Робота з командним рядком Windows

Вместо рекламы

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !

—————————

Реклама від Google



Використання командного рядка є іноді необхідним в роботі з операційною системою Windows, хоча ця потрібність виникає дуже рідко. Тому пропоную корисне ознайомлення із можливостями командного рядка Windows. Базовою операційною системою в цьому описі вважаємо Windows7.
Ми будемо говорити про консольний режим роботи Windows. “Консольність” в тому, що система просить вас ввести текстовий командний рядок, натиснувши в кінці клавішу “Enter“, і далі йде аналіз введеного рядка і виконання, відповідно, введеної команди. Виконавши команду, система чекає від вас наступну команду, доки не отримає від вас команду “exit” (тобто “вихід”).
КОНСОЛЬ – ЩО ЦЕ?
В консольному режимі запуск програм Windows здійснюється за допомогою консолі – командного рядка. Це один із видів текстового інтерфейсу, який був головним для користувачів операційної системи MS DOS. Вводяться команди в командний рядок в ручному режимі, з клавіатури. Багато хто вважає консоль застарілим способом управління, необхідність якого часто виникає у користувачів і системних фахівців.
Все це відбувається в окремому чорному вікні на екрані, із світлими буквами і миготливим курсосом, це робоче середовище для консольного режиму роботи.

Почнемо з “гарячих клавіш”, адже спочатку необхідно вивчити, що може дати робоче середовище. Не обов’язково кожен командний рядок вводити з клавіатури “від початку до кінця”, іноді можна трошки полегшити цю роботу.

F1 – У консолі ця кнопка працює так само, як і “стрілка вправо”, тобто виводить по одному символу з останньої введеної (або обраної історії) команди.
F2+<символ> – Виводить останню команду до вказаного символу. Наприклад, якщо остання введена вами команда виглядала так:
ping 192.168.25.1
то після натискання комбінації клавіш “F2 + 5” ви отримаєте:
ping 192.168.2
F3 – Виводить останню і лише останню в історії команду в цілому.
F5 – Виводить останні введені команди по порядку, як і стрілка вгору.
F6 – Вставляє символ EOF на поточну позицію командного рядка, що аналогічно натискання комбінації Ctrl+Z.
F7 – діалогове вікно, що містить історію команд.

Alt + F7 – Очищає історію команд.
<символ (якась із букв)>+ F8 – Перебирає команди, які починаються із символів, що вже введені в командний рядок.
Якщо перед натисканням F8 нічого не вводити, то ця клавіша працюватиме, як і стрілка вгору, але з невеликою відмінністю – перебір рядків здійснюватиметься циклічно, після першої команди зі списку буде виведено останню.
F9 +<число> – Вставляє команду з історії під відповідним номером.

ОПЕРАТОРИ КОМАНДНОГО РЯДКА

Оператором конвеєра для команд *nix і cmd є символ ВЕРТИКАЛЬНОЇ риски. Термін “конвеєр” в даному випадку означає механізм міжпроцесорної взаємодії в межах заданої команди. Простими словами – спочатку виконується одне завдання, потім друге.
Наприклад, виведення всіх текстових файлів з розширенням “.txt” у поточній папці покаже команда dir | find “.txt”

Оператор об’єднання команд (позначається &)
Приклад: Команда1 & Команда2 – спочатку виконується Команда1, а потім Команда2

Оператор І (позначається &&)
Приклад: Команда1 && Команда2 – Команда2 виконуватиметься лише в тому випадку, якщо відбулося успішне виконання Команди1

Оператор АБО ( позначається ||)
Приклад: Команда1 || Команда2 – Команда2 виконуватиметься лише у випадку, якщо Команда1 не змогла виконатися.

Для групування команд використовуються круглі дужки, наприклад:
(Команда1 & Команда2) && Команда3 – Якщо Команди1 та Команди2, успішно виконуються, відбудеться виконання Команди3.
(Команда1 & Команда2) || Команда3 – Якщо Команди1 та Команди2 не виконуються, відбудеться виконання Команди3.

Циркумфлекс (ось цей знак “^”) означає натискання кнопки разом із Ctrl. Наприклад,^C означає “Ctrl + C разом”.

^C – Перериває виконувану команду.
^S – Припиняє виконання команди, а при повторному натисненні запускає.
^I – Аналог Tab, перебирає папки та файли.
^M – Аналог Enter.
^H – Аналог Backspace.
^G – Написавши в пакетному файлі команду echo ^G можна пікнути системним динаміком (спікером).
(ще є ^J але не знаю, що вона робить)

НАВІЩО ПОТРІБНІ КОМАНДИ ?
Команди для командного рядка необхідні, щоб налагоджувати контакт користувача з операційною системою та комп’ютером. Робота з командним рядком – це потреба для фахівців, які займаються системним адмініструванням. Консоль – невелика частина того, що можна використовувати як інструмент для роботи з Windows. Командний рядок зручний, швидкий, з його допомогою легко вирішувати багато питань. Для роботи з консоллю будуть потрібні знання команд і навички, які призведуть до позитивного результату.

CMD – ця програма виконує багато різних команд. Запам’ятати головні з них допоможе практика. За допомогою команд можна змінювати, редагувати файли, створювати, відновлювати розділи, налаштовувати, запускати, перезавантажувати комп’ютер, видаляти папки, копіювати та багато іншого. Фахівці радять скласти у блокноті список важливих команд в алфавітному порядку. Це зручно та допомагає швидко зорієнтуватися. Команду можна вводити малими буквами чи великими, CMD розбереться.

ЯК ЗАПУСТИТИ ?
Незважаючи на графічний інтерфейс у звичній Windows, консоль завжди була і є головним елементом управління комп’ютером. Основи роботи з консоллю стануть у пригоді звичайному користувачеві. Для запуску командного рядка відкрийте меню: “Пуск” – “Виконати”. Впишіть у вікні слово «Cmd» (буде підказка: cmd.exe), натисніть «Enter». Якщо у версії операційної системи немає пункту «Виконати», то є поєднання натиснення клавіш Win+R.

У Windows 7 можна натиснути правою кнопкою миші на “Пуск”, перейти в “Властивості” – “Налаштувати”, поставити галочку біля “Виконати”. Якщо потрібно відкрити консоль від імені адміністратора, впишіть у рядку пошуку “Пуск” команду “Cmd“, натисніть правою кнопкою мишки на програмі “Cmd“, виберіть “Запуск від імені адміністратора”. На робочому столі можна створити ярлик, який відкриватиме консоль. Зовнішній вигляд вікна рядка можна змінювати за бажанням користувача (колір, шрифт, розташування).

Іноді можуть виникнути проблеми з копіюванням та вставкою тексту в командний рядок. У разі користування консоллю кнопки буферів обміну не працюють. Якщо потрібно зробити копію частини тексту з консольного вікна, натисніть правою кнопкою миші на вікно, виберіть “Позначити”, виділіть текст лівою кнопкою мишки, а потім клацніть правою. Щоб вставити текст або напис в консольний рядок, натисніть правою кнопкою миші у вікні командного рядка і виберіть “Вставити”. Крім того, працювати з консоллю можна “гарячими” клавішами на клавіатурі, стрілками “вгору/вниз”.

Всі консольні команди можна умовно розділити на основні і додаткові.

КОМАНДИ ДЛЯ МЕРЕЖІ
Команди командного рядка для мережі дозволяють ефективно працювати в Інтернеті, виправляти помилки та налаштовувати параметри. Якщо потрібно дізнатися свою IP -адресу, введіть у консолі команду «Ipconfig». У різних варіантах підключення до Інтернету можна дізнатися повну інформацію про Мережу. Після введення команди користувач отримає список підключень до мережі, які використовуються комп’ютером. Якщо комп’ютер користувача підключено до Інтернету через бездротовий зв’язок Wi-Fi, головний шлюз буде обрано для зв’язку з роутером. У його налаштування користувач може зайти через команду, введену в консолі. Якщо комп’ютер підключено до локальної мережі, дізнатися про IP -адресу можна через командний рядок із відповідним запитом.

За допомогою команд «Ping» та «Tracert» користувач швидко знайде та усуне проблеми у роботі Інтернету та браузера. Команда “Netstat -an” відображає мережні підключення та порти. Це дуже корисна програма, адже вона відображає різну мережеву статистику. Ключ ” -an” відкриває список доступних мережних підключень, портів та IP-адрес. Команда “Telnet” підключає до однойменних серверів. Якщо потрібно отримати відомості про налаштування мережі, скористайтеся командою «Ipconfig». Без додаткових параметрів команда відображає інформацію про IP-адресу. Якщо потрібна конкретна інформація, доповніть команду «All». Команда “Ipconfig/flushdns” очищає кеш у Windows.

ФІЛЬТРИ
Фільтри – це додатки для командного рядка, які використовуються із символом перенаправлення каналу. Вони потрібні для сортування, перегляду та відбору відомостей інших команд. Фільтри впорядковують, ділять, виділяють частину інформації, яка проходить через них. Серед цих команд можна назвати такі:

More” – відображає вміст файлу;
Find” – шукає зазначені символи;
Sort” – сортує файли за абеткою.

Для спрямування даних із файлу використовується символ «L», для направлення на вихід канал «I».

ВИКОНАННЯ
Крім вбудованих команд в CMD, консоль використовують для запуску звичайних програм. Щоб її ввести, достатньо набрати потрібне поєднання букв у вікні «Виконати». Якщо необхідний перегляд результатів, краще використовувати рядок.
SHUTDOWN” – команда, яка завершує роботу Windows, якщо з якихось причин не працює кнопка “Пуск”. Вона стане в нагоді, у разі виконання комп’ютером завдання, яке не можна переривати (а користувачеві необхідно піти і не залишати комп’ютер включеним на довгий час). Пристрій коректно вимкнеться після завершення роботи самостійно. Це краще, ніж ставити таймер.

Наберіть наступну команду “Shutdown -s -t -1300“, натисніть “Enter“. Цифри – це час у секундах, через який пристрій вимкнеться. Команда для перезавантаження комп’ютера з командного рядка виглядає так: “Shutdown -r“. Команда «At» – запускає ПК у призначений користувачем час. Ця утиліта зчитує та групує завдання в операційній системі Windows.

ФОРМАТУВАННЯ
Список команд для консолі великий. Серед них є прості, але є серед них особливі, вони вимагають обережності з боку користувача. Будьте уважними! Іноді потрібно повністю відформатувати диск або флешку. Команда видалення всіх даних виглядає так: “Format С“, допоміжні параметри “/fs” – визначають місце файлової системи форматуючого диска, “/v” – задає мітку тому, “/a” – розмір кластера. Не виконуйте команду форматування, якщо не впевнені у своїх діях та не знаєте, навіщо це потрібно. Команда видаляє всю інформацію із ПК!

ПЕРЕВІРКА
Деякі команди командного рядка призначені для перевірки дисків на наявність системних помилок. Команда «CHKDSK» без додаткових параметрів виводить інформацію про стан жорсткого диска. Якщо знайдено помилки, введіть додатково «/f», що дозволить їх виправити. Якщо консоль заповнена командами, введіть у рядок «c/s», щоб очистити екран.

Системні файли перевірить команда “SFC“. З її допомогою можна відновити пошкоджені файли. Доповнюється команда параметрами “/scannow“, “/scanonce“, “/scanboot“, які перевіряють та виправляють системні помилки у файлах.

ІНШІ КОМАНДИ
Важко пам’ятати всі команди рядка, але деякі з них стануть у нагоді користувачеві. Наприклад, команда «Assoc» змінює зв’язок між розширенням та типом файлу. Якщо користувач бажає дізнатися докладну інформацію про операційну систему та стан комп’ютера, йому слід набрати “Systeminfo”. За допомогою редактора системного реєстру “Regedit” можна змінювати приховані налаштування ОС. Однак, якщо не знаєте, що до чого, робити це не рекомендується через ризик поломки Windows. Викликати конфігурацію системи – спеціальну службу легко, ввівши командний рядок “Msconfic”. Якщо хочете дізнатися про команди більше, напишіть у рядку консолі “Help”, з урахуванням, що операційною системою в даному прикладі виступає сьома -восьма версія Windows.

До корисних команд для користувача фахівці відносять мережні, системні та фільтри. Команда “At” складається з цілого набору команд, які використовуються для встановлення, переустановки, налаштування модему. Вона також вважається командою -планувальником. З її допомогою можна змінювати, скасовувати, налаштовувати завдання для віддаленого або локального комп’ютера. В операційній системі Windows кращевикористовувати замість команди “At” утиліту “SCHTASKS”. Її можливості набагато ширші.

Більшість користувачів персональних комп’ютерів не стикаються з потребою використання будь -якої CMD -команди. Багатьом просто вистачає функцій, які надаються візуальною оболонкою операційної системи. Тим не менш, є ситуації, коли доводиться маніпулювати системою безпосередньо, ось тоді і приходить на допомогу командний рядок.

СПОСОБИ ЗАПУСКУ КОМАНДНОГО РЯДКА
Розробники операційної системи передбачили кілька варіантів запуску CMD:

– Перейти до меню Пуск / стандартні програми / Далі у списку вибрати “Командний рядок”.
– Перейти в меню Пуск, вибрати “Виконати”, у вікні, що з’явилося, в рядок ввести “CMD.exe”.
– Викликати це вікно можна також за допомогою комбінації клавіш Win+R. Далі перейти в системну папку C:\Windows\system32  та вибрати програму CMD.exe.

Більшість найважливіших команд можна отримати за допомогою команди “Help”. Після введення даного запиту з’являться команди CMD з інформацією щодо їх способів застосування. Усі їх можна поділити на кілька досить великих груп. Їх розподіл відбувається за принципом застосування. Наприклад, CMD – команди запуску використовуваних команд. Нижче будуть представлені найпоширеніші з них. Вони ж і найнеобхідніші команди CMD.

ОСНОВНІ КОМАНДИ ДЛЯ РОБОТИ ІЗ СИСТЕМНИМИ КАТАЛОГАМИ
Цей список команд стане в нагоді, якщо потрібно отримати доступ до папок у системі:

Команда Пояснення команди
Dir надає можливість переглянути папки у вигляді списку. За допомогою додаткових критеріїв командного рядка можна відсортувати каталоги за низкою параметрів
RD надає можливість видалити непотрібний каталог. З додатковими параметрами можна встановити критерії видалення: наприклад, видаляти кілька папок відразу
MD команда створює нову папку (каталог). Різні параметри дозволяють створювати каталоги різних видів
CD надає можливість переміститися з одного каталогу до іншого. Іноді для назви каталогу доводиться використовувати лапки “”
XCopy використовується для копіювання папок, при цьому не змінюється їхня структура. На відміну від Copy, ця має більш розширені можливості команди. Через CMD із цим запитом можна здійснювати досить гнучкі операції
Tree надає можливість відобразити каталоги графічному вигляді. За промовчанням відображення відбувається за допомогою псевдографіки
Move застосовується як переміщення, так зміни імені каталога. Команда дає можливість переміщати кілька разів папок

ОСНОВНІ КОМАНДИ ДЛЯ РОБОТИ З ФАЙЛАМИ
Ці команди CMD файлу можуть знадобитися багатьом користувачам персонального комп’ютера:

Команда Пояснення команди
del команда використовується видалення. Може використовуватися для видалення одного і декількох файлів. Крім того, є можливість видалення дозволених лише для читання файлів
edit за допомогою команди виконується запуск текстового редактора
ren дозволяє перейменувати файл. Також можна використовувати rename
move застосовується для переміщення та перейменування файлу
copy con дозволяє створити новий файл
fc дозволяє порівняти, що знаходиться у двох файлах. Результатом роботи є символи, що з’являються, які дають інформацію про статус порівняння
type застосовується для текстових документів. Виконанням команди є виведення на екран вмісту файлу
copy дозволяє копіювати, а також об’єднувати файли

КОМАНДИ ДЛЯ ДІАГНОСТИКИ АПАРАТНОЇ ЧАСТИНИ КОМП’ЮТЕРА ТА ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ
Крім всіх наведених переваг, CMD команди дозволяють проводити перевірки на наявність помилок у роботі жорстких дисків або змінювати мітки томів, а також робити дефрагментацію.

Команда Пояснення команди
Compact команда дозволяє відображати та налаштовувати стискання у файловій системі NTFS. Шляхом цієї команди можна суттєво заощадити дисковий простір
Format здійснює форматування диска або дискети. Врахуйте, форматування призведе до повного видалення всіх даних на носії
Chkdisk здійснює перевірку та виведення інформації про носія. Команда допоможе дізнатися про зайнятий простір, кількість місця на пошкоджених секторах і так далі
Fsutil надає інформацію про файлову систему та дозволяє вносити до неї зміни
Chkntfs дозволяє показати та налаштувати процес запуску Windows
Convert дозволяє перетворити том із однієї файлової системи на іншу. Неможливо змінювати тип активного тома або диска
Recover команда для відновлення даних із пошкоджених носіїв. Відбувається цей процес шляхом зчитування одного сектора за іншим. Зчитування відбувається лише з тих секторів, з яких можна зчитувати. Дані, розташовані в пошкоджених фізично секторах, відновлені не будуть. Найчастіше відновлюють, таким чином, текстові документи із пошкоджених файлів
Diskpart дозволяє відкрити дані про диск та провести необхідне налаштування
Vol надає інформацію про серійному номері жорсткого диска
Label застосовується для перегляду та редагування тегів тома. Слід враховувати, що з найменування тома може містити трохи більше 11 символів, а NTFS 32 символа

ІНФОРМАЦІЙНІ КОМАНДИ
Даний вид команд допоможе отримати дані про версії, конфігурації, а також встановлені драйвери:

Команда Пояснення команди
ver надає інформацію про версію системи за допомогою команди CMD, Windows 7 також підтримує цей запит
driverquery дозволяє переглянути відомості про встановлені драйвери; Відображення може бути у вигляді списку, таблиці чи CSV
systeminfo надає інформацію про конфігурацію системи. Команда також надає властивості пакетів оновлення

КОМАНДИ ДЛЯ КЕРУВАННЯ ТА ЗМІНИ ПАРАМЕТРІВ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ

Команда Пояснення команди
shutdown команда використовується для вимикання, перезавантаження або переведення комп’ютера в режим сну. За наявності необхідних прав користувача є можливість проводити налаштування віддалено
time використовується для відображення та зміни поточного часу
date використовується для відображення та зміни поточної дати
tasklist надає користувачеві список процесів, що виконуються на локальному або віддаленому персональному комп’ютері
schtasks дозволяє створювати, налаштовувати або видаляти заплановані завдання в операційній системі. У графічному інтерфейсі команда представлена програмою “Планувальник завдань”
taskkill застосовується для завершення роботи процесів за допомогою ідентифікаторів або найменувань виконуваних файлів

КОМАНДИ ДЛЯ НАЛАШТУВАННЯ КОМАНДНОГО РЯДКА
Ця група команд належить безпосередньо до налаштування CMD. Команди допоможуть очищати екран, змінювати його зовнішній вигляд:

Команда Пояснення команди
Exit дозволяє закривати пакетні дані або зовсім закрити командний рядок
Color дозволяє змінити колір фону або шрифту у вікні командного рядка. Колір визначається шістнадцятковим числом. Старший біт означає яскравість, а наступні – колір. За промовчанням використовуються білі літери на чорному тлі
Title дозволяє змінювати найменування вікна CMD.exe
CMD дозволяє запустити нове вікно інтерпретатора командного рядка Windows. Зазвичай необхідність у цій команді виникає, коли потрібно визначити ці параметри CMD
Prompt дає можливість змінити вітання командного рядка. Якщо використовувати команду без параметрів, то текст запрошення матиме вигляд: поточний диск, каталог та символ “>”

МЕРЕЖЕВІ КОМАНДИ CMD
У більшості користувачів потреба в даних запитах виникає вкрай рідко, але професіонали вважають, що ці коди дуже допомагають при роботі з комп’ютером:

Команда Пояснення команди
getmac команда надає інформацію про апаратні адреси мережевих адаптерів. При цьому можна дізнатися як локальні, так і віддалені адреси
netsh.exe команда виконує відкриття ще одного рядка. За допомогою неї за необхідності можна вести налаштування мережі. Багато досвідчених користувачів важають цю програму незамінною. Для отримання довідки про команди необхідно написати її із знаком питання
ipconfig дозволяє отримати інформацію про установки протоколу. Іноді команда дозволяє оновити дані в автоматичному режимі. Старі операційні системи можуть не підтримувати роботу команди CMD
nbtstat основне призначення команди – виведення інформації NetBt. Крім того, відбувається відображення імен та вмісту
netstat.exe ця команда виводить інформацію про з’єднання

Варто пам’ятати, що, крім цих мережевих команд, є ще деякі, які допоможуть спростити роботу користувачі. Слід пам’ятати, що використовувати ці команди потрібно лише тоді, коли є впевненість у дії. Неправильне використання команд CMD може призвести до серйозних проблем у роботі персонального комп’ютера.

Список корисних команд
Крім наведених команд, існує ще безліч інших:

Команда Пояснення команди
break команда дозволяє увімкнути обробку клавіш CTRL+C
debug запускає засіб для налагодження та інших змін програмних продуктів
devcon команда запускає альтернативний диспетчер задач
exe2bin команда перетворює програми формату “exe” в двійковий формат (він сумісний із форматом “com”)
hostname надає можливість отримання імені комп’ютера
logoff команда завершує роботу системи Windows

Усі наведені CMD команди дозволять спростити роботу з деякими програмними засобами. Головне, не намагатися некоректно використовувати запити, щоб уникнути втрат важливої інформації та інших небажаних наслідків.

У Windows 7 існують такі операції, які неможливо або важко виконати через звичайний графічний інтерфейс, але реально їх здійснити через інтерфейс «Командного рядка» за допомогою інтерпретатора CMD.EXE. Розглянемо основні команди, які можуть використовувати користувачі під час використання зазначеного інструменту.

За допомогою команд у командному рядку запускаються різні утиліти і виконуються певні операції. Найчастіше основний командний вираз використовується разом із рядом атрибутів, які записуються через косу риску ( / ). Саме ці атрибути ініціюють виконання конкретних операцій.

ЗАПУСК СИСТЕМНИХ УТИЛІТ
Насамперед, розглянемо команди, які відповідають за запуск важливих системних утиліт.

CHKDSK – запускає утиліту Check Disk, яка перевіряє жорсткі диски комп’ютера на помилки . Цей командний вираз можна вводити з додатковими атрибутами, які, у свою чергу, запускають виконання певних операцій:

/f – відновлення диска у разі виявлення логічних помилок;
/r – відновлення секторів накопичувача у разі виявлення фізичних ушкоджень;
/x – відключення вказаного жорсткого диска;
/scan – сканування на попередження;
C:, D:, E: … – Вказівка логічних дисків для сканування;
/? – виклик довідки щодо роботи утиліти Check Disk.

SFC – запуск утиліти перевірки цілісності системних файлів Windows. Цей командний вираз найчастіше використовується з атрибутом. /scannow. Він запускає інструмент, який перевіряє файли операційної системи на відповідність стандартам. У разі пошкоджень, за наявності інсталяційного диска, існує можливість відновлення цілісності системних об’єктів.

РОБОТА З ФАЙЛАМИ ТА ПАПКАМИ
Наступна група виразів призначена для роботи з файлами та папками.

APPEND – відкриття файлів у зазначеній користувачем папці у тому вигляді, якби вони перебували у потрібному каталозі. Обов’язковою умовою є вказівка шляху до папки, до якої буде застосована дія. Запис проводиться за наступним шаблоном:

append [;] [[диск комп’ютера:]шлях[;…]]

При використанні цієї команди можна застосовувати такі атрибути:

/e – Запис повного списку файлів;
/? – Запуск довідки.

ATTRIB – команда призначена для зміни атрибутів файлів чи папок. Так само, як і в попередньому випадку, обов’язковою умовою є введення разом з командним виразом повного шляху до об’єкта, що обробляється. Для встановлення атрибутів використовуються такі ключі:

h – Прихований;
s – Системний;
r – Тільки для читання;
a – Архівний.

Для того, щоб застосувати або вимкнути атрибут, перед ключем відповідно ставиться знак «+» або « -» .

COPY – застосовується для копіювання файлів та каталогів з однієї директорії до іншої. При використанні команди обов’язковим є вказівка повного шляху об’єкта копіювання та папки, в яку воно буде здійснюватися. З цим командним виразом можна використовувати такі атрибути:

/v – Перевірка коректності копіювання;
/z – Копіювання об’єктів з мережі;
/y – перезапис кінцевого об’єкта при збігу імен без підтвердження;
/? – Активація довідки.

DEL – видалення файлів із зазначеної директорії. Командний вираз передбачає можливість використання низки атрибутів:

/p – Включення запиту підтвердження видалення перед маніпуляцією з кожним об’єктом;
/q – Вимкнення запиту при видаленні;
/s – видалення об’єктів у каталогах та підкаталогах;
/a – видалення об’єктів із зазначеними атрибутами, які призначаються за допомогою тих самих ключів, що й за допомогою команди ATTRIB.

RD – є аналогом попереднього командного виразу, але видаляє не файли, а папки у вказаній директорії. При використанні можна застосовувати ті ж самі атрибути.

DIR – виводить список усіх підкаталогів та файлів, які розташовані у зазначеній директорії. Разом з основним виразом застосовують такі атрибути:

/q – Отримання інформації про власника файлу;
/s – Відображення переліку файлів із зазначеного каталогу;
/w – Виведення списку в кілька колонок;
/o – Сортування переліку об’єктів, що виводяться ( e – З розширення; n – по імені; d – по даті; s – по розміру);
/d – Відображення списку в кілька колонок з сортуванням по цих колонках;
/b – Відображення виключно імен файлів;
/a – відображення об’єктів з певними атрибутами, для вказівки яких використовуються ключі, що й при використанні команди ATTRIB.

REN – використовується для перейменування каталогів та файлів. Як аргументи до цієї команди вказується шлях до об’єкта та його нову назву. Наприклад, для перейменування файлу file.txt, розташованого в папці «Folder», що знаходиться в кореневій директорії диска D, у файл file2.txt, потрібно ввести такий вираз:

REN D:\folder\file.txt file2.txt

MD – призначена для створення нової папки. У синтаксисі команди обов’язково слід вказати диск, на якому розташовуватиметься новий каталог, і директорію його розміщення в тому випадку, якщо він є вкладеним. Наприклад, для створення каталогу folderN, який розташований у директорії folderна диску E, слід запровадити такий вираз:

md E:\folder\folderN

РОБОТА З ТЕКСТОВИМИ ФАЙЛАМИ
Наступний блок команд призначено для роботи з текстом.

TYPE – відображає вміст текстових файлів на екрані. Обов’язковим аргументом даної команди є повний шлях до об’єкта, текст якого слід переглянути. Наприклад, щоб переглянути вміст файлу file.txt, який знаходиться в папці «Folder»на диску D, потрібно ввести такий командний вираз:

TYPE D:\folder\file.txt

PRINT – Роздрукування вмісту текстового файлу. Синтаксис цієї команди аналогічний попередньому, але замість виведення тексту на екран проводиться його роздруківка.

FIND – здійснює пошук текстового рядка у файлах. Разом з цією командою обов’язково вказується шлях до об’єкта, в якому виконується пошук, а також назва рядка, що міститься в лапки. Крім того, разом із цим виразом застосовуються такі атрибути:

/c – Виводиться загальна кількість рядків, що містять шуканий вираз;
/v – Виведення рядків, які не містять шуканий вираз;
/I – Пошук без урахування регістру.

РОБОТА З ОБЛІКОВИМИ ЗАПИСАМИ

За допомогою командного рядка можна переглядати інформацію про користувачів системи та керувати ними.

FINGER – Відображення інформації про зареєстрованих в операційній системі користувачів. Обов’язковим аргументом цієї команди є ім’я користувача, про який потрібно отримати дані. Крім того, можна використовувати атрибут /i. У цьому випадку висновок інформації проводитиметься у списковому варіанті.

TSCON – виконує підключення сеансу користувача до сеансу терміналу. З використанням цієї команди обов’язково потрібно вказати ID сеансу чи його ім’я, і ??навіть пароль того користувача, якому він належить. Пароль слід вказувати після атрибуту /PASSWORD.

РОБОТА З ПРОЦЕСАМИ
Наступний блок команд призначений управління процесами на комп’ютері.

QPROCESS – Надання даних про запущені процеси на ПК. Серед інформації, що виводиться, буде представлено найменування процесу, ім’я користувача, що його запустив, назва сеансу, ID і PID.

TASKKILL – використовується для завершення процесів. Обов’язковим аргументом є найменування елемента, який слід зупинити. Він вказується після атрибуту /IM. Також можна завершити не по імені, а за ідентифікатором процесу. У цьому випадку використовується атрибут /PID.

РОБОТА В МЕРЕЖІ
За допомогою командного рядка існує можливість керувати різними діями у мережі.

GETMAC – запускає відображення MAC -адреси підключеної до комп’ютера мережевої карти. У разі наявності кількох адаптерів відображаються всі адреси.

NETSH – ініціює запуск однойменної утиліти, за допомогою якої проводиться демонстрація інформації про параметри мережі та їхню зміну. Ця команда, зважаючи на свою дуже широку функціональність, має величезну кількість атрибутів, кожен з яких відповідає за виконання певної задачі. Для отримання докладної інформації про них можна скористатися довідкою, застосувавши наступний вираз:

NETSTAT – відображення статистичної інформації про мережеві підключення.

ІНШІ КОМАНДИ
Також існує ряд інших командних виразів, які застосовуються при використанні CMD.EXE, які не можна виділити в окремі групи.

Команда Пояснення команди
TIME Перегляд та встановлення системного часу ПК. При введенні даного командного виразу відбувається виведення на екран поточного часу, який у найнижчому рядку можна змінити будь – яке інше
DATE команда з синтаксису повністю аналогічна до попередньої, але застосовується не для виведення та зміни часу, а для запуску даних процедур щодо дати
SHUTDOWN вимикає комп’ютер. Даний вираз можна використовувати як локально, так і віддалено
BREAK відключення або запуск режиму обробки кнопок Ctrl+C
ECHO виводить текстові повідомлення та застосовується для перемикання режимів їх відображення

Це далеко не повний перелік усіх команд, які використовуються при використанні інтерфейсу CMD.EXE. Тим не менш, ми спробували розкрити найменування, а також коротко описати синтаксис і основні функції найбільш затребуваних з них, для зручності розбивши на групи за призначенням.

В операційних системах Windows 7,8 або 10 командний рядок, звичайно, не такий сильний інструмент, як системна консоль у Linux. Проте консоль вміє дуже багато, і при правильному використанні це теж дуже непогана підмога в роботі як професіоналу, так і новачкові.

Ось список базових команд командного рядка Windows

Команда Пояснення команди
append Команда, яка дозволяє відкрити файли даних із зазначеної папки таким чином, ніби вони знаходяться у поточній папці
arp Робота з таблицею протоколу ARP (Address Resolution Protocol)
assoc Робота з асоціаціями: перегляд або зміна зіставлень розширень файлів додатків
at Планувальник завдань Windows
attrib Зміна атрибуту потрібного файлу
bcdboot Системна утиліта, яка використовується для створення системного розділу або відновлення середовища завантаження на системному розділі, який створюється за допомогою копіювання невеликого набору завантажувальних файлів із встановленого образу. Іншими словами, комада запускає копіювання в системний розділ файлів завантаження та створення нової конфігурації завантаження (bcd)
bcdedit Редагування конфігурації завантаження Windows (bcd)
bootcfg Змінити параметри завантаження операційної системи у файлі boot.ini
bootsect Робота з завантажувальними секторамидля забезпечення роботи завантажувачів ntldr або bootmgr
cacls Редагування списків управління доступом до файлів (тобто створення списку ACL – Access Control List)
call Виклик з командного файлупідпрограм або інших командних файлів
cd Зміна поточного каталогу (скорочення від Change Directory)
change Зміна налаштувань сервера терміналів. Контексти – logon, port, user. Аналогічні команди: chglogon, chgport, chgusr
chcp Перегляд або редагування поточної кодової сторінки
chkdsk Утиліта перевірки диска (скорочення від Check Disk)
chkntfs Перевірка файлової системи NTFSна наявність помилок та керування перевіркою диска під час завантаження ОС
choice Ця команда дозволяє внести в командний файл елемент інтерактивності, реалізуючи введення користувача у командному файлі
cipher Робота з шифруванням файлів
clip Перенаправлення виведення роботи командного рядка в буфер обміну Windows
cls Очищення вмісту екрана консолі в командному рядку
color Доступ до зміни кольору тла та тексту у вікні консолі
comp Порівняння вмісту вказаних файлів
compact Робота зі стисненням та розпакуванням файлів у розділах NTFS
convert Конвертувати файлову систему дисків з однієї файлової системи в іншу. Наприклад, з FAT до NTFS
copy Команда командного рядка для копіювання файлів та каталогів
date Відображення або зміна поточної дати на комп’ютері
debug Запуск відладчика Windows
defrag Запуск системної програмидля дефрагментації диска
del Видалення вибраного файлу або кількох файлів
devcon Керування пристроями через командну консоль
diantz Створення архівів формату.cab. Аналог команди makecab
dir Відображення списку файлів та каталогів
diskpart Системна утиліта для керування розділами дисків
doskey Редагування та повторний виклик команд Windowsвикористання макросів
driverquery Виведення інформації про встановлені в системі драйвери
echo Виведення тексту на екран консолі
edit Консольний текстовий редактор
endlocal Кінець локальних змін змінних оточенняу командному файлі
erase Видалення зазначених файлів (аналог команди del)
esentutl Додаток для обслуговування баз даних Extensible Storage Engine для Windows
eventcreate запис повідомлення до журналу подій Windows
exit Вихід із запущеної утиліти, процедури або командного файлу
expand Розпакування стислих файлів з розширенням CAB
extract Вилучення вмісту, розпакування CAB -файлів у Windows (EXTRAC32)
fc порівняння вмісту у вибраних файлах
find Пошук рядка із заданим символом у файлі
findstr Пошук рядків у файлах з використанням регулярних виразів
for Цикл «for» для обробки результатів виконання інших команд, списків та рядків у текстових файлах
forfiles Виконання певної команди для кожного файлу в заданій групі
format Форматування диска
fsutil Утиліта для управління файловою системою диска
ftp Вбудований консольний FTP -клієнт
ftype Перегляд та зміна розширень файлів та зіставлених додатків
getmac Команда консолі Windows, що показує фізичні адреси (т.зв. MAC -адреси) мережевих адаптерів, що є на комп’ютері (в т.ч. і WiFi)
goto Команда для організації безперечного переходу в командному файлі. Зазвичай використовується з командою if або for
help Довідка про команди командного рядка Windows
hostname Відображення імені комп’ютера в мережі
icacls Керування списками доступу (acl)
if Оператор умовного виконання команд у пакетному файлі
ipconfig Перегляд інформації про параметри мережних адаптерів та керування конфігурацією протоколу IP
label Редагування міток тома дисків
logman робота з монітором оцінки продуктивності операційної системи
logoff Завершення поточного сеансу користувача
makecab Створення стислих файлів формату
mem Висновок довідки про використання пам’яті в консолі
md Створення нового каталогу (папки)
mklink Робота із символьними посиланнями на файли та папки
mode Конфігурування системних пристроїв у середовищі CMD
more Посторінковий висновок інформації або вмісту файлів
mountvol Управління точками монтування томів
move Переміщення файлів і каталогів
movefile Переміщення або видалення зайнятих файлів під час наступного перезавантаження
msg Надсилання повідомлень активним користувачам у системі
nbtstat Відображення статистики та кешу імен протоколу NETBIOS over TCP/IP (NetBT)
net Робота з ресурсами локальної мережі
netcfg Відображення та зміна конфігурації компонентів мережі
netsh Командна мережева оболонка Network Shell, що має розширені можливості роботи з мережевими сервісами
netstat Висновок статистики активних мережевих з’єднань
nslookup Перегляд даних DNS у командному рядку за вибраним сайтом або IP – адресою
openfiles Керування відкритими локально або через мережу файлів
path Зміна шляху пошуку виконуваних файлів
pathping Одночасне трасування маршруту та пінг кожного з проміжних вузлів з можливістю оцінки якості кожної з ділянок маршруту
pause Пауза при виконанні командного файлу в консолі
ping Тестова системна утиліта перевірки доступності вузла в локальній мережі чи в Інтернеті
popd Повернення до каталогу, який раніше було відзначено командою pushd
pnputil Утиліта для роботи з драйверами пристроїв Plug -n -Play (PnP)
powercfg Налаштування параметрів електроживлення системи
print Друк текстового файлу з командного рядка
prompt Зміна рядка запрошення в консолі
pushd Зберегти поточний шлях до каталогу
qprocess Показ поточного стану процесів
query Інформація про поточний стан процесів та сеансів користувачів (аналог команд qprocess та quser)
quser Відображення інформації про сеанси користувачів
rasdialі rasphone Керування сеансами віддаленого доступу
rd Видалення вказаного каталогу (скорочення від Remove Directory)
reagentc Адімністрування стреди відновлення Windows
recover Відновлення файлів на пошкодженому диску
reg Утиліта командного рядка для роботи з реєстром Windows
regedit Імпорт та експорт даних реєстру Windows
regsvr32 Реєстрація або скасування реєстрації DLL
regini Керування доступом до розділів реєстру
rem Коментар у рядку командного файлу
rename(ren) Перейменування файлів
replace Заміна чи додавання файлів у каталогах
reset Скидання сеансу віддаленого робочого столу (RDP сесії)
rmdir Видалення каталогу
robocopy Системна утиліта резервного копіюваннята синхронізації каталогів
route Робота з таблицею маршрутизації Windows
runas Запуск цієї програми від імені іншого користувача (зазвичай Адміністратора)
rundll32 Реєстрація файлів DLLі запуск їх як додаток
sc Управління службами Windows(Скорочення від Service Control)
schtasks Робота з планувальником завдань
sclist Список системних служб операційної системи
set Встановлення та зміна змінних середовища оточення Windows
setlocal Встановлення локальних змінних у командному файлі
setx Утиліта для створення системних змінних
sfc Перевірка та відновлення системних файлів Windows
share Керування доступом до файлів та папок з локальної мережі
shift Зсув вхідних параметрів для командного файлу
sleep Затримка часу у пакетному файлі
sort Сортування рядків у вибраному файлі
start Запуск програми чи командного файлу через консоль
subst Призначення каталогу літери диска або скасування вже встановленого призначення
systeminfo Відображення повної інформації про систему
takeown Зміна власника файлу або папки
taskkill Завершення активних процесів у локальній системі або на віддаленому комп’ютері
tasklist Відображення списку завдань, програм і служб Windows, які виконуються
time відображення та настойка поточного часу
telnet Вбудований telnet – клієнт Windows
tftp Вбудований консольний TFTP – клієнт
timeout Затримка в виконуваних пакетних файлах
title Зміна заголовка вікна запущеного командного інтерпретатора CMD.EXE
tracert Трасування маршруту до вузла в локальній мережі чи в Інтернеті
tree Відображення структури каталогу у вигляді «дерева»
type Виведення в консоль вмісту вказаного текстового файлу
typeperf Висновок відомостей про продуктивність
tzutil Робота з часовими поясами
ver Відображення версії операційної системи
verify Налаштування режиму перевірки файлів, що записуються
vol Виведення даних мітки вибраного тома
vssadmin Адміністрування служби тіньового копіювання томів
waitfor Примусове очікування командою сигналу або дії
where Відображення розташування файлів
whoami Виведення імені поточного користувача
windiff порівняння вмісту вибраних файлів
winrm віддалене керування системою з консолі
winrs Віддалений командний рядок Remote Shell
winsat Засіб перевірки продуктивності системи
wmic Виконання команди WMI
xcopy Копіювання файлів та папок

Примітка: всі ці команди можна використовувати не лише в інтерпретаторі CMD.EXE, але і в BAT – файлах.

ПРИКЛАДИ ВИКОРИСТАННЯ КОМАНД КОМАНДНОГО РЯДКА CMD:

Робота з реєстром:

Команда Пояснення команди
reg add Додати параметр до реєстру
reg compare Порівнювати частини реєстру
reg copy Копіює з одного розділу до іншого
reg delete Видаляє вказаний параметр або розділ
reg export Експортувати частину реєстру
reg import Відповідно імпортувати частину реєстру
reg load Завантажує вибрану частину реєстру
reg query Виводить значення заданої гілки реєстру
reg restore Відновлює вибрану частину реєстру з файлу
reg save Зберігає вибрану частину реєстру
reg unload Вивантажує вибрану частину реєстру

Система:

Команда Пояснення команди
shutdown /r 0 негайне перезавантаження системи
shutdown /h 0 негайне вимкнення комп’ютера
systemInfo покаже багато корисного про комп’ютер

Управління групами та користувачами:

Команда Пояснення команди
net localgroup group user /add Додати до групи «group», користувача «user»
net localgroup group user /delete Видалити користувача «User» із групи «group»
net send comp »Привіт!» надіслати повідомлення «Привіт» користувачеві комп’ютера «comp»
net sessions Список сесій користувачів
net session /delete Закрити всі відкриті мережеві сесії
net use Z: \\ім’я комп’ютера\папка\ підключити як мережевий диск із літерою «Z:\» папку на вказаному віддаленому комп’ютері
net user user /active:no Заблокувати користувача «user»
net user user /active:yes Розблокувати користувача «user»
net user user /domain інформація про користувача «user» домену «domain»
net user user /add додати користувача «user»
net user user /delete Видалити користувача «user»

Мережа:

Команда Пояснення команди
netstat -a список усіх підключень по мережі до комп’ютера
nbtstat -A 192.168.1.2 ім’я користувача, що працює за віддаленим комп’ютером з IP – адресою 192.168.1.2

Виклик системних утиліт, оснасток та консолей керування Windows:
Через команди командою рядка можна запускати будь -які утиліти та системні програми операційної системи Windows, у тому числі системні оснастки управління дисками, пристроями, груповими політиками і т.п. Достатньо просто ввести ім’я потрібного об’єкта та натиснути клавішу Enter.

Команда Пояснення команди
appwiz.cpl Встановлення та видалення програм
certmgr.msc Консоль управління сертифікатами
ciаdv.msc Служба індексування
cliconfg Налаштування мережного клієнта SQL
clipbrd Буфер обміну Windows
compmgmt.msc Системне оснащення «Керування комп’ютером»
dcomcnfg Консоль управління DCOM компонентами
ddeshare Загальні ресурси DDE (на Win7 не працює)
desk.cpl Керування властивостями екрану
devmgmt.msc Запуск Диспетчера пристроїв Windows
dfrg.msc Дефрагментація дисків
diskmgmt.msc Консоль «Керування дисками»
dxdiag Інструмент діагностики
eudcedit Редактор особистих символів
eventvwr.msc Перегляд журналу подій системи
firewall.cpl Налаштування вбудованого файрволу (брандмауера) Windows
gpedit.msc Редактор групових політик Windows
iexpress Майстер створення файлів -архівів IExpress2.0, що саморозпаковуються
fsmgmt.msc Робота із загальними папками
fsquirt Надіслати файли через Bluetooth
chkdsk Консольна системна програма для перевірки дисків
control admintools Системне оснащення «Адміністрування комп’ютера»
control netconnections Папка «Мережеві підключення»
control printers Розділ «Принтери та факси» панелі керування
control schedtasks Планувальник Windows (Призначені завдання)
control userpasswords2 Керування обліковими записами
compmgmt.msc Системна консоль «Керування комп’ютером»
lusrmgr.msc Майстер роботи з локальними групами та користувачами
mmc Створення власного оснащення
msconfig Програма налаштування системи. Управління автозавантаженням, запуском служб служби тощо
mstsc З’єднання з віддаленим робочим столом
ncpa.cpl Відкрити папку «Мережеві підключення» (аналог control netconnections)
ntmsmgr.msc Робота зі запам’ятовуючими знімними пристроями
odbccp32.cpl Адміністратор джерел даних
perfmon.msc Продуктивність системи
regedit Редактор реєстру Windows
rsop.msc Оснащення результатуючих політик RSoP
secpol.msc Редактор Локальної групової політики
services.msc Керування службами Windows
sfc /scannow Перевірка системних файлів та відновлення
sigverif Перевірити підпис файлу
sndvol Мікшер гучності. Керування гучністю звуку
sysdm.cpl Властивості системи
sysedit Редактор системних файлів Boot.ini, Config.sys, Win.ini і т.п.
syskey Захист Бази даних облікових записів
taskmgr Запуск Менеджера завдань Windows
utilman Менеджер службових програм
verifier Перевірка цифровий підпис драйверів
wmimgmt.msc Служба інструментарію керування WMI

—————————————-

Россиянин, ты захотел скачать файл ?
Или почитать чего интересного ? Вон отсюда !
Останови свою войну в Украине !


------------А тепер - для людей ---------------------
Українці, не забуваємо про побутове. Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів на флешці, це схеми, мануали, вся додаткова інформація, об'єм архіва - більше 24 Гігабайт.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)