Поради не вигадані мною чи кимось. Це гіркий досвід людини, яка по роботі бувала в Сирії, Лівії, Ізраїлі та інших країнах, яких спіткали бойові дії.
Спочатку – універсальні, загальні рекомендації
1. Спокій.
Всім відомо, що головний союзник війни – паніка, а головний ворог – спокій. Перша порада: «Залишайся там (кафе, магазин, офіс, школа, церква тощо), де тебе спіткало бомбардування». Як показав досвід, і справді, ті, хто бігли, потрапляли під ракетні обстріли або перехресний вогонь, а ті, хто пересиджував, — виживали.
2. Про бомбосховища.
Найголовнішою порадою, яку дають сьогодні, є тема бомбосховищ або укриттів. Але все те, що у нас називають бомбосховищем і куди пропонують «спуститися», щоб перечекати активні фази боїв, не що інше, як небезпечні пастки. Не знаю, які бомбосховища на Заході, але у нас нормальних бомбосховищ практично немає. Є правило трьох (три хвилини без повітря/три дні без води/три тижні без їжі). Так ось, у будь-якому укритті, в яке ви захочете спуститися, має бути автономна система кондиціювання та подачі води. Якщо в підвалі, в який ви спустилися, немає джерела води і повітря — це потенційна пастка, в яку людина потрапила добровільно. У разі попадання снаряда в таке приміщення вибратися самостійно не вдасться. Під час війни розраховувати доводиться в основному на себе, на свої знання. Найкращим укриттям (не бомбосховищем, а укриттям) для людей, які живуть у зоні бойових дій, є їхній будинок.
У кожній квартирі/будинку є простір між кімнатами (коридор, холл). Цей простір рекомендується зробити аварійним житловим модулем, оскільки саме він знаходиться між конструкційними стінами будинку. Там можна повністю залишитися автономними по відношенню до зовнішнього світу, що надасть відчуття спокою передусім панікерам і дітям. Також у міжкімнатному просторі можна спокійно використовувати світло, чого категорично не можна робити в кімнатах з вікнами, які виходять на вулицю, щоб мимоволі не стати провокуючим фактором як для росіянина зі зброєю в руках, так і для мародерів. Простіше кажучи, в кімнатах з вікнами вночі не можна включати світло, ліхтарик, палити свічки і т.д.
3. «Тривожна валізка».
Серед рекомендацій, які нам озвучили, далеко не останнє місце займає сумка з найнеобхіднішими речами. В будь-якому випадку ви завжди візьмете не все, що вам знадобиться надалі. Якщо ви залишитеся вдома, то все необхідне буде під руками.
Заспокоюйтесь, йдіть за своїми природними бажаннями, крім паніки і страху. Наприклад, якщо вам хочеться шоколаду і у вас є шоколад, їжте шоколад.
Запас ліків, медикаментів рекомендується зробити з розрахунку на два місяці. А ось їжею, що швидко псується, з маленьким терміном придатності запасатися не рекомендують, бо їсти буде хотітись мало. В основному акцент радять робити на те, що можна їсти, не готуючи (консерви, горіхи, печиво, тощо), і те, що їдять діти.
Не знаю, що ви покладете в тривожну валізку, але якось знайдіть спосіб взяти з собою легеньке, тоненьке укривало і щось (наприклад, каремат), щоб підстелити і лягти. Навіть одна ніч в холодному бомбосховищі (перевірено) – це просто біда.
4. Вода.
Усі знають, що у великих містах вода з-під крана не дуже придатна для пиття, хоча трохи придатна після кип’ятіння. Це стосується квартир, а ось у бомбосховищах з водою буде ще гірше, що є плюсом для того, щоб туди без необхідності не спускатися.
Що рекомендується: дуже можливо, що буде припинена централізована подача води на деякий час, цей час може бути значним. У великих містах є мережа автономних джерел води, де воду можна було б роздобути в пішій доступності. Цю систему ми назваємо “колонка”, “бювет”, “джерело” тощо, і вона добре зарекомендувала себе. Домашній запас питної води обов’язковий. Кілька літрів ВОДИ ПОТРІБНІ також в «тривожній валізці».
5. Електрика.
Скрізь будуть перебої з електрикою. Простіше кажучи, можливо, її не буде, як не буде бензину, газу та інших енергоресурсів.
Пам’ятайте, що мобільні телефони не можуть протриматися довго без заряджень.
Рекомендується: зарядити доступні вам мобільні телефони, вийняти батареї і користуватися ними по черзі (сів один – включили інший). Так ви продовжите свою автономність і максимально довго будете на зв’язку з рідними та близькими. Також рекомендується зарядити все, від чого можна зарядити телефон.
Якщо в домі надовго пропадає електрика і в домі стає дуже тихо і сумно, не варто розважатись із телефоном, він розрядиться швидше, наж хочеться. Раціональніше мати окремий невеличкий акумуляторний радіоприймач, зможете почути новини, чи просто послухати музику чи якусь передачу. Така “психологічна допомога” і корисною і потрібною.
6. Телефон.
Якщо ваш населений пункт окупований, і окупанти відібрали у вас телефон, знайдіть спосіб (сусіди, знайомі) повідомити про це мобільного оператора (Київстар, Водафон, …), щоб заблокувати номер, бо ця російська сука відібрала телефон не лише від патологічної жадності, а для того, щоб мати зв’язок.
7. Якщо ви курите.
Перш за все – скористайтесь війною і покиньте куріння. Але якщо не вистачає сил терпіти, то просто знайте, що бажання курити з часом само зменшиться. Ваші муки – не вічні. Спроби робити самокрутки і курити засушену траву, чи чай, не полегшать ваш стан: вашому організму потрібен не дим, а нікотин.
Із особистої практики
1. Шанси на стабільний Інтернет під час війни – практично нульові, хіба що ви в дуже глибокому тилу. Стаціонарний Інтернет дуже залежить не лише від того, чи є у вас електрика, а також від того, чи є електрика на транзитних вузлах провайдерів. Так само погано з мобільним Інтернетом. Тому звикайте до нового користування Інтернетом:
– якщо голосовий зв’язок не діє, треба спробувати передавати і приймати текстові повідомлення.
– якщо по мережі Інтернет голосові і текстові повідомлення не передаються, згадайте про звичайні SMS-повідомлення.
2. Враховуючи пункт 1, ви при відсутності електрики сидите практично без ніякої інформації через Інтернет. Перевірено, що дуже допомагає іноді слухати періодичні новини чи просто музику через звичайний акумуляторний радіоприймач.
3. Добре, якщо електрика хоч іноді є. Якщо її нема надовго, то через пару днів вже нема від чого зарядити телефон чи ліхтарик. Власна невеличка сонячна панель невеликої потужності (довжина не більше 50 см, заявлена потужність не більше 20 Вт, реальна потужність разів в три менша) дуже виручає, щоб заряджати хоча б телефони і ліхтарики. Можна, наприклад, в світловий день заряджати акумулятор ноутбука, щоб годинку (до наступного дня) користуватись ноутбуком.
4. Тримайте вдома запас води, навіть якщо вода в крані гарантовано не пропадає. Ну, і запас їжі, яка не псується, на три дні треба мати.