05. Проблеми і несправності системи охолодження двигуна

Вместо рекламы

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !

—————————

Реклама від Google



Problems and malfunction of engine cooling

Всі можливі несправності системи охолодження двигуна можна умовно розділити лише на три групи:
1. Двигун перегрівається.
2. Двигун погано нагрівається.
3. Десь протікає.

Перед тим, як розглядувати будь-які несправності системи охолодження, доведеться познайомитись із принципами роботи системи охолодження вашого двигуна.
Компресія в циліндрах двигуна, як правило, не перевищує 14, а частіше, на жаль, вона лише трохи більша від 10. Якби компресія була в кілька раз вищою, то ваш двигун працював би майже без нагріву.
Невже таке може бути ?
Так. Така величезна компресія робила би коефіцієнт корискої дії двигуна більшим від 90%, двигун працював би майже холодним.
Це лише мрія. Ця ненормально висока компресія технічно надзвичайно складна, майже неможлива.

Значить, наш двигун мусить грітись.

Ця фраза є головною при пошуку несправностей системи охолодження. Ми не можемо різко зменшити нагрівання двигуна, ми можемо лише забезпечити краще охолодження двигуна, якщо він перегрівається, або забезпечити нормальну роботу системи охолодження, якщо двигун не нагрівається до потрібної температури.

Двигун бажає працювати при розрахованій для нього температурі.

При меншій температурі в двигуні збільшується тертя, гірше працює система змащування двигуна, двигун швидше зношується, збільшується витрата палива.
При занадто великій температурі надзвичайно швидко виходить з ладу поршнева група, дуже значні шанси, що вийде з ладу клапанна система (“прогорів клапан”), а якщо закипить охолоджуюча рідина, це може серйозно понищити ваш двигун.
У вас повинна добре працювати система змащування двигуна, і система охолодження. Важливіше від цих двох параметрів – лише гальмівна система автомобіля.

Частина 1. Двигун перегрівається.

Двигун ЗАВЖДИ намагається більше грітися, якщо занадто низька компресія, якщо занадто пізнє запалювання, якщо не відрегульований газорозподільчий мезанізм (як правило, не відрегульовані зазори в клапанах). Незважаючи на ці фактори, система охолодження намагається підтримувати стабільну температуру двигуна, можливості системи охолодження розраховані із значним запасом.

Дуже важливий елемент системи охолодження – термостат.


Термостат переключає потоки охолоджуючої рідини в двигуні. Охолоджена рідина попадає в нижню частину двигуна, нагріваючись в двигуні, рідина йде вгору, і якщо ця рідина не нагріта до потрібної температури, термостат направляє її в обхід радіатора знову в двигун. Якщо температура рідини близька до робочої, термостат направляє рідину в верхню частину радіатора, рідина проходить зверху вниз по радіатору, охолоджується, і знову попадає в нижню частину двигуна.
Помпа забезпечує швидку і рівномірну циркуляцію охолоджуючої рілини в двигуні.


Термостат не управляється ніякою електронікою. Ніякий премудрий блок ЕБУ (електронний блок управління) не подає ніякий командний сигнал на термостат. Ніяка електроніка, а особливо “покращена прошивка” не може заставити двигун “краще прогріватись” або “краще охолоджуватись”. Режим охолодження визначається термостатом.

Можливі проблеми з термостатом:
– термостат завжди “відкритий”. Двигун погано нагрівається, особливо взимку.
– термостат завжди “закритий”. Двигун взагалі не охолоджується. Просто біда.
– Термостат заклинив в якомусь “навіввідкритому” положенні. Двигун погано нагрівається, а потім швидко перегрівається.
Назви “відкритий” і “закритий” – це лише жаргон. “Відкритий” – це значить, що термостат направляє охолоджуючу рідину в радіатор. “Закритий” – це коли термостат направляє охолоджуючу рідину в обхід радіатора.
Помпа в системі охолодження одинаково крутиться, незалежно від температури двигуна.
Вентилятор радіатора може зупинятись. Якщо двигун недостатньо нагрітий, нема потреби крутити вентилятором. Для цього є окремий датчик, який вмикає вентилятор лише при робочій температурі двигуна.

Можливі такі симптоми перегріву двигуна:

– двигун погано нагрівається, а потім швидко перегрівається. Погано працює термостат. Міняємо термостат. Якщо версія правильна, проблема зникне.
– двигун нормально нагрівається, температура нормальна при нешвидкій їзді без частого розгону, але при частих розгонах, або досить довгій швидкій їзді двигун перегрівається. Треба перевірити, якщо вентилятор радіатора крутиться, значить, треба розглядувати такі варіанти.
Варіант 1. Радіатор капітально забитий накипом (популярна причина). Що робити в цьому випадку ?
Попробувати промити радіатор. Ця дія є ефективною, якщо радіатор зняти і за всіма правилами хімії промивати його зворотнім потоком агресивної промиваючої рідини. Інакше ця дія нагадує “купити крем і стати на 20 років молодшим”.
Замінити радіатор. Це значно ефективніше, ніж поставили більший вентилятор, додатковий вентилятор, або помолитись.
Варіант 2. Погано відрегульовані клапани газорозподільної системи двигуна (популярна причина) можуть бути причиною перегрівання двигуна, система охолодження якось справляється на нешвидких режимах двигуна, але безсила при більших швидкостях. Також двигун більше нагрівається при занадто пізньому запалюванні, але для пізнього запалювання характерні також додаткові симптоми, в першу чергу – нестійка робота двигуна при розгоні, розхитування автомобіля при спробі газувати.
Варіант 3. З якоїсь причини двигун дає меншу потужність, ніж розрахований. Тут треба підозрювати низьку компресію в циліндрах, або добре забитий вихлоп (каталізатор чи глушник). Звісно, все це характерно для старого двигуна.

– двигун відразу перегрівається. Тут такі варіанти:
Варіант 1. Термостат заклинив в “закритому” положенні (популярна причина). Якщо при постукуванні по термостату чимось дерев’яним “стає краще”, це не вихід, термостат треба міняти. Особливо неуважним треба перевірити, чи не обірвався ремінь, який крутить помпу, а в деяких конструкціях цей ремінь крутить помпу і вентилятор радіатора.
Варіант 2. Негайно перевіряємо кількість охолоджуючої рідини (антифризу) в системі охолодження. Ця рідина не обов’язково десь протікає. Вона може “виганятись” з системи охолодження (такий жаргон), якщо у вас пошкоджена прокладка блока головок циліндрів, або десь є мікротріщина в корпусі двигуна, і охолоджуюча рідина або непомітно википає через цю тріщину, або перетікає в систему змащування двигуна (буває й таке).

– охолоджуюча рідина швидко википає. Ця фраза означає, що ви щось самі собі не договорюєте. Поясню більш детально.
Щоб охолоджуюча рідина в двигуні справді википала, потрібно, щоб температура рідини досягала точки кипіння, а значить, ви бачите попереджуючий сигнал про перегрівання на приборній панелі вашого автомобіля. У когось це стрілочний індикатор, у когось просто червона лампочка.
Ви бачите цей сигнал, який вам показує ваш автомобіль ?
Якщо бачите, то розбирайтесь, чому перегрівається двигун.
Якщо не бачите, то охолоджуєча рідина НЕ ВИКИПАЄ. Вона або кудись помаленьну, непомітно витікає з системи охолодження, або ще гірше, через погану прокладку головки блока циліндрів попадає в систему змащування.
Або ви – неуважна роззява, і не помічаєте попередження від власного автомобіля.

Частина 2, дуже коротка. Двигун погано нагрівається.

Можлива причина – термостат. Просто міняємо термостат.

Частина 3. Протікає. Ця частина більш неприємна, ніж можна подумати.

Добре, якщо протікає і кудись капає вниз. Заміните гумову трубку, поставите новий обжимний хомут, і проблема зникне.
Якщо протікає зношена помпа, заміните помпу. Оптимісти можуть міняти сальник помпи, але зношена помпа все одно розіб’є новий сальник.
Якщо протікає радітор, то вам на СТО запаяють радіатор, або доведеться замінювати радіатор. Якщо протікає водяна сорочка двигуна, аргонною зваркою на СТО вам іноді зможуть врятувати двигун.
Але якщо перетікає з системи охолодження в систему змащування, або навпаки, це значно гірше.
Тут є такі варіанти:
– час від часу кількість масла в двигуні начебто збільшується, кількість охолоджуючої рідини зменшується, а якщо поміряти щупом рівень масла в двигуні, то помітно, що воно піниться при працюючому двигуні. Це погано, у вас охолоджуюча рідина попадає в систему змащування.
– охолоджуюча рідина дуже швидко стає майже чорною. Це також погано, могла прогоріти прокладка блока головок циліндрів, деяка частина вихлопа попадає в охолоджуючу рідину.

Є ситуації, коли тече не від старості, а від того, що конструктори погано думали головою, і ось конкретний приклад:


Звичайний розширювальний бачок, але конструктори, проектуючи такий бачок, думали не головою, а чимось іншим. Червоними стрілками на фото позначено дві точки кріплення, але одна лапка для кріплення виходить з верхньої частини бачка, а інша – з нижньої частини. Верхня і нижня частина бачка склеєні, і тому під час їзди вібрація розриває клеєвий шов приблизно там, де показано синьою лінією. Скільки раз купите новий бачок, скільки раз він протече. Я не витримав, заплавив клеєвий шов великим паяльником, тепер цей бачок переживе і саму машину, і мене.

Безтолкові чутки і “мнєнія”

1. Не можна доливати воду в охолоджуючу рідину.
Це неправда. Коли у вас в дорозі почало протікати, і вам треба якось доїхати додому, не бійтеся долити води. Дома відремонтуєте, і поміняєте рідину в системі охолодження.

2. Не можна змішувати “тосол” і “антифриз”, а особливо різні види “антифризу”.
Це неправда, але тут доведеться пояснити трохи детальніше.
“Антифриз” – це англійський вислів “anti freeze” (проти замерзання). Це рідина, яка при наших температурах не замерзає. При значному зниженні температури, нижче від точки загусання, антифриз спочатку стає густим, як желе, а вже потім замерзає, коли температура нижча від точки замерзання. Традиційний антифриз, тобто охолоджуюча рідина для двигуна, виготовляється на основі етиленгліколю, або діетиленгліколю (групи антифризів G11, G12), або пропіленгліколю (група G13). Ці три хімічні сполуки, так би мовити, “рідні сестри”, вони якось переживуть, якщо їх навіщось змішати. Іноді на етикетці від зайвого інтелекту пишуть просто “гліколь”. Хімік вважатиме такий надпис дурістю, це все одно, що на етикетці замість “ізопропіловий спирт” написати просто “спирт”.
“Тосол” – це лише технічна назва популярного антифризу на основі діетиленгліколю. Він є застарілим, погіршеним варіантом сучасних рідин для охолодження.
Антифриз також має деякі корисні добавки проти накипу. Вони не ліквідовують накип, але зменшують швидкість формування накипу. Також є добавки, які зменшують корозію (ржавіння), але не ліквідовують корозію. На жаль, різні необхідні добавки до антифриза можуть викликати неприємний ефект: при змішуванні антифризів деяких різних виробників може виникати (не завжди) нерозчинний осад, і це для системи охолодження дуже погано.
“Премудрі” суперечки про те, який антифриз кращий, чи той, який треба розводити водою, чи той, який купують вже готовий, насправді нічого не варті, бо насправді це суперечки не про антифриз, а про чесність виробників того самого антифриза.
Отже ! Якщо поломка в дорозі заставила вас доливати в систему охолодження якийсь невідомий антифриз, або навіть воду, не бійтеся доливати воду. Головне – доїхати до точки ремонту.

3. Щурі і миші можуть погризти гумові трубки в системі охолодження.
Це неправда. Щури можуть гризти ізоляцію в електрообладнанні, але вони не гризуть бензостійку, високотемпературну гуму.

4. В старому двигуні система охолодження завжди перегрівається.
Це неправда. Навіть в погано відрегульованому двигуні з низькою компресією система охолодження намагається тримати нормальну температуру. Треба лише хороший радіатор без накипу і нормально працюючий термостат, і щоб помпа крутилась нормально, і ремінь не пробуксовував. При невиконанні цих умов буде перегріватись.

5. В старому двигуні накип повністю забиває водяну сорочку блока циліндрів, двигун відремонтувати неможливо.
Це спраді можливо, але така поломка – не про вашу честь. Для цього доведеться поїздити цим двигуном років 500. Канали водяної сорочки блока циліндрів в кілька раз ширші, ніж канали радіатора, в першу чергу забивається накипом радіатор.
Але система охолодження може бути забитою чорним, густим маслянистим брудом, який попадає в систему охолодження, якщо через прогорілу прокладку блока головок циліндрів у вас масло попадає в систему охолодження.
Але відмити цей бруд сучасними хімічними засобами і технологічним обладнанням – не проблема.

Система охолодження – конструкція, яка дуже потрібна в двигуні.
І вона дуже проста.

Пропоную також  додаткові статті для автовласників

—————————————-

Українці, не забуваємо про побутове. Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів на флешці, це схеми, мануали, вся додаткова інформація, об'єм архіва - більше 24 Гігабайт.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)