DVB-T2 – ефірне цифрове телебачення в Україні

Технічна та довідкова інформація користувачам для прийому цифрового ефірного телебачення в стандарті DVB-T2 або, як коротко називають, телебачення Т2. Отключение аналогового телевидения, Цифровое телевидение Т2 dvbt2 dv3t2, Украина вопросы ответы как настроить тюнер инструкция, как подключить т2. Digital terrestial TV DVB-T2.
Це – пояснююча стаття для телеглядачів, які хочуть більше дізнатись про прийом в Україні безкоштовного цифрового ефірного телебачення в стандарті DVB-T2 , або, як коротко називають, телебачення Т2.
Також не забуваємо про цифрове кабельне телебачення DVB-C, для бажаючих –  СТАТТЯ ПРО КАБЕЛЬНЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ.

Тема нашої статті :
1. Як налаштувати і приймати ефірне цифрове телебачення DVB-T2 в Україні.
2. Які антени придатні для DVB-T2.
3. Карта покриття Т2.
4. Довідкова інформація про прийом цифрового ефірного телебачення
5. Які тюнери для цього потрібні.

Антена – це саме головне для прийому цифрового ефірного телебачення Т2.
Я цю фразу повторюю в кожній своїй статті на тему Т2, щоб ви не забули. Дехто з вас лише планує почати дивитись цифрове ефірне телебачення, дехто пробує, але ще нічого не бачить, дехто бачить, але не всі канали, а у декого канали іноді пропадають, або зображення розсипається на квадратики. Стаття досить універсальна, вона для вас всіх.
Продовжуємо.

Отже, що таке ефірне цифрове телебачення Т2, і як його дивитись ? Чим воно відрізняється від кабельного і від звичного ефірного аналогового ?
Кабельне – незважаючи на кількість каналів, воно є місцевим, і завжди платним. Сигнал формується якоюсь місцевою компанією-провайдером, і роздається телегляджачам ПО КАБЕЛЮ в межах населеного пункту, де працює компанія-провайдер. Компанія щомісяця отримує оплату від своїх абонентів, частину грошей компанія платить за право офіційно ретранслювати сигнали телевізійних каналів. Кабельне телебачення може бути цифровим або аналоговим.
IPTV-телебачення, здавалося б, дуже відрізняється в технічній реалізації від кабельного телебачення, але організаційно – це те ж саме. Місцева компанія-провайдер, яка заодно роздає Інтернет в межах якогось населеного пункту, формує також IPTV-пакет телевізійних каналів і роздає за оплату своїм абонентам. IPTV-сигнал надходить до своживачів лише по місцевій мережі Інтернет. IPTV-телебачення завжди цифрове.
Супутникове телебачення капає на нас зверху, із трансляційних супутників, які висять над екватором Землі. Воно є платним, іноді деякі канали транслюються безкоштовно, або транляція безкоштовна завдяки пакетам крадених BISS-кодів. Супутникове телебачення в наш час лише цифрове.
Ефірне телебачення. Прийом йде на антену, яка в найгіршому варіанті кімнатна, а краще, коли вона зовнішня. Така ефірна антена розміщується або всередині приміщення (це не дуже добре), або за межами приміщення, на даху, на стіні, на горищі (ці варіанти кращі), лише в найпростішому випадку це кімнатна антена, я терпеливо нагадую, що це поганенький варіант.
Люди консервативні, які не хочуть ніяких змін, і досі дивляться через свою антену звичний аналоговий сигнал, хоча можуть з тої самої антени дивитись цифровий сигнал, там каналів багато, і якість чудова.
Саме головне: не “телебачення замінюється на якесь цифрове”, а лише змінюється спосіб трансляції ефірного телевізійного сигналу, аналоговий сигнал замінюється на цифровий.

Для телебачення Т2 не потрібно ніяких особливих схем підключення антени !
Ніяких платних карточок декодування !
Антенний сигнал замінюється з аналогового на цифровий. З тою самою ефірною антеною, з тим самим телевізором вже не кілька каналів, а близько 30, якісно і безкоштовно. Для ненових телевізорів доведеться купити тюнер.
Просто читаємо далі.

Інформаційна довідка, щоб не було неясностей:
Ніякі зміни в ефірному телебаченні не впливають на кабельне чи супутникове телебачення.
Ніякі зміни в кабельному телебаченні не впливають на ефірне чи супутникове телебачення.
Ніякі зміни в супутниковому телебаченні не впливають на ефірне чи кабельне телебачення.
Будуть лише “перетікання” частини телеглядачів від супутникового і кабельного на цифрове ефірне, бо воно безкоштовне, якісне, і каналів немало.
Для телебачення Т2 не потрібна супутникова “тарілка”.
Прийом йде на звичайну домашню антену, і добре, коли ця антена зовнішня, а не кімнатна.
Ефірне телебачення гарантовано залишиться лише цифровим, бо аналогову трансляцію відключать.
Для перегляду цифрового телебачення придатний будь-який телевізор, від старого чорно-білого лампового до сучасного LCD-телевізора.
Для тих, у кого проблеми і неясності з прийомом телебачення Т2: читайте далі, і ваші проблеми буде вирішено.

Цифрове ефірне телебачення – це близько 30 безкоштовних каналів, незважаючи на брехливу істерику одного із телевізійних каналів.
Є у нас такі канали, нічого не поробиш…


“Підключення до цифрового телебачення” – це лише популярний вислів, який повторюють на телебаченні, а насправді – купив ефірний цифровий тюнер, правильно під’єднав до антени і до телевізора, і правильно налаштував. Підключив, і дивлюсь.
Може, хтось хоче більш детально прочитати про кабельне телебачення, або переживає, що кабельне телебачення зникне ? Ці читачі можуть більш детально почитати ПРО КАБЕЛЬНЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ.

Що змінюється після того, як ви почнете від своєї домашньої антени дивитись цифрове телебачення DVB T2 ?
Те, що каналів стане близько 30, ви вже знаєте. Для прийому цифрового телебачення потрібно або мати сучасний телевізор, який розуміє цифровий сигнал DVB-T2. і до якого не треба додаткового тюнера, або до звичайного, будь-якого телевізора потрібно докупити ефірний цифровий тюнер і підключити його до аудіо-відеовходу телевізора, так само, як колись ви підключали відеомагнітофон до телевізора. Немає відеовходу у вашого телевізора ? Для вас є спеціальні, дорожчі тюнери з підключенням до антенного входу телевізора.
Вартість звичайного, найдешевшого ефірного тюнера Т2 на 2018 рік – близько 300 грн (є й дорожчі варіанти). Телевізор необхідно переключити на відеовхід. Антену підключите до тюнера, тюнер налаштуєте на телевізійні цифрові канали.

Детальніше про підключення тюнера до телевізора
Сигнал з відеовиходу тюнера подаємо на відеовхід телевізора. Аудіо-відеовхід телевізора може бути в вигляді роз’ємів RCA, їх ще називають “тюльпан”, а може бути в вигляді роз’єма SCART (СКАРТ), це не важливо.


На сучасних телевізорах є навіть роз’єми HDMI для сигналу високої якості, в такому разі краще підключатись через них.
Не забудьте ! Якщо ваш телевізор має вхідний роз’єм HDMI, а ваш тюнер, я впевнений, має такий вихідний роз’єм, то краще підключати тюнер до телевізора саме через HDMI, це дає трошки кращу якість зображення, хоча зображення і так непогане. Більш детально з інтерфейсом HDMI можна ознайомитись в статті про HDMI.
Ваш телевізор не має роз’єма HDMI ? Не біда, підключите через звичайний відеовхід.
Ваш телевізор не має навіть відеовходу ? Все одно підключите, я нагадую, що є тюнери, які можна підключати до телевізора через антенний вхід. Читаємо далі.
До антенного входу цифрового тюнера, нагадую, потрібно підключити звичайну ефірну антену. Не супутникову “тарілку”, а просто антену. Не “особливу цифрову”, як розказують в магазинах, а просто ефірну антену.

Якщо про чули, що телебачення Т2 транслюється з супутника “Астра”, то це правда, але це не для нас. Сигнал Т2 ми приймаємо з найближчої трансляційної вишки в дециметровому діапазоні. На звичайну ефірну антену, а не супутникову.

Показую на малюнку, як приймати сигнал цифрового ефірного телебачення. Приблизно так:


Хочете дивитись ефірне цифрове телебачення – мусите мати хорошу ефірну телевізійну антену.
Не кусок дроту від телевізора до вікна, і бажано, щоб не симпатичну кімнатну антену. Думаю, що вам краще було би змонтувати хорошу зовнішню антену, розмістивши її на балконі, або просто за вікном. Хочете почитати про антени ? Тоді Вам – стаття про АНТЕНИ .
У вас не всі канали приймає, або нічого не приймає ? Вам також ПРО АНТЕНИ .
Якщо перші пояснення занадто прості для вас – це добре, я за вас радий.
Може, перші пояснення трохи незрозумілі ? Напишіть в коментарях, що саме незрозуміло. Я регулярно адаптую статтю під ваші свіжі запитання. Самі запитання потім видаляю.

Запитання та відповіді
– Для яких читачів написана стаття ? Чому деякі зрозумілі речі повторюються в статті кілька раз ?
Відповідь: Стаття орієнтована для телеглядачів, які погано дружать з технікою, які ще мало знайомі з цифровим телебаченням, і хочуть детально з ним ознайомитись, а також на телеглядачів, які вже трохи дивляться цифрове телебачення, і вже налетіли на якусь проблему, і хочуть її вирішити.
Ті читачі, які ще менше знають про ефірне цифрове телебачення, можуть спочатку ознайомитись із деякими початковими запитаннями і відповідями на цю тему, для них є  ПОЧАТКОВА СТАТТЯ . Якщо хтось вважає, що в статті повторюються одні і ті самі прописні істини, то це справді так. Я мушу повторювати деякі важливі фрази, бо людська неуважність, як правило, нескінченна. Прочитав статтю, а потім запитує в коментарях: то яку кімнатну антену купити ? Ці коментарі повторюються, я їх видаляю.

– Коли в Україні відбудеться остаточний перехід на цифрове телебачення і буде відключений аналоговий сигнал ?
Відповідь: згідно представлених фотоматеріалів, в Україні для цього проведена значна підготовка.


Так що перехід на цифрове ефірне телебачення відбудеться обов’язково. Коли аналоговий сигнал буде відключений ? На це гостре запитання наша влада, вже не раз давала тупу відповідь: відключення відкладується. .Відключення буде, і воно може бути поступовим, початок відключення заплановано з липня 2018 року.

– Чи правильно я зрозумів ? Чим відрізняється безкоштовне IPTV-телебачення від безкоштовного T2-телебачення ? Лише тим, що Т2-телебачення передається повітрям, а IPTV-телебачення по Інтернету, кабелем ?
Дивно, але дехто і досі вірить в безкоштовне і вічне IPTV-телебачення. Тут ось в чому справа. Будь-який телевізійний канал має право і має можливість транслювати себе безкоштовно в форматі IPTV по мережі Інтернет, і при цьому бути доступнм для безкоштовного перегляду в усьому світі, але лише в тому випадку, якщо цей канал має нескінченне джерело грошей. Сувора реальність знижує “безкоштовне IPTV” практично до нуля, і якщо ви щось чули про “плейлисти безкоштовного IPTV“, то рекомендую облизатись і більше про це не згадувати. Із такого гігантського списку телевізійних каналів лише кілька десятків ви зможете бачити через Інтернет по протоколу IPTV, і це зовсім не ті телевізійні канали, які ви хотіли би бачити, і ненадовго, бо ці “інформаційні дірки” в трансляції IPTV досить швидко закриваються. IPTV-телебачення, яке можна бачити через мережу Інтернет, впевнено стає платним.
Не сперечайтесь. Я добре знаю, що є сайти, які стабільно дозволяють безкоштовний перегляд багатьох телевізійних каналів по пережі Інтернет. Задно ці сайти наполегливо штовхають телеглядачам різноманітне рекламне непотріб’я, рекламу тоталізаторів або платної порнухи. Саме за рахунок такої реклами ці сайти існують.
Зрештою, почитайте статтю  про IPTV.
Ефірне телебачення в стандарті Т2 спеціально створено для того, щоб бути безкоштовним, і даремно порівнювати його з платним телебаченням.

– Хіба немає повністю безкоштовного телебачення через засоби Інтернету, і щоб без реклами ? Я сам регулярно дивлють на комп’ютері.
Так, деякі канали транслюють свої передачі через особистий сайт канала, із пониженою якістю, інакше дуже виростає нагрузка на сервер телевізійного канала. Ви без проблеми можете дивитись ці канали через Інтернет.
Також існують сайти, які начебто дають “дуже багато телевізійних каналів, і безкоштовно”. Насправді ці сайти регулярно змінюються, зникають, або стають платними. Може, хтось пам’ятає безкоштовний DIVAN.TV, то забудьте, безкоштовність закінчилась. Зараз, наприклад, на початок 2018 року досить непогано працює сайт XITTV.NET але не сумнівайтесь, він також як-небудь “зміниться”. Про  “телебачення через Інтернет” також рекомендуємо почитати. Звичайна пояснююча стаття, без зайвих технічних тонкощів.

– Скільки коштує підключення до Т2 ? Безкоштовно, не потрібні юридичні оформлення і договори. Бажаючі купують собі цифрові ефірні тюнери, підключають до своїх телевізорів, а якщо телевізор розрахований на прийом сигналу в стандарті DVB-T2, то тюнера не треба, дивитись можна і без тюнера.

– Я раніше не бачила на своєму телевізорі цифрові безкоштовні ефірні каналі, але прийшов знаючий хороший друг і налаштував, і тепер я ці цифрові канали бачу. Напишіть, як це зробити на будь-якому телевізорі.
Як бачите, є і такі “мнєнія”. До 2015 року цифрова трансляція в Україні завдяки донецькій банді була закодована, а тепер трансляція не закодована, вона вільна, і відкрита. Нагадую, якщо телевізор може сам, без тюнера приймати цифровий ефірний сигнал Т2, то можна налаштувати його на цифрові ефірні канали, і дивитись.
Всі інші телевізори бажають, щоб до них докупили ефірний цифровий тюнер.

– Навіщо ця цифрова трансляція T2 замість аналогової ?
Відповідь: Весь світ переходить на цифрову трансляцію телебачення, і Україна також. Перехід помаленьку відбувається вже кілька років. Хто розсудливий і не впертий, той перейде на цифровий сигнал вже сьогодні, або найближчого тижня, а більш вперті будуть сидіти, прив’язані своєю звичкою до аналогового сигналу, доки аналоговий ефірний сигнал не буде відключений, а тоді аварійно шукатимуть, де купити цифровий тюнер, щоб дивитись цифровий сигнал телебачення.

– Телебачення Т2 дає вихід в Інтернет ?
Відповідь: Я знаю про цей брехливий рекламний трюк на деяких сайтах. Ніколи, ніде і нікому телебачення не дає ні виходу, ні входу в Інтернет. Деякі тюнери мають доступ до деяких медіа-ресурсів Інтернета, ЯКЩО ІНТЕРНЕТ У ВАС ВДОМА ВЖЕ Є.
Ефірне телебачення не займається вашим Інтернетом.
Ефірне телебачення транслює вам телевізійні канали нашої країни, щоб ви їх дивились.

– У мене прийом цифрового сигналу поганий. Має бути близько 30 каналів, а приймає лише 8, або 16, або 24. Що робити ? Яку треба кімнатну антену ?
Відповідь: Я не бажаю чути про кімнатну антену. Якщо ви вперто бажаєте кімнатну антену, то просто читаєте ПРО АНТЕНИ.  Якщо хочете покращити прийом цифрового ефірного сигналу, то читаєте ПРО АНТЕНИ .
Взагалі, про свої проблеми з прийомом цифрового ефірного телебачення додатково читаєте В СТАТТІ ПРО АНТЕНИ .

– У мене лише кілька запитань, і всі безтолкові:
Чи існують спеціальні кімнатні антени для хорошого прийому Т2 ?
Чи можна підсилити сигнал з допомогою ртуті або магніта ?
Чи допомагає CFA-антена або EH-антена ?
Чи треба щомісяця платити за телебачення T2 ?
Чм можна перейти на цифрове ефірне телебачення, але щоб не Т2 ?
Чи можна на звичайний, не новий телевізор, і без додаткових тюнерів приймати телебачення Т2 ?
Чи існує “внутрішній” цифровий тюнер, який можна впаяти в старий телевізор ?
Чи буде телевізор, в якому передбачений стандарт Т2, показувати без антени ?
Відповідь на всі ці запитання: НІ ! Категоричне Ні.

– Який ви рекомендуєте тюнер ?
Та нормальні ці тюнери ! Але ознайомтесь із статтею ПРО ТЮНЕРИ.

– Мені лише взяти нову прошивку для тюнера. Де вона ?
Відповідь: Деякі морально застапілі тюнери колись випускались із багатьма недоліками і недоробками, покращені прошивки для них є в Інтернеті, а про  тюнери також можете почитати. Але абсолютна більшість сучасних тюнерів не потребують оновлення програмного забезпечення (нових “прошивок”).

– Нова прошивка покращить прийом сигналу ?
Не покращить ніде, і ніколи. В новій “прошивці” до будь-якого тюнера чи телевізора будуть виправлені якісь дрібні недоліки програмного забезпечення, а прийом телевізійного сигналу в будь-якій прошивці не стане кращим. Він покращиться, якщо ви попрацюєте над антеною.

– Але ж є навіть форуми, де обговорюється, які прошивки дають кращий прийом. Чи ви про них не знаєте ?
Та знаю. А ще є форуми про позбавлення від целюліту, омолоджування на десятки років, про неробські робочі вакансії з гігантською зарплатою. Люди з обмеженим інтелектом мусять товктись на якихось форумах, і я не заперечую, що такі форуми для них є.
Але телевізійний ефірний сигнал покращує лише хороша, вузьконаправлена, правильно виставлена антена з хорошим кабелем.

– Скільки в Україні транслюють цифрових каналів ?
Відповідь: Має бути не менше, ніж 28, але може бути трохи більше. Вздовж кордонів також можливий прийом некодованого цифрового телебачення наших сусідів.

– Якість зображення Т2 справді краща ?
Відповідь: Якість значно краща. Немає “зашумленості” і подвоєння зображення на екрані, що часто буває при ефірному аналоговому сигналі.

– Чому зберігається стара проблема: на своєму старому телевізорі я бачу більшість каналів “стиснутими” справа і зліва, а на новому, сучасному телевізорі деякі канали розтягнуті в сторони, і обличчя людей занадто широкі ?
Відповідь: На теперішній час, якщо ви дивитесь звичайний, неновий телевізор з пропорцією екрана 4:3, то більшість каналів ви бачите стистутими з боків, це правда. Далі починається “хто в ліс, хто по дрова”. Пояснюю.
Якщо ви дивитесь кабельне телебачення, то деякі кабельні провайдери на свій розсуд передають деякі канали додатково стиснутими зверху і знизу, і пропорції зображення стають нормальними на екрані з пропорціями 4:3, але дуже розтягуються на сучасному телевізорі з пропорціями екрана 16:9. Почекайте ще трохи, ці незручності ненадовго.
Йде поступовий перехід на формат телевізійної трансляції з пропорціями 16:9, більшість каналів вже перейшли на цей формат, але деякі ще не перейшли. Саме на цих каналах ви бачите на сучасному телевізорі трохи розширене зображення. Цього неприємного ефекту немає, якщо ви дивитесь зображення для формату 16:9 на телевізорі з такими самими пропорціями екрана.
Телебачення повністю перейде на формат 16:9, саме такі пропорції екрана у сучасних телевізорів.
Наприклад, ви бачите на сучасному телевізорі таке зображення:


А якщо ви дивитесь кінескопний телевізор, зображення вже буде таким:


Це не естетично і не сексуально. Щоб вас не дратувало таке звужене зображення, для тих, хто дивиться телевізор з пропорціями екрана 4:3, підготовлений приємний сюрприз. Ви можете в вашому цифровому тюнері поставити формат вихідного відеосигналу не 4:3, і не 16:9, а Letter Box 4:3 (в деяких тюнерах Letterbox), і ви з приємним здивуванням побачите, що на вашому телевізорі з форматом екрану 4:3 вже немає цифрових “звужених” телевізійних каналів. Зображення стане ось таким:


А власники сучасних телевізорів з екраном 16:9 поставлять вихідний сигнал тюнера на формат 16:9, і будуть бачити пропорційне, нормальне зображення на весь екран. Не стиснуте і не розширене. З часом навіть кабельні компанії злегка порозумнішають (не всі, на жаль, бо не зміниться “Воля-кабель”) і перестануть змінювати формат телевізійної трансляції деяких каналів на свій розсуд.

– Як добитись найкращої якості зображення при прийомі цифрового телебачення ?
Відповідь: Ви про якість чи про комфорт ? Надійний прийом цифрового сигналу, а значить, комфортний перегляд телебачення, залежить від антени. А якщо говорити про якість, то найкраща якість – якщо використовувати не зовнішній цифровий тюнер, а телевізор з вбудованим цифровим тюнером, або якщо сигнал від зовнішнього цифрового тюнера до телевізора передається через відеовхід HDMI.

– Зовнішній цифровий ефірний тюнер треба впаювати в телевізор ?
Відповідь: Ні, його досить купити, правильно підключити, поставити десь біля телевізора і налаштувати на канали. Треба підключити цей тюнер до аудіо-відеовходу телевізора, згідно інструкції. Канали будете перемикати не пультом від телевізора, а пультом від цього тюнера.

– “Зовнішній” – це як ? Він знаходиться надворі, біля антени ?
Відповідь: Ні, зовнішній – це той, що стоїть біля телевізора, а не впаяний в телевізор.

– А можна тюнер ставити на телевізор ?
Відповідь: Бажано ставити його не біля самого телевізора. Деякі телевізори є джерелом радіоперешкод для тюнера, особливо, якщо телевізійний сигнал слабкий.

– Як добитися кращого рівня сигналу і якості сигналу ?
Відповідь: Антена ! Антена ! Не якийсь “додатковий чи особливий підсилювач”, не якась “спеціальна плата” і ніяка не “нова прошивка”, а правильний вибір антени і точки розміщення антени.

– Скільки телевізорів можна дивитись від одного тюнера ?
Відповідь: Один телевізор – один тюнер. До кожного телевізора свій тюнер. А телевізор, який розуміє стандарт DVB-T2, буде показувати цифрове ефірне телебачення і без тюнера.

– Антену також треба окрему для кожного телевізора ?
Відповідь: Ні, все передбачено, щоб одна хороша антена обслуговувала вам кілька ваших тюнерів. В тюнері є не лише антенний вхід, а також антенний вихід, і він для того, щоб з нього можна той самий антенний сигнал подати на інший тюнер, або на телевізор.

– При підключенні антени до тюнера на екрані надпис: “Перевантаження антени”. Що там перевантажується ?
Відповідь: Нічого в антені не перевантажується. В меню тюнера у вас ввімкнена подача напруги живлення на антену, а антена у вас, я впевнений, пасивна, не має підсилювача і не потребує живлення, лише даремно навантажує блок живлення тюнера.
Для пасивної антени не потрібно з тюнера на антену подавати живлення, ця опція в меню тюнера має бути вимкнена. Для активної антени, це антена з підсилювачем, ця опція корисна, але лише в тому випадку, якщо підсилювач антени живиться від напруги 5 Вольт, які на антену подає тюнер. Якщо у вас окремий, зовнішній блок живлення антенного підсилювача, то подачу живлення з тюнера треба вимкнути.

– Чи можна підключити тюнер не до телевізора а до комп’ютера, в якому є внутрішній телевізійний модуль з аудіо-відеовходом ?
Відповідь: Чому лише до комп’ютера ? Цифровий телевізійний тюнер має аудіо-відеовихід, значить, його можна підключити кабелем до будь-якого медіа-пристрою, який має аудіо-відеовхід.

– Як правильно підключити антену до супутникового тюнера, щоб він також показував канали Т2 ? Де купити супутниковий тюнер Т2 ?
Відповідь: На жаль, запитання безтолкові, а я мушу відповісти трохи спрощено.
Ваш недорогий супутниковий тюнер, який вам поставила якась місцева “компанія” або місцевий “спеціаліст”, не буде заодно приймати і ефірне телебачення. Ні аналогове, ні цифрове. Супутниковий тюнер не приймає ефірний сигнал. Ефірний тюнер не приймає супутниковий сигнал.
Краще порівняємо супутникове телебачення і ефірне цифрове телебачення.
– на супутникову “тарілку” ви бачите ДУЖЕ БАГАТО “безкоштовних” українських і зарубіжних каналів, а в ефірному телебаченні ви бачите близько 30 безкоштовних українських каналів. Тут начебто вигідніше супутникове телебачення.
– “безкоштовні” супутникові канали є безкоштовними умовно, установщик супутникового телебачення наперед прошив в супутниковий тюнер багато крадених кодів, щоб телебачення було для вас “безкоштовним”. Подивіться супутникове телебачення хоча б рік, приблизно половина каналів за цей час для вас кудись зникне. Установщик супутникового телебачення прийде до вас і знову прошиє вам крадені коди, але вже за гроші, і пояснить, що деяких каналів вже не буде, бо вони з іншого пакета, і дивіться те, що є, і в тому наборі, який є, бо все трохи змінилось. Зміни будуть регулярно, супутникове телебачення – це “живий організм”. А звичайне цифрове ефірне телебачення стабільно залишається з вами, і безкоштовно.
– супутникову “тарілку” доведеться переналаштовувати після сильних вітрів, після весняної відлиги, це не проблема, прийде установщик і за гроші все зробить. З ефірним цифровим телебаченням таких проблем немає.
– під час дощу чи снігопаду у небагатьох телеглядачів, які приймають дуже слабкий ефірний цифровий сигнал або використовують поганеньку антену, зображення буде пропадати чи розсипатись на квадратики. На супутниковому телебаченні цей неприємний ефект буде у всіх, і гарантовано.
– загальна тенденція супутникового телебачення – платних каналів буде ставати більше, безкоштовних – менше, і захист платних каналів від копіювання кодів і паролів буде ставати міцнішим. Ефірне телебачення у нас в Україні і в інших країнах є і буде залишатись безкоштовним. Воно для того існує, щоб бути безкоштовним.

– Я новачок. Наскільки складно самостійно встановити і налаштувати прийом цифрового телебачення з зовнішньої антени, в порівнянні з тим, щоб самостійно встановити і налаштувати супутникове телебачення ?
Відповідь: Встановлення зовнішньої ефірної антени для цифрового телебачення в кілька раз легше, і дуже часто набагато безпечніше, ніж встановлення супутникового обладнання. Немає потреби висіти на якійсь саморобній страховці на значній висоті біля стіни будинку і виконувати точне і досить довге налаштування. Немає потреби хоча б раз на рік трохи підрегулювати встановлене обладнання, а також платити за “перешивання” каналів на тюнері, чи самому “перешивати”.
Якщо вже все змонтоване, а досвіду у вас немає, то налаштування ефірного цифрового телебачення, я думаю, в 100 раз легше, ніж налаштування супутникового телебачення.

– Прошу детально і зрозуміло про “прошивання” супутникового тюнера Що, як і навіщо ?
Відповідь: Та дуже просто ! Можна дістати довжелезні таблиці з BISS-кодами та іншими необхідними параметрами телевізійних каналів, посидіти цілий день біля телевізора, і вручну записати всі ці таблиці в тюнер, далі супутниковий тюнер приймає багато цих каналів. А можна, щоб за кілька хвилин і 50 гривень це зробили на спеціальному обладнанні, або прийшли до вас додому і зробили це за кілька хвилин і вже за 200 грн.
А чому треба час від часу “перешивати” ? Та тому, що змінюються ці таблиці. Пройшов рік, а то й пів-року, і деякі канали вже “не показує”, от і йди на “перешивання”, або змінюй вручну.

– Прошу детальніше про старі телевізори, які не мають відеовходу.
Відповідь: Ця проблема вирішується придбанням тюнера з вбудованим радіочастотним модулятором, наприклад, Openbox T2-02M HD, або World Vision Premium. Вони є в продажу, і будуть також з’являтись інші моделі. Такий тюнер підключається в антенне гніздо телевізора, а сам телевізор треба настроїти на робочу вихідну частоту цього самого модулятора. В інструкції до тюнера цей модулятор може називатись ВЧ-модулятор, або RF-out.
Якщо тюнер без ВЧ-модулятора вже куплений, можна додатково придбати окремий радіочастотний модулятор, популярне технічне маркування – FR RCA. Дуже часто такі модулятори не дуже якісні, але з ними є шанс одержати пристойне зображення. Зрозуміло, що тюнер із вже вбудованим модулятором – це кращий і простіший варіант, ніж додатковий модулятор. Більш детально почитаєте в статті   ПРО ТЮНЕРИ.
Коротше кажучи, будь-який телевізор може з допомогою тюнера показувати цифрове телебачення.
Зауваження: Якщо у вас є старий відеомагнітофон або записуючий відеоплеєр, і вам для перегляду цифрового телебачення потрібен модулятор, питання модулятора вирішується безкоштовно: можна сигнал з цифрового тюнера подати на аудіо-відеовхід цього відеомагнітофона, а сигнал з антенного виходу відеомагнітофона подати на антенний вхід телевізора, і настроїти телевізор на прийом сигналу від цього відеомагнітофона. Сам відеомагнітофон нехай стоїть ввімкненим в положенні “Стоп”.
Навіщо ? Ви таким способом використовуєте внутрішній радіочастотний модулятор відеомагнітофона, цей модулятор традиційно якісний, він у вас вже є, його не треба купувати.
Можна також трохи переробити ваш старий телевізор, додавши до нього відеовхід, таке рішення краще, але складніше.
Найпростіше рішення для телевізорів без відеовходу – купити тюнер із радіочастотним модулятором.

– Мені казали в магазині, що до сучасного телевізора можна підключити лише одне джерело сигналу: або кабель, або супутник, або антену.
Відповідь: Просто існують телевізори, у яких лише один відеовхід. А є телевізори, в яких кілька відеовходів. А є такі, що не мають ні одного. Якщо в телевізорі, наприклад, два відеовходи, то можна підключити два джерела сигналу, і ще одне – через антенний вхід. Є також додаткові (правду кажучи, китайські і незручні) комутатори відеовходів. Словом, проблеми немає.

– Де купити ефірний цифровий тюнер для стандарту DVB-T2 ?
Відповідь: Всюди. В більшості магазинів вам попробують продати тюнер по завищеній ціні. В магазинних списках він може називатись “ресивер”. Це не те, що в автомобілі, лише назва подібна. Англійське слово “receive” (ресів) – приймати, “tune” (тюн) – налаштовувати. До речі, значення слова “тюнінг” тепер зрозуміле. Це “налаштовування”.

– Купив тюнер, підключив. Як налаштувати ?
Стаття не гумова. Вам – стаття про  ПЕРЕХІД НА ЦИФРОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ.

– Що буде, коли до ввімкненого телевізора підключати тюнер, або відключати тюнер ?
Щось, дуже можливо, згорить. Або згорить якийсь блок в телевізорі, або згорить тюнер.
Будь-які підключення і відключення будь-яких пристроїв до телевізора – лише при вимкненому живленні. Інакше можете щось зіпсувати, а ремонт коштує грошей.

ЗБЕРЕЖЕМО ІСТОРІЮ !
Непотрібне кодування ефірного цифрового телебачення в Україні вже відмінене, і припинене 1 січня 2015 року.
Кодування було введено в 2012 році, при режимі Януковича. Незважаючи на непотрібність кодування, воно було прийнято в Україні, і забезпечило надзвичайно великі додаткові доходи компанії “Зеонбуд”, власниками якої є:
33% — син Януковича Олександр, 33% — Дмитро Фірташ, 33% — Ринат Ахметов
Хто має сучасний телевізор, який розуміє цифровий формат DVB-T2, той міг з 2012 року дивитись цифрове ефірне телебачення лише при наявності CAM-модуля (це англійське скорочення Condition Access Module, тобто модуль умовного доступу, і читається як “КАМ-модуль”, його ще іноді називають “СІ-модуль”) для декодування сигналу DVB-T2, саме для таких телевізорів. Ці CAM-модулі виглядають приблизно так:


Перемога над режимом Януковича в 2014 році дала можливість розвитку більш економного і раціонального цифрового телебачення в Україні,
.На 10 вересня 2014 року на вимогу Національної ради з питань телебачення та радіомовлення з деяких каналів було знято кодування. Стали відкритими наступні канали:
УТ-1, 1+1, 2+2, Інтер, ICTV, СТБ, Новий, НТН, ТЕТ, Тоніс, Мега, К1, Україна, 5 канал, 112-UA, Банк ТБ, М1.
Лише 1 січня 2015 року кодування цифрового ефірного сигналу в Україні було повністю припинено компанією “Зеонбуд”.

Став непотрібним CAM-модуль для телевізорів, які розуміють стантарт DVB-T2.

Також можна використовувати кращі і дешевші тюнери цифрового ефірного сигналу, без вбудованого декодера IRDETO.
Така історія. Змін в цифровому телебаченні України буде ще багато.
Аналітики кажуть, що кількість загальноукраїнських ефірних каналів в стандарті DVB-T2 з часом може зменшитись приблизно до 20, і може збільшитись кількість місцевих каналів.
Подивимось. Часу у нас багато.

– А яка взагалі ціна тюнера Т2 ?
Відповідь: Найдешевше можна знайти в Інтернет-магазинах, для деяких тюнерів ціна 12$ – це вже кінцева, відпускна ціна. Є й дорожчі тюнери, наприклад, тюнери Openbox® T2-02M або World Vision Premium T2/C коштують від 20$, але ці тюнери мають вбудований радіочастотний модулятор, це дуже потрібно для телевізорів, які не мають відеовходу.

– А на яких частотах треба шукати цифровий сигнал після покупки DVB-T2 тюнера ?
Відповідь: Детальні таблиці частот і розміщення передавачів для мультиплексів MX-1, MX-2, MX-3 та MX-5 можна подивитись на сайті в статті ПРО МУЛЬТИПЛЕКСИ (таблиці в цій статті відображують розміщення передавачів на квітень 2012 року, і в них можливі незначні неточності). А більш детально читайте в статті ПРО ПЕРЕХІД НА ЦИФРОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ.

– А як на такий тюнер приймати звичайні, аналогові телевізійні канали ?
Відповідь: Ніяк. Тюнер бачить лише цифровий сигнал. Аналоговий сигнал з часом буде відключено.

– Коли я настроював собі кабельний цифровий декодер, хлопці з кабельного телебачення за гроші продали мені значення деяких параметрів, без яких кабельний декодер не настроювався. Чи є такі параметри для ефірного цифрового телебачення ?
Відповідь: Ви не перший, кого хлопці з кабельного телебачення розвели на гроші. Необхідні параметри для настройки ваш кабельний провайдер повинен продиктувати по телефону безкоштовно, або викласти на своєму сайті.
Для настроювавння ефірного цифрового сигналу вам корисно знати ТАБЛИЦЮ ЧАСТОТ ефірних передавачів, а також пам’ятайте один параметр: не 7MHz, а 8MHz. Не 7, а 8.

– Подивився я цю таблицю частот. Виходить, що трансляція йде лише в дециметровому діапазоні ?
Поки що – так. В майбутньому можливим є використання верхньої частини метрового діапазону, тоді замість дециметрових антен потрібні будуть широкополосні, які приймають і метровий діапазон, і дециметровий. Більш везучі телеглядачі на ту саму дециметрову антену будуть приймати і метрові, і дециметрові мультиплекси. Але все це в майбутньому.

– Чи потрібно в настройках тюнера змінювати параметр “країна прийому” ?
Відповідь: Ні, тюнер приймає будь-який цифровий сигнал, який відповідає стандарту DVB-T або DVB-T2.

– Чи приймає тюнер для DVB-T2 сигнал DVB-T ?
Відповідь: Так, приймає. Також є тюнери, які одночасно розуміють і DVB-T2, DVB-T і DVB-C (незакодований варіант сигналу).

– Чи приймає тюнер для DVB-T сигнал DVB-T2 ?
Відповідь: Не приймає. Ні телевізор, ні тюнер, розрахований на стандарт DVB-T або DVB-C, не може розуміти стандарт DVB-T2. Тут потрібна значно більша швидкість обробки інформації. Але є сучасні телевізори і сучасні тюнери, які приймають приймають DVB-T, DVB-T2, DVB-C, ще й показують трохи відео з Інтернета.

– Які телевізійні канали транслюються в Україні в цифровому форматі DVB-T2 ?
Відповідь: На 2018 рік маємо такі канали:


Доповнення: ВСЮДИ до загального пакету з 28 каналів будуть додаватись не більше чотирьох місцевих каналів. На теперішній час місце одного з місцевих каналів надійно захопив інформаційний канал “112“.
Ось таблиця місцевих каналів, які, можливо, транслюються в мультиплексах, до 4-х місцевих каналів.

Область Місцевий-1 Місцевий-2 Місцевий-3
Вінницька область Вінтера Віта планується канал Вінничина
Волинська область Нова Волинь Аверс Слово Волині
Дніпропетровська область 51-й телеканал 34-й канал 11-й канал
Житомирська область Житомир СTV (Союз ТБ)
Закарпатська область Тиса 1 21-й канал планується MS
Запорізька область Запоріжжя TV5 Алекс
Івано-Франківська область ТРК Карпати РАІ ОТБ Галичина
Київська область Центральний канал Київ TV Всі новини
Кіровоградська область Канал Кіровоград TTV планується Україна-центр
Львівська область Львів,Новини 24 Захід новини
Миколаївська область Миколаїв ТАК-TV Март
Одеська область ОДТ Репортер Aкадемія
Полтавська область Лтава Місто+
Рівненська область РТБ Рівне 1 Ритм TV
Сумська область UA:СУМИ Академ TV Відікон
Тернопільська область ТТБ TV-4
Харківська область ОТБ 7 канал планується Медіаресурс
Херсонська область Скіфія Херсон Плюс ВТВ+
Хмельницька область Поділля-центр 33-й канал TV 7+
Черкаська область Рось Вікка
Чернівецька область Буковина ТС

Також в Київський області, наприклад, йде додаткова трансляція цифрового телевізійного сигналу в стандарті DVB-T зовсім іншим провайдером, незалежним від компанії “Зеонбуд”. Ось “моментальний знімок” каналів, які транслювались в грудні 2016 року:
Канал 41 – телеканали “BoutiqueTV”, “M2”, “ПравдаТут”, “ПлюсПлюс”, “News24”, “RTi”, “100+”
Канал 43 – телеканали “5”, “NewsOne”, “EU Music”, “QTV”, “ICTV”, “Сонце”.
Чому я написав “моментальний знімок” ? Тому, що стабільність трансляції на цих частотних каналах приблизно така, як стабільні у цигана коні. Дуже надіюсь, що з частом трансляція стане постійною, а може, й потужність збільшать, це буде хоча б невеличкою місцевою “конкуренцією” монополісту – “Зеонбуду”.
Також є подібна місцева трансляція в Одеській області, в мультиплексі DVB-T представлені канали “GTV”, “А1”, “Южная волна”, “Думская ТВ”, “Olvia”, “Одесса 1”, “ПлюсПлюс”, “Первый городской”.

– Порівняйте з ким-небудь. Наприклад, з телебаченням Білорусі.
Відповідь: В Білорусі з 2015 року транслюються 8 безкоштовних цифрових каналів в стандарті DVB-T, це канали НТВ-Беларусь, Беларусь-1, Беларусь-2, Беларусь-3, Столичное ТВ, МИР, Россия–Беларусь, Общенациональное ТВ. Також транслюється канал Беларусь-5, але в стандарті DVB-T2.
Білорусь в травні 2015 року повністю перейшла на цифрове телебачення, відключивши аналоговий сигнал.
Від 2015 року в Білорусі транслюються також два платних кодованих цифрових пакети в стандарті DVB-T2 по 18 каналів, кожний пакет коштує (в приблизному перерахунку) 35 грн на місяць. Мабуть, ця цифра вже не раз змінилась, я не слідкую за їхнім телебаченням.

– Чи хороше покриття цифровим телевізійним сигналом в Білорусі ?
Відповідь: Покриття також неповне, але краще, ніж зараз у нас. Офіційно заявляють, що покриття складає 98% території, але насправді в багатьох місцях сигнал слабкий, прийом телебачення нестійкий. У нас спочатку, при Януковичі, заявляли, що покриття складає 95%, але тепер чесно кажуть, що реальний сигнал слабший від теоретично прорахованого. Кількість цифрових передавачів в Україні – близько 160, і за приблизними підрахунками, для забезпечення справді хорошого покриття треба приблизно ще 100 передавачів. Все приблизно, бо насправді треба враховувати не лише кількість передавачів, а також потужність кожного окремого передавача.
Якщо вважати, що зону покриття телевізійним сигналом треба покращувати не “по території”, а “по людях”, то, враховуючи нерівномірність заселення території України, треба додати близько 70 трансляційних передавачів. З тим, що кількість передавачів недостатня, згоджуються навіть найбільш тупі “оптимісти” з компанії “Зеонбуд”.
Деякі телеглядачі в Білорусі замінюють антени на трохи кращі, підіймають їх на більшу висоту, перестають даремно надіятись на кімнатні антени. Ми будемо робити те ж саме.

– А що в Молдові ?
По всій Молдові – безкоштовний мультиплекс DVB-T2, в якому 8 каналів, в самому Кишиневі – 16 каналів. В перспективі планується по всій Молдові забезпечити трансляцію трьох мультиплексів.

– А яка ситуація з цифровим телебаченням в Польщі ?
В Польщі є 4 загальних безкоштовних мультиплекси, транслюється 27 телевізійних каналів. Також є додаткові, місцеві мультиплекси. Канали інформаційні, соціальні, розважальні, дитячі, музичні, кіноканали, один релігійний. “Перший” і “Другий” польські канали (TVP1, TVP2) транслюються з якістю HD (канали високої чіткості). Покриття цифровим сигналом дуже хороше, для прийому цифрового сигналу треба значно менше зусиль, ніж у нас. Трансляція йде в стандарті DVB-T.

– А що в Росії ?
Там два безкоштовні мультиплекси РТРС-1 і РТРС-2 в стандарті DVB-T2, по 10 каналів в кожному, в сумі – 20 каналів. Покриття на 2018 рік дуже діряве, як і у нас.

– Кого з наших сусідів є можливість приймати в Україні ?
Вздовж кордону з Білоруссю є можливість приймати їхній мультиплекс в стандарті DVB-T.
Вздовж кордону з Польщею їхні мультиплекси можна приймати в стандарті DVB-T, біля Словаччини – три словацькі мультиплекси DVB-T2, біля Угорщини – два угорські мультиплекси DVB-T.
Біля Молдови можна приймати їхній мультиплекс DVB-T2, біля Росії – два їхні мультиплекси DVB-T2.
Недалеко від України є можливість приймати наші мультиплекси.

– Чи може тюнер записувати телевізійний сигнал на FLASH-пам’ять ?
Відповідь: Більшість тюнерів мають запис на флешку (також у них є функція “TIME-SHIFT“), а є рідкісні тюнери без запису. Є навіть тюнери, які розміром, як флешка (USB-тюнери), їх вставляють в USB-вхід комп’ютера, для перегляду телебачення на комп’ютері.

– А може тюнер відтворювати відео з флешки, як відеопрогравач ?
Відповідь: Ну… взагалі-то може, але він бачить не всі відеоформати. З форматами звуку – ще гірше.
А якщо ваш неновий тюнер взагалі не відтворює відео з флешки, то для деяких тюнерів (ДЛЯ ДЕЯКИХ) можна завантажити нову прошивку, вона може бути в статті ПРО ТЮНЕРИ , і у вас з’явиться програвання медіа-файлів.

– А чому у мене відео з флешки показує, а звуку нема ?
Відповідь: Я ж казав ! Тюнер знає дуже мало форматів відео, і ще менше форматів звуку. Якщо у вас є можливіть переключити тюнер на відеовхід HDMI, то відсутній звук (думаю, він в форматі AC3) при цьому може з’явитись.

– В нових прошивках для тюнерів буде більше відеоформатів ?
Відповідь: В майбутньому – можливо. І не для всіх тюнерів. Деякі виробники не покращують старі моделі, а запускають нові.

– Я дивлюсь цифрове без тюнера, мій телевізор розуміє DVB-T2. Не подобається мені цей цифровий сигнал, іноді (як правило, під час реклами) зображення начебто дрижить, рух на екрані відбувається ривками, і виглядає, як “стробоскопічне” зображення. Що це за неподобство ?
Відповідь: Проблема з цим “стробоскопічним” зображенням на деяких сучасних телевізорах справді існує. Виробники вже помітили проблему, наприклад, вже є можливість виправити цю проблему для телевізорів “LG”, “SAMSUNG” і, багатьох інших. На офіційному сайті компанії “LG”, чи іншої компанії-виробника, можна підібрати потрібну прошивку саме для вашого телевізора, і “стробоскопічна” проблема зникне.
З часом такі проблеми будуть вирішуватись для всіх моделей телевізорів, така проблема не лише у вас. Нове програмне забезпечення для вашого телевізора завжди треба шукати на офіційних сайтах виробників.
В цифрових зовнішніх тюнерах цієї “стробоскопічної” проблеми нема. Якщо і вас її немає – це добре.

– У мене тюнер начебто нормально приймав всі канали, але якось перестав приймати один з мультиплексів. На другий день, або через тиждень, прийом знову став нормальним. Де шукати проблему ?
Відповідь: Думаю, проблему шукати не треба. Іноді “Зеонбуд” щось ліниво робить зі своїми передавачами, тому у вас тимчасово пропадав якийсь мультиплекс.

– А як приймати цифровий ефірний сигнал на автомобільний телевізор, який розуміє стандарт DVB-T2 ?
Відповідь: О, хороше запитання. До БУДЬ-ЯКОГО прийомного медіа-пристрою (автомобільний телевізор, ще якийсь особливий телевізор, комп’ютерна телевізійна плата і так далі), додаємо нормальну антену і тоді вже можна приймати ефірний телевізійний цифровий сигнал.

– А я хочу приймати цифрове телебачення на автомобільтий телевізор, який ніякого цифрового стандарту не розуміє. Як це зробити ?
Відповідь: Можна докупити до цього телевізора цифровий тюнер, який може працювати від автомобільного бортового живлення 12V, а відеосигнал з цього тюнера можна подати на автомобільний телевізор, який має аудіо-відеовхід. Прийом сигналу треба вести на зовнішню автомобільну антену.
Максимально спрощений варіант – вертикальна штирева автомобільна антена, трохи кращий варіант – автомобільна антена КОРОНА GT0139, і це не єдиний варіант, є інші подібні автомобільні антени.

– Чи будуть кабельні телевізійні мережі дублювати ефірний сигнал DVB-T2 ?
Відповідь: Ні, це технічно складно і не потрібно. Кабельні мережі для передачі цифрового сигналу найчастіше використовують стандарт DVB-C. Це спрощена відповідь, можливі інші варіанти.

– А як зробити, щоб телевізор приймав і аналогове кабельне телебачення, і ефірне цифрове ?
Відповідь: Немає проблеми. Аналоговий сигнал кабельного телебачення у вас поданий на антенний вхід телевізора, а ефірний сигнал з ефірної антени можна подати на тюнер, і вже готовий відеосигнал від тюнера подати на аудіо-відеовхід (AV– вхід) телевізора.

– Хіба не можна по-простому подати кабельний сигнал на антенний вхід тюнера ? Адже кабельний сигнал сильний і, мабуть, якісний.
Відповідь: Тут ми можемо заплутатись. Деякі телеглядачі називають кабельним телебаченням той сигнал, який йде з колективної ефірної антени на їхньому будинку.
В деяких рідкісних випадках ці антени збереглись, і працюють.
Але абсолютна більшість випадків – це кабельний сигнал, зформований місцевим провайдером кабельного телебачення, і ефірного сигналу там нема.

– Який сигнал кращий, кабельний чи цифровий ефірний ? Що вибрати ? Чи переходити з кабельного сигналу на ефірний цифровий Т2 ?
Відповідь: Ви запитали неправильно. Розділяємо ваше запитання на окремі теми.
1. Цифровий кабельний сигнал завжди якісніший, ніж аналоговий кабельний сигнал. Цифровий кабельний сигнал, як правило, потрібно дивитись через цифровий декодер, а аналоговий кабельний по-простому дивитесь на телевізорі, без декодера (дехто відчув, що я тут щось для спрощення пропустив).
2. Цифровий ефірний сигнал якісніший, ніж аналоговий ефірний сигнал, або аналоговий кабельний сигнал.
3. Щоб все-таки мати ЯКІСНЕ цифрове ефірне телебачення, потрібно мати хороший антенний сигнал . При поганому цифровому сигналі цифрове телебачення дуже дратує своєю нестійкістю, незалежно від того, це ефірне телебачення чи кабельне.
4. Ніякої “примусовості” чи “обов’язковості”. Або за гроші дивитесь те кабельне, яке маєте, або дивитесь безкоштовне ефірне цифрове.

– Чи будуть відновлюватись в містах колишні колективні антени в багатоповерхових будинках, щоб з такої колективної антени можна було б брати якісний ефірний сигнал для прийому безкоштовного ефірного цифрового телебачення ?
Відповідь: На жаль, з ЖЕКами вирішити це питання дуже важко, бо з ЖЕКами все важко вирішувати, а от будинкові кооперативи запросто можуть встановити хорошу антену на даху, та розвести кабель на всі квартири. Не самі, а з допомогою спеціалістів.
Уточнення: при цьому для кожного телевізора власникам все одно потрібно буде купувати ефірний цифровий тюнер, або користуватись телевізорами, які мають вбудований цифровий тюнер Т2.

– Як зробити в багатоквартирному будинку ефективніше і краще ? Чи нехай кожна квартира приймає цифровий ефірний сигнал на свою антену, чи краще домовитись, і встановити на даху колективну вузьконаправлену колективну, з хорошим підсилювачем ?
Відповідь: Та ви вже відповіли, колективна буде краще. А інакше буде ось так:


– Чи будуть в цифровомі форматі в Україні такі канали: про природу, пізнавально-науковий, словом, канали з групи “Discovery” ? Чи буде еротика ?
Відповідь: Думаю, що ці канали колись будуть додаватись до цифрового пакету, і будуть лише платними. Саме для майбутніх платних каналів в 2012 році за державні гроші в приватній компанії “Зеонбуд” зарезервована можливість кодування каналів. Одне можна гарантувати: список цифрових ефірних каналів ніколи не буває довічним.

– Я згоден на платні канали, якщо там буде футбол, еротика і секс. Коли вони з’являться ?
Відповідь: Із сексом ви трохи загнули. “Секс” – це коли ви приймаєте в цьому участь. “Еротика” – це коли ви на це дивитесь. Такі канали якщо і з’являться, то дуже не скоро.

– Чи будуть в цифровому ефірному сигналі канали високої чіткості (HD-телебачення).
Відповідь: Так, вони колись будуть, і обов’язково будуть платними. Технічні умови, щоб ці канали були платними, для цього є. Прийом звичайного цифрового ефірного телебачення залишається безкоштовним.

– На звичайному телевізорі також можна дивитись телевізійний сигнал високої чіткості (HD-телебачення) ?
Відповідь: Можна, але не дуже потрібно. Щоб побачити телебачення високої чіткості, потрібно:
по-перше, телевізійний HD-сигнал,
по-друге, сучасний телевізор, який підтримує HD-стандарт,
по-третє, треба мати звичайний, хороший зір. Люди з ослабленим зором без добре підібраних окулярів не побачать різниці між HD-телебаченням і звичайним цифровим.
А от різниця між цифровим і аналоговим телебаченням справді помітна.

– У мене вже працював тюнер в стандарті DVB-T, і зображення на деяких каналах було не дуже стійким і на деяких каналах розпадалось на квадратики або зникало. Що зміниться при переході на тюнер в стандарті DVB-T2 ?
Відповідь: На ту саму антену, в тому ж самому місці, з тої самої трансляційної вежі прийом сигналу DVB-T2 трохи стійкіший. А загальне правило таке: хто хоче мати стабільний цифровий сигнал, мусить попрацювати над антеною.

– При переключенні каналів на цифровому тюнері спочатку кілька секунд світиться непотрібний мені баннер з параметрами цього каналу. Як прибрати цей баннер ?
Відповідь: Ніяк. Але в деяких тюнерах можна через меню тюнера зменшити час свічення баннера до 2 секунд.
Ще одна експлуатаційна незручність. Раніше в тюнері неможливо було змінити нумерацію цифрових каналів, а багато користувачів хотіли би змінити нумерацію на більш зручну для них. Нарешті “Зеонбуд” прибрав примусову логічну нумерацію каналів, і тепер в меню вашого тюнера ви можете знайти пункт “Логічна нумерація (LNC) ON/OFF (ввімкнути/вимкнути)”. Вимкнувши логічну нумерацію, ви одержуєте можливість через меню тюнера розставляти канали в такому порядку, як вам зручно, і канали вже не “прив’язані” до своїх номерів. Так зручніше.

– Яка має бути антена для прийому ефірного цифрового безкоштовного телебачення в стандарті DVB-T2 ?
Відповідь: З цього треба було починати ! Це найголовніше, що треба для прийому цифрового телебачення. Стаття ПРО АНТЕНИ – до ваших послуг, там все детально написано, і не варто дублювати інформацію:

– Де найгірше приймається цифровий сигнал ?
Відповідь:
В містах – найгірший прийом на нижніх поверхах багатоповерхових будинків, особливо якщо вікна виходять у двір, закритий з усіх чотирьох сторін будинками. Іноді сигнал, відбитий від сусіднього будинку, кращий, ніж “прямий” сигнал, але перекритий іншим будинком. В умовах міста дуже мало шансів одержати хороший прийом на кімнатну антену. Правду кажучи, абсолютна більшість жителів великих і середніх міст дивляться кабельне телебачення, при тому що більшість цих телеглядачів мають претензії до свого кабельного.
В селах – антену ставимо на дах хати або ще вище. Якщо село знаходиться в “великій ямі” (не в переносному, а в прямому значенні), то шансів прийняти будь-який ефірний сигнал небагато. Орієнтуйте місцевих умільців, щоб ставили вам хорошу вузьконаправлену антену, можливо, з підсилювачем, і бажано ставити її повище. Логоперіодична антена або антена типу “хвильовий канал”, як правило, працює непогано.
Невеличка зручність:
Ваш цифровий тюнер може сам, за вашим бажанням, подавати живлення на антену з підсилювачем. Напруга живлення 5 Вольт. В меню тюнера можна встановити опції, щоб тюнер, по-перше, подавав живлення на антену, по-друге, щоб це живлення не вимикалось, коли ви пультом вимикаєте тюнер (це необхідно, якщо у вас не один телевізор, і ви використовуєте антенний сигнал також для іншого телевізора).
Таким чином, у вас буде антена з підсилювачем, а додаткового блока живлення для цього не потрібно. Зручно і практично.
Антенна тема описана в даній статті дуже спрощено, для детального аналізу потрібні не статті, а книги. Бажаючі дуже серйозно розібратись з антенами можуть прочитати ось цю книгу.
А якщо ви просто телеглядач, а не радіоінженер, і не плануєте глибоко освоювати теорію радіоприйому, то не забудьте прочитати статтю ПРО АНТЕНИ, яка конкретно стосується телевізійних антен для прийому цифрового телебачення. Це лише доповнююча стаття, і вона також розрахована НЕ НА СПЕЦІАЛІСТІВ.

– Чи є населені пункти, де взагалі не приймається цифровий сигнал ?
Відповідь: ОГО ! На жаль, є, і таких віддалених сіл є немало. За реальною оцінкою, проведеною кваліфікованими спеціалістами, покриття не перевищує 60-70% (не якесь покриття, а хороше покриття). Найменше цифрових передавачів на заході України: області Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька. Практично немає цифрового ефірного сигналу в Карпатах (не в Прикарпатті, а в Карпатах). Природні неравності рельєфу місцевості створюють багато додаткових проблем для прийому ефірного телебачення. Хто не вірить, нехай проїдеться через яке-небудь карпатське село, а потім скаже, чи багато він побачив будинків без “супутникової тарілки”. І аналоговий, і цифровий сигнал в таких місцях практично відсутні.
Приблизну теоретично прораховану карту покриття сигналом DVB-T2 можете подивитись в статті ПРО АНТЕНИ.

– А є можливість, щоб цифровим сигналом було покрито справді 100% території України ?
Відповідь: Давайте не будемо говорити про 100%, а краще про 95%. Це можливо, але потребує великих фінансів. Наведу лише конкретні цифри: потужність цифрових передавачів в Україні не перевищує 2 кВт. А от інформація з Польщі: потужність одного з передавачів збільшено від 50 кВт до 100 кВт, бо 50 кВт здалось полякам мало (я кажу про передавач СН32 – MUX-2 Krosno *Sucha Gora*). Я лише навів приклад, в Польщі є і менш потужні передавачі. А в Україні, з малопотужними передавачами, зробити хороше покриття по всій території трохи важко.

– У нас будуть ставити додаткові цифрові передавачі чи будуть збільшувати потужність існуючих передавачів ? І коли цього можна чекати ?
Відповідь: Приємно розмовляти з оптимістами. Я би почекав років 5. Або 15. Крім звичайного підвищення потужності передавачів, потрібно також створення мереж синхронної трансляції, коли на одній частоті працюють кілька не дуже потужних передавачів, кожен покриває трансляційним сигналом свою невелику територію, та ще й не заважають один одному. Таке можливо.
А крім хорошого покриття, треба вирішити ще одну важливу проблему: забезпечення колективними ефірними антенами в багатоповерхових будинках.

– Я весь такий спеціаліст, і знаю, що, наприклад, на Київській вежі стоять аналогові передавачі потужністю по 50 кВт. І знаю, що потужність цифрових передавачів в Києві становить 2 кВт. То виходить, що потужність для цифрового телебачення менша від потрібної в 25 раз ? Кому потрібне таке телебачення ?
Відповідаю: ви десь прочитали про передавачі метрового діапазону. На тій самій Київській вежі встановлені дециметрові аналогові передавачі потужністю не більше 10 кВт. При перерахунку на цифровий формат сигналу необхідна потужність зменшується приблизно в 5 разів (детально пояснювати не буду, просто повірте), а значить, це відповідає потужності цифрового передавача 2 кВт.
Дуже хотілося б, щоб ця потужність була більшою. Наприклад, 10 кВт. Але наразі маємо те, що маємо.

– Купив тюнер, підключив якусь антену, прийом цифрового телебачення поганий. Що робити ?
Відповідь: Нагадую: саме головне – антена. Прочитайте доповнюючу статтю про антени . Спочатку попробуйте підняти антену трохи вище (на два-три поверхи, або на дах будинку). Подивіться в меню тюнера, які характеристики сигналу погані: рівень сигналу чи якість сигналу. Якщо рівень сигналу замалий, значить, треба попробувати використати антену з підсилювачем. Або використати трохи кращу антену.
Крім того, в умовах міста, і багатьох висотних будинків, не обов’язково направляти антену в сторону передавальної вишки. Іноді сигнал, відбитий від сусіднього будинку, може бути кращим, ніж “прямий” сигнал.

– А от у мене ефірне цифрове телебачення вже показує, але то показує нормально, то гірше, то нічого не показує. Що робити ?
Відповідь: Треба не просто ознайомитись з антенами , а доведеться попрацювати над тим, щоб сигнал у вас був хороший. Нічого не поробиш ! Краща антена – кращий сигнал.

А у мене взагалі немає (кольору, звуку, картинки, потрібне підкреслити). Що робити ?
Я би радив про технічні особливості підключення до цифрового телебачення почитати В ДОДАТКОВІЙ СТАТТІ.

– У мене супутникове телебачення, і час від часу канали змінюють свої частоти, переходять на інші супутники. В ефірному телебаченні теж буде так само ?
Відповідь: Ні, зміни цифрових ефірних пакетів відбуваються лише відповідно до рішень Національної ради, розподілення частот Національною радою.
Ось деякі зміни, які були на телебаченні Т2 за останні роки:
15 квітня 2012 року – музичний телеканал “Enter-music” замінений на дитячий телеканал “Піксель-ТБ”.
13 липня 2012 року – телеканал “Real TV Estate”.замінений на телеканал “2+2”.
1 червня 2013 року – музичний телеканал “MTV-Україна” замінений на телеканал “Zoom”.
10 червня 2013 року – спортивний телеканал “Хокей” замінений на телеканал “XSport”.
4 листопада 2013 року – телеканал “Погода ТБ”. замінений на телеканал “Business”.
15 листопада 2013 року – телеканал “112-Україна” розпочав мовлення замість телеканалів “Аріадна ТВ”, “Лідер ТВ”, “Вибір ТВ”, “Новий Формат ТВ” та “Партнер ТВ”.
31 грудня 2013 року – телеканал “Star TV”замінений на телеканал “Dobro” .
9 жовтня 2014 року – телеканал “Goldberry”.замінений на телеканал “Еспрессо TV”
20 жовтня 2014 року -телеканал “Кіноточка” замінений на телеканал “Індиго TV” .
Початок 2015 року – вже стоять “на вихід” канали “БТБ” та “Business”, канали “Dobro” та “Вінтаж” зайняли чергу.
Вересень 2016 року – частоти недіючого телеканалу “БТБ” передані телеканалу “Культура”, мовлення почалось 1 січня 2017 року. Також в вересні Львівський телеканал “ZIK” придбав телекомпанію ТОВ «ТРК “Нові комунікації”», яка транслювала телеканал “Dobro“. Замість каналу “Dobro” транслюється телеканал “Z“.
Немає ніякої трансляції на частоті, відведеній для каналу “Business”, практично відсутня трансляція на каналі “Вінтаж”.
20 липня 2017 року – убогий телеканал «Вінтаж» (ТОВ «Корона санрайс») рішенням суду вилучаний із цифрового ефірного мультиплексу МХ-5. Також Нацрада затвердила рішення про зміну назви телеканалу “Тоніс” на “Прямий” з 24 серпня 2017 року. Зміна канала “Тоніс” зроблена під нового власника, ним став політик, екс-регіонал Олександр Макеєнко. Ось такий був логотип “Тоніса”, і таким став:


Змінений канал “Прямий” заявляє про свою соціальну направленість. Дивіться канал і самі вирішуйте, наскільки він для вас цікавий. Я не телекритик.
9 листопада 2017 року – парламентський канал “Рада” доданий до мультиплексу MX-5, на місце колишнього каналу “Вінтаж”.

– Останнє запитання. Які країни вже повністю перейшли на цифрове ефірне телебачення і відключили аналогове ефірне телебачення ?
Відповідь: Ось вам списочок, який починається з вересня 2006 року. Дати і країни:
2006 Люксембург, Голландія
2007 Фінляндія, Андора, Швеція
2008 Швейцарія
2009 США, Німеччина, Данія, Норвегія
2010 Іспанія, Латвія, Естонія, Хорватія, Словенія
2011 Австрія, Канада, Бельгія, Франція
2012 Японія, Чехія, Ірландія, Велика Британія, Литва, Болгарія, Італія, Корея, Словаччина
2013 Македонія, Польща, Угорщина
2013 Ізраїль переходить із стандарту DVB-T на стандарт DVB-T2
2014 Австралія, Нова Зеландія, Індія
2015 Сербія, Чорногорія, ПАР, Молдова, Албанія, Румунія, Азербайджан, Грузія, Вірменія, Філіпінські острови, Білорусь
Крім ПАР, в багатьох африканських країнах діє цифрове телевізійне мовлення, з поступовим відключенням аналогового.
Туреччина почала поступове відключення аналогового мовлення
Китай почав відключення, воно буде поступовим до 2020 року
2016 Бразилія, Мексика. Цифрове телевізійне мовлення діє в багатьох країнах Латинської Америки, подекуди аналоговий сигнал ще не відключений.
Казахстан почав поступове відключення.
Є ще країни, які планують відключення аналогового сигналу:
2017 Киргизія (поетапно, з поступовим відключенням передавачів)
2018 Україна (згідно плану)
2018 Росія (можливо, і поетапно)

ЗАПИТАННЯ ЗАКІНЧИЛИСЬ. ДАВАЙТЕ ЗАПАМ’ЯТАЄМО:
– Коли ми дивимось звичайне аналогове телебачення на якусь кімнатну антену, ми бачило якесь зображення.
– З цифровим сигналом все не так. Ми бачимо АБО якісне цифрове зображення, АБО зображення розпадається на квадратики і дивитись просто неможливо, АБО не бачимо нічого.
– У нас НЕМАЄ ніяких шансів на кусок дроту замість нормальної антени побачити 32 цифрових канали, крім випадку дуже стійкого, сильного сигналу поближче до передавальної вежі.
– Найскладніше – це не купити тюнер, і не настроїти його.
Найскладніше – підібрати антену, точку розміщення і напрям антени.
– Антена вже не буде стояти, де зручніше господарям, на телевізорі або на підвіконні. Вона також не буде стояти НА ТЕЛЕВІЗОРІ, який сам є джерелом радіоперешкод. Вона не буде виглядати, як кусок дроту, підвішений від телевізора до фікуса. Зручно чи не зручно господарям, але вона буде стояти там, де кращий прийом цифрового сигналу.
У вас уже була якась антена і вона майже нормально показувала звичайне телебачення ? Це НЕ ЗНАЧИТЬ, що ця антена гарантовано буде нормально показувати цифрове телебачення.
НА ЖАЛЬ, ЦЕ ТАК.

Тепер про тюнери для прийому цифрового ефірного сигналу.
По-перше, не має великого значення, який ефірний цифровий тюнер для стандарту DVB-T2 ви купите. Вони всі більш-менш нормально працюють. Хочете мати якісний прийом телебачення – займаєтесь антеною.
По-друге, є більш детальна стаття  ПРО ТЮНЕРИ ,

Стаття написана на основі позитивного і негативного досвіду людей, які раніше від вас зацікавились темою телебачення Т2.
Залишіть і ви свій внесок. Всі ваші зауваження, доповнення, відгуки про той чи інший тюнер, антену, особливості прийому TV-сигналу будуть враховані в статті.
Для цього у вас є коментарі або ФОРУМ. Коментарі я видаляю, але враховую їх в статті.

Пропонуємо також набір статей на “загально-телевізійну тему”

Всім бажаючим продаємо наш інформаційний архів

Ви можете замовити бандероль з чотирма DVD-дисками, на яких ВСІ наші схеми, мануали, вся додаткова інформація. Вартість замовлення в межах України 180 грн при замовленні доставки звичайною Укрпоштою, або 200 грн при замовленні доставки Новою поштою. Оплата - на вашій пошті при одержанні бандеролі.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення дисків треба перейти НА ЦЮ СТОРІНКУ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)