DVB-T2 – ефірне цифрове телебачення в Україні

Вместо рекламы

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !

—————————

Реклама від Google



Технічна та довідкова інформація користувачам для прийому цифрового ефірного телебачення в стандарті DVB-T2 або, як коротко називають, телебачення Т2. Отключение аналогового телевидения, Цифровое телевидение Т2 dvbt2 dv3t2, Украина вопросы ответы как

————————————————-
Увага ! Перед статтею – рекомендаційна вставка, додана в зв’язку війною Росії проти України.
Якщо у вас перестало приймати ефірне телебачення, до вашої уваги поради:
1. Передивіться уважно всі канали, можливо, якийсь мультиплекс ще працює, чи почав працювати. На час війни новини є на всіх каналах, які вдається приймати.
2. Якщо маєте Інтернет, знайте, що на час війни для вас безкоштовно діє трансляція українських каналів на сайтах:
MEGOGO.NET/UA (перегляд через браузер, потрібно вибрати будь-який безкоштовний канал)
YOUTV.UA (перегляд через браузер, потрібно вибрати ТБ онлайн, далі вибрати безкоштовні)
PROSTO.TV (потрібна реєстрація під номер телефона, а також завантаження програми-додатку)
LIVEAM.TV (перегляд через браузер)
І я міг дещо пропустити.
3. Якщо у вас є супутникове телебачення, яке ви закинули і не дивитесь, бо дорого, то знайте, що на час війни українські канали транслюються безкоштовно.
————————————————–

Це – пояснююча стаття для телеглядачів, які хочуть більше дізнатись про прийом в Україні безкоштовного цифрового ефірного телебачення в стандарті DVB-T2, або, як коротко називають, телебачення Т2.

У мене немає ніяких шансів в одній статті охопити ВСЮ тематику цифрового ефірного телебачення, тому написано кілька додаткових статей. Не знайшли відповіді на своє запитання – описуєте свою проблему в коментарях після статті, або на форумі нашого сайту. До вашої уваги – також додаткові статті:
– Якщо вам ще нічого не зрозуміло про технічну сторону цифрової трансляції – для вас початкова стаття з багатьма запитаннями і відповідями про Т2
– Маєте конкретні проблеми чи неясності з прийомом цифрового телебачення Т2 – багато інформації знайдете в статті про перехід на цифрове ефірне телебачення
– Ви йдете купувати цифровий тюнер Т2 – для вас стаття про тюнери
– Ви бажаєте не тюнер, а сучасний телевізор – тут є стаття про вибір нового телевізора
– Ви вже знаєте, що ваша проблема в антені – є стаття про антени
– Ви думаєте, що ваш тюнер недостатньо чутливий, але насправді проблема ваша або в антенному кабелі, або в антені. Вам все одно – стаття про антени
– Вам потрібні частоти цифрового ефірного телебачення ? Ось вам ЧАСТОТИ
– Ви все зробили по правилах, у вас нормальне обладнання, але прийом все одно поганий ? Для вас – стаття про Вирішення проблем з Т2

Тема статті, яку читаєте :
1. Технічний опис, як приймати ефірне цифрове телебачення DVB-T2 в Україні.
2. Ознайомлення з антенами для DVB-T2.
3. Про покриття сигналом Т2 в Україні.
4. Загальна довідкова інформація про Т2, і про тюнери.
Структура статті – в основному в вигляді запитань і відповідей.

Антена – це саме головне для прийому цифрового ефірного телебачення Т2. А який тюнер – не дуже важливо. Яка антена ? Дециметрова або широкополосна (метрова + дециметрова).
Я цю фразу повторюю в кожній своїй статті на тему Т2, щоб ви не забули.

Інформаційна довідка, щоб не було неясностей:
Для телебачення Т2 не потрібна супутникова “тарілка”.
Для перегляду цифрового телебачення придатний будь-який телевізор, від старого чорно-білого лампового до сучасного LCD-телевізора, але до телевізора, як правило, треба додати тюнер Т2. Лише деякі СУЧАСНІ телевізори розуміють цифровий сигнал DVB-T2, для них додатковий тюнер Т2 не потрібен.
Для тих, у кого проблеми і неясності з прийомом телебачення Т2: читайте далі, там написано, як вирішуються ваші проблеми. Маєте запитання по антені ? Маєте запитання по “живленню для антени” (треба казати “живлення для антенного підсилювача”)  ? Маєте запитання, яке саме живлення, і як його подати на антену ? Ще якісь запитання по антені ? Для вирішення цих проблем і відповідей на ці запитання, для вас на сайті є стаття про антени.
Антена абсолютно потрібна, але не існує “спеціальних цифрових антен”, про які розказують придурки-менеджери в магазинах і придурки, які пишуть про необхідність “цифрових антен” в засобах масової інформації. “Цифрова антена” – це звичайна дециметрова антена із значно підвищеною ціною для занадто довірливих людей.
Цифрове ефірне телебачення Т2 приймається на звичайну антену, краще дециметрову вузьконаправлену, але в багатьох випадках згодиться та, що є.
Кабель від антени до тюнера має бути хороший, а не “20 років кабелю, а служить, як новий”. Багато людей мають проблеми з прийомом саме через поганий кабель, який вони вперто вважають хорошим.

Продовжуємо. Трошки ознайомлення. Стаття для всіх читачів, а тому дехто досі ще не знайомий із ефірним цифровим телебаченням. Хто “вже все знає”, може частину тексту пропустити.

Отже, що таке ефірне цифрове телебачення Т2, і як його дивитись ? Чим воно відрізняється від кабельного, супутникового, і від колишнього ефірного аналогового ? Зараз розглянемо.
Кабельне – незважаючи на кількість каналів, воно є місцевим, і завжди платним. Сигнал формується якоюсь місцевою компанією-провайдером, і роздається телеглядачам ПО КАБЕЛЮ в межах населеного пункту, де працює компанія-провайдер. Компанія щомісяця отримує оплату від своїх абонентів, частину грошей компанія платить за право офіційно ретранслювати сигнали телевізійних каналів. Кабельне телебачення може бути цифровим або аналоговим. У нас є більш детальна стаття про кабельне телебачення.
IPTV-телебачення, здавалося б, дуже відрізняється в технічній реалізації від кабельного телебачення, але організаційно – це те ж саме. Місцева компанія-провайдер, яка заодно роздає Інтернет в межах якогось населеного пункту, формує також IPTV-пакет телевізійних каналів і роздає за оплату своїм абонентам. IPTV-сигнал надходить до своживачів лише по місцевій мережі Інтернет. У вас є можливість купити пакет каналів IPTV не у місцевого провайдера, а в іншого, різниця незначна. Також є тимчасова, і дуже обмежена можливість дивитись ЛИШЕ ДЕЯКІ канали по IPTV-протоколу безкоштовно, але дуже недовго: IPTV-провайдери не людять безкоштовних нахлібників. Є додаткова стаття про телебачення IPTV
Супутникове телебачення капає на нас зверху, із трансляційних супутників, які висять над екватором Землі. Від 28 січня 2020 року 23 українські канали є закодованими, тобто платними, для тих глядачів, які захочуть дивитись ці канали із супутникової “тарілки”. В наш час супутникове телебачення лише цифрове, колись воно було аналоговим. Вважається, що кількість платних каналів в супутниковій трансляції буде плавно збільшуватись, і це стосується лише супутникової трансляції.
(от досада ! Хтось прочитав, що супутники “висять” над екватором Землі, і подумав, що тут написана фантастична дурниця, бо супутник летить, а не висить. Для вас – невеличке пояснення).
Наша Земля робить повний оберт навколо своєї осі за одну добу, а хто любить точність, для них уточнюю: не за добу, а за 0,99726968 доби. Над екватором летить супутник, на висоті не меншій ніж 35786 кілометрів, і його кутова швидкість з великою точністю така сама, як у Землі. А значить, людям, які знаходяться на Землі і дивляться на супутник, здається, що супутник нерухомо висить над ними. Може, люди і не бачать супутник, але по напрямку своєї супутникової антени бачать, що супутник начебто роками знаходиться “на одному місці”, наче прив’язаний. На супутник із Землі передається телевізійний сигнал, в цьому сигналі дуже багато телевізійних каналів, а супутник передає цей сигнал на Землю, покриваючи телевізійним сигналом дуже велику територію. А звідки супутник бере живлення для ретрансляції сигналу ? На супутнику є ДУЖЕ ВЕЛИКІ фотоелектричні панелі і ДУЖЕ ХОРОШІ акумулятори, бо супутник іноді попадає в тінь від Землі. Приблизна потужність таких фотоелектричних панелей – близько 5 кВт, приблизно як три стандартні електричні праски. Від цієї енергії живляться транспондери (передавачі) супутника, кожен транспондер бере приблизно 100 Вт (колишня 100-ватна лампочка бере стільки само електроенергії). Транспондер може формувати “вузький промінь передачі”, тоді прийом можливий із фокусуючим дзеркалом, у якого діаметр не більше 80 см, або “широкий промінь передачі”, площа покриття стає значно більша, а для прийому вже потрібно фокусуюче дзеркало, діаметром не менше 1 метра.
А перший в світі геостаціонарний експериментальний американський супутник зв’язку “Echo-1” був пасивним, від нього лише відбивався сигнал, переданий із Землі. Ідея виявилось поганою, в наш час застосовуються лише ретрансляційні супутники із власним живленням, з використанням “сонячних батарей” (фотоелектричні панелі в комплекті з акумуляторами).
Але ж супутникові “тарілки” на наших будинках дивляться не в космос, а кудись вбік. Що ж вони приймають ?
Пояснення просте. Нема потреби направляти фокусуюче дзеркало (“тарілку”) строго на супутник. Ось дивіться:


Так що “тарілка” дивиться начебто не на супутник, а трохи нижче, але лише тому, що точка фокусу знаходиться не на головній оптичній осі.
Ось таке пояснення, а ми переходимо до інших видів телебачення.

Ефірне телебачення. Гарантовано безкоштовне сьогодні, завтра і завжди. Прийом йде на антену, яка в найгіршому варіанті кімнатна, а краще, коли вона зовнішня. Така ефірна антена розміщується або всередині приміщення (це не дуже добре), або хоча б біля вікна (це вже краще), або за межами приміщення, на даху, на стіні, на горищі (ці варіанти кращі).
Із традиційної ефірної антени можна дивитись цифровий сигнал, там каналів немало, і якість чудова. В ефірній трансляції в майбутньому теоретично можлива присутність деяких додаткових платних каналів.
В наш час дециметрової антени іноді недостатньо, бо в метровому діапазоні працює мультиплекс MX-7, а тому декому доведеться дециметрову антену замінити на широкополосну, щоб краще приймала метровий діапазон. Але у більшості людей нормально буде служити та сама дециметрова антена, вона прийматиме і метрову трансляцію.
На теперішній час трансляція мультиплекса MX-7 є в багатьох містах України на каналах з номерами від 5 до 12.

Саме головне: не “телебачення замінили на якесь цифрове”, а лише змінився спосіб трансляції ефірного телевізійного сигналу, аналоговий сигнал замінено на цифровий.

Для телебачення Т2 не потрібно ніяких особливих схем підключення антени !
Ніяких платних карточок декодування !
З тою самою ефірною антеною, з тим самим телевізором, і вже не кілька каналів, а близько 30, якісно і безкоштовно. Для будь-яких ненових телевізорів доведеться купити тюнер для ефірного телебачення Т2.
Просто читаємо далі. У нас два важливі запитання:
Як підключити тюнер Т2 до телевізора ? Зараз почитаєте.
На яких частотах налаштовувати тюнер ? Для відповіді – стаття ПРО МУЛЬТИПЛЕКСИ .

Отже, або ми маємо сучасний телевізор, який який розуміє цифровий сигнал DVB-T2. в цьому випадку неясностей у нас менше, або або до звичайного, будь-якого телевізора купимо ефірний цифровий тюнер і підключимо його до аудіо-відеовходу телевізора, так само, як колись ви підключали відеомагнітофон до телевізора, а антену підключимо до тюнера. Ми розглянемо варіанти, коли в телевізорі є відеовхід, і коли відеовходу немає.

Детальніше про підключення тюнера до телевізора
Сигнал з відеовиходу тюнера подаємо на відеовхід телевізора. Більш детвльно підключення тюнера до телевізора описано в статті про перехід на цифрове ефірне телебачення, але коротко ознайомимось. Аудіо-відеовхід телевізора може бути в вигляді роз’ємів RCA, їх ще називають “тюльпан”, а може бути в вигляді роз’єма SCART (СКАРТ), це не важливо.


На сучасних телевізорах є навіть роз’єми HDMI для сигналу високої якості, в такому разі краще підключатись через них.
Не забудьте ! Підключення через HDMI дає трошки кращу якість зображення. Більш детально з інтерфейсом HDMI можна ознайомитись в статті про HDMI.
Ваш телевізор не має роз’єма HDMI ? Не біда, підключите через звичайний відеовхід.
Ваш телевізор не має навіть відеовходу ? Все одно підключите, я нагадую, що є тюнери з RF-модулятором, які можна підключати до телевізора через антенний вхід, або можна підключати звичайний тюнер через доданий до нього модулятор. Можна також в телевізор вмонтувати відеовхід, із застосуванням роз’ємів SCART або RCA(тюльпан). Може, ви і не зробите це самостійно, але якийсь місцевий телемайстер це для вас зробить.Читаємо далі.
До антенного входу цифрового тюнера, нагадую, потрібно підключити звичайну ефірну антену. Не супутникову “тарілку”, а просто антену. Не “особливу цифрову”, як розказують дурні менеджери в магазинах, а просто ефірну антену.
Показую на малюнку, як приймати сигнал цифрового ефірного телебачення. Приблизно так:


А якщо в телевізорі немає відеовходу ? Де малюнок ?
Проблема з відсутністю відеовходу найпростіше вирішувалась придбанням тюнера з вбудованим радіочастотним модулятором, наприклад, Openbox T2-02M HD, або World Vision Premium, зараз ці та аналогічні моделі не випускаються, хоча є досить дорогі комбіновані тюнери з вихідним радіочастотним модулятором (RF-Out).  Радіочастотний вихід такого тюнера підключається в антенне гніздо телевізора, а сам телевізор треба налаштувати на робочу вихідну частоту цього самого модулятора. В інструкції до тюнера цей модулятор може називатись ВЧ-модулятор, або RF-out.
Є ще один варіант, якщо в телевізорі немає відеовходу, можна додатково до звичайного ефірного тюнера придбати окремий радіочастотний модулятор, популярне технічне маркування – FR RCA. На ринку України можна знайти модулятори LF-008,  DF-2008H, YY-302, Modulator TV-12V , є й інші моделі. Ось подивіться:

Більш детально про RF-модулятори почитаєте в статті   ПРО ТЮНЕРИ.
Коротше кажучи, будь-який телевізор може з допомогою тюнера показувати цифрове телебачення.
Зауваження: Якщо у вас є старий відеомагнітофон або записуючий відеоплеєр, назвемо скорочено “відак“, і вам треба підключити тюнер через антенний вхід телевізора, питання модулятора вирішується безкоштовно: можна сигнал з цифрового тюнера подати на аудіо-відеовхід вашого відака, а сигнал з антенного виходу відака подати на антенний вхід телевізора, і настроїти телевізор на прийом сигналу від цього відака. Сам відак нехай стоїть ввімкненим в положенні “Стоп”.
Навіщо ? Ви таким способом використовуєте внутрішній радіочастотний модулятор відака, цей модулятор традиційно якісний, він у вас вже є, його не треба купувати.
Можна також трохи переробити ваш старий телевізор, додавши до нього відеовхід, таке рішення краще, але складніше.
– Якщо вам потрібно використовувати не один відеовхід, а кілька, а ваш телевізор має лише один відеовхід, то існують додаткові (правду кажучи, китайські і незручні) комутатори відеовходів. Словом, проблеми немає.

А що робити, якщо у вас справді “проблема”: ніяк не вдається побачити зображення від тюнера на вашому телевізорі ? Щоб не дублювати поради, читайте  про перехід на цифрове ефірне телебачення.

Найважливіше
. Хочете дивитись ефірне цифрове телебачення – мусите мати хорошу ефірну телевізійну антену.
Не кусок дроту від телевізора до вікна, а антену. Лише декому пощастить приймати на кімнатну антену, і лише в тому випадку, якщо це антена, а не “два роги” чи “два роги і кільце” чи “щось кругле і виглядає непогано”. Лише не треба зразу думати “чим антена дорожча, тим краща”, бо це твердження неправильне.
У вас не всі канали приймає, або нічого не приймає ? Вам – стаття  ПРО АНТЕНИ .
Якщо перші пояснення занадто прості для вас – це добре, я за вас радий.
Може, перші пояснення трохи незрозумілі ? Напишіть в коментарях, що саме незрозуміло. Я регулярно адаптую статтю під ваші свіжі запитання, самі запитання потім видаляю.

Запитання та відповіді
– Для яких читачів написана стаття ? Чому деякі зрозумілі речі повторюються в статті кілька раз ?
Відповідь: Якщо хтось вважає, що в статті повторюються одні і ті самі прописні істини, то це справді так. Я мушу повторювати деякі важливі фрази, бо людська неуважність, як правило, нескінченна. Прочитав статтю, а потім запитує в коментарях: то яку кімнатну антену купити ? Ці коментарі повторюються, я їх видаляю.

– Коли в Україні відбудеться остаточний перехід на цифрове телебачення і буде остаточно відключений аналоговий сигнал ? Коли в Україні буде державна трансляція телевізійного сигналу,, замість трансляції через приватну компанію “Зеонбуд” ?
Відповідь: згідно представлених фотоматеріалів, в Україні для цього була проведена значна підготовка.


На теперішній час на території України аналоговий сигнал відключено. Початок поступового відключення ефірного аналога стартував 1 серпня 2018 року, почалось з відключення в Києві і Кіровоградській області, через місяць – в інших областях України. Відключення відбувалось  поступово, а деякі місцеві канали ще мовлять в аналоговому варіанті, але з часом аналогову ефірну трансляцію повністю відключать.

– Що раціональніше, коли кабельного немає, чи неякісне, чи задороге ? Ставити супутник ? Переходити на Інтернет ? Дивитись цифрове ефірне ?
Після відключення аналогового ефірного сигналу приблизно 77% глядачів перейшли на цифрове ефірне безкоштовне телебачення, вони користуються тим самим телевізором і з тої самої антени, докупивши до телевізора тюнер Т2. Дехто придбав сучасний телевізор, який сам може приймати цифровий сигнал Т2, їм тюнера не треба
Приблизно 17% глядачів додались до абонентів супутникового телебачення. Це значно дорожче, але є місця, куди не дотягується ефірний цифровий сигнал.
Всі інші, їх зовсім небагато, перейшли на платний кабельний сигнал. Їх мало не тому, що люди не люблять кабельне телебачення, а тому, що не всюди воно є.

– Яка тоді сумарна статистика ? Який саме сигнал вибирають ті українські сім’ї, які дивляться телевізор ?
Близько 26% сімей в Україні дивляться цифрове ефірне телебачення DVB-T2, ця кількість може збільшуватись по мірі того, як все більше українських каналів будуть ставати платними в супутниковій трансляції. Загальноєвропейська статистика дуже подібна: близько 30% тих сімей, які дивляться телевізор, користуються ефірним цифровим телебаченням своєї країни в стандарті DVB-T2.
Близько 30% сімей в Україні дивляться платне кабельне телебачення. Абсолютна більшість з них – жителі великих населених пунктів.
Близько 39% сімей в Україні дивились супутникове телебачення (“через тарілку”). Після введення кодування багатьох українських каналів в супутниковій трансляції ця кількість  зменшилась приблизно в 3 рази, а кількість глядачів, які залишились на платній супутниковій трансляції українських каналів, зменшилась приблизно в 10 разів, із 4 мільйонів абонентів супутникового телебачення тепер близько 400 тисяч. Інші “супутникові глядачі”, які не бажають платити за супутникову трансляцію, своєю більшістю дивляться із супутника ті українські канали, які ще не закодовані, а також надзвичайно багато російських незакодованих каналів. Менша частина цих глядачів освоїла безкоштовну ефірну трансляцію Т2.
Близько 5% сімей в Україні дивляться в вікно. Не всі дивляться телевізор, дехто вважає модним і “продвинутим” не дивитись телевізор, і їх направді небагато.

– Скільки коштує підключення до Т2 ? Безкоштовно, не потрібні юридичні оформлення і договори. Бажаючі купують собі цифрові ефірні тюнери, підключають до своїх телевізорів, а якщо телевізор розрахований на прийом сигналу в стандарті DVB-T2, то тюнера не треба, дивитись можна і без тюнера.

– Я раніше не бачила на своєму телевізорі цифрові безкоштовні ефірні канали, але прийшов знаючий хороший друг і налаштував, і тепер я ці цифрові канали бачу. Як це зробити на будь-якому телевізорі ?
Як бачите, є і такі “мнєнія”. Від 2012 року і до початку 2015 року цифрова трансляція в Україні завдяки донецькій банді була закодована, а тепер трансляція не закодована, вона вільна і відкрита. Нагадую, якщо телевізор може сам, без тюнера приймати цифровий ефірний сигнал Т2, то можна налаштувати його на цифрові ефірні канали, подати сигнал з ефірної антени, і дивитись.
Всі інші телевізори бажають, щоб до них докупили ефірний цифровий тюнер, в будь-якому варіанті антена є обов’язковою, і головною для прийому.

– Чи можна якимось способом приймати і супутникове телебачення, і ефірне телебачення Т2 ?
Відповідь: для вас існують трохи дорожчі комбіновані тюнери, вони мають входи для супутникової “тарілки” і для ефірної антени. А багато сучасних телевізорів можуть самі, без тюнера, показувати і “супутник”, і “ефірне”, і “кабельне”, і “інтернет”.

– Ці сучасні телевізори мають можливість показувати кодоване супутникове чи кодоване кабельне телебачення ?
Відповідь: так, якщо в телевізорі передбачено додавання CAM-модуля. Не забуваємо: платні пакети для супутникової трансляції, для кабельної трансляції і для Інтернет-трансляції залишаються платними, незважаючи на новизну вашого телевізора, тюнера чи CAM-модуля.

– А якщо по-простому підключити “тарілку” до тюнера Т2 ?
Відповідь: Не вигадуйте дурниць ! Супутникова “тарілка”, підключена до ефірного тюнера Т2, є лише круглою залізякою, я думаю, що прийому не буде. Але є щасливчики (вони живуть в Києві поближче до Дорогожичів, на верхніх поверхах), то в них тюнер показує навіть на великий цвях.

– Телебачення Т2 дає вихід в Інтернет ?
Відповідь: Я знаю про цей брехливий рекламний трюк на деяких сайтах. Ніколи, ніде і нікому телебачення не дає ні виходу, ні входу в Інтернет. Деякі тюнери мають доступ до деяких медіа-ресурсів Інтернета, ЯКЩО ІНТЕРНЕТ У ВАС ВДОМА ВЖЕ Є.
Ефірне телебачення не займається вашим Інтернетом.
Ефірне телебачення транслює вам телевізійні канали нашої країни, щоб ви їх дивились.

– У мене прийом цифрового сигналу поганий. Має бути близько 30 каналів, а приймає лише 8, або 16, або 24. Що робити ? Яку треба кімнатну антену ?
Відповідь: Якщо ви бажаєте кімнатну чи зовнішню антену, то просто читаєте ПРО АНТЕНИ. Якщо хочете покращити прийом цифрового ефірного сигналу, також читаєте ПРО АНТЕНИ .
Взагалі, про свої проблеми з прийомом цифрового ефірного телебачення додатково читаєте В СТАТТІ ПРО АНТЕНИ . Також є окрема стаття про  Вирішення проблем з Т2 .   Також рекомендую статтю про ПЕРЕХІД НА ЦИФРОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ.

– У мене лише кілька запитань, і всі безтолкові:
Чи існують спеціальні кімнатні антени для хорошого прийому Т2 ?
Чи можна підсилити сигнал з допомогою ртуті або магніта ?
Чи допомагає CFA-антена або EH-антена ?
Чи треба щомісяця платити за телебачення T2 ?
Чм можна перейти на цифрове ефірне телебачення, але щоб не Т2 ?
Чи можна на звичайний, не новий телевізор, і без додаткових тюнерів приймати телебачення Т2 ?
Чи існує “внутрішній” цифровий тюнер, який можна впаяти в старий телевізор ?
Чи буде телевізор, в якому передбачений стандарт DVB-T2, показувати без антени ?
Якщо є тюнер Т2, чи можна обійтись без антени ?
Якщо антена дуже хороша, чи можна обійтись без тюнера Т2 ?
Відповідь на всі ці запитання: НІ ! Категоричне Ні.

– Яка потрібна антена для Т2 ?
Не впадайте в крайнощі. Десь ви можете прочитати, що прийом можна вести на якусь кімнатну антену “два роги і кільце” або антену “два роги”. Десь в іншій статті ви можете прочитати, що для прийому треба особливі, цифрові чи не цифрові, але дуже дорогі антени.
І те, і друге – неправда.
Ось вам деякі кімнатні антени, які справді придатні для прийому Т2:

Закономірність бачите ? Антени вузьконаправлені. А ось приблизно так виглядають зовнішні, вузьконаправлені антени:


А вже різних модифікацій і тих, і тих антен – надзвичайно багато.

– Де купити ефірний цифровий тюнер для стандарту DVB-T2 ?
Відповідь: Всюди. В більшості магазинів вам попробують продати тюнер по завищеній ціні. Найдешевше буде, якщо УВАЖНО пошукати в Інтернеті. В магазинних списках він може називатись “ресивер”. Це не те, що в автомобілі, лише назва подібна. Англійське слово “receive” (ресів) – приймати, “tune” (тюн) – налаштовувати. До речі, значення слова “тюнінг” тепер зрозуміле. Це “налаштовування”. Також тюнер можуть в магазинах називати “приймач Т2” чи “приставка Т2”, або навіть по-модному “сет-топ-бокс Т2”.

– А от у мене ефірне цифрове телебачення вже показує, але то показує нормально, то гірше, то нічого не показує. Що робити ?
Відповідь: Треба не просто ознайомитись з антенами , а доведеться попрацювати над тим, щоб сигнал у вас був хороший. Нічого не поробиш ! Хороша антена і хороший антенний кабель – кращий сигнал.

А у мене взагалі немає (кольору, звуку, картинки, потрібне підкреслити). Що робити ?
Я би радив про технічні особливості підключення до цифрового телебачення почитати В ДОДАТКОВІЙ СТАТТІ.

– Зовнішній цифровий ефірний тюнер треба впаювати в телевізор ?
Відповідь: Ні, його досить купити, правильно підключити, поставити десь біля телевізора і налаштувати на канали. Треба підключити цей тюнер до аудіо-відеовходу телевізора, згідно інструкції. Канали будете перемикати не пультом від телевізора, а пультом від цього тюнера.

– “Зовнішній” – це як ? Він знаходиться надворі, біля антени ?
Відповідь: Ні, зовнішній – це той, що стоїть біля телевізора, а не впаяний в телевізор.

– А можна тюнер ставити на телевізор ?
Відповідь: Бажано ставити його не біля самого телевізора. Деякі телевізори є джерелом радіоперешкод для тюнера, особливо, якщо ефірний цифровий сигнал слабкий.

– Як добитися кращого рівня сигналу і якості сигналу ?
Відповідь: Антена ! Антена ! Не якийсь “додатковий чи особливий підсилювач”, не якась “спеціальна плата” і ніяка не “нова прошивка”, а правильний вибір антени і точки розміщення антени, і категоричне застосування лише нормального, якісного антенного кабеля, не занадто старого і не дефектного.

– Скільки телевізорів можна дивитись від одного тюнера ?
Відповідь: Один телевізор – один тюнер. До кожного телевізора свій тюнер. А телевізор, який розуміє стандарт DVB-T2, буде показувати цифрове ефірне телебачення і без тюнера, але АНТЕНА – ОБОВ’ЯЗКОВО.

– Антену також треба окрему для кожного телевізора ?
Відповідь: Ні, все передбачено, щоб одна хороша антена обслуговувала вам кілька ваших тюнерів. В тюнері є не лише антенний вхід, а також антенний вихід, і він для того, щоб з нього можна було той самий антенний сигнал подати на інший тюнер, або на телевізор. Але краще використати стандартний антенний розгалужувач (спліттер), щоб одна антена – на кілька тюнерів.

– У мене при підключенні антени до тюнера на екрані надпис: “Перевантаження антени”. Що там перевантажується ?
Відповідь: Нічого в антені не перевантажується. В меню тюнера у вас ввімкнена подача напруги живлення на антену, а антена у вас, я впевнений, пасивна, не має підсилювача і не потребує живлення, лише даремно навантажує блок живлення тюнера.
Для пасивної антени не потрібно з тюнера на антену подавати живлення, ця опція в меню тюнера має бути вимкнена. Для активної антени, це антена з підсилювачем, ця опція корисна, але лише в тому випадку, якщо підсилювач антени живиться від напруги 5 Вольт, які на антену подає тюнер. Якщо у вас окремий, зовнішній блок живлення антенного підсилювача, то подачу живлення з тюнера треба вимкнути.

– Які телевізійні канали транслюються в Україні в цифровому форматі DVB-T2 ?
Відповідь: На 2024 рік маємо такі канали:


А також: в багатьох великих населених пунктах в майбутньому будуть створюватись додаткові місцеві мультиплекси для місцевого телевізійного мовлення.
Враховуючи війну, яку почала проти нас Росія, а також дегенеративну зеленську владу, деякі канали, представлені в таблиці, можуть припиняти трансляцію.
Вже прийнято рішення, які телеканали будуть мовити в мультиплексі MX-7 , крім представлених в таблиці. Це такі канали:
Уніан 2
Віжн 2
Віжн 3
Не сумнівайтесь, в представленій таблиці телевізійних каналів ще будуть зміни. Тимчасово в мультиплексі MX-2 присутні також телеканали “ICTV-2” та “1+1 Україна“.

Технічні характеристики каналів
Абсолютна більшість цифрових ефірних каналів в Україні транслюються з роздільною здатністю 768 х 576, тобто на екрані 576 горизонтальних ліній і 768 вертикальних. Ця роздільна здатність саме для “Стандартної якості” (SD) і часто називається 576i, вона інформаційно сумісна із аналоговим телевізійним сигналом, в якому кількість рядків 625.
Хто вміє рахувати і щось порахував, вже незадоволено надув щоки. Виходить, що в аналоговому сигналі на екрані 625 ліній, а в покращеному цифровому – лише 576 ? Не переживайте, в аналоговому сигналі лише 576 ліній приймають участь в формуванні картинки, всі інші горизонтальні лінії є службовими. А головне, в аналоговому сигналі ви бачите то 313 ліній, то 312 (парний і непарний півкадри), і аж ніяк не бачите всі 576 ліній одразу.
Майже всі канали транслюють в цифровому форматі сигнал EPG (цифровий гід, тобто пояснення, яка зараз передача, і яка буде передача, а іноді навіть графік телепередач на кілька днів).
Абсолютна більшість каналів транслюються в співвідношенні сторін зображення 16:9.

А тепер – пояснення до інформаційного наповнення каналів. В Україні є 4 найбільші медіа-компанії, яким належить найбільша частина телевізійного ринку України. Що це за компанії ?
«StarLightMedia» – власник Пінчук Віктор Михайлович. Ми кажемо “власник”, незважаючи на те, що “власник” насправді не один, йому належить лише найбільша кількість акцій компанії.
Телевізійні канали «СТБ», «Новий», «ICTV», «M», «M2», «QTV».
«Inter Media Group» – власник Фірташ Дмитро Васильович
Телевізійні канали «Інтер» «Enter-фільм», «Піксель TV», «К1», «К2», «Мега», «НТН», «Zoom», «Інтер+», «Unian».
«1+1 media» – власник Коломойський Ігор Валерійович
Телевізійні канали «1+1», «2+2», «TET», «ПлюсПлюс», «1+1 International», «Бігуді», «Уніан», «Ukraine Today».
«Медіа Група Україна» – власник Ахметов.
Телевізійні канали «Україна», «НЛО TV», «Футбол 1», «Футбол 2», «Індиго TV, «Донбас», «34 канал», «Сигма», «Україна 24 (колишня назва Ескулап)».
На теперішній час ахметовські канали не мовлять в мережі українського телебачення. З’явився такий собі “Ми-Україна”, він зроблений із залишків “Україна 24”.

Ось таблиця місцевих каналів, які, можливо, транслюються в мультиплексах, до 4-х місцевих каналів. Це не назавжди, кількість місцевих каналів буде збільшуватись.

Область Місцевий-1 Місцевий-2 Місцевий-3 Місцевий-4
Вінницька область UA:Вінниця Віта Вінничина
Волинська область UA:Волинь Аверс 12-й канал
Дніпропетровська область Дніпро TV 34-й канал 11-й канал D1 канал
Донецька область UA:Донбас Орбіта
Житомирська область UA:Житомир CTV CK1 Коростень ТБ
Закарпатська область UA:Закарпаття 21 Ужгород MStudio
Запорізька область UA:Запоріжжя TV5 Алекс.UA
Івано-Франківська область UA:Карпати РАІ ОТБ Галичина
Київська область Центральний канал Київ TV Всі новини
Кіровоградська область UA: Кропивницький КТМ Вітер
Львівська область UA:Львів Новини24 Перший західний
Луганська область UA:Донбас ІРТА
Миколаївська область UA:Миколаїв ТАК-TV
Одеська область UA:Одеса Репортер Aкадемія 3-й цифровий
Полтавська область UA:Полтава Місто+ Пирятин
Рівненська область UA:Рівне Рівне-1 Ритм TV
Сумська область UA:Суми Академ TV Відікон
Тернопільська область UA:Тернопіль TV-4 ІНТБ
Харківська область UA:Харків 7 канал Сімон
Херсонська область KRATU ВТВ+
Хмельницька область Поділля-центр 33-й канал TV 7+
Черкаська область UA:Черкаси Вікка Ільдана
Чернівецька область UA:Буковина Чернівецький промінь Місто ТБ
Чернігівська область UA:Чернігів Прилуки Відікон

Також в Київський області, наприклад, йде додаткова трансляція цифрового телевізійного сигналу в стандарті DVB-T та DVB-T2 провайдером “ЕРА ПРОДАКШН”, незалежним від компанії “Зеонбуд”. Ось “моментальний знімок” каналів, які транслювались в 2021-2023 роках:
Частотний канал 41 (DVB-T2) – телеканали “Караван TV”, “Boutique TV”, “M2”, “OTV”, “Апостроф”, “News24”, “4 канал”, “Перший Київський”, “Еко TV”, “Міледі TV”, “ОЦЕ”, “Центральний”, “Тюсо”, “ATR” та “LaLe”.
Частотний канал 43 (DVB-T) – телеканали “Телевсесвіт”, “Сонце”, “Надія”, “ПравдаТут”, “Наталі”, “O-TV”, “Погляд”, “8 канал”.
В кожному мультиплексі легко розміщується до 10 телевізійних каналів, і це можливо навіть в спрощеному стандарті DVB-T, на відміну від покращеного DVB-T2.
Чому я написав “моментальний знімок” ? Тому, що стабільність трансляції на цих частотних каналах приблизно така, як стабільні у цигана коні. Час від часу, традиційно, то один, то інший канал зникав з трансляції. Компанія “ЕРА ПРОДАКШН” свого часу транслювала цифровий сигнал також на частотних каналах 51 і 64, зараз трансляції на цих каналах немає. Дуже надіюсь, що, може, потужність трансляції на працюючих каналах збільшать, це буде хоча б невеличкою місцевою “конкуренцією” монополісту – “Зеонбуду”.
Також є подібна місцева трансляція в Одеській області, трансляцію здійснює Концерн РРТ, в мультиплексі DVB-T представлені канали “GTV”, “А1”, “Южная волна”, “Думская ТВ”, “Olvia”, “Одесса 1”, “Unian”, “Первый городской”, “Здоровье”.

– З Києвом і Одесою зрозуміло. А в інших областях буде лише по чотири місцевих канали ?
Ні, частотного ресурсу вистачає на додаткові місцеві мультиплекси. Були би у каналів гроші і бажання. Не берусь вгадувати, що, як і коли буде додаватись до ефірної трансляції. Цей процес вже рухається, але дуже повільно.

– Чи можна підключити тюнер не до телевізора, а до комп’ютера, в якому є внутрішній телевізійний модуль з аудіо-відеовходом ?
Відповідь: Чому лише до комп’ютера ? Цифровий телевізійний тюнер має аудіо-відеовихід, значить, його можна підключити кабелем до будь-якого медіа-пристрою, який має аудіо-відеовхід.

– Чи потрібно в настройках тюнера змінювати параметр “країна прийому” ?
Відповідь: Дякую. Це питання важливе, а відповідь трохи дивна. Спочатку – сама відповідь. Щоб тюнер, серед інших мультиплексів, приймав також мультиплекс MX-7, рекомендую в налаштуваннях поставити країною прийому Польщу чи Німеччину.
Господи, навіщо !
Китайські і не китайські виробники тюнерів вважають, що в метровому діапазоні ми досі використовуємо таблицю частот, яка була при Союзі. Але сучасні телевізійні передавачі в Україні використовують європейську таблицю частот. От і доводиться в тюнері ставити якусь іншу країну прийому, не Україну.

– Чи приймає тюнер для DVB-T2 сигнал DVB-T ?
Відповідь: Так, приймає. Також є тюнери, які одночасно розуміють і DVB-T2, DVB-T і DVB-C (незакодований варіант сигналу).

– Чи приймає тюнер для DVB-T сигнал DVB-T2 ?
Відповідь: Не приймає. Ні телевізор, ні тюнер, розрахований лише на стандарт DVB-T або DVB-C, не може розуміти стандарт DVB-T2. Тут потрібна значно більша швидкість обробки інформації. Але є сучасні телевізори і сучасні тюнери, які приймають приймають DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2, ще й показують трохи відео з Інтернета.

– Чи може тюнер записувати телевізійний сигнал на FLASH-пам’ять ?
Відповідь: Більшість тюнерів мають запис на флешку (також у них є функція “TIME-SHIFT“), а є рідкісні тюнери без запису. Є навіть тюнери, які розміром, як флешка (USB-тюнери), їх вставляють в USB-вхід комп’ютера, для перегляду телебачення на комп’ютері.

– А може тюнер відтворювати відео з флешки, як відеопрогравач ?
Відповідь: Ну… взагалі-то може, але він бачить не всі відеоформати. З форматами звуку – ще гірше.
А якщо ваш неновий тюнер взагалі не відтворює відео з флешки, то для деяких тюнерів (ДЛЯ ДЕЯКИХ) можна завантажити нову прошивку, про це написано в статті ПРО ТЮНЕРИ , і у вас з’явиться програвання медіа-файлів.

– А чому у мене відео з флешки показує, а звуку нема ?
Відповідь: Я ж казав ! Тюнер знає дуже мало форматів відео, і ще менше форматів звуку. Якщо у вас є можливіть переключити тюнер на відеовхід HDMI, то відсутній звук (думаю, він в форматі AC3) при цьому може з’явитись.

– В нових прошивках для тюнерів буде більше відеоформатів ?
Відповідь: Для виробників це не раціонально. Деякі виробники не покращують старі моделі, а запускають нові.

– Я дивлюсь цифрове Т2 без тюнера, мій телевізор розуміє стандарт DVB-T2. Не подобається мені цей цифровий сигнал, іноді (як правило, під час реклами) зображення начебто дрижить, рух на екрані відбувається ривками, і виглядає, як “стробоскопічне” зображення. Що це за неподобство ?
Відповідь: Проблема з цим “стробоскопічним” зображенням на деяких сучасних телевізорах справді існує. Виробники вже помітили проблему, наприклад, вже є можливість виправити цю проблему для телевізорів “LG”, “SAMSUNG” і, багатьох інших. На офіційному сайті компанії “LG”, чи іншої компанії-виробника, можна підібрати потрібну прошивку саме для вашого телевізора, і “стробоскопічна” проблема зникне.
З часом такі проблеми будуть вирішуватись для всіх моделей телевізорів, така проблема не лише у вас. Нове програмне забезпечення для вашого телевізора завжди треба шукати на офіційних сайтах виробників.
В цифрових зовнішніх тюнерах цієї “стробоскопічної” проблеми нема. Якщо і у вас її немає – це добре.

– У мене тюнер начебто нормально приймав всі канали, але якось перестав приймати один з мультиплексів. На другий день, або через тиждень, прийом знову став нормальним. Де шукати проблему ?
Відповідь: Думаю, проблему шукати не треба. Іноді “Зеонбуд” щось ліниво робить зі своїми передавачами, тому у вас тимчасово пропадав якийсь мультиплекс. А буває, що й живлення вимикають на якійсь трансляційній вежі. Або профілактика.

– А на яких частотах треба шукати цифровий сигнал після покупки DVB-T2 тюнера ?
Відповідь: Детальні таблиці частот і розміщення передавачів для мультиплексів MX-1, MX-2, MX-3, MX-5 та MX-7 можна подивитись на сайті в статті ПРО МУЛЬТИПЛЕКСИ (в таблицях можливі незначні неточності, бо час від часу є деякі зміни). А більш детально читайте в статті ПРО ПЕРЕХІД НА ЦИФРОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ.

– Чи будуть в цифровому форматі в Україні такі канали: про природу, пізнавально-науковий, словом, канали з групи “Discovery” ? Чи буде еротика ?
Відповідь: Можливо, ці канали колись будуть додаватись до цифрового пакету, і будуть лише платними. Саме для майбутніх платних каналів в 2012 році за державні гроші в приватній компанії “Зеонбуд” зарезервована можливість кодування каналів. Одне можна гарантувати: список цифрових ефірних каналів ніколи не буває довічним.

– Я згоден на платні канали, якщо там буде футбол, еротика і секс. Коли вони з’являться ?
Відповідь: Із сексом ви трохи загнули. “Секс” – це коли ви приймаєте в цьому участь. “Еротика” – це коли ви на це дивитесь. Такі канали якщо і з’являться, то дуже не скоро.

– Чи будуть в цифровому ефірному сигналі канали високої чіткості (HD-телебачення).
Відповідь: Так, деякі канали вже переходять на цей стандарт. Говорячи про якість зображення HD, ми не маємо на увазі лише стандарт Full HD, бо, починаючи із HD Ready (1024 х 720), зображення вважається наближеним до високої якості (HD). Йде поступовий перехід деяких каналів на якість HD в ефірній трансляції, але дуже сумніваюсь, що в одному мультиплексі помістяться всі вісім каналів із якістю HD. Можливо, що буде по 2-3 канали в стандарті HD на один мультиплекс. Технічні умови для цього є, при умові, що прийом цифрового ефірного телебачення залишається безкоштовним.

– На звичайному телевізорі також можна дивитись телевізійний сигнал високої чіткості (HD-телебачення) ?
Відповідь: Можна, але переваги HD на звичайному телевізорі не помітні. Щоб побачити справжню якість в телебаченні високої чіткості, потрібно:
по-перше, треба, щоб канал транслювався в HD-стандарті (а більшість каналів транслюються SD-стандартом).
по-друге, сучасний телевізор, який підтримує HD-стандарт,
по-третє, треба мати звичайний, хороший зір. До того ж треба підійти досить близько до телевізора.
А от різниця між цифровим і аналоговим телебаченням справді помітна. Це видно на будь-якому телевізорі.

– Чи може телевізор чи телевізійний тюнер, розрахований на якість SD, показувати цифровий сигнал, що тпанслюється із якістю HD ?
Відповідь: сучасний, не дуже новий і не дуже дорогий телевізор, в якому НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО прийом сигналу HD, насправді буде показувати чорний екран замість зображення. Зображення буде, якщо використовувати зовнішній цифровий ефірний тюнер (для кабельного телебачення – цифровий декодер) і при цьому сигнал з тюнера на телевізор подати не через якісний вхід HDMI, а через вхід CVBS (жовте кругле гніздо), який дає трошки гіршу якість. Але картинка є !
А от про цифрові ефірні тюнери для DVB-T2, які не розуміють стандарт HD, я не чув. Така незначна проблема існує із деякими старими декодерами для кабельного телебачення.

– У мене колись працював тюнер для DVB-T, і зображення на деяких каналах було не дуже стійким і на деяких каналах розпадалось на квадратики або зникало. Що зміниться при переході на DVB-T2 ?
Відповідь: На ту саму антену, в тому ж самому місці, з тої самої трансляційної вежі прийом сигналу DVB-T2 трохи стійкіший. А загальне правило таке: хто хоче мати стабільний цифровий сигнал, мусить попрацювати над антеною.

– Якось поясніть, чому кажуть HD-стандарт чи SD-стандарт, а потім DVB-T стандарт. Для одного телебачення – різні стандарти ?
Відповідь дуже спрощена:  SD чи HD – це вимоги до параметрів якості телевізійної картинки. DVB-T чи DVB-T2 – це вимоги до складної обробки телевізійного сигналу для ефірної трансляції.

– Порівняйте з ким-небудь. Наприклад, з телебаченням Білорусі.
Відповідь: В Білорусі з 2015 року транслюється мультиплекс, в якому 8 безкоштовних цифрових каналів в стандарті DVB-T, стандартна якість SD, це канали НТВ-Беларусь, Беларусь-1, Беларусь-2, Беларусь-3, Столичное ТВ, МИР, Россия–Беларусь, Общенациональное ТВ, і один канал радіо. Також транслюється канал Беларусь-5, але в іншому мультиплексі, в стандарті DVB-T2.
Ці канали транслюються також в платних мережах (кабельне і супутникове телебачення, IPTV-телебачення), в платних мережах запланований перехід на якість HD.
Білорусь в травні 2015 року відключила свій аналоговий сигнал ефірного телебачення.
Від 2015 року в Білорусі транслюються також два платних кодованих цифрових мультиплекси в стандарті DVB-T2, в них 17 і 18 каналів, кожний мультиплекс коштував (в приблизному перерахунку) 35 грн на місяць. Покриття тими двома платними мультиплексами неповне. Мабуть, наповнення мультиплексів і ціна вже не раз змінились, я не слідкую за їхнім телебаченням.

– Чи хороше покриття цифровим телевізійним сигналом в Білорусі ?
Відповідь: Покриття також неповне, але краще, ніж зараз у нас. Офіційно заявляють, що покриття складає 98% території, але насправді в багатьох місцях сигнал слабкий, прийом телебачення нестійкий. У нас спочатку, при Януковичі, заявляли, що покриття складає 95%, але тепер чесно кажуть, що реальний сигнал слабший від теоретично прорахованого. Кількість трансляційних веж з цифровими передавачами в Україні – близько 160, на кожній вежі по 4 цифрових передавачі (не враховуючи інше обладнання), і за приблизними підрахунками, для забезпечення справді хорошого покриття треба встановити додаткові цифрові передавачі ще приблизно на 100 вежах. Все приблизно, бо насправді треба враховувати не лише кількість передавачів, а також потужність кожного окремого передавача.
Якщо вважати, що зону покриття телевізійним сигналом треба покращувати не “по території”, а “по людях”, то, враховуючи нерівномірність заселення території України, треба додати передавачі приблизно на 70 трансляційних вежах.
Деякі телеглядачі в Білорусі замінюють антени на трохи кращі, підіймають їх на більшу висоту, перестають даремно надіятись на кімнатні антени. Ми робимо те ж саме. Не у всіх телеглядачів прийом ефірного телебачення “відразу, і без проблем”

– В Білорусі, як і нас, сигнал транслюється в стандартній якості (SD) чи покращеній (HD) ?
Безкоштовний ефір – не для каналів з високою роздільною здатністю HD. Такі канали в основному транслюються з супутника, або в цифрових кабельних мережах, і в основному ці канали платні, але не всі. Один білоруський канал (Беларусь 24) транслюється із якістю HD.

– А що в Молдові ?
По всій Молдові – безкоштовний мультиплекс DVB-T2, в якому 8 каналів, в самому Кишиневі – 16 каналів. В перспективі планується по всій Молдові забезпечити трансляцію трьох мультиплексів. Канал Moldova 1 транслюється із якістю HD.

– А яка ситуація з цифровим телебаченням в Польщі ?
В Польщі було 4 загальних безкоштовних мультиплекси DVB-T, в них 27 телевізійних каналів. В наш час країни Європи, і Польща також, які мали трансляцію в стандарті DVB-T, перейшли на стандарт DVB-T2. Також в Польщі є додаткові, місцеві мультиплекси. Канали інформаційні, соціальні, розважальні, дитячі, музичні, кіноканали, один релігійний. “Перший” і “Другий” польські канали (TVP1, TVP2) транслюються з якістю HD (канали високої чіткості). Покриття цифровим сигналом дуже хороше, для прийому цифрового сигналу треба значно менше зусиль, ніж у нас.
Канал TVP Info транслюється із якістю HD. В кабельній та супутниковій трансляції в Польщі 46 польських каналів транслюється із якістю HD.

– А що в Росії ?
Там два безкоштовні мультиплекси РТРС-1 і РТРС-2 в стандарті DVB-T2, по 10 каналів в кожному, в сумі – 20 каналів, транслюються із стандартною якістю SD. Покриття на 2018 рік також діряве, як і у нас. В майбутньому планується покращення покриття, багато передавачів ще не введені в дію.
Це не лише слова, російська влада справді не жаліє грошей і зусиль на пропаганду, а значить, на ефірне телебачення. Прості цифри: в Криму працювали встановлені Україною передавачі DVB-T2 на 18 вишках. Після окупації Криму Росією за кілька років кількість вишок в Криму з трансляцією DVB-T2 зросла з 18 до 44, а більшість передавачів “Rohde&Schwarz” були замінені більш потужними “Поларис”. Це, об’єктивно, забезпечує краще покриття, до того ж сигнал буде синхронним, це покращує умови прийому.

– І так непогано по всій Росії ?
Злорадно усміхнувшись, відповідаю: та ні, лише в Криму. В Криму з ефірним телебаченням зараз краще, ніж в Московській області. Пропаганда “русского мира” – перш за все. Ось ще парочку цифр:
1 передавач DVB-T2 в Україні – приблизно на 3770 квадратних кілометрів.
1 передавач DVB-T2 в Росії – приблизно на 3230 квадратних кілометрів.
Так що без ілюзій: покриття діряве, що у нас, що у них.
В Росії 53 канали (абсолютна більшість – платні) транслюються в кабельній та супутниковій мережі із якістю HD.

– Порівняйте наше цифрове телебачення ще з якимось.
Порівнюю. Візьмемо наугад якусь країну, наприклад, Гану, Африка.
Безкоштовне ефірне покриття Гани складає (читаємо уважно) 98% території. Суспільне телебачення Гани GTV транслює шоу з міжнародних мереж з таких регіонів, як Європа, США, Великобританія та Азія. Деякі з цих шоу включають: У домі, Шоу Косбі, Таємниця, Беккер, Усі люблять Реймонда, Шоу Опри Вінфрі, Сімейні справи, Soul Food, King of Queens, CNN, PBS, Cartoon Network, NBA, Fresh Prince Bel Air,радіо BBC, а також безліч інших. GTV також показує багато іноземних фільмів, зокрема американських фільмів, а також афро-американських музичних відео. Незважаючи на розваги, більшість шоу на GTV є освітніми. В безкоштовній трансляції не дуже багато каналів, це TV3, Ghana GTV, Viasat-1, UTV NET 2 TV, TV AFRICA, Metro TV. Назва останнього канала особисто мені трохи незрозуміла.

– Далі не треба, повертаємось до України. Які канали у нас транслюються із якісию HD ?
Я нарахував на початок 2020 року 12 каналів в супутниковій та кабельній трансляції із якістю HD, це EU Music, 4ever Music, Прямий, Футбол1, Футбол2, Niki Kids, Niki Junior, English Club TV, ZIK, ATR. Деякі кабельні оператори транслюють значно більше каналів із якістю HD, і ця кількість регулярно змінюється. В сумі транслюється близько 60 українських каналів. Ці цифри нестабільні, в супутниковій трансляції багато чого швидко змінюється, і все більше каналів буде транслюватись із якістю HD. В ефірній трансляції деякі канали також переходять на якість HD, цей процес ще не завершений.
Як чоловік не дуже молодий, скажу чесно: різниці між SD і HD вже не бачу, хіба що в окулярах, і зблизька.

– Кого з наших сусідів є можливість приймати в Україні ?
Та всіх, але лише вздовж кордону. Я кажу про ефірну трансляцію, не супутникову. За кордоном, недалеко від України є можливість приймати наші мультиплекси.

– Чому зберігається стара проблема: на своєму старому кінескопному телевізорі я бачу абсолютну більшість каналів “стиснутими” справа і зліва, а на новому, сучасному телевізорі деякі місцеві канали розтягнуті в сторони, і обличчя людей занадто широкі ?
Відповідь: На теперішній час абсолютна більшість телевізійних каналів транслюються в пропорції 16:9. Вони нормально виглядають на екрані з пропорціями 16:9, але виглядають стиснутими з боків на кінескопних екранах з пропорцією 4:3. Крім того, деякі кабельні компанії на деяких каналах додатково змінюють пропорції зображення, це стискає зображення зверху і знизу. Вони це роблять не від вредності, на це є тимчасові технічні причини. Почекайте ще трохи, ці незручності не назавжди.
Йде поступовий перехід на формат телевізійної трансляції з пропорціями 16:9.
Телебачення майже перейшло, і повністю перейде на формат 16:9, саме такі пропорції екрана у сучасних телевізорів. Такі пропорції екрана не означають трансляцію канала в покращеній якості HD, це різні речі.
Наприклад, ви бачите на сучасному телевізорі таке зображення:


А якщо ви дивитесь кінескопний телевізор, зображення вже буде таким:


Це не естетично і не сексуально. Щоб вас не дратувало таке звужене зображення, для тих, хто дивиться телевізор з пропорціями екрана 4:3, підготовлений приємний сюрприз. Ви можете в вашому цифровому тюнері Т2 поставити формат вихідного відеосигналу не 4:3, і не 16:9, а Letter Box 4:3 (в деяких тюнерах Letterbox), і ви з приємним здивуванням побачите, що на вашому телевізорі з форматом екрану 4:3 вже немає цифрових “звужених” телевізійних каналів. Зображення стане ось таким:


А власники сучасних телевізорів з екраном 16:9 поставлять вихідний сигнал тюнера на формат 16:9, і будуть бачити пропорційне, нормальне зображення на весь екран. Не стиснуте і не розширене.

– Як правильно підключити антену до супутникового тюнера, щоб він також показував канали Т2 ? Де купити супутниковий тюнер Т2 ?
Відповідь: На жаль, ці запитання безтолкові, а я мушу відповісти трохи спрощено.
По-перше, супутниковий тюнер не приймає ефірний сигнал.
По-друге, ефірний тюнер не приймає супутниковий сигнал.
Звісно, є універсальні, трохи дорожчі, тюнери, які вміють приймати і ефірний сигнал, і супутниковий (потрібна і ефірна антена, і “тарілка”). Наприклад, тюнери World Vision Foros Combo T2/S2, або OpenFox X6 Combo HD , або Spark 3 Combo, є й інші моделі. І не забувайте, що деякі сучасні телевізори все це можуть і без тюнера.

– Я новачок. Наскільки складно самостійно встановити і налаштувати прийом цифрового телебачення з зовнішньої антени, в порівнянні з тим, щоб самостійно встановити і налаштувати супутникове телебачення ?
Відповідь: Встановлення зовнішньої ефірної антени для цифрового телебачення в кілька раз легше, і дуже часто набагато безпечніше, ніж встановлення супутникового обладнання. Немає потреби висіти на якійсь саморобній страховці на значній висоті біля стіни будинку і виконувати точне і досить довге налаштування супутникової “тарілки”. Немає потреби хоча б раз на рік трохи підрегулювати встановлене обладнання, а також платити за “перешивання” каналів на супутниковому тюнері, чи самому “перешивати”. Немає потреби регулярно платити абонентську плату, яка є обов’язковою в супутникової трансляції для багатьох українських каналів.
Якщо вже все змонтоване, а досвіду у вас немає, то налаштування ефірного цифрового телебачення, я думаю, в 100 раз легше, ніж налаштування супутникового телебачення. Для супутникового телебачення багатьом людям зручніше, щоб їм за невелику оплату за кілька хвилин “прошили” в тюнері всі налаштування на деякі безкоштовні канали, ніж вводити ці налаштування вручну. Ну, і ефірне телебачення безкоштовне.

– Що буде, коли до ввімкненого телевізора підключати тюнер, або відключати тюнер ?
Щось, дуже можливо, згорить. Або згорить якийсь блок в телевізорі, або згорить тюнер.
Будь-які підключення і відключення будь-яких пристроїв до телевізора – лише при вимкненому живленні. Інакше можете щось зіпсувати, а ремонт коштує грошей.

ЗБЕРЕЖЕМО ІСТОРІЮ !
Непотрібне кодування ефірного цифрового телебачення в Україні вже відмінене, і припинене 1 січня 2015 року.
Кодування було введено в 2012 році, при режимі Януковича. Незважаючи на непотрібність кодування, воно було прийнято в Україні, і забезпечило надзвичайно великі додаткові доходи компанії “Зеонбуд”, справжніми власниками якої є:
33% — син Януковича Олександр, 33% — Дмитро Фірташ, 33% — Ринат Ахметов.
Хто має сучасний телевізор, який розуміє цифровий формат DVB-T2, той міг з 2012 року дивитись цифрове ефірне телебачення лише при наявності CAM-модуля (це англійське скорочення Condition Access Module, тобто модуль умовного доступу, і читається як “КАМ-модуль”, його ще іноді називають “СІ-модуль”) для декодування сигналу DVB-T2, саме для таких телевізорів. Ці CAM-модулі виглядають приблизно так:


Перемога над режимом Януковича в 2014 році дала можливість розвитку більш економного і раціонального цифрового телебачення в Україні,
.На 10 вересня 2014 року на вимогу Національної ради з питань телебачення та радіомовлення з деяких каналів було знято кодування. Стали відкритими наступні канали:
УТ-1, 1+1, 2+2, Інтер, ICTV, СТБ, Новий, НТН, ТЕТ, Тоніс, Мега, К1, Україна, 5 канал, 112-UA, Банк ТБ, М1.
Лише 1 січня 2015 року кодування цифрового ефірного сигналу в Україні було повністю припинено компанією “Зеонбуд”.
Став непотрібним CAM-модуль для телевізорів, які розуміють стантарт DVB-T2.
Також можна використовувати кращі і значно дешевші тюнери цифрового ефірного сигналу, без вбудованого декодера IRDETO.
Така історія. Змін в цифровому телебаченні України буде ще багато.
Аналітики кажуть, що кількість загальноукраїнських ефірних каналів в стандарті DVB-T2 з часом може колись зменшитись приблизно до 20, і може збільшитись кількість місцевих каналів.
Подивимось. Часу у нас багато.

– Коли я настроював собі кабельний цифровий декодер, хлопці з кабельного телебачення за гроші продали мені значення деяких параметрів, без яких кабельний декодер не настроювався. Чи є такі параметри для ефірного цифрового телебачення ?
Відповідь: Ви не перший, кого хлопці з кабельного телебачення розвели на гроші. Необхідні параметри для настройки ваш кабельний провайдер повинен продиктувати по телефону безкоштовно, або викласти на своєму сайті.
Для настроювавння ефірного цифрового сигналу вам корисно знати ТАБЛИЦЮ ЧАСТОТ ефірних передавачів, а також пам’ятайте один параметр: для метрового діапазону 7MHz, а дециметрового 8MHz.

– А як приймати цифровий ефірний сигнал на автомобільний телевізор, який розуміє стандарт DVB-T2 ?
Відповідь: О, хороше запитання. До БУДЬ-ЯКОГО прийомного медіа-пристрою, який розрахований на сигнал DVB-T2 (автомобільний телевізор, ще якийсь особливий телевізор, комп’ютерна телевізійна плата і так далі), додаємо нормальну антену і тоді вже можна приймати ефірний телевізійний цифровий сигнал.

– А я хочу приймати цифрове телебачення на автомобільний телевізор, який ніякого цифрового стандарту не розуміє. Як це зробити ?
Відповідь: Можна докупити до цього телевізора цифровий тюнер, який може працювати від автомобільного бортового живлення 12V, а відеосигнал з цього тюнера можна подати на автомобільний телевізор, який має аудіо-відеовхід. Прийом сигналу треба вести на зовнішню автомобільну антену.
Максимально спрощений варіант – вертикальна штирева автомобільна антена, трохи кращий варіант – автомобільна антена КОРОНА GT0139, і це не єдиний варіант, є інші подібні автомобільні антени.

– Чи будуть кабельні телевізійні мережі дублювати ефірний сигнал DVB-T2 ?
Відповідь: Ні, це технічно складно і не потрібно. Кабельні мережі для передачі цифрового сигналу найчастіше використовують стандарт DVB-C. Це спрощена відповідь, можливі інші варіанти.

– Хіба не можна по-простому подати кабельний сигнал на антенний вхід тюнера ? Адже кабельний сигнал сильний і, мабуть, якісний.
Відповідь: Тут ми можемо заплутатись. Деякі телеглядачі називають кабельним телебаченням той сигнал, який йде з колективної ефірної антени на їхньому будинку.
В деяких рідкісних випадках ці антени збереглись, і працюють.
Але абсолютна більшість випадків – це кабельний сигнал, зформований місцевим провайдером кабельного телебачення, і ефірного сигналу там нема.

– Який сигнал кращий, кабельний чи цифровий ефірний ? Що вибрати ? Чи переходити з кабельного сигналу на ефірний цифровий Т2 ?
Відповідь: Ви запитали неправильно. Розділяємо ваше запитання на окремі теми.
1. Цифровий кабельний сигнал завжди якісніший, ніж аналоговий кабельний сигнал. Цифровий кабельний сигнал, як правило, потрібно дивитись через цифровий декодер, або сучасним телевізором, який розуміє кабельний цифровий сигнал, а аналоговий кабельний по-простому дивитесь на БУДЬ-ЯКОМУ телевізорі, без декодера (дехто відчув, що я тут щось для спрощення пропустив).
2. Цифровий ефірний сигнал якісніший, ніж аналоговий ефірний сигнал, або аналоговий кабельний сигнал.
3. Щоб все-таки мати ЯКІСНЕ цифрове ефірне телебачення, потрібно мати хороший антенний сигнал . При поганому цифровому сигналі цифрове телебачення дуже дратує своєю нестійкістю, незалежно від того, це ефірне телебачення чи кабельне.
4. Ніякої “примусовості” чи “обов’язковості”. Або за гроші дивитесь те кабельне, яке маєте, або на ефірну антену дивитесь безкоштовне ефірне цифрове.
5. Досить часто цифровий кабельний сигнал є закодованим, і тут без регулярної абонплати за кожний декодер не обійтись. Ефірний цифровий сигнал не закодований і безкоштовний.

– Чи будуть відновлюватись в містах колишні колективні антени в багатоповерхових будинках, щоб з такої колективної антени можна було б брати якісний ефірний сигнал для прийому безкоштовного ефірного цифрового телебачення ?
Відповідь: На жаль, з ЖЕКами вирішити це питання дуже важко, бо з ЖЕКами все важко вирішувати, а от будинкові кооперативи чи які-небудь ОСББ запросто можуть встановити хорошу антену на даху, та розвести кабель на всі квартири. Не самі, а з допомогою спеціалістів. Обслуговування таких колективних антен значно дешевше, ніж будь-яке кабельне телебачення.
Уточнення: при цьому для кожного телевізора власникам все одно потрібно буде купувати ефірний цифровий тюнер, або користуватись телевізорами, які мають вбудований цифровий тюнер Т2.

– Як зробити в багатоквартирному будинку ефективніше і краще ? Чи нехай кожна квартира приймає цифровий ефірний сигнал на свою антену, чи краще домовитись, і встановити на даху колективну вузьконаправлену колективну, з хорошим підсилювачем ?
Відповідь: Та ви вже відповіли, колективна буде краще. А інакше буде ось так:

 

– При переключенні каналів на цифровому тюнері спочатку кілька секунд світиться непотрібний мені баннер з параметрами цього каналу. Як прибрати цей баннер ?
Відповідь: Ніяк. Але в деяких тюнерах можна через меню тюнера зменшити час свічення баннера до 2 секунд.
Ще одна експлуатаційна незручність. Раніше в тюнері неможливо було змінити нумерацію цифрових каналів, а багато користувачів хотіли би змінити нумерацію на більш зручну для них. Нарешті “Зеонбуд” прибрав примусову логічну нумерацію каналів, і тепер в меню вашого тюнера ви можете знайти пункт “Логічна нумерація (LNC) ON/OFF (ввімкнути/вимкнути)”. Вимкнувши логічну нумерацію, ви одержуєте можливість через меню тюнера розставляти канали в такому порядку, як вам зручно, і канали вже не “прив’язані” до своїх номерів. Так зручніше.

– Де найгірше приймається цифровий сигнал ?
Відповідь:
В містах – найгірший прийом на нижніх поверхах багатоповерхових будинків, особливо якщо вікна виходять у двір, закритий з усіх чотирьох сторін будинками. Іноді сигнал, відбитий від сусіднього будинку, кращий, ніж “прямий” сигнал, але перекритий іншим будинком. В умовах міста іноді нелегко одержати хороший прийом на кімнатну антену. Кімнатну антену – до вікна, на балкон, це дає вам деякі шанси на стабільний прийом.
В селах – антену ставимо на дах хати або ще вище. Чим вище, тим краще. Орієнтуйте місцевих умільців, щоб ставили вам хорошу вузьконаправлену антену, якщо треба, то з підсилювачем, і бажано ставити її повище, і нормальний, хороший антенний кабель. Логоперіодична антена або антена типу “хвильовий канал”, як правило, працює непогано. Дуже часто можна обмежитись дешевою вузьконаправленою антеною, довжиною не більше 1 метр, а то й коротшою. Якщо при цьому ви живете ще й на рівнині, то у вас є шанси навіть на кімнатну антену. Я би ще почитав статтю про вирішення проблем з Т2.
Невеличка зручність:
Ваш цифровий тюнер може сам, за вашим бажанням, подавати живлення на антену з підсилювачем. Напруга живлення 5 Вольт. В меню тюнера можна встановити опції, щоб тюнер, по-перше, подавав живлення на антену, по-друге, щоб це живлення не вимикалось, коли ви пультом вимикаєте тюнер (це необхідно, якщо у вас не один телевізор, і ви використовуєте антенний сигнал також для іншого телевізора).
Таким чином, у вас буде антена з підсилювачем, а додаткового блока живлення для цього не потрібно. Зручно і практично.
А телевізор може подавати живлення на антену ? Це можуть лише деякі моделі.
Антенна тема описана в даній статті дуже спрощено, для детального аналізу потрібні не статті, а книги. Бажаючі дуже серйозно розібратись з антенами можуть прочитати ось цю книгу.
А якщо ви просто телеглядач, а не радіоінженер, і не плануєте глибоко освоювати теорію радіоприйому, то не забудьте прочитати статтю ПРО АНТЕНИ, яка конкретно стосується телевізійних антен для прийому цифрового телебачення. Це лише доповнююча стаття, і вона також розрахована НЕ НА СПЕЦІАЛІСТІВ.

– Чи є населені пункти, де погано приймається чи взагалі не приймається цифровий сигнал ?
Відповідь: На жаль, є, бо покриття хорошим сигналом не перевищує 60-70%. Покриття сигналом, який слабкий, але все-таки є можливість його приймати, на 2018 рік не перевищує 80%.
Якщо бути цинічними, як наші політики, то не забудемо, що 80% покриття – це прораховане покриття “по території”. А якщо врахувати нерівномірність розселення людей, то “по людях” покриття краще, ніж 90%. Мушу сказати, що покриття аналоговим сигналом було лише трохи кращим, і також неповним, і в багатьох населених пунктах можна було приймати лише кілька каналів.
Приблизну теоретично прораховану карту покриття сигналом DVB-T2 можете подивитись в статті ПРО АНТЕНИ.

– А є можливість, щоб цифровим сигналом було покрито справді 100% території України ?
Відповідь: Давайте не будемо говорити про 100%, а краще про 95%. Це можливо, але потребує великих фінансів. Наведу лише конкретні цифри: потужність цифрових передавачів в Україні не перевищує 2 кВт. А от інформація з Польщі: потужність одного з передавачів збільшено від 50 кВт до 100 кВт, бо 50 кВт здалось полякам мало (я кажу про передавач СН32 – MUX-2 Krosno *Sucha Gora*). Я лише навів приклад, в Польщі є і менш потужні передавачі. А в Україні, з малопотужними передавачами, зробити хороше покриття по всій території трохи важко.

– У нас будуть ставити додаткові цифрові передавачі чи будуть збільшувати потужність існуючих передавачів ? І коли цього можна чекати ?
Відповідь: Приємно розмовляти з оптимістами. Я би почекав років 5. Або 15. Крім звичайного підвищення потужності передавачів, потрібно також створення мереж синхронної трансляції, коли на одній частоті працюють кілька не дуже потужних передавачів, кожен покриває трансляційним сигналом свою невелику територію, та ще й не заважають один одному. Таке можливо.
А крім хорошого покриття, треба вирішити ще одну важливу проблему: забезпечення колективними ефірними антенами в багатоповерхових будинках.

– Я весь такий спеціаліст, і знаю, що, наприклад, на Київській вежі стояли аналогові передавачі потужністю по 50 кВт. І знаю, що потужність цифрових передавачів в Києві становить 2 кВт. То виходить, що потужність для цифрового телебачення менша від потрібної в 25 раз ? Кому потрібне таке телебачення ?
Відповідаю: ви десь прочитали про передавачі метрового діапазону. На тій самій Київській вежі багато років працювали дециметрові аналогові передавачі потужністю не більше 10 кВт. При перерахунку на цифровий формат сигналу необхідна потужність зменшується приблизно в 5 разів (детально пояснювати не буду, просто повірте), а значить, аналоговий передавач з потужністю 10 кВт приблизно відповідає потужності цифрового передавача 2 кВт.
Таке порівняння не повністю коректне, бо аналоговий сигнал можна приймати в режимі “щось трошки так-сяк показує”, а цифровий сигнал не вміє “трошки показувати”, зображення або якісне, або відсутнє.
Ще одна, невидима для нас зручність цифрового телебачення: передавальна метрова антена потужністю, наприклад, 50 кВт, із хорошим коефіцієнтом підсилення, важить приблизно від 15 до 20 тонн (а пишу в тоннах, бо в кілограмах забагато цифр). Аналогічна антена для цифрового телебачення буде важити близько 3 тонн. Аналогічно – значно менше важить необхідне передавальне обладнання. На тій самій передавальній щоглі – значно менша нагрузка, значно простіше обслуговування, більша надійність, менша собівартість обслуговування.

– Мені лише взяти нову прошивку для тюнера. Де вона ?
Відповідь: Деякі морально застапілі тюнери колись випускались із багатьма недоліками і недоробками, покращені прошивки для них є в Інтернеті, а статтю про тюнери також можете почитати. Але абсолютна більшість сучасних тюнерів не потребують оновлення програмного забезпечення (нових “прошивок”).

– Нова прошивка покращить прийом сигналу ?
Не покращить ніде, і ніколи. В новій “прошивці” до будь-якого тюнера чи телевізора будуть виправлені якісь дрібні недоліки програмного забезпечення, а прийом телевізійного сигналу в будь-якій прошивці не стане кращим. Він покращиться, якщо ви попрацюєте над антеною.

– Але ж є навіть форуми, де обговорюється, які прошивки дають кращий прийом. Чи ви про них не знаєте ?
Та знаю. А ще є форуми про позбавлення від целюліту, омолоджування на десятки років, про неробські робочі вакансії з гігантською зарплатою. Люди з обмеженим інтелектом мусять товктись на якихось форумах, і я не заперечую, що такі форуми для них є.
Але телевізійний ефірний сигнал покращує лише хороша, вузьконаправлена, правильно виставлена антена з хорошим кабелем.

– У мене супутникове телебачення, і час від часу канали змінюють свої частоти, переходять на інші супутники. В ефірному телебаченні теж буде так само ?
Відповідь: Ні, зміни цифрових ефірних пакетів відбуваються лише відповідно до рішень Національної ради, розподілення частот Національною радою.
Ось деякі зміни, які були на телебаченні Т2 за останні роки:
15 квітня 2012 року – музичний телеканал “Enter-music” замінений на дитячий телеканал “Піксель-ТБ“.
13 липня 2012 року – телеканал “Real TV Estate“.замінений на телеканал “2+2“.
1 червня 2013 року – музичний телеканал “MTV-Україна” замінений на телеканал “Zoom“.
10 червня 2013 року – спортивний телеканал “Хокей” замінений на телеканал “XSport“.
4 листопада 2013 року – телеканал “Погода ТБ” замінений на телеканал “Business“.
15 листопада 2013 року – телеканал “112-Україна” розпочав мовлення замість телеканалів “Аріадна ТВ“, “Лідер ТВ“, “Вибір ТВ“, “Новий Формат ТВ” та “Партнер ТВ“, при цьому захопив місце в трансляційній мережі Т2, відведене для місцевого мовлення.
31 грудня 2013 року – телеканал “Star TV“замінений на телеканал “Dobro” .
9 жовтня 2014 року – телеканал “Goldberry” замінений на телеканал “Еспресо TV
20 жовтня 2014 року -телеканал “Кіноточка” замінений на телеканал “Індиго TV” .
Початок 2015 року – вже стоять “на вихід” канали “БТБ” та “Business“, канали “Dobro” та “Вінтаж” зайняли чергу.
Вересень 2016 року – частоти недіючого телеканалу “БТБ” передані телеканалу “Культура“, мовлення почалось 1 січня 2017 року. Також в вересні Львівський телеканал “ZIK” придбав телекомпанію ТОВ «ТРК “Нові комунікації”», яка транслювала телеканал “Dobro“. Замість каналу “Dobro” транслюється телеканал “Z“.
Немає ніякої трансляції на частоті, відведеній для каналу “Business”, практично відсутня трансляція на каналі “Вінтаж“.
20 липня 2017 року – убогий телеканал «Вінтаж» (ТОВ «Корона санрайс») рішенням суду вилучений із цифрового ефірного мультиплексу МХ-5. Також Нацрада затвердила рішення про зміну назви телеканалу “Тоніс” на “Прямий” з 24 серпня 2017 року. Зміна канала “Тоніс” зроблена під нового власника, ним став політик, екс-регіонал Олександр Макеєнко. Ось такий був логотип “Тоніса“, і таким став:


Змінений канал “Прямий” має соціальну направленість. Дивіться канал і самі оцінюйте, я не телекритик. Особисто мені канал цікавий.
9 листопада 2017 року – парламентський канал “Рада” доданий до мультиплексу MX-5, на місце колишнього каналу “Вінтаж“.
1 серпня 2018 року – вимкнено телевізійні аналогові передавачі в Києві і Кіровоградській області, тимчасово працюють передавачі каналу UA:Перший і ще деякі місцеві.
1 вересня 2018 року – вимкнено телевізійну аналогову трансляцію приблизно на 60% території України, тимчасово залишилась аналогова трансляція каналу UA:Перший і місцевих каналів.
28 вересня 2019 року – каналу “112“, нарешті, відмовлено в ефірній трансляції, він незаконно займав місце, відведене місцевим мовникам.
Грудень 2019 року – канал “Ескулап” змінив назву на “Україна 24”  і став, умовно кажучи, інформаційним каналом.
1 січня 2020 року – канал “ПлюсПлюс” почав мовлення в мультиплексі MX-3 на місці колишнього каналу “Business“.
Липень 2021 року – відсутній в ефірному телебаченні канал “Вінтаж” змінив власника, став називатись “4 канал” і був доданий до мультиплексу MX-3.

– Останнє запитання. Які країни вже повністю перейшли на цифрове ефірне телебачення і відключили аналогове ефірне телебачення ?
Відповідь: Ось вам список, який починається з вересня 2006 року. Дати і країни:
2006 Люксембург, Голландія.
2007 Фінляндія, Андора, Швеція.
2008 Швейцарія.
2009 США, Німеччина, Данія, Норвегія.
2010 Іспанія, Латвія, Естонія, Хорватія, Словенія.
2011 Австрія, Канада, Бельгія, Франція.
Фінляндія почала перехід із стандарту DVB-T на стандарт DVB-T2.
2012 Японія, Чехія, Ірландія, Велика Британія, Литва, Болгарія, Італія, Корея, Словаччина.
2013 Македонія, Польща, Угорщина.
2013 Ізраїль переходить із стандарту DVB-T на стандарт DVB-T2. Інші країни, в яких працює мовлення в стандарті DVB-T, також починають перехід на стандарт DVB-T2.
2014 Австралія, Нова Зеландія, Індія.
2015 Сербія, Чорногорія, ПАР, Молдова, Албанія, Румунія, Азербайджан, Грузія, Вірменія, Філіпінські острови, Білорусь, Туреччина.
Крім ПАР, в багатьох африканських країнах діє цифрове телевізійне мовлення, з поступовим відключенням аналогового.
Китай почав поетапне відключення із закінченням в 2020 році.
2016 Бразилія, Мексика, Казахстан. Цифрове телевізійне мовлення діє в багатьох країнах Латинської Америки, подекуди аналоговий сигнал ще не відключений.
2017 Киргизія.
2018 Україна (перехід почався в 2012 році, аналогове мовлення почали відключати в 2018 році).
2019 Росія, Узбекистан. В Узбекистані мовлення з умовним доступом, є безкоштовні і платні пакети.
2020 Таджикистан (таджикський багатоканальний мультиплекс називається по-таджикськи “Мавчи Сомон”, він з умовним доступом, за гроші тобто, і трансляція в стандарті DVB-T2. Я сам прочитав на їхньому форумі: Шабакаи бисёрбарномавии “Мавчи Сомон” тарики пахши раками дар стандарти DVB-T2 амали мегардад).
Ще одна подія. Швейцарський мовник SRG SSR (Schweizerische Radio- und Fernsehgesellschaft, Швейцарське товариство радіо і телебачення), який перейшов на цифрове DVB-T в 2008 році, в 2019 році взагалі вимкнув цифрову телевізійну трансляцію, залишивши право приватним кабельним компаніям використовувати цей вид трансляції. Пояснення в тому, що лише 2% жителів Швейцарії дивляться ефірне телебачення. З природним рельєфом Швейцарії більш раціональним є супутникове телебачення.
2022 Останні три країни Європи, Польща, Італія та Іспанія перейшли із стандарту DVB-T на стандарт DVB-T2.

ЗАПИТАННЯ ЗАКІНЧИЛИСЬ. ДАВАЙТЕ ЗАПАМ’ЯТАЄМО:
– Коли ми дивились звичайне аналогове телебачення на якусь кімнатну антену, ми бачили якесь зображення.
– З цифровим сигналом все не так. Ми бачимо АБО якісне цифрове зображення, АБО зображення розпадається на квадратики і дивитись просто неможливо, АБО не бачимо нічого.
– У нас НЕМАЄ ніяких шансів на кусок дроту замість нормальної антени побачити 32 цифрових канали, крім випадку дуже стійкого, сильного сигналу поближче до передавальної вежі.
– Найскладніше – це не купити тюнер, і не настроїти його.
Найскладніше – підібрати антену, точку розміщення і напрям антени.
– Антена вже не буде стояти там, де зручніше господарям, а там, де забезпечується хороший прийом. Вона також не буде стояти НА ТЕЛЕВІЗОРІ, який сам є джерелом радіоперешкод. Вона не буде виглядати, як кусок дроту, підвішений від телевізора до фікуса.
У вас уже була якась антена і якось показувала “звичайне” аналогове телебачення ? Це НЕ ЗНАЧИТЬ, що ця антена гарантовано буде нормально показувати цифрове телебачення.
НА ЖАЛЬ, ЦЕ ТАК.

Тепер про тюнери для прийому цифрового ефірного сигналу.
По-перше, не має великого значення, який ефірний цифровий тюнер для стандарту DVB-T2 ви купите. Вони всі більш-менш нормально працюють. Хочете мати якісний прийом телебачення – займаєтесь антеною.
По-друге, є більш детальна стаття ПРО ТЮНЕРИ ,

Стаття написана на основі позитивного і негативного досвіду людей, які раніше від вас зацікавились темою телебачення Т2.
Залишіть і ви свій внесок. Всі ваші зауваження, доповнення, відгуки про той чи інший тюнер, антену, особливості прийому TV-сигналу будуть враховані в статті.
Для цього у вас є коментарі або ФОРУМ. Коментарі я видаляю, але враховую їх в статті.

Пропонуємо також набір статей на “загально-телевізійну тему”

Залишити відповідь (Leave a Reply)