Антени для прийому цифрового телебачення DVB-T2, частина 1

Вместо рекламы

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !

—————————

Реклама від Google



Ми не рекламуємо антени. Ми не продаємо антени.
Це стаття про вибір, адаптацію, оптимізацію розміщення ефірних антен (або просто телевізійних антен) для прийому безкоштовного ефірного цифрового телебачення в стандарті DVB-T2. антенна для т2 Украина, какая комнатная нужна, как настроить, как подключить т2. антенные конатные усилители т2, Digital terrestial TV DVB-T2.
Антена – це саме головне для прийому цифрового ефірного телебачення Т2. А який тюнер T2 – не дуже важливо. Яка антена ? Дециметрова або широкополосна (метрова + дециметрова).
Я цю фразу повторюю в кожній своїй статті на тему Т2, щоб ви не забули.
Ми кажемо “антена”, але маємо на увазі “антена, правильне розміщення антени і хороший антенний кабель”. Багато людей створюють собі проблеми через неякісний кабель. Якщо ви не знайшли в статті відповіді на своє запитання – описуєте свою проблему в коментарях після статті, або на форумі нашого сайту. Продовжуємо. Майте на увазі, що стаття довга, з технічними подробицями, і без рекламних криків “ця антена вирішить ваші проблеми, заодно вилікує псоріаз, лупу і запор”.

Маєте проблеми і неясності з цифровим телебаченням ?
Хочете покращити прийом Т2 ?
У вас з якоїсь причини не приймає Т2 ?
Хочете почати дивитись цифрове телебачення Т2 ?
Саме для вас написана стаття, бо антена – самий дієвий, самий кращий спосіб вирішення цих проблем, а дуже часто це єдиний спосіб. Додаткові запитання можете писати в коментарях після статті або  НА ФОРУМІ.  Є ще одна коротка вузькопрофільна  стаття про вирішення проблем з Т2.
Стаття поділена на дві частини. Ви читаєте частину 1.
Дочитавши частину 1, переходите на  Частину 2.

Якщо прийом цифрового сигналу у вас виявився поганим, і у вас немає практичного досвіду для забезпечення хорошого прийому, то не лише уважно прочитайте статтю, а попробуйте виконати прочитані рекомендації.

ДЛЯ НЕТЕРПЕЛИВИХ
Нетерпеливі – це ті читачі, в статті читають лише перші 20 рядків і, переконавшись, що відповіді на своє запитання вони не знайшли, припиняють читати статтю.
Отже, для нетерпеливих:
не існує чудових списків “ось вам хороші і дешеві антени”. Якщо десь побачите в Інтернеті такий список, сплюньте і покидайте ту сторінку, де таке написано. Існують цінові перекоси і невідповідності, але в цілому більш дорогі вузьконаправлені антени, які мають більш складну конструкцію, справді дають кращий прийом сигнала, ніж спрощені, короткі антени.
– вам не треба шукати найкращу антену. Вам треба знайти найбільш оптимальне місце розташування антени, напрям антени, вам обов’язково застосовувати хороший, якісний антенний кабель. Комусь доведеться подумати над додаванням підсилювача до антени. А про особливості антен – далі детально прочитаєте.
чарівної кімнатної антени для прийому цифрового телебачення не існує ! Яку б дорогу кімнатну антену ви не купили, шанси на хороший прийом цифрового ефірного телебачення у вас можуть бути незначні. Для найбільш довірливих людей є підлі торгуючі недоумки, які продають абсолютне барахло по ненормально високій ціні, тому запам’ятайте: “невеличка, інноваційна, кімнатна, ненормально дорога антена” – це лише витягування з вас грошей, назва антени при цьому не має значення. Не існує антен, які в будь-яких умовах дають “сильный, ошеломляющий сигнал Т2”, це безсовісна брехня рекламних кретинів. Не існує антен, які приймають більше ефірних каналів, ніж транслюється в вашій місцевості. Чому ? Ось три причини:
_____1. Наша Земля кругла, а ефірний дециметровий радіосигнал, на біду, не ходить по кругу, він хоче йти прямо. Метровий може добратись трохи далі від дециметрового, але небагато.
_____2. Ефірний сигнал чим далі від передавача, тим слабший.
_____3. Висновок. Сигнал з передавача, який від вас далі, ніж приблизно 100 км, до вас не дотягнеться. Ніде, і ніколи. Чому я так впевнено це написав ?
Уявимо собі, що ми хочемо приймати сигнал із не самої високої передавальної вежі із висотою, наприклад, 100 метрів (буває і нижче, не всюди вежі вище 300 метрів, як в Києві). Якщо ваша приймальна антена приблизно на висоті першого поверху, то радіус радіогоризонту (умовного круга, далі якого немає прямої видимості від передавальної антени до приймальної) складатиме лише 45 кілометрів. Піднімемо передавальну вежу до 200 метрів – отримаємо радіогоризонт з радіусом не більше 70 кілометрів. Прийом за межами цього круга – лише за рахунок деякого огинання радіохвилями кривизни земної поверхні.
Тепер, я думаю, ви повірили. Звісно, сигнал в метровому діапазоні більш придатний для дальнього прийому, порівняно з дециметровим, але не сильно.

Ну, і кілька наступних правил, без математичного підтвердження, в які вам треба просто повірити.
не існує “цифрових антен”, це лише безтолкова рекламна назва. В будь-якому металевому предметі, починаючи із цвяха і закінчуючи дуже складною антеною, від радіохвиль наводяться мікротоки, які можна по кабелю передати в тюнер, і сам тюнер відфільтрує із загальної суміші потрібний йому сигнал, цей сигнал може бути, наприклад, аналоговий або цифровий.
не існує “підсилювачів для кімнатних антен Т2”, які раз і назавжди вирішать вашу проблему, хоча розумне використання антенного підсилювача – дуже корисна дія.. Ви ще не раз прочитаєте, що антена “ловить” лише той сигнал, який є в точці розміщення антени, і якщо антена приймає поганий, слабкий, кілька раз відбитий від різних об’єктів сигнал, то підсилювати його даремно. Отримаєте підсилений, але при цьому поганий сигнал.
АКСІОМА: Антена приймає лише той сигнал, який є в точці розміщення антени. Сигнал поганий – прийом поганий, як сигнал не підсилюй.
в більшості випадків не допоможе “кімнатна антена для Т2 з підсилювачем”, якщо не показує кімнатна антена без підсилювача. А, може, ви хочете розмістити кімнатну антену з підсилювачем там, де у вас хороший сигнал, і кабелем передати цей сигнал в ту кімнату, де прийому немає ? О, це інше діло ! Як треба, то й підсилювач додасте до антени. Підтримую !
де розмістити кімнатну антену ? Підказка: поближче до вікна, і повище (ну, наприклад, на шафі),  чи на балконі, але можливі й інші рішення.
Варіант 1. Попробувати за 2-3 метра від вікна, і не низько (повторюю, на шафі). Зрозуміло, що коротенький антенний кабель має бути подовжений вами.
Варіант 2. Пробуєте на балконі ? Тут найбільше шансів – або в куточку балкона, біля стінки, і повище, або по можливості за балконом, вам потрібні експерименти.
Варіант 3. Можливо, що ситуація провальна, ви не добились нормального прийому. Таке можливо, і найбільш перспективне рішення для вас – збільшення висоти установки антени. Траплялось, що з протилежної сторони будинку відбитий сигнал значно кращий, ніж прямий, але з багатьма заважаючими об’єктами. В другій частині статті описано детальніше.
І ще одне. Значні шанси, що у вас не вистачає довжини штатного антенного кабеля ? Значить, застосовується кабельний подовжувач, а не “нехай буде біля телевізора”. До досить довгого кабельного подовжувача дуже корисно додати антенний підсилювач, розмішений недалеко від антени.
зовнішня антена, яка укріплюється на балконі, за вікном, на даху, (можна під шифером, але не під залізом) ЗАВЖДИ дасть кращий результат, ніж кімнатна антена. Кімнатну антену ніхто не забороняє розмістити десь надворі, але вона швидко пропаде під дощами.
Деяким телеглядачам, незалежно від бажання, доведеться розмістити зовнішню антену, а це складніше, ніж їм би хотілось.
– “польська” антена, або “сітка” може приймати цифровий сигнал Т2, але вона дуже часто робить це погано. Вона все робить погано, далі в статті прочитаєте. Лише у щасливчиків вона дає хороший сигнал.
– активна антена, тобто антена з підсилювачем, потребує подачі живлення на антенний підсилювач (кажуть “подати живлення на антену”). Пасивна антена, тобто будь-яка антена без підсилювача, не потребує ніякого живлення. Порушення цих правил припиняє прийом антенного сигналу.
Якщо говоримо про активну антену, значить, говоримо про підсилювач антени. Головні характеристики будь-якого антенного підсилювача:
1. Робочий частотний діапазон. Більшість каналів передаються в Україні в дециметровому діапазоні, але задіяний також метровий мультиплекс MX-7 на метрових каналах з номерами від 5 до 12. Значить, приблизний частотний діапазон підсилювача має бути 48-862 MHz, хоча насправді діапазон може бути трохи вужчим. Є підсилювачі, які лише для дециметрового діапазону, тоді мультиплекс MX-7 ви не побачите.
2. Коефіцієнт підсилення. Що б не розказували продавці, коефіцієнт підсилення антенного підсилювача насправді близько 15-20 dB, і кращий не буде.
3. Напруга живлення. Раціональним є використання напруги 5 Вольт, і до речі, майже всі тюнери Т2 можуть подавати живлення 5 Вольт на антену. Далі в статті буде детально описано про антенні підсилювачі.
Абсолютна більшість телевізорів цього не може, тут застосовується окремий блок живлення.
Ніякий антенний підсилювач з будь-якою громозахисною функцією НЕ ВРЯТУЄТЬСЯ ВІД ГРОЗИ. Основа захисту – правильно зроблений громовідвід.
– ваша ефірна антена, якою ви давно користуєтесь, частіше зовнішня, а в деяких випадках кімнатна, не потребує якогось спеціального “підключення до Т2”. Просто ви зможете тою самою антеною  з допомогою цифрового тюнера приймати ефірний сигнал, і дивитись цифрове телебачення на тому самому телевізорі, який у вас є.
– для особливо невезучих. Для тих, у кого сигнал слабкий, незважаючи на хорошу антену і підсилювач: якщо ви користуєтесь хорошою, вузьнонаправленою антеною, і підсилювач нормально працює, і антенний кабель “начебто хороший”, але сигнал слабкий, то для вас набір рекомендацій:
1. Спочатку підозрювати поганий кабель, який ви останні 20 років вважали хорошим. Дуже багато людей мають проблеми через старий, неякісний кабель.
2. Не надіятись на “ще кращу антену і ще міцніший підсилювач”.
3. Не забувати правило “чим вище, тим краще”. Іноді та сама антена, піднята на 1-2 метри вище, або просто переставлена в сторону, починає показувати значно краще.
4. Не вірити в особливі, ненормально чутливі тюнери чи дуже інноваційні антени.
Або у вас десь помилка при підключенні антени, або у вас поганий антенний кабель, або до вас просто доходить слабкий сигнал. Якщо слабкий сигнал – краще розмістити антену ВИЩЕ, поекспериментувати з іншим місцем для антени. Я би почитав більш детально в статті про вирішення проблем з Т2. Також вам в допомогу таблиця каналів Т2.
– в статті, яку ви читаєте, нічого не буде про кабельне або супутникове телебачення. У нас є окремі статті ПРО КАБЕЛЬНЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ і ще трошки є ПРО СУПУТНИК.
– якщо у вас вже “все підключено і все працює і є якась додаткова проблема“, то вам, думаю, треба почитати статтю  ПРО ПЕРЕХІД НА ЦИФРОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ.

ДЛЯ ПРИДУРКІВ. Ви хотіли почитати щось про ртутні чи магнітні антени ? Геть звідси ! Це сайт для нормальних людей.

ДЛЯ ДОВІРЛИВИХ ЛЮДЕЙ. Вас цікавлять CFA-антени чи EH-антени ? Не беріть дурного в голову. Орієнтуйтесь на звичайні логоперіодичні антени чи антени “хвильовий канал”, якщо хочете хороший результат. А особливо не довіряйте рекламі про “нові неймовірні антени”. Коротко: що є важливим ?
– місце розміщення антени, висота розміщення антени.
– правильне підключення, хороший кабель.
– раціональне використання антенного підсилювача. Штука потрібна, але не у всіх ситуаціях.

ДЛЯ ОСОБЛИВО ДОВІРЛИВИХ ЛЮДЕЙ. Якщо ви “клюнули” на рекламу торгових виродків і придбали антену із сімейства «HQClear TV», «Аеріал 2100», «Uhf400», «Kettler D3», «Orion H50», “Бустер 5G» чи ще якусь аналогічну, сплюньте і більше таких дурниць не робіть. Вас просто розвели на гроші.

ДЛЯ ЛЮБИТЕЛІВ КОНСТРУЮВАННЯ: є стаття і для вас, вона називається  Саморобні антени , хоча стаття, яку ви читаєте, також може бути корисною для вас.

ДЛЯ ВСІХ ІНШИХ ЧИТАЧІВ. Як покращити чи погіршити антенний сигнал
По-перше, якщо зустрінете в статті незнайоме слово, то далі в статті буде детальне роз’яснення, стаття досить довга, а любителям швидких рішень навіть нудна.
По-друге, не надійтесь на просту рекомендацію, та ще й вигляді таблиці. Не надійтесь, що зараз почнете читати довгі списки “хороших і рекомендованих антен”, ми з вами говоримо не про самі антени, а про прийом цифрового телевізійного сигналу. Спочатку трошки спрощеної “теорії”.
Про налаштування тюнера на канали поки що не говоримо, це потім. Ви знаєте, що цифровий сигнал транслюється НЕ НА ТИХ ЧАСТОТАХ, на яких транслювався аналоговий сигнал. Кожному сигналу – свій набір частот.
Не забуваємо, що, крім самого телевізійного сигналу, також може бути присутній той самий сигнал, кілька раз відбитий від різних об’єктів.
Хороша вузьконаправлена антена зменшує цю проблему.
Наступне. Якщо антену довелось розмістити на значній відстані від телевізора, наприклад,  10-20 метрів і більше, в цьому випадку потрібен антенний підсилювач. Він компенсує втрати сигналу на кабелі.
Ще трохи про підсилювач:
Фактор 1. В антені без підсилювача, як правило, потрібен симетризатор, а він трохи ослабить сигнал. Лише деякі антени трохи узгоджені з хвильовим опором кабеля, в цих антенах симетризатор не передбачений. Зустріли незнайоме слово ? Далі буде більш детально.
Фактор 2. В антені з вбудованим підсилювачем підсилюється саме той сигнал, який є на виході антени, це найкращий варіант. Якщо підсилювач не на самій антені, а біля антени, це також правильне рішення. Якщо антенний підсилювач досить далеко від антени, це вже нерозумно.
Фактор 3. Антенний підсилювач безсилий або шкідливий, якщо:
– антенний сигнал сильніший, ніж потрібно для підсилювача, таке буває рідко.
– антена, крім корисного сигналу,  ловить також  сильний заважаючий сигнал, і його вплив різко збільшиться після підсилювача. Ця ситуація дуже популярна.
– антенний сигнал критично занизький.
Згадали про антенний підсилювач – згадаємо про популярну помилку. Якщо в меню вашого тюнера ВВІМКНЕНО живлення антенного підсилювача від тюнера, а самого підсилювача немає, або підсилювач живиться від окремого блока живлення, то у вас з’явиться надпис “Перевантаження” (а дехто машинально читає “перезавантаження”). У особливо невезучих може бути навіть надпис “Антена коротка” чи “Antenna short” (це так китайці перекладають з інших мов). Просто вимикаєте в меню тюнера подачу живлення на антену від самого тюнера. Але якщо ваш антенний підсилювач живиться від самого тюнера, і у вас засвічується “перевантаження”, значить, десь на антенному кабелі закоротка. Антенний підсилювач не вміє перевантажувати живлення від тюнера.
До речі, в меню вашого тюнера немає нормального надпису “Подача живлення на антену ВКЛ/ВИКЛ“. Замість цього буде щось приблизно таке:
ПІДСИЛЕННЯ ON/OFF
або АНТЕНА ВКЛ/ВИКЛ
або ПОДАТИ ON/OFF,
і ще кілька варіантів, все залежить від китайських горе-перекладачів.
Наступне. (це я повторююсь для неуважних) Чим вище розміщена антена, тим краще. Чим далі від великих металевих об’єктів, тим краще. У когось будуть ситуації, коли із збільшенням висоти розміщення антени прийом погіршується. Значить, ви маєте, крім корисного телевізійного сигналу, додатковий заважаючий сигнал, я не знаю, звідки він, і ви не знаєте. Зараз прочитаєте наступний пункт, там саме про це.
Наступне. Ви можете не вірити своїй дружині, ви можете не вірити нашим політикам, але повірте мені: вибір місця розміщення антени надзвичайно важливий. На 1-2 метри в будь-яку сторону, і прийом сигналу може сильно змінитись. Я не жартую, ось вам детальне пояснення. Це я так спрощено пояснюю “ефект федінга”.


Наступне. Хороша антена з поганим антенним кабелем – це взагалі не антена.
Наступне. Незалежно від того, які хороші у вас антена, кабель і підсилювач, ви все одно можете отримати або збудження підсилювача, або якісь додаткові паразитні сигнали, які псують якість корисного сигналу, а тому подбайте, будь ласка, про невеличкий пасивний захист. Що означає моє прохання ?
Ось що. Кабель від високо розміщеної антени бажано СПОЧАТКУ опустити вниз, якщо є можливість, то аж до підлоги, а вже потім в сторону, туди, де ви розмістили тюнер з телевізором. Не “спочатку в сторону, а тоді вниз”, і не “косо, з поступовим зниженням”. Начебто дрібничка, а іноді корисна. Вона не мала значення, коли був аналоговий сигнал, але вилазить при цифровому сигналі.
Наступне. За замовчуванням, сигнал з вашої антени слабший, ніж хотілося б. Дуже часто той самий, не дуже якісний сигнал, набагато краще декодується тюнером, якщо сигнал підсилити антенним підсилювачем. Вам здається, що це “проти теорії” ? На здоров’я, але це підтверджено серйозною практикою.

Це вся спрощена “теорія”. А тепер всіх вас, шановні читачі, умовно ділимо на кілька груп.
Група 1 – вони вже нормально, і без проблем приймають ефірний цифровий сигнал українського телебачення Т2, і тут несподівано прийом став поганим, зображення пропадає, або розсипається на квадратики. Є причини, які можуть зіпсувати вам перегляд цифрового телебачення, вони описані в статті.
Група 2 – пробують дивитись ефірний цифровий сигнал, і трохи незадоволені ним, зображення регулярно пропадає, або розсипається на квадратики, або практично відсутнє. Вас чекає копітка робота над антеною для покращення ефірного сигналу, так що стаття – саме для вас.
Група 3 – лише планують приєднатись до телеглядачів, які дивляться безкоштовне ефірне цифрове телебачення Т2. В статті описано, що вам доведеться робити для одержання нормального ефірного сигналу.

Стаття НЕ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТІВ-РАДІОІНЖЕНЕРІВ.

Стаття для звичайних телеглядачів, для тих, хто хоче самостійно забезпечити собі БЕЗКОШТОВНЕ якісне цифрове телебачення.
Розглянемо кілька варіантів, як ви будете переходити на цифровий ефірний телевізійний сигнал.

Варіант перший, ідеальний. Ви живете в відносно рівнинній сільській місцевості, у вас біля хати або на хаті встановлена антена, і ви бачили хоча б кілька аналогових каналів, серед яких обов’язково є дециметрові.
Для початку вам треба подати антенний сигнал зі своєї антени на новенький, свіжо куплений цифровий тюнер, з тюнера через аудіо-відеовхід телевізора подати зформований телевізійний сигнал на телевізор, переключити телевізор на аудіо-відеовхід (AV), як ви колись дивились відеомагнітофон (це я так повторюю, щоб ви не забули), і, настроївши тюнер, а не телевізор, на канали, без проблем дивитись цифрове телебачення. Або налаштувати на цифровий сигнал ваш новенький телевізор, в інструкції до якого написано, що цей телевізор приймає сигнал DVB-T2.

Варіант другий, трохи гірший. Місце проживання – те ж саме, але ви дивились на свою антену два-три аналогових канали, та й то неякісно. Тоді дивіться ось на цю карту України, кольори показують інтенсивність телевізійного ефірного сигналу від “Зеонбуда”, і розрахунок проведено “Зеонбудом”:


Якщо карта менша, ніж хотілося б, то натисніть на неї мишкою і роздивіться збільшений варіант карти в окремому вікні браузера. Ця карта, яку розраховував “Зеонбуд”, більш оптимістична, ніж реальне покриття ефіоним сигналом. Видно, що “розрахована” карта не претендує на абсолютну правильність.
Чим темніший червоний колір – тим кращий сигнал цифрового телебачення. Чи живете ви в зоні хоча б якогось прийому цифрового сигналу ?

Може, хтось не хоче вдивлятись в карту, шукаючи свій населений пункт ?. Для вас – список населених пунктів України, в яких, а також біля яких на теперішній час можливі деякі труднощі з прийомом цифрового телевізійного сигналу Т2. Не абсолютна проблема, а лише можливі деякі труднощі. Ось він, цей список:

Область Населені пункти
Вінницька Бар, Буша, Гайсин, Гарячківка, Джугастра, Качківка, Клембівка, Козятин, Крижопіль, Леонівка, Липовець, Могилів-Подільський, Немирів, Оратів, Піщанка, Ракова, Теплик, Томашпіль, Тульчин, Хмільник, Чернівці, Чечельник, Шаргород, Юрковці, Яриш
Волинська Камінь-Каширський, Кортеліси, Локачі, Любомль, Цумань
Дніпропетровська Апостолове, Васильківка, Верхньодніпровськ, Гуляйполе, Кам’янське, Кривий Ріг, Лихівка, Межова, Новомиколаївка, Синельникове, Томаківка, Широке
Донецька Добропілля, Олександрівка
Житомирська Андрушівка, Городниця, Ємільчине, Коростишів, Радомишль, Ружин, Старий Любар, Чуднів
Закарпатська Берегове, Біласовиця, Богдан, Верхній Березний, Верхній Бичків, Верхній Бистрий, Виноградів, Вучкове, Воловець, Ганьковиця, Глибокий Потік, Грушеве, Ділове, Добрянське, Довге, Дубове, Дусине, Жорнава, Заброди, Калини, Кваси, Кобилецька Поляна, Колочава, Косівська Поляна, Красна, Лисичів, Лопухів, Лубня, Луг, Міжгір’я, Нижні Ворота, Нижній Бистрий, Перечин, Пилипець, Плоске, Рахів, Свалява, Синевірська Поляна, Синевір, Чорна Тиса, Чорноголове
Запорізька Велика Білозерка, Василівка, Гуляйполе, Дніпрорудне, Новомиколаївка, Приморськ, Токмак, Чернігівка
Івано-Франківська Бурштин, Брошнів, Верховина, Ворохта, Галич, Герасимів, Городенка, Калуш, Кальна, Красник, Краснопілля, Кутище, Луги, Річка, Рогатин, Стримба, Татарів, Шешори, Яблуниця, Яремче
Київська Винарівка, Гвоздів, Обухів, Ржищів, Сквира, Славутич, Тараща, Тетіїв, Яготин
Кіровоградська Бобринець, Голованівськ, Добровеличківка, Долинська, Знам’янка, Іванківці, Мала Виска, Нова Прага, Новогородка, Петрове, Побузьке, Попельнасте, Смоліне, Ульянівка, Цибулеве
Луганська Бараниківка, Городище, Марківка, Соледарне, Стрільцівка, Троїцьке
Львівська Бориня, Верхнє, Добромиль, Завадка, Золочів, Козьова, Лімна, Миколаїв, Мостиська, Новояворівськ, Перемишляни, Підбуж, Підгородці, Рава-Руська, Сколе, Старий Самбір, Стрий, Судова вишня, Турка, Хирів, Ходорів, Червоноград, Яворів, Ясениця
Миколаївська Антонівка, Баштанка, Братське, Велика Сербулівка, Веселинове, Володимирівка, Доманівка, Єланець, Казанка, Червоне, Криве Озеро, Мостове, Нова Одеса, Нововасилівка, Новопавлівка, Очаків, Снігурівка
Одеська Ананьїв, Балта, Болград, Велика Михайлівка, Вилкове, Городнє, Захарівка, Кодима, Миколаївка, Петровськ, Рені, Роздільна, Тарутине, Успенівка
Полтавська Карлівка, Котельва, Нові Санжари, Оржиця, Чорнухи
Рівненська Березне, Вежиця, Дубно, Зарічне, Клесів, Корець, Млинів, Сарни, Старе Село, Ясногірка
Сумська Велика Писарівка, Краснопілля, Долина, Недригайлів, Путивль, Середина-Буда
Тернопільська Бережани, Золоте, Борщів, Гусятин, Заліщики, Зборів, Коропець, Монастириськ, Островець, Підгайці, Теребовля, Хоростків, Шершенівка, Шумськ, Язловець
Харківська Балаклія, Богодухів, Валки, Вовчанськ, Зміїв, Мерефа
Херсонська Велика Олександрівка, Великий Рогачик, Лазурне, Скадовськ, Чонгар
Хмельницька Городок, Зіньків, Ізяслав, Красилів, Ластівці, Миньківці, Нетішин, Нова Ушиця, Славута, Слобідка Малевецька, Чемерівці, Шепетівка
Черкаська Ватутіне, Городище, Драбів, Звенигородка, Катеринопіль, Лисянка, Озерна, Орловець, Тельне, Чигирин
Чернівецька Брідок, Великі Петрівці, Васильїв, Вижниця, Вікно, Дорошівці, Козиряни, Кострижівка, Мариничі, Підзахаричі, Поляківське, Рукшин, Селятин, Путила, Сторожинець, Чуньків
Чернігівська Городня, Мена, Новгород-Сіверський, Носівка, Ріпки, Сновськ

А ось в цих населених пунктах на теперішній час справи з ефірним телебаченням справді погані:

Область Населені пункти
Вінницька Джугастра, Козятин, Піщанка
Волинська Кортеліси
Дніпропетровська Лихівка
Закарпатська Верхній Бичків, Воловець, Глибокий Потік, Довге, Дубове, Калини, Міжгір’я, Перечин
Івано-Франківська Верховина, Галич, Калуш, Брошнів, Річка, Яремче
Київська Гвоздів, Сквира, Тетіїв
Кіровоградська Смоліне
Луганська Троїцьке
Львівська Перемишляни, Сколе, Турка
Миколаївська Веселинове, Доманівка, Єланець
Одеська Балта, Болград, Велика Михайлівка, Кодима, Петровськ, Рені
Полтавська Чорнухи
Рівненська Зарічне
Сумська Краснопілля, Долина
Тернопільська Борщів, Монастириськ
Херсонська Велика Олександрівка, Великий Рогачик
Хмельницька Шепетівка
Черкаська Озерна, Орловець
Чернівецька Кострижівка

Чи попадаєте ви в зону надійного покриття цифровим сигналом. Спочатку пробуєте, який буде прийом на вашу антену. Якщо поганий, то вам, можливо, доведеться замінити антену на трохи кращу, а то й додати до антени антенний підсилювач. Якщо сигнал відсутній, то спочатку шукайте свою помилку.

Варіант третій, найгірший. Не важливо, де ви живете, але аналоговий сигнал дивились на якусь кімнатну антену. Для кожного каналу ви ставили антену в якесь певне положення, щоб щось можна було роздивитись на екрані. Можливо, вузьконаправлена кімнатна антена дасть вам можливість дивитись цифрове телебачення, але можливо, що ви встановите іншу антену, НЕ КІМНАТНУ. Лише щасливчики без проблем будуть дивитись цифрове телебачення на кімнатну антену, і лише при умові, що це справді антена, а не “два роги і кільце”, і антена стоїть не “в тихому куточку”, а хоча б поближче до підвіконня, і справді направлена в сторону телевізійного передавача.

НАПРЯМ АНТЕН І РОЗМІЩЕННЯ АНТЕН

Спочатку – для тих, у кого антена зовнішня (на щоглі, на даху, і повище). У вас завжди є шанс направити антену саме на вежу передавача. Варіанти встановлення прості: десь біля вікна, за вікном, на балконі, на даху, повище над дахом. Іноді дуже зручно розмістити антену під дахом, тоді слід пам’ятати, що черепиця (я не сказав МЕТАЛОЧЕРЕПИЦЯ) або шифер практично не погіршують антенний сигнал, тоді як металочерепиця або кровельне залізо повністю закриють вам сигнал. Кровельний утеплювач з фольгою дуже погіршить сигнал. Бажано розмістити антену подалі від великих металевих предметів (бак для збору дощової води, бойлер).
Головні рекомендації по встановленню зовнішньої антени:
1. Чим вище у вас є можливість встановити антену, тим вище треба її встановити.
2. Чи потрібен вам антенний підсилювач ? По-перше, він корисний. По-друге, іноді можна обійтись. Якщо відстань від вас до вежі телевізійного передавача не більше 10-15 кілометрів, то, можливо,  не потрібен. Якщо довжина кабеля від антени до телевізора не перевищує 5-10 метрів, то не дуже потрібен. В інших випадках антенний підсилювач може знадобитись, а вказані цифри, як ви розумієте, дуже приблизні.
3. Що робити, коли від антени на один тюнер чи один телевізор працює добре, а при розділенні сигналу на кілька телевізорів сигнал виявляється заслабким ? Тут є такі варіанти:
– антена пасивна, без підсилювача. Щоб не ліпити “підсилювач перед розгалужувачем сигналу”, можна використати активний розгалужувач сигналу (наприклад, RT-042 на два напрями чи RT-044 на чотири напрями), або використати наявний підсилювач антенного сигналу, який ставиться ПЕРЕД розгалужувачем.
– антена активна, має власний чи додатковий антенний підсилювач. В даному випадку неправильна спроба встановити “ще якийсь підсилювач” приведе до збудження обох підсилювачів, будете боротись із збудженням довго і сумно. Не робіть “професійний вигляд при непрофесійних діях”, а поставте готову конструкцію: активний розгалужувач антенного сигналу, це компенсує втрати сигналу при розділенні на кілька напрямів.
4. Чи може антенний підсилювач покращувати або погіршувати прийом цифрового сигнала ? Підсилювач, я нагадую, не покращує сигнал, він компенсує втрати сигнала на кабелі, підсилювач є гарантовано корисним, якщо кабель від антени до тюнера у вас трохи довгий, або трансляційний сигнал слабкий. Підсилювач в рідкісних випадках може погіршувати сигнал, якщо підсилення сигналу від антени робить сигнал занадто сильним, або неякісне живлення антенного підсилювача, або сам антенний підсилювач збуджується. Мушу повторювати !
5. Лише АНТЕНА приймає радіосигнал, і лише ВІД АНТЕНИ залежить потужність того сигналу, який піде по телевізійному кабелю від антени до тюнера. Цей сигнал може бути заслабким, а може ослабнути, доки дійде по довгому кабелю до тюнера.
Вважаємо, що ваш антенний кабель і не занадто хороший, і не дуже поганий, звичайний сучасний телевізійний кабель діаметром 6.8 мм. При цьому:
– на кожні 10 метрів кабеля сигнал слабшає приблизно в 1.6 раз;
– на кожні 20 метрів кабеля сигнал слабшає приблизно в 2.5 раз;
– на кожні 30 метрів кабеля сигнал слабшає приблизно в 4 рази;
– сигнал обов’язково трохи слабшає, проходячи через симетризатор пасивної антени. Сигнал додатково слабшає, якщо ваш кабель – не єдиним куском, а з’єднаний хоча б з двох кусків, а ще гірше – якщо з кількох.
Якщо у вас радіосигнал від трансляційної вишки досить сильний, то втрати сигнала в кабелі нам не важливі. Але якщо радіосигнал відносно слабкий, нам важливо зберегти весь сигнал, прийнятий антеною. Тому біля самої антени сигнал підсилюється з допомогою антенного підсилювача, а потім підсилений сигнал йде по кабелю до тюнера, а якщо тюнерів чи телевізорів кілька, то до антенного розгалужувача.
Негативні фактори при підсиленні сигналу.
– Для антенного підсилювача потрібне живлення, і воно мусить бути якісне, без пульсацій.
– Антенний підсилювач може псуватись під час сильної грози, особливо якщо немає хорошого заземлення.
– Також він може без ніяких причин почати збуджуватись, і псувати вам сигнал.
– Також живлення антенного підсилювача може з часом ставати не дуже якісним, це також зіпсує вам сигнал.
– Також підсилювач може підсилювати якийсь непотрібний вам сильний заважаючий сигнал, і цим погіршувати корисний вам антенний сигнал.
– Експеримент “чи не обійдусь я без антенного підсилювача” є для вас обов’язковим.

Тепер – для тих, хто змушений користуватись кімнатною антеною.
Тут потрібно нагадати кілька простих правил. Не дивуйтесь, доводиться повторюватись.
1. Антенний сигнал найкраще дійде до антени через вікно, а значить, для вас заборонена дія “кабель від антени короткий, тому нехай антена буде біля телевізора” (це я знову повторююсь, бо це важливо). Антену розміщуєте як не на підвіконні, то не далі, ніж 2-3 метри від вікна. Експерименти – ОБОВ’ЯЗКОВІ. Бажана висота розміщення антени – ВИСОКО, і згадується вираз “на шафі”.
2. Розберіться, в якій стороні від вікна антенний передавач, і попробуйте розмістити антену, щоб вона хоча б орієнтовно дивилась в сторону передавача.
3. Іноді з протилежного вікна відбитий від якогось об’єкта (багатоповерхового будинка) сигнал може бути кращим, ніж “прямий”, але закритий яким-небудь великим об’єктом.
4. Телевізор задалеко від вікна – значить, доточуєте антенний кабель до потрібної довжини.
5. Навіть коли антенний сигнал начебто достатній по потужності, прийом в деяких випадках може стати кращим, якщо застосуєте антенний підсилювач (наприклад, антену з вбудованим підсилювачем, чи антену і окремий підсилювач).

Далі – для всіх. Не дивуйтесь, іноді трансляція цифрового сигналу може бути зовсім не з тої вежі, з якої ви дивились аналогове телебачення. Розберіться з таблицею мультиплексів, яку можна подивитись в статті ПРО МУЛЬТИПЛЕКСИ,  і виберіть, з якої вежі і НА ЯКИХ ЧАСТОТАХ ви будете приймати цифрове телебачення. З кожної трансляційної вежі сигнал транслюється НА РІЗНИХ ЧАСТОТАХ, інакше ці сигнали будуть заважати один одному (на жаль, це речення не стосується населеного пункта Мукачеве, бо до них дотягується сигнал зі Сваляви на такій самій частоті, і трохи заважає. Можливо, в деяких інших населених пунктах також є подібна неприємність).
Як користуватись таблицею мультиплексів ? Придумаємо собі конкретний приклад: телеглядач, наприклад, живе десь біля містечка Умань. Розібравшись з картою покриття цифровим сигналом, він приходить до висновку, що треба приймати сигнал з вежі Полянецьке, і частоти мультиплексів, тобто номери частотних каналів  29, 39, 47, 52. Що це за цифри ? Це номери частотних каналів, і ваш цифровий тюнер знає частоти, які відповідають цим номерам каналів. Направивши антену на Полянецьке, телеглядач настроює свій тюнер на вказані частоти, і переконується, наприклад, що прийом сигналу поганий, або прийому зовсім нема. Добре, є інші варіанти. Недалеко є вежа Буків, звідти сигнал іде на частотах 29, 37, 61, 62. Направивши антену на Буків і перенастроївши тюнер на ці частоти, телеглядач проводить додаткові експерименти і вибирає найбільш прийнятний варіант.
А ось інший приклад: телеглядач живе десь біля Фастова. Подивившись на карту покриття, він бачить, що треба пробувати приймати сигнал з вежі Київ, або з вежі Біла Церква. Частоти цих сигналів також різні.
Важливо ! Якщо у вашому населеному пункті є якийсь телевізійний ретранслятор, це не значить, що з нього транслюється також цифровий сигнал. Ще раз передивіться таблиці мультиплексів і передавачів, щоб не помилитись.

ВІДВОЛІКАЄМОСЬ. Дехто захоче запитати: “що це за незрозуміле живлення для антенного підсилювача, чи для антени ? Куди його втикати ?”
Так от, самій антені ніяке живлення не потрібне. Але, повторюю,  до антенного підсилювача справді потрібне живлення, спеціальний блок живлення ви купуєте разом з антенним підсилювачем. Далі в статті ви прочитаєте про антенні підсилювачі більш детально.

ПРОДОВЖУЄМО.
Якщо ви переконались, що антенний сигнал у вас слабший, ніж хотілося б, то покращення сигналу треба починати не з антенного підсилювача, а з хорошої, вузьконаправленої антени, і експерименти вести на одному телевізорі чи тюнері, не забувшм тимчасово попробувати інший, хороший кабель, бо я не знаю, який у вас кабель. Ну, а до самої антени при необхідності додасте ще й антенний підсилювач.
7. Дуже багато телеглядачів використовують “польську” антену. (сітка і чотири ряди вусиків).


Не важливо, де виготовили цю антену, її звикли називати “польська”, а іноді “сітка”. Хто хоче правильно називати цю антену, той каже, що це синфазна антена, ця назва справді є правильною.
“Підключення польської антени до Т2” нічим не відрізняється від підключення цієї антени до телевізора. Якщо телевізор сам розуміє стандарт DVB-T2, так само підключаємо її до телевізора. Якщо ваш телевізор не розрахований на стандарт DVB-T2, підключаємо антену до тюнера, а вже відеосигнал з тюнера – в телевізор.
Дуже часто ця антена показує  гірші характеристики для прийому цифрового сигналу.
Якщо хочете використовувати САМЕ ТАКУ антену, то хоча б зробіть прості дії, які трошки покращать характеристики такої антени:
– Зніміть екрануючу сітку (рефлектор). Також зніміть ті горе-“директори”, які можуть бути присутні на антені, на фото їх добре видно. Це горизонтальні планочки з коротенькиими металевими прутиками.
– Вирівняйте вертикальні дроти, щоб вони були рівненькими, і в одній площині, “тільки що з конвейєра”.
– Дуже добре зачистіть з’єднання кабеля і підсилювача (або симетризатора). Дуже рекомендую попробувати, чи не краще замість штатного підсилювача SWA чи ALN поставити симетризатор, його популярна торгова назва SWA-0.
– Попробуйте подавати живлення не від “якогось блока живлення”, а від тюнера. Я добре знаю, що підсилювачі таких антен хочуть живлення 12 Вольт, а тюнер може подати на антену живлення 5 Вольт. Багато з цих підсилювачів нормально працюють від живлення 5 Вольт.
Зробіть всі перераховані дії, а не якусь одну.
Ця антена має дуже нерівномірну амплітудно-частотну характеристику, і ще гіршу фазочастотну характеристику. В цілому, ця антена навіть чутлива. Якщо прийом цифрового сигналу на таку антену в вашій місцевості виявиться нормальним, то я радий за вас, вам просто пощастило.
8. Якщо  хочете використовувати кімнатну антену, то візьміть хоча б приблизно одну з таких: (кімнатні дециметрові, вони можуть погано приймати сигнал з метрового діапазону).


Антену “Метелик”, яка також представлена на малюнку, можна використовувати і як зовнішню, вона не боїться мокнути під дощами. Але якщо ви хочете якусь кімнатну антену використовувати надворі, то потурбуйтесь про захист від вологи.
При використанні антени “Волна-5” чи дуже подібної PT-5K замість симетризатора в цій антені можна вставити підсилювач SWA чи ALN, тоді це буде активна антена. Я не рекламую саме цю конструкцію, хоча добре перевірив багато антен на практиці. Незважаючи на те, що антена “Волна-5” (чи її модифікації) хороша, і ціна невелика, кабель у цієї антени традиційно неякісний, і потребує заміни на хороший кабель. Подібних вузьконаправлених антен багато. Додати підсилювач до будь-якої антени – як правило, не проблема. Якщо у вас є антена типу “вібратор”, то підсилювачі SWA, ALN, PAE легко підключаються до таких антени і, як правило, добре працюють.

ТРОШКИ ПРО ОБМАН

На жаль, наша система торгівлі дуже буквально розуміє вислів “Не обманиш – не продаси”. Звісно, продавцям “від електроніки” ще дуже далеко в цій справі до продавців в автомагазинах чи механіків на СТО, але вони впевнено рухаються в потрібному напрямку. Для звичайних телеглядачів корисно знати хоча б кілька простих фраз, які не потребують обдумування, просто треба ці фрази знати.

1. Не існує “цифрових антен”, “цифрових кабелів”, “цифрових антенних підсилювачів”. Існують ефірні антени, телевізійні кабелі (ну, радіочастотні кабелі, просто так зрозуміліше), антенні підсилювачі. при цьому їхні характеристики і ціна ніяк не прив’язані ні до цифрового стандарту телебачення, ні до аналогового.
2. Немає казкових, чудодійних  кімнатних антен для цифрового чи ще якогось іншого телебачення. Найгірший прийом будь-якого телебачення – від кімнатної антени, яка розміщена десь подалі від вікна, і поближче до телевізора. Лише щасливчикам вдається цілий день нормально приймати телебачення Т2 на таку антену, до того ж лише 31 червня.
3. Цифрове ефірне телебачення не стане платним. Воно є безкоштовним, і буде безкоштовним. Теоретично можливе додавання окремих платних тематичних каналів.
4. Прийом сигналу не дуже залежить від того, який тюнер ви купите, і ніяк не залежить від того, чи тюнер “прошитий” якоюсь іншою програмою, чи працює по своїй штатній програмі. Не втрачайте розум від модного слова “прошивка”. Знайте, що “прошивання” тюнера за додаткову оплату потрібне лише для того, щоб ви заплатили більше грошей. А найбільш довірливим людям торгові скоти “прошивають” навіть антени.

Якщо ви знаєте ці перераховані попередження, то продавець в магазині відразу зрозуміє, що з вами у нього обман не пройде, і ви не купите у цьому магазині неякісний, непотрібний вам предмет з великою переплатою. Продавець відчепиться від вас, і почне агітувати купити “супер-цифрову антену”, “спеціальний цифровий підсилювач”, “особливий цифровий антенний розгалужувач”, “супер-якісний позолочений кабель”, “прошитий тюнер чи антену” та інші дурниці кого-небудь іншого.
Іноді користувачеві можуть “порадити” використання кращої і дорожчої антени. Наприклад, дуже розрекламована і недешева антена “Strong SRT ANT 15 Eco“. Ось така:


Антена нормальна, і підсилювач у неї з низьким рівнем шумів. Але якщо ви надієтесь, що така антена в будь-якому місці у вашій кімнаті почне давати вам прекрасний сигнал, то ця надія даремна.
На жаль, обману багато. Наприклад, абсолютно непридатна для роботи антена EuroSky ES-001 або така сама ні до чого не придатна Квант-Эфир коштує приблизно в 4-5 раз дорожче, ніж кімнатні вузьконаправлені антени, які приймають сигнал значно краще. Я беру назви таких “горе-антен” наугад, ви бачили на малюнку, на які конструкції антен краще орієнтуватись.

А які ще кімнатні антени категорично не варто купувати ? Ось такі і подібні:


Не купуйте такі антени
. Не купуйте, навіть якщо 2-3 дурних менеджери в супермаркеті повисли вам на шию і вговорюють купити САМЕ ТАКУ антену. Це не антени, а лише витрачання грошей. Експерименти з подібними антенами лише переконають вас в тому, що цифрове телебачення взагалі не існує.
А про такі “антени” взагалі не бажаю чути. Я не хочу їх бачити і не хочу про них чути !


Такі антени недорогі і абсолютно не потрібні.

Особливість антен з підсилювачем: до підсилювача потрібен блок живлення. Якщо підсилювач може працювати від живлення 5 Вольт, то ви зможете подавати живлення на антенний підсилювач від самого цифрового тюнера, це живлення якісне і не має пульсацій, до того ж не треба тримати ввімкненим додатковий блок живлення. Але багато антенних підсилювачів працюють від живлення 12 Вольт. Більшість “стандартних” блоків живлення до антенних підсилювачів непроходимо погані і недовговічні, а іноді дають значно більшу напругу на підсилювач, ніж потрібно, і підсилювач дуже швидко псується.
І ще одна дрібничка. Куплений антенний підсилювач може бути дециметровим (це гірше, бо не будете бачити мультиплекс MX-7) або широкополосним, це коли підсилюється і метровий, і дециметровий діапазон.

ТЕРМІНОЛОГІЯ

Мультиплекс – кілька телевізійних каналів, які разом транслюються на одній телевізійній частоті, а точніше, в одній телевізійній частотній полосі, можна ще сказати “на одному частотному телевізійному каналі”. При звичайному аналоговому телебаченні кожен телевізійний канал транслюється на своїй частоті (на одній частотній полосі, або “на одному частотному каналі”), а в цифровому телебаченні на одній частоті – відразу кілька телевізійних каналів. А сама частотна полоса, в якій транслюється цифровий мультиплекс, подекуди в літературі може називатись “транспондер” (Увага ! Також транспондером називається пристрій для ідентифікації об’єктів, в ролі об’єктів можуть бути і свійські тварини, і літаки, і ще багато іншого). Я описую термінологію спрощено, і не зовсім точно. Для телеглядачів “транспондер” – це лише частотна полоса, в якій супутник транслює певну кількість телевізійних каналів, хоча насправді електронні блоки під назвою “транспондер” справді присутні на трансляційних телевізійних супутниках.
В Україні на теперішній час цифрові телевізійні канали упаковані до 10 каналів в одному мультиплексі, кожен мультиплекс транслюється в частотній полосі 8 MHz. а в метровому діапазоні 7 MHz. Транслюється 4 дециметрові мультиплекси, MX-1, MX-2, MX-3 та MX-5, а також  MX-7 з використанням метрового діапазону.
Рівень сигналу – показник, наскільки сильний телевізійний цифровий сигнал на вході цифрового тюнера. Рівень сигналу визначаєте не ви і не магазин, який продав вам тюнер. В меню будь-якого ефірного цифрового тюнера є функція, яка показує вам рівень сигналу.
Немає у вашому тюнері цієї функції ? Ні, ця функція присутня, ще раз перечитайте інструкцію до тюнера.
Якість сигналу – показник, наскільки цей телевізійний сигнал придатний для цифрового декодування без помилок. Якісь сигналу – це головний показник, заради якого вам доведеться поморочитись з антеною.
Ваш цифровий тюнер сам вираховує якість сигналу, і може показувати вам через своє меню.
Ви можете, поставивши частоту потрібного вам мультиплекса (а ви подивитесь на ТАБЛИЦЮ МУЛЬТИПЛЕКСІВ,  і будете знати ці частоти), бачити на екрані телевізора графічно представлені рівень сигналу і якість сигналу, і тепер, повертаючи свою антену в різні напрямки і встановлюючи її в різні місця, можете оцінювати, як змінюється рівень і якість цифрового сигналу.
Якщо ви подивились на таблицю мультиплексів і вирішили, з якої вежі будете приймати сигнал, то вам в допомогу простий графік, як від потужності передавача ПРИБЛИЗНО залежить можлива дальність прийому:


Нагадую, графік лише приблизний.

Два важливих параметри, рівень сигналу і якість сигналу. В більшості тюнерів, якщо на пульті тюнера один чи два рази натиснути на кнопку “i” чи “INFO” (інформація), то побачите на екрані графічні лінійки, що показують вам рівень і якість сигналу. В будь-якому тюнері в меню є можливість подивитись показники рівня сигналу і якості сигналу. Як бачимо, все залежить ВІД АНТЕНИ.
Коефіцієнт  направленої дії (КНД) – характеризує, наскільки кращий прийом сигналу при точній направленості антени на передавач. Вимірюється в децибелах, чим вищий цей коефіцієнт, тим краще. Якщо замість антени використати кусок дроту або якусь кімнатну антену “з двома рогами”, чи “двома вухами”, цей коефіцієнт дорівнює нулю.
Коефіцієнт захисної дії (КЗД) – характеризує, на скільки антена захищена від радіоперешкод з бокових сторін антени і ззаду антени. Чим цей коефіцієнт вищий, тим краще.
Коефіцієнт підсилення антени – надзвичайно корисний і важливий параметр для оцінки характеристик антени. Це не коефіцієнт підсилення якогось антенного підсилювача, доданого до антени. Це власне підсилення антени при точній направленості на передавач.
Діаграма направленості антени не характеризується одним числом, це графічний малюнок.


Чим вужчий і витягнутий пелюсток головного прийому і чим менші бокові пелюстки, тим краща антена.
ЩЕ РАЗ ПОДИВІТЬСЯ НА ДІАГРАМУ НАПРАВЛЕНОСТІ. Не для красоти її вам намалювали. Якщо вежа передавача знаходиться приблизно там, де показує зелена стрілка, то сигнал передавача буде максимальним, як блакитний пелюсток на діаграмі. Самі бачите, що кілька градусів вправо-вліво нічого не погіршать.
Якщо якась ефірна перешкода чи відбитий сигнал будуть строго ззаду, то червоний пелюсток показує, що така перешкода, на жаль, добре приймається антеною, якщо ззаду антени немає відбиваючого рефлектора (ну, рефлектор – це “сітка” чи “решітка” позаду антени). Якщо перешкоди позаду антени немає, то рефлектор лише шкодить.
Якщо якась радіоперешкода знаходиться там, куди показують бузкові пелюстки, антена погано приймає цю радіоперешкоду, і це дуже добре.
Антена безсила перед тою радіоперешкодою, яка йде з того самого напрямку, що й корисний сигнал.
А тепер – діаграма направленості “польської” антени.


Щоб ніхто не казав, що така антена “дуже чутлива”. Так, чутливість хороша, а от захищеність від перешкод і відбитого сигналу – ніяка. А фазочастотна характеристика – просто убога.
Може, хтось каже, що ця антена чудова ? Ось таке нерівномірне підсилення у середньостатистичної “польської” антени в дециметровому діапазоні:


А ось вам непристойно нерівномірний коефіцієнт стоячої хвилі (КСВН) в дециметровому діапазоні.


Якщо ви не знаєте, що це за характеристики, то просто подивіться на ці нерівномірні графіки, і більше цю антену не хваліть.

Висота антени, дальність до передавача і характеристики антени

Дивно, але ці три параметри можна об’єднати одним графіком. Зараз побачите.


Коефіцієнт K характеризує підсилення сигналу самою антеною:
K=0 dB – зовсім слабенька антена, як правило, кімнатна (зелений графік)
K=6 dB – якась антена, характеристики слабенькі, може бути кімнатною вузьконаправленою (червоний графік)
K=11 dB – пристойна, нормальна антена (рожений графік)
K=17 dB – чудова, вузьконаправлена антена (синій графік)
Уявимо, що телеглядач приймає сигнал кімнатною антеною, яка розміщена на висоті приблизно 5 метрів над рівнем земної поверхні (антена на столі чи на шафі в будинку на першому поверсі), цьому глядачу, наприклад, вдається приймати мінімально достатній слабкий сигнал на відстані 20 км від вишки передавача. Щоб так само приймати цей сигнал з відстані 40 км від передавача, антену доведеться підняти на висоту майже 20 метрів, а з відстані 60 км ця антена вже ні на якій висоті не зможе приймати цей самий сигнал.
А якщо у телеглядача трохи краща антена, то на висоті 5 метрів антена буде прймати ТОЙ САМИЙ мінімально достатній сигнал вже на відстані 25 км, а на відстані 40 км потрібна висота для антени вже 13 метрів, На відстані 60 км антену доведеться підняти на висоту 25 метрів (дах 9-поверхового будинку).
А чудова, вузьконаправлена антена візьме той самий сигнал на даху 9-поверхового будинку вже на відстані 120 км.
Якщо передавач має більшу потужність, ніж приблизна “мінімально достатня”, то зрозуміло, що для всіх антен цей сигнал вдасться приймати і на значно меншій висоті. Збільшення потужності передавача в 4 рази збільшує дальність прийому в 2 рази.
Вибір антени – важливий.

Стаття поділена на дві частини. Ви прочитали частину 1.
Далі вас чекає Частина 2
.

Стаття написана на основі позитивного і негативного досвіду людей, які раніше від вас зацікавились темою телебачення Т2.
Залишіть і ви свій внесок. Всі ваші зауваження, доповнення, відгуки про той чи інший тюнер, антену, особливості прийому TV-сигналу будуть враховані в статті.
Для цього у вас є коментарі або ФОРУМ. Коментарі я видаляю, але враховую їх в статті.

Пропонуємо також набір статей на “загально-телевізійну тему”

—————————————-

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !
----------------------------
Українці, не забуваємо про побутове. Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів на флешці, це схеми, мануали, вся додаткова інформація.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

2 thoughts on “Антени для прийому цифрового телебачення DVB-T2, частина 1

  1. Ярослав

    На “польській” антені, до штекера підключення кабеля до телевізора підведено провід від блока живлення. Як в такому разі підключити до такої антени два ТВ з встроєнними Т2 тюнерами?

    1. tv-remonttv-remont Автор запису

      Попробую описати словами, без малюнків. Отже, до “польської” антени додатково є блок живлення на 12 Вольт. До блока живлення є ще невеличкий перехідник (модна назва – інжектор живлення), цей перехідник має антенний роз’єм типу “тато”, який мав би вставлятись в антенне гніздо телевізора (типу “мама”). Якби ви користуувались зовнішніми тюнерами Т2, то його можна вставити в один із тюнерів Т2, а з антенного виходу тюнера (більшість тюнерів мають і антенний вхід, і антенний вихід) перехідним кабелем з роз’ємами “тато” і “мама” подати сигнал на другий тюнер. Це жаргон, можете замість “тато” і “мама” називати “вхід” і “вихід”. До речі, в тому тюнері, який отримує сигнал від “інжектора”, треба в меню встановити, щоб в режимі очікування не вимикався антенний вихід. Цей пункт є в меню, лише він, завдяки китайцям, може називатись хто зна як.
      Але для вас – другий варіант. Треба придбати антенний розгалужувач з одним входом і двома виходами. Із інжектора живлення – на вхід розгалужувача (потрібно кусок кабеля і антенні роз’єми “тато” і “мама”), а з виходів розгалужувача – на телевізори. Як мінімум, треба один роз’єм “мама”, два роз’єми “тато” і ще три накрутки на кабель.
      Я би ще попросив вас почитати технічні деталі в другій частині статті.

Залишити відповідь (Leave a Reply)