IPTV-телебачення та Інтернет-телебачення: коротко, простими словами, і для не спеціалістів

В статті по-можливості просто і по-можливості доступно описується “телебачення через Інтернет”, тобто перегляд телебачення, коли сигнал надходить “не повітрям”, тобто це не ефірний сигнал, і не від “кабельного телебачення”, і не з супутника. Цифровий сигнал телевізійнтх каналів можна передавати через популярну і добре розгалужену глобальну мережу, яка називається Інтернет.
Інтернет, до речі, не єдина на світі глобальна комп’ютерна мережа, просто вона першою прийшла до нас, обігнавши інші, також непогані комп’ютерні мережі, і я не впевнений, що інші глобальні комп’ютерні мережі найближчим часом завітають до нас в Україну.

Стаття не “для навчання і підвищення кваліфікації”, а лише для ознайомлення.
Чому Інтернет називають “глобальною” комп’ютерною мережею ? По-простому кажучи, тому, що вона ДУЖЕ ВЕЛИКА і дотягується всюди, де лише можливо.
Які повідомлення можна передавати через мережу Інтернет ? Протокол передачі і маршрутизації кодових посилок в Інтернеті такий, що передавати і приймати можна “що завгодно”. Дуже універсальний протокол обміну.
Скільки користувачів може бути одночасно підключеними до Інтернету ? 4.294.967.296 (близько 4 мільярдів) по варіанту IPv4 і 281.474.976.710.656 (близько 280 тисяч мільярдів, або 280 більйонів) по варіанту IPv6. Ну, насправді трохи менше, бо ще треба залишити адресацію для серверів мережі Інтернет. Коротше кажучи, ДУЖЕ БАГАТО. Вистачить всім.
Якій країні належить Інтернет ? Америці ? Ізраїлю ? Ні, Інтернет переданий в комерційне користування. Навіть найбільших співвласників ДУЖЕ БАГАТО, і багато рішень по експлуатації Інтернета їм доводиться вирішувати колегіально.

Перед тим, як знайомитись з передачею телебачення по мережі Інтернет, коротко згадаємо, які взагалі є технічні можливості для трансляції телебачення. Ми говоримо про телевізійну трансляцію в Україні.

ОТЖЕ.
Близько 15 мільйонів сімей, або, як кажуть статистики, “домогосподарств” в Україні дивляться телевізор. Не сумніваюсь, що мережу Інтернет вони також поважають, але телевізор дивляться.
Звідки вони беруть телевізійний сигнал ?

Близько 6.5 мільйонів домогосподарств міцно сидять на ефірному телебаченні. Багато з них можуть підключитись до якогось кабельного телебачення, або “поставити супутник”, але не роблять цього, бо ефірне телебачення безкоштовне, місцеве кабельне не завжди якісне, хоча завжди платне, і “супутник не всюди поставиш”. Особливість ефірного телебачення: більшість телеглядачів сидять нерухомо, як гриби, біля аналогового телевізійного сигналу, і досі не почали з тої самої антени дивитись цифровий сигнал. Їм коден день доказують по телевізору, що цифрове телебачення Т2 значно краще, ніж аналогове, і каналів стане не кілька, а близько 30, і якість зображення хороша, але людська інерція – штука серйозна. Лише після відключення аналогового сигналу ці люди куплять, нарешті, ефірні цифрові тюнери і почнуть дивитись цифрове телебачення Т2.
Ефірне телебачення – лише в межах тої країни, де воно транслюється, а також на невеликій відстані вздовж кордону. Інакше кажучи, українське ефірне телебачення – лише для жителів України.

Більше 5 мільйонів домогосподарств дивляться супутникове телебачення, і статистика каже, що кількість домогосподарств, які чесно оплачують супутникове телебачення, в десятки разів менша від вказаної кількості. Вважається, що, можливо, до 10 мільйонів домогосподарств можуть дивитись супутникове телебачення, але я легко зкоректую цю статистику: можуть, але не хочуть, і моя багатолітня робота в телевізійному сервісі це підтверджує. Багато телеглядачів, які встановили собі супутникову “тарілку”, з часом встачають інтерес до супутникового телебачення. Трохи набридає необхідність час від часу “перешивати” супутниковий тюнер, регулювати настройку “тарілки”, переналаштовувати тюнер, коли канали несподівано переходять на інші супутники і інші частоти. “Тарілка” продовжує висіти на хаті, але користі від неї вже мало.
Особливості супутникового телебачення: практично гарантоване пропадання сигналу під час дощу, снігу чи поганої погоди, необхідність регулярного “обслуговування” встановленого обладнання, і періодичні матеріальні витрати на це “обслуговування”. Кількість телевізійних каналів – кілька сотень, з них потрібні – кілька десятків.
Прийом телевізійного сигналу із конкретного супутника можливий лише в зоні покриття супутниковим сигналом від вказаного супутника. Площа покриття досить велика, вона в кілька раз більша, наприклад, від площі України.

Близько 5 мільйонів домогосподарств платять за кабельне телебачення і дивляться кабельне.
Особливості кабельного телебачення: воно завжди платне, воно не всюди якісне, воно слабо регулюється державними законами, кількість телевізійних каналів – як правило, кілька десятків, але може доходити і до сотні.
Кабельне телебачення – строго місцеве, в іншому населеному пункті може бути інший провайдер кабельного, зі своїми цінами, пакетами каналів, зі своєю якістю сигналу.

Відносно невелика кількість людей мають можливість дивитись телебачення через мережу Інтернет по протоколу IPTV, і не всі з них користуються такою можливістю.
Особливості IPTV-телебачення: мережа Інтернета для нормального перегляду такого телебачення повинна бути досить швидкою, хоча б 10 Мегабіт на секунду, і ця швидкість повинна справді підтверджуватись, а не лише бути “заявленою”. IPTV-телебачення платне, і не всі провайдери Інтернета забезпечують IPTV-телебачення, і телевізійні канали, які входять в той чи інший пакет IPTV, визначаються лише провайдером. Таке телебачення можна дивитись на комп’ютері, або з допомогою медіа-приставки на телевізорі, при цьому більшість медіа-приставок мають ті чи інші обмеження і незручності в користуванні.
IPTV-телебачення є строго місцевим, список телевізійних каналів і ціна залежить лише від місцевого провайдера Інтернета. Вважаємо, що IPTV-телебачення – це різновидність місцевого кабельного телебачення.

Сама назва IPTV означає “Internet Protocol Television, телебачення по протоколу Інтернета”.
Звідки транслюються телевізійні канали для IPTV-телебачення ? Компанія-провайдер Інтернета, яка протягнула в вашу квартиру свій кабель і дає вам Інтернет, одним із легальних способів (бо інакше візьмуть за задницю) отримує телевізійні сигнали тих каналів, які бажає транслювати своїм абонентам. Найчастіше компанія-провайдер бере цифровий телевізійний сигнал в форматі IPTV у того провайдера, від якого сама отримує Інтернет, щоб роздавати своїм абонентам. Над вашою місцевою компанією-провайдер стоїть більш могутній і швидкісний провайдер, який і сам бере Інтернет у того провайдера, що над ним. На вершині цієї цінної піраміди стоїть могутній Укртелеком, або одна із кількох дуже великих компаній, це не важливо.
То по яких каналах зв’язку в Інтернет “накачується” телевізійний сигнал дуже багатьох (ДУЖЕ БАГАТЬОХ) телевізійних каналів ? Це нам нецікаво, щоб все це детально описати, потрібна не стаття, а кілька технічних книг.

Ваш місцевий провайдер Інтернета за визначену регулярну оплату отримує У СВОГО ПРОВАЙДЕРА можливість приймати і роздавати вам по своїй мережі певну кількість телевізійних каналів, так званий “пакет”, або “плейлист”. Чим більше каналів в пакеті, тим вища ціна. Якість зображення може відповідати вимогам SD (стандартна чіткість) або HD (висока чіткість). Звук може транслюватись в звичайному режимі “стерео”, а може бути багатоканальний, і відповідати вимогам шумоподавлення Dolby.
Формально, ваш провайдер Інтернета може отримували відеосигнали різних телевізійних каналів з інших джерел, наприклад, із супутника, або навіть брати деякі канали із ефірного телебачення.
Ви – користувач Інтернета, ви можете у свого Інтернет-провайдера замовити доставку вам сигнала IPTV-телебачення за додаткову щомісячну оплату, а іноді ваш провайдер, не запитуючи вас, вже включив цю послугу в ваш пакет користувача. Які телевізійні канали додав провайдер до пакета IPTV-телебачення ? Такі, щоб цей пакет, по можливості, цікавив телеглядачів.

Корисно знати мінімальні технічні особливості IPTV-телебачення.
Варіант 1. Поточна трансляція відеопотока того чи іншого телевізійного канала. Що зараз передає канал, те ви бачите. Ну, точно так, як у “звичайному телебаченні”. Такий спосіб доставки телевізійного сигнала по можливості мінімально завантажує мережу Інтернет, бо кодові посилки, з яких зформується телевізійний сигнал, передаються “всім, і одразу”.
Варіант 2. Трансляція відеопотока “по запиту”, англійська назва “Internet Video on Demand (iVoD)“. Це коли ви дивитесь саме те, що хочете, і саме тоді коли хочете, і весь набір кодових посилок цього відеопотока передається сервером САМЕ ДО ВАС. Якби всі користувачі Інтернета одночасно захотіли дивитись IPTV-телебачення саме так, це відразу загальмувало би мережу Інтернет практично до повної зупинки. При такому варіанті IPTV-телебачення ви дивитесь “не те, що зараз показують”, а можете, наприклад, дивитись телевізійну передачу трохи пізніше, коли вам зручно, або дивитись не телепередачу, а вибраний вами фільм.
В обох варіантах зображення хороше, звук хороший.

Хороше закінчилось, ми переходимо до поганого.

Головне. Дуже можливо, що ввечері, коли ви налаштувались щось цікаве дивитись і отримувати задоволення, зображення від вашого IPTV-телебачення іноді завмирає, розсипається на квадратики, словом, діє вам на нерви. Нічого не поробиш ! Ваш провайдер Інтернета лише заявляє, що у вас швидкість 10 Мбод, або 20 Мбод, або 50 чи 100 Мбод, а в період значної завантаженості мережі швидкість безсовісно падає до 1-2 Мбод.
Мбод – це мегабіт на секунду, швидкість прийому інформації по мережевому кабелю, цю швидкість зручно рахувати в мегабітах за секунду.
Я вже вказував в статті, що 10 Мбод – це вже добре, але треба, щоб ця швидкість реально виконувалась, а не лише вказувалась в договорі між вами і компанією-провайдером.

Наступне. Як дивитись IPTV-телебачення ? Можна, звісно, дивитись його на власному комп’ютері, але тоді людина не сидить в зручному кріслі чи на дивані, а мусить дивитись телевізійний канал не там, де зручно, а там, де стоїть комп’ютер.
Можна купити до телевізора медіаприставку (медіаплеєр), але неприємності продовжуються.
Не всі медіаплеєри зручні в користуванні. Трапляються неприємні “заскоки” в цих плеєрах, наприклад, після вимкнення він може забути, з якої адреси в Інтернеті він брав плейлист. Вмикаєте плеєр, і знову вводите по буквах ту саму адресу. Більш дорогі медіаплеєри, ціною від 50$ і вище, традиційно не мають таких дрібних неприємних проблем.
Деякі медіаплеєри підключаються до вашого домашнього роутера через радіоканал WiFi. Начебто, зручно, але дуже великі шанси, що зображення буде іноді “заклинювати”, і вам доведеться міняти роутер на більш дорогий і швидкісний, а може, і медіплеєр доведеться міняти на кращий.
Іноді дорогий сучасний телевізор має роз’єм RJ45 для підключення до Інтернета, та ще й в телевізорі передбачений IPTV-протокол. Такий телевізор не буде додатково створювати вам проблеми з IPTV-телебаченням.

А ми нарешті прочитаємо про “нові, гігантські можливості IPTV-телебачення” ? Добре, я напишу і про це, але без зайвої помпезності.

У глядачів IPTV-телебачення завжди є програма передач по всіх каналах, ця програма передач називається EPG (Electronic Program Guide, електронна програма передач). Завжди можна подивитись, коли що будуть показувати. Правду кажучи, функція EPG доступна також і в цифровому ефірному, цифровому кабельному і супутниковому телебаченні.
Передивляючись будь-який канал, ви можете його “поставити на паузу”, піти попити чаю, потім прийти і дивитись з того самого місця, ви можете дивитись телевізійний канал “із зміщенням в часі”, це функція “time-shift (зсув в часі)”. Та сама функція є в тюнерах для цифрового ефірного, цифрового кабельного і супутникового телебачення.
Ви можете через спеціальне меню “замовляти” саме ту передачу, чи фільм, який хочете. Так, ви це можете, АЛЕ НЕ У ВСІХ ПРОВАЙДЕРІВ.

НАЙГІРШЕ. Що робити, коли провайдер не забезпечує функцію IPTV, а ви все одно хочете ? А хто сказав, що треба купувати IPTV-телебачення саме у вашого місцевого провайдера ? В Інтернеті можна знайти більш серйозних провайдерів IPTV-телебачення, і отримувати сигнал від такого “глобального” провайдера.
Способи оплати такому провайдеру давно пророблені, а радості все одно нема ! Адже для того, щоб ви дивились таке IPTV-телебачення, кожна кодова посилка від провайдера до вас повинна пройти через вашого місцевого провайдера, іншого шляху немає, і якщо місцевий провайдер недостатньо швидкий, зображення все одно може завмирати чи розсипатись на квадратики.

А тепер – принципове “хочу і буду“. Що робити, коли ви хочете “дивитись телебачення через Інтернет”, але щоб нічого і нікому не платити ?
Про вас подумали. Є і така можливість. Не дуже зручно, але є.

Багато телевізійних каналів, хоча не всі, можуть транслювати свій сигнал в Інтернеті через особистий сайт телеканала. Протокол IPTV при цьому не потрібен, зображення може формуватись через протоколи RTMP, RTMPT, HTTP. Це зовсім не IPTV-телебачення, його більш правильно назвати “Інтернет-телебачення (Internet-TV)”. Не біда, якщо назви Інтернет-протоколів вам не знайомі. Дивитись телевізійні канали можна, і безкоштовно, але обмежень ще більше.
По-перше, якість зображення вже не відповідає вимогам SD, чи HD, а відповідає вимогам “досить з вас і цього“.
По-друге, на кожному сайті треба по-інакшому добиратись до online-сигналу, іноді треба попробувати інший браузер (наприклад, відставити Firefox і перейти на Chrome), іноді через меню сайта треба пробувати різні “програвачі”, десь буде працювати Adobe Flash Player, а десь він принципово працювати не буде.
Не кожна медіаприставка “візьме” протокол HTML5, більше шансів дивитись це телебачення на комп’ютері, або на дорогій, досить універсальній медіа-пристоавці.
Попробував пошукати в Інтернеті сайти українських телевізійних каналів, які транслюють свій сигнал on-line в інтернеті, і безкоштовно.
Ось подивіться, багато каналів познаходив.

UA:Перший – 1tv.com.ua/live#ua
1+1 – 1plus1.ua/online
а також ціле сімейство сайтів цієї медіагрупи:
1+1 – 1plus1.video/tvguide/1plus1/online
1+1 International – 1plus1.video/tvguide/1plus1in/online
2+2 – 1plus1.video/tvguide/2plus2/online
ТЕТ – 1plus1.video/tvguide/tet/online
ПлюсПлюс – 1plus1.video/tvguide/plusplus/online
Бігуді – 1plus1.video/tvguide/bigudi/online
Уніан – 1plus1.video/tvguide/uniantv/online

а ось наступні:
Інтер – inter.ua/uk/live
ICTV – ictv.ua/ua/online
5 канал – www.5.ua/live
Україна – kanalukraina.tv/ua/online
НТН – ntn.ua/uk/live
К1 – www.k1.ua/uk/live
ZIK – zik.ua/tv/teleprograma
Espreso – espreso.tv/stream

Не знайшов офіційної трансляції On-line багатьох каналів: Новий канал, СТБ, К2, Ентер-фільм, Індиго, Мега, НЛО. Мабуть, погано шукав.

Щоб мені і вам легше було шукати, на сайти телевізійних каналів зверху “сідають” сайти-паразити. Дуже корисні паразити, наприклад, на початок 2018 року успішно працює такий собі XITTV.NET. Не сумнівайтесь, він не вічний, і якщо він кудись пропаде, з’являться інші.

Для тих, у кого дуже мобільний Інтернет, нагадую: година телевізійного перегляду “з’їдає” приблизно 200 Мбайт трафіку.

Ось таке воно, не занадто зручне і не занадто комфортне “Інтернет-телебачення”. Але добре знаю, що і воно комусь може знадобитись, когось зможе виручити, коли інші джерела TV-сигналу недоступні.
Дякую за увагу.

Всім бажаючим продаємо наш інформаційний архів

Ви можете замовити бандероль з чотирма DVD-дисками, на яких ВСІ наші схеми, мануали, вся додаткова інформація. Вартість замовлення в межах України 200 грн при замовленні звичайною поштою, або 220 грн при замовленні через Нову пошту. Оплата - на вашій пошті при одержанні бандеролі.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення дисків треба перейти НА ЦЮ СТОРІНКУ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)