Світло в наших квартирах чи будинках пропадає в двох випадках:
Випадок 1. В країні війна, російські окупанти намагаються захопити Україну і знищити нас. Для цього вони убивають мирне населення України, нищать нашу інфраструктуру, словом, поводяться, як остання погань, що для кацапів не дивно. Понищена енергосистема країни не може давати достатньо електроенергії.
Випадок 2. Якась інша причина.
Що робити, коли пропала електроенергія, в домі темно, і не працює нічого з того, що потребує електроенергії ? Є два варіанти:
– Десь знайти ліхтарик і чекати, коли знову дадуть електрику.
– Ввімкнути своє, домашнє резервне джерело електроживлення.
Думаю, що на останньому варіанті треба зупинитись детально. Пропоную разом зі мною розглянути, в яких випадках і як саме це можна зробити. Доведеться розглянути деякий простенький матеріал з електротехніки, бо неспеціаліст завжди зуміє щось зробити неправильно. В допомогу людям, які не мають навіть початкових знань в електротехніці, або, ще гірше, прочитали щось рекламне про домашню електроенергетику, написана ця стаття.
Не варто аналізувати, як аналогічну проблему вирішують заводи і фабрики, для цього потрібні спеціалісти. Нам краще розглянути, як проблему резервного електроживлення вирішує побутовий споживач, тобто ми з вами. Не будемо нічого придумувати, а розглянемо, що вже придумали для нас. Варіантів не занадто багато, але всі вони корисні і потрібні.
ЛЮДИНА В ПРИВАТНОМУ БУДИНКУ
Ця людина має більше можливостей для забезпечення себе електроенергією. Що ця людина може використати ?
ВЛАСНИЙ ЕНЕРГОГЕНЕРУЮЧИЙ ПРИСТРІЙ. Найпростіше – це бензогенератор (а якщо велика потужність, то й дизельний генератор). Початкові витрати – не занадто великі, зручність дуже незначна. Такий генератор скільки працює, стільки гуде, голосно і неприємно, і запах неприємний, і спалює бензину (чи дизельного палива) на значну суму. Одна кіловат-година коштує приблизно в 6-10 раз більше, ніж кіловат-година в нашій електромережі, ця вартість дуже залежить від режиму використання. Такий генератор – для ситуацій, коли нема інших варіантів.
Але є й інші варіанти. Це може бути, наприклад:
– ВЛАСНИЙ ВІТРОГЕНЕРАТОР (а до нього ще немало обладнання). Щоб вітрогенератор був хоч трохи корисним, він повинен бути розміщений якнайвище, це конструктивно складно, та й дорого. При відсутності вітру будь-який вітрогенератор не крутиться, і електрики не дає.
– ВЛАСНА СОНЯЧНА ПАНЕЛЬ (а до неї ще немало обладнання). Особливості будь-якої сонячної панелі:
1. Вона, об’єктивно, також дорога, як і вітрогенератор з високою щоглою.
2. Вона дає потужність, яка приблизно в 10 раз менша від заявленої в технічних характеристиках, бо вказана потужність розрахована на яскравий сонячний день, і щоб панель була повернута перпендикулярно до світла, і чистенька, без пилюки.
А до такого енергогенеруючого пристрою, хоч вітрогенератора, хоч сонячної панелі, потрібен інвертор, він формує корисну нам змінну напругу 220 Вольт, а ще потрібен ВЕЛИКИЙ акумулятор, він в парі з інвертором буде накопичувати електроенергію від нашого джерела живлення і давати нам цю електроенергію, коли нам потрібно, а не лише тоді, коли дує вітер або світить сонце.
Загальна характеристика перерахованих джерел живлення:
– це дуже надійно, і дуже незалежно від традиційного постачання електроенергії, яке завжди може на якийсь час припинитись.
– це дорого, а далі потребує незначного, простенького обслуговування.
– не треба надіятись, що затрачені фінанси дуже скоро вернуться. Лише в деяких випадках є шанс незначної окупності таких пристроїв, а головна їхня перевага – лише в присутності у вас електроенергії, коли у сусідів – нема.
Що ще можна використати у власному будинку, щоб не просиджувати з відсутнім світлом ? Це акумулятор без сонячної панелі чи вітрогенератора, а до нього інвертор, який буде заряджати акумулятор від електромережі, коли вам дають електроживлення 220 Вольт, а також перетворювати накопичений в акумуляторі запас електроенергії в звичну нам змінну напругу 220 Вольт, коли “світло відключили”. Любитель точності помітив, що допустив незначну плутанину з термінами.
Нічого, зараз виправлю, я лише згадаю про тих споживачів електроенергії, які живуть у квартирах, а не у власних будинках.
ЛЮДИНА В КВАРТИРІ
Тут можливості для резервного електроживлення трохи обмежені, але вони також є.
По-перше, треба забути і не згадувати про бензогенератор. Якщо хтось захоче використовувати бензогенератор у себе в квартирі, то нехай здихає, таких дурнів не шкода. Якщо хтось захоче поставити бензогенератор у себе на балконі, то такого козла краще добре набити, коли нема свідків, бо від поліції цей козел відкупиться. Потім спалить, собака, свою квартиру, так йому і треба, але, на жаль, від пожежі постраждають і інші квартири.
Словом, бензогенератор і квартира в місті – це поняття несумісні.
Не варто також згадувати про вітрогенератор, цей вітрячок на балконі або буде давати дуже мало електроенергії, або не буде давати електроенергію взагалі.
Залишається сонячна панель на балконі, невелика, неефективна і малопотужна, яка загородить весь балкон, а до неї інвертор і акумулятор. Потужності від неї так-сяк вистачить для невеличкого ноутбука і роутера для Інтернета, або лише для роутера. Для холодильника – балконної сонячної панелі недостатньо.
А ще можна використати інвертор і акумулятор із зарядним пристроєм, але без вітряка і сонячної панелі. Якщо достатньо потужний інвертор і акумулятор з достатньою ємністю, то вистачить навіть для холодильника, але якщо світло вимикають ненадовго.
ТЕРМІНОЛОГІЯ
Термінів небагато, і майже всі вони знайомі.
UPS (Упеес, або Упс) – англійське скорочення Uninterruptable Power Supply, в перекладі – джерело безперебійного живлення (ДБЖ). Традиційно, ДБЖ використовується лише тимчасово, коли нема постійного джерела живлення, або те джерело замовкло, і енергію не дає. У складі ДБЖ обов’язково є інвертор і зарядний блок, а також може бути вбудований акумулятор, або акумулятор використовується зовнішній.
Інвертор (взагалі-то Power Inverter, енергетичний перетворювач) – пристрій, який може робити наступні перетворення:
– постійну напругу від акумулятора, чи сонячної панелі, чи іншого джерела постійної напруги перетворює на звичну і зручну для користування змінну напругу 220 Вольт.
– змінну напругу 220 Вольт перетворює на постійну для заряджання акумулятора. Хтось впевнено вважає, що для цього потрібен зарядний пристій, а не інвертор, але, з технічної точки зору, помилки немає, бо зарядний пристрій перетворює один вид електроенергії в інший.
Інвертор є головною складовою частиною джерела безперебійного живлення (ДБЖ).
Ват ( 1 Вт, 1 Wt одиниця активної потужності) – цей параметр показує, яку потужність споживає той чи інший пристрій. 1000 Ват – це 1 кВт (тисяча ват потужності – це один кіловат тої самої потужності).
Вольт-ампер (VA, одиниця повної потужності) – тут доведеться описати цей параметр трохи детальніше. Я не можу в одній статті описати вам повний курс електротехніки, тому просто повірте цим кільком реченням.
Електроенергія, яку ми споживаємо від розеток із змінною напругою 220 Вольт, складається з двох складових: активної енергії, вона є корисною і потрібною, і реактивної енергії, вона не корисна і лише додатково крутить нам електролічильник, але від неї ніде дітись. Повна потужність електроенергії не є арифметичною сумою активної і реактивної, тут застосовується поняття “геометрична сума”, це із шкільного курсу математики.
Колишні старі дискові електролічильники рахували нам лише активну енергію, а реактивну енергію нам не зараховували в оплату. Сучасні електролічильники рахують нам повну електроенергію.
Такі споживачі, як лампочка розжарювання, чи електроплитка, чи праска, одним словом, те, що дуже добре гріється, споживають лише активну електроенергію. Всі інші споживачі, хочемо ми того чи ні, ганяють по нашій електромережі трохи реактивної електроенергії, ми не можемо це змінити.
Отже, для врахування повної потужності нам потрібна одиниця потужності “Вольт-ампер“. Вона показує повну потужність, а не лише активну.
Ампер-година – цей параметр характеризує ємність акумулятора. Наприклад, при ємності 40 Ah (сорок ампер-годин) акумулятор може давати нам струм 1 Ампер цілих 40 годин, або навпаки, струм 40 Ампер зможе давати цілу годину.
(ну, тут я трохи прибрехав, бо насправді значно менше)
ПІДРАХУЙ
Якщо ви не хочете сидіти без світла, коли його вимкнули, то, вибираючи ДБЖ, треба знати деякі прості закономірності і норми витрат. Спочатку запитайте себе, що саме ви хочете живити від ДБЖ.
Сучасна освітлювальна LED-лампочка. На лампочці написана її потужність, це 5-15 Вт.
Роутер для Інтернета. Приблизна потужність може бути від 5 Вт до 15 Вт, навряд чи ви в наших магазинах побачите щось інше.
Не занадто великий телевізор.Тут потужність може бути до 100 Вт, але в великих телевізорах, або старих телевізорах, буде більше.
Не занадто сучасний і швидкий ноутбук. Потужність до 100 Вт, більшість ноутбуків справді економні.
Звичайний домашній комп’ютер, не для ігрових цілей. Потужність 100-200 Вт, а більш швидкі комп’ютери можуть тягти і до 500 Вт.
Холодильник. Тут трохи складніше.
– звичайний холодильник з одним компресором. Можна брати усереднену величину 150 Вт, це приблизна потужність при працюючому компресорі.
– звичайний холодильник з двома компресорами, або старий і великий холодильник. Тут збільшується до 250-300 Вт.
– модний “інверторний” холодильник. Так само для розрахунку можна брати 150 Вт.
Але з холодильниками не все так просто. Умовний холодильник з потужністю компресора 150 Вт бере стартової потужності не менше 500-600 Вт при включенні компресора в холодильнику, а значить, наше джерело безперебійного живлення (ДБЖ) повинно витримувати це пікове навантаження. У холодильнику з двома компресорами, який деякий час постояв вимкненим, при ввімкненні обидва компресори одночасно захочуть закрутитись, це дасть значно більший стрибок споживання потужності. У інверторних холодильників стрибок потужності при ввімкненні двигуна холодильника трохи менший, ніж в компресорному холодильнику, але він є.
Це не всі холодильникові проблеми. Якщо звичайний компресорний холодильник вимкнути з мережі хоча б на секунду, в потім ввімкнути, то компресор не почне крутитись, споживана потужність підлетить до 1 кВт чи більше, через кілька секунд в холодильнику спрацює теплове реле, яке вимкне двигун холодильника, щоб не згорів. Через кілька хвилин теплове реле знову ввімкне двигун холодильника.
Що це означає ? Хочете живити холодильник від ДБЖ, значить, треба мати запас потужності хоча б 1.5-2 кВт. Можна й менше, тоді треба пам’ятати про можливі проблеми із ввімкненням холодильника.
Навіть при достатній потужності ДБЖ у вас може бути неприємність. Неновий холодильник в невезучих випадках може зупинятись, коли ДБЖ перемикається на акумулятор при пропаданні напруги в електромережі. В цій ситуації, якщо потужності ДБЖ достатньо, холодильник буде зупинятись на кілька хвилин, а потім два-три рази пробувати запуститись, а потім запуститься. Не сама велика біда, але користувачу неприємно. Але, якщо потужності ДБЖ недостатньо, то ДБЖ вимикається і чекає, коли господар знову його ввімкне.
Пральна машина-автомат. Ого, тут буде не менше, ніж 2 кВт, а тому краще подумати, чи будете ви щось прати при відсутності світла.
Кондиціонер. Потужність кондиціонера у вашій квартирі не буде вищою від 1 кВт, і вона дуже залежить від моделі кондиціонера. Взагалі-то при відсутності електрики без кондиціонера можна якось потерпіти.
Мікрохвильовка. Маленькі мікрохвильові пічечки можуть мати потужність від 800 Вт, а більші – звичайно, більше.
Ми вже готові вести остаточні підрахунки.
Ми повинні знати два параметри:
– яку максимальну сумарну потужність ми розраховуємо брати від нашого резервного ДБЖ, коли в електромережі пропаде 220 Вольт. Нам потрібна ця потужність для вибору інвертора (вибачте, ДБЖ, а інвертор є головною частиною того самого ДБЖ).
– скільки часу, до ввімкненні штатного електроживлення, зможе працювати ДБЖ. Це нам потрібно для вибору акумулятора.
Отже, скільки точок освітлення ми хочемо заживити від ДБЖ, а також якими домашніми пристроями ми хочемо користуватись при відключенні світла ? Підраховуємо сумарну потужність вибраних пристроїв, отримаємо якесь число, яке характеризує споживану потужність, і обчислюється в Ватах. Не розганяйтесь “мені треба все”, виберіть найголовніше. Ви вже прочитали, що при ввімкненні компресора холодильник споживає додаткову пікову потужність на протязі 2-3 секунд, а далі потужність зменшується до звичайного робочого режиму. Пам’ятайте, що будь-який електродвигун, який ви хочете живити від ДБЖ, при ввімкненні бере пікову потужність, яка (для розрахунків) в три рази більша від робочої потужності. Сумарну підраховану потужність всіх ваших споживачів іноді добре було би перемножити приблизно на 1.3, пам’ятаючи про традиційну нечесність китайських виробників. Якщо вибране ДБЖ не китайське, то вказана в паспорті максимальна потужність є чесною.
Якщо отримали число, менше від 500 Вт, то беремо ДБЖ на 500 Вт. Якщо менше, ніж 1 кВт, то беремо 1 кВт. Невеликий запас максимальної потужності потрібен завжди.
Ще потрібно розрахувати другий параметр. На які періоди вимкнення електроенергії ми розраховуємо ? Адже в одних випадках наше ДБЖ буде рятувати нас лише кілька хвилин, в інших – кілька годин. Все це також розраховується.
Ми вже розрахували потужність, яку буде віддавати нам ДБЖ, і цю потужність ДБЖ бере від акумулятора. Від якого акумулятора ?
Якщо наш акумулятор на 12 Вольт, то струм розраховуємо, поділивши потужність (в Ватах) на напругу (в Вольтах). Наприклад, маємо сумарну споживану потужність 800 Вт, ділимо на 12 Вольт, отримуємо приблизно 67 Ампер. Якщо ми хочемо цілу годину користуватись цією потужністю, то нам потрібен акумулятор, у якого ємність не менше, ніж 67 Ah (ампер-годин). Якщо хочемо аж дві години, то потрібна ємність 124 Ah. Скільки важить такий акумулятор ? Та не менше, ніж 40 кілограм.
А якщо ми будемо користуватись акумулятором на 24 Вольти ? Тут вже потрібен струм приблизно 33 Ампери (потужність ділимо на напругу), а аналогічний акумулятор на 120 Ah забезпечить нам живлення протягом майже 4 годин.
Але все це оптимістична неправда. Якщо ми розрахували, що можна при потужності 800 Вт бути без електрики 2 години, то насправді акумулятор витягне не більше 1.5 години, а то й 1 годину. Адже наш акумулятор не можна розряджати повністю, бо просто зіпсується.
Настрій вже зменшився, зате маємо непоганий висновок. Не треба чекати занадто багато від нашого ДБЖ, треба добре подумати, що саме заживити під час відсутності світла, а що може почекати. Ще раз нагадую: не переконуйте себе, що “мені треба все”, бо самі побачите: чим більшу потужність ви відбираєте від акумулятора при відсутності напруги в електромережі, тим на менший час вистачить вашого акумулятора.
ПРАВДА І НЕПРАВДА
1. Паралельно підключені два акумулятори – це “в два рази краще, ніж один акумулятор”. Це не так, і звичайне паралельне підключення не рекомендується, бо при паралельному підключенні в кілька разів виростає струм саморозряду акумуляторів. Щоправда, є спеціальні балансувальні блоки, які дозволяють паралельне підключення акумуляторів, але вони для слабосильних акумуляторів, від яких не вимагається великого струму. Балансири для значних потужностей також є, але вони частину енергії тратять на себе, хоча без них іноді не обійтись.
2. Не можна послідовно з’єднувати акумулятори. Дивно, але ця дурість впевнено гуляє Інтернетом. Але насправді ця рекомендація стосується лише акумуляторів із вбудованим контролером заряду (не індикатором заряду, а контролером заряду). Ваш немаленький і важкий акумулятор такого контролера, за замовчуванням, не має.
3. Інвертор не заряджає акумулятор, лише бере струм із акумулятора. Для заряджання потрібен зарядний пристрій. Ну, це лише плутанина в термінології.
Я повторюсь, що інвертор, як складова частина ДБЖ, може мати різні версії:
– лише перетворення постійного струму в змінний, із напругою 220 Вольт. Так, є й такі інвертори. Постійний струм можна брати від будь-якого джерела постійного струму (вітрогенератор, сонячна панель, а до них акумулятор).
– додаткова функція, перетворення постійного струму в змінний або навпаки, це потрібно для заряджання акумулятора.
4. Інвертор споживає значний струм навіть в режимі холостого ходу. Ну, це часткова правда, далі буде детальне пояснення.
5. Вбудований в ДБЖ акумулятор краще і ефективніше, ніж зовнішній. Та ні, обидва технічні рішення мають свої позитивні сторони.
РІЗНІ ЗАДАЧІ – РІЗНІ ТЕХНІЧНІ РІШЕННЯ
Почнемо з акумуляторів.
AGM (Absorbent Glass Mat) – це назва технології виготовлення свинцево-кислотних акумуляторів, при однаковій ємності такі акумулятори дешевші, і не рекомендується застосування таких акумуляторів в житлових приміщеннях.
GEL – ці гелеві акумулятори є також свинцево-кислотними, і технологія виготовлення практично така, як AGM, але ці акумулятори є герметичними, а тому дозволено застосовувати їх в житлових приміщеннях.
LFP, літій-залізо-фосфатні акумулятори, в жаргоні “ліфер”, акумулятори із значно кращими характеристиками і значно дорожчі, їх також можна застосовувати в житлових приміщеннях.
А хіба не можна застосовувати звичайні автомобільні акумулятори із рідким електролітом ? Взагалі-то можна, але єдина їх перевага – можливість віддавати дуже великий струм розряду і менша ціна, а все інше – недоліки. І в житловому приміщенні їх краще не застосовувати.
Як правило, в ДБЖ використовуються акумулятори під напругу 12 Вольт і 24 Вольти, хоча є і на більшу напругу. В менш потужних ДБЖ часто використовуються акумулятори на 12 Вольт, а в більш потужних, від 2 кВт і більше, використовуються акумулятори із більшою напругою. Замість акумулятора на 24 Вольти можна застосовувати два послідовно ввімкнені акумулятори на 12 Вольт.
Вибирають акумулятори під напругу, ємність і гаманець.
Акумулятор вибрати легко, а от з вибором інвертора, як головної складової ДБЖ, треба добре подумати. Власне, ДБЖ – це інвертор, а до нього джерело резервного живлення, наприклад, акумулятор.
Варіант 1. ДБЖ без автоматичного переключення режимів (дехто саме такий ДБЖ називає інвертором).
Такий ДБЖ, традиційно, витрачає на себе менше електроенергії, і він значно дешевший. В режимі холостого ходу (ДБЖ працює, а споживачі електроенергії не підключені) такий блок може брати надзвичайно мало електроенергії, тоді як автомати в режимі холостого ходу можуть тратити на себе від 20 Вт (хороші і дорожчі моделі) до 100 Вт (китайські моделі).
Особливості використання ДБЖ з ручним переключенням режимів: якщо пропало світло, ви вмикаєте ваш ДБЖ, перед тим до ДБЖ уже підключений акумулятор і може бути підключене щось додаткове, наприклад, сонячна батарея чи вітрогенератор, а після вмикання підключаєте до ДБЖ ваших споживачів (лампочки, роутер, ноутбук, холодильник, ще щось). Коли знову дали світло, вимикаєте ДБЖ і перемикаєте споживачів на електромережу, і не забуваєте поставити ДБЖ в режим зарядки акумулятора. Цей ДБЖ справді економічний, економічнішого вам не знайти.
Варіант 2. ДБЖ із автоматичним переключенням режимів.
Підключивши до ДБЖ акумулятор і, як варіант, додаткове джерело живлення, ту саму сонячну батарею чи вітрогенератор, і ввімкнувши ДБЖ в мережу 220 Вольт, ви можете підключати своїх важливих споживачів електроенергії до ДБЖ, і далі вам вже однаково, чи є в електромережі живлення, чи нема.
Якщо електромережа вимкнена – споживачі, підключені до ДБЖ, заживлені необхідною напругою, і можуть працювати, скільки вистачить заряду акумулятора.
Якщо вам ввімкнули електромережу, “з’явилось світло”, ДБЖ сам перемикається в режим заряду акумулятора, а підключені до нього споживачі так само заживлені. Так чи інакше, йде регулярна додаткова витрата електроенергії з вашої електромережі, і ця витрата дуже залежить від моделі вашого ДБЖ.
Ця додаткова витрата – приблизно як ще половина споживання неіснуючого умовного холодильника, а то й більше, цю додаткову споживану потужність можна визначити раз на місяць, коли ви платите за електроенергію. Платежі стануть більшими, це плата за комфорт. Якщо у вас хороший, економний, не китайський блок ДБЖ, і його потужність 1-2 кВт, то щомісячне додаткове споживання електроенергії буде не більше, ніж на 30 кВт-год. Ну, а якщо “якийсь китайський”, то буде щомісяця від 50 кВт-год додатково, або ще більше. Але якщо потужність вашого ДБЖ в 2-3 рази більша, то аналогічно в 2-3 рази виростуть додаткові витрати електроенергії. Просто пам’ятайте, що, залежно від власної потужності, деяку частину електроенергії ДБЖ тратить на себе.
ПОМИЛКИ
Головна помилка – довіряти торговим менеджерам, знайти серед них порядну і знаючу людину важче, ніж знайти золотий злиток на вулиці.
Кажуть, що до холодильника потрібен ДБЖ із багатократним запасом потужності, і ви, начебто, самі можете в цьому переконатись: вимикаєте холодильник з електромережі, підключаєте його до ДБЖ із потужністю, наприклад, 1 кВт, і тут чуєте неприємний звуковий сигнал, ваш ДБЖ вимкнувся і показує на індикаторі, що було перевантаження. Насправді ви зробили помилку, ви почекайте хвилин 10 із вимкненим холодильником, і аж тоді підключайте його до ДБЖ. Тепер холодильник працює від ДБЖ, і без фокусів. Чому так ? Ви просто забули строге правило: компресорний холодильник після вимкнення з електромережі НЕ ВМИКАЮТЬ без паузи хоча б 10 хвилин. Абсолютна більшість ваших побутових холодильників без проблеми будуть працювати від ДБЖ із потужністю 1 кВт, якщо ви тільки що прочитане запам’ятаєте і будете враховувати.
Кажуть, що комп’ютер бере так багато електроенергії, що до нього потрібен особливо могутній ДБЖ. Насправді деякі ОСОБЛИВО ХОРОШІ блоки живлення для комп’ютера дають надзвичайно велике пікове навантаження на мережу при ввімкненні комп’ютера в робочий режим, і це вимикає ваш ДБЖ, до якого підключений комп’ютер, хоча далі споживана потужність не занадто велика. Просто так ви цю проблему не переможете, доведеться послідовно з комп’ютерним блоком живлення підключити додаткове навантаження, номіналом приблизно на 5-10 Ом. Вибачте, але така дія – для людей, які трохи знаються на електротехніці.
Кажуть, що пральну машину-автомат не варто підключати до ДБЖ, бо споживання електроенергії дуже велике. Це так, але коли при пранні надовго пропало світло, то можна ввімкнути лише полоскання або віджим на невеликих обертах, і в такому режимі, працюючи від ДБЖ потужністю лише 1 кВт, ваша пральна машина зможе таким способом припинити ваше прання і віддати вам одежу, хоч не дуже випрану і не дуже суху, але тепер можете просушити, а коли знову “дадуть світло”, зможете продовжити ваше прання.
Кажуть, що в деяких моделях китайських ДБЖ охолоджуючий вентилятор ніколи не вимикається в режимі заряджання акумулятора, і нескінченно набридливо крутиться і шумить. Це майже так, але ця невезуча ситуація стосується не самої моделі ДБЖ, а вибраної пари “ДБЖ + акумулятор”. Китайський ДБЖ при заряджанні акумулятора час від часу контролює зарядний струм акумулятора і напругу на акумуляторі. На жаль, ці параметри, як правило, не регулюються через меню на панелі ДБЖ, а тому бувають ситуації, коли при роботі з конкретним акумулятором ваш ДБЖ нескінченно вважає, що акумулятор недозаряджений, пробує його остаточно підзарядити, от і маємо нескінченну роботу вентилятора і нескінченний непотрібний заряд акумулятора, при цьому термін служби акумулятора значно зменшиться. От така китайська недоробка, яка не завжди проявляється. Іноді є можливість замінити вентилятор на аналогічний за розмірами, але не такий шумний. Якщо пробувати зменшити швидкість вентилятора послідовно ввімкненим навантаженням, це ризиковано, і потребує ваших уважних експериментів, чи не перегнули ви трохи із зменшенням швидкості вентилятора, бо при цьому зменшується швидкість охолодження самого ДБЖ.
До речі, чим менший вентилятор, тим голосніше і неприємніше він шумить.
Кажуть, що ДБЖ повинен давати на виході 220 Вольт дуже чисту синусоїду, а деякі спрощені і дешевші ДБЖ замість синусоїди дають досить таки жахливий сигнал, майже меандр.
Майже як на малюнку, замість синусоїди – щось прямокутне і неправильне. Це заборонено ? Ні, такі ДБЖ також можна використовувати, вони менше гріються і більше гріють ваших споживачів електроенергії (холодильник, насос, ще щось із двигуном). Економічність таких ДБЖ менша, ціна менша, витрати на електроенергію більші, але не думайте, що від такого ДБЖ “щось згорить”.
А ТЕПЕР – КОНКРЕТНО. ЯКЕ ДЖЕРЕЛО БЕЗПЕРЕБІЙНОГО ЖИВЛЕННЯ ВИБРАТИ ?
Знаю, що деякі люди хочуть, навіть прочитавши безліч рекомендацій, почути пораду: бери ось цю модель, і не прогадаєш. Моя порада трохи складніша: майже всі побутові ДБЖ є насправді китайськими, а значить, трохи проблемними. Підрахуйте лише два параметри, на яку максимальну потужність має бути розрахований ваш ДБЖ, і на який час має вистачити вашого акумулятора, коли пропаде світло.
Не хочете рахувати ? Не біда, можна підрахувати замість вас. Почнемо з потужності.
До 500 Вт. Зможете живити ваш роутер для Інтернета, кілька звичайних освітлювальних LED-лампочок, при відсутності електроенергії можете підзаряджати ваші “гаджети”. Планшет, або слабенький, не занадто потужний ноутбук також зможете використовувати. Ну, і додаємо до цього невеличкий телевізор. Якщо ви дуже уважний, то, можливо, помітите трошки збільшену витрату електроенергії, коли раз на місяць будете платити за електрику. Такі малопотужні ДБЖ дуже часто мають вбудований акумулятор, це зручно і естетично. Але зовнішній акумулятор – це можливість вибору акумулятора значно більшої ємності, а значить, ДБЖ буде витримувати значно більший час без напруги в електромережі.
До 1 кВт (1000 Вт). Крім перерахованого, додаємо холодильник і комп’ютер. При потужності 1 кВт є хороший шанс, що у вас безпроблемно буде працювати звичайний компресорний холодильник. Холодильник із двома компресорами може витворяти фокуси із ввімкненням, а може нормально запускатись. Комп’ютер, можливо, буде нормально запускатись, але занадто хороший комп’ютер – не гарантую. Електролічильник буде додатково вам накручувати щомісяця не менше, ніж 30-40 кВт-год, ось така плата за комфорт.
До 2 кВт. Замість звичайного холодильника зможете живити здоровенний, потужний холодильник, навіть якщо він з двома компресорами, і з комп’ютером також не буде проблем. А ще зможете вмикати невеличку мікрохвильовку. Додаткові витрати за місяць на електроенергію можуть бути від 60 кВт-год і більше.
До 5 кВт. За ваші гроші – що завгодно, вже і з пральною машиною не буде проблеми. Мабуть, ви живете у власному будинку, бо в звичайній квартирі стандартні дроти електромережі будуть перегріватись, а далі щось в квартирі згорить, або сама квартира. Додаткові витрати на електроенергію, думаю, вам вже не важливі, але вони будуть значними.
Не забудьте ! Ви, при бажанні, можете вибрати ДБЖ, який зможе живитись не лише від електромережі чи акумулятора (коли не працює електромережа), а також ДБЖ може мати окремий вхід для підключення інших джерел живлення, наприклад, сонячної панелі. Тут у вас додаткові можливості:
– будете мати електроживлення, яке буде вас виручати, навіть якщо повністю, і дуже надовго, вимкнуть електромережу. Думаю, ваша сонячна панель десь на балконі чи на даху будинку не буде достатньо потужною, але будете мати електроживлення для підзарядки телефона, роутера, а то й для роботи ноутбука, чи невеличкого телевізора.
– ваші поточні щомісячні витрати на електрику трошки зменшаться.
А тепер виберемо акумулятор, зовнішній акумулятор вибираємо після того, як виберемо ДБЖ. Візьмемо дві базові цифри, 100 Ah (сто ампер-годин) і напругу 12 Вольт. Якщо струм розряду в режимі холостого ходу, наприклад, 2 Ампери (цей параметр можуть не вказувати в параметрах вашого ДБЖ), то, навіть якщо нічого не будете підключати до вашого ДБЖ, акумулятора вистачить приблизно на 40-50 годин при відключеній електроенергії.
– одна освітлювальна лампочка потужністю 10 Вт могла би світити не менше, ніж 800 годин, якби не саморозряд вашого ДБЖ.
– якогось усередненого роутера, можливо, вистачило би на 500 годин (ми пам’ятаємо про саморозряд в нашому ДБЖ).
– якийсь звичайний усереднений холодильник з одним компресором буде працювати приблизно 6-7 годин, хоча тут важливою є температура у вашій хаті, а значить, режим холодильника. Можливо замість холодильника ввімкнете комп’ютер і приблизно стільки часу зможете просидіти за комп’ютером, а за ноутбуком буде значно довше, ноутбук бере менше електроенергії.
– бойлер на 2 кВт пропрацює не більше, ніж півгодини, пральна машина трошки довше.
Але всі ці числа – для базових параметрів 100 Ah і 12 Вольт. Якщо якийсь із цих параметрів в кілька раз більший, то вказані числа будуть в кілька раз більшими. Якщо в кілька раз менший, то й числа стануть в кілька раз меншими.
Ні, підрахунки не закінчились, доведеться ще дещо порахувати. Візьмемо середній час присутності електрики в вашому домі, назвемо його Тп, і середній час відсутності електрики в домі, назвемо Тв. Вирахуваний вами струм споживання від акумулятора назвемо Ic, а максимально дозволений струм заряду назвемо Iз. А тепер формула:
Tп * Iз > Tв * Iс * 1.3
(добуток часу присутності електрики на зарядний струм акумулятора більший, ніж добуток часу відсутності електрики на струм споживання від акумулятора, помножений на коефіцієнт 1.3) – це чудово, ваша резервна система електроживлення буде вас надійно рятувати від незручностей, коли нема світла.
А якщо лівий добуток менший, ніж правий добуток – значить, ви забагато хочете. Такого акумулятора із таким зарядним струмом не вистачатиме на весь період відсутності світла, все одно деякий час сидітимете без електрики.
Рахуйте, думайте, вибирайте.