Ремонт комп’ютерних блоків живлення ATX

Вместо рекламы

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !

—————————

Реклама від GoogleНе телевізором єдиним !
Пройшли ті часи, коли мене і моїх колег по телевізійному сервісу просили відремонтувати дорогий і дефіцитний відеомагнітофон чи трохи дешевший відеоплеєр. Інші часи – інші пісні, і вже раз за разом просять відремонтувати не телевізор, а комп’ютер.
Я навіть не подумаю в одній статті охопити всю тему “ремонт всіх комп’ютерів, швидко і назавжди”, а приділю увагу лише невеличкій частині цього гігантського завдання.

Не буду розглядати комп’ютери переносного, мобільного конструктиву, це в основному ноутбуки і планшети, а зупинюсь на стаціонарних побутових комп’ютерах. Може, у когось ще працює старенький комп’ютер конструктиву AT, я не дуже в це вірю, бо абсолютна більшість користувачів вже давно використовує конструктив ATX, ну, і варіанти: mini-ATX, micro-ATX. Це не назавжди, виробники комп’ютерів помаленьку переходять на материнські плати з одним-єдиним вхідним живленням, і ще не вирішили остаточно, чи використовувати живлення 12-19V, як у ноутбуках, чи, може, все-таки взяти 24V.
Значить, конструктив ATX буде помаленьку відмирати.
Значить, треба підтримувати і періодично ремонтувати ці комп’ютери, бо комплектуючих, а головне, блоків живлення для таких комп’ютерів буде в продажу все менше.
Значить, підготуємось до ремонту.

Що псується в звичайному побутовому комп’ютері, який десь стоїть у вас на комп’ютерному столику, чи на звичайному столі, чи навіть на підлозі ? Ось такі варіанти:
1. Комп’ютер іноді “зависає”, чи сам перезапускається, словом, грає на ваших нервах. Найбільш вірогідна причина: або погано працює оперативна пам’ять (вона погано працює або “просто так”, або через погані контакти), або проблема з блоком живлення.
2. Комп’ютер все гірше стартував, і нарешті перестав запускатись. Найбільша вірогідність, що проблема з блоком живлення.
3. Комп’ютер нібито й працює, але при спробі пограти в складні, динамічні комп’ютерні ігри починає працювати з помилками в зображенні на дисплеї, а то й перезапускається чи зупиняється. Треба підозрювати блок живлення.

Це все ? А як же тоді із “оптимізацією і чисткою операційної системи”, “нехваткою оперативної пам’яті”, “потребою в кращій відеокарті”, “перерозподіленням файлової структури” та іншими приколами комп’ютерних “майстрів” ? Як обійтись без “особливо якісної чистки вентилятора чи обох вентиляторів”, “обов’язкової періодичної заміни термопасти”, “особливої дефрагментації спеціальною програмою” та іншими дурницями, за які “комп’ютерний майстер” хоче грошей ?
Відповідаю: “це всього-навсього залізниця“. Хто не читав книгу Карела Чапека “З життя комах”, той здивується такій відповіді.

Начхати на “комп’ютерних майстрів”, розкриваємо наш погано працюючий чи непрацюючий комп’ютер і дивимось, що там. Ось він, популярний блок живлення конструктиву ATX.

Що ж, без пояснення не обійтись. Ось приблизно така структура умовно-традиційного блока живлення ATX, який на фото (малюнок взяв з Інтернета, малюнок правильний).

Ось перелік зображеного на структурній схемі:
A – мережевий фільтр
B – низькочастотний випрямляч із змінного струму в постійний. Як правило, діодний мостик із обмежуючим резистором
C – допоміжний перетворювач
D – випрямляч
E – блок управління
F – ШІМ-контролер
G – каскад основного (робочого) перетворювача
H – високочастотний випрямляч із згладжуючим фільтром
J – система охолодження (вентилятор)
L – блок контролю вихідних напруг
K – захист від перевантаження
+ 5_SB5 Вольт чергового живлення (присутнє завжди, незалежно від режиму роботи блока живлення)
P.G. – інформаційний сигнал, іноді позначається як PWR_OK, необхідний для запуску робочого режиму блока живлення
PS_On – сигнал запуску блока живлення, логічний “0” на цій лінії запускає робочий режим

Отже, в режимі очікування (інша назва  – черговий режим) блок видає на материнську плату малопотужне живлення 5 Вольт і чекає, коли на лінію PS_On подадуть логічний “0“, інакше кажучи, закоротять на “землю”. Добре, а де шукати всі необхідні напруги і сигнали на роз’ємі, який підключається до материнської плати ? Ось він, необхідний нам роз’єм.

Як бачите, є два варіанти роз’єма, на 20 контактів і на 24 контакти.
Позначені кольори – це “такі, як мають бути”, а в суворій реальності деякі з цих кольорів можуть відрізнятись. Нам важливий не так колір, як місце контакта на роз’ємі.

Починаємо діагностику блока живлення. Блок відключений від материнської плати, розібраний, ми міряємо чергове живлення 5 Вольт.
Немає ? Йдемо традиційним шляхом: запобіжник, мережевий фільтр, діодний мостик з обов’язковим обмежуючим резистором на кілька Ом, доходимо до двох, а то й трьох імпульских перетворюючих трансформаторних блоків. Один з них – для чергового живлення, із малесеньким трансформатором, другий – для робочого живлення, тут трансформатор значно більший, і буває, що є третій трансформаторний вузол, він для синхронізації чергового і робочого вузлів, щоб в робочому режимі вони працювали на одній частоті і не створювали інтермодуляційних перешкод. Подивіться самі.

Первинна і вторинна частина живлення гальванічно розв’язані, а людина, яка шукає поломку в первинній частині живлення, повинна бути дуже обережною, у неї під руками 220 Вольт.

Ремонт імпульсного блока живлення комп’ютера нічим не відрізняється від ремонту імпульсного блока живлення будь-якого іншого електронного пристрою. Для успішного ремонту рекомендую два паяльники, осцилограф і лампочку розжарювання на 100 Вт чи 60 Вт, не важливо.
Навіщо два паяльники ? Один паяльник, потужністю можливо, 25 Вт, для роботи з дрібними деталями, а без другого, потужністю, думаю, не менше 60 Вт, вам ніяк не випаяти з плати радіатор з двома чи трьома транзисторами, а інакше їх ніяк не замінити. Не вірите ? Подивіться на фото.

А ну, хто відкрутить і вийме всі три намертво прикручені китайцями транзистори ? А ви запитуєте, чому два паяльники…
Осцилограф також обов’язковий ? Це вже залежить від вашої геніальності. Можливо, вам і тестер не потрібний.
Добре, а навіщо лампочка ? Це універсальний багаторазовий запобіжник, дуже корисний при ремонті імпульсних блоків живлення.

А якщо ми включили блок живлення і бачимо, що чергове живлення 5 Вольт присутнє ? Значить, запускаєио робочий режим. Нашу лампочку (універсальна штука) в ролі нагрузки підключаємо до 12 Вольт або 5 Вольт, закорочуємо лінію PS_On на “землю” і міряємо вихідні напруги. Блок повинен видавати напруги 12 Вольт, 5 Вольт і 3,3 Вольт.
Цих напруг нема ? Нас чекає ремонт тої частини блока живлення, яка для робочого режиму.
Ці напруги є, але завеликі ? З допомогою осцилографа можемо визначити, які саме електролітичні конденсатори вже підсохли і потребують заміни. У нормального електролітичного конденсатора змінна складова сигналу на одному виводі конденсатора приблизно така сама, як на другому виводі, відрізняються лише постійні складові напруг. А у підсохлого конденсатора на одному виводі можуть бути значні пульсації, а на другому виводі ці пульсації практично відсутні.

Не дуже надійтесь на свою везучість “замінив припухлі електроліти, і все пішло”. Так, електролітичні конденсатори можуть розпухати від завеликих напруг і перегрівання, так, як на фото.

Але, повірте досвіду, заміна лише таких конденсаторів не завжди вирішує проблему.

Вже запрацювало ? І комп’ютер, підключений до цього блока живлення, також запрацював ? Не поспішайте закривати комп’ютер, у вас є можливість трошки покращити робочий режим комп’ютера.
– На материнській платі також є електролітичні конденсатори для зменшення пульсацій по живленню. Уважно обдивіться, чи не треба деякі з них, які трошки розпухли, замінити на нові, з більшою ємністю, і розраховані на трохи більшу напругу ?
– Не хочете, щоб з часом розпухали електролітичні конденсатори ? Їх можна зашунтувати додатковими керамічними конденсаторами, ємності 0.1 мкФ достатньо.
– Прохідний електролітичний конденсатор, який підключений до “бази” силового транзистора (це є не в усіх схемах), емністю кілька мкФ, краще замінити на конденсатор з більшою ємністю, і щоб був розрахований на напругу не менше, ніж 50 Вольт.

Як бачите, все досить просто. Не біжіть в магазин за новим блоком живлення, цей ще послужить.

Не забуваємо !

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !
Українець, допомагай нашим Збройним Силам України в війні проти російських окупантів. Допоможи всім, чим можеш ! Слава Україні !
Не забуваємо про побутове. Незважаючи на війну, Укрпошта та Нова пошта налагодили свою роботу, і Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів в вигляді чотирьох DVD-дисків, його об'єм - більше 15 Гігабайт. Вартість замовлення 220. Оплата - при отриманні на пошті замовлення. Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)