Прості запитання і прості відповіді про цифрове ефірне телебачення Т2, частина 2

Вместо рекламы

Россиянин, ты захотел скачать файл ? Или почитать чего интересного ?
Останови свою войну в Украине !

—————————

Реклама від Google



Продовження статті, частина 2. Відповіді на запитання читачів в Інтернеті.

Ви читаєте другу частину статті. До вашої уваги також   Перша частина статті.
Зараз ви отримаєте відповіді на ваші додаткові запитання про телебачення Т2. Також до вашої уваги більш детальні статті  про цифрове ефірне телебачення Т2  і про  антени.

Антена – це саме головне для прийому цифрового ефірного телебачення Т2. А який тюнер – не дуже важливо. Яка антена ? Дециметрова або широкополосна (метрова + дециметрова).

Я цю фразу повторюю в кожній своїй статті на тему Т2, щоб ви не забули.
Продовжуємо.

Ось і наступне запитання:

Де знаходиться передавач для Т2 в тій чи іншій області ?
В тій самій статті про антени є також таблиця розміщення передавачів, і карта покриття України телевізійним цифровим сигналом.

І частоти телевізійних каналів Т2 також можна там почитати ? Так. Щоб ви довго не шукали, можете подивитись на сайті  таблиці частот.

Добре, що згадали про мультиплекси. У мене деякі мультиплекси краще приймає з одної трансляційної вежі, а деякі – з іншої. Як підключити до тюнера зразу дві антени ?
Формально, це можливо, хоча не бажано. Сигнал з двох пасивних антен подається на стандартний сумматор, а сигнал з сумматора можна подавати на тюнер, або антенний підсилювати, а потім подавати на тюнер. Сумматор антенного сигналу виглядає приблизно так, і не переплутайте з розгалужувачем (спліттером) антенного сигналу, вони подібні.



Якщо захочете, щоб ці антени самі були з підсилювачами – будете боротись з проблемами. Лише спеціаліст переможе конструкцію з двома широкополосними підсилювачами.

Я читав, що для цифрового телебачення НЕ ПОТРІБНО направляти антену в бік трансляційної вишки (ретранслятора).
Ні, ви зрозуміли трохи неправильно. Прийом цифрового сигналу іноді можливий, якщо ви направите антену не на прямий сигнал, а на відбитий сигнал. Наприклад, ззаду вас великий багатоквартирний будинок, а між вами і ретранслятором є досить великі заважаючі будівлі, то вам обов’язково треба попробувати направили антену для прийому можливого відбитого сигналу. Але шанси на стабільний відбитий сигнал незначні.

А як приймати українське телебачення Т2 в Костанаї ?
Дорогі українці в Казахстані або ще десь за кордоном ! Для вас – існує українське супутникове телебачення та Інтернет. Досить багато українських каналів можна дивитись через Інтернет безкоштовно, а ще більше – за деяку оплату провайдеру послуги  IPTV, Провайдер не обов’язково “якийсь місцевий”, він може знаходитись навіть в іншій країні.
При цьому в будь-якій країні ефірне телебачення – лише своє. Можливий прийом каналів сусідньої країни на невеликій відстані від кордону.

Як додатково приймати іноземне цифрове телебачення ?
Живіть поближче до кордону. Дальність прийому будь-якого дециметрового телевізійного сигналу не є високою.

Чи перебиває супутниковий сигнал ефірне телебачення Т2 ? Відповідаю:
– супутниковий сигнал не впливає на ефірний і на кабельний.
– кабельний сигнал може створювати значні перешкоди в багатоквартирних будинках для ефірного сигналу, і не впливає на супутниковий сигнал.
– ефірний сигнал не впливає на супутниковий і на кабельний.
За інтенсивністю радіочастотних випромінювань кабельний сигнал в наших будинках найсильніший.
В меню вашого тюнера ви можете побачити надписи “інтенсивність сигналу” (рівень сигналу, сила сигналу, потужність сигналу, навіть міцність сигналу). Не заморочуйтесь над фізичним змістом цих назв, просто знайте: чим більший цей параметр, тим сильніший сигнал.

Чи шкідлива для здоров’я супутникова “тарілка”, або кабельне телебачення, або ефірне телебачення, або Інтернет, або мобільний зв’язок ?
Доведеться деталізувати відповідь. Дуже шкідливо для людської психіки занадто вірити всьому, що можна почути з телевізора або прочитати в мережі Інтернет. Також дуже шкідлива для психіки велика залежність від мобільного телефону. Є ще один шкідливий фактор: після багатьох років інтенсивного користування мобільним зв’язком збільшуються шанси отримати рак головного мозку. Цей фактор дуже незначний, якщо порівнювати із впливом на людську психіку.

Чи можливо на одному телевізорі одночасно дивитися і кабельне телебачення, і цифрове ?
Так, якщо телевізор має кілька відеовходів. Любителі дивитись “чим більше, тим краще” підключають до телевізора відразу кілька джерел телевізійного сигналу. Якщо в телевізорі лише один відеовхід, доведеться додавати комутатор відеосигналу.

А підключити кабельне і ефірне телебачення Т2 на одне гніздо ?
Ні ! Не вигадуйте дурниць. Не можна змішувати в один сигнал два різні радіочастотні телевізійні сигнали. Це не заборонено, але толку не буде.

Чи можна на цифрові кабельні тюнери дивитись цифрове ефірне телебачення ?
Та ні, і проблема не в тюнері. Хоча існують універсальні тюнери, але стандартний дешевий кабельний тюнер не годиться для ефірного телебачення, а головна проблема в тому, що в вашому кабельному телевізійному сигналі відсутній сигнал ефірного цифрового телебачення. Для прийому безкоштовного ефірного телебачення доведеться зайнятись антеною.

Що значить “вбудований цифровий тюнер” ?
Відповім по-простому: якщо ваш телевізор не розуміє цифровий формат DVB-T2 і не може приймати цифрове телебачення, вам треба додати до свого телевізора зовнішній цифровий тюнер, і з вихода цього тюнера подати зформований телевізійний сигнал на аудіо-відеовхід телевізора. А якщо ваш сучасний телевізор може сам, без додаткових пристроїв, приймати цифровий телевізійний сигнал DVB-T2, це значить, що вбудований цифровий тюнер в телевізорі вже є.

Чи є можливість вставити (вбудувати) цифровий тюнер в телевізор ?
Ні, ця ідея абсурдна. Хоча знайдуться кілька любителів майструвати, і вони конструктивно вставлять зовнішній тюнер в свій старий телевізор, лише для того, щоб тюнер був для них непомітним. У всякому разі, таке витворяють з кабельними декодерами. Результат ніякий, а людині приємно. А ще можна якось прикрасити свій телевізор. Наприклад, так:


Як налаштувати цифрове телебачення на кабельній антені ?
Це не “кабельна антена”. Вираз “кабельна антена” є неправильним. Якщо у вас кабельне телебачення, в вашу квартиру (ваш будинок) проведено сигнал від якогось вашого місцевого провайдера. Кабельне телебачення забезпечується місцевою компанією, яка за щомісячну абонентську оплату доставляє телевізійний сигнал до споживача по кабельних мережах. Якщо у Вас кабельне телебачення, то для Вас – стаття про КАБЕЛЬНЕ TV.
Ефірне телебачення забезпечується державою (в Україні – поки що через компанію-посередника “Зеонбуд”), не потребує спеціальних кабелів від пункту трансляції до кожного споживача, для прийому такого телебачення обов’язково потрібна антена. Цифрове телебачення Т2 транслюється в Україні в дециметровому діапазоні, тому потрібна дециметрова антена. Можливо, з часом цифровим сигналом буде охоплено метровий діапазон, тоді потрібна буде широкополосна антена.

Якщо телевізор показував звичайне, аналогове телебачення добре і якісно, то що зміниться при переході на цифрове телебачення ?
Що ж, покажу на прикладі. Ось так виглядає якісне зображення.

 

А так виглядає зашумлене аналогове зображення


Цифровий сигнал ніколи не дасть зашумлене зображення. Або зображення якісне, або відсутнє. Якщо ваш телевізор дуже якісно показував аналогове зображення, то при переході на цифровий сигнал ви не побачите різниці між цифровим телебаченням і аналоговим. Але не дуже віриться, що ваш телевізор показував аналоговий сигнал просто ідеально.

У мене немає (кольору, звуку, картинки, потрібне підкреслити). Що робити ?
Я би порадив уважно почитати  ДЕТАЛЬНУ СТАТТЮ ПРО Т2 .Там більш детально написано про можливі проблеми.

Чому критикують “польську” антену ? Вона у мене чудово показувала звичайне, аналогове телебачення. Чому вона повинна погано показувати цифрове телебачення ?
По “польську” антену я би краще детально прочитав в статті  ПРО АНТЕНИ .
На додачу: і антенний підсилювач цієї антени не дуже надійний. І він не має фільтрації від сильних перешкод на межами телевізійного діапазону.
Кому зрозуміло – це добре. Кому незрозуміло – повірте тим, кому зрозуміло.

Як покращити “польську” антену, щоб було більше каналів і кращий прийом ?
На жаль, Нікола Тесла вже помер, а хто, крім нього, міг би покращити “польську” антену, я не знаю. Про “польську” антену я написав в статті  ПРО АНТЕНИ , дублювати не варто.

Яка антена краща, польська чи ворона ?
Ви назвали дві найдешевші антени, даремно їх порівнювати. Антена типу “Ворона” є все-таки вузьконаправленою антеною, на ній більше шансів одержати хороший сигнал. Антена “польська”, або “сітка”, традиційно чутлива, але дуже часто прийом цифрового сигналу на таку антену поганий.
Я знаю, що  у телеглядачів, які дивляться ефірне телебачення, найчастіше встановлена антена, яку називають “польська”. Я знаю, що для заміни антени не дуже хочеться вилазити на дах власної хати, або опускати вниз довжелезну важку щоглу з антеною. Якщо там, де ви живете, немає занадто сильного заважаючого сигналу, а потужність цифрового сигналу достатня для нормального прийому, то навіть така горе-антена може приймати цифровий телевізійний сигнал досить непогано. Така удача буває не завжди.

Чи потрібна для польської антени та сітка, чи павук, що розміщена ззаду антени ?
Статистика показує, що без сітки краще. Іноді сітка дуже корисна, якщо ззаду антени є сильний заважаючий сигнал з іншої трансляційної вежі.

Як підібрати підсилювач до антени ?
Без спеціальних приладів або практичного досвіду це – алхімія. Але в статті  про антени  є практичні поради. Нагадую, що не важливо, який коефіцієнт підсилення у вашого підсилювача.
По-перше, коефіцієнти підсилення не дуже відрізняються.
По-друге, хороший підсилювач – не той, що має найбільший коефіцієнт підсилення, а той, який не збуджується, і не дуже критичний до напруги живлення.
По-третє, є антенні підсилювачі, які підключаються “на кабель” (у них роз’єми “F-F“), такий підсилювач знаходиться на невеликій відстані від антени, а є підсилювачі “із симетричним входом”, вони знаходяться на самій антені. Якщо антена пристосована під установку такого підсилювача (як правило, це підсилювач із симетричним входом), то саме такий підсилювач є більш практичним.

Як дізнатись, чи не збуджується антенний підсилювач ? І що означає фраза “збудження підсилювача” ?
Без спеціальних приладів я не дізнаюсь, і ніхто не дізнається, чи збуджується підсилювач, чи ні. Користуйтесь простими правилами:
– вам не потрібні підсилювачі із занадто високим коефіцієнтом підсилення. Якщо менше підсилення, то краще працює.
– підсилювачі сімейства SWA або ALN або PAE або LA (наприклад, LA-22V5) практично не збуджуються при пониженій напрузі живлення, можна понижувати аж до 5 Вольт, при цьому ALN традиційно стійко працюють при напрузі 5 Вольт, в інших підсилювачах іноді можливі погіршання характеристик.
– якщо підключити два підсилювачі хоч паралельно, хоч послідовно, обов’язково одержите збудження. Лише спеціаліст це зробить, не отримавши паразитного збудження підсилювачів. Це я кажу до того, що у вас антенний сигнал підсилюється лише одним підсилювачем, а захочете додатково підсилити – одержите проблему.
А що таке “збудження підсилювача” ? Це коли підсилювач, замість того, щоб культурно підсилювати вхідний сигнал, додає до нього додатковий сильний заважаючий сигнал хто зна якої частоти. Неприємна, але популярна ситуація.

Який підсилювач найкращий для “польської” антени ?
Маю відповідь. Вона в статті про  антени .

Як зробити підсилювач до антени ?
НІЯК ! НЕ РОБИТИ ! Купити готовий. Ця рекомендація категорична, якщо вам потрібен антенний підсилювач.

А як зробити телевізійну антену до Т2 своїми руками ? Як зробити “сильну антену” в домашніх умовах, щоб був хороший прийом ?
Деякі конструкції саморобних антен описані в статті про  антени . Але пам’ятайте: головна “сила” антени в правильному розміщенні і висоті розміщення, з обов’язково хорошим кабелем і лише при необхідності з підсилювачем. Якщо сигнал хороший, і можете обійтись без підсилювача – значить, обходьтесь без підсилювача. Але пам’ятайте, що сама хороша антена десь в куточку вашої кімнати – це вже погана антена.

Чи потрібна спеціальна цифрова антена для цифрового телебачення ?
Потрібна дециметрова або широкополосна антена, яка забезпечить нормальний прийом цифрового ефірного сигналу. Найбільш популярні конструкції – “хвильовий канал” або логоперіодична. Антена – це саме головне для прийому цифрового телебачення Т2. Спеціальних “цифрових антен” не існує, це обман в магазинах.

Порадьте коротко, і без теоретичних пояснень: ЯКУ ЗОВНІШНЮ АНТЕНУ ВЗЯТИ ? Щоб чутлива, і не дуже велика. Яку антену взяти ?
Ну… я ж вам не телевізійна реклама, і не хочу рекламувати антени якихось конкретних виробників. Візьміть, наприклад, якусь приблизно таку.


Приблизно такі антени мають пристойну чутливість, не саму гіршу діаграму направленості, вони працюють без підсилювача, хоча можуть працювати з підсилювачем, для підключення антенного кабеля у цих антен використовується традиційний, загальноприйнятий F-роз’єм, і розміри антени не занадто великі.
Але є шанси, що ви обійдетесь і дешевшою, простішою антеною:


Фраза “антена без підсилювача” є умовною, при необхідності до такої антени додається підсилювач, від підключається через традиційний F-роз’єм.
Ви впевнені, що сигнал у вас справді слабкий ? Можливо, вам достатньо буде дешевшої антени. Справа не в ціні, просто в багатьох ситуаціях занадто дорога антена не виправдовує свою ціну. Не забудьте, у вас є окрема стаття про антени.

Чи стане антена чутливішою, якщо до неї прикласти ртуть або магніт ?
Хоч до антени, хоч до задниці, чутливість не збільшиться. Краще прикладайте до голови тому придурку, який це вам порадив. Байки про магнітні, а особливо про ртутні антени, які або неймовірно чутливі, або дають надзвичайно сильні радіоперешкоди – все це розповіді придурків, які себе вважають “приколістами” чи просто великими гумористами, але при цьому залишаються придурками. Цю тему взагалі більше не продовжуємо.
Також плюємо на CFA-антени (crossed field antenna, антени з перехрещеним полем) і EH-антени (конструкція такої антени – дуже короткий діполь), бо ці конструкції також нічого не варті, незважаючи на велику рекламу для довірливих людей.
Якщо когось вперто цікавить ця тема, то загляніть на які-небудь ідіотські російські форуми, де обговорюються “торсионные генераторы, ртутные антенны, непорочное зачатие, великая Россия, миролюбивый Путин” і все інше. Ці сайти – для особливо дурнуватих росіян, а нормальні люди на такі сайти не заглядують. Нормальні люди не вважають Путіна “великим миротворцем”, а лише військовим злочинцем і хуйлом.
Вибачте, відволікся, коли згадав про Росію, пропите стадо “патриотов русского мира”, їхню війну і їхнє керівне хуйло.

Як збільшити сигнал від кімнатної антени ?
Ніяк. Важливим є не лише рівень сигналу від антени, а якість сигналу від антени. Для кімнатних антен просто потрібен хороший сигнал. Кімнатна антена – ваш найгірший варіант, або вам просто пощастило.

У мене сигнал від антени стабільний, але якість дуже нестабільна, іноді опускається аж до нуля. Що робити ?
Про це більш детально написано в другій частині статті про антени .

Яка кімнатна антена потрібна для цифрового телебачення ?
Ніяка. Вибачте, що нагадую. Кімнатна антена – для тих небагатьох людей, у яких хороший сигнал від телевізійної вишки. Я не написав “сильний”, я написав “хороший”, тобто практично відсутній відбитий сигнал, який може псувати прийом. Всім іншим – зовнішня вузьконаправлена антена.

Де в кімнаті найкраще розмістити кімнатну антену ?
На підвіконні, на балконі. Ще раз читаєте про антени.
Подивіться ось на цей малюнок. Малюнок примітивний.


На малюнку схематично зображена яка-небудь ваша кімната, в якій ви хочете поставити кімнатну антену. Червоною стрілкою позначено початковий напрям руху радіохвиль від телевізійної вежі. Радіохвилі чудово йдуть паралельним рівномірним потоком, і тут вони наштовхуються на ваш будинок, і вашу кімнату. Що ж відбувається далі ?
1. Частина радіохвиль тим самим напрямом проникає через стіни в вашу кімнату, але радіохвилі вже дуже ослаблені. Чим далі від вікна, тим гірше.
2. Частина радіохвиль відбивається від стін будинку, і ці радіохвилі кудись йдуть в іншому напрямку.
3. Частина радіохвиль “огинає” перешкоду (ви в школі вчили на фізиці про дифракцію), і навіть частково попадає в ваші вікна.
4. Всі ці радіохвилі, які під різними напрямами якось попали в вашу кімнату, створюють в кімнаті справжню інтерференційну “кашу”, і у вас дуже мало шансів якось розмістити в кімнаті антену так, щоб вони знайшла пучок радіохвиль, які будуть йти в одному напрямку.
Хто хоче кімнатну антену, тим я безсило нагадую: вибір точки розміщення вашої антени дуже важливий, а тому, якщо кабель до вашої антени дуже короткий, або просто неякісний, він замінюється на значно довший, і хорошої якості. Тоді, може, якось знайдете підходяще місце для кімнатної антени, щоб прийом сигналу був нормальним. В найбільш несприятливих місцях в кімнаті корисний телевізійний сигнал може зменшуватись майже в 10 разів, порівняно з правильним розміщенням антени.

Хвилиночку ! Я читав в Інтернеті, що будуть будуватись додаткові синхронні телепередавачі, тоді інтерференція не буде погіршувати якість прийому.
Так, це колись буде. Але це стосується інтерференції сигналів з різних трансляційних вишок. В вашій кімнаті буде інтерференція багато раз відбитого сигналу з єдиної трансляційної вишки. Тому для особливих оптимістів нагадую:
Кімнатна антена допоможе не всім.

Але ж я дивився телебачення на кімнатну антену, і мене все влаштовувало ! Чому ж я не можу дивитись на кімнатну антену цифрове телебачення ?
Тому, що ви бачили не ідеальну картинку, і вам це не заважало. Десь зображення трошки подвоювалось, десь було розмите, ви цього практично не помічали. Із цифровим сигналом цього не буде. Або цифровий тюнер дає ідеальне зображення, або не дає нічого.

Добре, але яка кімнатна антена найкраща і найпотужніша ?
Бачу, що не дійшло. Подивіться самі ! Він також вірив, що цифрове ефірне телебачення можна без проблеми приймати де завгодно на кімнатну антену.


Переконались ? Найкраще рішення – вузьконаправлена антена.

Скажіть, але чесно. Особисто ви на яку антену приймаєте телебачення Т2 ?
Ну, розумієте… Я живу в Києві, на одному з верхніх поверхів, і вікна виходять саме на ту сторону, яку треба. Спочатку я приймав сигнал на кімнатну антену “Волна-5”, але все-таки іноді сигнал пропадав, і я домовився із сусідом на два поверхи вище, і укріпив у нього на балконі невеличку вузьконаправлену антену “Метелик”, сигнал розвів і йому, і собі. Тепер сигнал не пропадає. Більше 30 каналів, і безкоштовно, і плюємо на нашу паскудну “Волю-кабель” з їхніми цінами, їхнім сервісом і їхнім кабельним телебаченням. Ну, у нас насправді більше 50 каналів, тому що Київ.

Що ви все про антени і про антени. А інших способів покращити прийом нема ?
НЕМА !!!

Чи можливо приймати сигнал телебачення Т2 з Інтернета ?
От досада ! Це неможливо, але якщо у вас досить хороший і швидкий Інтернет, ви можете дивитись дуже багато телевізійних каналів на комп’ютері або через мультимедійну приставку на телевізорі. Наприклад, через сайт XITTV.NET або через особисті сайти телевізійних каналів. Є деяка незручність, бо сайти, які начебто “дають багато каналів, і безкоштовно”, з часом кудись зникають, або стають платними, і доводиться шукати інші. Можна також переглядувати відеозаписи через YouTube. Дуже можливо, що ваш провайдер Інтернета за додаткову щомісячну оплату може надати вам можливість перегляду IPTV-телебачення. Список доступних телевізійних каналів при цьому встановлюється компанією-провайдером Інтернета, і залежить від додаткової ціни.
Але скарг на телебачення через засоби Інтернету я чув немало, бо не всюди Інтернет достатньо швидкий.

Хто повинен робити настроювання тюнера на телевізійні канали ?
Ви або ваша дружина. Це не так важко, як ви думаєте.

Як переставляти місцями канали в тюнері ? Як редагувати канали ?
Знаю, знаю про вашу проблему. Вона була створена самим “Зеонбудом”, зараз її немає.
В деяких тюнерах переставляти місцями канали не вдавалося.
В деяких тюнерах переставлені місцями канали вперто зберігали свої номери.
В деяких тюнерах переставлені канали з часом вперто повертались на улюблене розташування.
Підлий “Зеонбуд”, нарешті, вимкнув примусову логічну нумерацію каналів, і тепер ви можете в меню свого тюнера знайти пункт “Логічна нумерація” (LNC) “Ввімкнути-Вимкнути”. Вимкнете логічну нумерацію, і переставляйте канали, як вам хочеться, вони вже не “прив’язані” до своїх номерів. Це робиться через меню тюнера.
Доки трансляція буде в руках приватної компанії, буде ще багато проблем і незручностей.

Які тюнери найкращі для прийому цифрового телебачення ? Яка фірма виробника найкраща для Т2 ?
Хочете, щоб було найкраще – займіться антеною. Тюнери нормальні ! Який візьмете, такий буде працювати. Якщо ви дуже уважно і серйозно ставитеся до вибору тюнера, то вам – стаття  ПРО ТЮНЕРИ.

Як підключити тюнер Т2 до комп’ютера ?
По-перше, вже є USB-тюнери T2, їх підключити можна через USB-порт комп’ютера. По-друге, якщо ваш комп’ютер має відеовхід, то можна до такого комп’ютера підключити не лише тюнер Т2, а будь-яке джерело відеосигналу.

Які комп’ютери мають відеовхід ?
Ті, в які власник комп’ютера вставив телевізійний модуль з відеовходом. Також існують відеокарти з відеовходом. Зрозуміло, що такі модернізації не стосуються ноутбуків. До ноутбука підійде USB-тюнер Т2. Більш детально – в статті  про тюнери.

Я на своєму тюнері бачу гніздо USB. Як через це гніздо підключити телевізор до тюнера ?
Ніяк, і не пробуйте. USB-порт в вашому тюнері – для того, щоб ви підключали FLASH-пам’ять (вставляли флешку). З флешки можна дивитись записаний фільм. Більшість тюнерів можуть писати на флешку.

Чи будуть видаватись безкоштовні тюнери пільговикам ?
Стверджую, що ні. Люди, які хочуть дивитись цифрове телебачення, і люди, які мають пільги – це зовсім різні люди. Можу поділитись особистим досвідом, бо сам займався телеремонтом: деякі пенсіонери негайно продали одержані безкоштовні тюнери за символічну ціну, інші пенсіонери попробували щось приймати на ці тюнери, або не попробували взагалі нічого, і закинули одержані тюнери подалі, “нехай валяються”.
Держава не купує своїм громадянам супутникові тюнери, і ефірних не треба. Така дія суперечить світовим законам, бо забезпечення частини населення безкоштовими ефірними тюнерами порушує права тої частини населення, яке користується супутниковими або кабельними тюнерами. В 2004 році в Італії були виділені субсидії для забезпечення телеглядачів безкоштовними ефірними цифровими тюнерами, після чого Европейський суд розглянув протести компаній, що транслюють кабельне і супутникове телебачення, і виніс рішення про несправедливість такої вибіркової субсидії.
В Україні рішення про “безкоштовні” тюнери було прийнято в 2011 році, при цьому вартість тюнерів для державних закупок була приблизно в два рази вищою від можливої, і головною метою було “освоєння”  350 мільйонів гривень компанією-монополістом “Зеонбуд”, одним з засновників якої є син Януковича.
Думаю, що за окремими зверненнями громадян, у яких особливо важка ситуація (інвалідність 1-ї групи, наприклад) можна було би не роздавати їм безкоштовні тюнери, а забезпечити їм встановлення таких безкоштовних тюнерів, і монтаж антен, до речі, для реального перегляду цифрового телебачення, а не уявного “ми населення забезпечили”.
Також, якби від мене щось залежало, я би зобов’язав ВСІХ кабельних операторів безкоштовно надавати кабельне телебачення ВСІМ пільговикам із значною пільгою: інвалідність, бойові та інші заслуги. Я би також ввів негайне і автоматичне анулювання ліцензії на кабельну трансляцію при найменших порушеннях цього правила.
А керівництво “Воля-кабель” я би просто пристрілив.

Що мені робити, коли у нашій місцевості, чи хоча б у моїй хаті, прийом ефірного цифрового сигналу неможливий ?
Що ж, будуть і такі ситуації. Десь, у найбільш віддалених селах, був якийсь прийом двох-трьох телевізійних каналів, і його не стало, і до деяких небагатьох сіл цифровий ефірний сигнал не дотягується. Для таких рідкісних ситуацій прийом супутникового сигналу – поки що єдиний вихід. Але з часом хороше покриття території України ефірним цифровим сигналом буде збільшуватись, будуть встановлюватись додаткові трансляційні вишки.
Це буде не скоро, хоча помаленьку додаткові трансляційні вишки таки встановлюються. Небагато, і лише там, де зовсім відсутній сигнал. І не для всіх мультиплексів, така реальність.

Можна відхилитись від теми ? Що робити, коли в будинку лише “Воля-кабель” ?
Ось вам інформація: “Воля-кабель” всіма недозволеними методами не пускає в багатоквартирні будинки інших провайдерів кабельного телебачення і Інтернета. Іноді робиться регулярне, щомісячне доплачування працівникам ЖЕКів, від яких залежить проведення кабелів в будинок, іноді достатньо доплачувати керівникам будинкових кооперативів, або ОСББ, або навіть консьєржкам. Іноді нищиться обладнання конкурентів.

Чи можна дивитись цифрове телебачення на два телевізори ?
Та хоч на п’ять. Або на сто. До кожного телевізора – свій тюнер, при цьому антена може бути одна на всі телевізори.

Куди можна поскаржитись на погану роботу телебачення Т2 ?
Найбільш дієві варіанти – своїй дружині або Папі римському. А ще краще – розібратись із власною антеною, чому прийом Т2 поганий.

Де треба купувати тюнер для цифрового телебачення ?
Всюди. Я би порадив не переплачувати, а спочатку в Інтернеті подивитись, де дешевше. Мушу вам признатись, що деякі моделі тюнерів (їх дуже небагато) провально погані. Вони можуть “заклинювати”, перегріватись, вимикатись, але ці фокуси вони витворяються не завжди, а в випадку не дуже якісного антенного сигнала, або не дуже коректного налаштування тюнера. Абсолютна більшість тюнерів – нормальні.. Не чудові і не жахливі, просто нормальні.

Добре, ефірне телебачення стає цифровим. А радіо також буде цифровим ?
Запитали, то доведеться прочитати довгу відповідь.
Фактор 1. Частотна відстань між каналами аналогового телебачення – 8 MHz. Частотна відстань між каналами радіо в діапазоні FM – вважаємо, 100 kHz, хоча можна і 50 kHz, тобто як мінімум в 80 раз менше. Радіоканалам в діапазоні FM не так тісно, а значить, можна почекати із цифровою радіотрансляцією.
Фактор 2. Цифрова радіотрансляція була би дуже корисною в діапазонах КВ, але кількість радіослухачів в діапазонах КВ в десятки разів менша, ніж в діапазоні FM.
Фактор 3. Цифрова радіотрансляція дозволить в десятки разів зменшити потужність трансляційних передавачів, але ця потужність і зараз не дуже велика, в порівнянні з телевізійною трансляцією.
Фактор 4. Навіть в тих країнах, де більше ніж 50% території покрито цифровою радіотрансляцією, кількість користувачів цифрової радіотрансляції надзвичайно мала. Це визначається абсолютною більшістю звичайних, аналогових радіоприймачів.
Фактор 5. Незважаючи на чудову якість звуку в цифровій радіотрансляції, якість звуку в діапазоні FM також досить непогана, це гальмує бажання користуватись цифровою радіотрансляцією.
Фактор 6. При добре працюючій мережі цифрового ефірного телебачення з’являється бажання з допомогою передавачів цифрового телебачення, і по протоколах цифрового телебачення транслювати також радіоканали. Аналогічно в супутниковому телебаченні і в цифровому кабельному телебаченні можна транслювати значну кількість радіоканалів.
Зауваження. Цифрова радіотрансляція в стандарті DAB+ або DRM не має нічого спільного із симпатичною цифровою шкалою звичайних аналогових радіоприймачів, навіть тих, які під час аналогової радіотрансляції приймають додаткову трансляційну інформацію в форматі RDS.

Це цифрове радіомовлення DAB+ колись в Україні буде чи ні ?
Зуб даю ! Не лише буде, а подекуди вже є.

Запитаю ще про дротове радіомовлення, ще називають “проводове мовлення” або “радіоточка”. Що там робиться нового ?


Що ж, прочитайте некролог про радіоточку. Радіоточка, хоча ще подекуди працює, але вже  лежить в передсмертній комі, і реанімація, скоріш за все, не допоможе. Головна причина – соціальна: Звичайним радіприймачем можна слухати десятки радіостанцій, а радіоточкою – лише три. Але головний удар по радіоточці було нанесено ненормальним, не потрібним підвищенням абонентської плати за користування радіоточкою. В останні роки існування СРСР радіоточка була доступна приблизно 90% жителям СРСР, хоча, звісно, не всі нею користувалися. Доки абонентська  ціна радіоточки не перевищувала вартість одної поїздки в міському транспорті, люди платили за радіоточку, навіть не користуючись нею, але при підвищенні ціни стало економічно вигідно один раз доїхати до “Укртелекому” і написати заяву про відмову від радіоточки. Наприклад, на початок 2021 року місячна вартість ОДНОЇ радіоточки для абонента складала 60 грн.
Дехто ще пам’ятає, що існування радіоточки забезпечувало стратегічну задачу оповіщення населення. Так, це правда, але дуже багато інших стратегічних вимог вже поховані в наш час. Наприклад:
– в наших містах вже давно немає кількох десятків безпечних квадратних метрів для посадки медицинського вертольота біля будь-якого багатоквартирного будинку, бо від будинку до будинку в будь-яких напрямках і на будь-якій висоті протягнуто десятки тисяч кілометрів кабеля для Інтернета, та й сам “масово поширений медицинський вертоліт” у нас не існував, і не існує.
– в десятки разів зменшена кількість аварійних газових пунктів, для яких була обов’язкова вимога: до будь-якого місця з можливою аварійною ситуацією доїхати за час, який не перевищує 5 хвилин.
– давно забута вимога, щоб падіння будь-якого будинку не руйнувало найближчий будинок. Іноді цей будинок руйнується навіть під час будування іншого будинку, ще до того, як хтось з них впаде.
– десятки інших правил і вимог, перераховувати які немає бажання.
Словом, радіоточки практично вже немає, і не буде. Коли в Україні буде назавжди відключене “дротове мовлення” (радіоточка), я допишу про цю подію в цій самій статті, яку ви читаєте.
В Франції, Великій Британії дротове мовлення відключили ще в 30-х роках 20-го століття. В Німеччині (ФРН), Японії відключили в 60-х роках 20-го століття. В Італії працює досі, але там не три програми радіо, а сім.
Жалкувати не будемо. В наш час є значно кращі технічні засоби забезпечення радіомовлення, ніж колишня дротова “радіоточка”. Просто людина купує FM-приймач, і слухає багато-багато, і зранку до вечора, і безкоштовно, і немає в цьому проблеми.
А ще можна   слухати радіо через Інтернет,  тоді кількість українських радіостанцій перевищує 250. Звісно, безкоштовно, хоча сам Інтернет мусить бути оплачений.
Щоб ніхто зайвий раз не жалкував: в деяких країнах, наприклад, вже немає і не буде можливості відправити телеграму. Якщо на протязі цілого року ніхто в країні не забажав відправити кудись телеграму, телеграфний зв’язок анулюється назавжди, і нема в цьому трагедії. Нехай відправляють СМС. Цікаво, правда ?
А хтось ще пам’ятає про телексний зв’язок ? Його видатна швидкість була 50 бод, тоді як до наших квартир протягують Інтернет-зв’язок із швидкістю на 100000000 бод, а кому не пощастило, то лише 10000000 бод, або нещасні 1000000 бод. Дивно, я ще пам’ятаю 28000 бод, і пам’ятаю, як раділи користувачі такому зв’язку. А телексний зв’язок, між іншим, був дуже популярним в багатьох країнах. Все старіє !
Передбачення спеціалістів: цифрова радіотрансляція, можливо, в форматі DAB+, все-таки колись завоює ефір, і стане, до речі, головним засобом для можливого оповіщення населення під час стихійного лиха чи надзвичайних ситуацій, чи ще яких-небудь, не дай Боже, ситуацій. Цифрова трансляція краща не лише з технічної точки зору, для радіостанцій собівартість цифрової трансляції в форматі DAB приблизно в 5 разів дешевше, ніж звична FM-трансляція.

Що ж, я вже все знаю. То додаткові статті про  цифрове ефірне телебачення Т2 , про  антени і про  тюнери  вже можна не читати ?
Ні, ці більш детальні статті краще прочитати, щоб ознайомитись із цифровим телебаченням більш детально. Вони написані не для спеціалістів, а для звичайних телеглядачів.

Стаття написана на основі позитивного і негативного досвіду людей, які раніше від вас зацікавились темою телебачення Т2.
Залишіть і ви свій внесок. Всі ваші зауваження, доповнення, відгуки про той чи інший тюнер, антену, особливості прийому TV-сигналу будуть враховані в статті.
Для цього у вас є коментарі або ФОРУМ. Коментарі я видаляю, але враховую їх в статті.

Залишити відповідь (Leave a Reply)