Аналогове телебачення – до побачення

Наше звичне аналогове ефірне телебачення замінюється на ефірне цифрове. Ефірне телебачення ми приймаємо і будемо приймати “з якоїсь антени”, у когось вона навіть кімнатна, але в більшості телеглядачів вона стаціонарна, вона укріплена десь на даху хати, а комусь дозволили встановити власну телевізійну антену на даху багатоквартирного будинку, хтось укріпив антену на стіні, комусь достатньо, щоб антена стояла на підвіконні чи на балконі, а хтось поставив біля хати високу вертикальну металеву трубу, та й укріпив на ній антену. Ми не на кораблі, але така труба правильно називається “щогла”.

Нам потрібно, щоб наші телевізори не перетворились на непотрібні мовчазні ящики, ми хочемо і далі дивитись телевізійні канали.
ЩО РОБИТИ ? Найпростіше і найдешевше – перейти зі звичного безкоштовного аналогового ефірного телебачення на безкоштовне ефірне цифрове, і з тої самої антени тим самим телевізором дивитись вже “в цифрі”.
Антена – це саме головне для прийому цифрового ефірного телебачення Т2. А який тюнер – не дуже важливо. Яка антена ? Дециметрова або широкополосна (метрова + дециметрова).
Коли переходити ? Я би почав вже сьогодні.
Чи не зарано переходити ? Коли мають відключити аналогове ? Київ і Кіровоградська область відключена 1 серпня, вся інша Україна – можливо, 1 вересня або 1 жовтня. До Нового року – це точно. Так що рекомендую перейти чим раніше, тим краще.
Що маємо на цифровому? Телевізійних каналів – близько 30, з хорошою якістю.
Коли ввімкнуть цифрове ? Вже давно ввімкнули.

Як переходити ? Зараз прочитаєте.
На нашому сайті є кілька тематичних роз’яснюючих статей про цифрове ефірне телебачення, а ця стаття – не інструкція, “як підключитись до цифрового телебачення”, для детального інформування у вас навжди є НЕОБХІДНІ КОРИСНІ СТАТТІ.
Стаття, яку ви читаєте – спрощена, узагальнююча інформація “про перехід на цифрове”.

Скільки людей в Україні дивляться безкоштовне ефірне телебачення ? Ніхто не планує точно підраховувати, але на теперішній час – близько 3-х мільйонів домогосподарств, деякі аналітики навіть доказують, що вони знають більш точну цифру, чи то 2.6 мільйонів, чи 2.8 мільйонів, але при бажанні докручують і до 4-х мільйонів. Ну, приблизно 10 мільйонів жителів України. Там, де традиційно був хороший ефірний сигнал, люди полюбили безкоштовне ефірне телебачення. Ось тут, наприклад:

 

А там, де ефірний сигнал був поганим, або навіть відсутнім, добре вкоренилась звичка дивитись супутникове телебачення:


Супутникове телебачення значно дорожче, і складніше в обслуговуванні, і все менше транслюють із супутників відкриті, безкоштовні канали, але є місця, куди не дотягується ефірне телебачення, і тому супутникове телебачення в тих місцях – єдина “палочка-виручалочка”. Зупинамось на ефірному телебаченні, воно все-таки доступне на значній більшості території України, до того ж безкоштовне.

Чому весь світ переходить на цифрову трансляцію телевізійних каналів ? Ось вам деякі цікаві цифри.
При аналоговій ефірній трансляції в Україні працювало приблизно 2600 телевізійних передавачів. В різних населених пунктах кількість каналів, які можна було дивитись з ефірної антени, була різною. В Києві, наприклад, кількість каналів впевнено збільшувалась, і досягла, якщо я не помиляюсь, 15 каналів. А от в селі, де жили мої родичі, можна було приймати чи то 2, чи то 3 канали, і це на досить високу антену з підсилювачем. Про якусь “кімнатну антену” смішно було й говорити.

Для цифрової ефірної трансляції в Україні було заплановано вже не 2600, а лише 668 передавачів, при цьому кількість телевізійних каналів у наугад вибраного телеглядача – не 2, не 3, навіть не 15, а близько 30.
Канали не зашумлені, немає такого, що “одні канали краще, а інші – ледве-ледве”. Близько 30, і всім бажаючим, і безкоштовно, і якісно.

Ця ситуація – не ідеальна, бо в зв’язку з окупацією Росією Криму і частини Донбасу кількість аналогових і цифрових передавачів, доступних для українського мовлення, трохи зменшилась.
Не все в цифровій трансляції зроблено повністю “так, як треба”, бо ці 668 цифрових передавачів покривають не всю територію України, а лише більшість.
Впевнений, хороший сигнал – покриття близько 60% території.
Сигнал, який можна приймати чутливою, добре налаштованою, досить високо розміщеною антеною – близько 80% території. Це приблизно відповідає тому реальному покриттю, яке забезпечували аналогові передавачі.
Теоретична, дуже оптимістична оцінка від компанії “Зеонбуд” – 95%.

Тобто виграш лише в тому, що передавачів треба приблизно в три рази менше ? Ні, не лише в цьому.
Потужність, яку потрібно витрачати для трансляції, є приблизно в 5 разів меншою для цифрового передавача, порівняно з аналоговим передавачем. Витрати телевізійних каналів на трансляцію зменшуються в кілька разів.
Також вивільняються багато ефірних частот, які держава може використати за іншим призначенням.

А яка вигода телеглядачеві ?
– Значне збільшення кількості безкоштовних телевізійних каналів, їх буде не кілька, а близько 30.
– телеканали транслюються з хорошою якістю, не зашумлені. Ні один канал не буде показувати ось з таким шумом:

 

Всі – незашумлені, ось з такою стандартною якістю:

 

А які, зрештою, канали будуть транслюватись ? Ось вони:

 

ЩО ЗРОБИТИ, ЩОБ ДИВИТИСЬ ВСІ ЦІ КАНАЛИ ?

Абсолютна більшість наших телевізорів не здатна приймати цифровий сигнал замість аналогового. Не у всіх є сучасні телевізори, які розуміють цифровий сигнал DVB-T2.
Переробити старий телевізор на “цифру” – неможливо.
Але до будь-якого телевізора можна докупити ефірний цифровий тюнер Т2, щоб цей телевізор почав показувати цифровий сигнал. Якщо є бажання і є фінанси, щоб замінити старий телевізор на новий, то можна купити телевізор, який сам, без ніяких додаткових тюнерів, розуміє цифровий стандарт DVB-T2, і буде показувати цифрове ефірне телебачення.

Чи є якісь інші варіанти ? Є, але всі вони – за гроші, а прийом цифрового ефірного сигналу є і буде безкоштовним. Лише один раз треба купити ефірний цифровий тюнер Т2.

Як вибирати тюнер Т2 ? Вам в допомогу стаття про ВИБІР ТЮНЕРА .

Чи можна обійтись без тюнера ? Категоричне Ні. Або ви дивитесь цифрове телебачення сучасним телевізором із вбудованим цифровим тюнером для стандарту DVB-T2, або до свого старого телевізора ви докупили цифровий тюнер, і дивитесь цифрове на телевізорі через тюнер.

Підключення ефірного цифрового тюнера Т2 ось таке:


Антену – до тюнера, аудіо-відеовихід тюнера – до аудіо-відеовходу телевізора. Є підходяща стаття, де про ПЕРЕХІД НА ЦИФРУ написано дуже детально, із поясненням багатьох проблем, які можуть іноді виникнути.

В телевізійних попередженнях про відключення аналогового ефірного телебачення дуже гарно говорять про те, що можна дивитись ефірне цифрове, кабельне, супутникове, навіть IPTV-телебачення. Але скромно мовчать, що лише ефірне цифрове телебачення залишається безкоштовним і загально-доступним. Всі інші варіанти – лише за гроші.

Не будемо хвалитись, розглянемо “негативні” особливості переходу на цифрове ефірне телебачення.

1. Фінансова особливість. Треба купити ефірний цифровий тюнер до свого телевізора. Коли до відключення аналогового сигналу було ще далеко, ціна такого тюнера починались від 300 грн, і далі в більшу сторону, залежно від жадкості і тупості продавців. Коли до відключення залишається мало часу, або коли аналоговий сигнал недавно відключений, ціна тюнера підлітає догори до 450 грн і більше. Проходить ще трохи часу, все заспокоюється, ціна повертається до початкових значень. Такі процеси перевірені на інших країнах.

2. Технічна особливість. Телеглядач, який зовсім не є професіоналом-електронщиком, хоче розібратись, як приймати цифровий сигнал через тюнер, що і куди підключати. Як не розказуй на різних сайтах, а неясності залишаються.
– Хтось має аудіо-відеокабель з переплутаним кольровим маркуванням, і починає вірити, що дивитись цифровий сигнал неможливо.
– Хтось, десять раз прочитавши інструкцію, все одно підключає антену до телевізора, і дивується, що “нічого не показує”.
– Хтось з непроходимим оптимізмом вірить в свою кімнатну антену, а даремно.
– У когось істерика від того, що телевізор доводиться кожен раз після ввімкнення переключати на аудіо-відеовхід, а такі моделі телевізорів є, нічого не поробиш.
– І ще кілька десятків варіантів.

3. Соціальна особливість. Наче на базарі картоплю купляють: “якщо поставлю супутник в три рази дорожчий, ніж ефірний тюнер, то каналів стане в десять раз більше, не 30, а 300“. Каналів стане 300, із них варто дивитись 30-40, не більше, а додаткових “бонусів” такий телеглядач має немало.
– Пройде пів-року, або рік, і треба “перешивати” супутниковий тюнер, бо деякі канали кудись зникли.
– Після непоганих вітрів, або весняної відлиги, з падінням льоду з дахів, треба виймати гроші і запрошувати установщина супутникового телебачення, щоб знову наладив прийом.
– Під час дощу чи снігу краще дивитись в вікно і пити горілку, бо в більшості випадків картинка на екрані пропадає.

4. Українська особливість: “краще буду без телевізора, але тюнер їхній купувати не буду, бо тут все одно якийсь обман”.

ДАЙТЕ ГОЛОВНУ ПОРАДУ при переході на цифрове ефірне телебачення !
Ось вона. Якщо не прислухаєтесь до цієї поради, можете надовго замість переходу на цифровий сигнал перейти на головний біль.
САМЕ ГОЛОВНЕ ДЛЯ ЦИФРОВОГО ЕФІРНОГО ТЕЛЕБАЧЕННЯ – АНТЕНА, А ТАКОЖ МІСЦЕ РОЗТАШУВАННЯ, ВИСОТА РОЗТАШУВАННЯ І НАПРЯМ АНТЕНИ.
Треба не використовувати сигнал з антени, який є, “бо у мене є така антена”, а провести уважні експерименти, чи не вдасться покращити ефірний сигнал. Ось головні правила експерименту:
– Якщо у вас (ну, ви і впертий) все одно кімнатна антена, то не зупиняйтесь на результаті “вже показує”, вам краще ввімкнути в меню тюнера демонстрацію параметрів якості сигналу і сили сигналу, а потім терпеливо і уважно поекспериментувати, де все-таки краще розмістити антену, і в якому напрямку.
І запам’ятайте, нарешті, що це не антени, а викинуті гроші.

 

А нижче на фото ви побачите хоча й кімнатні, але все-таки антени. Відчуйте закономірність. Це дециметрові вузьконаправлені антени. Кімнатна антена повинна стояти не “біля телевізора”, а хоча б на підвіконні. Якщо телевізор знаходиться далеко від потрібного вікна, застосовується кабельний антенний подовжувач, такий подовжувач дуже легко зробити самому.
Антени, які ви бачите нижче, мають шанс на хороший прийом.

 

– Якщо у вас стаціонарна зовнішня антена, і сигнал по якості гірший, ніж треба, то треба все-таки поекспериментувати з напрямом антени, а також обдумати, чи не замінити антену на трохи кращу, вузьконаправлену. Я би також радив почитати окрему СТАТТЮ ПРО АНТЕНИ.

– Будь ласка, почуйте, що в цифровому телебачення якість сигналу визначається не тим, “яка картинка”, якість сигналу визначає тюнер і може показувати вам якість сигналу в вигляді графічної лінійки на екрані телевізора.

 

– Багатьом з вас, шановні читачі, недостатньо буде автоматичної настройки на канали, хоча кожен тюнер має автоматичний режим настройки. Декому з вас доведеться розібратись із ручною настройкою на канали, бо саме на ручній настройці зручно експериментувати, де поставити антену, і куди її направити. Необхідні  ТАБЛИЦІ ЧАСТОТ ДЛЯ ЦИФРОВОГО СИГНАЛУ – вам в допомогу.

ПЕРСПЕКТИВИ
Структура ефірного цифрового телебачення в Україні не є оптимальною, вона не є навіть хорошою. Ось головні фактори:
– Трансляцію забезпечує приватна компанія “Зеонбуд” із “непрозорим” капіталом, реально ця компанія належить лугандонській банді на чолі з Ахметовим. Створена ця компанія ще при Януковичі, і надія на те, що ця компанія буде коректно поводитись на ринку медіа-послуг, дуже мала.
– Розміщення каналів в мультиплексах неекономне, розраховане на те, щоб було багато місця для майбутніх додаткових платних каналів для майбутніх прибутків “Зеонбуда”..
– Покриття території Україна цифровим сигналом “Зеонбуда” дуже погане, із багатьма “білими плямами”, де нема трансляції, і за 6 років від заснування компанії вона нічого не зробила для покращення покриття.
– Будуть значні проблеми з тим, щоб “вибивати” з “Зеонбуда” оплату за користування трансляційними вежами державної компанії КРРТ, заставити “Зеобуд” брати адекватну, а не завелику, плату з телеканалів, заставити “Зеонбуд” довести покриття ефірним сигналом до нормального стану.
Які у нас дороги, така у нас трансляція телевізійного сигналу.
Чи є можливість покращити таку ситуацію ? Є, але для цього немає грошей. Я вірю, що в майбутньому безкоштовна ефірна трансляція стане кращою, але розумію, що це буде не скоро.

НЕПРАВДА
Всі любителі нечесної реклами збісились і відчули, що саме зараз вони нагріють довірливих людей на непогані гроші. Ось вам кілька зразків неправди.
 – “тюнер Т2 дуже дорогий, супутникове телебачення дешевше”. Це обман, бо тюнер коштував 300-320 гривень, зараз спекулянти на кілька місяців змогли підняти ціну приблизно від 450 грн і вище, але вона все одно впаде до звичних 12-13$, в гривнях це трохи більше від 300 грн. А от супутниковий комплект: найдешевший – від 1500 грн, нормальний – від 2000 грн. Канали з супутника гарантовано будуть ставати платними, ви лише почекайте.
 – “дальність прийому Т2 – лише в зоні прямої видимості телевізійної вежі”. Це ідіотизм, ось приблизна карта покриття території України цифровим ефірним сигналом:


Як бачите, покриття неповне, але заяви про “зону прямої видиморсті” – це обман. Про покриття можна більш детально почитати в статті  ПРО АНТЕНИ.
 – “Потім закодують, і треба буде платити”. Хочеться вірити, що платні закодовані канали будуть додаватись в ефірному цифровому телебаченні. Але те, що безкоштовне, буде залишатись безкоштовним. Гарантований безкоштовний пакет.
 – “в інтернеті багато каналів, і не треба антени”. Ну й вигода ! Обов’язкова оплата за інтернет і за додатковий пакет IPTV-телебачення. Хто має зайві гроші, той платить.

ДУЖЕ ВАЖКО ЖИТИ В ПЕРІОД ЗМІН
Це хто тут такий нещасний ? Може, ви думаєте, що ніяких змін в телебаченні України раніше не було ? Я з задоволенням нагадаю.
Перший крик “навіщо воно потрібно” можна було почути, коли в ефірі почали з’являтись телеканали в дециметровому діапазоні. Адже до того використовувався лише метровий діапазон, 12 частотних каналів на всю країну, і в якомусь наугад вибраному населеному пункті можна було бачити лише 2-3 канали, а подекуди лише один. От була стабільність ! На дахах багатоквартирних будинків – колективні антени метрового діапазону, підсилювачі метрового діапазону і роздача сигналу по квартирах. Чи підключився чи ні, оплата вже врахована в “комуналці”, разом з радіоточкою.
По селах – антени метрового діапазону, пару каналів можна дивитись, життя стабільне. На телевізорах – барабанні перемикачі каналів на 12 положень. Але почали додавати дециметровий діапазон, і вводити нові канали, я на той час вже займався телеремонтом.
Стільки було крику: “Чому я повинна ставити ще якусь додаткову антену ? Чому я повинна змінювати антену ? Повинно показувати на тому, що є !!!”
Якби лише це ! Адже старі, звичні канали спокійно давали колір в системі передачі кольору SECAM, а нові канали почали цинічно використовувати систему PAL.
“По якому праву на цих каналах немає кольору ! Я не повинна нічого в телевізорі змінювати !!!”
Ще одна напасть. Адже багато телевізорів “не бачили” дециметровий діапазон, були розраховані на метровий. Значить, знову треба виймати гроші, і переробляти.
А коли в Україні почало з’являтись перше, нещасне і неякісне, кабельне телебачення, і за нього вже треба було платити, то крик “Я нічого не повинна додатково платити” значно зріс, і це при тому, що кількість каналів в цих перших системах кабельного телебачення була не менше 30.
“Нехай буде три канали, а платити не буду”.

Так що зміни і незадоволені змінами завжди були, є і будуть. Заміна аналогового ефірного телебачення на ефірне цифрове справді значна, бо при всіх попередніх описаних змінах треба було дещо змінювати в деяких із існуючих на той час телевізорах. Але тепер зміни потрібні В УСІХ старих телевізорах, до кожного із старих телевізорів треба додати ефірний тюнер Т2. А декому ще й доведеться попрацювати з антеною.

Неприємності і проблеми, про які читачі вже запитували на форумі чи в коментарях

По-перше, не забуваємо, що про ПЕРЕХІД НА ЦИФРОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ досить детально описано в статті на нашому сайті. Також в тій статті описано вирішення деяких можливих проблем.
По-друге, без запитань обійтись просто неможливо, тому даю вам набір популярних запитань, а до них короткі відповіді.

1. Нема куди підключити тюнер, в телевізорі аудіо-відеовхід відсутній, або несправний. Для вас є тюнери з радіочастотними модуляторами (можливі назви RF-модулятор, RF-out), або до будь-якого тюнера можна докупити окремий радіочастотний модулятор. На ринку України можна знайти модулятор LF-008, є й інші моделі. Тоді підключаєтесь до антенного входу телевізора, налаштовуєте телевізор на частоту модулятора, і все одно дивитесь цифрове телебачення.
Іноді модулято дає поганеньке, неякісне зображення, але це регулюється, і описано в статті про перехід на цифрове.

2. Підключили тюнер, але ніякого зображення на телевізорі від тюнера нема. Десь помилка, спочатку добийтесь, щоб на екрані телевізора з’являлось хоча б меню тюнера.

3. Дивний надпис “перевантаження антени”. В меню тюнера навіщось ввімкнена подача живлення на антену, а ваша антена, я так розумію, пасивна, і живлення не потребує, або має свій блок живлення. Не забудьте вимкнути подачу живлення на антену з тюнера.

4. Автонастройка нічого не знайшла. Вам треба зайнятись антеною. Для початку ознайомтесь із статтею про ПЕРЕХІД НА Т2  на нашому сайті, а далі, я думаю, доведеться  ПОПРАЦЮВАТИ З АНТЕНОЮ.

5. Автонастройка знайшла менше каналів, ніж треба. Відповідь та сама.

6. Деякі канали час від часу розсипаються на квадратики, або зникають. Відповідь та сама.

7. Немає звуку, або звук дуже тихий. Щось неправильно підключили по звуку, або регулятор звуку в тюнері чи телевізорі виведений на мінімум.

8. Чути по звуку додаткове тихе шипіння, це трохи заважає при перегляді телевізійних передач. Зробіть звук на тюнері максимальним, а потім регулятор звуку на телевізорі відрегулюйте, щоб було так, як вам треба. Все одно шипить ? Тут просто так вам не справитись, у вас телевізор зроблений на шасі 11AK19 чи подібному, і вам без кваліфікованого телемайстра не обійтись. Якщо ваш місцевий телемайстер виявиться недостатньо кваліфікованим, то передача сигналу в телевізор через радіочастотний модулятор все одно прибере неприємний шум.

9. Немає кольору, зображення чорно-біле. Із антенного входу зображення кольорове, а з відеовходу – без кольору. Можливо, в телевізорі поставлений не той стандарт кольору по відеовходу. Можлива також досить рідкісна неприємність, коли блок кольорів в телевізорі погано декодує сигнал по відеовходу. Це ремонтується, але потрібен кваліфікований телемайстер.

10. Підключено через вхід HDMI, цей вхід справний, кабель справний, але зображення нема. Доведеться підключити до якогось телевізора через інший відеовихід, RCA чи SCART, і в меню тюнера поставити мінімально можливу роздільну здатність на відеовиході HDMI. Тепер можна знову підключати до улюбленого телевізора і дивитись, чи допомогло.

11. Зображення все-таки неякісне, і погане. Можлива звичайна несправність відеовхода телевізора, чи дефектний кабель, яким з’єднаний тюнер з телевізором.

Ну, всі запитання і проблеми охопити неможливо.

Налетівши на проблему із прийомом цифрового телебачення, не переконуйте себе, що ви все знаєте, і що проблему неможливл вирішити. До ваших послуг є  СПЕЦІАЛІЗОВАНІ СТАТТІ  на різну тематику, але пов’язані з телебаченням, і з цифровим ефірним телебаченням також.
До ваших послуг – ФОРУМ   де можна детально проконсультуватись по своїй проблемі.
Допомога є і буде.
Проблеми треба вирішувати.

Пропонуємо також набір статей на “загально-телевізійну тему”

Всім бажаючим продаємо наш інформаційний архів

Ви можете замовити ВЕСЬ наш файловий архів, його об'єм - більше 12 Гігабайт. Отримати можна в вигляді бандеролі з чотирма DVD-дисками, на яких ВСІ наші схеми, мануали, вся додаткова інформація, або завантажити вказаний архів через Інтернет. При завантаженні через Інтернет - вартість замовлення 120 грн, при замовленні на DVD-дисках - вартість 180 грн при замовленні доставки звичайною Укрпоштою, або 200 грн при замовленні доставки Новою поштою. Оплата - після отримання замовлення.
Ось СПИСОК НАШИХ ФАЙЛІВ.
Для замовлення архіва треба перейти НА СТОРІНКУ ЗАМОВЛЕННЯ.
Схема мануал телевизора шасси, схему скачать бесплатно, ищу схему модулей, ищу шасси телевизора, схемы телевизоров, мануалы

Залишити відповідь (Leave a Reply)