Тюнери для прийому цифрового телебачення DVB-T2

Ми не продаємо тюнери ! Ми описуємо тюнери і їх характеристики, щоб ви не купили те, що вам не треба ! Щоб не заплатили завелику ціну.
Також в статті є прошивки для деяких застарілих тюнерів та інструкції користувача.

Популярна торгова назва “ресивери” або “тюнери” для прийому цифрового ефірного телебачення Т2. Ви читаєте інформацію про тюнери Т2, серед яких є тюнери з кодуванням Irdeto. Кодування в Україні вже відмінене.

Анонс статті:
– загальна інформація про тюнери;
– рекомендації для вибору тюнера;
– запитання і відповіді;
– прошивки тюнерів: правда, неправда і чутки;

Один абзац недавньої історії. 10 вересня 2014 року компанія “Зеонбуд” після неодноразових попереджень Національної ради з питань телебачення і радіомовлення  почала, нарешті, вимикати  кодування телевізійних каналів, які транслюються в Україні ефірним цифровим телебаченням Т2. Зрозуміло, що від цієї компанії слід чекати ще багато проблем і неприємностей.
Після остаточного вимкнення кодування 1 січня 2015 року телевізійний сигнал Т2 можна приймати БУДЬ-ЯКИМИ тюнерами чи телевізорами, здатними приймати ефірний сигнал DVB-T2. Ці тюнери значно дешевші від тих “дуже сертифікованих” з вбудованим декодером Irdeto Cloaked, а цифровий сигнал в Україні доступний, безкоштовний і некодований сьогодні, завтра і завжди. Декодування Irdeto Cloaked, яке було обов’язковим при режимі Януковича, непотрібне, і тюнер, який має такий декодер, не кращий від тюнера, який цього декодера не має.

Далі описуються  цифрові тюнери, які можна використовувати в Україні для прийому цифрового телебачення Т2. Порівнювати їх характеристики – не дуже важлива тема, бо експлуатаційні характеристики тюнерів дуже подібні, хоча, звісно, трохи відрізняються.
Дуже важливо те, що вибір тюнера ніяк не покращить і не погіршить прийом цифрового телевізійного сигналу. Тюнери більш-менш подібні за своїми характеристиками, тому я уточнюю: для вас важливими є експлуатаційні характеристики тюнера, а не чутливіть радіочастотної частини тюнера. Достатньо, щоб тюнер був розрахований на прийом цифрового телевізійного сигналу в стандарті DVB-T2 .

У користувачів цифрового ефірного телебачення завжди є деяка кількість популярних запитань. Відповіді на деякі запитання також є в статті.

В статті представлені також інструкції до деяких тюнерів і програмне забезпечення (прошивки пам’яті). Для тих, у кого вже виникло запитання “Що таке прошивка тюнера і навіщо вона потрібна ?” відразу відповім.
В тюнері є мікросхема, яка є “мозковим центром” цього тюнера, ця мікросхема керує тюнером. Мікросхему цю прийнято називати “контролер”, хоча дехто може називати “процесор”. Контролер працює по своїй розробленій людьми мікропрограмі, і в цій мікропрограмі можуть буде недоробки, недоліки. Тому ця мікропрограма так зроблена, що вона може через USB-вхід в тюнері прочитувати свою нову, покращену версію, і замінювати працюючу версію на нову. Таку заміну мікропрограми в жаргоні називають “чіпування”, або “перешивка програми”, або “прошивка програми”, та й сам новий варіант програми називають “прошивка”. Запевняю вас, що сучасні тюнери не потребують оновлення своєї програми, вони і так нормально працюють.
Так, але чому потрібно “прошивати” супутникові тюнери ?
Вибачте, це різні речі, які називаються одинаковим словом “прошивка” Абсолютна більшість супутникових каналів є закодованими, для того, щоб глядачі чесно платили власникам каналів за перегляд цих каналів. Але не в Україні. Існує досить велика мережа злодіїв, які купують один у другого крадені коди від платних каналів, і за невеличку ціну пакети цих крадених кодів зашиваються в супутниковий тюнер, і тюнер починає “безкоштовно” показувати всі ці канали, але не назавжди. Коди час від часу міняються, канали один за другим стають “заблокованими”, і потрібно знову “прошивати” тюнер новими краденими кодами.
Чому таке популярне “прошивання” супутникових тюнерів ? А ви самі порівняйте ! Або завантажити з Інтернета довжелезну таблицю кодів, і пів-дня вручну вводити ці коди, або здатись на милість місцевого “майстра”, який за кілька десятків гривень завантажить в тюнер “прошивку” через комп’ютер, і це займе кілька хвилин.
Нічого цього не потрібно для ефірної цифрової трансляції. Ефірні канали транслюються відкрито, ніякого додатковаго “кодування”. Є можливість навіщось “перепрошити” саму мікропрограму вашого ефірного тюнера Т2, від нового варіанту програми ні користі, ні шкоди. І попередній варіант програми для тюнера нормально працював, і наступний буде працювати.
Тому ігноруємо якесь “перепрошивання” ефірних тюнерів.

Нагадую, що в цій статті ми з вами не говоримо про кабельне телебачення, а лише про ефірне телебачення, яке ми приймаємо на якусь антену, хтось навіть на кімнатну антену, але краще – на зовнішню ефірну антену. Ті, у кого кабельне телебачення, читають  тут .

Загальні рекомендації для телеглядачів, які хочуть дивитись цифрове ефірне телебачення Т2

1. Тюнер в магазинних списках може називатись “ресивер” чи “ресівер”. Це не є помилкою, англійське слово “receive” (ресів) значить “приймати”, а слово “tune” (тюн) – “налаштовувати”.
2. Пам’ятайте, що між словами “магазин” і “порядність” немає нічого спільного. Наприклад, одночасно продається безнадійно застарілий тюнер Strong SRT8501 за ціною 36$ і значно кращий Openbox T2-02M HD або World Vision Premium T2/C (з вбудованим радіочастотним модулятором і функцією запису) за ціною від 20$, а також який-небудь із лінійки World Vision …. (також з функцією запису) за 12-13$. Коментарі не потрібні.
3. Якщо ви вибираєте один з варіантів: купити новий телевізор з вбудованим тюнером Т2, або купити дешевший телевізор а до нього тюнер, то:
– перший варіант зручніший і кращий.
– якщо там, де ви живете, телевізійний сигнал досить слабкий, то окремий тюнер, доданий до телевізора, може забезпечити трошки більшу чутливіть, але ця різниця дуже незначна. Чутливість найкраще збільшується з допомогою хорошої, правильно виставленої антени.
4. Чи має ваш телевізор відеовхід для підключення тюнера чи DVD-плеєра чи відеомагнітофона ? Якщо не має, то не робіть з цього проблему, ви можете купити тюнер з вбудованим радіочастотним модулятором (ВЧ-модулятор, або RF-out), і дивитись цифрове телебачення через антенний вхід вашого телевізора. Якщо тюнер у вас вже є, до нього можна докупити окремий радіочастотний модулятор, цей варіант трохи гірший, бо якісні модулятори слабо представлені на нашому ринку. Можна навіть вмонтувати в неновий телевізор відеовхід.
Додаткова можливість тюнера із ВЧ-модулятором: ви можете бачити дублююче зображення на іншому телевізорі. Не всім це потрібно, але дехто хоче. Дивиться, наприклад, телевізор в спальні, але коли кілька хвилин буде на кухні, хоче дивитись те ж саме. В таких випадках один із телевізорів підключається через відеовхід телевізора, а до антенного входу іншого телевізора підключається сигнал з ВЧ-модулятора телевізійного тюнера Т2. На обох телевізорах однакове зображення.
5. Саме головне – не те, який тюнер ви купите, а те, на яку антену будете вести прийом телевізійного сигналу, а також для антени є важливою фраза “де саме ви розмістите вашу антену”. Стаття про антени знаходиться  ОСЬ ТУТ .
6. Якщо ваш телевізор має відеовхід HDMI, то тюнер краще підключити до телевізора через відеовхід HDMI, а не через якийсь інший відеовхід. Це не обговорюється. Так краще. Чіткість зображення буде трошки вищою, і це добре. Також зникне проблема, коли при відтворенні з флешки деяких (не всіх) відеофайлів немає звука, і це також непогано Більш детально про HDMI можна почитати ТУТ. 
7. Якщо ваш телевізор розуміє стандарт DVB-T2, то тюнер вам навіть не потрібен, прийом цифрових ефірних каналів будете вести самим телевізором.
8. Купуючи в магазині тюнер, не слухайте порад дурних продавців про антени. Прочитайте про антени ще до того, як підете в магазин.
9. Деякі телеглядачі звертають увагу на таку неприємність: на звичайному телевізорі з пропорціями екрану 3:4 деякі канали транслюються “стиснутими” справа і зліва, а на сучасному телевізорі з пропорціяит 16:9 багато каналів розтягнуті в сторони, і обличчя людей занадто широкі. Справа в тому, що йде поступовий перехід на формат телевізійної трансляції з пропорціями 16:9, більшість каналів вже перейшли на цей формат, але деякі ще не перейшли. Саме на цих каналах ви бачите на сучасному телевізорі трохи розширене зображення. Цього неприємного ефекту немає, якщо ви дивитесь зображення для формату 16:9  на телевізорі з такими самими пропорціями екрана. Наприклад, ви бачите таке зображення:


А якщо ви дивитесь кінескопний телевізор, зображення вже буде таким:


Щоб вас не дратувало таке звужене зображення, для вас підготовлений приємний сюрприз. Ви можете в вашому цифровому тюнері поставити формат зображення не 3:4, і не 16:9, а Letter Box (в деяких тюнерах Letterbox), і ви з приємним здивуванням побачите, що на вашому телевізорі з форматом екрану 3:4 вже немає цифрових “звужених” телевізійних каналів. Зображення стане ось таким:


10. Відеосигнал із тюнера на телевізор передається із того роз’єма, який конструктивно передбачений в конкретній моделі тюнера. Може бути роз’єм типу “скарт” (SCART), або “тюльпан” (RCA), в багатьох моделях тюнерів також присутній сучасний роз’єм HDMI.
11. Якщо вам не вдається безпроблемно і якісно приймати цифрове ефірне телебачення Т2, то з ймовірністю 99.99% ваш телевізор чи зовнішній тюнер ні в чому не винуваті. Просто вам треба зайнятись антеною.
АНТЕНА – найбільш ефективний спосіб добитись нормального прийому цифрового телебачення. Читайте  про антени   і робіть висновки.
Зауваження. Морально застарілий тюнер з вбудованим декодером Irdeto Cloaked завжди дорожчий від сучасного тюнера, який не має цього непотрібного декодера. Кодування в Україні відмінене, тому вигідніше і розумніше брати дешевший тюнер без декодування. Ціна – від 12$, на момент покупки перераховується на гривні.
12.  (Пункт 12 читають лише любителі Інтернета). Пам’ятайте, що ні один тюнер “не дає вихід в Інтернет”. Деякі тюнери мають доступ до YouTube та деяких інших медіа-ресурсів Інтернета, ЯКЩО У ВАС ВЖЕ Є ІНТЕРНЕТ. Такий тюнер може показувати вам відео з Ютюба, чи відео по протоколу IPTV, але тюнер не забезпечить для вас підключення до Інтернету. Найчастіше тюнер підключається до вашого домашнього роутера Інтернета не з допомогою кабеля, а через радіоканал WiFi. Найчастіше глядач не задоволений швидкістю прийому відео з Інтернета через WiFi, але буває, що пощастить, і швидкість нормальна.

Отже, починаємо знайомитись з тюнерами. Починаємо з дешевих тюнерів, без декодування Irdeto.

Нові моделі тюнерів для телебачення Т2 з’являються надзвичайно швидко, більшість цих тюнерів досить дешеві, їх ціна приблизно по курсу 12-13 доларів США. Пошук в Інтернеті відразу виводить на більш дорогі моделі з такими самими характеристиками, тому не варто шукати тюнери в тих магазинах, які при пошуку завжди на перших місцях. Також не варто вірити рекламі про чутливі, адаптовані, спеціалькі, але при цьому кімнатні, а тому нічого не варті антени.
Я повторююсь ! Я пишу це в статті кілька раз ! Я роблю це в різних статтях ! Навіть не надійтесь на хороший прийом від кімнатної антени !
Продовжую про тюнери. Нагадую, що не назва тюнера є важливою, а важливі його експлуатаційні характеристики. Ось деякі важливі для вас параметри:
– Потрібен стандарт DVB-T2 або DVB-T / DVB-T2. Стандарти DVB-T або DVB-C не проходять, а тому, чи тюнер підтримує їх, чи не підтримує, не важливо. Звісно, стандарт DVB-C корисний для кабельного телебачення, якщо ваш кабельний провайдер дає вам цифровий сигнал. Кабельний цифровий сигнал від провайдера в вашому будинку може бути закодований, а деякі тюнери, щоб дешевше було, не мають картоприймача для карточки декодування.
USB-вхід в тюнері. Це забезпечує відтворення відеозаписів з флешки і в багатьох випадках – запис телепередачі (цікавий фільм чи спортивна подія чи ще що-небудь) на флешку. Комусь корисна річ, а комусь не треба.
– Якщо є можливість запису телевізійної передачі на флешку, вставлену в роз’єм USB, то в характеристиках тюнера будуть присутні функції “PVR, time-shift“. Термін  PVR (personal video recorder) означає “пристрій для індивідуального відеозапису”, а time shift – це “зсув часу”, можливість подивитись телепередачу пізніше.
– Антенний вихід (LOOP-вихід). Це корисно для передачі антенного сигнала на кілька тюнерів. Сигнал з антени можна подати на один з тюнерів, а з антенного вихода цього тюнера той самий сигнал можна подати на інший тюнер. Є також максимально здешевлені тюнери без антенного виходу.
– Підтримка звукового стандарту AC3. Без цього стандарту відтворення деяких відеозаписів з флешки буде йти без звуку. Відтворення тих самих відеозаписів буде йти зі звуком, якщо тюнер підключений до телевізора через вхід HDMI.
– Блок живлення – зовнішній чи внутрішній. І той, і інший мають свої переваги. Загальна закономірність така: тюнери із зовнішнім блоком живлення трошки краще приймають слабкий, зашумлений сигнал. Тюнери з вбудованим блоком живлення зручніші в користуванні, немає ризику випадково скинути на підлогу блок живлення, хоча для тюнерів із зовнішнім живленням 5 Вольт можна замість блока живлення хитро використати USB-вихід телевізора. Тожі тюнер сам вимикається при вимкненні телевізора
– Можливість передачі живлення на антену. Дуже корисно, якщо у вашій місцевості слабкий ефірний сигнал, і до антени потрібен антенний підсилювач.
 – Автоматичний і ручний пошук програм – ну, звісно, така функція є, причому завжди.
 – Electronic Program Guide (EPG) – можливість переглядувати програму телепкредач. Як правило, зарезервовано пам’яті на тиждень наперед, але кожен канал дає цю інформацію по-своєму.
– Додаткові функції мультимедіа, для них потрібен Інтернет. Комусь важливо дивитись фільми з Інтернета, а комусь достатньо телебачення. Магічний надпис YouTube в характеристиках тюнера аж ніяк не означає, що ви зможете дивитись відео з Інтернету без проблем.

Позитивні характеристики багатьох тюнерів:
Надійність, споживання дуже малої потужності (можна не боятись, що електролічильник багато накрутить, навіть якщо не вимикати тюнер роками), міцність до ударних нагрузок (випадково впаде – не біда), є кращі можливості, порівняно з сучасними телевізорами, для настройки на канали в умовах слабкого антенного сигналу.
Негативні характеристики більшості тюнерів:
Традиційно невисока чутливість інфрачервоного приймача (для перемикання каналів доводиться направляти пульт точно на тюнер, це трохи дратує);
забагато кнопок на пульті (випадково на якусь натиснув, і не знаєш, куди зникло зображення);
не виділені збільшеним розміром кнопки перемикання каналів, гучність та вимкнення;
є проблеми і “заскоки” з сортуванням каналів; (тут значну негативну роль вносить компанія “Зеонбуд”, але на теперішній час ця неприємність вирішена, далі в статті детально описано),
деякі тюнери при слабкому, неякісному антенному сигналі не лише погано показують, а ще й “зависають”, доводиться вимикати їх з розетки і знову вмикати. Дуже незручно ! На щастя, це лише при слабкому антенному сигналі, і лише в деяких моделях.
Додатково про цей неприємний ефект: зображення на тюнері зникає, або завмирає, і далі тюнер практично не слухається пульта, “тюнер зависає”.  Це буває лише при неякісному антенному сигналі, і лише для деяких моделей тюнерів. Лише в деяких рідкісних випадках виручає “покращена, більш сучасна прошивка тюнера”, і дуже надіятись на неї не треба, але треба знати, що кращий сигнал з антени покращує ситуацію,  і ця проблема не проявляється. Значить, знову займаємось антеною і місцем розміщення антени;
ті тюнери, які заодно вміють показувати IPTV-телебачення, підключаються до мережі Інтернет через адаптер WiFi, а значить, великі шанси, що зображення від IPTV-сигнала буде “гальмувати” або “заклинювати”. Добре, що IPTV-телебачення через тюнери для ефірного прийому цікавить не всіх, абсолютна більшість глядачів через тюнер для ефірного телебачення дивляться лише ефірне телебачення;
незручність в тому, що при перегляді телебачення глядач користується відразу двома пультами, від тюнера і від телевізора.
Телеглядачі, які дуже люблять комфорт, купують собі універсальні пульти з функцією “навчання”, таким пультом можна одночасно керувати і телевізором, і тюнером. Крім того, такий пульт можна запрограмувати, щоб діяли лише кнопки перемикання каналів, гучності і вимкнення, і неможливо випадково натиснути “щось не те”.
Телеглядачі, які люблять ще більший комфорт, ще й не таке витворяють ! До пульта тюнера можна вмонтувати радіоподовжувач, який можна додати до будь-якого пульта, тоді пульт не треба направляти в сторону телевізора. Таким пультом можна керувати тюнером з іншої кімнати, або з іншого поверху на власній дачі. Радіоподовжувач можна купити, але для монтажу радіоподовжувача в пульт потрібні деякі знання.

Зараз поділю всіх читачів на дві групи.
У першої групи читачів не вдається налаштувати тюнер на канали. Вам  сюди 
Друга група ще не купила тюнер. Читаємо далі.

Отже, під необхідні вам експлуатаційні параметри підбираєте собі тюнер. Пам’ятайте, що тюнери з вбудованим, непотрібним тепер декодером IRDETO значно дорожчі.
Які тюнери є в продажу ? Ось деякі назви на 2016 рік:
T2Box 101 HD
SkyPrime V T2
U2C T2 HD
Tiger T2
SkyPrime H T2
Strong SRT-8202
Strong SRT-8204

OpenFox T2-Mini (назва підібрана, щоб неуважним нагадувати назву відомої моделі OpenBox)
а також багато моделей, які випускаються значно раніше:
Eurosky ES-11 ,
OpenboxT2-04,T2-05S, T2-mini,
Romsat T2 Ultra, T2020, T2050 Plus, T2090,
Satcom T310, T320,
World Vision T126, T56, T57D AC3, T57M,
SIMAX, Geniatech
та інші.
Ознайомимось наугад з кількома моделями.

Тюнер з записом (запис на флешку)  Eurosky ES-3010

Технічні та мультимедійні характеристики цього та всіх інших тюнерів перевірено, вони пристойні. Можливий запис на FLASH-пам’ять (на флешку).

Відхиляємось від теми. Тюнери з записом мають функцію “time-shift” (тайм-шіфт). Можливо, ця функція вам не знайома, тому розказую. Дивитесь ви, наприклад, якусь цікаву передачу, і тут вам треба хвилин на 10-15 кудись піти. Пропустите цей кусок передачі ? Ні, просто ввімкнете функцію “time-shift” і кудись підете, а коли прийдете, передача для вас продовжиться З ТОГО САМОГО МІСЦЯ, коли ви ввімкнули цю функцію.
Нічого особливого, але приємно.

Є також аналогічна версія тюнера Eurosky ES-3011 і покращена версія тюнера, вона називається Eurosky ES-3015D
Приємна особливість: серед форматів звуку ES-3015D вже є формат AC3. Це значить, що зникли проблеми з відсутністю звука при програванні ДЕЯКИХ відеофайлів з FLASH-пам’яті. Зрозуміло, що не для всіх користувачів є важливим програвання відеофайлів з флешки, тому ця особливість тюнера не всіх цікавить.

Продовжуємо. Тюнер з записом  World Vision T34, або T37

Можливий запис на FLASH-пам’ять (на флешку).
Всім бажаючим: Інструкція користувача для World Vision T37


Тюнер з записом  World Vision T53

Можливий запис на FLASH-пам’ять (на флешку).
Додаткова лінійка подібних тюнерів   World Vision

World Vision T34A (група найдешевших)
World Vision T34i
World Vision T35
World Vision T37  (група найдешевших, без RF-вихода)
World Vision T38
World Vision T55
World Vision T55D
World Vision T60M

Одним словом, є що вибирати. Технічні та мультимедійні характеристики: пристойні. Можливий запис на FLASH-пам’ять (на флешку).

Тюнер з записом  U2C T2 HD Plus

Тюнер також розуміє звуковий формат AC3. Можливий запис на FLASH-пам’ять (на флешку).

Тюнер з записом і радіочастотним модулятором
(ВЧ-модулятором) 
Openbox® T2-02M HD

Можливий запис на FLASH-пам’ять (на флешку).
Не всім користувачам потрібен вбудований радіочастотний модулятор (RF-out), але він корисний, якщо ваш телевізор не має відеовходу, або відеовхід зайнятий для іншого джерела телевізійного сигналу (наприклад, це може бути DVD-плеєр).
Можливий запис на FLASH-пам’ять (на флешку).
До речі, ви прочитали термін “ВЧ модулятор (RF-out)”. Не сумніваюсь, що ви знаєте, що це таке, але краще я ще раз розкажу.
Стара пісня про головне. Ваш телевізор, можливо, не має відеовходу.
Починаємо курс лекцій “Радіочастотні сигнали”. Студенти вивчають два семестри, але ми з вами укладемось в один абзац. В звичайному аналоговому телебаченні кожен телевізійний канал транслюється в модульованому вигляді на якійсь своїй досить високій частоті, частота складає сотні MHz (мегагерц). Не важливо, що таке мегагерц, але частота висока. А вже готовий зформований телевізійний сигнал займає частотну полосу приблизно від 0 до 6 MHz, самі бачите, що частота досить низька, такий відеосигнал можна передавати звичайним низькочастотним кабелем. Ще два кабелі потрібні для лівого і правого канала звука, або один кабель для звуку. Так що майже кожен телевізор має відеовхід, на який подається зформований низькочастотний відеосигнал, а також аудіовхід для звуку.
Майже кожен телевізор має такий відеовхід, але в вашому телевізорі такого відеовходу може не бути. Не біда ! Якщо ви придбали тюнер із вбудованим ВЧ-модулятором, такий тюнер, крім стандартного відеосигналу, формує також модульований високочастотний варіант того самого відеосигналу. Такий модульований сигнал ви без проблеми подаєте на антенний вхід вашого телевізора, а сам телевізор налаштовуєте на частоту цього модулятора, так само, як ви налаштовували телевізор на частоту якого-небудь телевізійного канала.
Подивіться на задню панель якого-небудь тюнера. Я наугад взяв якусь модель.

Дивимось на роз’єми, зліва направо:
– антенний вхід. Сюди підключаємо антену.
– вихід радіочастотного модулятора (ВЧ-модулятора), там надпис “RF-out“. Якщо ви бачите дуже подібний роз’єм, але там надпис “LOOP“, це не вихід модулятора, а лише дублюючий вихід того самого вхідного антенного сигналу.
– відеовихід в стандарті HDMI. Якщо ваш телевізор має аналогічний відеовхід HDMI, це чудово, саме цей варіант відеосигналу треба використовувати, він найбільш якісний.
– роз’єм USB. Для флешки.
S/PDIF. Воно вам не треба, це для цифрового звуку.
R. L. Video – ці три роз’єми типу RCA для виходу звуку і відеосигналу.
– любителі Інтернета помітили, що на представленому фото НЕМАЄ роз’єма RJ45 для підключення до Інтернета. Деякі моделі тюнерів мають доступ до деяких ресурсів Інтернета через радіоканал WiFi.
Тепер ми повністю ознайомлені з радіочастотним модулятором, я лише нагадаю, що вихід модулятора з’єднується із антенним входом телевізора стандартним телевізійним кабелем. А ми продовжуємо знайомитись із іншими тюнерами.

Тюнер дуже універсальний, знає формати DVB-T, DVB-T2, DVB-C, має радіочастотний модулятор (ВЧ-модулятор, RF-out)  World Vision Premium

Справді універсальний і корисний тюнер, його можна використовувати і для ефірного телебачення, і для цифрового кабельного, конструктори не забули про формат звуку AC3. Передбачено запис на флешку, а щоб не мало було, тюнер також має мультимедіа-сервіси WebTV та Youtube. Щоб ніхто не думав, що тюнер ідеальний, цей тюнер, на жаль, іноді “зависає”, доводиться вимикати його з розетки живлення, і знову вмикати. Ця напасть не у всіх користувачів, а лише у невезучих. Одна з тих моделей, в яких і досі доводиться “модернізовувати” програмне забезпечення тюнера, так звану “прошивку”.
Нагадую. Цей тюнер – один з небагатьох тюнерів, які мають вбудований RF-вихід (RF-out, радіочастотний вихід, ВЧ-модулятор), і ним можна підключатись до телевізорів, які не мають відеовхода.

Звичайний тюнер, нічого особливого   SIMAX VA2103HD
Також є подібний SIMAX 871 F2 HD TR, або SIMAX HDTR F3


USB-тюнер Geniatech MyGica T230, який розуміє формати DVB-T2 і DVB-C (відкритий формат)
Цей USB-тюнер призначений для перегляду і запису цифрового ефірного телебачення стандартів DVB-T, T2 та DVB-C на комп’ютерах і ноутбуках з операційною системою Windows або Linux.
Тюнер перетворить ваш ноутбук в цифровий телевізор з сучасними PVR-функціями.
Перевірено: чутливіть тюнера трохи гірша, порівняно з іншими тюнерами, тюнер потребує хорошого антенного сигналу. Рекомендоване програмне забезпечення трохи тупеньке, але, на щастя, є інші програмні засоби.

Список тюнерів без декодування дуже швидко розширюється, тому не варто думати, що інших тюнерів без декодування не існує.
Загальна закономірність: найдешевші тюнери гарантовано виконують свою функцію: перетворення цифрового ефірного телевізійного сигналу в аналоговий формат для передачі на будь-який телевізор. При цьому в найдешевших тюнерах може бути відсутній вихід HDMI (це потрібно не всім), RF-вихід (без можна обійтись, якщо в телевізорі є відеовхід), декодер звуку AC3 (це не важливо, бо не всі є фанатами перегляду відеозаписів з флешки). В деяких тюнерах відсутній вихідний відеоформат Letterbox (маленька незручність, якщо ви дивитесь телевізор з звичайними пропорціями екрану 3:4).
Також, знаючи нашу торгову мережу, дуже легко купити морально застарілий тюнер по значно завищеній ціні.
Далі йдуть значно дорожчі тюнери, із накрученою, занадто високою ціною, з вбудованим декодером Irdeto. Це непотрібне кодування в Україні вже відмінене.
Присутність цих тюнерів в магазинах впевнено зменшується. Інформація на сайті про ці тюнери є лише архівною. В статті згадується про ці тюнери, щоб ви їх НЕ КУПУВАЛИ.

Тюнер Romsat RS-300
(ця модель вже знята з виробництва)

До речі, виробники також представили нову модель Romsat T2050, нова модель з функцією запису на FLASH-пам’ять, а ціна, традиційно, завищена. В продажу є аналогічні тюнери, значно дешевші.

Тюнер Strong SRT 8500 HD Т2
або Strong SRT 8501 HD Т2
або Strong SRT 8502 HD Т2
(ці три моделі вже зняті з виробництва)
Перевірено і підтверджено на практиці, що тюнер Strong SRT 8502 чутливіший, ніж Strong SRT 8500, Strong SRT 8501 або Trimax TR-2012HD. Для тих, кому дістався хороший, стійкий сигнал (ідеальний варіант – рівнинна місцевість біля міста), модель тюнера не має значення.

Тюнер Trimax TR-2012HD
(ця модель вже знята з виробництва, розпродуються залишки)

Підтверджений технічний недолік: при слабкому ефірному сигналі цей тюнер показує гірші результати, ніж інші тюнери. Тюнер “Trimax” слабо захищений, наприклад, від перешкод в короткохвильовому діапазоні від 10 метрів до 80 метрів, а також в частотному діапазоні 144/432 MHz, а в цьому діапазоні часто можуть траплятись активні джерела перешкод телевізійному сигналу (спеціалісти здогадались, що я говорю про радіоаматорський зв’язок).
Ще недолік: якщо користувачі захочуть оновлювати програмне забезпечення (прошивку) цього тюнера з ефірного сигналу, то наштовхуються на проблему, створену розробниками тюнера: таке оновлення не може бути завершене, якщо використовується активна антена з живленням від тюнера.
Можливо, розробники з часом вдосконалять і здешевлять свій тюнер, хоча особисто я сумніваюсь.

Тюнер Thomson THT702
(ця модель вже знята з виробництва)

Власне, це той самий тюнер Strong SRT8502, лише корпус інший, і чутливість також хороша, як у Strong SRT8502.

Тюнер Trimax TR-2012HD PVR з можливістю запису
(ця модель вже знята з виробництва, розпродуються залишки)

Тюнер Strong SRT 8501 з можливістю запису
(ця модель вже знята з виробництва, розпродуються залишки)

Вже давно знято з виробництв безнадійно застарілі тюнери:
————————————————————————-
Strong FTA SRT50
Strong SRT 5016
Strong SRT 5011
Strong SRT 5006
Evolution EVO 120T (до речі, непоганий був тюнер)
Evolution EVO 110T
StarTrack 100T MPEG-4
CosmoSat CS-770 USB PVR MPEG2
CosmoSAT CS-77 LCD TV BOX
Strong SRT 8300
Strong SRT 8100
Strong SRT 8010
StarTrack TR-2010HD
CosmoSat CS-770 USB PVR MPEG4
Synaps THD-2800S
Dex DVB-T44
Orton FT15P
Star Track T2 FTA
Synaps THD-2850

Популярні запитання про цифрові тюнери (ресивери).

1. Які тюнери працюють з польською антеною ?  Всі тюнери можуть приймати сигнал від будь-якої антени. Популярна “польська” антена не дуже хороша для цифрового телебачення. Будь-яка кімнатна антена взагалі не годиться для прийому цифрового телебачення. Кімнатна антена – не для цифрового телебачення Т2.

2. Чому немає всіх 32 каналів ? Це визначається не тюнером, а антеною, розміщенням антени, якістю антенного кабеля і якістю антенного живлення, якщо антена з підсилювачем, а також умовами телевізійного прийому (дальність від трансляційної вишки, присутність заважаючих великих об’єктів, висота розміщення антени).
І ще одне. Не 32, а 28, а додаткові 4 – залежить від того, де саме ви живете. Це зарезервовані канали для місцевих телерадіокомпаній.

3. Чому час від часу зображення завмирає, пропадає або розсипається на квадратики ?
Читаємо відповідь на запитання 2.

4. Як найкраще підключити тюнер до телевізора, щоб була найбільша якість ?
Найбільш якісне зображення одержуєте через відковхід HDMI (не всі телевізори мають цей відеовхід), а також найбільш якісне зображення в телевізорі, який сам, без зовнішнього тюнера, розуміє цифровий сигнал Т2. Але звичайний відеовхід через SCART або RCA також дає непогану якість.

5. Як зробити, щоб тюнер вимикався при вимкненні телевізора ?
Можна поставити собі мінімальну задачу: ввімкнути в меню тюнера автоматичний перехід в режим очікування, якщо ви годину-другу не перемикаєте канали. Можна також придбати і настроїти спеціальний пульт з функцією “навчання”, таким пультом зможете вимикати і телевізор, і тюнер.
Додаткова можливість. Якщо ваш тюнер живиться від зовнішнього блока живлення 5 Вольт, а в вашому телевізорі є USB-вхід, то можна використати спеціальний китайський кабель, який може використовувати цей USB-вхід як джелело живлення 5 Вольт, і це живлення подати на тюнер, замість штатного блока живлення на 5 Вольт. Є й інші варіанти, але вони – для спеціалістів. Також в продажу є моделі тюнерів, які вже адаптовані саме під таке живлення, наприклад, тюнер OpenFox T2-Mini IR5v, конструктори передбачили готове рішення, щоб тюнер живився від USB-входа телевізора.

6. Я так і не зрозумів: з антенного вихода тюнера треба подавати сигнал на телевізор ?
Та ні. У вас є такі варіанти:
– вам хочеться, крім цифрових каналів, дивитись ще й аналогові, доки вони ще транслюються. Якщо так, то сигнал з антенного вихода тюнера подаєте також на антенний вхід телевізора. А щоб ви бачили цифрові канали, ви подаєте готовий зформований відеосигнал від тюнера до телевізора, через відеовхід на телевізорі, і телевізор перемикаєте не на ефірний сигнал, а на відеовхід (наприклад, на пульті телевізора є кнопка AV чи щось подібне).
– ваш телевізор взагалі не має відеовходу, або цей відеовхід ви колись зіпсували. Ви можете придбати тюнер із радіочастотним модулятором (RF-модулятором), і з вихода цього модулятора подати сигнал стандартним телевізійним кабелем на антенний вхід телевізора, та й настроїти телевізор на цей сигнал від радіочастотного модулятора. Почнете бачити цифрове телебачення Т2, хоча не використовуєте відеовхід.

7. Я саме так і зробив, але це зображення неякісне, і з якимись перешкодами. Що за біда ?
Біди немає. Саме у вашій місцевості, саме на частоті модулятора йде трансляція якогось телевізійного сигналу. Ви можете змінити робочу частоту модулятора через меню тюнера, підберете таку частоту, на якій немає перешкод. Поставивши іншу робочу частоту модулятора, переналаштуєте телевізор на цю нову частоту.

8. Де можна відремонтувати несправний тюнер ?
Майже ніде. Ціна тюнера занадто низька, щоб кваліфіковані спеціалісти могли брати за ремонт достатню оплату, а за невеличку ціну нехай хтось пробує відремонтувати, шанси на успіх незначні. Єдина надія – якщо є можливість, здати в торгову мережу по гарантії.

9. Як “прошити” додаткові канали ?
Забудьте. Ніяк.

10. Де брати “покращені прошивки” тюнерів ?
От люди ! Обіцяю вам, що який би тюнер ви не купили, він буде нормально працювати без цього вашого “чіпування” (це такий жаргон для дурних). Все ж є окремі ситуації, коли без перепрошивки не обійтись. Зараз розкажу.
деякі сучасні телевізори, які куплені не пізніше 2015 року, із вбудованим тюнером Т2, показують цифрове телебачення із неприємною проблемою. На деяких телепередачах (не на всіх), якщо зображення на екрані швидко змінюється (наприклад, бігун біжить), зображення стає дуже уривчасте і неприємне для перегляду, його називають “стробоскопічне зображення”. Через недосконале програмне забезпечення вбудованого декодера Т2 телевізор міняє місцями парні і непарні кадри. Виробники телевізорів вже давно розібрались із цим недоліком. На офіційних сайтах виробників можна взяти нові, більш сучасні прошивки, і ця проблема з новими прошивками гарантовано зникне.
тюнери із вбудованим декодером Irdeto, які з’явились в продажу з 2012 року, були справді недороблені, і виробники потім змінювали і змінювали програмне забезпечення цих тюнерів. В ті часи “перепрошивка” тюнера справді була важливою. Для сучасних тюнерів це не потрібно.
знаю, знаю. Для ДЕЯКИХ сучасних тюнерів в ДЕЯКИХ ситуаціях є незначні шанси, що нова прошивка, МОЖЛИВО, покращить ситуацію. Може, припиниться “зависання” тюнера.

11. Відносно каналів. Як би не розставляв канали в списку каналів, канали вперто зберігають свої логічні номери. Скільки можна це терпіти ?
Це питання вже вирішене. Дегенеративний “Зеонбуд”, нарешті, вимкнув примусову логічну нумерацію каналів. В меню вашого тюнера тепер є пункт “Логічна нумерація каналів (LNC)” – ON/OFF (ввімкнути-вимкнути). Після вимкнення логічної нумерації можна переставляти канали місцями, як хоче користувач, і канали вже не прив’язані до своїх логічних номерів.

12. Які процесори Т2 найкращі ? З якими процесорами треба вибирати тюнер ?
Не використовуйте модне слово “процесор”, коли вибираєте телевізійний тюнер. Вже навіть покращена електром’ясорубка замість назви “кухонний комбайн” називається “кухонний процесор”. Так от, вибираєте тюнер по ціні і по його функціональних можливостях, які є для вас важливими. А слово “процесор” – для програмістів і виробників процесорів.

13. Що робити, якщо тюнер цифрового телебачення не виконує команд з пульта ?
Коли БУДЬ-ЯКИЙ пристрій не виконує коменд з власного пульта, то в першу чергу треба підозрювати пульт, або батарейки в пульті. В деяких рідкісних ситуаціях несправний фотоприймач самого пристрою, саме він приймає команди з пульта.

14. Зіпсувався пульт. Чи є можливість купити новий пульт ?
Так. Шукаючи новий пульт, треба знати, що до вашого тюнера можуть підходити тюнери від зовсім інших моделей, не обов’язково вперто шукати “саме від цієї моделі”. Але більш точну інформацію про сумісність пультів може надати лише торгуюча компанія, яка може виконати необхідну перевірку сумісності.

15. Чому зображення від тюнера неякісне, хоча показує необхідні цифрові канали ?
Давайте розширимо запитання.
– Якщо зображення завжди неякісне – робимо експерименти з іншим кабелем, а також іншим телевізором. В першу чергу треба підозрювати їх.
– Якщо зображення стає неякісним після прогріву тюнера, або неякісне після ввімкнення, а з прогрівом покращується – підозрюємо живлення або телевізора, або тюнера. І те, і друге ремонтується спеціалістом.
– Якщо зображення неякісне, а тюнер підключений до телевізора через антенний вхід, тобто ваш тюнер має радіочастотний вихід (RF-out). Ви пропустили відповідь в статті. Доведеться переналаштувати вихід тюнера, а також антенний вхід телевізора на інший частотний канал.
– Якщо зображення неякісне, а по екрану на зображенні повільно рухаються догори або вниз горизонтальні полоси, а також непогано іскрить контакт при підключенні і відключенні антени до тюнера чи до телевізора. Ви ризикуєте влаштувати пожежу в квартирі, у вас “нульовий” вивід живлення 220 Вольт з якоїсь причини заземлений в вашій квартирі.
Я не жартую, і змушений описати цю ситуацію більш детально. Дебіли, які вважають себе електриками, при монтажі розеток із заземленням в вашій квартирі закорочують вивід заземлення із нульовим виводом, мовляв, “справжнього заземлення у вас нема, то нехай буде занулення”. Дебіли, вони і є дебіли. Занулений корпус електричного пристрою в вашій квартирі дуже небезпечний, коли в будинку поганий “нуль” між поверхами, а то й між різними квартирами.
Який признак поганого “занулення” в будинку ? Це коли час від часу в деяких квартирах ненормально підіймається напруга, в цих квартирах згорає багато побутової техніки, а в цей час в інших квартирах напруга ненормально мала.
Так от, коли в вмикаєте сучасний телевізор в занулену дебілом розетку, а потім підключаєте до телевізора чи тюнера антену, яка може бути непогано заземленою, то значну кількість блукаючих струмів ви пропускаєте через нульовий вивід, через ваш телевізор, через заземлену антену на “заземлення”, і ці струми, залежно від вашої везучості, можуть бути дуже великими.
Якщо не пощастить, спалите квартиру.
Якщо пощастить, лише лічильник електроенергії почне намотувати значно більше.

16.
Зк налаштувати IPTV T2 ? Як зробити і налаштувати на тюнері IPTV ?
Хто вже почав реготати, не смійтеся. Я відповідаю і на такі запитання. Отже, вираз IPTV Т2 абсурдний і безтолковий, і я зараз поясню.
– Ефірний цифровий тюнер приймає цифровий сигнал по протоколу DVB-T2 з ефірної антени, він приймає лише те, що транслюється в цифровому ефірному просторі країни, в нашому випадку це близько 30 телевізійних каналів. ЦЕ ВСЕ ! Ніякого “прошивання” додаткових каналів, ні за гроші, ні надурняк.
– Існують деякі універсальні тюнери, які додатково можуть приймати інформаційний сигнал НЕ З ЕФІРНОЇ АНТЕНИ, а з комп’ютерної мережі Інтернет, хоча “підключення” до Інтернету може бути не мережевим кабелем, а через радіоканал, по протоколу WiFi, таке “підключення” йде через ваш домашній роутер, підключений вами до мережі Інтернет. Отже, сигнал НЕ З АНТЕНИ, а з Інтернета. Ці універсальні тюнери справді можуть показувати вам відео з Інтернета, і при цьому використовується протокол IPTV, і до телебачення Т2 це не має ніякого відношення, просто такий універсальний тюнер може показувати і телебачення DVB-T2, і медіаресурси з Інтернета по протоколу IPTV.

Додаткова інформація про програмне забезпечення
: бажаючі можуть оновити програмне забезпечення своїх ненових, застарілих тюнерів (лише деяких, не дуже удачних моделей), це покращить експлуатаційні можливості. Для тюнерів Strong SRT8500 або Strong SRT8502 покращиться програвання медіа-файлів, з’явиться додаткова корисна інформація про антенний сигнал при подвійному натисканні на кнопку “Info” на пульті. В тюнері Strong SRT8500 також зникне періодичне самовільне формування списку каналів, яке виникало, незалежно від того, як розставили канали ви.
Є значна ймовірність того, що ви придбали тюнер з оновленою прошивкою, тоді оновлення прошивки вам не потрібне.

Прошивки (мікропрограми) тюнерів є корисними лише тоді, якщо ви купили тюнер з деякими програмними недоробками виробника, які потім виробник виправляє.
Для більшості сучасних тюнерів нових прошивок нема, і не треба.

У нас є ось такі прошивки для оновлення застарілих тюнерів:
Прошивка 5.4.3 20130610 для Strong SRT8502
А також:
Прошивка 1.67 для Strong SRT8500
А також:
Прошивка 1.93 для Strong SRT8501
А також:
Прошивка 1.012 для Trimax TR-2012HD
А також:
Прошивка 1.012 для Trimax TR-2012HD-PVR
А також:
Прошивка 5.4.3 для Thomson THT702 (співпадає з Strong SRT8502)

Ось відомі можливі проблеми при оновленні прошивки:
– оновлення прошивки через порт USB в деяких незрозумілих випадках може не йти, або перериватись. Якщо ваша флешка заформатована в FAT32, то попробуйте переформатувати її в FAT, і ще раз запустити оновлення.

– якщо ваш телевізор підключений до тюнера через порт HDMI, то в деяких випадках під час оновлення прошивки ви будете бачити темний екран, замість того, що бачать інші користувачі.

Завжди і обов’язково: після оновлення прошивки потрібно через меню встановити заводські настройки, а потім перенастроїти всі телевізійні канали.

То як оновлювати прошивку з флешки, через порт USB ? При бажанні завантажте собі потрібну прошивку, кілька раз прочитайте пояснення до прошивки, і можете оновлювати програмне забезпечення свого тюнера. В меню тюнера є підпункт для такого оновлення.
Оновлення прошивки ЗАВЖДИ має невеличкий ризик. Обережність страхує від додаткових проблем. Крім того, для сучасних тюнерів в абсолютній більшості випадків оновлення мікропрограми тюнера не потрібне.

Стаття буде оновлюватись і доповнюватись при сертифікації принципово нових моделей цифрових телевізійних тюнерів, або деяких змін в ефірному цифровому мовленні. Також стаття буде доповнюватись відповідно до ваших запитань і уточнень.
—————————————————————————————-
Набір статей на “загально-телевізійну тему” знаходиться  ось тут.

Може, автор щось забув написати в статті ? Може, щось незрозуміло ? До ваших послуг – коментарі або форум. Реєстрація на сайті необхідна для дописування коментарів чи участі в форумі.

Всім бажаючим продаємо наш інформаційний архів

Ви можете замовити бандероль з чотирма DVD-дисками, на яких ВСІ наші схеми, мануали, вся додаткова інформація. Вартість замовлення в межах України 180 грн при замовленні звичайною поштою, або 200 грн при замовленні через Нову пошту. Оплата - на вашій пошті при одержанні бандеролі.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення дисків треба перейти НА ЦЮ СТОРІНКУ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)