Як перейти на прийом цифрового ефірного телебачення Т2 ?

Вместо рекламы

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !

—————————

Реклама від Google



Отключение аналогового телевидения, Цифровое телевидение Т2 Украина, как перейти на цифру т2, цифровая трансляция, цифровые антенны. Digital terrestial TV DVB-T2.
Це реальність ! Це не залежить від того, хоче хтось цього чи ні. Наше звичне ефірне аналогове телебачення, яке ми колись дивились на якусь телевізійну антену, практично вимкнено.


Воно вимкнено тому, що замість нього – безкоштовне ефірне цифрове, його звично називають Т2.

АНОНС СТАТТІ:
Допомога тим, хто захоче дивитись чи вже дивиться цифрове ефірне телебачення, але зіткнувся з деякими незрозумілими проблемами.
Опис популярних проблем із прийомом Т2 і способи вирішення цих проблем.
Якщо у вас все-таки залишаться деякі неясності і запитання, можете писати їх НА ФОРУМІ. або в коментарях після статті.

Як відбувався перехід на цифровий сигнал ? Вимикання аналогового сигналу почалося з Києва і Кіровоградської області 1 серпня 2018 року, і через місяць продовжилось на всі інші області України. Ніхто не вимикав телебачення “одним вимикачем, і відразу”. Подекуди ще працюють залишки аналогових передавачів, в основному це передавачі Суспільного мовлення (UA:Перший) і трохи передавачів місцевих і регіональних телекомпаній, які ще не мають цифрових ліцензій.
Місцеві мовники також мереходять на цифровий сигнал, хтось буде на загальному мультиплексі, а хтось на місцевому.  Інакше кажучи, тепер телебачення – на ту саму ефірну антену, змінився лише вид сигналу, тому перехід на ефірний цифровий сигнал – швидкий і безболісний.

А ось вам стимулювання. Супутникова трансляція українських каналів, яка колись була безкоштовною, для багатьох каналів тепер платна. Деякі українські канали залишились на супутнику безкоштовними, але багато українських каналів через супутник – тепер лише за гроші, і щомісяця.
Щоправда, будемо чесними: на час війни з Росією українські канали з супутника транслюються незакодованими, тобто перегляд безкоштовний.
Щоправда, не всі ми чесні: кабельні паразити (компанії, які забезпечують кабельне телебачення) так само беруть гроші, і супутникові паразити (компанії, які є посередниками в супутниковому телебаченні), як і кабельні, продовжують брати гроші.
Щоправда, це не сама велика біда: є ще депутати-“слуги” і президент, що вміє грати членом на піаніно, там ситуація ще гірша.
Пора переходити на безкоштовне ефірне цифрове телебачення.

МОЯ СОЦІАЛЬНА РЕКЛАМА:
 – Купіть старому, немічному родичеві, або родичці, тюнер Т2, підходящу антену і кабель. Знайте, що самі родичі не попросять.
 – Підключіть йому безкоштовне цифрове Т2, добре налаштуйте, добийтесь стійкого, хорошого прийому. Детально, терпеливо і кілька раз поясніть, як користуватись. Залиште пам’ятну записку, бо може забути.
 – Тепер знайте, що ви – людина, а не чмо і не жлоб.

Сам я так і зробив, а вам допомагаю порадами. У багатьох з вас, шановні читачі, можуть виникнути ті чи інші проблеми при спробі дивитись цифрове телебачення Т2.
Вам в допомогу написана ця стаття, і ще кілька додаткових статей на нашому сайті, а вас для початку прошу прочитати головну фразу.
Антена – це саме головне для прийому цифрового ефірного телебачення Т2. А який тюнер – не дуже важливо. Яка антена ? Можна дециметрову, а краще широкополосну (метрова + дециметрова).

Я це повторюю в кожній своїй статті на тему Т2, щоб ви не забули. Звісно, говорячи про антену, ми не забуваємо про хороший антенний кабель, а не “якийсь кабель у мене є, повинен працювати”
На нашому сайті є кілька різних статей з подібною тематикою. Давайте вияснимо, з якої статті Вам краще почати ?
Ось такі варіанти:

– Варіант 1. Я, читач, темний, як антрацит, в телебаченні, я щось чув про Т2, у мене є деякі початкові запитання. Значить, спочатку читаємо ПОЧАТКОВУ СТАТТЮ ПРО Т2, там багато запитань і відповідей.

– Варіант 2. Я трохи знайомий з цифровим ефірним телебаченням Т2, і маю деякі додаткові запитання. Значить, мені потрібна ДЕТАЛЬНА СТАТТЯ ПРО ТЕЛЕБАЧЕННЯ Т2.

– Варіант 3. Я сюди випадково попав, мені безкоштовне телебачення не треба, мені треба платне кабельне. Значить, для мене – стаття ПРО КАБЕЛЬНЕ.

– Варіант 4. Я вже готовий купити тюнер. Значить, читаю СТАТТЮ ПРО ТЮНЕРИ.

– Варіант 5. Я куплю не тюнер, а відразу новий телевізор. Значить, для мене стаття  ПРО ВИБІР ТЕЛЕВІЗОРА.

– Варіант 6. У мене гроші є, я хочу супутникове телебачення. Є у нас і про СУПУТНИКОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ.

– Варіант 7. Я хочу, щоб і супутникове, і ефірне, і все це разом. Нормальне бажання, читайте далі статтю.

– Варіант 8. Мене чекає модернізація чи встановлення антени, бо прийом Т2 у мене не дуже хороший. Значить, потрібна стаття ПРО АНТЕНИ.

– Варіант 9. Я весь готовий до переходу на телебачення Т2, але допомога мені потрібна. Значить, я продовжую читати статтю, і читаю саме те, що треба. Стаття довга і детальна.

Як ми дивимось телебачення ? Які варіанти телебачення нам доступні ?
Телебачення може бути ефірне, супутникове, кабельне, Можна також передавати телевізійний сигнал через Інтернет (як правило, це IPTV-телебачення або OTT-телебачення, ці протоколи передачі телевізійного зображення через Інтернет найбільш популярні). Про різні способи доставки телевізійного сигналу я би почитав в  ПОЧАТКОВІЙ СТАТТІ ПРО Т2,

Сучасним телевізором можна дивитись Т2 без ніяких додаткових тюнерів, а от до ненового телевізора, який не вміє приймати цифрове телебачення, доведеться докупити тюнер Т2. Отже, бажаючі купують до свого старого телевізора ефірний цифровий тюнер Т2, а дехто, хто давно хотів оновити свій телевізор, купує сучасний телевізор, який розуміє цифровий формат DVB-T2. До речі, окрема стаття   ПРО ТЮНЕРИ  – до ваших послуг.
Хтось підключить тюнер  і налаштує його, хтось налаштує новий, сучасний телевізор, і ці люди без проблеми почнуть дивитись близько 30 цифрових телевізійних каналів. Але я добре знаю, що пощастить не всім.

На жаль, пощастить не всім. Навіть придбавши необхідний вам цифровий тюнер, ви можете побачити, що саме у вас прийом сигналу на цей тюнер поганий, або прийому немає, і проблему треба вирішувати, і у всьому винуваті (наша влада, мер міста, сільрада, американці, політики, євреї, Інтернет, дружина, необхідне підкреслити). Натовп телемайстрів і тих, хто “також знає, як треба”, звісно, допоможе вам ліквідувати цю неприємність, але не сумнівайтесь, що їхні послуги коштують грошей.

Ну, навіщо вам ця неприємність ?


Спеціально для вас написав кілька статей, щоб ви могли самостійно обійти таку можливу проблему. Отже, починаємо наш перехід на цифрове телебачення, і почати перехід можна і треба вже сьогодні. Така дія є розумною і раціональною.

Переваги цифрового ефірного телебачення:
1. Воно безкоштовне, так само, як був безкоштовним колишній аналоговий ефірний сигнал.
2. Не має значення, скільки каналів ви дивились на вашу антену при аналоговому телебаченні, чи 2, чи 5, чи 10, а будете дивитись близько 30 українських каналів. Увага, не тридцять каналів, а близько тридцяти.
3. Зображення на телевізорі стане якісне, не зашумлене. Ні на одному каналі зображення не буде зашумлене.

Непогано, правда ? А ось вам вороги цифрового телебачення Т2:
1. Поганий антенний кабель, який хтось вважає хорошим.
2. Любов до кімнатних антен.
3. Довір’я до рекламних недоумків з їхніми “інноваційними, японськими, неймовірно хорошими і дорогими кімнатними антенами”.
4. Віра в те, що антенний підсилювач вирішує всі проблеми.
5. Ностальгічна пристрасть до “польської” антени, або “сітки”.
6. Будь-яка помилка при монтажі, підключенні антени до тюнера.
7. Неудачний вибір антени, місця розміщення і напряму антени.
8. Десь недалеко від антени – стабільне джерело радіоперешкод.
9. Останні в списку – далека відстань до передавача, низина, ліс.

А що буде дивитись той, хто перейде на цифровий формат ? Ось такий список каналів:

А також: в багатьох великих населених пунктах створюються і будуть далі створюватись додаткові місцеві мультиплекси для місцевого телевізійного мовлення. Так що кількість каналів – величина приблизна.
Більш детально про ці канали можна почитати в  ДЕТАЛЬНІЙ СТАТТІ ПРО ТЕЛЕБАЧЕННЯ Т2.

А тепер, нарешті, про технічну сторону цифрової трансляції.
Коротко про деякі безтолкові легенди.
1. Нехай ніхто не надіється “перешити” свій телевізор на стандарт Т2. Надіятись на таке – просто ідіотизм. Якщо маєте телевізор, який розуміє цифровий стандарт DVB-T2, такий телевізор зможе від ефірної антени приймати цифрове телебачення. До всіх інших телевізорів треба додати ефірний цифровий тюнер для стандарту DVB-T2.
2. Нехай ніхто не надіється “перешити” або кабельний декодер, або супутниковий тюнер, або власний телефон під стандарт DVB-T2. Ні, цього не буде.
3. Нехай ніхто не пробує навіщось використати для прийому ефірного цифрового сигналу супутникову “тарілку”. Ну, і що з того, що вона у вас є ? Цього не буде, і даремно для прийому ефірного сигналу кудись цю вашу “тарілку” направляти.
4. Навіть не надійтесь “вставити цифровий ефірний тюнер Т2 в телевізор”. Легше велику скляну пляшку вставити собі в (некультурне слово “срака” пропущене). Цей тюнер ставиться поруч з телевізором і підключається до телевізора.
5. Навіть не надійтесь додати в список Т2 улюблений канал, якого в списку каналів Т2 немає. Для такого додавання треба бути власником каналу і купити ліцензію на цифрову ефірну трансляцію. Щось мені підказує, що ви – не власник каналу.
6. Навіть не надійтесь “додати до антени якусь плату, і стане Т2“. На вуха станете, а цього не буде. Хоча іноді “якоюсь платою” називають звичайний антенний підсилювач до “польської” антени або звичайний симетризатор. Варіантів два:
– це може бути антенний підсилювач, він буває різних видів, на різну напругу живлення, його задача – підсилити антенний сигнал, який потім трохи ослабне на довгому кабелі від антени до тюнера. Якщо кабель дуже довгий, то втрати сигналу на кабелі значні, і без антенного підсилювача не обійтись.
– це може бути симетризатор, це пасивна плата, не потребує живлення, абсолютно необхідна для більшості антен, встановлюється на самій антені.
“Любителі безтолкових технічних рішень” поставлені на місце, а ми продовжуємо.

Чому ви попали в Інтернеті на цю статтю ? Відчуваю, що у більшості з вас було запитання “Не показує Т2”, “Відсутній сигнал Т2”, “Слабкий сигнал Т2”, “Недостатня сила Т2”, “Недостатня інтенсивність Т2”, і лише у меншості було запитання “Як підключитись до Т2”. Справді, більшість вже давно дивиться ефірний цифровий сигнал, але меншість хоче до них приєднатись.
Почнемо з простого. У вас в руках антенний штекер, або “те з дротом, що втикається в телевізор”. А куди підключити антенний штекер ?

Раніше ми антенний штекер по-простому вставляти в антенне гніздо телевізора. Тепер антенний штекер вставляємо не в телевізор, а в новенький, недавно куплений цифровий ефірний тюнер, а зформований телевізійний сигнал з аудіо-відеовихода тюнера подаємо на аудіо-відеовхід телевізора. Якось так:


Телевізор, звісно, треба переключити на відеовхід, а самі телевізійні канали тепер перемикаються пультом від тюнера (не забуваємо, що багато сучасних телевізорів можуть приймати сигнал Т2 без додаткового тюнера). Технічні подробиці – далі в статті. Хтось, поглянувши на малюнок, відразу запитає: а якщо дома не один телевізор, а більше, то скільки треба тюнерів ? Відповідь проста: до кожного телевізора – свій тюнер, хоча антена може бути одна на всі тюнери. Як викрутитись, щоб від одної антени – на кілька тюнерів ? На сайті є окрема стаття  ПРО АНТЕНИ, там написано. Читаємо далі.

Ускладнимо собі завдання. Адже дехто захоче комбінований варіант, коли одночасний прийом і з супутника, і з антени. Тут є два варіанти, зручний і незручний.
Незручний варіант. Якщо телевізор має хоча б два відеовходи, а у вас обидва тюнери вже є, то до телевізора можна підключити два різні тюнери, супутниковий і ефірний. Незручність в тому, що доведеться, при переході з одного канала на інший, іноді перемикати телевізор з одного відеовходу на інший. Якщо у телевізора немає аж двох чи більше відеовходів, то є шанс, що ваш супутниковий тюнер, крім звичайного відеовиходу, має додатково радіочастотний вихід свого сигналу (RF-out), і тоді цей тюнер можна підключити до антенного входу телевізора і налаштувати телевізор на частотний канал, на якому тюнер видає свій сигнал. Ну, а ефірний тюнер Т2 підключити на відеовхід телевізора.
Зручний варіант. Існують трохи дорожчі комбіновані тюнери (в назві тюнера, як правило, присутнє слово COMBO), які можуть вести прийом і з супутника (DVB-S чи DVB-S2), і з ефіру (DVB-T2). Інформацію про такі тюнери можна знайти в  СТАТТІ ПРО ТЮНЕРИ.
Ще зручніший варіант. Є телевізори, які все це можуть (і цифрове ефірне Т2, і супутник, і кабельне, ще й Інтернет) без додаткових тюнерів.

УВАГА ! ДО ВАС ЗВЕРТАЄТЬСЯ КВАЛІФІКОВАНИЙ ТЕЛЕМАЙСТЕР.
ВАМ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
1. Переходити вулицю на червоне світло.
2. Підключати до телевізора і відключати від телевізора будь-які пристрої, якщо цей телевізор і цей пристрій ввімкнені. Всі підключення і відключення – лише при вимкненому живленні, бо дуже можливо, що щось зіпсується.
3. Бухати за кермом.
Покарання за перечислені порушення – швидке і безжалісне.

ПРО ПУЛЬТИ
1. Будь-який пульт швидко забруднюється, і від бруду недовго служить.
2. Будь-який пульт, дбайливо загорнутий в поліетилен, а зверху для міцності “упаковки” обмотаний широким прозорим скотчем, служить дуже довго. Саморобна “упаковка” одноразова, і замінюється при заміні батарейки. Подекуди можна купити прозорі китайські чохли для пультів, чохли слабенькі і служать недовго, як все китайське.
3. Будь-яка батарейка може потекти.

Тепер вже не телевізор приймає і обробляє антенний сигнал, тепер це робить тюнер, і готовий відеосигнал подається через відеовхід на телевізор.
Але чи має ваш телевізор необхідний відеовхід ?
Якщо відеовходу в телевізорі немає (на щастя, в наш час це велика рідкість), то можна купити трохи дорожчий тюнер, який має радіочастотний модулятор, інша назва модулятора RF-out, або ВЧ-модулятор, і сигнал з такого тюнера подаєте на антенний вхід свого телевізора, переналаштувавши телевізор на частоту модулятора. Можна  купити звичайний тюнер Т2, а до нього купити модулятор, таке рішення технічно складніше, але дешевше, і також вирішує проблему з відеовходом. Щось не зовсім зрозуміло ? Не біда, далі в статті буде більш детально.
Далі в статті буде ще багато технічних особливостей і тонкощів.

Можливо, ваш хороший, сучасний телевізор може приймати цифровий сигнал в форматі DVB-T2 без будь-яких додаткових тюнерів. Якщо це так, то про DVB-T2 обов’язково написано в інструкції до вашого телевізора, а значить, ви можете попробувати перейти на цифровий сигнал вже зараз. Телевізор доведеться переналаштувати, вибрати в меню цифровий формат, а не аналоговий, ввімкнути через меню телевізора автонастройку, і далі подивитись, чи знайшов ваш телевізор цифрові канали. Як правило, в меню таких телевізорів перед автонастройкою можна вибирати: чи шукати лише аналогові канали, чи цифрові, чи все разом. Для експерименту можна попробувати пустити автонастройку лише на цифрові канали.
Телевізор нічого не знайшов ? Чи знайшов, але мало каналів ? Чи знайшов, але трохи не те, що має бути в списку ? Тут може бути кілька причин:
– Можливо, ваш телевізор вміє приймати цифровий сигнал в стандарті DVB-T або DVB-C, але не вміє в стандарті DVB-T2. Значить, тюнер до вашого телевізора все одно доведеться купити.
– Можливо, треба антену трохи кращу, чи просто треба розібратись, що ви неправильно зробили з підключенням антени, і вам потрібна стаття  ПРО АНТЕНИ.

З телевізором і тюнером розібрались, і перейдемо до антени. Ми коротко розглянемо, що треба робити з антеною.
Ой, щось я хвилююсь. Добре, якщо у вас є добре перевірена, пристойна антена. Але якщо антени у вас ще немає, ви підете в магазин за антеною.
Саме цього я й боюсь !
Такого навішають вам продавці на вуха, що ви не раді будете, що захотіли ознайомитись з цифровим телебаченням.
Фразу, яку ви зараз прочитаєте, я не набирав на клавіатурі комп’ютера.
Я цю фразу кричав
Кімнатна антена – не дуже хороший варіант для прийому ефірного цифрового телебачення. Але якщо ви будете використовувати кімнатну антену, то подивіться спочатку на цей малюнок:


Саме так. Це не антени, а барахло. Це ви викинули гроші, а не купили антену. Телевізійна антена, навіть якщо вона є кімнатною, повинна мати діаграму направленості, яка трохи відрізняється від геометричного круга.
Повірте, торгові скоти будуть вас вмовляти купити саме такі антени, бо такі антени абсолютно погані, практично не працюють, і дуже погано продаються. А особливі торгові недоумки лізуть в кожну задницю із рекламою ще гірших і ще дорожчих “антен”, наприклад, Hqclear T2 чи щось подібне.
Роздивимось нормальні антени. Ось, наприклад, антени, які вже мають деякий шанс на успіх. У них є одна спільна риса: вони вузьконаправлені. Вони добре приймають сигнал з того напряму, “куди антена дивиться”, і намагаються ігнорувати сигнали, які трохи в стороні. Вузьконаправлена антена – перший невеличкий крок до хорошого прийому цифрового телебачення.


Загальне правило: кімнатна антена при слабкому ефірному сигнал – НЕ ПРОЙДЕ. Лише комусь пощастить з кімнатною антеною, але всім іншим – ні. Декому доведеться встановити зовнішню антену, і прийом цифрового телебачення буде йти від зовнішньої антени. Варіантів розміщення антени є немало: десь за вікном, на балконі, на зовнішній стіні будинку, на даху хати, десь на висоті біля хати. Декому доведеться провести експерименти, де краще встановити антену, і який використати антенний підсилювач, щоб потім радіти хорошому прийому телебачення, і не мати проблем. Дуже можливо, що вам доведеться добре вивчити статтю   ПРО АНТЕНИ.
Чому кімнатна антена – не завжди хороше рішення ? Подивіться ось на цей малюнок. Малюнок примітивний.


На малюнку схематично зображена яка-небудь ваша кімната, в якій ви хочете поставити кімнатну антену, вид зверху. Червоною стрілкою позначено початковий напрям руху радіохвиль від телевізійної вежі. Радіохвилі чудово йдуть паралельним рівномірним потоком, і тут вони наштовхуються на ваш будинок, і вашу кімнату. Що ж відбувається далі ?
1. Частина радіохвиль тим самим напрямом проникає через стіни в вашу кімнату, але радіохвилі вже дуже ослаблені. Чим далі від вікна, тим гірше.
2. Частина радіохвиль відбивається від стін будинку, і ці радіохвилі кудись йдуть в іншому напрямку.
3. Частина радіохвиль “огинає” перешкоду (ви в школі вчили на уроці фізики про дифракцію), і навіть частково попадає в ваші вікна.
4. Всі ці радіохвилі, які під різними напрямами якось попали в вашу кімнату, створюють в кімнаті справжню інтерференційну “кашу”, і у вас дуже мало шансів якось розмістити в кімнаті антену так, щоб вони знайшла пучок радіохвиль, які будуть йти в одному напрямку.
Навіть якщо  ви візьмете хорошу вузьконаправлену антену і розмістите її в кімнаті, ця антена відразу стане “кімнатною”.
І я ще раз нагадую: вибір точки розміщення вашої антени дуже важливий, а тому, якщо кабель до вашої кімнатної антени дуже короткий, або просто неякісний, він замінюється на довший, і хорошої якості, або до кімнатної антени додається саморобний антенний подовжувач, про який ви прочитаєте далі в статті.  Саморобний тому, що китайські подовжувачі – надзвичайно погані. Тоді, може, знайдете підходяще місце для антени, і поближче до вікна, щоб прийом сигналу був нормальним. Шансів на кімнатний прийом у вас небагато, але вони є.

Повторимо прочитане коротко, і одним малюнком.


ДОСВІД і ПРАКТИКА.
Найбільше проблем виникає від того, що ваша антена, можливо, не дуже добре приймає цифрове телебачення. Наприклад, якась невідома мені українська сім’я має ось на таку антену:


Впізнаєте ? Це популярна дешева антена, її називають “польська” або “сітка”. Правильніше було би називати її “синфазна антена”, але нічого не поробиш, нехай буде “польська”, такі антени в великій кількості виготовляла польська фірма “ANPREL“. Антена, як правило, служить довго і надійно, але дуже можливо, що цифровий сигнал ця антена приймає погано. Це не абсолютне правило, але це дуже навіть можливо. Хто хоче  використовувати “польську” антену, той нехай зробить деякі прості дії. Що рекомендую зробити ?
Вирівняти вертикальні дроти, щоб вони були паралельними і рівненькими, “тільки що з конвейєра”. Прибрати екрануючу сітку, вона корисна лише в деяких випадках, а частіше без сітки – краще. Дуже добре зачистити з’єднання кабеля і підсилювача (або симетризатора), і треба попробувати подавати живлення не від “якогось блока живлення”, а від тюнера. Дуже корисно зробити такий експеримент із живленням. Не забудьте: кабель від антени до тюнера повинен бути хороший, а  не “якийсь”. Поганий кабель надзвичайно псує сигнал.

А хтось використовував антену значно кращу. Приблизно таку:


Я впевнений, що такі антени значно краще прийматимуть цифровий сигнал, і антену не треба міняти. Зрозуміло, що я не рекламую марки антен і їх виробників. Іноді легенька, спрощена зовнішня антена, це може бути антена “Метелик” чи щось подібне, також дає непоганий сигнал. Експеримент – корисна річ.
Ще раз мушу нагадати: хтось з вас, маючи хорошу зовнішню антену, підключив до неї не дуже якісний антенний кабель, і не розуміє, чому прийом поганий.

А хтось, на жаль, використовував ось таку горе-антену:


Ця антена ГАРАНТОВАНО буде викинута при переході на цифровий сигнал, а власник встановить собі іншу антену. Це не обговорюється ! Якщо він дуже везучий, то можливо, що він вперто залишиться при кімнатній антені, але значно кращій, ніж те барахло, яке він вважав антеною.
Подивіться на фото, це також кімнатна антена, вона недорога, але вона вже має маленький шанс приймати цифрове телебачення, якщо її власник живе не дуже далеко від трансляційної вишки. Саме ця антена називається “Волна-5“, також бачив практично такі антени під назвою “Волна-2” чи PT-5K, а ще є багато подібних антен. Ці антени, хоча й кімнатні, але вузьконаправлені.


ОТЖЕ ! Якщо з антеною у вас немає проблем і помилок, ви лише додаєте до свого телевізора цифровий тюнер, правильно підключаєте тюнер до телевізора, налаштовуєте тюнер, і починаєте дивитись телебачення в цифровому форматі.

Ще одна можлива проблема з антеною. Хтось з вас живе в багатоквартирному будинку, в якому не відключена, і не знищена справжня колективна антена. Не кабельне телебачення, а колективна антена. На таку антену ви впевнено бачили кілька каналів. Ось ви цю колективну антену підключаєте до вашого тюнера Т2, але він зовсім не бачить цифровий сигнал.
Підтверджую, у когось на справжній колективній антені справді ніяк не вдається приймати цифрове телебачення. Чому ?
Думаю, що у вас на даху багатоквартирного будинка не лише колективна антена, а до неї ще й магістральний підсилювач сигналу, і на колективних антенах ці підсилювачі були метровими, а не дециметровими. Але майже всі мультиплекси сигналу Т2 транслюються в дециметровому діапазоні, лише мульплекс MX-7 транслюється в метровому. Доведеться в вашій колективній антені магістральний метровий підсилювач замінити на широкополосний.
А ще пам’ятайте, що до вашої уваги є вузькопрофільна тематична стаття про   Вирішення проблем з Т2.

Якщо антени у вас ще немає, і досвіду немає, то ви все одно зможете без проблеми налаштувати собі прийом цифрового телебачення. Або ви ознайомитесь із окремою статтею  про антени і попробуєте вирішити свою проблему з антеною самостійно, або вам потрібні будуть додаткові поради на форумі, або опишете свої проблеми і запитання в коментарях після статті, або скористаєтесь допомогою місцевого телемайстра чи просто людини з практичним досвідом в радіотехніці.

Все підключили. Налаштовуємо

Ох, людські звички… Дехто вже не раз зайшов на улюблений форум десь в Фейсбуці, або, ще гірше, в Твітері, і там запитує поради у таких самих “спеціалістів”, як сам. Йому, певна річ, щось відповідають, причому чим менше знають, тим міцніші дають поради. Одночасно обговорюється, чим краще годувати кота, як краще робити голубці, ремонтувати дах, міняти колесо, знімати порчу  і налаштовувати цифрове телебачення. Але ми з вами зупиняємось лише на останній темі.

Спочатку – перший варіант, для тих, у кого телевізор може сам, без тюнера, приймати телебачення Т2.
Антенний штекер вставлений в гніздо телевізора, ніхто його не виймав. Що і як налаштовувати в меню ? Адже в багатьох з вас інструкції до телевізора немає і не передбачається.
У когось надписи в меню будуть “типа по-русски”, у когось навіть українською мовою, але в більшості надписи будуть англійськими. А також для всіх вас – ненормальна кольорова гамма в меню.
1. Деякі надписи будуть майже непомітні, наприклад, світло-сірий надпис на світло-світло-сірому фоні, чи щось подібне.
2. Якщо в меню треба вибирати “ТАК” чи “НІ”, то нормальній людині, не китайцеві, незрозуміло, який колір означає “ТАК”, а який “НІ”. Китайці люблять, щоб синім кольором була відповідь “ТАК”, а темно-сірим “НІ”.
Вам треба буде одним із пунктів меню вибрати необхідний відеовхід для телевізора. У неяких моделей телевізорів цього вибору НЕМАЄ в головному меню. Це правда, іноді потрібної кнопки для вибору відовхода немає навіть на пульті телевізора, але вона точно є на самому телевізорі. Така кнопка може називатись SOURCE чи INPUT, і тут вас чекають такі можливі надписи на екрані телевізора:
DTV (Digital TV, цифрове телебачення). Воно не обов’язково буде ефірним, дуже можливо, що далі треба буде вибирати такі варіанти:
Antena, або DVB-T, або Terrestial – це може означати вибір ефірного цифрового сигналу.
Cable, або DVB-C – це може бути вибір кабельного цифрового сигналу.
ATV (Analog TV, аналогове телебачення) – вибіір аналогового сигналу. Якщо ваш телевізор ви підключили до місцевого кабельного телебачення, то такий надпис означає, що ви хочете налаштуватись на кабельний аналоговий сигнал. Якщо ви хочете користуватись ефірним сигналом (з антени), то з великою ймовірністю ви не зможете налаштуватись на якийсь сигнал, бо аналогове ефірне мовлення в Україні і в цілому світі вже відключене.
Можливо, в меню буде надпис “сигнал з антени чи з кабеля” (це такі перекладачі, які адаптували меню телевізора), тут ми вибираємо “з антени”.
Також доведеться вибрати режим налаштування. Якщо у вашому телевізорі є ручний режим налаштування на канали (MANUAL TUNING), то вам корисне буде все те, що далі прочитаєте для власників тюнерів. Якщо у вас лише автоматичне налаштування на канали, то просто запускаєте в меню “автопошук” (AUTO чи AUTOTUNING).
Ще один параметр, і він не був би важливим, якби ми не приймали метровий мультиплекс MX-7. Я не можу пояснити це одим реченням, так що почитайте цілий абзац.
Колись, при Союзі, частоти каналів метрових хвиль не співпадали із частотами каналів, які використовуються в усьому світі. Дециметрові частоти, на щастя, співпадали. А тепер, коли ми в налаштуваннях тюнера поставимо країну “Україна”, то дуже багато тюнерів використовують таблицю частот, яка була ще при Союзі. Щоб не мати додаткових проблем із налаштуванням, ставте в меню параметр “країна” на “Польщу” чи “Німеччину”, тоді тюнер використовує європейську таблицю частот. Параметр “країна” не має підношення до параметра “мова меню”.
Ось вам ЯКЕСЬ можливе меню ЯКОГОСЬ телевізора.


Тюнер ефірний, але мавпи, які вважають себе “дизайнерами”, навіщось намалювали в меню супутникову антену. Спочатку вважаємо, що ви щасливчик, і вибираємо AUTO TUNING. Чи налаштує ?
Якщо налаштує ваш телевізор на цифрові канали, значить, вам пощастило.
А якщо не знайде ні одного канала ? Вважаємо, що у вас є рятівний режим Manual Tuning. Це ручний режим, він може бути трохи подібним на ручний  режим окремого цифрового тюнера Т2, далі в статті цей режим описаний, читаємо далі.

А ось – другий варіант налаштування, для тих телеглядачів, які прийматимуть Т2 через тюнер Т2. Тут є дві схеми підключення.

Схема 1. Антену – до тюнера, відеовихід тюнера – до відеовходу телевізора.
Відеовходи, відеовиходи… Які бувають відеовходи та відеовиходи ?
У нас є кілька варіантів відеовходів і, відповідно, відеовиходів.
Композитний відеосигнал CVBS, він зустрічається найчастіше, він передається по круглих роз’ємах RCA традиційно жовтого кольору, і окремими роз’ємами червоного чи білого кольору передаєься звук, або композитний відеосигнал передається через  багатоконтактний роз’єм SCART, і звук передається тим самим роз’ємом.
Компонентний відеосигнал YPbPr, для нього потрібно аж три круглі роз’єми RCA, вони мають кольори зелений (для сигналу яскравості), червоний (для червоного кольору) і синій (для синього кольору). Звук так само передається через окремі роз’єми RCA, червоний чи білий. Подивіться, ось фото задньої панелі ЯКОГОСЬ телевізора.


Три круглі роз’єми мають набір кольорів “зелений, синій, червоний“, а значить, це компонентний відеовхід YPbPr. Якби був жовтий, а до нього білий, чи червоний, чи білий і червоний, це був би композитний відеовхід CVBS,. а білий чи червоний – для звуку.  До речі, вхід для звуку – не обов’язково через роз’єм RCA, в деяких моделях застосовуються інші роз’єми.
Який тип відеовиходу на тюнері ви використовуєте в тюнері, такий тип відеовходу має бути на телевізорі.

ТЕПЕР ПРОШУ УВАГИ. У вас різні знання про електроніку, але я орієнтуюсь на тих читачів, у кого ці знання нульові або від’ємні. Всі інші – не ображаються, але я мушу написати кілька прописних істин:
– Якщо ви бачите на телевізорі розміщені в рядочок кілька круглих роз’ємів, червоний, синій і зелений, то вони вам не потрібні. Це компонентний вхід, а ваш тюнер (ну, приставка, чи навіть сет-топ-бокс чи дігібокс), як правило, не має компонентного виходу. Тюнери з таким виходом – це рідкість.
– Біля кожної групи роз’ємів ви бачите маленький, майже непомітний надпис, який для вас дуже важливий. По-перше, це номер або назва відеовходу, наприклад, AV1, AV2, AV3. В який відеовхід ви збираєтесь вставляти кабель від тюнера до телевізора, саме той відеовхід ви повинні вибрати і меню телевізора. Іноді, замість номерів, ще й назви: HDMI, або SCART, або ще щось. Куди вставили кабель, той відеовхід вибираєте в меню телевізора. В деяких телевізорах відеовхід лише один, там легше.
– Якщо ви побачили на телевізорі маленький роз’єм із надписом HDMI, то відкидайте всі варіанти використання іншого відеовходу, вам краще купити кабель для HDMI і скористатись саме цим відеовходом. Ваш тюнер точно має HDMI-вихід. Підключаєте від HDMI-вихода до HDMI-входу з допомогою HDMI-кабеля.
– Якщо у вас від тюнера – три круглі роз’єми, жовтий, білий і ічервоний, то у вас є шанси підключити до телевізора тюнер при таких варіантах:
(1) На телевізорі є два окремо розміщені круглі роз’єми, жовтий і білий, а біля них надпис IN. Пам’ятайте, що замість надписів IN можуть бути надписи INPUT.
(2) На телевізорі є три окремо розміщені круглі роз’єми, жовтий і білий, і надпис IN.
(3) На телевізорі є чотири окремо розміщені “квадратом” круглі роз’єми, два  жовтих і два білих. Два з них – це відеовихід (OUT), вони вам не потрібні, а два інші – це відеовхід (IN), це саме воно.
(4) На телевізорі є два ряди круглих роз’ємів, по три в ряд. Один із рядів – це те, що треба, і щоб був надпис IN.
– Ще є надія, що на телевізорі відеовхід SCART. Через нього так само можна передавати ваш композитний відеосигнал CVBS.  Роз’єм типу SCART – дуже популярний (читають СКАРТ).


Якщо у вас і відеовихід тюнера, і відеовхід телевізора – типу SCART, то практично неможливо зробити помилку при підключенні, “підключила і забула”. Через SCART передається і зображення, і звук. Традиційний композитний відеосигнал CVBS ви можете, при необхідності, передавати від роз’єма SCART на круглі роз’єми RCA (ще називають “тюльпан”), або навпаки. Для цього у вас є кабелі “SCART-RCA”, або “SCART-тюльпан”.


Тепер уважно.
Хтось вже вздовж і впоперек пробував підключати кабель “SCART-тюльпан“, а зображення на телевізорі так і не добився. Кабель хороший, на одному кінці роз’єм “SCART“, на іншому три роз’єми “тюльпан” (RCA), а от не працює. Чому ?
А тому, що цей кабель може бути типу “SCART вхідний, RCA вихідний”, а може бути навпаки, “SCART вихідний, RCA вхідний”. Я не знаю, який у вас, але вас виручить двонаправлений кабель: на одному кінці “SCART“, на другому аж шість “RCA“. Тепер перепробуєте всі варіанти, і якийсь точно запрацює, лише не довіряйте кольорам і надписам на китайських кабелях: ВСЕ ГАРАНТОВАНО ПЕРЕПЛУТАНО.
Можлива ситуація, коли у вас тюнер з кабелем під три роз’єми RCA (відео сигнал і два аудіосигнали), а в телевізорі, на біду, роз’єм SCART. Ось вам простенький перехідник “тюльпан-скарт”, і проблема буде вирішена. На перехіднику – перемикач, такий перехідник можна застосовувати і “по входу”, і “по виходу”.


Зараз прочитаєте нудно, нецікаво і детально про кабель “SCART-тюльпан“.
Якщо у вас на кабелі 4 або 6 круглих роз’ємів “тюльпан” (правильна назва RCA), то це універсальний кабель, на ньому половина роз’ємів RCA – для передачі сигналу “від SCART до RCA“, а інша половина – “від RCA до SCART”.
Якщо на кабелі є 3 роз’єми RCA, це не дуже універсальний кабель: він або для передачі “від SCART до RCA” або для “від RCA до SCART“. Ви ще не знаєте, який у вас кабель, і можете мати проблему, вперто застосовуючи не такий кабель, як вам треба. Але якщо у вас є тестер, і ви вмієте тестером користуватись, то ось вам розпайка сигналів на роз’ємі SCART:


Сигнал CVBS – це, нагадую, стандартний композитний телевізійний відеосигнал (VIDEO), а AUDIO – це позначення для звуку.
Ну, і нагадую, ще є сучасний роз’єм для цифрового сигналу  HDMI, по ньому передається одночасно і зображення, і звук.

Ось такі поради по підключенню. Ті, хто все це і так знав, пробачте.
Отже, підключили. Спочатку переконайтесь, що “телевізор бачить тюнер”. Пультом телевізора переключіть телевізор на відеовхід, щоб він показував зображення від відеовходу, саме від того відеовходу, до якого ви підключили тюнер. Думаю, що на пульті телевізора ви це зробите кнопкою AV, а може, кнопкою VIDEO. Я не бачу ваш пульт, і не знаю, які на ньому надписи. Можливо, ви на телевізорі підключили через роз’єм SCART, і телевізор сам перемкнувся на цей роз’єм, коли від тюнера з’явився якийсь відеосигнал. Можливо, у вашого телевізора не один відеовхід, а два, або три, тоді, нагадую, треба пультом від телевізора через меню вибрати, куди саме ви підключили тюнер. Якщо ви підключили тюнер через відеовхід HDMI, це хороший вибір, сигнал HDMI завжди дає більш якісне зображення. Про  HDMI  можна почитати в окремій статті.
Чи показує ваш телевізор якийсь відеосигнал із тюнера ? На телевізійний канал ще рано надіятись. Натискуючи на пульті тюнера кнопку МЕНЮ, переконайтесь, що меню тюнера справді з’являється на екрані телевізора. Якщо не з’являється – розбирайтесь, чому ви неправильно підключили тюнер до телевізора.
Ця дія обов’язкова ! Обов’язково переконайтесь, що на телевізорі зображення саме від тюнера, навіть якщо там поки що лише меню тюнера..
До речі, ось вам додаткова стаття  ПРО ТЮНЕРИ.

А ось вам смішна ловушка, в яку попала вже не одна роззява. Дивимось на задню стінку ЯКОГОСЬ тюнера, ми не знаємо, якого.


В деяких тюнерах ззаду немає звичних роз’ємів RCA чи SCART, а замість них – невеличкий перехідний роз’єм miniJack 3,5mm х 3RCA, а до нього кабель, по якому аудіо-відео сигнал переходить на звичні три роз’єми RCA (відеосигнал і два аудіосигнали). Досить лише НЕ ДО КІНЦЯ вставити перехідний роз’єм кабеля в гніздо на задній стінці тюнера, і зображення на телевізорі не вдається добитись, як не намагайся. Ось такі є помилочки.

Які ще ловушки підготували для вас виробники ? Попробуємо згадати.
Ловушка 1. Не до кінця вставили якийсь роз’єм, або, як варіант, непропай на самому роз’ємі чи незначний дефект в кабелі.
Ловушка 2. Переплутані кольори в китайському кабелі. А до кольорів переплутані ще й надписи на кабелі.
Ловушка 3. Правильно підключили для компонентного відеосигналу YPbPr але:
– в меню може бути ввімкнута розгортка черезрядкова чи прогресивна, а вона має бути вибрана однаковою для телевізора і для тюнера.
– частота кадрової розгортки в деяких моделях перемикається на різні значення, я зустрічав 50 Hz, 60 Hz та 100 Hz. Частота кадрової розгортки також має бути одинакова на тюнері і на телевізорі. Правду кажучи, тюнер із компонентним відеовиходом – це, на щастя, рідкість.
Ловушка 4. Стандарт для передачі кольору має бути встановлено одинаковим для телевізора і для тюнера.
Ловушка 5. В тюнері вибрана роздільна здатність для відеовихода HDMI, яка не підтримується телевізором. Все добре підключено, а зображення нема.
Ловушка 6. (популярна) В меню телевізора має бути ввімкнено прийом сигналу через відеовхід, а якщо відеовходів кілька, то ще й має бути вибраний саме той відеовхід, куди відключили тюнер. Вибір потрібного відеовхода, нагадую, робиться через меню телевізора. Нагадую: якщо відеовхід через роз’єм SCART, то в деяких моделях телевізор сам перемикається на відеовхід, якщо на відеовході присутній відеосигнал. А в деяких моделях телевізор, який стоїть в режимі очікування, сам перемикається в робочий режим, коли з’являється відеосигнал, та ще й сам вимикає робочий режим, коли зникає сигнал на відеовході SCART, але це лише для випадків, коли застосовується кабель SCART-SCART.
Ловушка 7. Буває, що користувачі не вміють чи не хочуть читати ті маленькі надписи біля роз’ємів на телевізорі, і подають сигнал з відеовихода тюнера на відеовихід телевізора. Адже є телевізори, в яких є і відеовхід, і відеовихід.

А якщо відеовходу в телевізорі взагалі немає, або відеовхід зіпсований ? Для вас – схема 2.

Схема 2. Антену – до тюнера, RF-вихід модулятора тюнера – до антенного входу телевізора.
Цей варіант дуже рідкісний. Зверніть увагу, так сталось, що ваш телевізор, можливо, не має відеовходу, або цей відеовхід зіпсований, і ви змушені купити не традиційний цифровий тюнер, а трохи дорожчий тюнер із RF-модулятором. Саме так ! Щоб вирішити вашу проблему з відсутністю відеовходу на телевізорі, ви купуєте тюнер, який має додатковий радіочастотний модулятор, або можна купити звичайний тюнер, а до нього модулятор. Таких тюнерів із справжнім радіочастотним виходом є в продажу надзвичайно мало, майже немає. Шансів мало купити такий тюнер, доведеться до звичайного тюнера докуповувати модулятор. Я навмисно застосовую різні назви, можна називати “RF-out, RF-модулятор, ВЧ-модулятор, високочастотний модулятор, радіочастотний модулятор”, всі назви правильні. Таке рішення дуже потрібне, якщо ваш телевізор не має відеовходу, або відеовхід несправний.  Більш детально про модулятори прочитаєте в статті  ПРО ТЮНЕРИ. На ринку України можна знайти дешеві модулятори LF-008 чи DF-2008H, чи трохи дорожчий YY-302 або Modulator TV-12V, є й інші моделі. Доводиться добре пошукати по Інтернету, бо дуже часто ціна завищена. Є також кращі, але, на жаль, значно дорожчі модулятори GC-AV02.
Отже, радіочастотний вихід тюнера підключений звичайним телевізійним кабелем до антенного входу телевізора.
Яким ще телевізійним кабелем ? Тут щось не так.
Так, я висловився неточно. Потрібен телевізійний кабель для з’єднання радіочастотного антенного  ВИХОДА тюнера із антенним ВХОДОМ телевізора. На кінцях кабеля повинні бути антенні роз’єми, вхідний і вихідний, вони різні. На одному кінці кабеля – вхідний роз’єм, на іншому – вихідний. Можливо, ви купите такий примітивний китайський кабель, а можливо, ви захочете зробити такий кабель самостійно. Для самостійного виготовлення треба взяти кусок звичайного антенного кабеля підходящої довжини, а також два антенні роз’єми. Ось такі:


Роз’єми на фото, як бачите, також різні, верхній – вихідний, нижній – вхідний, це добро називається “різьбовий F-роз’єм”. На кінцях нашого кабеля монтуємо ці два штекери. Так, як на малюнку:


На малюнку номер 6 зображена остання дія, ви з’єднуєте роз’єм в одне ціле. На малюнку видно, що центральна жила антенного кабеля на кілька міліметрів виступає за площину металевої “накрутки”, яку ви накрутили на плетіння кабеля. Цю центральну жилу кабеля ви з деяким зусиллям вставляєте в ту другу частину роз’єма, яку будете прикручувати до першої.
До речі, саме такий кабель є корисним, коли треба подовжити існуючий антенний кабель, тобто до існуючого антенного кабеля додаєте такий саморобний “подовжувач”, один кінець “антенного подовжувача” є вхідним, а інший – вихідним. Отже, кабель готовий і підключений.
Ви не бажаєте самостійно зробити такий кабель ? Ви не знаєте, як пояснити продавцеві, що вам треба ? Скажете, що вам треба антенний кабель, у якого на одному кінці – вхід, а на іншому – вихід. Якщо до продавця все одно не дійде, скажете, що треба антенний кабель “тато-мама”, довжина такого кабеля – приблизно від 1 метра до 2 метрів. Китайські готові кабелі непроходимо погані, ваш саморобний буде кращим.

Як вибирати антенний кабель ?
Будь ласка, ось вам характеристики кабеля:
Основна жила: Fe-Cu, сплав заліза і міді, а інший кабель ви і не знайдете
Cічення жили: думаю, буде 0.9 мм чи трошки більше
Екранування: Fe-Al (екрануюче плетіння такого кабеля практично не зможете ні до чого підпаяти) або Fe-Cu (а цей паяється добре)
Щільність плетіння екрана: Все, що близько 30% або більше, вам добре.

Антенний (радіочастотний) ВИХІД тюнера з’єднаний з антенним ВХОДОМ телевізора.  Тюнер ввімкнений. Вмикаємо на телевізорі режим пошуку телевізійних каналів, ми не раз таке робили на своєму телевізорі, і хочемо, щоб телевізор знайшов радіочастотний сигнал тюнера. Коли така настройка на сигнал відбудеться, ви обов’язково побачите на екрані телевізора зображення з якимось надписом, можливо, буде написано “Сигналу немає“, або “No signal“, або ще щось. Проконтролюйте, щоб ви настроїли телевізор саме на те, що треба, телевізор повинен бачити сигнал від тюнера, а не щось інше. Натисніть на пульті тюнера кнопку МЕНЮ, і меню тюнера повинно з’явитись на екрані телевізора. Не варто нагадувати, що налаштований прийом телевізора на частоту модулятора треба зберегти в пам’яті телевізора, “записати канал”, “зберегти”, хто як хоче, так називає, а головне, запам’ятати, під яким номером ви записали налаштування телевізора на робочу частоту модулятора. Вимкнули телевізор, знову ввімкнули. На екрані телевізора має бути ТЕ САМЕ зображення, а не відсутність зображення.
Показую на власному тюнері. Я лише підключив тюнер до телевізора, антену до тюнера не підключав, щоб не заважала. Чи “бачить” телевізор, що до нього підключений тюнер ?


Бачить ! Ось я бачу на телевізорі надпис “сигнал відсутній” (а звідки він візьметься ?), а ось я натискаю на пульті тюнера кнопку “Меню”, і меню тюнера справді з’являється на екрані телевізора. Це важливо, щоб я потім не заплутався, показує тюнер чи ні.

А як я підключив тюнер до телевізора ? У мене тюнер з вбудованим радіочастотним модулятором (RF-out). Я мушу іноді підключати цей тюнер до телевізорів, в яких немає відеовходу.
Ось два варіанти підключення.


В верхній частині фото я вважаю, що відеовхід телевізора несправний, або його немає. На антенний вхід тюнера я підключив антену, а RF-out тюнера з’єднав окремим кабелем (сам зробив, ви читали опис кабеля) з антенним входом телевізора, і настроїв телевізор на єдиний канал, на якому я бачу зображення від тюнера.
В нижній частині фото – я вважаю, що відеовхід в телевізорі нормально працює, і я з’єднав відеовихід тюнера з відеовходом телевізора. Жовтий круглий роз’єм на тюнері – відеосигнал, а червоний і білий – це звук. Мені пощастило, кабель має не переплутані кольори, а у когось (нагадую) вони можуть бути переплутані. А якщо в телевізорі є вхід HDMI, я категорично підключаю лише через HDMI, так краще.
Хоч так, хоч так, а я бачу на екрані телевізора зображення, яке мені формує тюнер.

Не поспішаємо, не поспішаємо. Ще рано шукати якісь канали. Спочатку ми розібрали ситуацію, коли в телевізорі є відеовхід, потім ситуацію, коли в телевізорі немає відеовходу. Тепер розберемо третю ситуацію: ви не змогли побачити на екрані телевізора зображення від тюнера. Ви не бачите, як з’являється і зникає на екрані меню тюнера, хоча терпеливо натискаєте на пульті тюнера кнопку “Меню”. В чому проблема ? Коротко нагадую, у вас такі варіанти:
– ви думаєте, що тюнер – в робочому режимі, а він в режимі очікування.
– ви переключили телевізор не на той відеовхід, чи взагалі не переключили на відеовхід.
– ви щось переплутали в роз’ємах кабеля для відеовходу телевізора.
– у вас дефектний кабель від тюнера до телевізора.
– у вас несправний відеовхід в телевізорі.
– відеовхід в телевізорі майже справний, але у вас непропай на платі телевізора по відеовходу.
– трохи недобре, не до кінця підключений кабель до тюнера.
– ви начитались про те, що тюнери з RF-виходом можна підключати до антенного входу телевізора, але в вашому тюнері, незважаючи на надпис RF-out, немає вихідного радіочастотного сигналу, а лише дубль того, що ви подаєте на антенний вхід тюнера.

Невже ви думаєте, що я всі ці варіанти сам придумав ? Ні, вони всі вже мені траплялись. Розберіться з проблемою і лише тоді продовжуйте читати статтю.

Продовжуємо.
Більшість з вас  підключили тюнер до телевізора через відеовхід, а інші (їх дуже мало) підключили тюнер з RF-модулятором на антенний вхід телевізора. Всі ви вже бачите, що на екрані телевізора з’являється меню тюнера, якщо на пульті тюнера натискати на кнопку “меню”.
Ваш телевізор вже “бачить” відеосигнал від вашого тюнера. Так, як у мене на фото.
Скоро почнемо шукати телевізійні канали. Незалежно від того, як ви підключили тюнер до телевізора, ви бачите на телевізорі те зображення, яке формується тюнером. Не має значення, хтось по-простому підключив через відеовхід, а хтось з допомогою RF-модулятора підключив через антенний вхід телевізора. І один, і другий бачать на телевізорі зображення від тюнера, але поки що ЛИШЕ МЕНЮ ТЮНЕРА. Я змушений повторювати кілька раз, бо дехто читає “по діагоналі”, і багато інформації пропускає.
Розглянемо одну дрібну незручність.

Китайці недоробили, а ми мусимо викручуватись.
Ви вже бачите меню тюнера на екрані телевізора.
Ви ще не почали настройку на канали. Ще рано.
Знайдіть в меню тюнера серед інших параметрів екрану параметр “роздільна здатність”, або “роздільність”. Це може бути, наприклад, один із підпунктів в меню “Налаштування виходів”. В моєму тюнері, наприклад, замість надпису “Роздільна здатність” тупо написано “Вихід HDMI”. Сама роздільна здатність може мати приблизно такі значення:
720х480
768х576
1024х720
1024х768
1280х720
1366х768
1400х900
1680х1050
1920×1080
1920×1200
Не обов’язково буде написано один із цих варіантів. Я, наприклад, поставив роздільну здатність 768×576, при цьому в меню написано 576i, мовляв, досить з вас одного числа.
Якщо ви не користуєтесь роз’ємом HDMI для передачі зображення на телевізор, то поставте в меню найменше можливе значення (я не знаю, які саме варіанти роздільної здатності представлені в меню саме вашого тюнера). Якщо ви подаєте сигнал на сучасний телевізор через роз’єм HDMI, то не виставляйте “чим більша цифра, тим краще”, поставте в меню меншу роздільну здатність. Наприклад, улюблену 768х576.
ЧОМУ ?
Тому, що ваш тюнер робили китайці, і він не має “запасу міцності”. В деяких тюнерах при встановленні завеликої роздільної здатності вихідного відеосигналу прийом цифрового радіосигналу з антени йде значно гірше. І трохи більше, ніж треба, гріється тюнер. Іноді, добре нагрівшись, ваш тюнер “заклинює”, і користувач мусить вимикати живлення в тюнері, і знову вмикати.
Це не хтось вигадав. Це перевірено на невезучих користувачах.
Отже, ви зробили так, як я попросив. Тепер перегрівання тюнера у вас, думаю, не буде.
Антену підключили до тюнера.

А ми подали живлення на антену чи ні ? І як його подати ? І чи треба його подавати ?
Для пасивних антен, тобто антен без антенного підсилювача, живлення не треба. Тому проконтролюйте, щоб в меню тюнера подача живлення на антену була ВІДКЛЮЧЕНА. Це не моє прохання, це моя вимога, інакше в вашому тюнері може засвічуватись надпис “ПЕРЕВАНТАЖЕННЯ”, це справді означає перевантаження по живленню антени.
Для активних антен, тобто антен з антенним підсилювачем, подача живлення обов’язкова. У вас є два варіанти, як подати живлення на антенний підсилювач.


Зліва показано, як подається живлення на антенний підсилювач через невеличкий перехідний блок, його можуть по-модному називати “інжектор живлення”. Справа – антенний підсилювач живиться від самого тюнера, живлення 5 Вольт. Для правого варіанта, я нагадую, в меню тюнера треба ВВІМКНУТИ подачу живлення з тюнера на антенний підсилювач. Якщо ваш антенний підсилювач бажає не 5 Вольт, а 12 Вольт, то правий варіант для вас не годиться, бо тюнер вміє давати живлення на антенний підсилювач лише 5 Вольт. Зрозуміло, що коли ви подаєте живлення на антену з окремого блока живлення, то в меню тюнера “Подача живлення на антену” має бути відключена.
Практично всі ефірні цифрові тюнери можуть, при вашому бажанні, подавати живлення 5 Вольт на активну антену.
Абсолютна більшість телевізорів цього не може робити, доводиться використовувати окремий блок живлення.

З живленням на антену розібрались. Комусь воно потрібне, комусь не потрібне.
Антену підключили до тюнера, але зображення телевізійного каналу немає. Ні кіно, ні новин. Не біда, вам ще треба налаштувати ваш тюнер на цифрові канали. Пультом ТЮНЕРА налаштувати ТЮНЕР на ЦИФРОВІ ЕФІРНІ КАНАЛИ. Не чіпаючи при цьому пульт телевізора, нічого не перемикаючи на телевізорі.
УВАГА ! Насправді ми налаштовуємо тюнер НЕ НА КАНАЛИ. Ми налаштовуємо тюнер НА МУЛЬТИПЛЕКСИ. Кожен мультиплекс має свою робочу частоту, не обов’язково знати цю частоту, але корисно знати номер робочої частоти мультиплекса. У нас в Україні транслюються чотири мультиплекси в дециметровому діапазоні і один в метровому, а подекуди ще й місцеві мультиплекси. На кожному мультиплексі упаковано по кілька телевізійних каналів, їх теоретично може бути в мультиплексі навіть більше десяти. В Києві і Одесі мультиплексів трохи більше, ніж в інших містах України.
Таблиця мультиплексів  є у нас на сайті.
Трошки про цю таблицю.
Ви не вчора народились, і знаєте, де живете, тому легко розберетесь по таблиці, де знаходиться найближчий від вас передавач. Ви приблизно знаєте, в якому напрямі від вас знаходиться потрібний населений пункт, а значить, потрібний вам передавач. І в таблиці ви бачите номери частот чотирьох мультиплексів, які транслює цей передавач. Мультиплекси мають в таблиці назву MX-1, MX-2, MX-3, MX-5 та MX-7. В таблиці, це я нагадую, не самі частоти, це лише номери частотних каналів. Дуже потрібні для вас номери.
Доведеть звернутись до деяких технічних уточнень.
– На яких хвилях транслюють нам цифровий сигнал ? На дециметрових чи на метрових ? НА ОБОХ. А у нас з вами більшість антен дециметрові, особливо кімнатні. Антенні підсилювачі можуть бути також різні, деякі з них широкополосні (тобто для метрового і дециметрового діапазону), а деякі лише дециметрові.
– Навіщо нам все це, про метрові і про дециметрові хвилі ? Та тому, що чотири мультиплекси транслюються в дециметровому діапазоні, а мультиплекс MX-7 – в метровому.
– І що ? А те, що дехто буде мати деякі незначні проблеми при прийомі цього мультиплекса. Отже, антена, бажано, щоб була широкополосна (на метровий і дециметровий діапазон), а антенний підсилювач, якщо він використовується з антеною, має бути обов’язково широкополосний. Отже, зараз будемо приймати цифровий сигнал з нашої антени.

Антена повернута вами по можливості точно в напрямі передавача, і антена підключена до тюнера, а не до телевізора. Лише у тих, хто має сучасний телевізор, який розуміє цифровий стандарт DVB-T2, антена підключена до телевізора. Повторююсь, бо без повторень не обійтись.

БУДЕМО ОПТИМІСТАМИ. Через меню тюнера вмикаємо режим автонастроювання. Якщо сигнал з антени досить непоганий, через кілька хвилин тюнер знайде всі необхідні мультиплекси і сам запише налаштування в свою пам’ять. Після цього на телевізорі з’являться звичні телевізійні канали, їх можна перемикати пультом ВІД ТЮНЕРА, кількість каналів буде близько 30.
Пощастить не всім. Можливо, знайде лише 8 каналів, або 16, або 24. Або не знайде нічого. Доведеться продовжити налаштовування тюнера в ручному режимі. Перейдіть через меню тюнера на ручний режим настроювання, такий режим у кожного тюнера гарантовано є. На жаль, ручний режим налаштовування є не на всіх сучасних телевізорах, які самі, без тюнера, приймають сигнал в стандарті DVB-T2.
Ручний режим. Встановлюєте номер частоти потрібного вам мультиплекса, ви цей номер взяли з таблиці. Якої саме частоти, адже там аж 4 частоти ? Не має значення, беріть наугад одну з чотирьох частот для вашої місцевості. В ручному режимі тюнер через меню виставили на цю частоту (в меню вашого тюнера надпис “частотний канал” чи щось подібне, при цьому тюнер двома графічними лінійками на екрані телевізора показує вам рівень сигналу і якість сигналу.


Параметр “частотна смуга” має бути 8 MHz. Не 7 MHz, а 8 MHz. Лише для метрового діапазона ширина полоси буде 7 MHz.
Параметр “частота” – лише довідковий.
Параметр “частотний канал” це той важливий для нас номер частоти, на якій нам транслюють цей мультиплекс. Це ви встановили цей номер, який взяли з з таблиці частотних каналів цифрової ефірної трансляції.
Дві графічні лінійки на екрані, одна з них – це рівень сигналу, інша – якість сигналу.
Спочатку – рівень сигналу (може бути надпис “потужність”). Обережно, потрошки повертаєте антену вправо-вліво, щоб знайти положення антени, в якому рівень сигналу максимальний.
Рівень сигналу впевнено стоїть на нулі ? Десь помилка. Або якась проблема з антеною, або ви вибрали не ту частоту, що потрібно. Ще раз перевірте по таблиці. Може,  ви неправильно підключили антенний кабель.
Ось подивіться ! Я зробив помилку, не той канал поставив в меню (ліва частина фото). Обидві графічні “лінійки” на екрані стоять на “нулі”, сигналу немає. Потім розібрався, які чотири номери каналів мені потрібні, поставив один із цих номерів каналів (права частина фото), і сигнал з’явився.


Щасливчики, у яких тюнер показує непоганий рівень сигналу ! Ми зараз продовжимо налаштування.

Не дуже щасливчики, в яких рівень сигналу на нулі !  Ви переконались, що частота виставлена правильно ? Ви переконались, що антена підключена, і начебто правильно ? Доки ви не одержите на графічній лінійці тюнера пристойний сигнал, даремно надіятись на якийсь успіх.
Може,обрив в антенному кабелі чи штекері.
Може, закоротка в антенному кабелі чи штекері.
Може,несправний антенний підсилювач, або блок живлення до антенного підсилювача.
Може, ви з впертістю носорога підключили до тюнера кабель від вашого місцевого кабельного телебачення, незважаючи на те, що добре знаєте, що сигнал Т2 береться не від кабельногог телебачення, а з ефірної антени.
Я не можу вам допомогти. Я не вмію дистанційно ремонтувати телевізійну техніку, і ще багато речей я не можу робити дистанційно.
Шукайте проблему, я лише перерахував можливі варіанти.

Тепер – для тих, у кого рівень сигналу не нульовий. Пробуємо пустити ручну настройку (ще називають “сканування” або “пошук”) на вибраній частоті. Добре, якщо знайде на цій частоті приблизно 8 телевізійних каналів. Значить, повторюємо настройку в ручному режимі на інших трьох частотах.
А якщо не знайде ні одного канала ? Аналізуємо далі.
Рівень сигналу пристойний, але якість стоїть на нулі ? Не невеличка, а просто стоїть на нулі ? Погано, попробуйте поки що взяти іншу з чотирьох частот.
Рівень сигналу невеличкий ? Не надійтесь з таким рівнем щось приймати, якість буде стояти на нулі. Попробуйте на інших трьох частотах, і дуже можливо, що антена ваша потребує вашої уваги, і поки що працює погано.
Рівень сигналу нормальний, а якість сигналу стрибає, як дурна, і часто опускається до нуля ?  Це означає лише те, що вам показує тюнер: якість сигналу на цій частоті дуже погана. Але чому ?
Можливо, ви використовуєте антену з антенним підсилювачем, і ваш антенний підсилювач (просто поганий, збуджується, має неякісне живлення, має завелике підсилення, антенний сигнал засильний для підсилювача, антена приймає якісь сильну радіоперешкоду, або додатково до корисного сигнала приймає той самий відбитий сигнал, потрібне підкреслити). Для початку попробуйте використати антену без підсилювача. Сигнал стане слабшим, але якість сигналу може змінитись. Якщо антена без підсилювача, а якість все одно нестабільна, то десь недалеко від вас – джерело радіоперешкод. Більш детально про радіоперешкоди написано  в другій частині статті про антени .
Є ще один варіант проблеми. Можливо, ви в процесі ручної настройки на канали переконались, що мультиплекси з меншими частотами у вас приймає нормально, а мультиплекси з більшими частотами – гірше, або погано, або зовсім не приймає. Не ви перший з такою проблемою. Ви лише почесний “член клубу власників старого кабеля”. Дуже популярна проблема для старих, невідомо коли виготовлених кабелів: чим більша частота, тим більше ослаблення сигналу в кабелі. Вам – в магазин за новеньким, ХОРОШИМ, А НЕ НАЙДЕШЕВШИМ, телевізійним кабелем.
Не забудьте продивитись, чи не описана ваша проблема в статті про Вирішення проблем з Т2.

Тепер – для тих, у кого рівень сигналу нормальний, і якість сигналу нормальна. Через меню тюнера вмикаємо сканування на цій частоті (після сканування на екрані буде присутня функція або “OK”, або “Зберегти”, або щось подібне, а іноді тюнер сам зберігає, і вас не запитує), але знайдені телевізійні канали цього мультиплексу тюнер так чи інакше запише в свою пам’ять.
І так по всіх мультиплексах. Уважно і терпеливо…
Дехто з вас, шановні читачі, незалежно від настройки мультиплексів, обов’язково налетить на додаткову проблему. У когось не буде (кольору, звуку, картинки, потрібне підкреслити). Що робити ?
Добре, ось вам кілька популярних варіантів:
Зображення чорно-біле, а може, кольори погані. Можливо, в телевізорі по аудіо-відеовходу поставлено не той стандарт кольору, який дає тюнер. Можливо, ви подаєте композитний відеосигнал на той відеовхід телевізора, який розрахований на компонентний сигнал, чи навпаки.
Зображення взагалі відсутнє. Навіть ніяких надписів про відсутній сигнал, або ще щось. Про цю проблему ви вже читали, виправляйте її.
Сучасний телевізор, без тюнера показує цифрове, але зображення начебто дрижить, рух на екрані відбувається ривками, і виглядає, як “стробоскопічне” зображення. Що робити ?
Так, є проблема з цим “стробоскопічним” зображенням на деяких сучасних телевізорах. Є можливість виправити цю проблему для телевізорів “LG”, “SAMSUNG” і, багатьох інших. На офіційному сайті компанії “LG”, чи іншої компанії-виробника, можна підібрати потрібну прошивку саме для вашого телевізора, і “стробоскопічна” проблема зникне. Це той рідкісний випадок, коли оновлення “прошивки” вашого апарата справді потрібне.
Звук відсутній. Шукайте, де ви неправильно підключили ті самі кабелі від тюнера до телевізора.
Є зображення і звук, але зображення неякісне, хвилясте, по зображенню якісь полоси. У вас поганий або дефектний кабель від тюнера до телевізора. Є гірший варіант при таких симптомах: у вас можлива значна неприємність по живленню 220 Вольт, про це більш детально написано в статті  ПРО ТЮНЕРИ.
Звук шипить. Регулятор гучності телевізора ставите гучність на “0“, потім регулятором гучності тюнера ставите гучність на “максимум”, звуку ще немає, але далі регулятором звуку телевізора ставите таку гучність, яку вам треба.
У мене не допомагає. Шипить. У вас телевізор, можливо, зроблений на шасі 11AK19, або 11AK30, деякі моделі мають цю неприємну проблему. Або вам допоможе кваліфікований місцевий телемайстер (на це шансів мало), або вам доведеться купити тюнер з радіочастотним модулятором, і підключити тюнер до телевізора через антенний вхід, а сам телевізор налаштувати на вихідну частоту модулятора того самого тюнера. Знаю, що тюнер з модулятором може бути трохи дорожчим, ніж фінансова можливість покупця. Можна до звичайного тюнера докупити дешевий радіочастотний модулятор, про таке технічне рішення більш детально написано в статті  ПРО ТЮНЕРИ.
Щоб перемогти неприємний шум, але бачити зображення, яке не погіршене модулятором, можна зробити простий трюк: всі номери каналів в телевізорі, або хоча б перший десяток, налаштувати на зображення від модулятора, але потім підключити тюнер не до модулятора, а до аудіо-відеовходу, але ввімкнений модулятор нехай залишається підключеним до антенного входу в телевізор. Тепер ви дивитесь телевізор через аудіо-відеовхід, але шум кудись зник. Так, це досить безтолкова недоробка телевізорів на шасі 11AKnn.
“Заклинює” тюнер. Іноді перестає слухатись пульта, на екрані замість зображення – невідомо що, доводиться вимкнути живлення тюнера і знову ввімкнути. Невже поганий тюнер ? Ні, не тюнер у вас поганий, а антенний сигнал. Я добре знаю, що при таких симптомах у вас іноді пропадає зображення від тюнера, він починає показувати якісь квадратики, а потім показує нормально. Не чіпляйтесь до тюнера, забезпечте йому кращий антенний сигнал, вам доведеться попрацювати з антеною. “Заклинювання” тюнера після покращення антенного сигнала зникне.
До речі, додаткову статтю про  прийом телебачення Т2  також можете почитати.
А головне – якщо не всі мультиплекси тюнер приймає нормально, або взагалі не приймає, доведеться попрацювати над антеною, щоб покращити антенний сигнал. Декому допомагає антенний підсилювач, якщо ПЕРЕД ТИМ ви уважно знайшли найкраще місце для антени і напрям антени.

Нам би ще підрегулювати на телевізорі формат зображення. Цей формат встановлюється в меню тюнера. Справа в тому, що на звичайному телевізорі з пропорціями екрану 3:4 абсолютна більшість каналів транслюються “стиснутими” справа і зліва, а на сучасному телевізорі з пропорціями 16:9 більшість каналів – в нормальній пропорції, але деякі, в основному місцеві, канали розтягнуті в сторони, і обличчя людей занадто широкі. Справа в тому, що йде поступовий перехід на формат телевізійної трансляції з пропорціями 16:9, абсолютна більшість каналів вже перейшли на цей формат, але деякі місцеві ще не перейшли. Саме на цих каналах ви бачите на сучасному телевізорі трохи розширене зображення. Цього неприємного ефекту немає, якщо ви дивитесь зображення для формату 16:9  на телевізорі з такими самими пропорціями екрана. Наприклад, ви бачите таке зображення:


А якщо ви дивитесь кінескопний телевізор, зображення вже буде таким:


Щоб вас не дратувало таке звужене зображення, для вас підготовлений приємний сюрприз. Ви можете в вашому цифровому тюнері поставити формат вихідного відеосигналу не 4:3, і не 16:9, а Letter Box 4:3 (в деяких тюнерах Letterbox 4:3), і ви з приємним здивуванням побачите, що на вашому телевізорі з форматом екрану 4:3 вже немає цифрових “звужених” телевізійних каналів. Зображення стане ось таким:


Якщо поставите формат забраження  Pan&Scan 4:3, одержите таке зображення:


Як бачите, правий і лівий край зображення обрізані.
Пункт меню тюнера, в якому ви налаштовуєте формат зображення, може називатись, наприклад, “режим екрану”, може бути інша подібна назва, яку важко зрозуміти. Та й формати екрану в меню тюнера можуть мати якісь “саморобні” назви. Можна всі перебрати і подивитись різні варіанти зображення. Є ще кілька форматів зображення, не всі тюнери підтримують абсолютно всі формати. Якщо ви підключили тюнер до телевізора через роз’єм HDMI, можете поставити формат Auto, і припасовування зображення до екрана буде йти автоматично.
(Ох, це буде не на всіх моделях телевізорів і тюнерів. Де китайці, там недоробки)

Навіть коли ви вже все налаштували ! Навіть передивляючись налаштовані канали, ви можете подивитись характеристики ефірного сигналу, чи хороші вони, чи не треба попрацювати з антеною. В більшості тюнерів на пульті є кнопка “Info” або “i“, і коли, переглядаючи якийсь телевізійний канал, натиснути на пульті цю кнопку (іноді треба натиснути двічі чи тричі), то ви поверх зображення будете бачити корисні для вас характеристики трансляційного сигналу: рівень сигналу і якість сигналу. Приблизно так:


В тюнері є ще багато параметрів, які можна змінити так, як вам треба, а при бажанні ці параметри можна навіть не чіпати.
ЧАС – внутрішній час тюнера можна ставити, або не ставити, при вимкненні живлення в мережі 220 Вольт цей  час все одно збивається.
РОЗДІЛЬНА ЗДАТНІСТЬ – нагадую знову, поставите відповідно до параметрів вашого телевізора, але виберіть по можливості поменше. Не наглійте, самі собі зробите гірше, ви вже читали про роздільну здатність.
Система кольору – можна залишати PAL, відеовихід – CVBS. Але будьте уважні, не всі потребують відеосигналу CVBS, адже дехто підключив тюнер до телевізора через композитний відеовхід YPbPr, а дехто, маючи телевізор лише із входом YPbPr, придбав тюнер з вихідним сигналом CVBS, і не розуміє, що з сигналом “не так”. Мені дуже жаль, що ви придбали тюнер ще до того, як почитали цю статтю. Але якщо ви підключили через HDMI – це найкращий варіант.    
ЖИВЛЕННЯ АНТЕНИ
(це нагадування) –  якщо ви використовуєте антену із підсилювачем, то можете подавати живлення на підсилювач з окремого блока живлення, а можете подавати це живлення від самого тюнера, саме тоді параметр “живлення антени” має бути в положенні “ввімкнуто”, в усіх інших ситуаціях живлення антени від тюнера в меню має бути вимкнуто.
До речі ! Ви могли пропустити, тому нагадую. Якщо у вас звичайна, пасивна антена без підсилювача, а ви навіщось ввімкнули в меню тюнера живлення антени, у вас висвітиться надпис “Перевантаження” чи щось подібне. Вимкніть непотрібне вам “живлення антени”, і надпис про перевантаження зникне.
ЛОГІЧНА НУМЕРАЦІЯ КАНАЛІВ (LNC)
– дуже можливо, що цей пункт в меню вашого тюнера раніше був недоступний, а може, ви його не помічали. Раніше компанія “Зеонбуд” вела трансляцію з примусовою логічною нумерацією каналів. В деяких тюнерах користувач не міг розставити канали в такому порядку, як він хоче, а в інших тюнерах навіть при перестановці каналів вони вперто зберігали свої логічні номери. Тепер логічна нумерація не є примусовою, і якщо ви вимкнете в меню тюнера логічну нумерацію каналів, зможете розставляти канали, як вам зручно, і номери каналів вже не будуть фіксованими.

Дивно, але в декого з’являться навіть “додаткові”, непотрібні канали. Наприклад, антена ловить сигнал відразу з двох трансляційних вишок, тоді деякі канали будуть в списку два рази, або хтось живе близько від кордону, і бачить “додаткові” канали країни – сусіда.
Є ще один китайський привіт. Деякі тюнери після користування ручною настройкою “не замінюють” ті канали, які ви вже настроювали тою самою настройкою, а тупо додають ці канали ще раз в таблицю. Наприклад, якщо на вибраному мультиплексі ви три рази запустите ручну настройку, то канали цього мультиплекса будуть записані в таблиці три рази, і вам самим потім треба видаляти з таблиці канали, які повторюються. Ті канали, які ви вважаєте зайвими в списку, і не плануєте дивитись, можете видалити через меню тюнера.
Це не всі подарунки від трудолюбивих китайців. Деякі тюнери розставляють канали в такому порядку, як самі хочуть, і якщо ви вручну поставили канали так, як вам треба, то при переналаштування будь-якого канала тюнер може знову розставити канали так, як хоче тюнер, а не так, як хочете ви. Лише в деяких тюнерах можна вимкнути примусове сортування каналів.

Трохи напишу “для продвинутих” із зайвою енергією і зайвими “знаннями”.
“Продвинутим” крутить в одному місці бажання “прошити тюнер”.  То я доповідаю, що без ваших “прошивок” тюнер все одно буде нормально працювати, якщо у вас нормальний сигнал з антени. А якщо сигнал з антени поганий, то можете щось в тюнері “перепрошивати”, як швея-мотористка зі швейної фабрики, але прийом телевізійного сигналу реально не покращиться, доки не попрацюєте над антеною.
Я знаю, що в китайському програмному забезпеченні, так само як у всьому, до чого торкаються трудолюбиві китайські руки, є багато недоробок. Якби я захотів написати про китайські недоробки і ляпи в самій лише телевізійній техніці, то довелось би писати не велику статтю, а кілька книг. Але зарубіть собі на носі: “перепрошивка” не покращить поганий сигнал з антени.

У вас вже показує всі мультиплекси, які транслюються у вашій місцевості ?
У вас зображення вже не пропадає, не завмирає, не перетворюється на багато квадратиків ?
Значить, вам захочеться більшого, і для цього є додаткові налаштування у вашому тюнері:
– наприклад, розставити канали в такому порядку, як вам хочеться.
– наприклад, деякі канали назвати так, як вам хочеться.
– наприклад, ще щось змінити в налаштуваннях.
Я добре знаю, що інструкція до телевізора, чи до тюнера, іноді занадто коротка або відсутня. Тому бажаючі можуть завантажити детальну інструкцію ДО ЯКОГОСЬ ТЮНЕРА і детально її прочитати. В інструкцію написано, що вона ДО ТЮНЕРА “РОМСАТ”, але з великою ймовірністю меню вашого тюнера буде дуже подібним на те, що описане в інструкції. Хто хоче завантажити таку інструкцію – натискаєте на слово ЗАВАНТАЖИТИ ІНСТРУКЦІЮ, і інструкція з’явиться у вашому комп’ютері.

Приємні покращення

У деяких телеглядачів, незалежно від віку, починається істерика від того, що доводиться дивитись телевізор “трохи не так”, бо до телевізора додали тюнер Т2. Тут в допомогу потрібна людина, яка має деякі мінімальні знання в електроніці, а також мінімальне вміння паяти.
   1. Доводиться користуватись двома пультами, один пульт для ввімкнення і вимкнення телевізора, а другий – для перемикання телевізійних каналів, цей пульт від тюнера.
По-перше, для вередливих людей це трагедійно незручно.
По-друге, на пульті тюнера можна випадково натиснути “не ту кнопку”, зображення зникає, замість зображення з’являється істерика у глядача.
Для страховки від цих проблем існують універсальні пульти “з режимом навчання”, і такий пульт можна “навчити” одночасно керувати і телевізором, і тюнером. До речі, тюнер при цьому можна взагалі не вимикати з робочого режиму. На такому універсальному пульті вводяться лише коди кнопок, які потрібні, і вередлива роззява ніколи не натисне “щось не те”. До речі, можна також потурбуватись, щоб не вимкнений тюнер даремно не працював, і не грівся, і прослужив довше, про це далі написано.
Не реклама, просто приємна особливість. Наугад купив універсальний пульт CHUNCHUP SRM-403E із режимом “навчання”, його можна навчити передавати такі самі коди, які потрібні для вашого телевізора чи тюнера. Цей пульт дає такий сильний сигнал, що можна перемикати канали, навіть якщо направляти пульт на стелю, або на підлогу. Не сумніваюсь, що є і інші хороші пульти, я не перевіряв.
   2. Тут порада лише для тих, хто трошки знайомий з електронікою. В телевізорі, який отримує сигнал від зовнішнього тюнера,  має бути ввімкнений потрібний відеовхід, а в деяких телевізорах це доводиться це робити пультом після кожного ввімкнення телевізора. Хто вміє працювати з електронікою, зможе злегка перекомутувати на платі телевізора проходження відеосигнала, і такий “модернізований” телевізор завжди переключений на потрібний відеовхід. Також можна розібратись, на якому виводі контролера є командний сигнал, який перемикає режим роботи телевізора на аудіо-відеовхід, і назавжди поставити цей сигнал в потрібне положення, або логічний “0”, або логічна “1”. А якщо в телевізорі відеовхід типу SCART, то достатньо лише вивід 8 цього роз’єма SCART з’єднати резистором на 1-2 кілоом з якоюсь напругою, яку знайдете на платі телевізора, чи 5 Вольт, чи 12 Вольт. Далі телевізор працює лише з цим відеовходом. Телевізор сам перемикається на цей відеовхід після ввімкнення робочого режиму.
3. Пора вимикати тюнер, коли ви вимкнули телевізор. Але нехай тюнер вимикається сам.
Спосіб 1, найпростіший. В меню тюнера знайдіть пункт про “Таймер робочого режиму”, чи якась подібна назва в меню. Поставте таймер, наприклад, на 3 години. Ось ви вимкнули телевізор і кудись пішли, а значить, не перемикаєте тюнер на різні канали. Тюнер, побачивши, що він нікому не потрібен, сам вимкнеться і перейде в режим очікування.
Спосіб 2, для тих, хто має паяльник і тестер, а ще трошки вміння. Якщо ваш телевізор НЕ НОВИЙ і КІНЕСКОПНИЙ, то цей спосіб трошки громіздкий. В найпростішому варіанті доведеться знайти якесь реле на 12 Вольт, і знайти в телевізорі напругу 12 Вольт, яка з’являється лише в робочому режимі, а в режимі очікування зникає. Тепер треба трошки попрацювати, щоб це реле вмикало живлення тюнера, коли телевізор в робочому режимі.
Спосіб 3, для власників сучасного LCD-телевізора. Такий телевізор, без сумніву, має USB-вихід, а багато сучасних ефірних чи кабельних тюнерів мають зовнішнє живлення 5 Вольт. Добре, а яка, власне, порада ?.
Спосіб 3, варіант 1. Можна знайти китайський адаптер (на вигляд – звичайний кабель), який можна ввімкнути в роз’єм USB, а другий кінець – в тюнер, якщо тюнер розрахований на живлення 5 Вольт. Тепер тюнер сам вмикається, коли ви ввімкнули телевізор, і вимикається, коли телевізор вимкнений. Те, що треба.
Спосіб 3, варіант 2. Обійдемось без китайців. Беремо ЯКИЙСЬ кабель, на якому є роз’єм USB. Розрізавши кабель десь посередині, бачимо 4 дроти, а іноді ще й п’ятий, “земляний”. На самому USB-роз’ємі є 4 клеми.


Дві крайні клеми – це “земля” (від нас зліва)  і “+5V” (від нас справа), а дві середні клеми інформаційні. Тестер маємо, знаходимо відповідність, до якої клеми підключено кожен дріт на кабелі. Отже, дві середні (інформаційні) закорочуємо між собою, так треба, а дві крайні (живлення 5 Вольт і “земля”) під’єднуємо до такого роз’єма, який потрібен для живлення тюнера. Звісно, полярність “+5V” і “земля” бажано не переплутати.
Цей саморобний роз’єм підключаємо до USB-вихода телевізора і до тюнера. Тепер, коли ми вмикаємо телевізор, живлення 5 Вольт подається на тюнер, він починає працювати. Вимкнувши телевізор, ми тим самим вимикаємо тюнер.

На завершення – чужий корисний досвід. Приклад 1.

Відстань від Києва – близько 50 км, село на досить рівнинній місцевості, 2-й поверх. Цим людям достатньо кімнатної антени. Експериментуємо з господарем, де краще поставити антену. Напрям вікна, ну просто пощастило, саме на Київ.


Ось і відповідь, де ставити антену. На телевізорі – сигнал гірший, подалі від телевізора – вже кращий.
Не на телевізорі, не біля самого телевізора, і поближче до вікна.
Коли антена на телевізорі, якість сигналу падає в кілька разів. Якби телевізор був не біля самого вікна, а за кілька метрів від вікна, я би зробив господареві антенний подовжувач, щоб антена була все-таки біля вікна. Крім того, за вікном – металева перешкода, тобто перила балкону. Довелося антену поставити трохи вище, на кілька книг, потім господар замість книг зробить якусь підставку. Сигнал виявився надійним, хорошим і стабільним.

Чужий корисний досвід. Приклад 2.

Немолода сім’я, яка проживає в Києві, вирішила не платити щомісяця за кабельне телебачення ненажерливій “Волі-кабель” і перейти на безкоштовне телебачення Т2. У них в домі три телевізори, і була ось така розводка кабеля:


Сигнал кабельного телебачення через антенний розгалужувач (спліттер) йшов на три різні телевізори. Вирішили попробувати обійтись без платного кабельного телебачення, кабелі в квартирі не міняли.


Використані ті самі кабелі, антенний розгалужувач тепер підключений трохи інакше. Виявилось, що із спальні прийом ефірного сигналу хороший, тому антену і тюнер поставили в спальні, а дублюючий сигнал вивели через антенний розгалужувач на кухню і в інші кімнати. Якщо потужність виявиться слабенькою, доведеться перед антенним розгалужувачем поставити антенний підсилювач, він на схемі не показаний, а іноді критично потрібний.

Чужий корисний досвід. Приклад 3.

Чоловік проживає зовсім недалеко від Києва, по Одеській трасі, але його село в такій ямі, що із дециметрових аналогових каналів він бачив лише потужні ICTV і TET на каналах 32 і 30, всі інші – дуже слабо і зашумлено. Пробували ми з ним зробити прийом цифрового Т2, сигнал такий слабкий, що вдалося так-сяк приймати лише мультиплекс на каналі 26. Довелося зробити фінансово ризиковий експеримент: чоловік купив 60 метрів нормального, якісного кабеля, цього кабеля вистачило, щоб від хати дотягтись до справді високого дерева, на якому була укріплена антена. Попробували “польську” антену, сигнал був на всіх мультиплексах, і додатковий мультиплекс на каналі 41 в Києві. Якість сигналу була нестабільною. Попробували інші антени “Енергія” і “Метелик” з іншими підсилювачами, бо саме ці антени були під руками. Обидві антени дали стабільний, нормальний сигнал.
Практичний висновок: при нерівній місцевості висота установки антени дуже важлива, і навіть на дуже довгому кабелі з підсилювачем, наприклад, на  20 dB можна отримати позитивний результат.
Додатковий практичний висновок: є підозра, що неправильно вибраний, неудачний антенний підсилювач зіпсує всі зусилля для хорошого прийому сигналу.

А тепер ви всі, користувачі якогось іншого телебачення, скажіть мені: чи не пора, нарешті, перейти на безкоштовний ефірний сигнал Т2 ?
Українських каналів немало, близько 30, і безкоштовно.
Якщо наштовхнетесь на неясності і проблеми – напишете про це на форум сайту чи в коментарях до статті, і одержите відповідь на сайті, або, зрештою, запитаєте у місцевих знавців електроніки.
Якщо щось не виходить з прийомом цифрового телебачення – помаленьку “розгризаєте” вашу можливу проблему із прийомом цифрового сигналу.
Захочете з часом дещо змінювати з прийомом цифрового телебачення, трохи експериментувати – ніяких проблем.
З часом аналогова трансляція ваших місцевих каналів зникне навіть в тих районах України, де вона ще трохи є, – а вам однаково, ви вже давно дивитесь цифрову трансляцію. Ви навіть не помітите, чи вже вимкнули аналогову трансляцію, чи ще ні.

У кого більше проблем з цифровим телебаченням, у нас чи у держави ?
У держави цих проблем набагато більше.
Поки що в Україні недостатнє покриття території цифровим ефірним сигналом. Незважаючи на  запевнення, що цифровим сигналом покрито 95% території України, насправді зона впевненого прийому цифрового телебачення не перевищує 60-70%. Цю проблему доведеться вирішувати, і ваша робота з антеною запише вас в список тих, хто приймає цифрове ефірне телебачення без проблем.
Майбутня добудова, налагоджування і запуск повноцінних синхронних мереж трансляції, які можуть забезпечити хороше покриття території України цифровим сигналом, потребує надзвичайно великих коштів, і держава не має цих коштів. Цю проблему доведеться вирішувати на державному рівні.
Ці державні проблеми, я надіюсь, будуть помаленьку вирішуватись.

Переходимо на цифровий сигнал вже сьогодні, переходимо завтра, переходимо в цьому місяці.
Допомагаємо в цьому питанні своїм родичам чи знайомим, у яких недостатньо знань, чи бажання, чи сил, чи рішучості для такого переходу. Допомагаємо старим батькам отримати хороше безкоштовне телебачення з багатьма каналами, допомагаємо не лише фінансово, а особистою участю в переході на цифрове сучасне телебачення.
Ось вам список більш детальних статей на цю тематику:

Корисні статті про Т2

ФОРУМ для запитань, відповідей, обговорення

Може, автор щось забув написати в статті ? Може, щось незрозуміло ? До ваших послуг – коментарі або форум. Реєстрація на сайті необхідна для дописування коментарів чи участі в форумі.

—————————————-

Українці, не забуваємо про побутове. Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів на флешці, це схеми, мануали, вся додаткова інформація, об'єм архіва - більше 24 Гігабайт.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

3 thoughts on “Як перейти на прийом цифрового ефірного телебачення Т2 ?

  1. HAMO

    برجاء لدى تلفزيون شارب موديل AV-A21T3A
    شاسيه CG
    عطل استاند باى مع اضاءة اللمبة الثانية فلاش
    بعمل بالايسى NN5198K
    وعند نزع سكوت الدفلكشن وارجاعة مرة اخرى يعمل الجهاز
    ولكن بعد فترة اجد العطل كما هو اى
    عطل استاند باى مع اضاءة اللمبة الثانية فلاش
    برجاء ماسبب العطل

  2. HAMO

    Будь ласка, придбайте телевізор AV-A21T3A Sharp
    Шасі CG
    Вимкніть підставку BAY з другою лампочкою
    Робота ISI NN5198K
    Після видалення дефрагментації пристрій знову працює
    Але після періоду я знаходжу свята, як вона є
    Вимкніть підставку BAY з другою лампочкою
    Будь ласка, викликайте свята
    (додано адміном: цей текст користувач написав на арабській мові, а потім прогнав через автоматичний перекладач.)
    Насправді користувач хотів написати: в телевізорі AV-A21T3A Sharp, шасі CG, іноді замість переходу в робочий режим два рази моргає світлодіод, а телевізор не працює. Після розкриття телевізора і спроби оглянути шасі телевізор може ненадовго запрацювати. Допоможіть, будь ласка.

Залишити відповідь (Leave a Reply)