Як самому відремонтувати холодильник

Вместо рекламы

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !

—————————

Реклама від Google




Це правда, а не чиїсь вигадки.
Людина, в якої одна рука права, а друга ліва, справді може зробити вдома немало корисного, наприклад, справитись із простим ремонтом деякої домашньої побутової техніки.
Зараз ми розглянемо прості, примітивні поломки якогось (не важливо, якого) домашнього холодильника, бо немає потреби за кожним випадком давати гроші працівникам сервісу.
Хоча в деяких випадках це необхідно.

Для початку розглянемо конструкцію звичайного, популярного у наших квартирах холодильника. Не лякайтеся.


Чому холодильник всередині холодний ? Застосовуються прості закони термодинаміки, а головне – рівняння стану реального газу, яке всі ми вивчали ще в школі. Добре, я нагадаю.

  1.  Якщо який-небудь газ (чи газову суміш) швидко стиснути, то він трохи нагріється.
  2.  Якщо який-небудь газ (чи газову суміш) швидко розширити, то він трохи охолоне.

Це все, що нам треба. Якась газова суміш (вона називається хладоагент, колись в ролі хладоагента застосовувався фреон) в холодильнику досить сильно і досить швидко стискується компресором, тиск із 1 атмосфери стає близько 20 атмосфер, хладоагент непогано нагрівається, він стає просто гарячим. Дивимось на малюнок.
Гарячий хладоагент від компресора поступає трубкою на конденсор (ще називають конденсатор), і з допомогою нашого кімнатного повітря хладоагент в тій металевій решітці, що позаду холодильника, охолоджується майже до нашої кімнатної температури. Іноді ця металева решітка схована від нас, іноді вона навіть не позаду холодильника, а збоку холодильника. Таке рішення популярне для більш сучасних холодильників.
Влітку температура в наших квартирах значно вища, ніж взимку, ця фраза є корисною при обговоренні проблем з холодильниками.
Охолоджений до кімнатної температури хладоагент поступає (через фільтр і капірярну трубку, щоб процес йшов повільно) на випарювач морозильної камери (знаходиться в самій морозильній камері) і випарювач холодильної камери (він в холодильній камері, ми розглядуємо спрощену популярну конструкцію).
В випарювачі хладоагент дуже розширюється, тиск дуже падає, і дуже понижується температура. Так понижується, що в морозильній камері температура стає нижчою від нуля.
А далі хладоагент знову попадає в компресор.

Все це чудово, але ось в холодильнику щось зламалось. Ще раз нагадаю: не треба відразу викликати сервіс, бо поняття “сервіс” і “совість” несумісні. Немало дрібних, незначних поломок можна відремонтувати самому.

Злегка ознайомимось із технічними термінами.
Компресор – немаленька герметична важка залізяка, всередині якої електричний двигун, як правило, це двигун змінного струму з короткозамкнутим ротором, а також в “компресорі” присутній власне компресор, електродвигун крутить цей компресор. Знаходиться компресор, як правило, внизу холодильника, доступ до компресора можливий від задньої частини холодильника, компресор ніколи не “закритий повністю”, він повинен охолоджуватись нашим кімнатним повітрям. Як виглядає компресор ? Якось так:


Пускове реле – воно потрібне для компресора. Система керування двигуном (компресором) невеличкими слабосильними контактами подає сигнал на пускове реле, а воно своїми серйозними, міцними контактами подає струм на компресор. Це спрощене пояснення, це реле додатково на короткий час вмикає в двигуні стартову обмотку. Це не всі функції, читаємо далі.
Теплове реле, захисне реле – воно ввімкнене послідовно із двигуном. Якщо з двигуном компресора якась біда, він почне брати значно більший струм, ніж треба, і теплове реле вимкне компресор.
Дуже часто пускове реле і теплове захисне реле об’єднані конструктивно в один блок, його можуть називати “пускове реле” чи “пускозахисне реле ” чи просто “теплове реле”, але для споживача – це одна конструкція.
Терморегулятор, термостат – саме він, залежно від температури в морозильній камері, вмикає чи вимикає компресор. З терморегулятора стирчить ручка регулювання температури в морозильній камері холодильника. Ручка начебто в холодильній камері, або навіть ззовні холодильника, але регулюється температура саме в морозильній камері, і холодильник плює на те, яка зараз температура в холодильній камері. Його задача – підтримувати необхідну температуру в морозильній камері, а в холодильній камері температура яка є, така є. Приблизний вигляд терморегулятора ось такий:


Тепер пора розібратись, що може трапитись із нашим умовним холодильником. Холодильник умовний, бо ми не розглядаємо всі можливі конструкції холодильників, а лише популярну, спрощену конструкцію.
То що може бути з холодильником ?

1. Холодильник просто не вмикається. Якщо лампочка холодильника не світить, то можлива проблема в подачі електроживлення (шнур живлення, вилка, розетка). Якщо лампочка світить, можлива проблема в роз’ємі компресора, терморегуляторі або в захисному (тепловому) реле. Ремонт своїми руками можливий за присутності тестера і елементарних знань по електриці, а також вміння щось робити своїми руками, і не зламати.
Основа такого ремонту: несправне замінюється на справне, іноді доводиться зачистити окислені, підгорілі контакти, іноді щось підрегулювати із механіки (то двері холодильника з часом просядуть, то десь пластмасова деталь трісне).

2. Подача електроживлення перевірена, справна. Компресор не вмикається або, видавши якийсь звук, зупиняється, або кілька разів пробує запускатись, але зупиняється. Можливо, що несправне пускозахисне реле (теплове реле), але якщо воно справне, то несправний компресор. Ремонт – згідно пункту 1, якщо це не компресор.
Для неспеціалістів в холодильній техніці ремонт виконується методом заміни несправного блока на ТАКИЙ САМИЙ БЛОК.

3. Запуск компресора триває більше 3-5 секунд або відбувається не з першої спроби, але далі вже працює. Можлива несправність в пусковому реле, тоді потрібна його заміна. Ремонт – згідно пункту 1. Обов’язково треба зачистити всі контакти, до яких зможете добратись.

4. Компресор запускається, але занадто голосно працює, і через короткий час, від 30 секунд до 5 хвилин холодильник вимикається. Знову вмикається не раніше ніж через 5-15 хв і так само вимикається. Дуже можливо, що несправне пускозахисне реле (теплове реле), але якщо заміна не допомагає, то несправний компресор.

5. Холодильник морозить погано, але на терморегулятор реагує чітко. Компресор дуже гріється, через кілька хвилин вимикається тепловим реле, трясеться. Найбільш можлива несправність компресора.

6. Компресор не запускається, але якісь звуки видає. Найбільш можлива несправність компресора, якщо прочистка контактів пускового реле не допомагає.

7. Те ж саме, але компресор дуже гріється вже через 10-30 секунд після ввімкнення. З такими симптомами найбільш можлива несправність компресора.

8. Те ж саме, але в холодильнику використовується компресор із зовнішнім комбінованим магнітно-ємнісним запуском. Можлива несправність в фазозсуваючому конденсаторі в електричному колі двигуна (на це мало надії, хоча можливо), або в самому двигуні компресора (це більш реально). Так чи інакше, доводиться міняти компресор.

9. Холодильник сильно морозить. Компресор працює або безперервно, або працює до спрацьовування теплового реле захисту. Терморегулятор трохи регулює заморозку, але ледве-ледве: фактично ним можна лише зупинити компресор, поставивши регулятор на 0. Шум компресора сильніший від звичайного. Можливо, що залипнуло пускове реле. Постукування чимось дерев’яним (не металевим) по реле на деякий час ліквідовує проблему. Обов’язкова заміна пускового реле.

10. Холодильник при правильно виставленому регуляторі погано морозить, морозилка обмерзає нерівномірно. Конденсор до моменту виключення компресора нагрітий нормально. Швидше за все, несправний терморегулятор, який підлягає заміні. Заміна терморегулятора завжди трохи морочлива, іноді при заміні трошки псується термоізоляція холодильника.
Окремо про заміну терморегулятора (термостата). В деяких конструкціях холодильників сільфонна трубка терморегулятора так міцно прикручена до випарювача в морозильній камері, що дуже легко порушити герметичність капілярних трубок, пробуючи якось відкрутити кріплення сільфонної трубки терморегулятора. Іноді конструктори так розмістили цю трубку, що при заміні трохи пошкоджується термоізоляція холодильника. У трохи новіших конструкціях для заміни досить лише вийняти сильфонну трубку терморегулятора із спеціального трубчатого канала, куди вона вставляється, і міцно, до упора, вставити трубку нового терморегулятора. Дуже важливо не переплутати контакти при підключення нового терморегулятора.

11. Холодильник вмикається, морозить занадто сильно або, навпаки, занадто слабо. Ступінь заморозки від положення терморегулятора не залежить. Звук компресора, нагрів конденсатора і обмерзання морозилки нормальні. Несправний терморегулятор, необхідна його заміна.

12. Холодильник морозить погано і працює з короткими циклами: компресор часто вимикається і вмикається. Несправний терморегулятор, необхідна його аміна.

13. Те ж саме, але компресор працює із занадто довгими циклами або безперервно. Морозилка дуже обмерзає в районі підведення хладоагентної трубки, а з протилежного боку без намерзання. Причина – занизький тиск хладоагента, потрібна перезаправка холодильника. Якщо після перезаправки через тиждень-другий несправність відновилась, значить, десь є витік хладоагента. Додаткові признаки: хто має дуже хороший нюх, той відчуває додатковий незнайомий запах біля холодильника. При значному витіканні, якщо недалеко газова плита, вогонь на газових горілках може мати зеленкуватий відтінок.
Але якщо немає витікання хладоагента, то при спробі дозаправити холодильник нормальний майстер (не свиня, не дурень і не жулік) помітить на манометрі, що тиск в нормі, але це ще гірше: можливий дефект в випарювачі морозильної камери, а заміна холодильної системи – це по вартості, як пів-холодильника. Остання надія на те, що забитий фільтр холодильної системи, заміна фільтра може покращити ситуацію.

14. Холодильник працює з довгими циклами. Температура не в морозилці, а в холодильній камері змінюється у великих межах, в морозильній камері морозить добре. Розрегулювався термостат (завеликий гістерезис в спрацьовуванні терморегулятора, гістерезис в даному випадку – це різниця між температурою ввімкнення компресора і тампературою вимкнення компресора), але регулювання розібраного терморегулятора трохи морочливе, як і заміна. Регулюючий гвинт на терморегуляторі завжди є, але він, як правило, регулює точку спрацьовування терморегулятора (усереднену температуру ввімкнення-вимкнення). Для регулювання гістерезиса є інший регулювальний гвинт, іноді він схований за додатковою накладкою.
Добре напханий продуктами холодильник завжди працює з більшим гістерезисом, ніж напівпорожній холодильник, тут в першу чергу впливає наповненість морозильного відділення.

Пригадаємо: на початку статті щось було сказано про кімнатну температуру. Неновий холодильник завжди має менший коефіцієнт корисної дії, ніж новенький, тільки що з магазину. Будь-який холодильник при максимальній нагрузці може створити в морозильній камері температуру, яка НА ПЕВНУ ФІКСОВАНУ ВЕЛИЧИНУ менша, ніж температура в кімнаті. Придумаємо наугад, що ця величина складає -30°C (градусів Цельсія). Значить:
– при кімнатній температурі температурі 18°C (зима) наш умовний холодильник при максимальній нагрузці може створити в морозильній камері температуру -12°C.
– при кімнатній температурі 25°C (літо) той самий умовний холодильник ніяк не дасть температуру, нижчу від -5°C.
Число -30°C не є магічним, воно вибране наугад, лише для пояснення. Влітку холодильник значно більше нагружений, ніж взимку. Пам’ятайте про це і не видавлюйте з холодильника більше, ніж він може дати.

15. Холодильник не морозить. Компресор вмикається, працює. Є негерметичність, яка спричинила повний витік хладоагента. Перезаправка даремна, потрібно шукати, де виникла негерметичність. Необхідність ремонту, враховуючи наш сервіс, сумнівна, і дуже можливо, що потрібен новий холодильник. Іноді негерметичність вдається знайти.

16. Компресор працює з короткими циклами, але холодильник морозить досить сильно. Звук компресора більш гучний, чути додаткові звуки: свист, булькання. Дуже можливо, що перезаправка холодильника покращить ситуацію.

17. Все начебто нормально, але морозильна камера обмерзає занадто швидко. Можливі причини – несправність ущільнень дверцят, перекіс дверцят, несправність вимикача підсвічування. Ремонт – згідно пункту 1.

18. Все начебто нормально, але компресор занадто шумить, відчувається вібрація корпусу. Потрібно перевірити і відрегулювати підвіс компресора. Компресор не прикручений напряму до корпуса холодильника, цей компресор, як правило, підпружинений. Ремонт – згідно пункту 1.

19. Все начебто нормально, але біля дверей холодильника, в проміжку між холодильною камерою і морозильною камерою (якщо холодильник, як мінімум, двохкамерний) чомусь завжди є вода, вона регулярно потрошки стікає з холодильника на підлогу. Якщо до цього проміжка, який весь час мокріє, притулити руку, то відчувається, що цей проміжок досить холодний. Неприємність в тому, що там є невеличкий нагрівний елемент, і цей елемент вийшов з ладу, або (традиційно) окислились контакти на роз’ємі цього нагрівного елемента. Відповідно, потрібна або зачистка контактів роз’єма, або заміна.

20. Все начебто нормально, але в холодильнику завжди є вода, хоча холодильник працює нормально. Забилась брудом водовідвідна трубка, вода з випарювача в холодильній камері повинна стікати по цій трубці (перед трубкою, нижче випарювача, є формуючий жолобок для води) в невеличке “блюдце” над компресором, там вода нагрівається від дуже гарячого компресора і випаровується. В старих конструкціях знизу холодильника був немаленький “піднос”, і з нього рекомендувалось час від часу зливати воду.

А тепер – ще раз, але коротко.
Якщо доведеться міняти компресор – тоді без сервісу не обійтись, там потрібне зварювання.
Якщо доведеться ліквідовувати негерметичність, то навіть на сервіс надії мало, хоча можна спробувати.
Якщо вам доведеться міняти щось із комплектуючих, то ось орієнтири:
– терморегулятор знаходиться в там, де є ручка регулювання температури. При роз’єднанні роз’ємів записуйте, який дріт до якого роз’єма був підчіплений. Терморегулятор ніколи ні до чого не приклеєний, не приварений, завжди є якийсь саморіз, прихований декоративною кришечкою, саме він не дає зняти терморегулятор. Як можна менше згинайте сільфонну трубку терморегулятора.
– всі інші електричні комплектуючі знаходяться десь поруч із компресором. Записуйте, який дріт ви відчепили від якого роз’єма.
– ВСІ роботи з холодильником виконуєте, коли вилка шнура живлення вийнята з розетки.
А замінити щось із комплектуючих, яких зовсім небагато в холодильнику, можна і самостійно.

—————————————-

Українці, не забуваємо про побутове. Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів на флешці, це схеми, мануали, вся додаткова інформація, об'єм архіва - більше 24 Гігабайт.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)