незручність в тому, що при перегляді телебачення глядач користується відразу двома пультами, від тюнера і від телевізора. Пультом від телевізора треба вмикати і вимикати телевізор, а пультом від тюнера перемикають канали і регулюють гучність.
Телеглядачі, які дуже люблять комфорт, купують собі універсальні пульти з функцією “навчання”, таким пультом можна одночасно керувати і телевізором, і тюнером. Крім того, такий пульт можна запрограмувати, щоб діяли лише кнопки перемикання каналів, гучності і вимкнення, і неможливо випадково натиснути “щось не те”.
Телеглядачі, які люблять ще більший комфорт, ще й не таке витворяють ! До пульта тюнера можна вмонтувати радіоподовжувач, який можна додати до будь-якого пульта, тоді пульт не треба направляти в сторону телевізора. Таким пультом можна керувати тюнером з іншої кімнати, або з іншого поверху на власній дачі. Радіоподовжувач можна купити, але для монтажу радіоподовжувача в пульт потрібні деякі знання з електроніки.

Зараз поділю всіх читачів на дві групи.
У першої групи читачів не вдається налаштувати тюнер на канали. Вам  сюди.
Друга група ще не купила тюнер. Читаємо далі.

Отже, під необхідні вам експлуатаційні параметри підбираєте собі тюнер.
Які тюнери є в продажу ? Ось деякі назви на 2018 рік:

Назва тюнера Процесор Додаткові особливості
Alma 2760 THD DVB-T2 Ali M3821
Alma 2771 THD DVB-T2 Ali M3821
Alma 2780 THD DVB-T2 Ali M3821
Amiko Impulse T2/C Ali 3511 AC3, DVB-C, Інтернет, картоприймач
Eplutus DVB-127T Mstar-7816
Eplutus DVB-146T Mstar-MSD7Т01
Eplutus DVB-166T Mstar-MSD7Т01 Додатково компонентний вихід YPbPr
Ergo 1108 Novatek 78306
Ergo 1638 Novatek 78306
Ergo 2017 Novatek 78306
Ergo 2018 Novatek 78306
Eurosky ES-11 Mstar-MSD7T01
Eurosky ES-15 GX3235S AC3, Internet
Eurosky ES-18 GX3235S AC3, Internet
Eurosky ES-3010
Eurosky ES-3011
Eurosky ES-3015D  Ali M3812 AC3
Galaxy Innovations GI Uni Amlogic S805 AC3, Internet, порт LAN, модуль WiFi, тюнер неякісний, проблемний і дорогий
Geniatech MyGica PT360 USB-тюнер
Geniatech MyGica T230C USB-тюнер
Gold Star GS-8830HD Mini Ali M3812
Happy Sheep HD-888 Mstar-MSD7Т01
Happy Sheep HD-999 Mstar-MSD7Т01
Huavee 168 T2 Ali M3821
Lorton T2-10HD AC3, Internet
Lorton T2-12HD LED IR AC3, Internet
Lorton T2-18HD AC3, Internet
Nokasonic NK 3200
Nokasonic NK 3201
Nomi T201 Ali 3821P
OpenFox T2-Mini Mstar-7816
Openbox T2-02M HD Novatek NT78316M AC3, RF-модулятор
Openbox T2-04 Novatek NT78316M  AC3
Openbox T2-05S Novatek NT78336M  AC3
Openbox T230C Hi3798MV100 USB-тюнер. Для комп’ютера, смартфона,… DVB-C
Opera digital HD-1002 Mstar-MSD7Т01
Opera digital HD-1003 Mstar-MSD7Т01
OperaSky OP-207
Opticum STB HD N3
Q-Sat Q-148 GX3235 Internet
Prowest PW-2017 Mstar-MSD7Т01
Roks RKS-T2IRHD Mstar-MSD7T01
Roks RKS-T202HD Ali M3821 AC3
Romsat Mini T2 Можливе використання в автомобілі
Romsat RS-300
Romsat T2 Ultra Novatek NT7830 Неякісний, проблемний
Romsat T2020 Novatek NT78306
Romsat T2050 Plus Mstar-MSD7T01
Romsat T2090  Ali 3821P
Romsat TR-0017HD
Romsat TR-2018HD
Romsat TR-9000HD Mstar-MSD7T01
Romsat TR-9020HD Mstar-MSD7T01
Romsat TR-9110HD Mstar-MSD7T00
Sat-Integral 5051 T2 Novatek NT78306
Satcom T310 Mstar-MSD7T01
Satcom T320 Mstar-MSD7T01 AC3, Internet
Satcom T405 GX3235 Internet
Satcom T505 HD T2 GX3235
Satcom T530 T2 GX3235 AC3, Internet
Selenga T81D GX3235 DVB-C, AC3, Internet
Simax VA2103HD
Simax HDTR F2
Simax HDTR F3
Simax T2 RED HD Internet
SkyPrime H T2 Mstar-MSD7T01
SkyPrime V T2 Mstar-MSD7T01
SkyTech 157G
Star Track SRT 555
Strong SRT-8202 Ali M3821
Strong SRT-8203
Strong SRT-8204 Mstar-MSD5043
T2 USB USB-тюнер
T2BOX-250iD Internet GX3235 AC3, DVB-C, Internet
T2BOX-257iD Internet GX3235 AC3, DVB-C, Internet, два порти USB
T2BOX-302iD GX3235 AC3, Internet
T2BOX-334iD GX3235 AC3, Internet
T2mini Mstar-MSD7T01
TechniSat CE Terra T2
Tiger T2 IPTV GX3235 Internet
U2C T2 HD Internet GX3235 AC3, DVB-C, Internet
UClan T2 HD Ali M3821
UClan T2 HD SE Internet GX3235 AC3, DVB-C, Internet
UKC 7810 T2
Wimpex WX 3202-T2 AC3, додатковий вихід YPbPr
Winquest T2 Mini+ GX3235 AC3, DVB-C, Internet
Wiwa HD 80 EVO
World Vision Foros Combo T2/S2 GUOXIN GX6605S Internet, AC3, DVB-T2, DVB-C, DVB- S2, t2-mi, PLP0
World Vision Premium Ali M3821 RF-модулятор, DVB-C, Internet
World Vision T55 Ali M3821
World Vision T56 Mstar MSD7T01
World Vision T57 Ali M3821 AC3
World Vision T57D Ali M3821 AC3
World Vision T57M Ali M3821 AC3
World Vision T59D Montage A21 AC3, Internet
World Vision T60M Ali M3821
World Vision T61M Ali M3821
World Vision T62A GX3235S AC3, DVB-C, Internet
World Vision T62D GX3235S AC3, DVB-C, Internet
World Vision T62M GX3235S AC3, DVB-C, Internet
World Vision T62N GX3235S AC3, DVB-C, Internet, пульт з режимом “навчання”
World Vision T63M Ali M3821
World Vision T70 Ali M3821
World Vision T126 Mstar-MSD7T01
World Vision T129 M88CT6000

World Vision T62D і T62M не ідеальні, але досить універсальні тюнери, в них доступні також медіа-функції Інтернета і прийом кабельного телебачення, все з незначними недоліками. Досить розумний компроміс між ціною і можливостями.
Пояснення до таблиці:
Колонка “Процесор” не всюди заповнена, і не є дуже важливою. Перевірено, що на 2017 рік дуже добре показав себе процесор GX3235S, він швидкий і не дуже гріється. Інші процесори, не сумнівайтесь, також виконують свою функцію.
Якщо якісь різні моделі тюнерів зроблені на базі одинакового процесора, то не сумнівайтесь, що обробляюча програма, по якій працює цей процесор, в усіх цих тюнерах на 99% одинакова. Виробники передирають один у другого ці мікропрограми, так звані “прошивки”. Будь-яка програмна недоробка буде представоена в усіх цих моделях тюнерів, незалежно від назви і модифікації тюнера.
Надпис в правій колонці “Internet” не означає “чудово і безпроблемно все, що є в Інтернеті”. Насправді доступ до медіа-ресурсів Інтернета в усіх моделях трохи обмежений, і може мати проблеми, залежно від провайдера Інтернета і везучості покупця тюнера.
Надпис “USB-тюнер” означає, що цей тюнер може передавати зображення на комп’ютер через порт USB, і не має звичного відеовиходу.
В списку перераховані лише відносно дешеві моделі.
Практично всі моделі можуть записувати на флешку і читати з флешки відеофайли.
Не всі з них, і це видно з таблиці, розуміють кодек AC3, він корисний при відтворенні деяких відеофайлів з флешки чи з Інтернета. Не всі з них розуміють також стандарт кабельного телебачення DVB-C. А ті, що розуміють, дуже часто приймають кабельний цифровий сигнал досить погано, і створюють телеглядачеві немало проблем і незручностей, при цьому (це дивує) нормально приймають ефірний цифровий сигнал.
Не всі з них мають, крім антенного входу, ще й дублюючий антенний вихід. Такий вихід корисний, якщо треба передати антенний сигнал ще й на інший тюнер чи телевізор.
Більшість з них не має вихідного RF-модулятора, цей модулятор дуже рідко потрібен, але він потрібен, якщо телевізор не має відеовходу.
Іноді ваші витрати не обмежуються ціною тюнера. Наприклад, якщо ви захочете тюнером переглядати відео з Інтернета, то доведеться докупити WiFi-адаптер, хоча в інструкції до тюнера скромно написано: WiFi – присутній.
Також в тюнері може бути дивний роз’єм для IR-адаптера (інфрачервоний адаптер). Невже не досить вбудованого інфрачервоного датчика, який приймає сигнали від пульта ? Рекламщики пишуть, що “можна тюнер сховати, а він все одно буде слухатись команд з пульта”. Рекламщики – дебіли, але IR-порт має одну важливу функцію: до нього можна підключити модуль радіоподовжувача, тоді тюнером можна управляти навіть з іншої кімнати, чи з іншого поверху у кількохповерховій хаті. Але додатковий модуль радіоподовжувача вставляється в пульт, і тут без практичного досвіду не обійтись.
А ось читач захотів негайно вияснити, що за “радіоподовжувач пульта” і навіщо він. Відповідаю: деякі телеглядачі бажають дивитись телевізор в режимі “тюнер на другому поверсі, телевізор на веранді, я щось копаю біля дачі, заодно дивлюсь телевізор, ще й канали перемикаю”. Виробники вже прогнулись і під таких телеглядачів: тюнер може бути з радіочастотним модулятором, щоб телевізор міг бути далеко від тюнера, і в пульт легко монтується модуль радіоподовжувача, щоб пульт перемикав канали за десятки метрів від тюнера.
Все під бажання телеглядача !

Отже, вибираєте тюнер не по назві, а по необхідних вам функціях, а також враховуєте, чи є ця модель в продажу саме у вашому населенму пункті, чи доведеться замовляти доставку поштою.
Особисто я виділяю на 2018 рік два останні, T62D і T62M, в умовах неякісного антенного сигналу вони ведуть прийом трошки краще, ніж багато інших моделей. Що стосується прийому з Інтернету, чи прийому кабельного сигналу, то тут ще дуже багато недоробок.

Виробник всього перерахованого добра – навіть не сумнівайтесь, Китай.

Вибирати доведеться вам, довго і уважно, щоб не пропустити корисну для вас властивість тюнера, або не заплатити зайве за функції тюнера, які вам не потрібні. Навіть не надійтесь на розумну пораду усміхненого дурачка-менеджера в великому торговому залі “супер-дупер-гіпер-маркета”. Ваш домашній папужка знає більше про електроніку, ніж це брехливе торгове бидло.

Ознайомимось НАУГАД з кількома моделями.

Тюнер   Eurosky ES-3010

Технічні та мультимедійні характеристики цього та всіх інших тюнерів перевірено, вони пристойні. Більш нові моделі, як правило, мають трохи кращі характеристики.

Відхиляємось від теми. Тюнери мають запис на флешку, а також функцію “time-shift” (тайм-шіфт). Можливо, ця функція вам не знайома, тому розказую. Дивитесь ви, наприклад, якусь цікаву передачу, і тут вам треба хвилин на 10-15 кудись піти. Пропустите цей кусок передачі ? Ні, просто ввімкнете функцію “time-shift” і кудись підете, а коли прийдете, передача для вас продовжиться З ТОГО САМОГО МІСЦЯ, коли ви ввімкнули цю функцію.
Нічого особливого, але приємно.

Приємна особливість деяких тюнерів: серед форматів звуку вже є формат AC3. Це значить, що зникли проблеми з відсутністю звука при програванні ДЕЯКИХ відеофайлів з FLASH-пам’яті. Зрозуміло, що не для всіх користувачів є важливим програвання відеофайлів з флешки, тому ця особливість тюнера не всіх цікавить.

Продовжуємо. Тюнер  World Vision T34, або T37

Всім бажаючим: Інструкція користувача для World Vision T37


Тюнер  World Vision T53

Звичайний тюнер, працює, і добре, що працює.

Додаткова лінійка подібних тюнерів
World Vision 
T34A, T34i, T35, T37, T38, T55, T55D, T60M, T126, T56, T57D AC3, T57M, T70, T62D, T62M, T62N, T63M

Що й казати, World Vision випускає багато. Технічні та мультимедійні характеристики: пристойні. Можливий запис на FLASH-пам’ять (на флешку).

Тюнер  U2C T2 HD Plus

Тюнер також розуміє звуковий формат AC3.

Тюнер з  радіочастотним модулятором
(ВЧ-модулятором) 
Openbox® T2-02M HD

Не всім користувачам потрібен вбудований радіочастотний модулятор (RF-out), але він корисний, якщо ваш телевізор не має відеовходу, або відеовхід зайнятий для іншого джерела телевізійного сигналу (наприклад, це може бути DVD-плеєр).
А ми продовжуємо знайомитись із іншими тюнерами.

Тюнер дуже універсальний, знає формати DVB-T, DVB-T2, DVB-C, має радіочастотний модулятор (ВЧ-модулятор, RF-out)  World Vision Premium

Справді універсальний і корисний тюнер, його можна використовувати і для ефірного телебачення, і для цифрового кабельного, конструктори не забули про формат звуку AC3. Передбачено запис на флешку, а щоб не мало було, тюнер також має мультимедіа-сервіси WebTV та Youtube. Щоб ніхто не думав, що тюнер ідеальний, цей тюнер, на жаль, іноді “зависає”, доводиться вимикати його з розетки живлення, і знову вмикати. Ця напасть не у всіх користувачів, а лише у невезучих. Одна з тих моделей, в яких і досі доводиться “модернізовувати” програмне забезпечення тюнера, так звану “прошивку”.
Нагадую. Цей тюнер – один з небагатьох тюнерів, які мають вбудований RF-вихід (RF-out, радіочастотний вихід, ВЧ-модулятор), і ним можна підключатись до телевізорів, які не мають відеовходу.

USB-тюнер Geniatech MyGica T230, який розуміє формати DVB-T2 і DVB-C (відкритий формат)
Цей USB-тюнер призначений для перегляду і запису цифрового ефірного телебачення стандартів DVB-T, T2 та DVB-C на комп’ютерах і ноутбуках з операційною системою Windows або Linux.
Тюнер перетворить ваш ноутбук в цифровий телевізор з сучасними PVR-функціями.
Перевірено: чутливіть тюнера трохи гірша, порівняно з іншими тюнерами, тюнер потребує хорошого антенного сигналу. Рекомендоване програмне забезпечення трохи тупеньке, але, на щастя, є інші програмні засоби.

Список тюнерів без декодування дуже швидко розширюється, тому не варто думати, що інших тюнерів без декодування не існує.
Загальна закономірність:
1. Всі тюнери, від самих найдешевших, гарантовано виконують свою функцію: перетворення цифрового ефірного телевізійного сигналу в аналоговий формат чи HDTV-формат для передачі на будь-який телевізор. При цьому в найдешевших тюнерах може бути відсутній вихід HDMI (це потрібно не всім), в більшості тюнерів відсутній RF-вихід (без нього можна обійтись, якщо в телевізорі є відеовхід), часто відсутній декодер звуку AC3 (це не важливо, бо не всі є фанатами перегляду відеозаписів з флешки). В деяких тюнерах відсутній вихідний відеоформат Letterbox (маленька незручність, якщо ви дивитесь телевізор з звичайними пропорціями екрану 3:4).
2. Як тільки користувач починає “витискати” з тюнера додаткові можливості (перегляд фільмів з флешки, програвання відео з Інтернета, та інші), відразу у тюнерів починаються проблеми і заскоки. Відчувається традиційна китайська недоробленість, намагання все вирішити “дешево і сердито”.
3. В більшості моделей різних тюнерів є неприємні недоробки в програмному забезпеченні, і спроби виробників виправити ці недоробки приводять до появи нових недоробок. Недоробок багато і вони незначні:
– можливі помилки в меню при редагуванні списка каналів, чи помилки при формуванні списка каналів під час ручної настройки.
– кольорова палітра меню та різноманітних обслуговуючих надписів іноді просто жахлива. Деякі надписи важко прочитати навіть людині з хорошим зором.
– переклад меню, як я підозрюю, спочатку був проведений з англійської мови на китайську, а потім з китайської на всі інші мови. Результат перекладу просто жахливий.
4. Трохи дорожчі і кращі тюнери можуть нормально показувати медіафайли з Інтернета (IPTV, WebTV,…та інше). Але найкраще цю функцію виконують спеціальні медіаприставки. Добре, що ця функція потрібна не всім телеглядачам.
5. Ні один тюнер не покращить сигнал з антени, якщо цей сигнал слабкий чи неякісний. Розмови на форумах про “чутливі і нечутливі тюнери” не варті уваги.
Додаткове уточнення. Робота тюнера дуже залежить від антенного сигналу і багатьох настройок в меню тюнера, а також деяких зовнішніх факторів. Ось деякі приклади:
– при поганому антенному сигналі в тюнері йде додаткова корекція помилок прийому, при цьому тюнер завжди більше гріється. Значить, можливі додаткові проблеми.
– коли антена знаходиться занадто близько до телевізора чи до іншого джерела радіоперешкод, намагання користувача отримати хороший антенний сигнал часто абсурдні.
– намагаючись використовувати тюнер для перегляду контента з Інтернета, користувач повинен пам’ятати просте правило: для цієї функції в тюнері ВЗАГАЛІ НІЧОГО НЕ ДОРОБЛЕНО ДО КІНЦЯ.
– використання відеовиходу HDMI дуже правильне і корисне, і воно завжди додатково розігріває тюнер, після чого можуть починатись додаткові проблеми. Рекомендується використовувати по можливості меншу роздільну знатність на відеовиході HDMI.
6. Якщо ви вирішили вашим тюнером приймати кабельне цифрове телебачення, то дуже можливо, що вам не вдасться нормально налаштувати тюнер в автоматичному режимі. Мабуть, доведеться робити це в ручному режимі, а перед тим самому вияснити частоти трансляції, рівень модуляції і швидкість потоку. Аналогічна неприємність – в багатьох сучасних телевізорах, які можуть приймати цифрове кабельне телебачення.
7. Знаючи нашу торгову мережу, дуже легко купити морально застарілий тюнер по значно завищеній ціні.

Далі йдуть давно застарілі тюнери, із накрученою, занадто високою ціною, з вбудованим декодером Irdeto. Це непотрібне кодування в Україні вже відмінене.
Інформація на сайті про ці тюнери є лише архівною. В статті згадується про ці тюнери, щоб ви їх НЕ КУПУВАЛИ.

Romsat RS-300
Strong SRT 8500 HD Т2
Strong SRT 8501 HD Т2
Strong SRT 8502 HD Т2
Trimax TR-2012HD
Romsat T2050

(ці моделі вже давно зняті з виробництва)

Вже давно знято з виробництва безнадійно застарілі тюнери:
————————————————————————-
Strong FTA SRT50
Strong SRT 5016
Strong SRT 5011
Strong SRT 5006
Evolution EVO 120T (до речі, непоганий був тюнер)
Evolution EVO 110T
StarTrack 100T MPEG-4
CosmoSat CS-770 USB PVR MPEG2
CosmoSAT CS-77 LCD TV BOX
Strong SRT 8300
Strong SRT 8100
Strong SRT 8010
StarTrack TR-2010HD
CosmoSat CS-770 USB PVR MPEG4
Synaps THD-2800S
Dex DVB-T44
Orton FT15P
Star Track T2 FTA
Synaps THD-2850

Популярні запитання про цифрові тюнери (ресивери).

1. Які тюнери працюють з польською антеною ?
Всі тюнери можуть приймати сигнал від будь-якої антени.
Популярна “польська” антена не дуже хороша для цифрового телебачення, хоча іноді вона може нормально приймати цифровий сигнал.
Будь-яка кімнатна антена майже не годиться для прийому цифрового телебачення. Кімнатна антена – не для цифрового телебачення Т2. Якщо у вас добре показує від кімнатної антени – це добре, вам пощастило.

2. Чому немає всіх 32 каналів ?
Це визначається не тюнером, а антеною, розміщенням антени, якістю антенного кабеля і якістю антенного живлення, якщо антена з підсилювачем, а також умовами телевізійного прийому (дальність від трансляційної вишки, присутність заважаючих великих об’єктів, висота розміщення антени).
І ще одне. Не 32, а 28, а додаткові 4 – залежить від того, де саме ви живете. Це зарезервовані канали для місцевих телерадіокомпаній. А в Києві, наприклад, в “цифрі” близько 50 каналів.

3. Чому час від часу зображення завмирає, пропадає або розсипається на квадратики ?
Читаємо відповідь на запитання 2.

4. Як найкраще підключити тюнер до телевізора, щоб була найбільша якість зображення ?
Найбільш якісне зображення одержуєте через відеовхід HDMI (не всі телевізори мають цей відеовхід), а також найбільш якісне зображення в телевізорі, який сам, без зовнішнього тюнера, розуміє цифровий сигнал Т2. Але звичайний відеовхід через SCART або RCA також дає непогану якість. Якщо уважно придивитись, можна помітити, що по горизонталі чіткість трошки менша, хоча чіткість в цілому залишається непоганою

5. Як зробити, щоб тюнер вимикався при вимкненні телевізора ?
Можна поставити собі мінімальну задачу: ввімкнути в меню тюнера автоматичний перехід в режим очікування, якщо ви годину-другу не перемикаєте канали. Можна також придбати і настроїти спеціальний пульт з функцією “навчання”, таким пультом зможете вимикати і телевізор, і тюнер.
Додаткова можливість. Якщо ваш тюнер живиться від зовнішнього блока живлення 5 Вольт, а в вашому телевізорі є USB-вхід, то можна використати спеціальний китайський кабель, який може використовувати цей USB-вхід як джелело живлення 5 Вольт, і це живлення подати на тюнер, замість штатного блока живлення на 5 Вольт. Є й інші варіанти, але вони – для спеціалістів. Також в продажу є моделі тюнерів, які вже адаптовані саме під таке живлення, наприклад, тюнер OpenFox T2-Mini IR5v, конструктори передбачили готове рішення, щоб тюнер живився від USB-входа телевізора.

6. Я так і не зрозумів: з антенного вихода тюнера треба подавати сигнал на телевізор ?
Та ні. У вас є такі варіанти:
– вам хочеться, крім цифрових каналів, дивитись ще й аналогові, доки вони ще трохи транслюються. Якщо так, то сигнал з антенного вихода тюнера подаєте також на антенний вхід телевізора. А щоб ви бачили цифрові канали, ви подаєте готовий зформований відеосигнал від тюнера до телевізора, через відеовхід на телевізорі, і телевізор перемикаєте не на ефірний сигнал, а на відеовхід (наприклад, на пульті телевізора є кнопка AV чи щось подібне).
– ваш телевізор взагалі не має відеовходу, або цей відеовхід ви колись зіпсували. Ви можете придбати тюнер із радіочастотним модулятором (RF-модулятором), або додати модулятор до тюнера, і з вихода цього модулятора подати сигнал стандартним телевізійним кабелем на антенний вхід телевізора, та й настроїти телевізор на цей сигнал від радіочастотного модулятора. Почнете бачити цифрове телебачення Т2, хоча не використовуєте відеовхід.

7. Я саме так і зробив, але це зображення неякісне, і з якимись перешкодами. Що за біда ?
Біди немає. Саме у вашій місцевості, саме на частоті модулятора йде трансляція якогось телевізійного сигналу. Якщо у вас тюнер з вбудованим модулятором, Ви можете змінити робочу частоту модулятора через меню тюнера, підберете таку частоту, на якій немає перешкод. Поставивши іншу робочу частоту модулятора, переналаштуєте телевізор на цю нову частоту.
Якщо у вас до тюнера додано зовнішній модулятор, то з великою ймовірністю треба робити деякі трохи небезпечні регулювання в модуляторі, ви вже про це читали.

8. Де можна відремонтувати несправний тюнер ?
Майже ніде. Ціна тюнера занадто низька, щоб кваліфіковані спеціалісти могли брати за ремонт достатню оплату, а за невеличку ціну нехай хтось пробує відремонтувати, шанси на успіх незначні. Єдина надія – якщо є можливість, здати в торгову мережу по гарантії.
Взагалі ! Неприємна, реально існуюча тенденція: сучасна техніка витісняє застарілу, і ремонт сучасної техніки традиційно дорожчий.

9. Як “прошити” додаткові канали ?
Забудьте. Ніяк.

10. Де брати “покращені прошивки” тюнерів ? Де краще “чіпувати” тюнер ?
От люди ! Обіцяю вам, що який би тюнер ви не купили, він буде нормально працювати без цього вашого “чіпування” (це такий жаргон для дурних). Все ж є окремі рідкісні ситуації, коли без перепрошивки не обійтись. Зараз розкажу.
деякі сучасні телевізори, які куплені не пізніше 2015 року, із вбудованим тюнером Т2, показують цифрове телебачення із неприємною проблемою. На деяких телепередачах (не на всіх), якщо зображення на екрані швидко змінюється (наприклад, бігун біжить), зображення стає дуже уривчасте і неприємне для перегляду, його називають “стробоскопічне зображення”. Через недосконале програмне забезпечення вбудованого декодера Т2 телевізор міняє місцями парні і непарні кадри. Виробники телевізорів вже давно розібрались із цим недоліком. На офіційних сайтах виробників можна взяти нові, більш сучасні прошивки, і ця проблема з новими прошивками гарантовано зникне.
тюнери із вбудованим декодером Irdeto, які з’явились в продажу з 2012 року, були справді недороблені, і виробники потім змінювали і змінювали програмне забезпечення цих тюнерів. В ті часи “перепрошивка” тюнера справді була важливою. Для сучасних тюнерів це не потрібно.
знаю, знаю. Для ДЕЯКИХ сучасних тюнерів в ДЕЯКИХ ситуаціях є незначні шанси, що нова прошивка, МОЖЛИВО, покращить ситуацію. Може, припиниться “зависання” тюнера. Може, краще почне виконувати свої “додаткові” функції (Інтернет, IPTV, …). Може, стане гірше, і тоді почнете шукати, який варіант прошивки у вас якось запрацює. Або тюнер взагалі перестане працювати. Хто любить “перепрошивати”, “чіпувати” або перестрибувати через великі калюжі, нехай обов’язково це робить.

11. Відносно каналів. Як би не розставляв канали в списку каналів, канали вперто зберігають свої логічні номери. Скільки можна це терпіти ?
Це питання вже вирішене. Дегенеративний “Зеонбуд”, нарешті, вимкнув примусову логічну нумерацію каналів. В меню вашого тюнера тепер є пункт “Логічна нумерація каналів (LNC)” – ON/OFF (ввімкнути-вимкнути). Після вимкнення логічної нумерації можна переставляти канали місцями, як хоче користувач, і канали вже не прив’язані до своїх логічних номерів.

12. Які процесори Т2 найкращі ? З якими процесорами треба вибирати тюнер ?
Не використовуйте модне слово “процесор”, коли вибираєте телевізійний тюнер. Вже навіть покращена електром’ясорубка замість назви “кухонний комбайн” називається “кухонний процесор”. Так от, вибираєте тюнер по ціні і по його функціональних можливостях, які є для вас важливими. А слово “процесор” – для програмістів і виробників процесорів. Поки що я не чув претензій на процесори GX3235S, вони досить сучасні, але я нічого не рекламую, і більш давні процесори також працюють нормально.
Якщо ви після вимкнення телевізора не забуваєте вимкнути тюнер, то у вас є незначні шанси, що тюнер прослужить довше. Сам я не вимикаю тюнер вже кілька років, і він нормально працює.

13. Що робити, якщо тюнер цифрового телебачення не виконує команд з пульта ?
Коли БУДЬ-ЯКИЙ пристрій не виконує коменд з власного пульта, то в першу чергу треба підозрювати пульт, або батарейки в пульті. В деяких рідкісних ситуаціях несправний фотоприймач самого пристрою, саме він приймає команди з пульта.

14. Зіпсувався пульт. Чи є можливість купити новий пульт ?
Спочатку вважаємо, що він не зіпсувався, а забруднився, і потребує хорошої чистки. Але якщо ви зламали пульт, то, шукаючи новий пульт, треба знати, що до вашого тюнера можуть підходити тюнери від зовсім інших моделей, не обов’язково вперто шукати “саме від цієї моделі”. Але більш точну інформацію про сумісність пультів може надати лише торгуюча компанія, яка може виконати необхідну перевірку сумісності. Абсолютна більшість торгуючих компаній не мають такої інформації.

15. От дебільна проблема ! Я дещо перемикаю на тюнері пультом від тюнера, і від цього телевізор такоє перемикає якісь свої режими. Що робити ?
Ну, ви й невезучий ! Я лише кілька разів зустрічав таке у клієнтів. Деякі коди управління пультом співпадають у вашого телевізора і вашого тюнера. Якщо є можливість, швидко здайте тюнер в магазин, і візьміть тюнер ЯКОЇСЬ ІНШОЇ МАРКИ.

16. Чому зображення від тюнера неякісне, хоча показує необхідні цифрові канали ?
Давайте розширимо запитання.
– Якщо зображення завжди неякісне – робимо експерименти з іншим кабелем, а також іншим телевізором. В першу чергу треба підозрювати їх.
– Якщо зображення стає неякісним після прогріву тюнера, або після ввімкнення неякісне, а з прогрівом покращується – підозрюємо живлення або телевізора, або тюнера. І те, і друге ремонтується спеціалістом.
– Якщо зображення неякісне, а тюнер підключений до телевізора через антенний вхід, тобто ваш тюнер має радіочастотний вихід (RF-out). Ви пропустили відповідь в статті. Доведеться переналаштувати вихід тюнера, а також антенний вхід телевізора на інший частотний канал.
– Якщо зображення неякісне, а по екрану на зображенні повільно рухаються догори або вниз горизонтальні полоси, а також непогано іскрить контакт при підключенні і відключенні антени до тюнера чи до телевізора. Приблизно такі полоси:


Везучий варіант. В телевізорі або в тюнері блок живлення потребує ремонту.
Невезучий варіант. Ви ризикуєте влаштувати пожежу в квартирі, у вас “нульовий” вивід живлення 220 Вольт з якоїсь причини заземлений в вашій квартирі.
Я не жартую, і змушений описати цю ситуацію більш детально. Дебіли, які вважають себе електриками, при монтажі розеток із заземленням в вашій квартирі закорочують вивід заземлення із нульовим виводом, мовляв, “справжнього заземлення у вас нема, то нехай буде занулення”. Дебіли, вони і є дебіли. Занулений корпус електричного пристрою в вашій квартирі дуже небезпечний, коли в будинку поганий “нуль” між поверхами, а то й між різними квартирами.
Який признак поганого “занулення” в будинку ? Це коли час від часу в деяких квартирах ненормально підіймається напруга, в цих квартирах згорає багато побутової техніки, а в цей час в інших квартирах напруга ненормально мала.
Так от, коли в вмикаєте сучасний телевізор в занулену дебілом розетку, а потім підключаєте до телевізора чи тюнера антену, яка може бути непогано заземленою, то значну кількість блукаючих струмів ви пропускаєте через нульовий вивід, через ваш телевізор, через заземлену антену на “заземлення”, і ці струми, залежно від вашої везучості, можуть бути дуже великими.
Якщо не пощастить, спалите квартиру.
Якщо пощастить, лише лічильник електроенергії почне намотувати значно більше.

17.
Як налаштувати IPTV T2 ? Як зробити і налаштувати на тюнері IPTV замість Т2 або додатково до Т2 ?
Хто вже почав реготати, не смійтеся. Я відповідаю і на такі запитання. Отже, вираз IPTV Т2 абсурдний і безтолковий, і я зараз поясню.
– Ефірний цифровий тюнер приймає цифровий сигнал по протоколу DVB-T2 з ефірної антени, він приймає лише те, що транслюється в цифровому ефірному просторі країни, в нашому випадку це близько 30 телевізійних каналів. ЦЕ ВСЕ ! Ніякого “прошивання” додаткових каналів, ні за гроші, ні надурняк.
– Існують, ви самі бачили в таблиці, існують деякі універсальні тюнери, які додатково можуть приймати інформаційний сигнал НЕ З ЕФІРНОЇ АНТЕНИ, а з комп’ютерної мережі Інтернет, хоча “підключення” до Інтернету може бути не мережевим кабелем, а через радіоканал, по протоколу WiFi, таке “підключення” йде через ваш домашній роутер, підключений вами до мережі Інтернет.
Отже, альтернативний сигнал беремо НЕ З АНТЕНИ, а з Інтернета. Ці універсальні тюнери справді можуть показувати вам відео з Інтернета, і при цьому використовується протокол IPTV, і до телебачення Т2 це не має ніякого відношення, просто такий універсальний тюнер може показувати і телебачення DVB-T2, і медіаресурси з Інтернета по протоколу IPTV. Не надійтесь, не “абсолютно все, що є в Інтернеті”, а лише те, що по списку IPTV вам передає ваш провайдер Інтернета. Які телевізійні канали є у тому списку ? Запитаєте у вашого провайдера Інтернета.

– І такі  універсальні тюнери можна купити ? І щоб відносно недорого ! І щоб справді показував IPTV, WebTV !
Такі тюнери є ! Ось, наприклад, деякі сюрпризи 2017 року:

T2BOX-250iD Internet, а також аналогічний uClan T2 HD SE Internet


Такі собі новинки від 2017 року. Характерні особливості:
Стандарти DVB: DVB-T, DVB-T2, DVB-C;
Підтримка через Wi-Fi через USB;
Функції Timeshift, PVR;
Мінімальний USB медіаплеєр;
Інтернет-протоколи IPTV, WebTV та інші;
І все це за відносно невелику ціну. Бюджетний варіант. Це крім тих тюнерів, які вже перераховані в статті, і також можуть показувати відео з Інтернета.
Зрозуміло, що існують більш дорогі моделі тюнерів, наприклад, World Vision Premium T2/C, Amiko Impulse T2/C, U2C A1ternativa Combo,  та інші, які також розуміють всі стандарти DVB, а також мають можливість підключення до мережі Інтернет, і можуть показувати досить багато медіаресурсів Інтернета.

ПРОШИВКИ ТЮНЕРІВ: правда, неправда і чутки

Ну, зовсім трошечки теорії. В тюнері є мікросхема, яка є “мозковим центром” цього тюнера, ця мікросхема керує тюнером. Мікросхему цю прийнято називати “контролер”, хоча дехто може називати “процесор”. Контролер працює по своїй розробленій людьми мікропрограмі, і в цій мікропрограмі можуть буде недоробки, недоліки. Тому ця мікропрограма так зроблена, що вона може через USB-вхід в тюнері прочитувати свою нову, покращену версію, і замінювати працюючу версію на нову. Таку заміну мікропрограми в жаргоні називають “чіпування”, або “перешивка програми”, або “прошивка програми”, та й сам новий варіант програми називають “прошивка”. Запевняю вас, що сучасні тюнери не потребують оновлення своєї програми, вони і так нормально працюють.
Так, але чому потрібно “прошивати” супутникові тюнери ?
Вибачте, це різні речі, які називаються одинаковим словом “прошивка” Абсолютна більшість супутникових каналів є закодованими, для того, щоб глядачі чесно платили власникам каналів за перегляд цих каналів. Але не в Україні. У нас існує досить велика мережа злодіїв, які купують один у другого крадені коди від платних каналів, і за невеличку ціну пакети цих крадених кодів зашиваються в супутниковий тюнер, і тюнер починає “безкоштовно” показувати всі ці канали, але не назавжди. Коди час від часу міняються, канали один за другим стають “заблокованими”, і потрібно знову “прошивати” тюнер новими краденими кодами.
Чому таке популярне “прошивання” супутникових тюнерів ? А ви самі порівняйте ! Або завантажити з Інтернета довжелезну таблицю кодів, і пів-дня вручну вводити ці коди, або здатись на милість місцевого “майстра”, який за кілька десятків гривень завантажить в тюнер “прошивку” через комп’ютер, і це займе кілька хвилин.
Нічого цього не потрібно для ефірної цифрової трансляції. Ефірні канали транслюються відкрито, ніякого додатковаго “кодування”.

А в яких випадких доводиться ризикувати і пробувати “перепрошити” ефірний тюнер , Ось кілька варіантів:
– тюнер при роботі “заклинює”, доводиться вимикати живлення, і знову вмикати. Гірше не буде, є слабенька надія, що в більш новій мікропрограмі тюнера виправлені помилки, які призводять до такого зависання.
– тюнер дуже погано приймає сигнал з антени, тоді як тюнер іншого типу з тої самої антени “бере” чудово. Ви ризикуєте, але можливо, що з новою мікропрограмою щось покращиться. Ваші шанси на “покращення” дуже невеликі.
– вам дуже потрібні додаткові функції тюнера (Інтернет, Ютюб, і таке інше), і ви знайшли в Інтернеті надійну, перевірену інформацію, з якою прошивкою ці функції тюнер виконує краще.

А якщо просто захотілось “перепрошити” саму мікропрограму вашого ефірного тюнера Т2, від нового варіанту програми ні користі, ні шкоди. І попередній варіант програми для тюнера нормально працював, і наступний буде працювати.
Тому ігноруємо якесь “перепрошивання” ефірних тюнерів.
І ще одне. Пам’ятайте, що навіть успішно “перепрошивши” програмне забезпечення свого тюнера, ви можете отримати багато додаткових проблем.

Ось відомі можливі проблеми при оновленні прошивки:
– оновлення прошивки через порт USB в деяких незрозумілих випадках може не йти, або перериватись, переривання прошивки – це дуже погано. Якщо ваша флешка заформатована в FAT32, то попробуйте переформатувати її в FAT, і ще раз запустити оновлення.

– якщо ваш телевізор підключений до тюнера через порт HDMI, то в деяких випадках під час оновлення прошивки ви будете бачити темний екран, замість того, що бачать інші користувачі.

– пам’ятайте, що оновлення прошивки легко може створити вам якісь інші проблеми в тюнері. Не забувайте, що оновлення прошивок проводиться трудолюбивими китайцями, які роблять багато, а недоробляють ще більше, і в нових прошивках так само багато недоробленого.

– найбільш козирна проблема: ви “перешили” мікропрограму тюнера, і тепер він взагалі не працює.
А у вас немає програматора, який міг би по протоколу JTAG відновити правильну мікропрограму.
А у вас немає програмного забезпечення, яке працює з цим програматором.
А у вас немає досвіду. Добре, що у вас є гроші, які ви заплатите майстру за відновлення роботи тюнера.
Не “перешивайте” без потреби, ви не швея-мотористка.

Завжди і обов’язково: після оновлення прошивки потрібно через меню встановити заводські настройки, а потім перенастроїти всі телевізійні канали.

То як оновлювати прошивку з флешки, через порт USB ? При бажанні завантажте собі потрібну прошивку, кілька раз прочитайте пояснення до прошивки, і можете оновлювати програмне забезпечення свого тюнера. В меню тюнера є підпункт для такого оновлення.

Стаття написана на основі позитивного і негативного досвіду людей, які раніше від вас зацікавились темою телебачення Т2.
Залишіть і ви свій внесок. Всі ваші зауваження, доповнення, відгуки про той чи інший тюнер будуть враховані в статті.
Для цього у вас є коментарі або форум. Коментарі я видаляю, але враховую їх в статті.

—————————————————————————————-

Пропонуємо також набір статей на “загально-телевізійну тему”.

Всім бажаючим продаємо наш інформаційний архів

Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів, його об'єм - більше 12 Гігабайт. Отримати можна в вигляді бандеролі з чотирма DVD-дисками, на яких ВСІ наші схеми, мануали, вся додаткова інформація, або завантажити вказаний архів через Інтернет. При завантаженні через Інтернет - вартість замовлення 120 грн, при замовленні на DVD-дисках - вартість 180 грн при замовленні доставки звичайною Укрпоштою, або 200 грн при замовленні доставки Новою поштою. Оплата - після отримання замовлення.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)