Газ

tv-remont      Views: 3524    Немає Коментарів до Газ

Вместо рекламы

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !

—————————

Реклама від Google



Про що ця стаття з короткою назвою ? Я попробую ознайомити вас з такою тематикою:
– побутовий облік газу. Проблеми, похибки, обман.
– промисловий та міждержавний облік газу. Проблеми, похибки, обман.
– трошки про газ і про нас.

У нас є Інтернет, і він буде існувати стільки часу, скільки людство захоче.
У нас є електрика в наших домах, наших квартирах, і вона буде стільки часу, скільки буде у нас відновлюваних і невідновлюваних джерел електроенергії. Це буде дуже довго.
У нас є природний газ, і він впевнено закінчиться, і його більше не буде. Його не буде вже ніколи, незважаючи на будь-який технічний і соціальний розвиток людства.

Нам пощастило жити в цей період розвитку цивілізації, коли газ вже добувається, і коли він ще є.
Який він, цей газ ?
Той природний газ, який ми називаємо “газом”, є метан-етановою сумішшю, а якщо ми користуємось “балонним газом”, то це пропан-бутанова суміш. В земних надрах немає окремих “резервуарів” для зберігання лише метану, або лише пропану, або лише нафти. Все це дорогоцінне добро із загальною назвою “вуглеводні” знаходиться глибоко під землею в дуже перемішаному вигляді. Цей природний дар з-під землі добули, відфільтрували, по трубах доставили до нашого житла, і тут починається те, що нас надзвичайно цікавить. За доставлений нам газ, чи ми хочемо цього, чи ні, а доведеться заплатити.

Я чоловік немолодий, і я пам’ятаю ті часи, коли в тодішньому СРСР здуру вважалось, що газ буває двох видів:
1. газ дешевий.
2. газ безкоштовний.
Ні, в цивілізованому світі газ вже тоді мав свою ринкову ціну, але на території, де закони ринку не діяли, вартість газу була величиною умовною. Добування газу в першу чергу проводилось там, де добувати газ було найлегше і найпростіше. Покладів газу було досить багато, і на невеликій глибині. Якщо хтось не знає, де це, то я з задоволенням підкажу: це було в Україні. Звісно, тоді Україну потрібно було називати “Українська РСР”, бо за назву “Україна” спочатку була критика, а якщо не дійшло, то проблеми, але якщо все одно не дійшло, то табори десь на Колимі, чи ще десь.

В Україні добувалась значна кількість газу, в кілька раз більша, ніж потрібно було для промисловості України.
В 1920 році було відкрите Дашавське газове родовище, і з 1924 року з цього родовища почався видобуток газу. З часом були освоєні родовища Опарське, Угерське, Більче-Волицьке, а в 1948 році почалось будівництво газопроводу Дашава-Київ, напотужнішого на той час в Європі.
В 70-ті роки 20-го століття видобуток українського газу перевищив 60 млрд м3 за рік, це більше, ніж в два рази, перевищувало потребу України в використанні газу. Основні українські родовища газу спорожніли, тепер ми газ купуємо за ринковими світовими цінами. Свій газ ми при Союзі “продавали” за сміхотворними “внутрішніми” копійчаними цінами. До речі, ми добре знаємо, що в Україні є якісь “підземні сховища газу”, в які Україна на зиму закачує газ. Українці не викопували ці сховища газу, так само як не викопували Чорне море (згадав дебілів з російського телебачення і Кремля). Ці підземні сховища газу – це колишні родовища газу, і в цих підземних природних утвореннях тепер можна зберігати газ, втрати газу з цих сховищ дуже незначні.

ПЛАТИМО ЗА ГАЗ

Колись, і я це пам’ятаю, всі ми, споживачі газу, щомісяця оплачували газ за якимись “нормами”, про лічильники розмова не йшла. Хтось замість нас розраховував, скільки газу ми спалюємо за місяць в своїй квартирі, скільки в сільському будинку, скільки в теплиці біля сільського будинка. На щастя, є більш розумний спосіб підрахунку витраченого нами газу. Цей спосіб називається “лічильник газу”.


Лічильник газу можу бути не лише таким, як на фото. Ми хочемо, щоб лічильник газу був дешевим, бо саме нас заставляють його оплатити. Купивши лічильник і встановивши його, ми чекаємо на пломбу від місцевої організації, яка пломбує лічильники. В Києві така організація називається “Київгаз”, в Херсоні, мабуть, називається “Хергаз”, в різних місцях різні назви. Отримавши пломбу і почавши витрачати газ “за лічильником”, ми віримо, що тепер ніхто нас не надурить, заставивши заплатити за газ більше, ніж ми спожили газу.

Ну-ну…

Чи чесно нам рахує лічильник ? Ми, як правило, встановлюємо лічильник такого типу:
– роторний;
– мембранний (діафрагменний);
– вихровий;
– барабанний;

Найчастіше наш лічильник мембранний, або діафрагменний. В технічному описі більшості лічильників можна прочитати, що похибка при вимірюванні витраченого газу не перевищує 3%, цей показник нам подобається, і життя нам здається чудовим. Життя справді чудове, а от з похибкою трохи не так.
Нам треба порахувати КІЛЬКІСТЬ витраченого газу. Для цього ми повинні знати деякі параметри газу.

ТИСК ГАЗУ. За технічними умовами, тиск газу в тій газовій трубі, яка заходить в нашу квартиру, повинен бути приблизно 200 мм водяного стовпа, або 0.02 атмосфери, або (приблизно) 2000 Паскалів. Цей тиск може змінюватись від 170 до 250 мм водяного стовпа.
НАСПРАВДІ (це може здивувати) абсолютний тиск газу зовсім не такий. Якщо ми кажемо, що тиск газу в трубі 2000 Паскалів, то насправді тиск газу приблизно 102000 Паскалів. Абсолютний тиск газу – ци тиск нашого атмосферного повітря + додаткові 2000 Паскалів.
ПО-ПЕРШЕ, тиск нашого повітря – величина непостійна, і залежить від погоди і від висоти на рівнем моря, ПО-ДРУГЕ, надлишок тиску в газовій трубі – не точні 2000 Паскалів, а приблизно від 1700 до 2500.
ТИСК НЕСТАБІЛЬНИЙ. Запам’ятаємо.

ТЕМПЕРАТУРА ГАЗУ. Цей параметр дуже впливає при підрахунку кількості газу. Температура газу – величина нестабільна.

Отже, ми хочемо порахувати КІЛЬКІСТЬ витраченого газу, але наш лічильник рахує ОБ’ЄМ витраченого газу. Лічильник відрегульований під такі параметри:
Температура газу і навколишнього середовища = 20°C
Тиск газу = 200 мм водяного стовпа, приблизно 2000 Паскалів.
Наш атмосферний тиск = 760 мм ртутного стовпа.
Лише при цих умовах лічильник рахує правильно, і без додаткової похибки.

Якщо тиск газу менший на 10% від норми – лічильник нараховує нам приблизно на 10% більше, ніж ми спожили.
Якщо тиск газу більший на 10% від норми – лічильник нараховує нам приблизно на 10% менше, ніж ми спожили (це приємно).
Якщо температура газу менша від норми на 10°C – лічильник нараховує нам приблизно на 3% менше, ніж ми спожили. Якщо температура більша від норми на 10°C – лічильник рахує приблизно на 3% більше, ніж ми спожили.
Якщо атмосферний тиск нижчий від 760 мм ртутного стовпа (погана, дощова погода) – лічильник рахує на користь “Київгаз” чи якоїсь іншої “……..газ”.
Якщо атмосферний тиск вищий від 760 мм ртутного стовпа (сухий, сонячний день) – лічильник рахує на нашу користь.

І МИ ВІРИМО ЦЬОМУ ЛІЧИЛЬНИКУ ! Чому ? Дуже просто: вважається, що на протязі цілого року всі ці додаткові похибки більш-менш компенсуються, а тому ніхто нікому додатково нічого не винен.

Любителі “принципової точності” ставлять собі дуже точні електронні газові лічильники. Такі лічильники додатково враховують і тиск, і температуру газу. Іноді є проблеми із встановленням таких лічильників на облік, якщо такого лічильника немає в списку побутових лічильників, сертифікованих для використання в Україні.
Виробників лічильників не дуже турбує точність самих лічильників, виробники прогинаються під бажання великих компаній, які поставляють газ. Які ці бажання, і які лічильники хочеться мати цим компаніям ?
1. Лічильники з передплаченою кількістю газа. Ви оплачуєте наперед бажану суму, контролер активує вам лічильник на цю суму, і лічильник чесно пропускає через себе газ, доки гроші за газ не закінчаться, а потім клапаном в лічильнику газ перекривається. Ви знову оплачуєте бажану суму, приходить контролер, активує лічильник, і відбір газу можете продовжувати. Можна не чекати, доки закінчаться гроші, і оплачувати трошки раніше.
2. Лічильники з радіомодемом, які самі передають витрачену кількість газу. Такі лічильники значно дорожчі, зручніші в експлуатації, не потребують візитів контролера, дозволяють користувачеві мати деякий борг по оплаті газа, а головне, ці лічильники вміють відключати газ, коли компанія, яка поставляє газ, вважає, що борг трохи завеликий. Точність обліку газу справді хороша, можлива навіть щоденна корекція вартості газу, залежно від його поточної теплотворності.
Невже і в промисловості газ рахують приблизно і неточно ? Ні.

Величезні об’єми – хороша точність

Хочеш поміряти точну кількість газу – враховуй всі параметри. Адже витрата газу велетенська, а тому похибка обійдеться дуже дорого. Подивіться, які труби, і прикиньте, скільки газу проходить по них.


Основа точного вимірювання – датчики перепаду тиску. Здавалося б, проста конструкція.


Газ йде у вказаному напрямку, на шляху газу стоїть металева діафрагма з отвором, розмір якого дуже добре вивірений для точного вимірювання. Тиск газу до діафрагми більший, ніж тиск газу після діафрагми. Вимірюється тиск газу до і після діафрагми, а далі треба рахувати.
Знаючи тиск до і після, а також температуру газу, температуру повітря, тиск повітря, можна дуже точно виміряти витрату газу, враховується навіть теплотворність газу, цей параметр встановлюється хімічними лабораторіями на кожен день, бо теплотворні характеристики природного газу також є величиною нестабільною. Багато років Україна мала проблеми із врахуванням кількості газу, який поставлявся із Росії, були нескінченні суперечки про кількість газу, який пройшов з Росії в Україну. Російський “Газпром” відмовлявся признавати показання пунктів вимірювання витрати газу на території України.
В наш час загальнопризнаною міжнародною практикою є використання “безлюдних” пунктів вимірювання газу, при цьому підрахунок газу проводиться автоматичними вимірювальними системами, і не залежить від “особого мнения” кремлівських політиків. Незважаючи на те, що Україна не купує російський газ, Україна транспортує цей газ до своїх західних кордонів, а тому точний міждержавний облік газу є важливим.

Правда і неправда про газ

“До газу щось домішують, щоб дорожче було”. Це не так. Домішувати вміють до бензину на автозаправочних станціях (АЗС), і роблять це дуже часто. До газу справді дещо домішується, але лише для нашої безпеки. На газорозподільних станціях до газу додається одорант для запаху – 16 грам етилмеркаптана на тисячу кубометрів. Саме тому ми можемо “чути запах газу”, адже сам газ не пахне.
Чи можуть до газу “додавати повітря”, щоб ми більше платили ? Ні, це надзвичайно небезпечно, і ніхто цього не робить. Якщо концентрація повітря в природному газі буде близько 15%, така суміш вже не горить, а вибухає.

“Газ розбавляють азотом”. Це також дурниця. Азот в природному газі і так присутній, його концентрація – кілька відсотків. Якщо навіщось ще додати азоту, газове полум’я стає дуже нестійким, це надзвичайно небезпечно.

“Щось додають, через це погано горить, і полум’я жовте”. Погано горить, та ще й з жовтуватим полум’ям, якщо тиск газу значно нижчий від норми, бо наші конфорки в газових плитах і котлах розраховані на тиск 200 мм водяного стовпа. А якщо тиск завеликий, полум’я “зривається” і може загаснути, це небезпечно.
До речі, в погано відрегульованій конфорці полум’я або жовте, або зривається.

“Газ якийсь не такий, а платимо, як за якісний”. Взимку теплотворна якість газу справді понижується, взимку газ йде з свердловин трохи “збіднений”, хоча при цьому він трохи чистіший. Ціна газу є усередненою за рік. Хоча газ має для нас одинакову ціну по всій Україні, але в деяких регіонах газ дуже часто має трохи нижчу якість. Це залежить не від “Укртрансгазу”, не від політиків, не від президента, а від свердловин. Газ такий, як він є, а от очистка газу на газо-розподільних станціях (ГРС) іноді недостатня.

Добро, дароване природою

Ми щасливчики. Ми живемо в той період розвитку цивілізації, коли природний газ вже добувається, і коли він ще є. Це не лише паливо для газової плити на наших кухнях, чи для обігрівного котла в нашому будинку.
Це надзвичайно корисна і потрібна сировина для хімічної промисловості.
Це єдине абсолютно чисте екологічне природне паливо, яке не димить, не забруднює атмосферу шкідливими домішками, при згоранні природного газу утворюється лише вуглекислий газ і вода.
Якщо автомобільний двигун працює “на газі”, даремно міряти кількість шкідливих викидів з двигуна, бо прилад для вимірювання безсовісно показує нуль. А звідки візьмуться шкідливі викиди, якщо їх нема ?
Ми щасливчики. Подивіться на блакитний вогник в вашій кухні.


І знайте, що пройдуть сотні років, і вже ніхто ніколи не побачить такого вогника.
НІКОЛИ. Природний газ – не назавжди.
—————————————————-

—————————————-

Россиянин, ты захотел скачать файл ?
Или почитать чего интересного ? Вон отсюда !
Останови свою войну в Украине !


------------А тепер - для людей ---------------------
Українці, не забуваємо про побутове. Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів на флешці, це схеми, мануали, вся додаткова інформація, об'єм архіва - більше 24 Гігабайт.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)