Зрозумілі і незрозумілі назви і термінологія в телебаченні. Для телеглядача

Ця стаття не потрібна тим телеглядачам, у яких телевізор чудово працює, все настроєно і нічого не треба міняти чи модернізувати.
Просто дивись телевізор, і все.
На жаль, така ситуація не є вічною:
1. Щось ламається чи просто терестає працювати.
2. Дещо треба змінювати.
3. Дещо треба повністю переробляти.
4. По телевізору сказали, що “щось буде в телебаченні змінюватись”. Традиційно це викликає більше переживань, ніж поломка телевізора.

Поясню. Крім неприємності із звичайним телеремонтом, телеглядач може змінювати телевізори на інші, більш сучасні, може також змінювати кількість телевізорів в квартирі, може змінювати кабельного провайдера, може переходити на перегляд ефірного чи супутникового телебачення, чи навпаки, відмовлятись від них і переходити із супутникового на ефірне телебачення, або кабельне телебачення, або навіть IPTV-телебачення.
Якби лише це ! Можуть змінюватись частоти трансляції тих чи інших каналів, можуть змінюватись засоби розповсюдження телевізійного сигналу, способи трансляції цього сигналу, характеристики самого сигналу.
А значить, треба знати і розуміти багато різних, раніше незнайомих термінів.

Це означає, що без деяких невеличких знань не обійтись. Отже, яке телебачення ми дивимось ?
Ефірне телебачення. Ми його приймаємо на “якусь антену”, в найгіршому варіанті це кімнатна антена (я вам співчуваю, читачі з кімнатною антеною), але краще, щоб це була зовнішня ефірна антена, укріплена або десь за вікном, або на балконі, або на даху власної  хати. Ефірне телебачення безкоштовне, і буде безкоштовним. Іноді (надзвичайно рідко) змінюється формат ефірного трансляційного сигналу, наприклад, ми в Україні з часом перейдемо із аналогового ефірного телебачення на ефірне цифрове. Будь-які зміни в ефірному телебаченні регламентуються державними органами, і самі зміни є досить рідкими. Інакше кажучи, “показувало і буде показувати”. Особливість ефірногго телебачення: каналів при аналоговому сигналі небагато, іх стане близько 30, якщо почати дивитись не аналогове, а цифрове ефірне телебачення. Переходити на цифрове можна навіть сьогодні. Про перехід на цифрове ефірне телебачення написано  ОСЬ ТУТ.
Кабельне телебачення. Найбільш популярне в багатоквартирних будинках. Якась місцева компанія-провайдер роздає кабельний телевізійний сигнал на багато будинків, бере за це невелику щомісячну оплату з кожної квартири. Провайдер повинен платити тим телевізійним компаніям, чиї канали він таким способом “перепродає”. Коли змінюються договірні умови, або змінюються ціни, у компанії-провайдера починається істерика з криками “відключать телебачення”, “пропадуть канали”, “збільшимо ціну (це єдина погроза, яку вони реально виконують)”. Кабельне телебачення слабо регулюється законами, а більше регулюється місцевими “понятіями”. Особливість кабельного телебачення: дуже часто воно аналогове і трохи зашумлене, а якщо ви користуєтесь кабельним цифровим телебаченням, то воно дуже часто ще й кодоване компанією-провайдером, і для перегляду вам потрібен кабельний декодер, карточка декодування, і оплачуєте вже “за кожний телевізор”. Найчастіше кабельне цифрове телебачення передається до телеглядача в форматі DVB-C, хоча з часом (перевірено на більш багатих країнах) провайдери кабельного телебачення більшу увагу починають приділяти IPTV-телебаченню, не розвиваючи і не розширюючи мережі для формата DVB-C.
Супутникове телебачення. В наш час супутникове телебачення є лише цифровим, хоча до 2012 року з деяких супутників ще транслювався аналоговий сигнал. Я підозрюю, що супутникове телебачення – це живий організм, а не технічна структура. Канали регулярно і хаотично змінюють супутники, з яких транслюються, змінюють частоти трансляції, змінюють тарифи для абонентів. Ніяких шансів “підключив супутник і багато років дивлюсь”, бо для того, щоб дивитись супутникове телебачення, ним треба регулярно займатись. То сильний вітер пошкодить телеглядачу точну направленість супутникової “тарілки”, то піде дощ, і вже нічого не показує, то кусок льоду впаде взимку з даху на супутникову “тарілку”. Особливість супутникового телебачення: каналів дуже багато, телеглядач дивиться не більше, ніж 5-10% цих каналів, на інші навіть не заглядує. Ще одна особливість: оплата весь час змінююється. Деякий час в деяких умовах можлива деяка “безкоштовність” супутникового телебачення, така “безкоштовність” завжди тимчасова.
IPTV-телебачення. Кількість людей, які дивляться IPTV-телебачення, надзвичайно мала, не лише в Україні, а в усьому світі, хоча впевнено збільшується. Для нормального функціонування IPTV-телебачення потрібен дуже хороший і швидкісний Інтернет.
HDTV-телебачення, або HD-телебачення, або “телебачення високої чіткості”. Де, як і ким воно транслюється ? Таке телебачення може транслюватись всіма перечисленими засобами: цифровим ефірним телебаченням, цифровим кабельним, супутниковим і IPTV-телебаченням. HD – це телебачення із значно підвищеною чіткістю, на відміну від SD, стандартної чіткості.
Чи планується колись повністю перейти на HD-телебачення ? Ні, у світі таких планів немає. Світ вдавиться, а не замінить звичне SD-телебачення на HD-телебачення. Чому ?
В частотній полосі, призначеній для трансляції телевізійного сигналу, можна розмістити або кілька телевізійних каналів із звичайною SD-чіткістю, або ОДИН канал HD-телебачення. Не може цей канал бути таким дорогим і цікавим, щоб замінити собою кілька звичайних каналів, не вистачить у такого канала грошей, навіть якщо на такому каналі буде транслюватись лише платна реклама. Світ давно зрозумів, що HD-телебачення буде залишатись лише платним додатком до звичайного цифрового телебачення із SD-чіткістю.

А ми починаємо знайомитись із технічними термінами, які застосовуються в телебаченні. Всі терміни і назви йдуть в алфавітному порядку.

Ambilight (амбілайт).
Ви дивитесь телевізор, і він стоїть десь біля стіни чи біля шафи. Коли ви ввечері, чи вночі дивитесь телевізор, ви бачите яскравий екран на темному, майже чорному фоні, бо ви, мабуть, не вмикаєте світло в кімнаті.
Ваші очі трохи стомлюються.
Компанія PHILIPS запропонувала трошки підсвічувати все, що знаходиться позаду телевізора, і ввечері, передивляючись телевізійні програми, ви бачите позаду телевізора не чорний фон, а злегка освітлену поверхню всього того, що знаходиться позаду телевізора. Можливо, це стінка, а може, шафа. Ось таке невеличке підсвічування називається “Ambilight”.

AV.
Цей надпис означає, що тут, без сумніву, роз’єм для аудіо-відеосигналу (AV-сигналу). Тут може бути вхід AV-сигналу, або вихід AV-сигналу.

IN.
Цей надпис означає, що тут вхід якого-небудь сигналу. Варіанти:
IN AUDIO – вхід звукового сигналу (аудіовхід).
IN VIDEO – Вхід відеосигналу (відеовхід).

HDMI-вхід, HDMI-вихід – далі в статті буде описано детально.

IPTV-телебачення.
Сама назва означає “Internet Protocol Television“, цифрове інтерактивне телебачення в мережах передачі даних, для нашого випадку – в мережі Інтернет.
Це телебачення може доступне телеглядачам, якщо у них швидкий і надійний Інтернет, і якщо провайдер, який забезпечує цей Інтернет, надає послугу IPTV-телебачення.
В найпростішому варіанті телеглядач дивиться IPTV-телебачення на своєму комп’ютері, підключеному до мережі Інтернет, можна також купити спеціальну медіа-приставку, і дивитись IPTV-телебачення на будь-якому телевізорі. Таку медіа-приставку можуть називати “IPTV-приставка” чи навіть “Set Top Box” (сет-топ-бокс). Правду кажучи, модною назвою “сет-топ-бокс” можуть називати що завгодно.
Фраза “дивитись IPTV-телебачення” дуже спрощена: воно має назвичайно багато додаткових зручних функцій, наприклад, перегляд телепередачі не тоді, коли вона транслюється, а пізніше, в ручний для себе час, і ще багато інших функцій. Якість зображення дуже хороша, сумісна з DVD-якістю. Інакше кажучи, зображення так само якісне, як фільм на DVD-диску.
Чи треба додаково платити за IPTV-телебачення ? Про це треба запитати у вашого провайдера Інтернета, тут є різні варіанти.
Чи може зображення в IPTV-телебаченні завмирати чи гальмувати, коли ви намагаєтесь дивитись таке телебачення, та ще й різні телепередачі, відразу на двох чи трьох комп’ютерах ? Що тут скажеш ! У мене, наприклад, дуже гальмує.

OUT.
Цей надпис означає, що тут вихід якого-небудь сигналу. Варіанти:
OUT AUDIO – вихід звукового сигналу (аудіовихід)
OUT VIDEO – Вихід відеосигналу (відеовихід).
Ми вже знаємо про вхід сигналу і про вихід сигналу. Щоб ви щось бачили ли телевізорі, будь-який сигнал повинен йти з виходу на вхід.
Наприклад, з виходу відеомагнітофона на вхід телевізора.
Наприклад, з виходу ефірного тюнера Т2 на вхід телевізора.
Аудіосигнал (звуковий сигнал) повинен йти з аудіовиходу на аудіовхід, відеосигнал йде з відеовиходу на відеовхід. Інакше не буде або звуку, або зображення.

RF-In або RF input або RFIN.
Цей надпис означає, що саме сюди треба вставляти антену. Зрозуміло, що на кінці цього антенного кабеля має бути добре закріплений антенний штекер.

RF-Out або RF Out або RFOUT.
Цей надпис означає, що той самий антенний сигнал, який ви подали в гніздо RF-In, можна з гнізда RF-Out подати також на інший потрібний вам пристрій. Наприклад, подаєте антенний сигнал на один з тюнерів Т2, а з вихода RF-Out подаєте той самий сигнал на інший тюнер Т2. Обидва тюнери користуються одним і тим самим антенним сигналом. Замість надпису. RF-out може бути надпис LOOP.
Тут є навизначеність. Деякі тюнери додають до вихідного радіочастотного сигналу ще й модульоване аналогове зображення того каналу, на який настроєний тюнер. Трохи заплутались ? Тоді детально: не всі телевізори мають аудіо-відеовхід, який дуже потрібен, коли ви хочете використовувати додатковий телевізійний тюнер. Тому є тюнери з радіочастотними модуляторами, які свій зформований відеосигнал передають також “на антенний вхід в телевізорі”, і в цих тюнерах біля вихідного антенного гнізда може бути надпис, наприклад, RF-out. Інші тюнери не мають раділчастотного модулятора, але надпис на антенному виході – такий самий.

З входами і виходами розбираємось детальніше. Давайте подивимось на це фото:


Як бачимо, буквою A позначено HDMI-вихід. Назва HDMI означає “мультимедійний інтерфейс високої чіткостіі”, він дозволяє передавати цифровий відеосигнал високої роздільної здатності, а також багатоканальний цифровий звуковий сигнал. Все це може передаватись із можливим захистом від копіювання.
Наприклад, якщо з цифрового тюнера, який має HDMI-вихід, подати сигнал на телевізор, який має HDMI-вхід, то якість зображення буде максимально можливою, яка може бути для цієї телепередачі.

Буквою B позначено VGA-вхід, він також може називатись SVGA-вхід. VGA означає ” Video Graphics Array“, тобто  відеоадаптер, такий роз’єм дуже популярний для комп’ютерних дисплеїв. Як правило, через такий роз’єм графічний вихід комп’ютера можна підключати до відповідного входу телевізора, і зображення з комп’ютера переглядати на екрані телевізора.

Буквою C позначений невеличкий звуковий вхід для стандартного роз’єма шириною 3.5 мм.

Далі йдуть три роз’єми типу RCA, позначені буквою D. Такі роз’єми можуть називатись “тюльпан”. Крім традиційного відеовходу, телевізор може мати компонентний відеовхід, для якого потрібні три роз’єми. Через вхід Y йде чорно-білий сигнал зображення, а через входи Pb та Pr йдеть синій і червоний сигнали кольору. Зелений сигнал можна не подавати, він вираховується, як різниця між постійною величиною і сумою червоного та синього сигналів. Трохи незрозуміло ? А все дуже просто: сума сигналів зеленого, синього та червоного завжди є постійною величиною. Це значить, що звичайним арифметичним відніманням телевізор вираховує зелений сигнал, якщо має червоний і синій сигнали.
Компонентний телевізійний сигнал традиційно позначається надписом YPbPr.

Надпис DC біля роз’єму E означає “постійний струм”, також може бути надпис “Power plug” (підключення енергії).

Надпис ON/OFF можна побачити біля кнопок ввімкнення-вимкнення будь-якого пристрою, а маленьке віконечко з надписом IR (Infra red, інфра-червоний) – це фотодатчик, який приймає сигнали від пульта дистанційного керування.  Не можна закривати якими-небудь предметами це віконечко, інакше ваш телевізор не буде приймати команди від пульта.

LCD (LCD-телевізор).
Це англійське скорочення “liquid crystal display”, тобто “рідкокристалічний дисплей”. Матриця телевізора зроблена по технології із застосуванням властивості “рідких кристалів” змінювати свій коефіцієнт відбивання світла при подаванні на них певної напруги.
Не сумнівайтесь, це пояснення дуже спрощене.

PIP, POP, PAP, PAT – це додаткові сервісні функції телевізора, які можуть бути корисними тим, хто особливо не любить телевізійну рекламу.
PIP (picture in picture) – “картинка в картинці”, один телевізійний канал ви бачите на весь екран, а інший бачите зменшеним квадратиком внизу в куточку екрана. Дуже зручно: канал, який ви дивились і на якому зараз реклама, ставите в маленьке віконце в нихній частині екрана, на великому екрані тим часом передивляєтесь інші канали, щоб не дивитись рекламу. Завдяки тому, що ви контролюєте в маленькому віконці канал з рекламою, ви не пропустите момент, коли реклама закінчиться, і ви зможете продовжити перегляд цього каналу, вернувши його на великий екран.
Можливо, хтось придумає інші причини для користування цією функцією.
Ця функція має різновидності:
РОР (Picture Out of Picture) – “картинка біля картинки”, один канал бачите майже на весь екран, а три інші – збоку екрана в вигляді трьох маленьких віконечок. В цих трьох віконцях зображення нерухоме, в вигляді стоп-кадра, і змінюється кожні кілька секунд. Контролюєте аж три канали, на якому з них, нарешті, закінчиться реклама.
РAР (Picture and Picture) – “картинка і картинка”, екран ділиться на дві частини, ви бачите відразу два канали, кожний канал бачите в своїй частині екрану.
РAT (Picture and Text) – “картинка і текст”, в одний яастині екрану ви бачите телевізійний канал, в іншій частині – телетекст. Телетекст не всім цікавий, і традиційно дуже засмічений рекламою.

SCART (скарт).

Це популярний в телевізорах роз’єм, в якому є і вхідні лінії, і вихідні, є лінії для звуку і для зображення. Англійське слово “scart” перекладається як “шрам”, і цей роз’єм чимось може нагадувати великий шрам на тілі, дбайливо зашитий хірургом. Це два ряди вхідних і вихідних ліній, по 10 ліній в рядку. Роз’єм зроблений так, щоб його неможливо було підключити неправильно.


Ось такий він, SCART-роз’єм. Конструктивно цей роз’єм традиційно слабкий, і легко ламається навіть від незначного зусилля.

SECAM, а також PAL.
Це система передачі кольору на вибраному телевізійному каналі. Вона є нецікавою і непотрібною для телеглядача, крім деяких рідкісних випадків:
1. Всі канали – в кольорі, а два-три канали – без кольору. Можливо, в телевізорі перестав працювати декодер SECAM.
2. Два-три канали – в кольорі, а всі інші – без кольору. Можливо, в телевізорі перестав працювати декодер PAL.
3. Всі телевізійні канали – без кольору, та ще й зображення сплюснуте зверху і знизу. Мабуть, кабельний тюнер, або супутниковий тюнер, випадково переключений на систему передачі кольору NTSC. Є два варіанти цієї системи, вони називаються NTSC 3.58 і NTSC 4.43.

Set Top Box (сет-топ-бокс).
Це універсальна і модна назва для предметів, призначення яких може трохи відрізнятись. Приблизний переклад – “коробочка, яка ставиться зверху”. Що можуть називати цією назвою ?
Це може бути традиційна медіа-приставка. Таку приставку можна використовувати для IPTV-телебачення, або для перегляду фільмів, записаних на флешці, на звичайному телевізорі,
Це може бути тюнер для переляду цифрового ефірного телебачення Т2 (повна назва DVB-T2).
Це може бути декодер для кабельного цифрового телебачення в форматі DVB-C.
Це може бути супутниковий тюнер.
Фантазія у любителів модних слів досить велика.

Splitter (спліттер).
Цим “магічним” словом називають звичайний розгалужувач антенного сигналу, або сумматор двох різних антенних сигналів. Невже не можна з’єднувати антенні кабелі по-простому ?А от не можна. Закон не забороняє але не можна.
Антенний кабель, як і будь-який інший кабель, має характеристику, яка називається “хвильовий опір”. Я безсилий в спробі описати кількома фразами теорію довгих ліній, тому намагатимусь пояснити якось інакше.
Кабель має свій, розрахований конструкторами хвильовий опір, тому кабель мусить підключатись лише до об’єкта, який має такий самий хвильовий опір. Будь-яка спроба підключити кабель “до чого попало” призводить до того, що основна частина сигнала, дійшовши до кінця кабеля, не переходить на об’єкт, хвильовий опір якого не такий, як у кабеля, а замість цього відбивається і йде по кабелю назад.
Не бажає сигнал переходити з кабеля на об’єкт із “неправильним” хвильовим опором. Саме тому ми повинні замість примітивного, неправильного з’єднання, яке ви бачите на фото, використовувати розгалужувачі антенного сигналу, або сумматори антенних сигналів, з добре прорахованим хвильовим опором, таким самим, як у кабеля.Подивіться на маленькі надписи на спліттері, IN і OUT. Як бачите, цей спліттер є розгалужувачем, у нього один вхід (IN)  для антенного кабеля, і два виходи (OUT). Значить, можна підключити два антенних кабелі, і розвести антенний сигнал, наприклад, в дві різні кімнати.
Іноді потрібні розгалужувачі, які основну частину сигналу направляють на один вихід (OUT), а невеличку частину сигналу направляють на інший вихід (TAP), і там сигнал буде значно слабшим, ніж на тому виході, куди направляється основна частина антенного сигнала.
Навіть звичайне з’єднання двох кабелів ми повинні робити з допомогою коаксіального з’єднувача з таким, як теба, звильовим опором.Для всіх нас, любителів телебачення, хвильовий опір = 75 Ом. Якщо попробуєте для антенного сигналу використати невідомо який кабель, з хвильовим опором 50 Ом, або 200 Ом чи 300 Ом, результат буде поганий. Якщо попробуєте як попало скручувати кілька кусків кабеля в один кабель, результат буде також поганий.
Окрема неприємність – антенна розетка.
Антенна розетка вмонтована в стіну, до неї підходить захований в стіні антенний кабель, і все виглядає дуже симпатично. На жаль, прокладуючи кабель і монтуючи розетку, вам можуть (перевірено, що можуть) від тої самої розетки провести кабель далі, до іншої розетки. Така дія є нормальною, коли вам монтують живлення 220 Вольт, але така дія недопустима для антенного сигналу.
Розгалуження антенного сигналу – лише спеціальними антенними розгалужувачами. До одної антенної розетки – один кабель, і щоб ніякого розгалужування на самій розетці.

USB – це надзвичайно універсальний цифровий порт, який служить одночасно для вводу і виводу неодхідної інформації. Він – не лише для того, щоб туди вставляти “флешку” (FLASH-пам’ять з інтерфейсом USB). Саме скорочкення USB означає “universal serial bus” (універсальна послідовна шина).

Антенний узгоджувач (симетризатор).
Про антенний симетризатор доведеться кілька раз почитати тим телеглялачам, які планують використовувати якусь саморобну антену для прийому телебачення, особливо це стосується цифрового ефірного телебачення в стандарті DVB-T2.
Добре, що ми ще пам’ятаємо про хвильовий опір. Отже, все, що стоїть на шляху телевізійного радіочастотного сигналу, повинне мати одинаковий хвильовий опір, в нашому випадку 75 Ом. Повірте, що кожна антена має якийсь свій вихідний хвильовий опір, і він – аж ніяк не 75 Ом. Він який завгодно, але не 75 Ом. Тому між антеною і кабелем ставиться симетризатор, або узгоджувач, і його вихідний звильовий опір справді дорівнює 75 Ом.
Є багато різних конструкцій симетризаторів. Я можу надати фото популярного, простого симетризатора SWA-0. Він може використовуватись в пасивних антенах замість підсилювача SWA.


Не треба доказувати собі, що “чудово працювало і без симетризатора”. Якщо у вас почнуться проблеми з прийомом цифрового ефірного телебачення, ви обов’язково згадаєте про симетризатор.

Блок живлення.
Телеглядачам не потрібно знати різноманітні конструкції блоків живлення. Але дуже корисно знати деякі особливості блоків живлення в телевізорах, це особливо корисно, коли до вас прийшов телемайстер.
Відхиляюсь від теми. В теорії обману і випрошування грошей телемайстрам ще дуже двлеко до автомеханіків, але телемайстри впевнено рухаються в цьому напрямку. Тому деякий технічний мінімум телеглядачам потрібно знати.
Блок живлення досить швидко згорає, якщо в квартирі хоча б кілька секунд напруга в мережі 220 Вольт була значно вища від норми. Як правило, згорає лише первинна частина блока живлення. Далі є два варіанти:
Варіант 1. Вся інша частина телевізора залишилась цілою і неушкодженою.
Варіант 2. При перевищенні напруги витік і розтікся по платі електроліт з електролітичного конденсатора. Це може знищити всю плату телевізора, це буває надзвичайно рідко, а іноді пошкоджується малосигнальна частина плати, це буває досить рідко. Розтікання електроліта добре видно неозброєним оком, а сохне електроліт 2-3 тижні. Якщо плата телевізора після перенапруги знаходиться в майстерні кілька тижнів, то дуже можливо, що плата просто сохне.
В сучасних телевізорах силова плата знаходиться на деякій відстані від малосигнальної, тому навіть розтікання електроліта не може пошкодити недешеву малосигнальну плату.
Блок живлення може згоріти під час грози, при цьому згорає лише первинна частина блока живлення. Від грози може згорати супутниковий тюнер, може згорати телевізор, якщо ви користуєтесь ефірною зовнішньою антеною, і від грози не згорає малосигнальна частина телевізора, якщо ви користуєтесь кабельним телебаченням.
Якщо телевізор починає спочатку не відразу вмикатись, а потім навіть не вмикається, то це проблема в блоці живлення, а не “процесор, підсвітка, розгортка, прошивка і блок живлення”.
Блок живлення телевізора не може так згоріти, щоб заодно знищити холодильник, пральну машину і ще що-небудь (не дивуйтесь, я чув від клієнтів і такі претензії).
Блок живлення сучасного телевізора практично НЕ МОЖЕ підпалити квартиру. НЕ МОЖЕ.
Дуже шкода, що експерти-пожежники, побачмвши в згорілій кімнаті телевізор, заявляють, що “причина пожежі – телевізор”.
Як то кажуть, “землетрусу немає, а жертви землетрусу є”.

Інвертор, або підсвітка.
Цього блока немає в кінескопних телевізорах, його немає в плазмових телевізорах, він є, та ще й часто заявляє про себе, в LCD-телевізорах з газорозрядною підсвіткою.
Що це за “підсвітка” ? В LCD-телевізорах кожна точка екрана НЕ СВІТИТЬСЯ, а ЗАТІНЮЄ собою рівномірно-біле свічення ззаду екрана. Ви дивитесь на матрицю екрана, а позаду матриці рівномірно-білим світлом світиться підсвітка. Блок, який забезпечує роботу підсвітки, називається “інвертор”, він традиційно не дуже надійний.
Телевізори з LED-підсвіткою значно надійніші.
Сама газорозрядна підсвітка забезпечується кількома надзвичайно плоскими “лампами денного світла”, ці лампи можна так назвати, враховуючи, що принцип свічення у них такий самий, як у звичайних традиційних ламп денного світла. Кілька таких ламп розміщені позаду матриці, їх кількість може бути, наприклад, 4, або 6, або 8. Таку лампу працівники сервісу часто називають “балон” (згорів балон, ремонт неможливий, балонів немає).

Плазма, плазмова панель.
Чому сучасний плоский LCD-телевізор називається “телевізор”, а плазмовий телевізор може називатись “плазмова панель” ?
Він справді може бути не плазмовим телевізором, а плазмовою панеллю.
Телевізор – функціонально завершений пристрій. Він може приймати радіочастотний ефірний, або кабельний, або навіть супутниковий сигнал, декодувати цей сигнал, формувати зображення і звук. В мінімальному варіанті діяких додаткових пристроїв йому не треба.
Плазмова панель, на відміну від телевізора з плазмовим екраном, має лише відеовхід, куди треба подавати готовий зформований відеосигнал, і не має звукового входу, для звуку додатково треба аудіо-систему.
Плазмова панель – лише елемент більш загального телевізійного комплексу, до неї треба додавати телевізійний тюнер і аудіо-систему.

Процесор (полетів процесор, згорів процесор).
В сервісі існує такий жарт: “процесор може згоріти, якщо його кинути у вогонь”. Насправді все трохи складніше.
1. Процесор в телевізорі може зіпсуватись, але дуже рідко.
2. Процесор насправді не є процесором. Це лише жаргон. Це складна, універсальна мікросхема, у складі якої є процесор, постійна пам’ять, оперативна пам’ять і система вводу-виводу. Іноді така мікросхема може також робити складну обробку відеосигналу в телевізорі, тоді цю мікросхему можна назвати “відеопроцесор”.
Незважаючи на те, що процесор – мікросхема досить надійна, деякі телемайстри люблять замість фрази “я не знаю, що сталось в телевізорі, у мене замало знань” застосовувати більш коротку фразу: “полетів процесор, і купити його неможливо”.
Я ніколи так не робив. Мені приємніше було сказати “чорт його знає, що у вас зламалось. Викликайте когось іншого”.

Строчна розгортка і кадрова розгортка.
В кожний конкретний момент часу на екрані вашого кінескопного телевізора світиться лише одна світлова точка. Не весь екран світиться, а лише єдина точка. Ця точка з великою швидкістю рухається зліва направо по екрану, прописуючи на екрані лінію за лінією, і кожна наступна лінія розміщена трошки нижче від попередньої.
Зверху донизу, лінія за лінією, доки не намалює весь кадр на екрані. Намалювавши кадр, світлова точка починає все спочатку. За одну секунду таких кадрів нам малюють 50 штук, частота зміни кадрів 50 Герц (50 Hz). В хороших, 100-герцових телевізорах формується 100 кадрів за секунду.
Блок, який формує надзвичайно швидке горизонтальне пересування світлової точки на екрані, називається блоком строчної розгортки. Коли він несправний, ніякого зображення ви не побачите, тому що блок строчної розгортки заодно формує високу напругу для кінескопа.
Блок, який формує значно повільніше вертикальне пересування світлової точки, називається блоком кадрової розгортки. Коли він несправний, то ви, залежно від самої поломки, бачите на екрані або дуже викривлене по вертикалі зображення, або надзвичайно яскраву горизонтальну лінію, або не бачите нічого.

ТДКС (полетів ТДКС, згорів ТДКС, пробився ТДКС).
Англійська назва FBT (flyback transformer). Це трансформатор, конструктивно об’єднаний з високовольтним діодним стовпом для формування високої напруги. Назва ТДКС означає “трансформатор діодно-каскадний строчний” (до речі, всі чотири слова іноземного походження).
Невже телемайстри самі придумали таке скорочення ?
Ні, телемайстри цього не робили. Справа в тому, що за часів існування Союзу такі трансформатори мали маркування “ТДКС-14, ТДКС-19, і так далі”. За звичкою сервіс став будь-які строчні трансформатори, незалежно від маркування, називати ТДКС.
ТДКС – це для кінескопних телевізорів, його нема і не буде в сучасних LCD-телевізорах.
ТДКС вміє непогано горіти, але часто його міняють даремно. Багато інших поломок в строчній розгортці телевізора створюють такі симптоми, нібито несправний ТДКС.

Тюнер зовнішній або вбудований.
Назва “тюнер” виникла від англійського слова “tune” (настроювати).
Тюнер – “настроювач”.
Тюнінг – “настроювання” (наприклад, підлаштовування автомобіля під особливі вимоги автовласника).
Отже ! Для нас з вами тюнер – це блок, який виконує настроювання телевізора на телевізійні канали. Цей блок можуть також називати “ресівер”, це від англійського слова “receive” (приймати), тобто приймач. Автовласники і тут не хочуть бути, як всі інші люди, для них “ресівер” – це невеличка панель в салоні автомобіля, яка потрібна для регулювання і перемикання звуку, коли автовласнику вже мало звичайної магнітоли, він має в машині кілька різних джерел звуку.
Обійдемось без автовласників. Тюнер потрібен для настроювання на телевізійні канали.
Вбудований тюнер для нас з вами невидимий, він знаходиться всередині телевізора, ви з допомогою пульта керуєте телевізором, а контролер телевізора, відповідно, керує тюнером.
Зовнішній тюнер знаходиться поблизу телевізора, він приймає необхідний для тюнера радіочастотний сигнал, і формує готовий телевізійний сигнал, щоб подати цей сигнал на відеовхід телевізора.
Супутниковий тюнер приймає сигнал від супутникової антени (“тарілки”).
Ефірний тюнер приймає сигнал від ефірної антени. Найчастіше це зовнішня антена, але, як тимчасовий варіант, це може бути кімнатна антена. Ми з часом звикнемо до ефірних тюнерів для стандарту DVB-T2.

(ДАЛІ БУДЕ. СТАТТЯ НЕ ЗАКІНЧЕНА)

Деякі інші статті на телевізійну тему можете почитати   ОСЬ ТУТ.

Всім бажаючим продаємо наш інформаційний архів

Ви можете замовити бандероль з чотирма DVD-дисками, на яких ВСІ наші схеми, мануали, вся додаткова інформація. Вартість замовлення в межах України 180 грн при замовленні звичайною поштою, або 200 грн при замовленні через Нову пошту. Оплата - на вашій пошті при одержанні бандеролі. Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення дисків треба перейти НА ЦЮ СТОРІНКУ.

Залишити відповідь (Leave a Reply)